KAMER VAN ARBEID Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 1 October 1910. 50' Jaargang. OVIEWIIIIia 14 STEIJB No. 5514. Landbouw te Axel. Landbouwberichten. Predikbeurten. Gemengde berichten. TWEBDB FEUILLETON. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG brengen ter openbare kennis, dat bij Koninklijk besluit van 25 Augustus No. 41, voor de gemeenten Axel en Zaamslag boven- vermelde Kamer van arbeid is opgericbt en dat daarin vertegenwoordigd zullen zijn de volgende bedrijven het landbouwbedrijf voor zoover dit bestaat uit akkerbouw, veehouderij, tuinbouw en het repelen, het roten en het drogen van vlas. Zij herinneren er voorts aan, dat de hoofden of bestuurders der bovenvertnelde bedrijven verplicht zijn voor 15 October aanstaande eene lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de nam en en van de voornamen der manne- lijke en vrouwelijke personen, die in hun bedrijf binnen bet gebied der Kamer van arbeid als patroons of in hun dienst als werklieden werkzaani zijn geweest gedurende het laatstverloopen kalenderjaar, en dat die lijst of lijsten voor 15 October a. s. behooren te worden gezonden, wanneer de daarop vermelde personen slechts in eene ge meente werkzaam zijn geweest, aan Burgemeester en Wethouders van die gemeente en, wanneer de daarop vermelde personen in meer dan eene gemeente werkzaam zijn geweest, aan Burge meester en Wethouders der gemeente, waar die personen het laatst werkzaam zijn geweest. Op de lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende den bovenaangegeven tijd niet binnen het gebied der Kamer van arbeid t bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zijn werkzaam geweest. Op de lijsten behoeven niet te worden ver meld zij, die geen ingezetenen des Rijks of geen Nederlanders zijn of op den 15 November a. s. den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Zij, die niet gedurende het laatstverloopen kalenderjaar in het bedrijf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest, en die aanspraak kunnen maken om op eene kiezerslijst voor de Kamer arbeid te worden geplaatst, worden er voorts aan herinnerd, dat zij daarvan voor 15 October a. s. aangifte kunnen doen bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar zij werkzaam zijn geweest of het laatst werkzaam zijn geweest. De formulieren der lijsten en der aangiften zijn vanaf heden ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar. Zaamslag, den 23 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, M. DE JONGE. WORTMAN. TER NEUZEN, 30 September 1910. Op de vergaderiDg Donderdagmiddag alhier gehouden in de Chr, bewaarschool ter be- spreking van de plannen tot stichting eener bijzondere Hoogere Burgerschool, waren aan- wezig ongeveer een 40-tal belangstelleuden. Na bespreking werd besloten te trachten verder belangstelling te wekken tot oprichting 71) Gelukkig kwam aangeboren trots en ijdelheid hare stoutmoedigheid ter hulp. z/Hoe?" dacht ze bij zich zelve, //ben ik dan zoo n iaf sehepselZou ik niet sterk g§noeg zijn om miine stem te bedwingeu Vreezen is hier sterven Met vaste stem riep ze de kamenier. //Pitapat kom hier en help mij ontkleeden.' z/Dadelijk miss," hernam de kleine negeriD, z/ik wil nog even uwe pant.offels onder 't bee uitkrijgen." z/Hier zal je komen en niet eerst mijn pan toffels brengen, die ik niet noodig heb", riep Capitola toornig. „Ik stik in dit kleed, zoo eng is't i/Zoo meteen", riep Pitapat, terwijl zij tot Capitola's grooten schrik zich bukte en naar de pantoffels rondtastte, tot zij ze vond. Gelukkig keek ze niet onder het bed, ander ware alles