Tsr Ksuzsnscha Courant Zaterdag IT Sept. 1910. No. 5508 ZDETRdDEl BIj-A-ID. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 1. Ingekomen stukken. VAN Vergadering van Donderdag 15 September 1910. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Wieiand, Moggre, De .lager, Scheele, De Feijter, Van de Ree, Kerkhoven en De Bruijne. Afwezig de heeren Dees, Drost, Lensen en Donze. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde Een schrijven van den heer Drost, waarin deze bericht de vergadering niet te kunnen bijwonen., Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van het Burgerlijk Arinbestunr waarin wordt bericht dat tot Voorzitter van dat college is benoemd de heer Adr. II. Donze. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een adres van A. S. llufkens, wed. P. J. de Deckere, verloskundige, waarin deze met verwijzing naar eene nevens ingezonden memorie van toelichting te kennen geel't, dat zij in de zitting van den Raad op Dinsdag 30 Aug. 1.1., volgens Het verslag in de.Ter Neuzensche Courant, het onderwerp was van eene opmerking van een uwer, den heer Drost, waardoor zij zich gekrenkt gevoelt in hare hoedanigheid van gemeente-ambtenaar; dat verder in deze, zoowel als in de vorige vergadering ter sprake gekomen is de verloskundige dienst in de ge- meente, op zoodanige wijze, dat blijkbaar gevaar bestaat voor achteruitzetting harerzijds Redenen wuarom zij in de eerste plaats protesteert tegen de bovengenoemde opmerking en tweedens beleefd vraagt, dat de Raad hare belangen op alleszins billijke wijze zal ter harte nemen. In hare memorie van toelichting wijst adressante er op dat de heer Drost zich de opmerking veroorloofde, dat de andere juffrouw, daarmede natuurlijk adressante bedoelende »oud en welbedaagd" is, waaruit eene geringschatting blijkt, die op den betrokkene een hoogst pijnlijken indruk maak t. Vooreerst wordt in het algemeen een leeftijd van nog in de vijftig, zooals die van adressante bedraagt, in de rneeste takken van dienst niet te hoog bevonden om geregeld de verplichtingen aan het ambt verbonden te kunnen nakomen. Maar in dit bijzonder geval verklaart adressante met den meesten nadruk, dat zij steeds, en met toewijding, haren dienst verricht, en zij nimmer wegens haren ouderdom mensehen heeft moeten afwijzen, welke hare hulp als verloskundige inriepen, waarbij zij de hoop uitspreekt, dat zij nog vele jaren kracht en gesehiktheid zal mogen behouden om hare taak uit te oefenen. Verder schijnt, blijkens uitlatingen van andere raads- leden, de heeren Van de Ree en Moggre, het gevaar niet denkbeeldig, dat er weldra verandering in de regeling van den dienst zal komen, die te haren nadeele zou kunneu zijn, waarom zij het zaak acht, intijds voor hare rechten op te komen. Toen Sluiskil vacant was, werd adressante outboden bij Burg, en Weth. Dour dit college werd haar, bij monde van den voorzitter, medegedeeld dat harejaar- wedde, zoowel als die van nu wijlen mej. Bijl, met 50 zou worden vermeerderd, terwijl na overleg en onderhandeling bepaald werd, dat mej. Bijl /100 per jaar rneer zou ge- nieten voor 't waarnernen der armen-practijk te Sluiskil. De /50 verhooging is alzoo onvoorwaardelijk gegeven, misschien in verband met een vroeger door haar inge zonden verzoekschrift. Zij vertrouwt, dat de herinnering aan dat feit voldoende zal zijn om den Raad van haar goed recht in dezen te overtuigen, en dat hare bezoldiging niet zal worden teruggebracht. In den Raad is nog beweerd, dat de heeren dokters gedurig worden lastig gevallen voor de verloskundige praktijk, welke zij evenwel wegens hunnen dienst als genees- en heelkundigen moeilijk zouden kunnen ujtoefeuen. Beleefd neemt adressante de vrijheid er op te wijzen, dat de dokters toch vvel een middel ter beschikking hebben om tegen te gaan. dat ze telkens worden lastig gevallen, door het bedingen van een hooger tarief, wat door geneesheeren elders en ook bier wel eens met goed gevolg is toegepast. Bij eenige medewerking der hier gevestigde genees heeren zou het, in alle bescheidenheid gezegd, niet noodig zijn dat de plaats van mej. Bijl werd aangevuld, en zeker niet, dat er zooveel spoed gemaakt wordt met eene op- roeping. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen en bij de behan- deling der begrooting op de salarisregeling terug te komen. Z. h. s. wordt dit goedgevonden. De heer De Jager vraagt of het in de bedoeling van Burg, en Weth. ligt om met het bespreken der oproeping van eene andere julfrouw ook te wachten tot bij de be- handeling der begrooting. De Voorzitter: Er is daaromtrent bij Burg, en Weth. geenerlei bedoelingin de vorige vergadering is door den Raad aan ons opgedragen om de zaak voor te bereiden voor het doen eener oproeping. Wij zijn met die maatregelen echter nog niet gereed gekomen ik ben met verlof afwezig geweest en voorts was er veel werk door het uitvaardigen van nieuwe voorschriften in verband met quarantaine- maatregelen. De heer Wieland De heer Drost heeft met zijne op merking in de vorige vergadering in het geheel niet bedoeld wat julfrouw De Deckere er in haar adres van maakt; hij heeft daaraan in de verste verte nietgedacht. Je zou op die manier wel bang worden dat je een woord spreekt. Hij heeft er niet het minste erg in gehad om iets ten nadeele van de j ull'rouw te zeggen. De VoorzitterAlvorens eene oproeping kan gedaan worden, moet het salaris worden vastgesteld, daarom was het misschien het beste, dat met de nieuwe regeling bij de begrooting te bepalen. De heer Moggre, opmerkende dat zijn naam ook in het request van juffrouw De Deckere is genoemd, verklaart, dat hij met hetgeen door hem gezegd is, volstrekt niet de bedoeling heeft gehad adressante te dupeeren. Verder moet hij zijn spijt betuigen dat er door Burg, en Weth. toch nog niet meer werk van eene nieuwe oproeping gemaakt is. We hebben zegt spreker eene goede juffrouw gehad, die veel werk had en wat dus thans, nu ze is overleden, moeilijk is aan te vullen. Ik zou dus gaarne zien dat er van deoproeping eener andere juffrouw werk gemaakt werd. De heer Visser: We konden toch geen oproeping doen voor door den Raad het salaris was vastgesteld, dat zou misschien thans kunnen geschieden. De Voorzitter beaamt dit. Hij herinnert dat volgens de tegenwoordige regeling, gemaakt met het oog op de vacature te Sluiskil, de gemeente voor de armenpraktijk in 2 wijken is verdeeld, waarbij aan juffrouw Bijl ook Sluiskil was aangewezen voor het deel liggende westwaarts van het kanaal terwijl het deel aan de andere zijde aan juffrouw De Deckere is toebedeeld. Nu is er weer een juffrouw te Sluiskil en zoude het den meest eenvoudigen weg zijn, weer terug te keeren tot de vroegere regeling. De heer Moggre stemt daarmede indat zou het een- voudigste zijn en dan eene juffrouw oproepen op het sa laris dat de overleden julfrouw vroeger had. De heer Kerkhoven Hoe groot was dat salaris De Voorzitter: 225. De SecretarisJ 275ze heeft bij de nieuwe regeling f 50 verhooging gekregen, benevens f 100 voor het waar nernen van den dienst te Sluiskil; toen heeft juffrouw De Deckere ook 275 gekregen. De VoorzitterDe laatste had voor dien al eens om verhooging gevraagd. Ik stel dan nu voor om eene jul frouw of liever een verloskundige, want er is nog een adres daaromtrent op te roepen op een salaris van 275. De heer De Jager Zouden we, in verband met dat adres -deze zaak nog niet eens aanhoudcn De Voorzitter: Dan moeten we weer eerst eene \er- gadering afwachten om eene oproeping te doen, daar eerst het salaris moet bepaald worden. De heer De Jager: Maar als Burg, en Weth. hun advies over dat adres kunnen kenbaar maken, kan dat van invloed zijn op eene beslissing van den gemeenteraad. De VoorzitterZeker, maar de Raad moet toch eerst het salaris vaststellen en dan kan dat adres te pas komen bij het doen, van eeiie benoeming. De heer