i Tsr Hguzsnsche Courant Donderdag 22 Sept. i910. No. 5510. TWEBDE ZBXj-A-ID. Gemer.gde berichien. Handelsberichten. TER NEUZEN, 21 September 1910. Philippine. Het is tegenwoordig niet raad zaam voor veehouders hun vee op natte klaver weiden te laten grazen. Verleden Donderdag ver loor de landbouwer J. F. Taalman te Philippine een zijner beste melkkoeien, en den Zondag daarop een paard. De landbouwer W. Dekker vond Dinsda^ een zijner beesten gebarsten op het klaveriand en was M. Dieleman niet tijdig er bij geweest ook hij zou een koe hebben moeten missen. St. jansteen. In den tuin van den ZeerEerw heer Pastoor en in dien ran de Eerw. Zusters is Zondagnacht belangrijke sebade aangebracht door tot heden toe ongekend gebleven personen. Tevens werd het op de fruitboomen aanwezig ooft, door hen meegenomen. Door de politie is een onderzoek ingesteld Men schrijft ons uit Middelburg Reeds geruimen tijd vermiste een grossiers- tirma in koloniale waren alhier telkens goederen uit hare pakhuizen. Na een ijverig onderzoek gelukte het de politie Dinsdagmorgen een der knechts der firma als den vermoedelijken dader te arresteeren. Bij eene winkelierster werd een groote partij goederen, waarmede men een winkeltje zou kuunen opzetten en waarvan men vermoedt, dat zy van deze diefstallen afkomstig zijn, in beslag genomen en de winkelierster beslag aangehouden. Ook werd nog een klein wm- keliertje aangehouden, die eveneens verdacht wordt goederen van den knecht te hebben gekocht. Het onderzoek duurt voort. RECHTSZA&E&. De arrondissements-rechtbank te Middelburg deed gisteren, Dinsdag, in hare zitting uitspraak in de bekende zaak tegen G. t. M., oud 61 jaren, geseborst commies ter secretarie en ambtenaar van den burgerlijken stand te Middelburg. Zij veroordeelde hem tot eene gevangenisstraf van 9 maanden, met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was een jaar en 6 maanden. Derechtbankte Almelo veroordeelde Heuver en Kort, rijksveldwachters te Tubbergen, wegens mishandeling ieder tot een maand gevangenis straf. De eisch was f 25 boete of 10 dagen hech tenis. Een rijksveldwachter in politiek, met vrouw en. kennis op stap gegaan, stootte in de Hoogstraat te Rotterdam op een troep vech- tende mannen, die hij onder den uitroep van „'k ben van de politie", trachtte uiteen te drijven. Daar hij echter de kenteekenen zijner waardigheid niet kon toonen, stoorden de man nen zich weinig aan zijn bevel. De veldwachter in kwestie liep zelfs nog eenige slagen op, en ontdekte na afloop van den strijd, dat ziju portemonnaie met ruim 5 gerold was. Men deelt ons mede, dat aan de producten der Royal Solvent Zeepfabrieken" op de wereld- tentoonstelling te Brussel de grand-prix is toegekend. Deze bekroning verdient wel bijzondere ver- melding, omdat de maatschappij nog nimmer hare producten exposeerde en des niettemin zag zij op een zoo belangrijke world fair als te Brussel, waar men het beste en volmaakste wat de industrie tot nu toe voortbracht, bijeen vindt, hare producten de hoogste onderscheiding toegewezen. Te Haarlem zal in 't vervolg aan de o. 1. scholen geen Paasehvaeantie meer worden ge- geven. Hiervoor in plaats zal de eerste week in de maand Mei bestemd worden als vacantie- week. Deze beslissing is voornamelijk hierom ge nomen, dat de Paasehvaeantie gewoonlijk in een guren kouden tijd valt, waardoor het niet wenschelijk is om, in verband met de voorjaars- schoonmaak van de schoollokalen, de kachels reeds weg