,i een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaaderen. Uitloting Geldleeningen. klert ter gemeBflte-secretarie, No. 5510. Donderdag 22 September 1910. 50 Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. Laatste Berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1.321/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVEETEUTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruixnte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. J Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN roepenopsollicitauten naar de betrekking van waaraan verbonden is eene jaarwedde van 450,-, met vijf driejaarlijksche verhoogingen van /5©,- en dus tot een maximum van /7O0,Eenige kennis van de gemeente- administratie zal tot aanbeveling strekken. Voor het bezit van bet diploma afgegeven door de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeente- belangeh wordt /'5©,— uitgekeerd. Op zegel geschreven sollicitatien in te zenden aanden Burgemeester w66i» i October 1910. Indien persoonlijke kennismaking wordt ver- langd zal zulks worden medegedeeld. Ter Neuzen, 20 Sept. 1910. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. lie opening van de zitting dev Staten-Generaal. Gisteren werd door H. M. de Koningin de zitting der Staten-Generaal op de gewone wiize geopend. Zij deed dit met de volgende toespraak Mijne Heeren Het verheugt mij weder in uw midden te zijn. Onze betrekkingen met de andere mogend- beden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Gelijk te vreezen was heeft de weersgesteld- beid ten vorige jare op land- en tuinbouw een ongunstigen invloed uitgeoefendook thans laat de opbrengst van sommige akker- en tuin- bouwgewassen tb wenschen over, doch voor de veebouderij zijn de tijcleu voordeelig. Ondanks eenige onguustige omstandigheden was in handel en nijverheid in verschillende opzichten vooruitgang waar te nemen. Het scheepvaartverkeer nam weder, en in niet onbelangiijke mate, toe. In het scheepvaart- bediijf waien de uitkomsten van de vracbtvaart ter zee minder ODgunstig. Oe staat der kolonien geeft in menig opziebt reden tot tevredenheid. De meer geregelde toestanden, die a!s gevolg van het in de laatste jaren ten opzichte van de buitenbezittingen in toepassing gebrachte re- geeringsbeleid in die streken zijn ontstaan, oelenen een verblijdende werking uit op de ont- wikkeling van bandel en verkeer, en geven grond om een gestadigen economischen vooruitgang van dat gebied te verwachten. Zeer betreur ik dat de cholera in verschillende streken van Nederlandsch-Indie slachtoffers eiscbte. Burgerlijke en militaire landsdienaren, zoo bier te lande als in de kolonien, vervullen hunne taak op een wijze die lot verdient. Hoewel de loop van 's Rijks middelen niet onbevredigend is blijft toch tengevolge van de vele hoogst noodzakelijke nieuwe uitgaven de financieele toestand des rijks de grootste zorg vereischen. Binnenkort zullen de reeds vroeger aange- kondigde ontwerpen tot herziening van het tarief van invoerrechten en tot invoering eener algemeene inkomster.belasting u bereiken. Tot dekking van bet zeer aanzienlijke tekort op den aanstaanden dienst zal de toevlucht moeten worden genomen tot dezelfde tijdelijke maatregelen als voor bet loopende dienstjaar is geschied. Wetsontwerpen ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom en tot wijziging der ongevallenwet van 1901 zullen u bereiken. De bij u ingediende wetsontwerpen, alsmede die, waarvan de indiening reeds vroeger is toe- gezegd, zullen veel van uw tijd en uwe inspan- ning eischen, toch zullen met het oog op noodig gebleken voorzieningen daarnevens nog eenige wetsontwerpen aan u worden aangeboden. Een wetsontwerp tot vaststelling van eene eedsformule en van de gevallen waarin de eed van getuigen in burgerlijke en strafgedingen kan worden vervangen door eene" belofte, zal u bereiken. Ook zullen u worden voorgelegd een herzie ning van de bepalingen van het burgerlijk wetboek omtrent de verbintenis uit onrecht- matige daad, alsmede van de wet op bet auteursrecbt. Bij de herziening der onderwijs-wetgeving, welke naar aanleiding van het rapport der ineenschakelings-commissie zal moeten worden overwogen, zullen de onderwerpen, welke met de jongste wijziging der wet op het lager onderwijs in nauw verband staan, alsmede de wettelijke voorzientng inzake bet vakonderwijs, bet eerst de aandacht vragen, voor zooveel zulks zonder bet gebeel te verbreken, mogelijk blijkt. Indiening van een wetsontwerp tot herziening der militiewet 1901 kan spoedig worden tegemoet gezien, terwijl, in verband daarmede, een wij- ziging van enkele bepalingen der landweerwet u ter overweging zal worden aangeboden. Een ontwerp van wet betreffende den landstorm is in bewerkirig en zal u eerlang bereiken. In aansluiting aan de