Gemengde berichten. en vooral in het noorden gering. Over het geheele land genomen bedroeg de maandsom slechts de helft van de normale hoeveelheid. Zware onweders kwamen niet voor. In de eerste dagen van September was het weer meest regenaehtig. Hebben de vele regens in Juli ongetwijfeld veel schade veroorzaakt, het groeizame weer in Juni en het gunstige oogstweer in Augustus, waardoor de oogst vroeg en over het geheel in goeden toestand binnen kwam, in aanmerking genomen, zou men, vooral op de klei, onge twijfeld een beteren oogst hebben verwacht dan teitefijk is verkregen. Dit moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan den slechten toestand van den bodem, als gevolg van de hevige regens en het uitblijven van vorst in den winter van 1909/1910. Dientengevolge hebben vele ge- wassen zich onvoldoende ontwikkeld, zij hebben weinig stroo gegeven en de opbrengst valt algemeen tegen. aar de ongunstige invloed dit jaar vooral in den bodem was gezeteld, loopen de opbrengsten zeer uiteen en wel niet alleen op de verschillende giondsoorten, maar ook in dezelfde streek en onder schijnbaar dezelfde omstandigheden. Over het geheel geven de lichtere gronden betere oogsten dan de zware. De granen geven weinig stroo, terwijl de opbrengst aan graan per schoof evenzeer niet gioot is. De oogst van tarwe, gerst en haver kan dooreengenomen hoogstens vrij goed worden genoemd. De roggeoogst is ook belangrijk minder dan in 1909, toen dit gewas zeer hooge opbrengsten gaf. De uitkomsten wisselen thans van vrij goed tot goed. De qualiteit van het graan is, dank zij het gunstige oogstweer, over het geheel veel beter dan in 1909. Koolzaad gaf slechts eene vrij slechte tot matige opbrengst. De uitkomsten van de teelt van bruin mosterdzaad waren goeddie van geel mosterdzaad vrij goeddie van karwij vrij goed tot goed. Van bruine boonen was de oogst in Zeeland goed, in Noord- en Zuid-Holland vrij goed. Vlas was van goede hoedanigheid, dock de opbrengst per H.A. valt zeer tegen. Van het erwtengewas is al heel weinig te- rechtgekomen. Op vele plaatsen moet men van een misgewas spreken. De oogst was op de klei over het geheel vrij slecht. Op het zand, waar echter weinig erwten geteeld worden, waren de resultaten beter. Ook de boonen gaven weinig bevredigende opbrengsten. In Groningen, waar veel boonen verbouwd worden, is de oogst slecht tot vrij slechtelders is hij vrV goed. Ten aanzien van de late landbouwgewassen valt het volgende op te merken. Consumptie-aardappelen. De aardappeloogst geeft weinig redenen tot tevredenheid. Waarschijnlijk vooral ten gevolge van den ongezonden toestand van den bodem en door de vele regens in Juli wordt er veel geklaagd, dat de aardappelen te vroeg zijn afgestorven en dat de ziekte zeer schadelijk is geworden, hoewel de toestand zelfs in dezelfde streek sterk uiteenloopt. Uit verschillende provincien wordt bericht, dat het bespuiten met Bordeausche pap dit jaar uitmuntende uitkomsten heeft gegeven. Behalve de gewone ziekte is ook de krulziekte in meerdere streken sterk opgetreden. In Groningen zijn de aardappelen over het geheel klein van stuk, doch goed van smaak. Het gewas was sterk door de ziekte aangetast. De stand wisselt van matig tot goed. Uit Friesland wordt bericht, dat de opbrengst en qualiteit der aardappelen sterk uiteenloopen, dooreengenomen kunnen zij op de klei goed op het zand vrij goed worden genoemd. De qualiteit van de Borgers (Eigenheimers) munt boven die van de Blauwen en Munsterschen uit. Evenals andere jaren is men over de eerste soort (die verreweg het meest verbouwd wordt), tevreden, de qualiteit van de laatste is daaren- tegen over het geheel slechts zeer matig. In Drenthe is de stand der aardappelen op het zand. goedin Overijssel slechts matig tot vrij goed. Zeer