verloren. Capitola voelde, dat gedurende een paar oogenblikkeri het angstzweet op haar voorhoofc stond. Nu het gevaar zoover geweken was, had ze weer kracht genoeg, om Pitapat eens duchtig de les te lezen. »lk kan niet velen", riep ze, //dat je je gewent, altijd nog iets anders te doen, in plaats van oogenblikkelijk te komen als ik je roep eener dergelijke school met driejarigen cursus. Een vereeniging werd gevormd en als be- stuursleden werden gekozen uit Ter Neuzen de heeren H. Koelmans (Voorzitter), D. J. Dees en Jac. v. d. Ree uit Zaamslag Ds. G. van Dis en Joh, de Feijteruit HoekDs. E. Raams en J. M. Dregmansuit Axel Ds. J.B. Th. Hugenhpltz en Ds. Chr. Bruins. Door den Commissaris der Koningin is aenoemd tot lid van de gezondheidscommissie, zetel Ter Neuzen, de heer Mr. G. W.F. Wentholt, kantonrechter te Ter Neuzen. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Tholen de heer P. J. Waale, vroeger alhier, thans commies der telegraphie le klasse. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burge meester van Eede, de heer E. Buteijn. Het politiediploma werd te Utrecht o. m. behaald door den marechaussee E. P. van Graef- schepe te Hontenisse. VTijdag 25 November zal voor het gerechts- hof te 'sGravenhage behandeld worden de beken- de zaak van den heer Van Dalsum te Hulst. Wij ontvingen ter kennismaking Bredee's Reisboekje voor Nederland, bevattende den winterdienst 1910. Deze reisgids is gedrukt in zeer klein formaat en daarom gemakkelijk bij zich te dragen, a 10 cent is het in den handel. Aan de Bouehautsche haven zal het toe- zicht, om het losse,n van mosselen tegen te gaan, met 3 Oct. opgedragen worden aan het wapen der rijksveldwacht. Tot hiertoe was het corps der marechaussee's daarmede belast. De in de omgeving gesta- tionneerde mauschappen trekken nu huiswaarts. Sedert de bewaking worden aan genoemde haven geen mosselen meer aangevoerd. Axel. Nauwelijks was het bekend dat de heer J. A. Dregmans in de plaats zijns vaders tot notaris alhier was benoemd, of talrijk waren de blijken van instemming die den benoemde ten deel vieleD. Ook het muziekgezelschap //Concordia" bracht hem een serenade met fakkellicht. St. Jansteen. Heden herdenkt de heer J. W. Goldschmitz, hoofd der bijzondere jongens- school alhier, den dag waarop hij gedurende 25 jaren zijne gewaardeerde diensten aan onze gemeente heeft bewezen. SSechte weiden. z/Ik meende het goed," stotterde de kleine negerin, //want uwe voeten zullen ook wel blij zrjn uit de nauwe schoenen verlost te worden." z/Ik herhaal, dat je alleen te doen hebt, wat ik je beveel", hervatte Capitola, schijnbaar zeer opgewonden. //Indien ik je roep, laatje meteen alles liggen en staan, om mij te geboorzamen. Maak nu mijn kleed los ging ze luid voort en drukte den spiegel zoo, dat de negerin niets van 't verschrikkelijke beeld in den spiegel bemerken kon. Het kleine zwarte kamermeisje gehoorzaamde. Ondertusschen brak zich Capitola het hoofd om een redmiddel uit te denken. //Uit de kamer vluchten zou niets baten", dacht ze. z/De bandieten zouden ons in de gang inhalen en vermoorden, ee'r we alarm konden maken. En wat zou dit alarm baten Behalve mistress Codiment was er immers niemand thuis. Groote God, wat zal ik beginnen Ze zond een vurig gebed hemelwaarts om redding en een goede ingeving. Plotseling kreeg ze een inval. Het plan was wel moeilijk uit te voeren, doch er bleef haar niets anders over. Het was zaak de kamer langzaam te verlaten, zonder 't wantrouwen der bandieten op te wekken. Capitola verzamelde nog eens al bare krachten en zei tot de negerin z/Zeg eens, Patty, zijn