Ter Heuzensche Courant Zaterdag 1 Oct. 1910. No. 5514. IDIEJIR/IDIEJ BLAD. Buitenland. De onlusten in de Berlijnsche wijk Moabit kebben Dinsdagavond bet karakter van een oproer aaugenomen. Terwijl de stakeude werk- lieden van de kolenfirma Kupfer in Moabit be- reid waren de staking te beeindigen, heeft bet Janhagel Dinsdagavond zijn haat tegen de politie botgevierd. Opnieuw werden de straten in ware slagvelden veranderd. Opnieuw heeft ket ge- spuis, versterkt door de vechtlustige straatjeugd, de politie uitgetart en er vielen weer tal van gewonden. 1200 politieagenten waren op de plaats des gevechts bijeengetrokken en er werd krachtiger opgetreden dan den vorigen avond. Reeds om 9 uur waren er 11 zwaar gewonden weggebracbt. Tot middernacht duurden de gevechten tusschen de politie, de brandweer en het gepeupel. Het oproer woedde het hevigst in de Ros- tockerstraat. Daar waren door de stakers en ket gepeupel alle lantarens stukgeslagen, waarop in ket d.uister een hevig steenen-bombardement werd geopend op het legertje van agenten, dat de straat wilde binnendringen. De politie trachtte de straat, waar 4000 personen, onder welke 500 vrouwen en meisjes, dickt opeengedrongen stonden, te ontruimen. Er weerklonken uittar- tende kreten uit de menigte, als //bloedhonden", z/sckiet de sckurken dood enz. De politie- offieier sommeerde ket volk driemalen uiteen te gaan. Maar het volk begon nu des te harder te joelen en te midden van dat geschreeuw gingen een groot aantal vensters open en daaruit daalde een hagelbui van flesschen op de koofden der agenten neder. Ook werd uit verschillende vensters geschoten, waarop de politie bevel kreeg de schoten uit de vensters te beantwoorden. Zoodra nu uit een venster werd geschoten ot geworpen, werden onmiddellijk de revolvers er op gericht. In de buurt van het station Beuffelstraat werd ook hevig gevochten. Hier werd een agent zwaar gewond. De verzamelplaatsen van het gespuis waren de kroegjes. Wanueer de politie voorbij was, trok men weer de straat op. Tegen elf uur verscheen de president van .'"fmlitie op het terrein der onlusten. Hij gaf onmiddellijk bevel de rumoerigste straten te ontruimen. Met de revolvers in de hand trek- ken de agenten de stikdonkere straat in, de bereden politie in het midden en de politie te voet op de trottoirs. Uit alle huizen en van alle balkons vallen bloempotten en allerlei ander glas- en aarde- werk op straat. Uit de donkere vensters en door de spleten der jaloezieen wordt geschoten. De politie schiet terug en er ontstaat een langdurig vuurgevecht. Men hoort ruiten neerkletteren en van tijd tot tijd schreeuwen. Het is een wonder, dat bij het aanhoudend geknetter der revolvers geen enkele agent getroffen werd. Op den duur behoudt de politie de overhand. Inmiddels slaat in een andere straat het ge peupel alle winkelruiten in. Even later begint bet weer ergens anders. Er is een helsch spek- tpkel van gefluit en gejuich en allerlei dieren- geluiden en telkens knallen er schoten. De menigte in de straten is nog slechts samenge- steld uit twijfelachtige elementen. Het is diep in dee nacht geworden. Reeds is er een einde gekomen aan de herhaalde schermutselingen, maar dan begint het opnieuw. In de Rostockerstraat hebben de onruststokers een grooten brandstapel gebouwd uit hout, bedden en matrassen, enz., dat alles wordt met petroleum overgoten en vervolgens in brand gestoken. De heele straat is fel verlicht, maar de daders hebben zich uit de voeten gemaakt. De brandweer moet komen, om het vuur te blusschen. Yier belhamels, waarvan een met een revolver bad geschoten, werden opgepakt. Was het Maandagnacht slechts gespuis dat aan het ver- zet deelnam, Dinsdag moeten, volgens het officieele politie-rapport, ook werklieden hebben meegedaan. Bewijzen zijn gevonden dat uit vele huizen met revolvers op de politie is ge