A g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad v o o r euwsch-VlaaHderen. ?oor 10. No. 5517. RATIONALE MILITIE. Gemengde berichten. Zaterdag 8 October 1910. 50? .Jaargang. BEE/STB BLAD. Indeeling van lotelingen bij de bereden korpsen. Landbouwberichten. m ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen i 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika J 1,B21/S en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adverten le wor prijs slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. pogingen reeds een vasteren vorm gaan aan- nemen. Biervliet. In den Angelinapolder, gewoonlijk den Savoijaard geheeten, is een hofstede met een honderdtal gemeten landerijen, waarvoor de pachter-bewoner jaarlijks 20 francs, dus nog geen 10 gld. per gemet betaalt, zynde een erflating van een vorigen eigenaar, een burge meester van Watervliet. Door voortdurende zinkwerken en ander onder- boud aan de zeewerken langs de zijde van den Braakman, zijn de polderlasten zoo gestegen, dat deze ongeveev bet dubbele bedrag eiscben van genoemde pacbtsom. De tegenwoordige eigenaars, die een paar duizend francs per jaar toeleggen op de pacht, bebben de vorige week vee, inspan, oogst in de scbuur en op den akker van den bejaarden pacbter overgenomen, om die boeve meer pro- ductief te kunnen maken. In de laatste vier jaren zijn acbt bofsteden van eigenaar veranderd, en een grooter aantal kavels land zijn in andere banden overgegaan. En nog geen einde. Gelijk in deze courant is aangekondigd, worden 8 Oct. geveild en 15 Oct. te lJzendijke berveild, 30 hectaren bouw- en weiland in de beide Zoutepolders en den Ovanje- polder te Biervliet, door notaris Zijlstra. TER NEUZEN, 7 October 1910. De beer A. Moerdijk, lid van de Staten van Zeeland, boopt 14 October a. s. den dag te berdenken, waarop bij twintig jaar als zoo- danig zitting heeft. Door de Belgiscbe regeering is de uit- leVering gevraagd van L. M., 60 jaren, geboren te Bassevelde, vroeger wonende te Eecloo en Gent thans wonende te Sas van Gent en ver- blijvende in het huis van bewaring te Middel- burg, op grond van een arrest van het Hof van beroep te Gent, waarby bij ter zake van het plegen van onzedelijke handelingen met kinderen beneden den leeltijd van 11 jaren en openbare schennis der eerbaarheid is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van negen maanden. In de week van 28 Sept. tot en met 4 Oct. kwamen in Zeeland zeven gevallen van besrnet- telijke ziekten voor, n). een geval van roodvonk te Tbolen en zes gevallen van dipbtheritis, ul. een te Aardenburg, een te Goes, een te St. Philipsland, een te Scbore en twee te Zierikzee. Uit Oostburg schrijft men Heden' werd deze gemeente bezocht door een Belg, met bet doel pogingen in het werk te stellen om ook bier electrische verlichting aan te leggen. Ook worden door hem hiervoor stappen gedaan te Schoondijke en lJzendijke. In de laatstgenoemde gemeente moeten de In het Land van Axel, de aardappelstreek van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, heerscbt in de laatste dagen drukke bandel in aardappelen tegen stijgende prijzen. Voor Eigenheimers, bonte en blauwe van goede kwaliteit wordt reeds tot f 4,60 per 100 Kg. besteed, terwijl de Industrie, die in gewone javen als voederaardappel wordt gebruikt tbans om zijne betrekkelijk goede boedanigheid voor tafelaardappel wordt opgekocht tot f 3,30 per 100 Kg. In deze streek is dit jaar het besproeien der aardappelen van bijzonder gunstigen invloed geweest. Terwijl het gewas op de onbesproeide velden stierf, alvorens bet tot vollen groei was ge- komen, bleven de besproeide planten nog ge- ruimen tijd langer in leven, waardoor zij tot volleren wasdom geraakten, hetgeen zeer ten goede kwam zoowel aan kwantiteit als aan kwaliteit. Door een brievenbesteller te Vlissingen werd opgemerkt dat er een brief voor een gedeelte uit de bus van bet postkantoor stak. Hij haalde den brief er uit en zag dat hij^ aange geven was voor een waarde van bijna 800 en afgezonden door een groote firma aldaar. Op het bureau werd dadelyk aangifte gedaan. De Weesinrichting te Neerbosch krijgt cen- trale verwarming. De aanleg is besteld voor ruim 32,000. De 29jarige arbcider H. S. te Didam onthaalde op 25 Juli, ter gelegenheid van zijn verjaardag vrienden en kennissen in een her- berg zoo ruim op jenever, dat ze een roes in kregenin benevelden toestand herinnerde S. zich opeens, dat zekere B. hem een paar javen geleden een pak slaag bad toegediend, maakte zich daar weer boos