BURGER LUKE STAND. Handeisberichten. van 't buis, waarbeen de bond mij bad gebracht. Blijkbaar was de dief bevreesd geworden en had de duif losgelaten. Of de scbrik voor de politiebonden er ook in zit De nieuwe „Bank van Leening". In een magazijn van spiegels, schilderijen enz., op de Hoogstraat te Gouda, was'n spiegel ontvreemd, waarvan men bp de politie aangifte deed. Deze toog onmiddellijk op onderzoek uit, maar bet gelukte niet zoo spoedig den dief te ontdekken. lnmiddels zag een agent, die in burger- kleeding in de deur van het politiebureau stond, een man op hem afkomen, die een grooten spiegel op den rug droeg. Reeds dadelijk wekte dit het verraoeden bij den dienaar van Hermandad op, dat dit de gezochte wel eens kon zijn. De man liep intusschen de stoep op en vroeg of hij hier aan de bank van leening was, want hij wilde den spiegel dien hij bij zich droeg, beleenen. De agent noodigde hem daarop uit binnen te komen, waarna al spoedig bleek, dat de spiegel werkelijk van diefstal uit het bedoelde magazijn afkomstig was. De dief viel nu door de mand en bekende en werd tegelpk door de politie ingerekend, nadat men zijn last, echter zonder beleenbriefje. in ontvangst genomen had. Een grappenmaker had hem op zijn vraag waar de bank van leening was, dat ,/groote huis" op de Markt gewezen, waarop hp argeloos in het hoi van den leeuw liep. De vorige week verbrandde de boedel van een arbeider te Westbroek. Huis en inboedel waren verzekerd, doch laag, maar de man gaf te kennen, dat ook zijn spaarpenningen ruim 200 aan bankpapier en 3 rijksdaalders waren verbrand. Men vond dit vreemd, doch hierbij bleef het. Maandagjl. zagen eenige personen hem lang bezig aan een kleinen hooiberg, dien hij had voor zijn geiten. Men kreeg achterdocht en ging eens zien, nadat hp zich had verwpderd, of hij daarin ook iets verborgen had. En jawel, men vond daarin een gesloten groote kist, die daar blijkbaar was verstopt. De rpksveldwachter werd gewaarschuwd, deze liet de kist naar't Raadhuis brengen. De man werd verzocht daar ook te komen met zijn vrouw. In tegenwoordigheid van den burge- meester werd de kist geopend. In de kist bevonden zich op den bodem een aantal portretten van familieleden en kennissen lijf- goed en kleederen, alles netjes opgevouwen en ook geld werd daarin gevonden. De man beweert, dat een of ander dat alles heeft gered uit de woning en zeker daar heeft geborgen hijzelf weet van niets, volgens zijn zeggen. De justitie is in de zaak gemoeid. Op de Groote Markt te 's Gravenhage heeft Vrpdagochtend de politie een einde ge- maakt aan een geraffiueerd bedrog. Een koopman in boeken uit Amsterdam, wetende dat de lust tot koopen vanonzedelijke lectuur op de Markt groot is, had een aantal werkjes met //courante" titels uitgestald. Maar het eenige wat echt was aan die boeken waren de omslag en het titelblad. Overigens bestond het „werk" uit bladzijden van geheel andere, meerendeels verouderde romannetjes, ja zelfs dekte het Hollandsche titelblad een boek in een vreemde taal. Naar het zeggen van andere marktkooplieden, zou deze koopman reeds geruimen tijd op die wijze zijn afnemers hebben beet gehad. Blijkbaar heeft thans een der bedrogen koopers een aanklacht tegen hem