schoten. Uit een woning in de Rostockerstraat viel een schot, waarop de politie terug schoot en 40 schoten loste op de bovenverdieping. Of bewoners gewond werden, is niet bekend, maar er bleef geen ruit heel. In de geheele straat zijn bijna alle ruiten vernield. Bij het terug drjjven der menigte kreeg een jong meisje sabelhouwen over het hoofd en werd zwaar ge wond. Nog driejeugdige personen werden door sabelslagen gekwetst in het ziekenhuis opge- nomen. Een nauwkeurige opgave van het aantal gewonden is nog onmogelijk op te geven. Rechercheurs hebben de ziekenlysten van de ziekenhuizen, waar gewonden zijn binnenge- bracht, in beslag genomen. De deelnemers aan het verzet tegen de politie zullen wegens oproer vervolgd worden en zullen straffen krijgen tot ten hoogste tien jaren tuchthuis. Donderdag was het overdag rustig in Moabit. Een gerucht ging dat twee gewonden, een ar- beider en een agent, waren overleden, maar het gerucht werd niet bevestigd. Het rustige gedeelte van Moabit was uit het onrustige gebied naar de meer binnenwaarts gelegen straten van Moabit belet terug tekeeren. Intusschen werd de bereden politie met steenen geworpen. Deze maakte 'n felle charge en sloeg er op in, zoodat vele personen gewond, waarvan enkele zwaar, en vele overreden werden. Ook later op den avond zjjn kleinere bot- singen voorgekomen. In het ziekenhuis te Moabit zijn in den loop van den avond 20 gewonden binnengebracht. Uit de gelederen van de onruststokers zijn herhaaldelijk schoten gevallen, waardoor echter niemand is gewond. Berlijn, 29 September. Toen in den afgeloopen nacht de correspondenten van Reuter van de //Daily Mail, en twee Amerikaansche journalisten in een auto de onlusten in Moabit gadesloegen, werden zij door agenten, die hen waarscbijnlijk voor aanstokers hielden, aangevallen. De ver- tegenwoordiger van Reuter werd door sabel houwen aan de handen gekwetst, die van de //Daily Mail" werd met de sabel gestagen, maar niet gekwetst. (Later.) Tot 9 uur 's avonds was het, op enkele kleinere botsingen na, in Moabit rustig, hoewel niettegenstaande het krachtige optreden der politie in de vorige avonden, weer duizen- den nieuwsgierigen op straat waren. (Later.) Een weinig na 9 uur is het te Moabit toch tot botsingen gekomen. Uit een huis in de Turnstrasse is een bloempot naar de politie gesmetende politie antwoordde met revolverschoten, die echter geen schade hebben aangericht. Toen daarop de straat werd schoongeveegd, zjjn eenige personen gewond. Ook aan den hoek van de Beusser- en de Eras- musstrasse is de menigte door de Berlijnsche en de Charlottenburgsche politie herhaaldelijk teruggedrongen, waarbij tal van personen werden gewond en in heehtenis genomen. De persoon G., die, in verband met de postalorderszaak, door de politie te Middelburg voorloopig in arrest werd gehouden en voor den officier van justitie werd geleid, is weer op vrije voeten gesteld. Tusschen Vlaardingen en Maassluis. z/Het Vad." vertelt Ze waren op 't laatste oogenblik het perron opgehold vonden alle portieren dicht op een na en op aandringen van een conducteur, stapten ze in. 't Was een wagon eerste en ze hadden bil- jetjes tweede. 't Boertje keek zijn veel oudere zuster aan. //Hm ja, even kijken." Hij liep de gang door, maar vond geen plaats 2e vrij. Dus gingen ze rustig le zitten. De conducteur komt, ziet met een schuin, geniepig blibje naar beiden en zegt //U zit eerste" op een toon die beduidt//maar ik ben de autoriteit hier en ik zal je wel krijgen". Uitleg van den jongen man //nutzt niks". Geen recht, en autoriteiten, en boeten en kaartjes inhouden een herrie van heb ik jou daar, maakt de man. In Leiden, eindstation voor onze wetsovertreders, stappen broer en zus uit, en werden aan een mouw (ze moesten eens ontsnappen) meegevoerd naar een man met een roode pet (een fatsoenlijke roode pet). Deze doet