Ter HsuzGnsche Courant Dinsdag 27 Sept. 1910. No. 5512. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Handelsberichten. TV7"ZE1ZE]ZDZE] IBXj-AJD. Op Tholen deden zich onder de suikerbieten weer ziekteverschijuselen voor, waaromtrent het phytopatkologisch Instituut te Wageningen het volgende bericht De bieten Iijden aan een kwaal, die door ons het vorige jaar reeds enkele malen werd waar- genomen en ook dit jaar weer op meerdere plaatsen geconstateerd kon worden. De ver- schijnselen der ziekte bestaan hierin, dat tusschen de nerven het blad langzamerhand een lichtere tint begint aan te nemen later gaat die kleur meer in gc^l over terwijl zich ten slotte op dergelijke bladeren zwartzwammen beginnen te vestioren, welke dan een zwart worden der bladeren veroorzaken. De bieten, die aan dit verschijnsel Iijden, blijven klein van stuk en daar de assimulatie natuurlijk ook aanmerkelijk verminderd is, blijft het suikergebalte gewoonlijk laag. In de bladeren kon men geen parasiet aantreffen, evenmin als in de overige deelen der zieke plant. Het ge- heele voorkomen der kwaal wijst er trouwens wel op, dat de ziekte niet van parasitairen aard is. Vermoedelijk wordt het vergchijnsel in 't leven geroepen door ongunstige weers- of boveninvloeden zekerheid omtrent dit punt zou echter eerst verkregen kunnen worden door een langdurig onderzoek op de plaats zelve en daar- toe zal ons vooreerst nog wel den tijd ontbreken. Kapitein Ct. Strenger van de Holland- Amerika-lijn heeft met het stoomschip//Rotter dam zijn 200e rondreis volbraeht. De wakkere kapitein ontving van de directie geschenken en de Regeering schonk hem het ridderkruis der Orde van Oranje-Nassau. In een der nieuwe straten in den Haag kregen Vrijdagmiddag man en vrouw ruzie. Nadat de man den inboedel kort en klein had geslagen, wilde hij ook zijn vrouw te lijf. In haar angst wilde de vrouw uit het raam der 2e verdieping springen, doch bleef met haar kleeren aan het kozijn hangen. Buren plaatsten een ladder tegen het huis en een man klom naar boven. Doordat de kleeren der vrouw los raakten, gleden beiden naar beneden, met het gevolg dat de man zich vij ernstig aan de handen verwondde. Zaterdagmorgen heeft de politie te Arn- hem in een eerste-rangs-hotel aldaar wegens oplichting gearresteerd de 20jarige dienstbode S. A. L., wonende in de Graaf Lodewijkstraat te Arnhem. De N. A. Ct. verneemt omtrent deze zaak het volgende De dienstbode S. A. L. was de vorige week door de politie aangehouden wegens het feit, dat zij een costuumrok door oplichting in haar bezit had. Het meisje werd door de politie aan de marechaussee overgegeven, en toen bleek, dat zij ook in Oosterbeek en Velp oplichting had gepleegd. Daar het evenwel voorwerpen van geringe waarde betrof, werd zij op vrije voeten gesteld. Maandagavond nu nam zij haar intrekineen eerste-rangs-hotel te Arnhem, zich uitgevende voor //freule van Schaick". Zij vertelde, dat haar ouders in Den Haag woonden en dat deze ook zouden overkomen, en zoo bestelde zij ook voor haar ouders kamers. Zij zelf kwam te Arnhem, naar zij beweerde, om examentedoen voor de hoofdacte en voor de akte Fransch. De bagage zou spoedig komen Vrijdag bracht de freule een nieuwe fiets mee in het hotel, waarop de naam van den leverancier was aangebraeht. In het hotel had men intusschen eenige argwaan gekregen. 