verbetering van de Waal zal in het belang van de scheepvaart een aanvang gemaakt worden met de normali- seering der Boven Merwede. Ontwerpen worden voorbereid tot bevordering van de verbetering der afwatering van de pro- vincien Friesland en Groningen, van het Mep- pelerdiep en van de Yecht in Utrecht. Voorstellen tot hervormiug van het binnen- landsch bestuur in Nederlaudscb-Indie zi)n mede iu voorbereiding. Op uwe toewijdir.g en ijver zal, naar ik vertrouw, niet te vergeefs een beroep worden gedaan. Gods zegen ruste op uw arbeid Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend". T W E E D E K A M E R. Vergadering van Dinsdag Voorzitter de heer F. Lieftinck, oddste lid in jaren. De heer Lieftinck aanvaardt het tijdelijke Voor- zitterschap, stellende hij het op boogen prijs daartoe weer geroepen te zijn, vooralomdat het van zoo korten duur is (gelach). Hij heet den leden welkom. De Minister van Financien dient daarna de begrooting voor 1911 in. Hierna wordt door de Kamer de nominatie- voor het Voorzitterschap opgemaakt. Tot eersten candidaat werd gekozen graaf \an Bylandt, met 75 van de 86 stemmen tweede candidaat werd Jhr. Mr. O. vau Nispen (Nijmegen), met 72 van de 87 stemmen derde candidaat werd Mr. Drucker, met 48 van de 81 stemmen. Mr. Goeman Borgesius verkreeo1 er 24. TER NEUZEN, 21 September 1910. Door Z. M. den Koning van Belgie is aan onzen stadgenoot G. de Rijcke het burgerkruis 2<te klasse met diploma uitgereikt voor betoonde daad van moed en zelfopoffering. 't Gaat met de kermis niet druk. De Markt is voor een deel onbezet gebleven en de stoomcarroussel van F. Janvier was eerst beden voor draaien gereed. Die boopt nu zijn schade in de volgende dagen in te balen en belooft tegen den a.s. Vrijdag een interessanten voetbal- wedstrijd en champagnefeest, dat ook elders veel succes bad. Op bet terrein voor school A is geplaatst de schouwburgtent der firma Bakker, waar gister avond de eerste voorstelling werd gegeven met het tooneelspel „Teun de Nacbtwacht." De opkomst was redelijk en de uitvoering over het algemeen bevredigend. Aan de Axelsche brug werden door de cine- matographe van Antoon Wegkamp herhaalde- lijk voor een voile tent vertooningen gegeven. De tent heeft weer verschillende verbeteringen en verlraaiingen oudergaan, die het verblijf ver- aangenamen. Verder wordt een nieuw program- ma vertoont, van mooie, vooral gekleurde films, terwijl ook de actueele, als van bet Julianafeest te Amsterdam, bet vliegen van Van Maasdijk, en andere films groote belangstelling wekken. In de vele danslokalen was het bezoek nog rfiet druk, er was trouwens iu het algemeen weinig volk op de been. De laatste dagen hebben nog wat goed te tnaken. Heden na- middag was het wat drukker. Op de Markt wordt uog in groote baast een menagerie opgeslagen. Voor de Scbolen met den Bijbel is ge- collecteerd te Driewegen bij Neuzen 114.85, Spui, gem. Axel, 68.84\ Aan bet gebouw van bet provinciaal be stuur te Middelburg werd beden aanbesteed a. het maken en inhangen van een paar ijzeren buitenvloeddeuren voor de groote schut- sluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert. Raming f 27.400. Minsle inschrijver de beer J. ter Horn te Veendam voor 19,995. b. bet verrichten van baggerwerk in de West- en de Oostbuitenhaven te Ter Neuzen, gedurende de jaren 1910, 1911 en 1912. lnscbrijvers de heeren Th. Volkert te Dord recht voor 175 cent; Joh. Fraayenveld en E. Noordenne te Sliedrecht voor 109/in cent A. T. Volkert te Sliedrecht voor 7,5 cent, alles per M3. Hock. Op 1 October a. s. boopt de heer J. H. Goor, den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar als hoofd der openbare school in deze gemeente in dienst trad. Te Breda werd Zaterdag een verdienste- lijk raadslid, dat veertig jaren onafgebroken zitting had gebnd, gehuldigd. Hij werd in de zitting toegesproken en namens de leden van den raad bood de voorzitter den jubilaris een prachtige vaas aan, product der firma Roosen- burg. Na afloop van de vergadering stiet een der raadsleden tegen de vaas en deze brak. Een pagaaitocbt door Europa. Uit Hasselt meldt men aan de Zw. Ct. Maandagavond is bier van Hardenberg langs de Vecht aangekomen de heer Herman W. Landz, van Stockholm, met zijn kauo Butterfly De heer L. is medewerker van drie Zweedsche sportbladen de Nordiskt Idrottslife, de Svenska Seglaren en de Seglin, en doet in die kwaliteit een pagaaitocbt door Europa. Van hier gaat hij over de Zuiderzee naar Amsterdam en vervolgens over Rotterdam, Antwerpen, Brussel en Parijs naar Marseille. Van daar over Genua door Noord-Italie naar V'enetie. Hij zet zijn tocht voort door de Adriatische Zee over Athene en Konstantinopel tot den mond van de Don, dan langs een kanaal naar de Wolga en vervolgens naar St. Petersburg terug naar zijn punt van