ook gewichtig. Kijkt de twee zielige misdadigers van voeten tot hoofd aan, zint op wrake en zegt eindelijk, na zeer rijp beraad vTwee enkele derde bijbetalen. Procesverbaal". Weer wordt het boppel aan bun mouwen meegesleurd in een klein hokje, waar de eerste beambte op een bloc note invult Naam, voornaam, woonplaats, ouderdom, dag van ge- boorte, enz. enz. enz. Enfin de luidjes waren gewillig en geduldig en de man vulde in. De dame gaf zelfs haar leeftijd op en zonder blikken of blozen, hoewel iedereen toegeven zal dat in 't publiek iemands leeftijd vragen, wonderlijk lijkt op onbeschei- denheid. Maar nu kwam een kink in den kabel. „En geboren //Tusschen Vlaardingen en Maassluis." De man schreef op bleek onvoldoende en toen alles al afgeloopen was en het boertje met zijn zuster wilde weggaan, kreeg hy een lumi- neusen inval en vroeg //Tusschen Vlaardingen en Maassluis, welke gemeente is dat 1" De dame bloosde voor 't eerst. Maar de man zag het niet. //Welke gemeente? vraag ik." De dame keek rond als.zocht ze hulp, toen ziende dat ze moest antwoorden, zei- ze //Ja, ziet u.... ik ben niet in een gemeente geboren, maar in een rijtuig." //Tusschen Vlaardingen en Maassluis" schreef de man nog eens. //In een rijtuig." Groote hilariteit. Maar aan de eischen der wet was voldaan. Olieslagers steeg Woensdagmiddag, onder gejuich van een ontzaglijke menigte, te En- schede te 4,24 op, beschreef een kring over het terrein en vloog vervolgens fot over de Duitsche grens. Hij herhaalde deze kringen verscheidene keeren totdat hij eindelijk, na meer dan drie vierde uur te hebben gevlogen, behouden daalde. Woensdagnamiddag ontmoette een 20jarig Leidsch jongmensch, die op een rijwiel den weg nabij het Haagsche Schouw passeerde, een 4tal mannen, die hem vroegen met hen te kaart- spelen. Zij traden vrij brutaal op, zoodat hij einde lijk meer uit vrees dan uit eigen beweging daarin toesterode, met het voor hem treurig gevolgdat hij al zijn geld en het rijwiel er bij verloor Doodslag na 16 jaren ontdekt! In Mei 1894 stierf in de buurt de Kapel te Maurik plotseling de 80jarige Jan van lJzen- doorn, een zonderling, niet onbemiddeld man. Men schreef den dood aan een natuurlijke oorzaak toe, tot dezer dagen bij burentwisten verwijtingen werden gedaan, die bij de justitie de meening wekten, dat v. lJzendoorn is dood- geslagen. Zij zou den dader reeds op het spoor zijn. - Zonderlinge grap. De 19jarige H. S., werkman te Brielle, vertelde gisteren voor de rechtbank te Rotterdam met zijn niet ver- schenen mede-beklaagde J. K. in Mei van dit jaar in dienst te zijn geweest bij de coope- ratieve vereeniging De Eersteling, te Brielle. Op 24 Mei besloten ze den kaasmaker, getuige Siesling, een poets te bakken. Ze spraken af dat de tweede beklaagde een oude pet van den eerste, door dezen in twee maanden niet meer gedragen, in een kaas zoude verwerken. Ze zouden dan de kaas apart houden en er beslist voor zorgen, dat zij de fabriek niet uit ging. Had Siesling de kaas ontdekt en beklaagden van zijn verwondering geprofiteerd, dan zouden ze hem gezamelijk de waarde der kaas ad pi.m. 2.50 terugbetaald hebben, maar ze hadden buiten den waard gerekend. Wel werd de pet in de kaas gefabriceerd en, na door J. K. ge- merkt te zijn, onder een stuk courant op een afgelegen plaats verborgen, maar daar vond Siesling ze op onverwachten tijd, en bracht ze direct naar den patroon. Deze patroon ver- klaardde dat de kaas bij de andere lag en het zeer wel mogelyk was geweest dat ze was afgeleverd geworden, beklaagden althans hadden dit niet kunnen verhinderen. Getuige Siesling vond de kaas begin Juni, toen ze reeds aan het bederven was. Ze lag toen in de na- bijheid der andere kazen, en niet, zooals be klaagde beweerde, op een afgelegen plaats. Beide getuigen waren van meening, dat bier niet van een ongepaste grap, maar wel degelijk