onbevredigend is voorts de oogst in Gelderland. Algemeen wordt bericht, dat de knollen ten gevolge van het te vroeg afsterven van het loof, niet goed uitgegroeid en te klein van stuk gebleven zijn. Vooral de oude soorten zjjn te vroeg afgestorven, de opbrengst van de nieuwe is belangrijk beter. Bovendien zijn vele aardappelen ziek. Op de hoogere gronden is de toestand aanmerkelijk beter dan op de lagere, waar tot de helft der knollen ziek is. In Utrecht treedt de ziekte sterk op. De Blauwen, die hier het meest verbouwd worden, gaven minder goede uitkomsten dan de Bravo's en Eigenheimers. Opbrengst en qualiteit waren slechts matig. In Noord-Holland is de stand op de klei en het veen goedop het zand matiq. De qualiteit is daar goed. In Zuid-Holland liepen opbrengst en qualiteit sterk uiteen, over het geheel is de opbrengst op de klei slechts matig'de qualiteit vrij goed op het zand waren zij iets beter. Het slechtst waren Zeeuwkes en Blauwen, iets beter waren Kralen en Eigenheimers. De Bravo's waren zeer weinig aan ziekte onderhevig, terwijl deze in de andere soorten dikwijls sterk optrad. In Zeeuwsch Vlaanderen, waar hoofdzakelijk Watten en Rijsselaars verbouwd worden, is de aardappeloogst slecht. In overig Zeeland, waar Blauwen, Bonten en Eigenheimers de hoofd- soorten zijn, kan de oogst vrij goed worden ge noemd. De verwachtingen omtrent deze drie soorten waren niet hoog, doch de opbrengst valt mede en de qualiteit is vrij goed tot goed. In Noord-Brabant is de opbrengst vrij slecht tot matigde qualiteit matig. Ook hier wordt bericht, dat de Bravo's zich in vergelijking met- andere soorten goed gehouden hebben. In Limburg is de oogst zeer uiteenloopend. De Magnum Bonum geeft onbevredigende op brengsten, daarentegen wordt de Industrie ge- roemd. Uien. De stand is goed op zandgrond in Zuid-Holland, vrij goed in Noord-Holland en Zeeland en matig op kleigrond in Zuid-Holland. Mangelwortels en Koolrapen. De stand is in de meeste streken goedin enkele vrij goed. Klaver. De klavervelden staan? er overal goedof zeer goed voor. De johge klaver is over 't geheel iets minder goed dan de oude. Naweide. Evenals gedurende den geheelen zomer was de grasgroei ook in den laatsten tijd overvloedig. In verband daarmede is de naweide overai goed of zeer goed. Alleen uit het Noordwesten van Noord-Holland wordt be richt, dat de naweide tengevolge van de lang- durige droogte slechts matig is. Voorts is langs de rivieren veel gras en hooi door den hoogen waterstand bedorven. Grashooi 2de snede. In verband met den sterken grasgroei was de tweede snede grashooi voor zoover die gewonnen wordt, zeer goed ook de tweede snede klaverhooi was goed. Het natte weer belette echter dikwijls het hooi goed droog binnen te halen. In verband daarmede is de qualiteit over 't geheel matig. Te Wijk-bij-Heusden is Zaterdagmorgen de landbouwerswoning van de gezusters Van Ballegooijen afgebrand. Twee der zusters waren op het veld werkzaam de derde, die niet wel bij het hoofd was, was alleen thuis. Toen het gebouw in asch lag, ontdekte men, dat zij verbrand was. Haar lijk lag vlak bij de buitendeur. Dat is kras De 82jarige W. Kruidenier, te Mijnsheeren- land, is nog dagelijks met 3 paarden aan het ploegen, alsof hi] ongeveer 30 jaar was. Zondagavond was een timmerman uit Rosendaal, aan de betonwerken te Eindhoven in 't bedrijf, in een cafe in gezelschap van nog een paar vreemde werklieden, waarbij eenige hooge woorden werden gesproken. Een half uur daarna de herberg verlatend, meende hij een stomp in den rug te krijgen en zich omdraaiende ziet hij twee mannen de vlucht nemen. Hij keert weer in de herberg terug en daar bemerkte men dat een mes in zijn rug stak, waarvan de gestokene nog niets had gevoeld. Men trok het mes er uit, de gemeentepolitie