A i g e m 6 e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaflderen. Schoolgel 4. VACCINA TIE. DEANKWET. No. 5513. Donderdag 29 September 1910. 50° .laargang. Binnenland. OVIBWIlllii SfEIJD. FEUILLETON. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slephts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 aren op den dag der uitgave. Id de openbare vergadering van Gedep. Staten van ^uid-Rolland, zijn Maandag be- handeld de bezwaren door T. Molenaar en en anderen en van C. Leeflang en anderen, ingebracht tegen de loting voor de militie te Hellevoetsluis, op grond, dat daaraan door twee personen ten onrechte was deelgenomen. Deze beide personen waren niet in het in- schrijvingsregister en op de alphabetische naam- lijst vermeld. Een was daarop vermeld geweest, docb er weder afgevoerd, omdat hij in Indie verblijf hield de ander bleek ten onrechte, door een ver- zuim ter gemeentesecretarie, er niet op vermeld te zijn. Op grond, dat geloot is overeenkomstig 70) z/Dat zou verschrikkelijk zijn," mompelde Oapi- tola, die evenmin als mistress Codiment in de verste verte vermoedde, dat hier sprake was van haar eigen moeder. ,/lk heb nooit gedacht", voegde zij er bij, dat er hier, op't platteland zulke ijselijke dingen konden gebeuren. In groote steden, zooals in New-York bij voorbeeld, daar is het wat anders en ik zelf kan u meer dan eene geschiedenis vertellen, waarbij u de haren te berge zouden rijzen." Op verzoek van mistress Codiment, er toch een paar van ten beste te geven, verbaalde Capitola ettelijke bloedige gebeuftenissen, die volgens haar weten in de laatste jaren in New- York haddeu plaats gehad. Zoo werd het elf uur het was nu tijd zich ter ruste te begeven. „Is u niet bang, den nacht zoo geheel alleen in uw kamer door te brengen, mistress Codiment vroeg Capitola. vLieve hemel, beste miss, wat zou mij dat baten antwoordde de huishoudster zuchtend. //Ik zal op God mijn vertrouwen stellen en mijn angst trachten te overmeesteren. U heeft de alphabetische naamlijst en het inschrijvings- register en deze beslissend zijn, werd in overeenstemming ook met vroegere beslissingen te dezer zake geadviseerd, om de loting te handhaven en den persoon, die ten onrechte niet was ingeschreven, tot eene naloting toe te laten. De beslissing van Ged. Saten volgt later. TER NEUZEN, 28 September 1910. De winterdienst op de spoorwegen, aan- vangende 1 October e. k., geeft de volgende wijzigingen in den treinenloop voor wat de lijn Mechelen-Ter Neuzen aangaat. De eerste trein komt aan te Mechelen 9,15 Brussel (Nord) 9,49 v. de treinen 8,25 n. uit Ter Neuzen en 10,35 n. uit Hulst op Zondag vervallen. In omgekeerde richting vertrekt de eerste trein uit Mechelen dan uit St. Nicolaas te 7,48, aankomst Hulst 8,82, Kijkuit 8,45, Axel 8,52, Sluiskil 8,59, Ter Neuzen 9,07 v. De trein die's Zondags 10 uur v. te Ter Neuzen aankomt vervalt. De trein van 8,47 n. uit Mechelen gaat niet door tot Hulst. doch slechts tot St. Nicolaas, aankomst 9,43 n. Onlangs werden alhier de quarantaine- maatregelen voor de uit besmette strekeu komende schepen zeer verscherpt, voornamelijk uit over- weging dat zich op die schepen een gezonde bacillendrager zou kunnen bevinden. Evenals hier werd ook vanwegeden ontsmettings- dienst te Rotterdam streng toezicht gehoudeu. De ontsmettingsdienst sloot bij aankomst van die schepen aan Den Hoek de privaten aan boord en plaatste tonnen voor de faecalien, die aan een bacteriologisch onderzoek werden onderworpen in de Rijks-serum inrichting. Een 4000 van zulke onderzoeken hebben in den afgeloopen zomer plaats gehad, doch geen bacil werd aangetroffen. Zaterdag echter zijn in de Seruminrichting cholera-bacillen aangetroffen in de uitwerpselen, afkomstig van het uit Kroonstad aangekomen stoomschip //Sophia H". Oumiddellijk nam de ontsmettingsdienst zijn maatregelen eerst werd de bacillendrager, een matroos aan boord van dat schip, geheel gezond, maar nu even gevaar- lijk voor de haven als een ziek man, in ob- servatie genomen en, nadat het stoomschip en de bemanning geheel ontsmet waren, deze laatste aan boord geconsigneerd. Bij Kon. besluit is aan C. J. van Pienbroek, wed. S. G. van Welderen baron Rengers, griffier bij een kantongerecbt, een pensioen toegekend van f 518. toch alle deuren en vensters goed gesloten, niet waar Welnu, de poorten zqn stevig, een inbraak is dus niet zoo licht mogelijk. Bovendien heb ik Growier, den bulhond, naar boven gelokt. Het trouwe beest zal voor mijn kamerdeur de wacht houden. Zoo, wil ik hopen, zal de nacht zonder gevaar voorbijgaan, ofschoon ik er niet aan denken mag, dat wij, drie weer- looze