van kwaadwilligheid sprake was, gelet op uit- latingen van beklaagden nadat de kaas gevonden was. Ook het 0. M. was die meening toegedaan. Niet alleen, dat een dergelijke aardigheid de grenzen van een grap overschrijdt, maar wel degelijk bleek uit alles, dat beklaagden bedoelden de reputatie der fabriek aan te randen. Omdat zij echter nog nooit veroordeeld zijn, wilde de officier nog eene geldboete requireeren. Geeischt werd respectievelijk 25 boete, subsidiair dertig dagen, en 10 boete, subsidiair twaalf dagen heehtenis. - Een vader te Zaandam heeft bij den raad dier gemeente een verzoek ingediend, om hem 3000 schadevergoeding te geven. De feiten, waarop hij dit verzoek grondt, zijn de volgende Zijn zoontje speelde in bet rustuur op de speelplaats eener openbare school, en werd toen door een zijner mede-leerlingen zoodanig omver- geloopen, dat zijn rechter elleboogsgewrieht brak en deze jongen dus niet meer geschikt is voor alle werk. Wenscht de Raad deze vergoeding niet te geven, dan verzoekt hij, dat de gemeente den jongen zal doen opvoeden en hem op 17 a lSjarigen leeftijd een goede betrekking zal verzekeren met pensioen enz. - Een automobielongeluk, dat aan drie personen het leven kostte, had Maandagmiddag nabij Gent plaats. De ingenieur De Poorter uit Gent reed per auto naar Kwatrecht, toen in de nabijheid van het station-Kwatrecht een vierjarig kind voor het voertuig liep. De ingenieur, die een ongeluk wilde voorkomen, trachtte het kind te grijpen maar terzelfder tijd zwenkte de auto en liep tegen een boora- stam. De Poorter werd doodelijk gewond, ter wijl het kind en een der beide chauffeurs, die zich iu den auto bevonden, op slag gedood werden. Over dit noodlottig ongeluk ontleenen wij aan het //H. v. A." de volgende bijzonder- heden Een wagen reed voor den auto van M. De Poorter en kwam ook uit de richting van Gent. De kleine Scheire liep achter die kar, ter wij 1 de auto met een gemiddelde snelheid vooruit kwam en de geleider trompette. Toen de auto nog eenige meters van die kar was, stak hij links af, doch op denzeltden stond liep het kind van de kar weg. M. de Poorter wilde den kleine vermijden zwaaide rechts en links, doch niets aan te doen. Hij botste op *|het"'kind dat op zijde vloog. De auto raakte met het linker achterwiel eenen boom, botste dan met geweld op eenen tweeden boom en sloeg in de gracht. De Poorter raakte er onder, terwijl de chauf feur Jules De Coninck, een zestal meters ver- der in een veld vloog, waar hij dood bleef liggen. De chauffeur van De Poorter, die van achter zat, vloog achterover door den tweeden schok op den boom, werd boven het linker oog ge kwetst en bezeerde zich aan het rechter dijbeen. Hij kon dadelijk opstaan. Dadelijk kwamen van den bareel een 150-tal meters verder, menschen toeloopen, die den slag gehoord badden. Het kimj werd in zijn woning gedragen, waar het eenige minuten nadien bezweek. Het was gansch blauw in het aangezicht en had een kleine schram achter een oor. De Poorter werd van onder den auto gehaald, was erg gekwetst aan een dij been en had een erge wonde aan het hoofd. Het lijk van den chauffeur werd op een nabung hof gedragen, terwijl anderen M. de Poorter op het kasteel van graaf De Bueren droegen. Dr. Debesaques van Gent, kwam rond drie uur, om een schedelboring te doen, doch vruch- teloos. De Poorter bezweek rond 4 uur. De^ oudste vrouw van Weenen, Katharina Lust, 112 jaar oud, is overleden. Ze was een arme jodin, weduwe van een kleermakersknecht, met wien zij in 1816 trouwde. Ze is haar heele leven arm geweest, heeft hard voor den kost moeten werken en was tot kort voor haar dood zoo gezond en flink dat ze geen bill noodig had, en heeft 10 kinderen gehad. Een Belgische vliegster, mej. Helene Uutneu, die al verscheiden succesvolle opstij- gingen heeft gedaan, nam deel aan een vlieo"- week te