te breken. Nabij Roosendaal is Zondagavond de landbouwer Van Eekelen door een trein over- reden en onmiddellijk gedood. Te Bellingwolde is denzelfden avond de 18- jarige Lohof bij het stoeien door een wagen van een zandtrein doodgereden. Een burgemeester in dienst. Bij het 7e regiment infanterie te Naarden doet zich, zoo meldt de Tel., het zeker niet alledaagsche geval voor, dat onder de miliciens der lichting i903, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zjjn, zich een Edelachtbare bevindt, nl. de nieuw- benoemde burgemeester van Werkendam, die voor de laatste maal bij zijn corps onder de wapenen is, alvorens bij de landweer over te gaan. De vermiste f 10,000. f De kruiersknecht, die ongeveer zes weken geleden bij de politie te Amsterdam aangifte heeft gedaan, dat hij een bedrag van ruim 10,000 aan bankbiljetten vermiste, dat hiL voor de firma Moquette en Go. had geind, e1 met zijn broer, onder verdenking dat geld te hebben verstopt, werd gearresteerd, is met zijn broer uit de hechtenis ontslagen. Te Enumatil (Gron.) is gisternamiddag de ongehuwde vrouw, R. T., verdronken. Te Millingen is, zoo meldt de Gelderl., Zaterdag door schipper Heemstede, met de hand, een zalm gevangen ter zwaarte van dertig pond, dien hij onmiddellijk tegen een gulden per pond verkocht heeft. Een worstenhistorie. We lezen in de Nieuwe Gron. Ct. De heele stad Groningen spreekt van worst, waarom zou de krant niet meedoen. Worst en vleescbconserven in tienduizenden blikjes gesoldeerd, te zamen vormend het stoffe- lijk overschot van eeu door brand vernielde vleeschwareufabriek worden er op 't oogenblik aan den man gebracht. En de koopers koruen Het lijkt sotns kermis in de Folkingestraaf, op de Nieuwstad en het Zuiderdiep, de menschen maken queue om de verkoophuizen binneu te komen, politie moet soms al-te-grage koopers kalm houden. 't Is net of ze geld tou kriegen aldus een bejaarde oud Groninger dat koft en dut moar, net of de mensken 't geld gram binnen, en as ze nou nog woszen wat ze kregen, moar dei bussies bin aaltenduvel dichtmoakt, dat is nou om zoo moar te zeggen 'n kat in de zak, nou mot je zoo'n wicht ies zain Dat wicht was een kind van een jaar of twaalf, dat op een trottoirband gezeten, naarstig- Iijk een cervelaatworst consumeerde. Er was haast bij 't werk, want in haar schortje be- waarde het meisje nog een opengebroken bus met //zeuven knakworsies, meneer" en als je het zoo op de ruimte hebt, dan moet je maar makeu dat het opkomt Niet iedereen trouwens begon dadelijk na den koop zoo'n eetpartij. Er waren menschen bij de vleet, die van drie tot honderd vijftig bussen en busjes mee naar huis namen. In kinder- wagens en sportkarretjes werd het vervoerd en het was volstrekt niets bijzonders, dat er menschen met zakken en kisten en kussensloopen vol conserven naar huis toe gingen. ,/En aaltmoal zuuver spul, meusch, doar mekairt niks an ook nog nait, zoo'n busse met van dei lever mot je anders wel 'n schelling veur geven en wai hemmen nou aine dreie zeuven en achte dasz vieftien bussies veur zeuventien stuuver en as 't nait goed is, mag je 't weer weerom brengen het dei kerel zegd moar doar huif je nait bange veur wezen, want Rieks zegt as je moar zorgen, dat je guie dichte bussies kriegen die nait open binnen, kom jonges nou mot we moar noar hoes tou Er waren er trouwens ook, die niet zoo zonder nader onderzoek naar huis gingen. Daar stond b.v. een heele familie te wachten, die met man en macht