Tsr Msuzsnschs Courant TeuTTleTon" Dinsdag 4 Oct. 1910. No. 5015. Binnenland. Gemengde berichten. Belasting op tabak en sigaren Uit Den Haag meldt men aan de Tel., dat bet in de Troonrede aangekondigde ffnieuwe rniddel" tot versterking der financien inderdaad in een tabaksbelasting zal bestaan, welke den vorm zal hebben van een debietrecht en welke deel zal uitmaken van de reeds vroeger aan gekondigde tariefsherziening. Minister Kolkman zoo schrijft de bericht- gever van de Tel. durfde met het oog op de belangrijke positie, welke de tabakshandel voornamelijk in Amsterdam en Rotteidam in den wereldbandel inneemt, geen voorstellen doen, om de ingevoerde tabak met een hoog recht te belasten. De vrees bestaat nl., dat door zulk een be lasting de handel in tabak zich zal verplaatsen. Voor het vraagstuk nu, op hoedanige wijze de tabak te doen passen in het systeem van belasting der voorgenomen herzienitig en daarbij het gevaar van verplaatsing van den handel te ontgaan, rneent de Minister de oplossing te hebben gevonden in een belasting op het ver- bruik van tabak en sigaren binnen de Neder- landsche grenzen, een zoogenaamd debietrecht. De bedoeling is, om van alle in Nederland vervaardigde en in winkels verkochte sigaren en tabak een recht te heffen van 10 a 15 °/0. TER NEUZEN, 3 October 1910. De uitgaven, die de gemeente Philippine zich moet getroosten tot instandhouding van de haven, zijn in de laatste jaren zoo belang rijk o-eworden, dat het gemeentebestuur zich tot de regeering heelt gewend met het verzoek om geldelijke tegemoetkoming in die kosten, of wel om de haven in beheer en onderhoud bij het rijk te nemen. Daar met het instand- houden der haven geen algemeene verkeers- belangen zijn gemoeid, zegt nu de Memorie van Toelichting tot de VYaterstaatsbegrooting 1911, moet het beheer en onderhoud van het werk aan de gemeente worden overgelaten doch de belangen, betrokken by het voortbestaan dei haven afs aanvoer- en verzendplaats van den mosselhandel, zijn van zoodanig gewicht, dat tot steun van Rijkswege, voor zooveel betrelt de kosten van diephouding, voldoende aanleiding bestaatDaartoe is nog te meer reden wegens het volgende Vroeger lag Philippine onmiddellijk aan een der armen van den Brakman, genaamd het Sassche gat, die tot nabij Sas van Gent binnenwaarts door- drong. Door de krachtige waterbewegiug, die in deze arm bij elk getijde bestond, was toen steeds e-en voldoende diepte voor en naar de haven verzekerd. Tengevolge van de gelijdelijke bedijking van het Sassche Gat echter is die waterbeweging en daarmede de diepte voor de haven en in de daarheen leidende geulen gaande- weg verminderd, en toen in 1884 de achtereen- volgende bedijkingen van het Sassche Gat werden beeindigd met die van den Vergaertpolder, was de diepte in de daarheen leidende vaarwaters en dientengevolge in de haven geheel onvol- doende geworden. Herhaaldelijk is toen door het Rijk finantieele hulp aan de gemeente ver- leend, totdat is overgegaan tot het van Rijks- wege graven van een kanaal tusschen de tege- lijkertyd ingedijkte Mossel- en Kanaalpolder, door welk kanaal de haven met het nog vol doende diepte bezittende Axelsche Gat in ver- binding werd gesteld, waardoor tijdelijk eenige verbetering in de diepte der haven is ingetreden. Niettegenstaande den aanleg van dat haven- kanaal blijkt de opslibbing der haven echter steeds toe te nemen, tengevolge waarvan ge- 72) //Waren wjj dan in gevaar miss ,/Om 'teven, nu zijn we veilig," hernam Capitola, die met vlugge schreden dwars door 't veld ging. ,/Om 's Hemelswil, miss, waar gaat u midden in den nacht heen Ik bid