ingediend. Althans Vrpdagochtend overtuigde de politie zich van de handelingen van den Amsterdamschen koopman, met het gevolg, dat diens geheele voorraad in beslag werd ge nomen. Procesverbaal is opgemaakt. De waterstoker M. R. te Rotterdam ont- ving de vorige week een valsch kwartje terug, van een vrouw, wonende op de tweede ver- dieping van pand No. 8 aan de Maaskade. Daar woonden sedert een paar weken de Kroaat F. P. met zijn vrouw en de Italiaansche scbeepskok C. R. De waterstoker bracht het valsche kwartje bp de politie en deelde mee, op welke wjjze hij in het bezit ervan gekomen was. Een inspecteur begaf zich met een paar rechercheurs naar de woning van de vreemde- lingen om er eens poolshoogte te nemen. Zij troffen al de bewoners thuis. Maar op het oogenblik dat zij hun onderzoek in de woning aanvingen, zagen de Kroaat en de Italiaan de kans schoon om hals over kop de trap af te loopen en een goed heenkomen te zoeken. Dit gelukte den Kroaat, die, blootshoofd door verschillende straten dravende, het Prinsenhoofd wist te bereiken, daar op de veerboot Heen- en-Weer stapte, mee overvoer naar het Wil- lemsplein en daar in de menigte verdween. Tevergeefs is tot dusverre in alle logementjes naar deze vreemdeling gezocht. De Italiaan C. R. was minder fortuinlijk. Hi) was spoedig in handen der politie en werd naar het politie bureau aan de Nassaukade gebracht. Een onderzoek, in de woning ingesteld, leidde tot de ontdekking van een 20tal valsche kwar- tjes, diejlop den zolder tusschen de spanten waren verstopt, en van eenige werktuigen en materiaal in een kast verstopt geschikt tot het maken van valsch geld. De vrouw van den ontvluchten Kroaat, die van medeplichtigheid verdacht wordt, is onder politietoezicht in haar woning gebleven. Twee broeders Jaak en Jan Grubelein, van Asch, algemeen bekend als wildstroopers, waren elkaar vijandig gezind, daar Jaak zijn broeder verdacht al het wild te stelen, dat in zijn strikken gevangen werd. Woeusdag waren zij ieder afzonderlijk aan het stroopen in de heide, en kwamen elkaar tegen. Wat er toen gebeurd is, weet men nog niet juist, doch eeoige uren later vond men Jaak Grubelein in een bloedplas op de heide liggenhij was in den buik getroffen door een lading hagel. Men droeg hem naar zijn woning, waar een geueesheer hem de noodige zorgen toediende. De gekwetste, wiens toestand als hopeloos beschouwd wordt, verklaarde dat zijn broeder Jan het noodlottig geweerschot gelost had. De gendarmen gingen onmiddellijk naar de woning van den vermoedelijken schul- dige, doch vonden hem niet thuis en men heeft hem sedert het voorval niet meer teruggezien. Taart met vergif. Bij den heer Markus, gemeentebode en markt- meester der kermis te Hoorn, is Vrijdag door de H. IJ. S. M. een van Amsterdam verzonden pakket bezorgd, dat een taart inhield, benevens een begeleidend schrijven, onderteekend Ker- misreiziger. Bedoelde taart bevatte zwaar vergifnadat mej. Markus en de 14jarige dienstbode er een stuk van hadden opgegeten, werden beiden zoo onpasselpk, dat geneeskundige hulp werd inge- roepen. Bij mej. M. mocht deze niet meer baten, na een hevig lijden is de vrouw des nachts 3 uur overleden. Aan de dienstbode zijn 's nachts de Heiiige