legde het eerste verband en Dr. Verhagen verbond hem daarna. Tot heden schijnt de verwonding niet erg te zijn, ofschoon ernstige gevolgen niet uitge- sloten zijn. Te Haarlem heeft een onderwijzeres zich beklaagd bij de politie over de hoofdonder- wijzeres eener school in de Jansstraat aldaar, die haar Zaterdagmorgen in school heeft mis- bandeld door haar met de vuist in het gezicht te slaan en aan de haren te trekken. Toen de trein no. 361 Zondag van Oister- wijk naar Boxtel reed, werd door den machinist J. Biezen, nabij het bruggetje onder Haaren, een tamelijk harde schok gevoeld. De trein werd onmiddellijk tot stilstaan gebracht, en naar de oorzaak van den schok stelde men een onder- zoek in. Men scheen met een misdadig voor- nemen te doen te hebben op de rails waren twee platen gelegd, ongeveer 75 c. M. lang. Was niet een der platen van de rails afgeschoven zoo was ontsporing onvermijdelijk geweest. De trein had 13 miuuten vertraging. De politie stelt een onderzoek in. In het R. K. gasthuis te Venlo is zuster Urina bij het glazenwasschen uit het raam ge- vallen. Zij was onmiddellijk dood. Bij een landbouwer aan de Leidschestraat te Hillegom staat thans nog een appelboom in vollen bloei. Jonge bruidjes Ten gemeentehuize te Ede meldden zich twee paartjes aan om in den ondertrouw te worden opgenomen, waarvan bruidegom en bruid respec- tievelijk 57 en 19 en 53 en 16 jaar telden. De zon als brandstichtster in een winkel In de etalage van den heer M. Blankers op de Oude Gracht Wz. te Utrecht was een glazen bol (kristal glas) gevuld met water geplaatst, waarop de zon een tijd had geschenen, waar door de branding van het glas een schoen in brand had gestoken. Nadat de brandende schoen was verwijderd, mocht hiermede het brandje voor afgeloopen beschouwd worden. De bewoners waren tijdens het gebeurde afwezig. Op een Hollandsche sleepboot was tenge volge eener aanvaring in de haven van A.nt- werpen beslag gelegd. Een deurwaarder begaf zich aan boord en overhandigde den kapitein een bevelschrift waarin gezegd werd dat het vaartuig als pand werd beschouwd en dus de haven niet mocht verlaten. Een bewakerwerd aan boord achtergelaten. Nauwelijks was de deurwaarder echter vertrokken of de boot stoomde ondanks de protesten van den bewaker naar de Schelde en verdween weldra uit het oog. Een kleine stoomboot van de havenpolitie werd haar achterna gezonden doch slaagde er niet meer in de sleepboot in te halen. Deze vertraagde haar vaart toen zij in Nederlandsch water kwam. De bewaker werd te Hansweert aan wal gezet en kon van daar naar Antwerpen terugkeeren. De kapitein zal goed doen met zijne sleepboot voortaan buiten de Belgische wateren te blijven, want zijn vlucht zou hem duur te staan komen, zegt de Gazette van Gent. In Moabit, een der voorsteden van Ber- lijn, hebben bloedige gevechten plaats gehad tusschen de stakende arbeiders van de kolen- firma Kupfer Co. en de politie. Nadere berichten geven de volgende bijzon- derheden Reeds in den loop van den middag hadden enkele kleine ongeregeldheden plaats ge had het was evenwel langzamerhand rustiger geworden, totdat tegen het invallen der duister- nis het tumult weer begon. Omstreeks 7 uur kwamen de stakers en hun aanhang eensklaps van alle kanten opzetten en trachtten de afge- zette straten binnen te dringen. Plotseling vielen uit de gelederen der stakers revolver- schoten, terwijl uit een drankwinkel met glazen, flesschen en allerlei voorwerpen naar de politie geworpen werd. De politie deed nu met de blanke sabel een aanval op den winkel en op de menigte. Telkens vielen er uit de menigte revolverschoten en onder een oorverdoovend ge- tier ontspon zich weldra een geregeld straat- gevecht. Het duurde ruim een half uur voor- dat de straten ontruimd en voor