u, gaat toch niet te ver van 't slot weg," smeekte Pitapat, die ernstig begon te vreezen dat haar meesteres 't verstand verloren had. ,/Loop heen Waarvoor ben je bang riep deze de jonge negerin toe toen ze zag, dat ze wou achterbljjven. (rU weet'timmers, miss... ledereen vreest Mac Donald. //Pitapat, ik zal je iets zeggen, doch pas op en schreeuw niet, als je ook schrikt," ver- maande Capitola. </Hij, die jij en iedereen vreest, namelijk Mac Donald, zit met zijne spitsbroeders in 't kasteel, hy ligt met een ander onder mijn bed." regeld uitgaven voor verdieping worden ge- vorderd, welke in den laatsten tijd sterk toe- nemende zijn. Daardoor wordt nu opnieuw het op diepte houden der haven voor de gemeente te bezwarend, en is zij weder in den toestand gekomen van voor den aanleg van het kanaal in 1899, toen het diephoudeu van de haven als gevolg van de opslibbing van den Brakman haar krachten te boven ging. Daar de ongunstige toestand, waarin de haven nu weder is gekomen, zooal niet het gevolg van dan toch belangrijk bevorderd is door de ten bate van den Staat ondernomen achtereen- volgende indijkingen, terwijl de eigenaardige bestemming van Philippine als stapelplaats van een belangrijk deel van den Nederlandschen mosselhandel een meer algemeen belaug raakt en bovendien rechtstreeks met het finantieel belang van bet Rijk in verband staat wegens den opbrengst der verpachtingen van Rijks- terreinen voor mosselbanken, is de Minister van Waterstaat van meening, dat er opnieuw aan leiding bestaat om de gemeente van Rijkswege finantieele hulp te verstrekken voor de diep houding der haven. Bet voor dit werk benoodigde bedrag wordt voor den dienst van 1911 geraamd op J 1200. Mitsdien wordt voorgesteld aan de gemeente Philippine een bijdrage in de onderhoudskosten der haven tot voormeld bedrag te verleeuen. Voor het jaar 1910 is reeds een dergelijke Rijksbijdrage verleend ten laste van een ander artikel der begrooting. Men schrijft nit Walsoorden aan de M. Ct. In 't begin dezer week had een zekere B., uit een Belgische grensplaats, die met de provinciale boot naar Walsoorden over moest, zich wat te lang te Ylake in de wachtkamer opgehouden. Toen hy zich dan ook van den tijd verge- wiste bemerkte hy tot zijn niet geringe ver- bazing, dat het uur al ver gevorderd was en bovendien de otnnibussen reeds vertrokken waren. Onmiddellijk begon hij het op een loopen te zetten. By de Schorebrug komende zag hjj met leede oogen dat deze voor zijn neus werd opengedraaid. Eenige goedgezinde lieden brachten hem aan het verstand, dat hij evengoed langs dezen weg en vervolgens over de sluizen de boot kon bereiken. Dankbaar aanvaardde hij deze raadgeving en weer holde hij verder. Onderweg zag hij twee fietsen tegen den dijk liggen. Op 't zelfde oogenblik vloog hem een pracktig idee door het brein. Hij ging naar een in de nabijheid zijnden wegwerker, deelde* deze gejaagd den toestand, waarin hij verkeerde mede en verzocht hem een der fietsen te mogen gebruiken. Zonder evenwel op 's mans goedkeuring te wachten, nam hij fluks een der rijwielen en reed in koortsachtige haast naar het einde van den weg. Daar aangekoraen, zette hij de fiets neer en ijlde verder voort in de richting van de slui zen. Een blij gevoel maakte zich van hem meester, hij zag de boot nog liggen, nu zal hij nog mee kunnen. Doch o noodlotOpeens voelde hij zich van achteren aangegrepen en werden hem, onder een stortvloed van scheld- woorden, eenige duwen en rukken op een niet onzachte wijze toegediend door den eigenaar der fiets, die, intusschen gewaarschuwd, den in zijn oog gevaarlijken rijwieldief met