over, liep naar huis haalde zijn met hagel geladen geweer, kwam voor de berberg terug en loste in 't wilde weg een schot door een van de ruiten. Dat scbot had het noodlottige gevolg dat een der bezoekers, J. Meurs, levensgevaariijk verwond werd. Voor de recbtbank beweerde S. Dinsdag dat het geweer buiten zyn wil onverwacbts was afgegaan maar het 0. M. eischte wegens poging tot doodslag 2 jaren gevangenisstraf. Te Rosendaal is een poging tot moord ge daan op een werkman door een paar bewoners van woonwagens. Roofzucbt schijnt de drijt- veer tot de wandaad te zijn geweest. De daders zijn gearresteerd. nit blad verse tiijnt VfasndHg-, Woensdag-en ...I .e J. T" De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, brengt ter openbare kennis, dat de in deze gemeente voor de militie ingeschreven lotelingen, die, in geval van inlij- ving ter volledige oefening, in aanmerking wenschen te komen om bij een bereden korps te worden ingelijfd, bij deze worden uitgenoodigd zich voorileuSOsteu 1%'oveinber eertoboitiende ter Gemeentesecretarie aan te melden of te doen opgeven. De aandacht wordt voorts geve9tigd op het hierna vermelde. Algemeene beytalingen. Voor indeeling bij een der bereden korpsen komen in de eerste plaats in aanmerking de lotelingen, die zich daartoe hebben aangemeld of doen opgeven, en bij een daartoe voor de indeeling in te stellen geneesknndig onderzoek, voor inlijving bij die korpsen geschikt zijn bevonden. Het aanmelden of het doen opgeven kan geschieden zoowel door de lotelingen van de lichting van het loopende jaar, die nog in het volgende jaar moeten worden ingelijfd, als door de lotelingen, die onlangs hebben geloot en alzoo behooren tot de lichting van het volgende jaar. Verdere vereischten zijn voor de Bereden Artillerie eene lichaams- lengte van ten minste 1,02 31. voor de Cavalerie eene lichaamslengte van ten minste 1,05 31., met een lichaamsgewicht van ten hoogste 75 K.G. De lotelingen, bestemd voor indeeling bij een bereden korps, worden, met uitzondering van de weinigen hun- ner, voor wie de eerste-oefening in Maart aanvangt, eerst in het laatst van September voor eerste-oefening in werkelijken dienst gesteld. In verband daarmede worden de ter volledige oefening in te lijven en voor de bereden korpsen bestemae lotelingen der lichting van het loopende jaar, welke lotelingen alien in Maart aanstaande moet worden ingeljjfd, als regel met verlof gezonden tot het laatst van September daaraanvolgende. Voordeelen. In veigelijking met de miliciens der onbereden korpsen genieten de ingelijfden der bereden korpsen de naver- melde voordeelen 1°. eene hoogere soldij van 5 cents per dag; 2o. bij verleende vergnnning om, na den eersten dienst, krachtens art. 112 der Militiewet 1901 vrijwillig onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, eene premie van VIJFT1EN GULDEN (/15,voor elke drie maan den aldus onder de wapenen doorgebracht, gedurende welk verblijf onder de wapenen de soldij bovendien met 7 cents per dag wordt verhoogd 3°. minder herhalingsoefeningen 4°. geen landweerdienst. Wijze van aanmelding. Het aanmelden of doen opgeven kan geschieden mon- deling op elken werkdag tusschen 9 er, 12 uur voor- middag, of schriftelijk bij verzoekschrift (dat niet op gezegeld papier behoeft te zijn gesteld) waarbij door den ioteling opgave behoort te worden gedaan van a. naam en voornamen b. lotingsnummer; c. beroep d. gemeente waar hij woont, met aanduiding van onderdeel der gemeente, wijk, straat of gracht en buisnummer e. wapen, korps of korpsen, waarbij hij bij voorkenr wenscht te worden ingelijfd en c.q. gewenschte farnizoensplaats (het verdient aanbeveling meer dan 6n korps op le geven); f. of" hij zich ook voor den dienst bij de zeemilitie heeft aangemeld of doen opgeven. De Ioteling zal tevens kunnen opgeven of hij zou wenschen de eerste-oefening aan te vangen in Maart hetgeen slechts bij uitzondering zal kunnen geschie den dan wel in September, met welken wensch zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden. Hij echter, die zich voor een bereden korps heeft opgegeven en na geschiktbevinding daarvoor is aangewezen, zal zich niet kunnen terugtrekken, indien hij mocht worden bestemd voor indienststelling op een ander tijdstip dan waarvoor hij zich heeft opgegeven. Geneesknndig onderzoek. Voor 25 Januari aanstaande zal het hiervoren bedoeld geneesknndig onderzoek worden gehouden. Dag, unl et plaats van het onderzoek zullen door den Provinciale- Adjudant nader worden bekend gemaakt aan elken