het verkeer afgesloten waren. Aan beide zijden waren talrijke gewonden gevallen. Tegen 9 uur begon het tumult opnieuw. Onder gejoel en geschreeuw trok een geweldige menschenmassa tegen het politie-cordon op, dat met de blanke sabel zich de menschen van het lijf moest houden. Weer vielen revolver schoten en er werd geconstateerd, dat uit de vensters der omliggende huizen op de politie geschoten werd. Door de kogels werd echter niemand getroffen, des te meer echter door steenen en stokslagen. Ten slotte slaagde de politie met een versterking van ongeveer 300 man er in, de menigte in toom te houden. Om 10 uur was alles betrekkelijk rustigde politie bleef meester van het slagveld en alleen onschuldige voorbijgangers werden gemolesteerd. Het gepeupel koelde verder zijn krijgsdriften aan lantarens en aanplakzuilen en dreigde hier en daar bewoners van huizen met den dood, als zij politie-agenten in huis lieten. Even na middernacht verzamelden zich dui- zenden menschen in de nabijheia van de Refor- mationskirche, waar het door 't uitdraaien der lantarens pikdonker was. De politie kon den drang niet keeren en er werd een aanval gedaan op het kerkgebouw. De deuren werden openge- broken en vernield en op de schoon-gekleurde vensters werd een bombardement van steenen gehouden. Toen kwam de politie met versterking opdagen. Vooraan de bereden agenten, die met de sabel in de vuist een charge maakten. Na eenigen tijd slaagde men er in, het gepeupel terug te drijven. Volgens de laatste opgaven zijn een 20-tal politie-agenten gewond, waaronder enkele ern- stig. Het aantal der gewonde oproerlingen is nog onbekend30 ernstig gewonden werden opgenomen. Te Darmstadt reed een 6jarig knaapje zijn zusje van 9 maanden in een kinderwagen op straat, toen hij, door onvoorzichtigheid, den wagen deed omkantelen, zoodat het kind er uit viel. De vader, een voerman, die er achter liep, werd hierover zoo woedend, dat hij den knaap een schop tegen het onderlijf gaf, die zoo ongelukkig aankwam, dat de jongen nog denzejfden dag overleed. De driftige vader is in hechtenis genomen. Domodassola, 27 Sept. De aviateur Chavez, die den Simplonvlucht volbracht, is te drie uur aan de daarbij bekomen verwondingen overleden. Zelden zal een doodstijding van een sportman met grooter leedwezen, met inniger deelneming vernomen zijn dan het bericht, dat ons het verscheiden van Chavez heeft gemeld. Diep tragisch is de dood van dezen held, die zijn roemrijke Alpenvlucht, trots de woeste elementen, volbracht en als het ware op het oogenblik der landing, onder de toejuichingen reeds van het te hoop geloopen volk van Do- modossola, onverwachts door een onnoozel on- geluk werd neergeveld. Hadde Chavez zijn vliegtochttot Milaankunnen voleindigen, het ltaliaansche volk en de vertegen- woordigers van andere naties in zijn midden, zouden Chavez als een keizer hebben ingehaald en gehuldigd In het gasthuis van het rustige Domodassola, ligt thans het stoffelijk overschot van den jongen Peruaan, die heel de wereld over zijn koenen tocht over de Alpen versteld heeft doen staan, die ook de stille hulde uit heel de beschaafde wereld ontvangen heeft. De berichten over zijn toestand hebben dezen droeven afloop niet voorzien. Levensgevaar scheen naar de meening van de geneeskundigen niet te bestaan, maar de laatste twee dagen schijnt Chavez' toestand veel te zijn verergerd. De koorts steeg en het hart werkte minder regelmatig. De emotie van het wederzien zijner bruid heeft mogelijk ook kwaad gedaan. Deze, uit Parijs overgekomen, was Maandag aan het ziekbed van Chavez. Het weerzien was natuurlijk zeer treffend en beiden stortten in groote beroering hun tranen. Uit alle deelen der wereld bereikten nog voortdurend telegram men voor den ongelukkigen aviateur, die naar de laatste