woeste vaart was achterna gesneld. Onthutst over deze allesbehalve vriendschappelijke ontmoeting trachtte de Belg den man duidelijk te maken, dat volstrekt geen oneerlijkheid in zijne bedoeling lag, hij had de fiets slechts gebruikt om de boot nog te kunnen halen. Hoe schoon de Belg ook praatte, er werd geen geloof aan zijn verhaal gehecht, totdat ten slotte de veld- wachter, die inmiddels was geroepen, op het tooneel verscheen. Deze onderzocht de papieren van den jongen man, waaruit hem bleek met geen deugniet te doen te hebben, maakte ambts- halve proces-verbaal van het voorval op en liet verder den man met rust. Schreeuwen was voor Pitapat eene onmoge- lijkheid. Ze had den mond opengesperd doch kon geen toon uitbrengen. Ze beefde als een riet en volgde zwijgend hare meesteres, die de richting naar het woonhuis van den slaven- opziener Esy insloeg. Na ongeveer duizend passen gegaan te zijn, waren ze er. Capitola ging door bet tuintje dat 't huisje omgaf en beukte hevig tegen de deur. De oude opzichter die dadelijk wakker was, verscheen aan 't raam. z/lk ben 't, miss Black riep Capitola den verbaasden man toe. »Mac Donald is met een zijner trawanten in 't kasteel geslopen. Door list heb ik hem op mijne kamer opgesloten en ik kom hulp vragen." Onze heldin verhaalde in 't kort, hoe ze de roovers ontdekt en op welke wijze ze hen in de val kreeg. Eenige seconden later opende Esy de deur. //Loop vlug tot aan de naaste negerhut der plantage en wek 't volk," zei Capitola op be- slisten toon. //We mogen geen minuut verliezen. Anders zal mijne lange afwezigheid bij de bandieten achterdocht opwekken en zullen zij de deur openbreken. Mijn God, wellicht hebben Tntusschen was de boot echter reeds ver trokken Znam slag, 3 Oct. Dezer dagen brachten twee ketellappers van elders een bezoek aan deze gemeente, en gingen van huis tot huis hunne diensten aanbieden ,ten einde petroleum- toestellen, potten en pannen enz. te repareeren. Het kostte volgens bun zeggen slechts eenige centen. Toen enkelen hunne ter scherping atgegeven koffiemolens thuis kregen, beliepen de kosten van repareeren tot ongeveer f 2, terwijl weer andere molens zoo goed als on- bruikbaar geworden zijn. 't Vorige jaar deed zich hier hetzelfde geval voor. Men zij dus voorzichtig en wachtte zich in deze voor schade. Axel. Zaterdag werd door de afdeeling Axel der Z. L. Mb eene vergadering gehouden ten huize van den heer P. Koole. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van het hoofd- bestuur naar aanleiding van het request aan Ged. Staten over den hoogen waterstand. De Voorzitter deelt mede het bekende plan om in de eerste hellt van September 1911 een Provinciale tentoonstelling te Middelburg te hoyden, waardoor de Juni afdeelings-tentoon- stelling te Middelburg zal vervallen. Alvorens over te gaan tot de uitreiking der prijzen, toegekend bij gelegenheid der tentoon stelling van de afdeeling Axel, brengt de Voor zitter namens het bestuur dank aan alien die hebben medegewerkt om deze tentoonstelling zoo schitterend te doen slagen. De jongste afdeeling der Maatschappij heeft op 14, 15 en 16 Juni bewezen, dat zij niet de minste is en dat zij een waardige plaats inneemt onder de zusterafdeelingen. Hij brengt dank aan alien die finantieel of moreel de tentoonstelling hebben gesteund. Hierna heeft de uitreiking plaats, na afloop waarvan de vergadering wordt gesloten. Koewacht. Zondag werd ten huize van den herbergier C. Stevens op den Ouden Molen alhier eene algemeene vergadering gehouden van de onlar.gs opgerichte geitenvereeniging. Een groot aautal leden was opgekomen. Het bestuur deelde