Ioteling, die tot het ondergaan van zoodanig onderzoek in aanmerking komt. Het onderzoek geschiedt slechts in de garnizoens- plaatsen. Woont de Ioteling binnen het Rijk buiten eene garnizoensplaats, dan wordt deze tot het ondergaan van het onderzoek en voor de terugreis naar zijne woon- plaats kosteloos vervoerd, voor zoover er reisgelegenheid per spoor, tram of stoomboot bestaat en de afstand tusschen de gemeente van inwoning en de gemeente, waar het onderzoek zal worden gehouden, niet minder dan 5 kilometer (een klein uur gaans) bedraagt. De Ioteling, die voor het onderzoek de gemeente van inwoning moet verlaten, ontvangt onmiddellijk na afloop van het onderzoek een gulden als vergoeding voor verblijfkosten. In Bekendmaking van den uitslag. den loop van Februari aanstaande zal door den Minister van Oorlog aan elken Ioteling, die zich voor den dienst bij een bereden korps heeft opgegeven, worden bekend gemaakt of hij al dan niet daarbij zal worden ingelijfd, en, in bevestigend geval, bij welk korps en en in welk tijdvak zijne inlijving en zoo noodig het begin zijner eerste-oefening zal plaats vinden Ter Neuzen, den 6 October 1910. De Burgemeester, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, brengen ter voldoening aan art. 138 der Militiewet 1901, hij deze ter kennis, van wie het aangaat, dat de lotelingen der lichting van 19H en de lotelingen bestemd ter aan- vulling der lichting van 1910die verlangen bij de IftKRf- MIliITIE te dienen, worden uitgenoodigd zich voor 1 1%'oveinber eerstliomende bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan te melden of te doen opgeven ter Gemeente-Secretarie te Ter Neuzen tot welke aanmelding of opgave elken werkdag van 9 uur voormiddag tot 6 uur namiddag, en meer bijzonder op Dinsdag den 18 October 1910des voormiddags te 10 urente dier plaatse gelegen- heid zal zijn. Voor indeeling bij de Zeemilitie komen uitsluitend in aanmerking de lotelingen, die ter volledige oefening worden ingelijfd. Voorts moeten zij een beroep uitoefenen of eene positie bekleeden, als is aangegeven in onder- staande Lijst. Zeevarenden. A. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, ma- trozen, lichtmatrozen en jongens op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart en op zeesleepbooten. Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loodsvaartuigen, tonnenleggers en jachten. Diepzeevisschers en Noordzeekustvisschers. Leerlingen van zeevaartscholen. Binnenschippers. B. Stuurlieden, schippers en schippers- knechts van Rijnschepen, aken, tjalken en andere vaartuigen. Stuurlieden, matrozen, schippers en schippersknechts van passagiers- en sleepbooten op binnenwateren. Zuiderzeevisschers. Visschers op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. Mossel- en oestervisschers. Schuitenvoerders, vletterlieden en veerlieden. Smeden, stokers, machinisten en hankwerkers. C. Machinisten en machinist-leerlingen op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen. Stokers als boven. Machinedrijvers (hieronder begrepen drijvers van motorbooten en automobielen). Smeden en smid-bankwerkers. Machine-bankwerkers en gewone bankwerkers, (hieronder ook te verstaan rij wielherstellers). W erktuigmakers. Kolentremmers. Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koperslagers, ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers). Electriciens. Studenten in de werktuigkunde of in de electro, techniek. Leerlmgen van de Kweekschool voor machinisten te Amsterdam of van een cursus voor machinisten. Overige beroepen. D. Telegrafisten (hieronder ook te verstaan radio-telegralisten). Scheepsbeschieters. Scheepstimmerlieden (scheepmakers). E. Koek-, brood- en banketbakkers of -knechts. Koks en koksmaats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. F. Koftiehuis- en hotelbedienden. Ilofmeesters en kellners op schepen of booten. G. Ziekenverplegers. Barbiers. Apothekersbedienden. Studenten in de geneeskunde of in de artsenij- bereidkunde. II. Personeel van 's Rijks werven. N.B. De personen, genoemd onder A, B en Dkomen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien- matroos. De personen, genoemd onder C, komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-stoker. De personen, genoemd onder E, komen in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-kok. De personen, genoemd onder F, komen in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-hofmeester. De personen, genoemd onder G, komen in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-ziekenverpleger. De