Sacramenten toegediend zij lijdt hevige pijnen, maar haar toestand was Zaterdagmorgen iets gur.stiger. Men hoopte haar in 't leven te behouden. Zaterdagnamiddag is het parketvan Alkmaar te Hoorn aangekomen. Geheel Hoorn is begaan met het treurige lot van den algemeen geachten heer Markus, die op zoo'n versehrikkelijke wijze, zijn meer dan 80jarige echtgenoote moest verliezen. Algemeen spreekt men zijn afschuw uit over hem, die op zoo wreede wijze ingreep in het rustige leven dier twee brave ouden van dagen. Na het gebeurde begint men te beseffen, dat reeds verleden jaar een aanslag op die twee levens is gedaan. Ook toen heeft de familie Markus een taart thuis gekregen, waarvan, behalve de man en de vrouw, ook eenige neefjes en nichtjes hebben gegeten. De heer Markus en een paar kinderen zijn toen ongesteld ge- weest, doch dit was niet van dien aard, dat men aan een vergiftiging dacht. Wel heeft de heer Markus een vooroordeel tegen taarten opgevat, waarom hij dan ook nu niet van de taart heeft gegeten, die er auders smakelijk genoeg uitzag. Na het gebeurde van Vrijdag zoekt men echter verband tusschen dat herhaald zenden van een taart. Zeer waarschijnlijk is het, dat ook die van verleden jaar is vergiftigd geweest, doch ziende dat toen het gewenschte resultaat niet is verkregen, heeft men nu tot krasser middel zijn toevlucht genomen, om met meer succes een aanslag te doen op de levens van het echtpaar Markus. Sterk vermoeden is er, dat beiden moesten worden getroffen. Het begeleidend schrijven, onderteekend //een kermisreiziger" is blijkbaar een true van den dader, om de aandacht van hem af te wenden en om te maken, dat men in andere richting zou gaan zoeken. De toestand van het dienstmeisje van den heer Markus, dat ook van de taart heeft ge geten, is zoodanig, dat men ook voor haar leven vreest. Ze lijdt hevige pijnen. De ver- schijnselen wijzen op arsenicum-vergiftiging. Bij de opgravingswerken in de puinen der St.-Baafs abdij te Gent zijn thans twee graven blootgelegd, die een bij zonder karakter aanbieden. Bij het eerste staat men voor een grafkelder, naar den aard van het metselwerk te oordeelen. Men hoopt dat men daar dan eindelijk eenige aanwijzingen vinden zal, teneinde na te gaan, van welke eeuw deze graven dagteekenen. Openingen worden thans in den grafkelder gekapt. In 't tweede bloot gelegde graf bemerkt men, andermaal onder een traliewerk, waar men de sporen van rooden verf, op ontwaart, een ge- raamte, naar men denkt van een kind, daar de beenderen maar over een lengte van 65 centimeter verspreid zijn. De onderzeesche booten hebben haar waarde, haar geduchte waarde in den modernen zeeoorlog reeds getoond, maar tot nog toe misten zij iets wat voor haar gebruik van veel belang ishet middel om te communiceeren met de kust of de groote oorlogschepen. Maar in Engeland heeft men thans op de onderzeeers een inrichting voor draadlooze telegratie aange- bracht en zoo is het thans mogelijk met de bemanning in de ondergedoken boot t'elegrafiscb van gedachten te wisselen en eventueel orders te geven of in te trekken. De lijken van een 50tal mijnwerkers, die bij de mijnramp van 11 Mei 11., in de Welliongton- mijn te Whitehaven bedolven werden, zijn nu te