uitgang. De Butterfly is lang 4.56 breed 0.90 M. en gaat diep 25 c.M. De beer L. verklaart nooit /onder dak" te slapen. Hij neemt zijn nachtrust of in zijn kauo of in een slaapzaak aan den oever of het strand. Over twee jaar denkt hij weer thuis te zijn. Onlangs berichten wij, dat een soldaat die naar bet algemeen depot van discipline moest worden overgebracht, te Ede aan zijn geleiders wist te ontsnappen. Het Vad. verneemt nu, dat hij zich vrijwillig bij zijn korps heeft aangemeld, en spoedig daarop naar zijn bestem- ming is overgebracht. Te Parijs sprong een 19jarige deugniet, die naar het depot werd overgebracht, bij het uitstappen van bet celrijtuig op den politie- agent toe, die de overtuigingsstukken in de hand bield, ontrukte hem een mes en stak het zich eenmaal in de borst e* tweemaal in den buik. In wanhopigen toestand werd hij naar bet gasthuis overgebracht. De jouge man verklaarde de poging tot zelfmoord gepleegd te hebben, omdat bij on- schuldig was aan de medeplichtigheid van diefstal, waarvan bij verdacbt werd. 's Gravenliage, 21 Sept. Eerste Kamer. De Voorzitter aanvaardde bet Voorzitterschap met een beroep op de medewerking der leden. Ingekomen is bet besluit tot benoeming van den heer Van Bylandt tot Voorzitter der Tweede Kamer. Besloten is terzijde te leggen het schrijven van het oud-Kamerlid de heer Van Heeckeren met bijlagen, behoorende bij diens nota van 12 Mei. Op de Staatsbegrooting voor 1911 is voor- gesteld te verboogen de subsidie aan de am- bachtsschool te Oostburg met 1500. Tweede Kamer. Na eene bartelijke toe spraak van den heer Lieftinck aanvaardde de heer Van Bylandt bet voorzitterschap, dank betuigende voor bet hernieuwd blijk van ver- trouwen en bij de Kamer aandringende op beknoptbeid bij de debatten en vooral niet te veel tijd te besteden aan zaken van persoonlijken aard. Volgende week sectieonderzoek der Indische begrooting. Gemeenteraad van Axel. Pil blart verHchiju* n»»n<1»y., W oc,n(|aK. en I>ija&gRvoin<laltgezoadard op Keegtd»&s(eu. tie Firma P. J. VII OK X.IIItK te Ter Weazen. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN brengen ter kenms van belanghebbenden dat in hunne vergadering van beden zijn uitgeloot a. bet aandeel no. IS in de geldleening groot J 5000,—, aangegaan in 1901 li. de aandeelen nos. 2, 4, 5, 7,10,11,13,14,15, 17, 18, 10, 20, 21, 22,23, 27, 28 en 29 in de geldleening groot f 6500,aangegaan in 1905 en c. de aandeelen nos. 8 en 04 in de geldleening groot 17500,aangegaan in 1906. Deze aandeelen zijn aflosbaar op 1 October 1910, ten kantore van den Ontvanger dezer gemeente en wat die onder c betreft ook bij de Amsterdamsche Bank te Amsterdam en bij Julius Oppenheim's Bank te Groningen. Ter Neuzen, 19 September 1910. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. O o O Vergadering van Dinsdag 20 September 1910. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig alle leden met uitzondering van den heer D. J. Oggel. Ra opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande en de gehouden spoedeischende vergade ring welke worden goedgekeurd. Hierna stelt de Voorzitter aan de orde 1. Ingekomen stukken. n. Een schrijven van A. H. Kole, waarin deze be- richt de benoeming tot onderwijzer aan de o. 1. school aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. Een schrijven van het bestuur van den polder Beoostenblij benoorden waarbij dit bericht dat door haar genoegen genomen wordt met hetraadsbesluit van 23 Aug. 11. omtrent uitwateiing van dien polder in het gemeenteriool. Aangenomen voor kennisgeving. c. Eene missive van den Commissaris der Koningin d.d. 7 Sept. 1910, waarbij deze bericht dat voor de jaren 1911—1914 tot zetters zijn benoemd de heeren L. Lamaitre en P. Koster. Aangenomen voor kennisgeving. rt. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 9 Sept. 1910, waarnevens wordt teruggezonden de 23 Aug. 11. vastgestelde verordening tot het heffen van leges, waaromtrent het college opmerkt dat het niet duidelijk is waarom in art. 4 wordt verwezen naar een onderwijsverordening van 1879, terwijl in 1900 geheel nieuwe verordeningen op de heffing en invordering werden vastgesteld, waarbij de vroeger beslaande ver ordeningen zijn vervallen verklaard. Het verdient volgens de meening van Ged. Staten aanbeveling thans opnieuw eene verordening op de invordering vast te stellen. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor art. 4 der heffingsverordening te rioen vervallen en op te nemen een nieuw art.'4 waarbij wordt bepaald dat de invordening der leges plaats vindt volgens de later vast te stellen invorderingsverordening. Z. h. s. aldus besloten. Daarna wordt een door Burg, en Wetb. voorgestelde verordening op de invordering der leges z. h. s. vastge steld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1