er geen pasteitjes meer over van dezen middag z/Jawel, miss antwoordde Pitapat. //Mistress Codiment heeft ze weggesloten," z/Goed, loop dan naay beneden en haal wa nog over is. We zijn zoo lang opgebleven Zondag 2 October* 9310. Het nieuwe Instituut vau Doofstommen te St. Michiels-Gestel kreeg Maandag een even onverwacht als ongewenscht bezoek. Door de openstaande ramen van een der slaapzalen der zusterafdeeling n.rn. waren een 50- a 60-tal zwaluwen naar binnen gevlogen, die op reis naar warmer streken schenen zich daar een dag te komen verpoozen. Den geheelen dag weudde men tevergeefs alle pogingen aan om de onwelkome gasten te verdrijven. En toen de troep niet van plan bleek de ingenoraen positie te verlaten, werd, nadat alles zoo goed mogelijk was gesloten, een hoeveelheid zwavel gestookt om ze zoo te be- dwelmen. dat ik weer honger heb gekregen. Loop vlug, anders is mistress Codiment naar bed." //O, miss, goede miss," hernam Pitapat op smeekenden toon, //ik bid u, ik ben bang." z,Ben je bang Gek meisje? Waarvoor dan V" ,/Och, 'tis buiten in de gangen zoo donker," jammerde de negerin, //ik ik ben zoo bang voor spoken." Capitola lachte luid. ,/Voor spoken!" riep ze, //hoe kun je nou zoo dom en bijgeloovig zijnNeem 't licht mee, dan blijf ik hier zoolaug in 't donker." O, miss, ik smeek u." z/Hoe ben je ook nog bang met licht Schaam je wat." z/Maar miss, wat zou mij't licht baten, indien ik een geest ontmoette, zou ik hem destebeter zien." z/Je bent een net kamermeisje!" hernam Capitala misnoegd. //Als jij bang zijt voor spoken, dan ben ik niet geholpen. Ik zie, dat als ik pasteitjes wil eten, ze zelf zal moeten halen. Neem de kaars en licht mij bij." Nu gehoorzaamde Pitapat en beide gingen naar de deur Pitapat onbeschrooind, maar Cipitola met een kloppend hart. De bandieten hadden zeker gehoord, dat ze de deur van binnen gesloten had. Maar nu moest ze tevens den sleutel aftrekken en van buiten er op steken en dit was juist't gevaar- lijkste. Het scheen bijna onuitvoerbaar zonder haar plan te verraden, doch 't moest gewaagd worden, dit was de laatste redplank. Dank zij de handigheid van 'tjouge meisje, lukte het; zelfs Pitapat had er niets van bemerkt. Ook dit middel faalde, de zwaluwen bleken er ongevoelig voor. Eerst tegen den avond slaagde men er in de beestjes weer door de ramen den aftocht te doen blazen en werden de nog overgeblevenen gevangen genomen. Dinsdagavond werd te Amsterdam een jongmensch gearresteerd, die van een winkeliei successievelijk 9000 had ontvangen, om daar mede in suiker te speculeeren en in plaats dit te doen, dit geld had verduisterd. Herhaaldelijk vroeg hij, nadat hij eenmaal geld geleend had voor z.g. suikerspeculaties, ^eld bij totdat toen eindelijk een bedrag van 9000 was bereikt, de winkelier het zaakje niet meer vertrouwde en persoonlijk naar Ant- werpen wilde gaan, waar de zaak dan geregeld zou zijn. Toen het jongmensch ten slotte een verdach aarzelende houding aannam, wendde de winkeliei zich tot den makelaar, die als stroopop gediend had en begreep hij, dat hij het slachtoffer was geworden van een heel net van leugens en bedrog. De bedrieger moest ten slotte door den mand vallen en werd gearresteerd. Een sigarenwinkelierster op het Oostplein te Rotterdam kreeg Woensdagmorgen in haai winkel bezoek van een man, die voor een dub- beltje sigaren kocht. Even later kwam een tweede persoon den winkel binnen, die een stuk manufacturen bij zich had, dat volgens zijn beweren 36 waard was, maar dat hi) om verschillende redenen voor 18 te koop had. De man, die sigaren had gekocht, had wel zin in