voorschijn gebracht. De toestand der lijken toonde aan, dat de menscben direct gestikt zijn, zoodat het gerucht, als zou men te lang gewacht hebben met de reddingsmaatregelen en de menschen een langzamen hongerdood hebben laten sterven, ongegrond gebleken is. In Kansas heeft, volgens Chamber's Jour nal, iemand een schrandere methode bedacht om runderen, wanneer zij willen drinken. zelf water te laten pompen. Het naar den drinkbak voerende pad eindigt n.l. in een tredmolen, die door een mechanisme met de pomp is verbonden. Daar deze tred molen de eenige weg is om tot den bale te komen, is het dier genoodzaakt om de pomp in werking te stellen. Een van de voordeelen van dit symsteen is dat elk dier frisch water te drinken krijgt. Er is een klep aangebracht, die het water automatisch laat wegvloeien, zoodra het rund den tredmolen verlaat. Rotterdam, 3 Oct. Binnen 1. Granen. Goede soorten Tarwe prijshoudend. Haver als voren. Rogge en Gerst niet ruim ter markt. Bruine Boonen aangeboden. In de vorige week was de stem ming voor Meel iets flauwer. In inlandsche merken ging nog al wat om. Roggemeel met weinig zaken. Men noteert: Puike Tarwe per hectol. 8,— a y 8,50; goede J 7,a f 7,50 Tarwe per 100 kilo 8,50 k y 10,en Essex daarboven. Rogge per hectol. 4,50 a f 5,— en per 100 kilo 6,50 a 7,— Wintergerst 4,50 a 4,80 Zomergerst 4.20 a 4,50 Chevalier 5,— a 5,50 per hectol. en per 100 kilo Chevalier 8,— a 8.25; Winter 7,— a 7,50 Extra soorten daarboven Haver 6,50 a /7,10 en per hectol. lange 3,50; dikke /4,50 a 4,75 Paardenboonen 7,a /7,25 Witte Boonen f 12,a /15,Bruine Boonen y 10,a 14,Kroonerwten puike f 14, a y 16,mindere soorten lagerVoedererwten G,a 6,25 Kanariezaad f 6,a 7, per hectol. en per 100 kilo 11,50 a 12, Buitenl. Granen. Tarwe per 2400 kilo y 195 a 225; Rogge per 2100 kilo Helena 140 a 142 Gerst Zwarte Zee /117 a /120 Amerik. Mais mixed 136 a 140; La Plata 127 per 2000 kiloHaver Libau 6,25 per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch en dito Belgisch 13,25 a 13,75le soort inl. en le soort Belgisch f 12,50 a f 13,Zeeuwsche farwebloem f 13,50 a 13,75 prima Duitsch y 12,75 a y 13,50extra puik Hongaarsch y 19,50 a /20,50 prima Amerik. patent /14,50 a 15,25 le soort Amerik. 13,25 a 14,25 2e soort Bakers 12,— a 12,75; inl. en Duitsche Roggebloem 8,50 a f 9,50 per 100 kilo. Runderprijzen 68 a 77; Stieren 55 a 66; Kalveren 100 a 115; Schapen 45 a 55 Varkeus 57 a 59 cents per kilo. Melkkoeien 160 a 290 Kalfkoeien y 180 a 310 Vaarzen 110 a 140 Stieren 140 a 250; pinken 65 a /110; vette kalveren 55 a 95; fokkalveren f 16 a 24; nuchtere f 10 a 13 Biggen /12 a 18, alles per stuk. Aardappelen. Oostvoornsche zand 4,75 a 5,Brielsche kralen 4,50 a /4,75; Zeeuwsche blauwe f 2,90 a 3,10 dito bonte 2,80 a 3, - Bravo's 3,50 a 3,75 Eigen- heimers 2,75 a f 3, Geldersche 3,50 a y 3,75 Poters f 1,60, alles per mud. Boterprgzen in vaten 52 a 57, stukken van 1/3 kilo 72 a 75 cent. Zoetemelksche kaas /26 a y'32 per 50 kilo. Leidsche kaas /60 a/87 per 150 kilo. Zeeuwsche eieren versche f 5,a f 5,25 buitenl. en belegen 4,20 a f 4,25 per 100 stuks. V 1 a s. Blauw Holl. 2,a 2,40 Zeeuwsch wit 1,80 a f 2,per steen. L ij n z a a d. Stemming flauw en lager, f 14, a f 15,per