vrouwen, geheel alleen in dit groote ge- bouw zijn." z/Dat is waar", antwoordde Capitola, //maar het is niet minder waar, dat, zooals u zelf zegt, er geen gevaar bestaat. Wat mij betreft; ik ben niet bang, otschoon ik een verafgelegen kamer bewoon en niemand bij mij heb dan Pitapat, die met haar hazenhart waarachtig niet half zooveel waard is als Growier". Nadat zij de goede mistress Codiment vrien- delijk goeden nacht had gewenscht, begaf Capitola zich met Pitapat, die haar bijlichtte, naar hare kamer. TWINTIGSTE HOOFDSTUIL letwat somber gestemd, zoowel tengevolge der huiveringwekkende vertellingen, waarmede zij bij mistress Codiment zich den tijd had gekort, als door den ongezelligen, killen indruk. dien de lange, donkere en stille gangen, welke zij moest doorloopen, op haar maakteu, kwam Capitola eindelijk op hare kamer. Maar deze bood met haar weelderige, comfortabele in- De luitenant-kolonel P. J. Geill van den staf der infanterie, toegevoegd aan den inspecteur van het wapen, wordt 1 November bevorderd tot kolonel en belast met het bevel over het 8e reg. infanterie te Arnhem. Voor de Avond-vakteekenschool te Hulst hebben zich 32 nieuwe leerlingen doen in- schrijven. Het geheele aantal leerlingen, dat dezen winter de lessen aan genoemde school zal volgen bedraagt thans 85. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging z/Schuttevaer" heeft inzake het verzoek, dat in het belang der veiligheid van de zeil- en sleep- vaart op de kanalen en binnenwateren aan stil- liggenae stoombooten het doen draaien der schroef worde verboden, van den Minister van Waterstaat de mededeeling ontvangen, dat voor voldoening daaraan geen genoegzame termen aanwezig zijn bevonden. Boschkapelle. Door den heer Commissaris der Koningin zijn alhier tot leden van het college van zetters benoemd de heeren P. A. StallaertAdriaansens en P. A. van Eerdenburg. Ciinge, 26 Sept. Gisterenavond zijn ten nadeele van D. van Haver, visscher te Hulst, bij den cafehouder Verbist te Nieuw-Namen alwaar hij met paard en rijtuig had afgespannen, twee lantaarns van dat rijtuig ontvreemd. Ciinge, 27 Sept. Hedenmorgen ongeveer 7 uur is in den Hertogpolder, naast den dijk van den Prosperpolder, gemeente Ciinge, op de hof- stede bewoond door den landbouwer A. Poppe, terwijl de bewoners, op den koejongen uit- gezonderd, ter kerke waren, door onbekende oorzaak brand ontstaan. Schuur, stallen en wagenhuis brandden totaal af, de woning bleef gespaard. De in de schuur aanwezige oogst, rogge, tarwe, gerst, haver en aardappelen ging verloren. 9 kalvers en 2 vette varkens kwamen in de vlammen om. 1 dorschmachine, 2 wagens 2 ploegen, eggen en andere landbouwwerktuigen, werden door het vuur vernield. 1 paard in den stal aanwezig kon bijtijds gered worden, het overige vee bevond zicb in de weide. 3 personen met de brandspuit van Kieldrecht kwamen ter plaatse, doch keerden weer spoedig huiswaarts. Assurantie dekt gedeeltelijk de schade. Ylissiilgeu. De mailboot //Prinses Juliana" is hedennacht tengevolge van dikken mist in aanvaring geweest met het Belgisch stoomschip z/Prinses Clementine". De //Prinses Juliana" kon de reis naar Queenboro vervolgen, terwijl de //Prinses Clementine" voor reparatie naar Antwerpen moest terugkeeren. richting en de tallooze voorwerpen van opschik, welke het jonge meisje op# alle meubelen had aangebracht, zulk een prettigen aanblik, dat Capitola weldra door den invloed er van al hare frischheid van geest terugkreeg. De steeds opmerkzame Pitapat had een groot vuur in.den haard aangelegd en dit wierp zijn vroolijk flikkerend schijnsel op alle voorwerpen, zoodat alles er recht gezellig en behaaglijk uitzag. Onze jonge vriendin overtuigde zich, dat alle deuren en vensters behoorlijk gesloten en de eerste gegrendeld warenvervolgens plaatste zij zich voor den toiletspiegel en begon langzaam hare sieraden af te leggen, terwijl de kleine negerin het bed van hare meesteres in orde bracht, de kussens opschudde en de zware rood-zijden gordijnen, welke de hooge leger- stede omgaven, terugsloeg. Zonder het hoofd te moeten omdraaien, volgde Capitola al deze toebereidselen van hare kleine kamenier door den spiegel, waarin zij elke beweging haar, alsmede het geheele ledikant en den achterwand der kamer kon overzien. Daarbij legde zij hare armbanden en ringen af, vervolgens haar horloge, haar kraagje en kanten manchetten, waarna zij begon, zich papillotten te zetten, zooals zij dagelijks gewoon was. Om beter te kunnen zien, boog ze den spiegel een beetje naar voren en keek er weer in. Maar wie beschrijft haar ontzetting Onder Men schrijft uit Middelburg Het was de politie alhier