mede, dat in Duitschland aangekocht waren een bok en 2 geiten van het echte Saauenras. De daarvoor benoodigde gel- den waren bij wijze van renteloos voorschot door het bestuur verstrekt. De 2 geiten zouden gratis onder de leden verloot worden op voor- waarde, dat gedurende twee jaren de daarvan komende jonge geiten voor den prijs van 1 gulden afgestaan moeten worden aan de ver- eeniging, die ze onder de leden zal verkoopen. Yoorgelezen wordt een schrijven van den heer Zwagerman te Middelburg, waarin uitgelegd wordt, hoe de geiten en de bok behaudeld moeten worden. Daarna wordt overgegaan tot de verloting der 2 geiten onder de 65 leden. Zij vielen ten deel aan A. Vermeire en Fr. Gijsel. Ten slotte bracht de heer A. Geerards namens de vergadering een woord van lof en dank uit aan het bestuur. Overslag. Het op 1.1. Zondag voor de eerste maal hier gehouden wielrijdersfeest is bijzonder goed geslaagd. Het prachtige weer dat wij thans nog genieten, lokte reel nieuwsgierigen van omliggende plaatsen uit om het feest te komen bijwonen. Het was dan ook zeer druk in ons anders zoo stille dorp. Het programma luidde 1. Snelkoers voor liefhebbers. 2. Snelkoers voor beginneliugen. Daarna volksspelen bestaande uit vogelpik, ring- rijden en ringwerpen. Na afloop daarvan verlo ting van een dames- of heerenrijwiei naar keus. Ten D/j uur werd door kanongeschut aan- gekondigd dat de snelkoers voor liefhebbers ging aanvangen, waaraan door de beste kampioenen van Vlaanderen werd deelgenomen. Als een pijl uit een boog vlogen ze over den weg om een afstand van 20 K. M. af te leggen. Hiervoor waren 5 prijzen uitgeloofd en werden gewonnen als volgtle prijs De Baere, St. Nico- ze reeds de arme mistress Codiment vermoord Onmiddellijk volvoerde Esy het bevel der jonge dame. In de naastbijzijnde hut sliepen ongeveer twintig zwarten. Na hen gewekt te hebben, beval hij hun zich met pieken, vorken en bijlen te wapenen en voerde den kleinen troep tot miss Black, die nu het bevel overnam. In 't kort deelde zij de verbaasde negers mee, waarom dit gebeuren moest. z/Nu moet ge zoo zacht mogelijk aan mijne kamer zien te komen," fluisterde Capitola de kleine schaar toe, als ze het kasteel bereikt hadden. Zes man houden hier aan den ingang de wacht, en laten niemand in noch uit. De overigen volgen mij. Maar zoo zacht mogelijk niemand mag een woord spreken Ze opende geruischloos de deur en alien traden binnen. De bevelen van Capitola waren stipt nageleefd, de negers slopen door de gangen als katten. Alleen Capitola en Pitapat, die naast Esy aan 't hoofd van de troep gingen spraken, om de bandieten in de meening te laten, dat ze alleen terugkeerden. z/Ik begin waarlijk het geduld met je te ver- laas, 2e prijs De Seij, Assenede, 3e prijs Van Hecke, Stekene, 4e prijs Van Neste, Oost-Eecloo, 5e prijs David, Saffelaere. Onmiddellijk daarna ving de snelkoers voor de beginnelingen aan, waarvoor 7 prijzen. le prijs L. Coppens, Wachtebeke, 2e prijs A. Coppens, Wachtebeke, 3e prijs Th. Gijsel, Over- slag, 4e prijs Th. de Block, St. Jansteen (Absdale), 5e prijs N. Coppens, Wachtebeke, 6e prijs Van Hecke, Stekene, 7e prijs De Vos. Saffelaere. Daarna werden de volksspelen gehouden. Voor elken kampstrijd waren 5 prijzen. De eerste prijzen werden gewonnen door Vogelpik le prijs Fl. de Caluwe, Ringrijden le prijs J. Robijn, Ringwerpen le prijs Em. de la Ruelle, alien te Overslag. Het rijwiel werd door Mej. Sylvia Pauwels alhier, geloot. Alles liep in de beste stemming af. De algeheele aflossing der leening van het Zwitsersche Canton Freiburg van 1861 geschiedt binnen eenige jaren en het nog bestaande