hectol. K o o 1 z a a d lager f 9,— a 11,— per mud. Karwijzaad j 13,— a 13,25 per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco f 12,20 per 100 kilo en 7 a 9 cents per kan. Java-koffie, in balen gewone soorten 431j2 cent en dito Santos 321/a cent per half kilo. Beetwortel-suiker kalm, Oct./Dec. 12^. Geraffineerde 16J/4. Ter Neuzen, 3 Oct. Roter per 1/i K.G. 0,70. Eieren 26 stuks 1,10. ZEETIJDINGEN. Van 30 Sept. tot en met 2 Oct. s Van 30 Sept. tot en met 2 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 73 binnenvaartuigen op- en 59 afgeschut; door de Westsl. 21 op- en 19 afgeschut. 1'ositie der Stoomschepen. Oo Ter Kenzen. Huwelijks-aangiften. 23 Sept. Jan Hamelink, oud 21 j., jm. en Suzanna de Bokx, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Sept. Jannis Abraham van Putten, oud 23 j., jm. en Cornelia Janna van Leuven, oud 25 j., jd. Geboorten. 28 Sept. Jacobus Frans, z. van Hendrik Willem van Aalst en van Franpoise Reigel. Overlijden. 30 Sept. Prudentius Alphonsius van de Bilt, oud 64 j., echtg. van Rosalia Maria Nierinck. Axel. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Sept. Franpois de Jonge, oud 29 j., jm. en Adriana Boeije, oud 23 j., jd. Geboorten. 16 Sept. Elisabeth Cornelia, d. van Jacob Covd en van Dina Koekkoek. 19 Sept. Christina Catha- rina, d. van Marinus Scheele en van Janna Maria Scheele. 21 Sept. Dingeman Jacobus, z. van Egbert Christiaan Oggel en van Krina Dregmans. 25 Sept. Jacoba, d. van Jan de Feijter en van Jacoba Jansen. 26 Sept. Michiel, z.^van Franpois Cornelis Zonnevijlle en van Willempje Overlijden. 22 Sept. Josephus de Vrieze, oud 50 j., echtg. van Maria Theresia Beijens. 27 Sept. Frederik van Tatenhove, oud 54 j., echtg. van Esther Adriana Eekman. liosrliLapt-lle. Huwelijks-aangiften. 2 Sept. Au gustus Janssen, oud 34 j., jm. en Maria Rosalia Eijs- ackers, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Sept. Augustus Janssen, oud 34 j., jm. en Maria Rosalia Eijsackers, oud 28 j., jd. Geboorten. 22 Sept. Josephus Cornelis, z. van Fran- cies Erpelinck en van Apolonia van Dijk. 26 Sept. Bertha Maria, d. van Andries Remorie en van Pieternella Dorothea de Rijk. Overlijden. 8 Sept. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Alphonsus Mel en van Apolonia Borm. 22 Sept. Johannes van Wolffelaar, oud 66 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van Catha- rina van de Weijer, echtg. van Coleta Christina Tottd. lioi-warlu. Huwelijks-aangiften. 29Sept. Hende- ricus Bonte, oud 48 j., jm. en Josephine Marie de Vleeschouwer, oud 33 j., jd. Geboorten. 17 Sept. Magdalena Justina Cecilia, d. van Aloysius Josephus Ongenae en van Leonia M. E. Vermandel. 19 Sept. Irma Sancta Maria, d. van Josephus A. van de Bilt en van Marguerita van de Bilt. 25 Sept. Edmondus Joannes, z. van Josephus Cerpentier en van Clementina Boon. 26 Sept. Eduardus Joannes, z. van Joannes Jacobus Coone en van Cecilia Romel. Overlijden. 25 Sept. Franciescus Albertus van Gassen, oud 73 j., z. van Augustus en van Maria J. de Brouwer (beiden overleden). OverslaR. Overlijden. 22 Sept. Prosper Willems, oud 7 m., z. van Edmondus en van Maria Cathariua W uijtinck. Philippine. Huwelijks-aangiften. 