Braine-le-Comte. waarbij haar een ongeluk overkwam, dat ofschoon geen ongeluk in de lucht, zij toch heel ernstig schatte." De dame is, als meer menschen die een gevaarljjk beroep uitoefenen, zeer bijgeloovig, en draagt altyd een talisman bij zich. In haar hotel werd een taschje gestolen dat, behalve geld, ook de talisman inhield en nu weigerde mej. Dutrieu weder op te stijgen, overtuigd als zij was dat het gemis van haar talisman haar op een ongeluk zou te staan komen. De dief, die daarvan gehoord schijnt te hebben, was zoo welwillend haar de talisman terug te zen- den en terstond daarop schoot He'lene weder het luchtruim in. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 1. Ingekomen slukken. VAN Vergadering van Donderdag 29 Sept. 1910. Yoorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester Aanwezig de heeren Visser, Dees, Wieland, i\Wre De lager, beheele, Lensen, Drost, De Feijter en De BrulTne' Afwe/.ig de heeren Van de Ree, Kerkhoven en Donze" JNa opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande. Hierna stelt de Yoorzitter aan de orde Een schrijven van den heer Kerkhoven, waarin deze bencht wegens ongesteldheid de vergadering niet te kunnen bijwonen. Aaugenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van A. 1>. de Yes, waarin deze onder dankbetmging voor het in hem gestelde vertrouwen be- ncht de benoemmg tot ambtenaar van den llurgerliiken stand belast met alle werkzaamheden, behalve het vol- trekken van huwelijken, aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. c- Pf;ocf-verbaal van de op 27 Sept. 1910 door Burg, en \\eth ten kantore van den gemeente-ontvanger ge- houden kasopname, waarbij is gebleken dat over het aienstjaar 1J10 is ontvangen een bedrag van f 60 933.22i en dijkens voorhanden zijnde bewijzen van uitgaaf is uitgegeven eene sora van /55,889,82i, zoodat meer ont vangen dan uitgegeven is 5043,40. Het goed slot der rekening van 1909, hetwelk niet op fAQl ?n bepootmg in ontvang is gebracht bedraa^ j 4Jl,dU, zoodat dus in kas moest zijn 5534 70 wat overeen kwam met de vertoonde bewijzen. d. De Yoorzitter deelt mede dat, in verband met de verbouwmg van school D te Sluiskil ook de aandacht is gevallen op de verwarmmg der lokalen. die nog steeds op de oudervyetsche wijze geschiedt. De oude kachels zijn ver versleten en met het oog daarop zijn op de begrootmg voor 1911 reeds twee nieuwe kachels, venti- latiekacheis aangeyraagd. Bij nader onderzoek is echter gebleken, dat al de thans aanwezige kachels in niet te besten toestand verkeeren en bet gewenscht is deze reeds 11U w/n ?6UWe te verva"gen. Daarom stellen Bur-, en Weth. voor turn college te machtigen dadelijk tot hit aanschaffen van 4 ventilatiekachels over te gaan en te trachten met den leverancier eene overeenkomst te sluiten om de betahng te doen op het nieuwe dienstjaar. Met inbegrip van het voor plaatsen van die kachels noodige metselwerk aan de schoorsteenen zullen de kosten bedragen j 350. Daarvoor verkrijgt men dan een doelmatige hv-ienische verwarmmg door de inrichting dezer kachels" wordt de yeryvarmde lucht in de lokalen gevoerd, terwijl de bedorven lucht langs den schoorsteen het lokaal kan verlaten. De heer WielandIs op de begrooting niet 80 per stuk voor de 2 kachels aangevraagd De Yoorzitter antwoordt bevestigend leenen I661" We Z"llen 6r t0Ch "iet voor moeten De YoorzitterDat zal niet noodig zijn. De heer DrostIs er al practische ervaring dat die kachels in het gebruik goed voldoen De oorzitter Yolgens door ons verkregen inlichtingen zijn het goede kachels, ze zijn op verschillende plaatsen al in gebruik, o. a. 111 de bijzondere school te Sluiskil en 111 die te Driewegen. De heer DeesTe Hoek hebben ze er ook. I)e heer Van de ReeTegenwoordig worden die soort kachels voor de scholen overal aangeschaft.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 9