den koop, maar geen geld bij zich, weshalve hij de sigarenwinkelierster 18 te leen vioeg, onder belofte haar dit geld dadelijk met een rijksdaalder winst te zullen teruggeven. De juffrouw voldeed aan het verzoek en behieid als waarborg de gekochte manufacturen. Daar- mee is zij blijven zitten, en ze zijn nog geen tientje waard. Een boer in het kleine Fransche dorpje Courcy aux Loges heeft een nieuw soort hoen- ders uitgevonden. Een poos geleden kwam i) er toe zijn witte kippen roze te verven. Deze ongewone kleur trok zeer de aandacht van e menschen, die in de streek hun zomervacantie doorbrachten en met velen van hen, die thuis kippen hielden, deed de boer uitstekende zaken in licht roze kippen. Maar nu doet hp met de boeren uit den omtrek, nog betere zaken iedere post brengt Rem orders uit andere plaatsen. Want het blijkt dat de kleurstot, waarmee het boertje uit Couicy zijn lppen gekleurd heeft, de eigenschap bezit, bi) mtstek cfevoelig te zijn voor de vochtigheid van de atmosfeer, waarbij dan de kippen van roze vuui- rood worden, zoodat zij voortreffelijk barometer- diensten bewijzen en, daar ze even goed leggen als ongeverfde kippen, zijn ze bijzonder in tiek. De sluitingsdatum der tentoonstelling van Brussel is bepaald op 7 November, om 11 ure 's avonds. Het bezoek blijft nog aldoor zeer groot. Dinsdag is de tien-millioenste bezoeker in de tentoonstelling gekomen. Onder deze tien millioenen bezoekers moet men natuurlijk de geabonneerden tellen, waarvan velen twee of driemaal per week naar Solbosch gekomen zijn. Van' 23 April tot 26 September waren er nagenoeg vier millioen betaalde entiees. Dinsdag is het den aviateur Jeannin gelukt, met een passagier van Trier naar Metz te vliegen. Hij was om 3 uur 45 te Iriei op- gestegen en om 5 uur 45 zag men hem te Metz boven het vliegveld verschijnen. De avia teur legde dus den 105 K.M. langen afstand in Nu moest de sleutel aan den andeven kant er op. Capitola deed dit, terwijl de deur nog openstend. z/Je bent zoo onhandig," l'iep Gapitola luid, terwijl ze de deur van buiten afsloot. //Ik kan je tot niets gebruiken, zelfs met om mij bij te lichten. Wellicht haal ik mij eene vei- koudheid op den hals." z/Wij zullen mistress Codiment moeten wea ken,zei Pitapat, ,/ik geloof, dat ze reeds slaapt." ,/Zwijg gebood Capitola, terwijl ze de verandadeur opende die naar buiten voerde. z/Gerechte Hemel, miss", riep Pitapat verschrikt, z/U wilt toch niet meer uitgaan V" z/Ja en je moet meegaan,hernam Capitola. ,/0, ik ben zoo bang z/Wacht dan hier in de duisternis, totdat ik terugkom. ,/Dat durf ik nog minder." z/Dan maar mee!" beval 'tjonge-meisje op strengen toon, zoodat Pitapat niet meer durfde weigeren. Beide verlieten het kasteel en gingen door de veranda. Nadat onze heldin de ingang van buiten tweemaal had afgesloten, trok ze den sleutel af. Met saamgevouwen handen en de oogen hemelwaarts gericht, riep ze op innigen toon: /Goede God, ik dank U, wij zijn gered (Wordt vervolgd). V00K DEN Slechte weiden zijn de ondergang voor den landbouwer. Het is dan ook iederen gebruiker van weiland geraden om zijne weiden goed te verzorgen. Er zijn verscbil- lende oorzaken, die tengevoige hebben, dat de weiden in opbrengst te kort schieten. In sommige gevallen lijdt de weide aan overmaat van vocht. In deze gevallen moet men de weiden droogleggen en daarna bemesten met kalk. Behandelt men vochtige weiden op deze manier, dan ziet men ai vrij spoedig het mos, vyaaraan zij zoo rijk zijn, verdwijnen en piaats maken voorgrassen, die met eene doelmatige bemesting een voJdoende opbrengst schenken. Somtijds