0. a. had men ver- nomen, dat zij tevoren in een ander hotel had gelogeerd en dat zij daar door de marechaussee was aangehouden. Men stelde zich nu in ver- binding met den rijwielhandelaar, die de flets der //freule" had geleverd en toen bleek, dat deze was opgelicht. Vrijdagavond werd bij de politie aangifte gedaan en Zaterdagmorgen volgde de arrestatie van de dienstbode. Te Emden, in Oost-Friesland, heeft Zater- dag een Nederlandsche matroos, die bij de haringvangst werkzaam was, een zwaar luik op het hoofd gekregen, met het gevolg, dat de dood onmiddellijk intrad. Te Steenwijk is bij het uitgraven van een kelder in een afgebroken woning onder een oude bedstede een zak metrijksdaaldersgevonden. Te Eindhoven werden de huizen afge- loopen door een paar als nonnen gekleede personen, die geld kwamen inzamelen voor de weezen. Zij verklaarden uit het klooster te Vaals alkomstig te zijn. Spoedig kwam even wel uit dat dit tweetal niet gerechtigd was het geestelijk kleed te dragen. Zij werden door de politie in verzekerde bewaring gesteld. Een van hen bleek een man te zijn. Door de gemeentepolitie te Maastricht zijn gearresteerd twee vreemdelingen, zekere M. en J., die tijdens afwezigheid der moeder in een cafe een ongeveer 15jarig meisje een prop in den mond stopten, en daarna met geweld niet te ooemen handelingen tegenover het meisje pleegden. Brand te Kamerik. Ruim half twaalf Vrijdagavond ontving de Utrechtsche brand weer telegrafisch verzoek van den burgemeester van Kamerik om hulp te ver- leenen bij het blusschen van een ernstigen brand in zijn gemeente, daar de bluschmiddelen van het dorp niet voldoende waren. Met ont- vangen machtiging van den waarnemenden burgemeester, Mr. D. Ragay, begaf de heer Veldhuizen, commandant van de Utrechtsche brandweer, zich met een stoomspuit en bet dienstdoende wachtpersoneel te ruim 12uurop weg naar Kamerik. Men was reeds te half twee op het terrein van den brand. De kerktoren van het dorp, welke tegen de kerk aangebouwd is, stond toen in lichtelaaie en hoog sloegen de vlammen daaruit. Het dak van den toren was reeds ingestort en het toren- uurwerk was ook reeds gevallen. De brand was ontstaan in een huis in het hartje van het dorp. Weldra stond deze woning, welke met een rieten dak gedekt was, in voile vlam. In korten tijd stonden nog zes andere woningen in brand, die eveneens voor het grootste deel zijn vernield. De brand sloeg toen over de school en een paar andere huizen, zonder deze in brand te steken, op den kerk toren over, die weldra geheel in vlam stond. De dorpsbrandweer deed haar best, doch kon het vuur niet meester worden. De Utrechtsche brandweer wist met haar stoomspuit den brand te bedwingen. Bij het aanbreken van den dag beklom de brandweer den toren, om de nog telkens oplaaiende vlam men te blusschen. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorge- vallen. Het grootste gedeelte van het verbrande is verzekerd. De kerk heeft zelfs geen water- schade gekregen. Vliegen. De Rotterdamsche vliegweek is 1.1. Zondag geeindigd. A1 deze dagen, behalve verleden Maandag was Jan Olieslagers de held van den dag. Duizenden Rotterdammers en vreemde lingen hebben zjjn stoutmoedige vlucht op Woudestein gadegeslagen. Zelfs drie Ministers, burgemeester en wethouders van Rotterdam en andere autoriteiten hebben Jan geluk ge- wenscht. En werkelijk Olieslagers heeft het hoogte-record van Nederland verbeterd. Tot de stad Gouda is hij gevlogen en zonder letsel op het terrein bij Woudestein weder nederge- daald. Natuurlijk was het publiek vol geest- drift en werd hem veel ovatie bewezen. De ballon captif van Van Pottum was reeds