gehoor had gegeven aan het „komt, ziet en overtuigt u" van de blikjesverkoopers. Er stond een vader buiten met twee kinderen aan de hand en een in een kinderwagen. //Voa komt moe nou gauw weer der oet, voa //Most ies zain jong, moe het al 'n haileboel busjes in 't schoet Moe kwam eindelijk te voorsehijn uit dedrukte. Met moeite droeg zij een schortvol van de be- rookte, deukerige busjes naar den overkant, waar ze boven op het kinderwagendekje werden opgestapeld. „Hest stou de biele, Harmannus Most disse groode vot ies even opensloagen." Harmannus greep de bij 1een forsche slag, nog een, er lag weer een verbrijzeld busje 3er op de straat en de familie X stond in ruimen kring den inboud te inspecteeren. //God zal je bewoaren man, zuurkool, niks aanders, zuurkool met worst wel het't ooit be- leefd, hier mien jong hear Harmannus klopte een tweede bus kapot en intusschen beet een jongen van 'njaar ot vijf van een knakworstje alsof 't een rooie wort'el was en de moeder at worst en de achtmaander in den wagen, die nog geen bewuste worstkooper was, smeerde met worststukjes over zijn slaperig snoetje. Het tweede busje was ook al bezweken en daarna het derde, het vierde, enzoovoort. Ham en rookvleesch, trulfelworst en gelardeerde kalfslever, lunchtong en sausis de Boulogne had let gezelsehap, geholpen door eenige omstanders, reeds geprobeerd, toen legde Harmannus zijn bijltje neer met wat er nog' overgebleven was van het koopje trok de familie huiswaarts, een lalve kinderwagen vol, niemand wist wat. En duizenden anderen kwamen en gin<ren en aten hootdkaas en plockworst, hammetjes en ireskop, ongeveer zooals zij het aardappels en koolrapen zouden doen en de naam van Noack was op ieders lippeu En eeu kranteman, die dat alles met belang- stelling had aangekeken, stapte op zijn fiets en reed weg, het hoofd vol geconserveerde worst indrukkenTotdateen sis, een kual, een fietsband had van een worstbusje een al te gevoeligen indruk gekregeu. Van een duivenmelker. De secretaris eener duivenvereeniging van eene onder den rook van Maastricht gelegen gemeente, had bijna bij iederen duivenwedstrijd het niet te versmaden buitenkansje, dat zijne duifjes het eerst aankwamen, en derhalve ook de eerste prijzen behaalden. Het was wel vreemd, dat telkenmale de duiven van den secretaris overwinnend uit den vliegkamp kwamen, doch niemand vermoedde, dat de secretaris met foefjes te werk ging, die vroeg of laat moesten uitkomen. Op het eind der vorige maand kwam het bedrog uit. De duiven der clubleden waren verzonden naar Alkmaar, met beleefd verzoek om de diertjes om 7 uur in den ochtend in vrijheid te laten. Doch wat was gebeurd, zooals thans is ge- bleken Dat de duiven, blijkens een op den vrachtbrief aangebrachte kantteekening, wegens bet ongunstige weer niet om 7 uur, doch om 11 uren waren losgelaten. De eerste duif van den secretaris was echter reeds te 11 en 7 minuten op haar hok aan- gekomen. Tableau In 7 minuten tijd had dus de duif den weg van Alkmaar naar de omgeving van Maastricht afgelegd. Doch de secretaris zou zijne zaak nog wan- hopiger maken. Hij veranderde op den vrachtbrief het cijfer 11 in 7, om zoodoende zijn droef figuur te trachten te redden. Hoe dit bedrog kon plaats hebben Wel, de prijswinnende duiven werden dood- eenvoudig niet mee op reis gestuurd, doch wachtten, gestempeld op de vleugels, geduldig den tijd at, wanneer ze onbewust haar oneerlijke rol zouden moeten spelen. Het bestuurslid werd in eene