17 Sept. Leo- nardus Johannes Lauret, oud 30 j., jm. en Valerie de Decker, oud 28 j., jd. Si. Jumieeti. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Sept. Pieter Josephus Piessens, oud 44 j„ weduwn. en Rosalia Maria van Remortel, oud 28 j., jd. Geboorten. 17 Sept. Celeste, d. van Augustus Vonck en van Josephina Tijn. teraphinus, z. van Carolus Ludovicus Antheunis en van Leonia d'Olieslager. 28 Sept. Hendrik Johannes Cerillus, z. van Pieter Franeies Colman en van Nathalia Leonia Vlassenroot. Overlijden. 21 Sept. Petrus Colman, oud 3 m., z. van Theophile en van Maria Seraphina de Block. Karel Lodewijk Wilssens, oud 50 j., echtg. van Amelia Lippens. Wilhelmina Herrewegh, oud 10 d., d. van Eduardus en van Pkilippina Ringoot. 22 Sept. Jacobus van 'tWestende, oud 54 j., echtg. van Apolonia Tierens. Westrlorpe. Huwelijks-aangiften. 17 Sept. Domien Franeies Miggens, oud 24 j., jm. en Marie Prudence de Groff, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Sept. Aimde Eugeen Verschooris (van Wondelgem), oud 31 j., jm. en Emma Johanna Augusta Bauwens, oud 21 j., jd. Geboorten. 25 Sept. Bertha Sophia Prudentia, d. van Laurent Joseph Marie de Coene en van Celina Dol- phina Rooms. Overlijden. 23 Sept. August Rijckaert, oud 3 m., z. van Emilius en van Maria Judoca Schelfaut. X»a>ntila!f. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Sept. Jozias Bakker, oud 23 j., jm. en Cornelia Catharina van Arenthals, oud 19 j., jd. Geboorten. 17 Sept. Neeltje, d. van Jan Geelhoedt en van Elizabeth den Beer. 23 Sept. Hendrik, z. van Karel de Koeijer en van Neeltje Vinke. 28 Sept. Cor nelia Maria, d. van Abraham Snap en van Pieternella Romeijnsen. Overlijden. 20 Sept. Maria de Bruijne, oud 28 j., echtg. van Johannes Kempe. 24 Sept. Bonna Platteeuw, oud 68 j., echtg. van Hendrik Riemens. a 3 VLAG. NAAM MS. Van en naar. Lading. Voor Te r Veuzen j 1 Deen. s.b. Tysklaud 4051 St. Petersb. hout 2 Eng. s.s. Skinningrove 1460 Skinning. ijzer Ned. s.s. Ariadne 3629 Rotterdam erts Eng. s.s. River Lagan '2272 Londen stukg. idem Harelda 3645 Whitehaven ijzer Van Xer Nemen 30 Oostear. s.s. Epidauro 5936 Cardiff ledig 1 Ned. s.s. Magdalena 6157 Hull idem Eng. s.s. River Thames 2242 Louden stnkg. four (>ent I 30 Eng. s.s. Doonass 2514 Cardiff kolen Deen. s.s. Austa 3167 Libau hout Eng. s.s. Don 2658 Goole stukg. idem Hornsby Castle 10505 Antwerpen idem 2 idem Humber 2895 Goole idem idem Moray Firth 1015 idem kolen idem Sea Gull 2763 Londen stukg. Van (>ent 30 RuSS. 8.8. Graf Todleben 4198 Hull ledig Eng. s.s. Ousel 3633 Liverpool stukg. 1 idem The Sultan 1828 Middlesbro ledig idem Sea Serpent 2554 Londen stukg. idem Astrologer 2580 Leith idem idem Don 2658 Goole idem Deen. s.s. QueenAlexandra 3629 Burnt Island ledig Eng. s.s. Wark worth 1862 New-Castle stukg. 2 idem Otto 2367 Hull idem Duit. Zeel. Zukiinft 1902 Rendsburg phosph. 8.8. HARALD vertrok 28 September van Sunderland naar Lissabon. s.s. JENNY vertrok 30 September van Narva naar Gent. 8.8. RICHARD in lading te St. Petersburg voor Ter Neuzen. s.s. ELISABETH vertrok 28 September van Narva naar Gent. s.s. HELENA in lading te St. Petersburg voor Ter Neuzen. s.s. MAGDALENA in lading te Hull voor Civita Vechia.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 6