de eerste dag stuk en deed gisteren weder dienst. Bovendien was er op het terrein attractie ge- noeg door muziek enz., doch voor enkelen gaf het vliegen een onaangename surprise, daar zakkenrollers van de drukte gebruik maakten, om gouden en zilveren horloges en goed voor- ziene portemonnaies te rollen. Zoo heeft dit nieuwe vermaak ook zijn slechte zijde. Intus schen heeft de Rotterdamsche vliegweek aan den Antwgrpschen Jan veel profijt opgeleverd. Het luchtruim is in langen tijd niet met zoo- veel aandacht gadegeslagen als verleden week. Het moge soms waar wezen, dat jong getrouwd is ras berouwd, maar een huwelijk op rijperen leeftijd gesloten is niet altijd een waarborg van geluk. Te Nottingham in Enge- land heeft Woensdag een 84jarige scheiding aangevraagd van zijn 75jarige vrouw. Ze waren twee jaar geleden getrouwd. maar de man had er spijt van. Zij is aan den drank, zei hij ze schopt me en gooit me vorken, messen en potten en pannen naar het hoofd. Dikwijls blijft ze ook heele nachten uit. De rechter scheidde het paar. Een ploeg kantonniers werkte nabij het station van Faloise, nabij Amiens; zij legden riggels aan een draai van den spoorweg. Opeens kwam een express in voile snelheid aangestoomd. De ploegbaas riep zijn drie makkers toe dat zij vluchten zouden. Hij zelf wilde een stuk ijzer van de spoorbaan wegnemen, doch werd met de linkerhand tusschen een riggel geklemd. Hij zag den dood bliksemsnel naderen, doch kon niet anders dan met zijn rechterhand wan- hopige teekens aan den machinist van den express geven. Zijn makkers, die in veiligheid waren, zagen den ongelukkige vastgeklemd. Zij kwamen on middellijk teruggeloopen, om den man te redden. Een werkman ging voor de locomotief staan, hopende dat zijn geroep door den machinist zou gehoord worden. Een andere greep den ploegbaas om het middel en poogde hem zoo weg te trekken. Het was te laatDe expresstrein kon niet meer bgtjjds stoppen. De twee werk- lieden werden aan stukken gereden en de ploeg baas werd zoo erg verminkt, dat hij nog slechts eenige oogenblikken geleefd heeft. Het is de vierde werkman, de eenige ooggetuige, die de bijzonderheden van het verschrikkelijk ongeluk verhaald heeft. Woensdagnacht brandde in de rue du Vieux-Rempart te Duinkerken een uitgestrekt gebouw af, dat aan verscheidene handelaars tot magazijn diende. De schade is zeer aan- zienlijk. Men schat het verlies van een enkelen handelaar op 40,000 fr. Het verlies, door de anderen geleden, kan niet bepaald worden, daar men er in slaagde, een groote hoeveelheid koopwaren te redden. De eerste verdieping bevatte onder meer 100,000 frank koopwaar en verscheidene ton graan, die door het vuur en het water schade leden. De oorzaak van den brand is onbekend. De vliegtocht over de Alpen. Uit Brig wordt van Vrijdag gemeld: Chavez heeft in 49 miuuten van half twee tot 2 uur 19, den Simplon, een afstand in de lucht van 35 K.M., overgevlogen. Hij steeg in groote spiralen op en bereikte in 20 minuten oen boogte van omstreeks 2000 meters. Om 1 uur 48 vloog hi) over Simplon-Kulm, ging toen over den Mouscera-pas, zwenkte naar links en kwam van duizelingwekkende hoogte de vallei van Dossola binnen zweven. Om 2 uur 19 daalde hij. Doordien hij de hoogte overschatte, botste hij, bij zijn snelle daling van een 800 meters hoog, tegen een boom. Chavez tuimelde van 5 meters hoogte op den grond. In het ziekenhuis bleek dat hij beide voeten en het linkerdijbeen gebroken had en kneuzingen aan de heupeu