plechtige ver- gadering van de duivenclub ter verantwoording geroepen de secretaris bekende deemoedig het gepleegde bedrog, en verzekerde, dat het niet de eerste maal was, dat hij zijne collega's- duivenmelkers zoo bij den neus had genomen. De justitie werd met de feiten in kennis gesteld, doch nu deze allds puntelijk heeft onder- zocht, regent het verzoekschritten, om die duivenhistorie in den doofpot te stoppen Een zeer bekend Parijsch bankier, Jules Gutmann, is het slachtoffer geworden van een automobiel-ongeluk, dat Zondag bij Lieusaut, in de buurt van Melun, gebeurd is. De heer Gutmann reed met zijn vrouw, zijn dochter en zijn schoonzuster. Even voor Lieusant sprong de baud van het rechter voorwiel, de wagen vloog tegen een boom aan en de familie Gutmann en de chauffeur werden er uitgeslingerd. De beide beenen van den bankier werden verpletterd, hij stierf na enkele oogenblikken. Het rechter- been van mevrouw Gutmann is versplinterd, haar zuster brak een pols de chauffeuris in- wendig gekwetst en juffrouw Gjitman is er met uitwendige verwondingen, talrijk, maar niet gevaarlpb, afgekomen. De jongste getuigenverklaringen in het Orippenproces waren zeer bezwarend voor den beklaagde. Dr. Wilcox, wetsgeneesheer van het ministerie van binnenlandsche zaken, heeft mede- gedeeld dat hij een zekere hoeveelheid hioscine in het lijk had gevonden, ontdekt in den kelder van Crippen. Of het een mannen of vrouwenlijk was kon hij niet zeggen, maar volgens hem moet het slachtoffer het vergif hebben inge- nomen en nog een uur geleefd hebben. Een landbouwer geleidde Zaterdag een drietal koeien naar Mechelen. Een ervan, die hij aan een touw vasthield schrok van een motorfiets en holde den weg op, haar geleider meesleepende. Landlieden schoten te hulp maar de ongelukkige was reeds dood. Hij was 45 jaar oud en vader van vier kinderen. Te Brussel ontstond Donderdagavond omstreeks elf uren brand in een confectiemaga- zijn. Toen de brand uitbrak. zaten op de eerste verdieping een dame met hare schoondochter in de keuken nog aan tafel. Zij zagen rook naar boven komen en bemerkten dat het magazijn in brand stond. Langs de trap was hun elke aftocht onmo- gelijk. Om niet te worden verstikt, hadden de dames nog enkel den tijd om zich op den zolder te verschuilen, en daar begonnen zij om hulp te roepen. Een luitenant der brand- weer gaf bevel gebruik te maken van de haak- ladder, welke aan een der ram en werd gehecht. Geholpen door drie zijner mannen die op eene andere ladder stondeu, kon hij de twee vrouwen redden. Deze redding was hoogst gevaarlijk. Men vermoedt dat de oorzaak van den brand een gasontploffing is. Het geheele magazijn is vernield. De schade bedraagt 40.000 francs. Te Toul is een wachtmeester van de artillerie in hechtenis genomen, die aanstalten maakte om een onderdeel van een kanon aan Duitsche spionnen te verkoopen. Hij had zich door zekere beloften de hulp van twee gestrafte soldaten verzekerd om het zware stuk weg te brengen en te begraven. De beide manschappen maakten echter onmiddellijk rapport en de wacht- eester was acbter slot en grendel voordat hij goed en wel wist wat er met hem gebeurde. v ~,In een dorP b« Bergamo kreeg een kind van 16Jaanr^. °-°rvee^ 7a" oom, een jongen e kleine nam een tafelmes en bracht er zyn oom een steek mee toe in de liesstreek, de dyslagader doorsnijdend. Het kind nam de en is nog altjjd onvindbaar. -- De zangeres Lina Gavaliere te New-York sloot een buwelijkscontract