berichten luiden, invalide gebleven zou zijn. Het Milaneesche vliegcomite had intusschen bij den prijs van 50,000 lire een extraprijs van hetzelfde bedrag gevoegd. Toen het dienstmeisje van het Stargarder gemeenteraadslid Arndt Zondagmorgen de woon- kamer binnentrad, om de ontbijttafel te dekken, zag zij daar tot haar groote verbazing, de familie Arndt, bestaande uit het echtpaar Arndt, een 18jarigen zoon en een dochter van 12 jaar, in onbeweeglijke houding, geheel gekleed, om de tafel geschaard zitten. Haar verbazing steeg echter spoedig tot ont- zetting, toen zij een doordringende gaslucht gewaar werd. Het dienstmeisje ging nu ijlings hulp halen en eenige artsen waren spoedig ter plaatse. Het bleek, dat de geheele familie zich door inademing van gas vergiftigd had. Het raadslid was reeds dood. De drie anderen werden snel naar den tuin gedragen en hier werd alles in 't werk gesteld, om de levens- geesten weder op te wekken. Bij moeder en zoon gelukte dit, maar het jonge rneisje stierf na weinige minuten. De dokters geven trouwens zeer weinig hoop op herstel der beide andere zelfmoordenaars. De reden tot deze wanhoopsdaad wordt ge- zocht in het feit, dat Arndt, die ook kasbe- heerder der Vaderlandsche Vrouwenvereeniging was, zich in die kwaliteit op oneerlijke wijze kasgelden heeft toegeeigend, die hij niet kon terugbetalen. Het gerucht loopt, dat Arndt zich eveneens aan gemeentegelden heeft vergrepen. Op den dag Voor de ramp had hij nog een onderhoud met den regeeringspresident te Danzig. Daarop keerde hij 's avonds terug en ging met zijn gezin naar een cafe, waar alien overvloedig wijn dronken. Waarschijnlijk wil- den de ongelukkigen hieruit moed putten, om hun noodlottig voornemeu ten uitvoer te brengen. Arndt was te Stargard zeer bemind. Hij was een zachtmoedig superieur en stond ook in goed aanzien bij de personen, die boven hem gesteld waren. De daad veroorzaakt des te grooter opzien, daar algemeen werd aangenomen, dat de fami lie Arndt in zeer gunstige financieele omstan digheden verkeerde. In de Rennesstraat te Parijs is een ver- schrikkelijk ongeluk gebeurd. Een huurrijtuig, waarin zich twee dames en twee kinderen be- vonden, is tusschen twee electrische trams ge- raakt. Een der dames en haar dochtertje, een meisje van 11 jaar, zijn gedood, de beide anderen en de koetsier zijn zwaar gewond. E3e zaak Grippes?. Maandag besloot de vrederechter, Walter Schroder, zijne conelusien in zake het onderzoek betreffende de menschelijke overblijfselen die in den kelder van het door Dr. Crippen bewoonde huis waren gevonden, als volgt //Wrat Crippen en zijne verantwoordelijkheid voor de gevonden overblijfselen betreft, is het duidelijk, dat er voor de jury weinig aan den dag is gekomen, waaruit zou zijn af te leiden, dat Crippen werkelijk den moordenaar is. Mocht de jury van meening zijn, dat het getuigenbe- wijs niet voldoende is, om Crippen terecht te doen staan, dan zal zij zich in dien zin uit- spreken, en het hof zeggen, wat dit te doen heeft." Een rn er k waar dig e burgemeester. De socialistische burgemeester van Corneilla- de-la-Riviere, een gemeente in het arrondisse- ment Perpignan, de heer Auther, heeft dezer dagen de arbeiders in den wijnbouw uitgenoodigd tot een conferentie in het stadhuis, teneinde gezamenlijk de que3tie der salarisverhooging te bespreken. Hij wees de wijnbouwers er op, dat dit jaar de wijn tegen zeer hooge prijzen verkocht zal worden, zoodat de landeigenaars grove winst zullen maken. Hij achtte het niet meer dan billijk, dat de arbeiders ook hun deel zouden krygen van dit voordeel, zoodat hij de aan- wezigen opwekte in staking te gaan, indien hun salarissen niet werden verhoogd volgens een door hem uitgewerkt tarief.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2