ter oore gekomen, dat door zekeren P., wonende alhier, op een kassierskantoor te Vlissingen Engelsche postal- orders werden verkocht, waaronder er waren, die blijkens het nummer op een bookmakers- kantoor alhier ontvreemd waren. P. verklaarde de postalorders van een ander te hebben ont vangen en deze op zijn beurt wees zekeren G. aan als degeen, die ze hem gaf. G., die de herkomst niet duidelijk kan aanwijzen en spreekt van een onbekenden Engelschman, die ze hem'' ter hand stelde, is voorloopig door de politie aangehouden. RECHTSZRKEH. Arroudissements-Reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 2t September de volgende vonnissen uitgesproken P. H., oud 43 j., bootwerker te Ter NeuzeD, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. F. W., oud 40 j., arbeider te Hulst, is wegens beleediging van een ambtenaar, veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. J. H., oud 29 j., koperslager te Axel, is wegens oplichting veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. A. J. d. Y., oud 18 j., veldarbeider, J. D., oud 18 j., veldarbeider, J. C. B., oud 18 j., arbeider en J. J. O., oud 18 j., arbeider, alien te Biervliet, beklaagd van mishandeling, vrijgesproken. Wij ontvingen van de Directie van den Land- bouw van het Ministerie van Landbouw, Nijver- heid en Handel het oogstdverzicht van 10 Sep tember 1910. Daaruit blijkt dat hoewel in het oogstover- zicht van 15 Juli jl. in het algemeen gunstige verwachtingen ten aanzien van den oogst der meeste gewassen kooden worden uitgesproken, thans meer en meer blijkt dat de uitslag niet aan deze verwachtingen beantwoordt. Devoeder- gewassen uitgezonderd, valt de oogst van 1910 algemeen zeer tegen. De maand Juli kenmerkte zich door lage temperatuur en sterken regenval. De tempe- ratuur was gemiddeld 2° beneden normaal. De neerslag was buitengewoon groot, vooral in het zuiden en oosten des lands. Alleen in het midden der maand kwamen er eenige droge, zonnige dagen voor. In Augustus week de temperatuur weinig van de normale af, al kwamen zomersche, warme dagen weinig voor. De neerslag was algemeen haar bed bemerkte ze twee fonkelende oogen, die elke barer bewegingen bespiedden. Een koude rilling liep haar door het lichaam, doch ze vermande zich oogenblikkelijk en boog den spiegel nog meer naar voren. Voor zoover Capitola duidelijk onderscheiden kon, lagen onder het bed twee van top tot teen gewapende bandieten. Wederom was zij op het punt bewusteloos te worden, doch nog een- maal verstoutte zij zich en keek in den spiegel. Ja, 't was werkelijk zoo, geen droom, geen ge- volg van hare geprikkelde verbeelding Achter haar, onder het ledikant, lagen twee, wellicht drie roovers met dolken en pistolen gewapend. Zonder twijfel zouden zij uit hun schuilhoek te voorJ schijn springen en zich op haar werpen, indien zij door 't geringste teeken, verried, dat zij de aanwezigheid dier kerels bemerkt had. Wat nu gedaan Het gevaar was groot en ze moest dadelijk een besluit nemen. Pitapat was aan 't bed, keek deze toevallig er onder dan waren beiden verloren. De bandieten zouden hen vermoorden, eer ze om hulp konden roepen. De negerin moest van het bed verwijderd worden, want hare aanwezigheid was daar zoo gevaarlijk als een vonk bij 't buskruit. Doch was Capitola wel zeker van een vaste stem Het geringste beven of stamelen zou de bandieten overtuigen, dat zij ontdekt waren. (Wordt vervolgd). i \EI7,EVS( HE COI RUT. Di( blad -»/e*scItl|nt Haandai;., Woensdag' en Vrijdagavond, nitgezandecd op Feestdaiten. ItiJ tie Finna 1*. J. VAUf BE SAStMK te Ter Semen. Burgemeester en Wethouders van TEE NEUZEN maken bekeud, dat gelegeukeid tot gratis vaccinatie en revaccinatie door I). BUYZE, gemeente-geneeaheer aldaar, zal bestaan in de kom der gemeente op Donder- dag 6 October 1910, in het ziekenhuis (smidswal) 's namiddags 11 ure, en te Sluiskil op Zaterdag 8 Oc tober 1910 in een der lokalen van de openbare school, 's namiddags 3 ure. Ter Neuzen, den 28 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kenr.is dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het 3e kwartaal 1910 in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 28 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van BERTHA MARIA WINGENDER, zonder beroep wonende te Ter Neuzen, voor het rechter voorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 6 en gelegen aan het Nieuvvediep. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied kan ieder legen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 28 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMaN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1