met den heer Robert Enauler, lid eener bekende millionnairs-familie, waarbij deze heer haar zonder eenig voorbehoud zyn totale vermogen, bestaande uit 30 huizen een farm van 500 bunder en een jaarlijksch inkomen van 20,000 dollar afstond. De familie van Chauler doet pogingen om dit contract ongeldig te doen verklaren. Mr- Gehacht, oud agent van de suikertrust, is veroordeelcl tot een boete van 5000 dollars wegens het bednegen van het Amerikaansche gouvernement door valsch wegen van de suiker. Op den weg van Reims naar Mezieres kwamen twee auto's in botsing. In de eene zaten vyf personen en in de andere twee. De schok was geweldig. Een der passagiers van de eerste auto werd er uit geslingerd en leven- met gekloofden schedel en afgebeten tong opgenomen. De overigen waren zwaar gewond. De andere auto, die stilstond, kantelde en de eigenaar werd ernstig gewond, terwijl zijn ge leider tal van kneuzingen opliep. INGE ZONDEN STUK K E N. Geachte Redactie. ik s. v. p. eenige plaatsruimte in uw Mag ik s. r. blad voor het volgende Ter opheldering. In uw nummer van dato 20 Sept. het versla^ over de zitting van den Gemeenteraad van 15 Sept. lezende, wat betreft de discussies over de Bouwverordening, zou ik o. a. gezegd hebben dat 2 a 2,30 M. al een redelijke hoogte was Indien ik mij zoo heb uitgedrukt heb ik het allerminst zoo bedoeld. De tijd van 2 a 2,30 M. ruimte tusschen vloer en zolder is voorbij en ook onderge- teekende verlangt dien toestand niet meer terug. Dankend voor de plaatsing, Uw Dnr., J. DE BRUIJNE Mz. Geachte Redacteur Vergun mij s. v. p. een plaatsje in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Het 11of mijn aandacht tydens myn verblijf in het Ziekenhuis te Ter Neuzen, dat de voer- en rytuigen in woeste vaart langs genoemde inrichting voorbij hollen. Geachte lezers, u kunt wel begrijpen dat door deze handeling patienten die in er^en toestand verkeeren, veel hinder ondervinden. Mogen deze weinige letteren, vooral door diegenen die met voer- of rijtuigen hier moeten voorbij kom en, opgemerkt worden, dan twijfel ik niet of zij zullen gaarne hierin verbetering brengen. Nogmaals mijn dank, mynheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Uw dienstw. Een patient uit het Ziekenhuis te Ter Neuzen. Hulst, 19 Sept. 1910. ZKET IJDlNtiEN~ Van 19 tot en met 20 Sept. I VLAG. an 19 tot en met 20 Sept. werden langs de Oostsluizen alhier 32 binnenvaartuigen op- en 34 afgeschut; door de Wests!. 2 op- en 7 afgeschut. Positie der btoomschepen. VAN h,p M O Middenprys per 100 K.G. Tarwe 9.— Ro^ee 7 yiaTngerw-H8'2K'Z°merfrst /7'75'Haver 5°Erwten* H.aO Witte boonen Bruine boonen f lluiveDboonen f,Paardenboonen .Boekweit f— Lijnzaad Koolzaad Aardappsls 4 25 Boter per kilo /1,40. Eieren per 26 stuks 1,10. Ter weekmarkt waren aangevoerd 57 stuks rundvee en 21 varkens, waarvan verkocht 29 stuks r undvee en 15 varkens NAAM MS. Van en naar- Lading. 19 Eng. s.s. 19 Eng. s.s. 19 Eng-. s.s idem idem Mersey Jabiru Truro stnkg. 'edig stukg. idem idem Voor Ter %'euzen t Hirer Lagan 2272 |Londen Van Ter ft'euzen Skinningrove 1460 |Skinning. Voor (lent s 3075 Goole 3961 Manchester 2367 Antwerpen s.s. HARALD in lossing te Gent. S"8" ££?,'?rY„y.ertrekt heden van Kroonstad naar Narva. S'S" 20 dezer van Hul1 naar Kroonstad. s.s. ELISABETH in lading te Narva voor Gent, s.s. HELENA vertrok 21 dezer van Grimsbv naar Kroonstad. s.s. MAGDALEN A in lossing te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5