had. Levensgevaar bestaat niet. Men denkt dat hij over twintig dagen zal genezen zijn. Het vliegtoestel is volkomen vernield. Te Milaan verzamelde zich een groote menigte op het kerkplein toen, door vlaggensignaal op den Dom, bekend werd gemaakt dat een avia- teur te Brig den tocht zou wagen. Er heerschte onbeschrijfelijke geestdrift. Over den weg die Chavez aflegde wordt ge meld dat hij de gevaarlijke Gondo-afgrond ver- meed, maar boven het dorp Simplon vloog. De vlucht tot Domodossola zal voldoende zijn dat Chavez een deel, zoo niet den geheelen eersten prijs, 35000 gld. te beurt valt. De „Koln. Ztg.'" schat het aantal menschen dat op het Domplein Chavez afwachtte op 30,000. Juist maakten een tweetal Italianen, Ruggerones en Cattaneo opstijgingen. De laatste zweefde zelfs 600 meters boven den Dom. Chavez overwinning werd duur gekocht. Hij schoot door zijn snelle vaart over de bestemde landingsplaats heen. Door een te spoedige wending van het hoogtestuur sloeg het vliegtuig om en plofte, den vlieger onder zich begravend, op den grond. Chavez' vrienden snelden hem te hulp. Zij vonden hem bewusteloos. Na een paar minuten bewoog hij zich en mompelde onverstaanbare woorden. Duray boog zich over hem heen en vroeg iets. Chavez kon slechts stamelen //Stil, het is vreeselijk.-' Dan verzocht hij dat zij hem op de andere zijde zouden leggen. De omstauders spraken den gewonde moed in. Vreeselijke ontroeringmoet de onverschrok- ken luchtman doorgemaakt hebben, want hij sprak eindeiijkvrienden, ik heb den moed gehad, maar het was werkelijk vreeselijk Toen zonk hij ineen. Het bloed stroomde hem uit den mond. Een auto bracht hem naar het ziekenhuis. Te Simplon Kulm zag men hoe hij met vaste hand zijn toestel bestuurde, totdat hij in de wolken verdween. Te Brig is hij bliksem snel omhoog gegaan. Reeds na 8 minuten zou hij 2000 meters hoog zijn geweest. Ondanks Chavez' ongeluk steeg Weymann om kwart voor vieren op met 't plan de rich- ting over den Gondo-afgrond te nemen. Hij kon echter geen groote hoogte bereiken, zoodat hij landen moest. Later zou hij opnieuw een poging doen. Maandagnamiddag gebeurde in het station te Creil een verschrikkelijk ongeluk. Een onbe- kende vrouw liep over de spoorbaan, op het oogenblik dat een expresstrein uit Boulogne aangestoomd kwam. De stationschef aarzelde geen oogenblikhij liep naar de vrouw om haar van den dood te redden, doch de onvoor- zichtige en haar redder werden beiden door den locomotief aangegrepen en onder de wielen geslingerdterwijl de geheele trein over de ongelukkigen heen reed. Beiden werden aan stukken gesneden. Rotterdam, 26 Sept. Binnen 1. Granen. De aauvoer bestond boofdzakelijk uit Tarwe en Haver. Rogge en Gerst enkele partijtjes ter markt. Meel blijft prijshoudend. Er schijnt meer animo te komen tot koopen. Roggemeel onveranderd stil. Men noteert: Nieuwe Tarwe per hectol. goede 7,a 7,50 puike 8,a 8,50 Tarwe per 100 kilo 8,50 k 9,75 en Essex-soorten 10,— Rogge per hectol. 4,75 a f 5,en per 100 kilo 6,80 a 7,Zomergerst per hectol. 4,25 a 4,70; Wintergerst /4,50 a /o,Chevalier/5,25 a /5,50 GerstperlOO kilo 7,20 a 8,Chevalier 8,25 a 9,50 en extra daarboven Haver 6,50 a 7,10 en per hectol. lange /3,50 dikke 4,50 a/4,75; Paardenboonen /6,75 a 7,Witte Boonen 13,a 15,B ruine Boonen 12,a 14,en extra daarboven Kroon- erwten puike /14,a 16,-- mindere soorten 10,-- a 12,Voedererwten 6,a 6,20 Kanariezaad 6,a 7,per hectol. en per 100 kilo 11,50 a 12, Buitenl. Granen. Tarwe per 2400 kilo 190 a 230; Rogge per 2100 kilo Helena 136Gerst Zwarte Zee/120 a/122 Amerik. Ma'is mixed 132 a 140; La Plata 125 grove Donau 128 per 2000 kilo; Haver 6,50 a 7,per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch en dito Belgisch 13,25 a 13,75le soort inl. en le soort Belgisch 12,50 a 13,Zeeuwsche Tarwebloem 13,50 a 13,75 prima Duitsch 12,75 a 13,50extra puik Hongaarsch /19,50 a /20,50 prima Amerik. patent/14,50 a i5,25 le soort Amerik. 