komt het ook voor, dat door eene slechte verpleging en een onvoldoende bemes ting het grasbestand erg achterlijk is en allerlei minder- waardige planten de overhand hebben. Ook dit euvel kan gemakkelijk verholpen worden, door de slechte planten uit te roeien en de goede grassen inhaarstrijd om het bestaan te steunen door haar overvloedig voedsel te verschaffen. Hoe door eene doelmatige bemesting de opbrengst van slechte weilanden verbeterd kan wor den, leeren ons de verslagen der Rijksproefvelden. Zoo leverde een hooiland van den heer J. A. de Gier te ^■W*%a&JmE29iar3C3ZsiS3axHa Sliedrecht gedurende 1907, 1908 en 1909 per H.A. eene geldelijke opbrengst van f 254,96 voor het onbemeste perceel en van 528,82 voor het perceel bemest met slakkenmeel en kainiet. Na aftrek der bemestingskoslen verkreeg men hier een winst van 1'54,72 per H.A. Op het hooiland van den heer De Haan te Noordeloos steeg de opbrengst door eene bemesting met slakkenmeel en kainiet in een tijdsverloop van 2 jaren, van/1'0,24 per H.A. op 323,90 na aftrek der bemestingskosten bleef een winst over van 61,36 per H.A. Zoo ziet men, dat door een oordeelkundige bemesting de opbreng- sten der weilanden aanmerkelijk kunnen stijgen, zoodat het ons volstrekt niet verwondert dat de meeste weide- bezitters tegenwoordig hunne weiden bemesten. Te betreuren is het echter, dat nog heel dikwijls de bemesting zoo eenzijdig is en zich in hoofdzaak bepaalt tot fos- forzuurmest. Wanneer men nu wept, dat 5000 K.G. weidehooi aan den bodem onttrekt 100 K.G. kali tegen maar 21 a 22 K.G. fosforzuur, dan zal ieder ontwikkeld landbouwer ons toestemmen, dat bet niet rationeel is, om wel fosforzuur- maar geen kalimest aan te wenden voor de bemesting der weiden. Een eenzijdig bemesten is in zekeren zin nog meer roofbouw plegen dan gansch niet bemesten en dus afkeurenswaardig. Wie niet licht- zinnig redeneert houdt zijn panden in waarde en tracht, waar hij kan, de productiviteit te vermeerderen. Dit nu kan bij de bemesting der weiden gemakkelijk ge- beuren, daar de weidemest, kainiet en slakkenmeel, weinig kost. Velen, die reeds jaren aan jaren hunne weiden bemesten met slakkenmeel of superfosfaat zouden o./i. wijs doen, indien zij het gebruik dier mcststoffen eens gedurende een paar jaar wat inkrompen en daarnaast eens 200 K.G. kainiet pergeraet uitstrooiden. Laat men het eens een paar jaar probeerer, Hervornule Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman, in het gebouw Bethel der Chr. Jongelingsvereeniging, 2e Verbindingstraat en 2 u., geen dienst. Sluiskil. 2 u., Ds. A. Timmerman, Voorber. H. _^vondm. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hngenholtz. Zaamslag. 9 u., Us. G. van Dis, 2 u., Lis. G. van Dis, Voorber. H. Avondm. en 5£ u., Zendings- vergadering in de consistorie. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9j u., Ds. Akersloot van Huuten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 n., Ds. J. H. Lammertsma. AC. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u., en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. (Kerk Axelsche straat). Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5£ u., Ds. A. Janse. 'sAvonds afscheidsprediking. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat), Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5| u., leeskerk. Lokaal „Eben-IIaezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5| u., dhr. J. J. Kense. Lokaal Bethel" (Kandeol straat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., dhr. C. de Jong van 's Gravenhage. o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5