geringe aantal loten daarvan moet binnenkort met prijzen getrokken worden. In dit nummer komt een advertentie voor, waarmede men alsnog in de gelegenheid gesteld wordt origineele loten dezer leening te koopen. De eerstvolgende trekking heeft reeds op 15 October a. s. plaats waarbij 8650 prijzen frs. 30,000 frs. 4000 frs. 1000 enz. enz. uitgeloot worden. Vlootbezoek. Vrijdag wordt de haven van Rotterdam door eenige Nederl. Marineschepen bezocht. Door den Raad wordt aan de zee- officieren een feestmaaltijd aangeboden en door een commissie uit handel en scheepvaart een 3al met souper. In den Grooten Schouwburg zullen Vrijdag en Zaterdag worden genoodigd de adelborsten en 1500 matrozen. Opgevoerd wordt beide avonden //De Sabijnsche Maagdenroof." De uitnoodiging en het onthaal in den Schouw burg geschieden vanwege de gemeente. Berooving. Vrijdagnacht ontmoette een agent van politie te Rotterdam een Duitscher, die zich in gezelschap bevond van een persoon, die een nachtkroeg heeft in de beruchte Schoven- steeg. De agent waarschuwde den Duitscher voor zijn metgezel, maar deze poetste dadelijk de plaat. De Duitscher door den agent ingelicht, tastte naar zijn binnenzak en moest tot de treurige ervaring komen, dat uit zijn portefeuille 100 aan Holl. baDkpapier was gekaapt. Het geld werd na onderzoek niet teruggevonden De heer N. Verkade, inspecteur van politie te Winschoten, schrijft het volgende in den Politiegids Den 24sten Augustus, 's voormiddags 8 uur, kreeg ik aangifte, dat by een inwoner dezer gemeente een blauwe duif des nachts 1 uur uit de til gestolen was. Terstond ging ik er met mijn Duitschen her- dershond (//Hussan van der Hammelberg") heen. Dit was de eerste maal, dat deze hond, nu 13 maanden ouddoor mij in de practijk zou ge bruikt worden. Bij de woning van den bestolene liet ik den hond /,lucht nemen" aan voetsporen, welke door een omgespitten akker liepen. De hond bracht mij (dit spoor volgende, ook waar het niet meer zichtbaar was) bij een alleen- staande wouing. Op mijn vraag aan den bewoner (die mij hoogstwaarschijnlijk met den spoorzoekenden hond had zien aanbomen) verklaarde hij, dat al zijn duiven op 't dak zaten. (Op het dak zaten twee witte duiven meer duiven bleek hij niet te hebben.) Telkens wierp de man vreesachtige blikken op den hond, dien hij blijkbaar niet vertrouwde. Ik liet Hussan het spoor weer opnemen, doch nu terug. Hij bracht mjj bij den aangever terug. Toen ik daar aankwam, liep deze mij al tegemoet en vertelde mij, dat de duif alweer terug was komen vliegen uit de richting liezen," zei Capitola opzettelijk hardop. „We gaan van mijne kamer naar de keuken en je sluit de deur af, alsof het geheele slot vol bandieten zat. ludien je mij door je angst nog meer ergert, kan ik je niet meer gebruiken." Dit zeggende stak Capitola den sleutel in 't slot en opende de deur. Een oogenblik later was de kamer met ge- wapende negers gevuld, die met donderend hoera de moedige miss op den voet volgden, waarna Capitola de deur van binnen afsloot en den sleutel bij zich stak. De bandieten, die nu pas het verraad merkten, sprongen uit hunnen schuilhoek te voorschijn. Het waren er drie en niet twee, zooals Capitola meende. Zij schenen vast besloten hun leven zoo duur mogelijk te verkoopen, in plaats van zich over te geven, vuurden ze hun revolvers af en begonnen een ongelijken en roekeloozen strijd. Eenige negers werden ge- wond en de niet zeer moedige zwarten zouden op de vlucht gegaan zijn, indien Capitola dit niet voorkomen had door de deur te grendelen. (Wordt vervolgd). VAN O o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5