personen, genoemd onder H, komen in aanmerking voor inlijving als zeemiUcien-matroos- of -stokeral naar mate van het beroep, dat zij uitoefenen. Hierbij wordt het volgende bekend gemaakt lo. De lotelingen kunnen bij de aangifte voor de zee militie opgeven of zij, in geval van aanwijzing voor den dienst ter zee, zouden wenschen te worden afgeleverd en in werkelijken dienst gesteld in het tijdvak van 1 tot 15 Maart van het volgend jaar, dan wel of zij er de voorkeur aan zouden geven om, zonder opkomst ter atleve- ring in genoemd tijdvak, in het genot van verlof te worden gesteld tot in dt eerste he/ft van Augustus van genoemd jaar. Met hunnen aldus kenbaar gemaakten wensch zal zoo veel mogelijk rekenii.g worden gehouden. Zij mogen echter indachtig zijn, dat de Ioteling, die zich eenmaal voor indeeling bij de zeemilitie heeft aangemeld of doen opgeven en bij het hierna onder '2o. bedoelde onderzoek oor den dienst ter zee is geschikt bevonden, zich-met zal kunnen terugtrekken voor de zeemilitie, zoo hy mocht worden bestemd voor indienststelling op een ander tijdstip dan waarvoor hij zich bij voorkeur heeft opgegeven. 2o. De lotelingen, die een beroep uitoefenen ot eene positie bekleeden als is aangegeven in bovenstaande Lijst en zich tiidig op de hierboven omschreven wyze voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven, zullen voor hunne aflevering worden onderworpen aan een onderzoek naar hunne geschiktheid voor inlijving by de zeemilitie. Dit onderzoek zal plaats hebben in het tijdvak van »n» S!i Januari aanstaande. leder der hiervoren bedoelde lotelingen zal mededeeling ontvangen van dag, uur en plaats, waarop bedoeld onder zoek voor hem zal geschieden. Heeft bedoeld onderzoek niet plaats in de gemeente, waar de Ioteling wbonplaats heeft of verblijf houdt, dan komen de kosten zijner reis ten laste van s Rijks kas en wordt hem bovendien voor de kosten van het verblijf in de gemeente van oDderzoek een bedrag van een gulden if 1,uitbetaald. De lotelingen, die voor inlijving ter volledige oefening n bestemd en ten gevolge van den uitslag van het onderzoek voor den dienst ter zee worden aangewezen ontvangen hiervan zoodra mogelijk bericht. Dit bencht houdt tevens in de mededeeling, of zij reeds in het tijdvak van I tot 15 Maart van het volgende jaar zullen worden afgeleverd, om alsdan dadelijk voor eerste oefening in werkelijken dienst te blijven, dan wel of zij bestemd zyn om. zonder opkomst ter ailevering in genoemd tijdvak, in de eerste helft van Augustus van dat jaar in werkelijken dienst te komen. 3o. Een bewijs van militaire bekwaamneid en licname- lijke geoefendheid geeft geen aanspraak en verhoogt even- min de kans op plaatsing bij de zeemilitie. De aandacht van de lotelingen wordt nog gevestigd op art. 110 der Militiewet 1901, luidende als volgt »De bij de militie te land ingelijfden worden met tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemmmg van wege onzen Minister van Oorlog. Die toeotemming wordt in gewone tijden met geweigerd aan de lotelingen, die reeds voor hunne inlijving by de militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten en die zich overeenkomstig art. 138 voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen. Ter Neuzen, den 6 October 1910. Burgemeester en Wethouders, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretans. Om de reis kosteloos te kunnen volbrengen, zullen voor de lotelingen, die zich voor de zeemilitie hebben aangemeld of doen opgeven, door het Bl REM nl'Ai ZEEMILITIE te WILLEMSOORD bij den brief, waarby zij voor bedoeld onderzoek worden opgeroepen, woiden gevoegd de noodige vervoerbewijzen, waardoor zij op kosten van het Rijk kunnen reizen naar de gemeente, waar het onderzoek zal plaats hebben. Opdat echter deze beschei- den werkelijk in handen komen van hen, voor wie zy bestemd zijn, is het noodig, dat de lotelingen, die \er- huizen liadat zij zich ter Gemeente-Secretarie voor de zeemilitie hebben aangemeld of doen opgeven, zonder versvijl van hun nieuw adres per gef rankeerden brief op duidelijke en volledige wijze mededeeling doen aan ge noemd Bureau, met opgave van den datum, waarop het nieuwe adres is ingegaan of nog zal mgaan. Geschiedt de verhuizing naar eene andere Gemeente en heeft de lotelinq de noodige vervoerbewijzen reeds ontvangendan zendt hij bij evenbedoelde mededeeling de ontvangen be- wijzen terug, waarna hem nieuwe vervoerbewijzen zullen worden toegezonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1