13,25 a 14,25 2e soort Bakers 12,a 12,75 inl. en Duitsche Roggebloem 8,50 a 9,50 per 100 kilo. Runderprijzen 62 a 77; Stieren 55 a 66; Kalveren 100 a 115; Schapen 45 a 55 Varkens 57 a 59 cents per kilo. Melkkoeien 160 a 290 Kalfkoeien 180 a 310Vaarzen 110 a 150; Stieren 150 a 240 pinken 70 a 90 vette kalveren 50 a 110fokkalveren f 16 a 24; nuehtere /12 a 14Biggen 13 a 20, alles per stuk. Aardappelen. Oostvoornsche zand /4,50 a 4,75 Brielsche kralen 4,25 a /4,50 Zeeuwsche blauwe 2,75 a/ 3, dito bonte 2,75 Bravo's 3,a 3,50 Eigenheimers 2,50 a 3, Geldersche blauwe 3, a 4,Poters 2,per mud. Boterprijzen in vaten 51 a 57, stukken van 1/2 kilo 72 a 75 cent. Zoetemelksche kaas 26 a /32 per 50 kilo. Leidsche kaas /60 a 87 per 150 kilo. Zeeuwsche eieren versche 4,75 a 5,belegen en buitenl. 4,a 4,20 per 100. A j u i n 1,75 per 50 kilo. V 1 a s. Wit 2,blauw 2,25 per steen. L ij n z a a d traag en lager, 14,a 15,50 per hectol. Koolzaad 7,a /ll,per mud. Karwjjzaad 13,25 a /13,50 per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo 12,20 en 71/2 a 9 cents per kan. Java-koffie, in balen gewone soorten 43 cent en dito Santos 32 cent per half kilo. Beetwortel-suiker kalm, Oct./Dec. 13. Geraffineerde iets hooger. Ter Neuzen, 26 Sept. Boter per 1/2 K.G. 0,70. Eieren 26 stuks 1,10. ZEETIJDINGEN. Van 23 tot en met 25 Sept. a Van 23 tot en met 25 Sept. werden langsde Oostsluizen alhier 46 binnenvaartuigen op- en 67 afgeschut; door de Westsl. 21 op- en 25 afgeschut. Poxitle der Stoomschepen. VAN a a a VLAG. NAAM MS. Van en naar- Lading. Woor Ter Neuzen s 24 Eng. s.s. Hummersea 1525 Skinning. y'zer idem The Countess 1767 Millom idem 25 idem Larchwood 1949 Middlesbro idem Oostenr. s.s. Epidauro 5936 G ravosa hout Zweed. s.s. Edith 971 Lubeck ijzer Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. Van Ter Neuzen t 24 Eng. s.s. River Thames 2242 Londen stnkg. idem Hummersea 1525 iSkinning. ledig Voor Ueni 23 Eng. s.s. Wark worth 1862 ;New-Castle stukg. idem Moray Firth 1015 Goole kolen DeeD. s.s. QueenAlexander 3629 Sackeahaus. hout 24 Eng. s.s. Humber 2895 Goole stukg. 25 idem Idaho 1691 idem kolen Belg. s.s. Leda 238 Vlissingen ledig Eng. s.s. Sea Gull 2763 Londen stukg. Van Kent t 23 Eng. s.s. Jabiru 3961 Manchester stukg. idem Avoeet 3985 Liverpool idem 24 idem Warkworth 1862 New-Castle idem Ned. s.s. Harald 5150 Sunderland ledig Deen. s.s. Freja 1215 Rendsberg phosph. Noor. s.s. Gottfried 1206 Blyth ledig Eng. s.s. Quentin 3607 Leith stukg. idem Sea Serpent 2554 Londen idem 25 idem Hodder 2877 lioole idem idem Otto 2367 jHull idem idem Moray Firth 1015 Goole ledig Belg. s s. Leda 238 Vlissingen idem Voor Selzaete 24 Eng. barge Mathilda Upton 274 Londen zout s.s. HARALD in lading te Sunderland voor Lissabon. s.s. JENNY in lading te Narva voor Gent. 8.8. RICHARD wordt heden te Kroonstad verwacht. s.s. ELISABETH in lading te Narva voor Gent. s.s. HELENA van Grimsby naar Kroonstad passeerde 24 dezer des v.m. 8 uur Elseneur. s.s. MAGDALEN A in lossing te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5