Van de Ree verlaat de vergadering. De VoorzitterIk kan dat adres nu wel mededeelen het luidt als volgt Ondergeteekende, Jacobus van de Ree, arts, wonende te Ter Neuzen, waarin deze er op wijst dat dezcr dageu door het overlijden van mej. M. Bijl is opengevallen de betrekking van gemeente verloskundige, belast met de armenpraktijk; dat adressant tot nog toe in geval van afwezigheid der beide gemeentegeneesheeren kosteloos ten behoeve der gemeentenaren meermalen genees-, heel- en verloskundige hulp heeft verleend dat adressant daar indirect aan de gemeente, zij het ook zonder haar voorkennis, diensten heeft bewezeu dat adressant onder de aandaeht van uw college brengen wil, dat volgens zijne opinie deze gemeente geene plaats is, waar meer dan twee vroedvrouwen een rnenschwaardig bestaan kunnen vinden, al worden zij ook gesteund door eep gemeente-salaris, in ruil voor aan de armen kosteloos te bewijzen diensten dat adressant daarom aan den Raad in overweging geeft, hem naast de beide reeds in dienst der gemeente zijnde geneesheeren te willen benoernen als gemeente- verlosknndige, waartegenover hij zich dan eveneens ver- binden wil, desgevorderd ook bij ziektegevallen, aan de armen der gemeente kosteloos zijne hulp te verleenen als geneesheer. Redenen waarom hij zich tot den Raad wendt met be leefd verzoek hem tegen een door den Raad billijk ge- stelde vergoeding te willen benoernen als gemeentever- loskundige. De Voorzitter geeft te kennen dat Burg, en Weth. voorstellen om dit adres thans voor kennisgeving aan te nemen en het te voegen bij de stukken die na de op roeping zullen inkomen, daar de Raad besloten heeft eene oproeping te doen. De heer Wieland Is er werkelijk besloten om eene oproeping to doen De Voorzitter leest uit het verslag wat het aangenomen voorstel-Drost beoogde. waaruit blijkt dat Burg, en Weth. daarin worden uitgenoodigd om met bekwamen spoed maatregelen te nemen om te voorzien in den verloskun- digen dienst. Zooals reeds gezegd herhaalt de Voorzitter is de zaak bij Burg, en Weth. nog niet afgehandeld. De heer Kerkhoven: Zou het niet gewenscht zijn naar aanleiding van dit request het advies van de stadsge- neesheeren in te winnen Die heeren weten naar ik vernam daarvan niets en nu ben ik van meening dat ze daarover wel eens gehoord mogen wordenhet zijn toch ook gemeenteambtenaren. Het adres kan ingrijpende gevolgen hebben en ook van invloed zijn op de linancien der gemeente. De heer Wieland Zouden wij, met op het request in te gaan niet voordeeliger uitkomen T De heer Kerkhoven: De heer Van de Ree schrijft over eene billijke vergoedinghet hangt er nu maar van af wat hij daaronder verstaat. De juffrouw te Sluiskil is benoemd op eene jaarwedde van f 409 De heer WielandDie weet haar bedrag, en de oude hier zou ik ook niet willen verminderen. Nu is de kwestie maaris een dokter voldoende ter vervanging van de overleden julfrouw Is dat zoo, dan kan ik er mij wel mede vereenigen om den heer Van de Ree te benoernen. De heer Kerkhoven acht, om dat te kunnen beoordeelen, een advies del' gemeentegeneesheeren gewenscht. De heer Van de Ree wil ook gratis dienst doen voor behandeling der armen. De heer Visser geeft te kennen dat ook in de vergadering van Burg, en Weth. besproken is, om over het request van den beer Van de Ree advies in te winnen. De Voorzitter: Wij zouden ook graag willen weten of de Raad wenscht dat we zullen doorgaan met het oproepen van sollicitanten en op welke voorwaarden. Wenscht de Raad dat op de vroegere voorwaarden, dan is het al erg gemakkelijk. De heer Kerkhoven En dan op, een salaris van f 275, dan kan het adres van den heer Van de Ree worden be- schouwd als naar aanleiding der oproeping te zijn ingediend. Tevens kan dan worden gezien welke sollicitatie's nog inkomen. De heer Wieland meent dat men beneden de 400 niet behoeft op te roepen. De heer Kerkhoven zou niet voor f 400 willen oproepen als de vroegere verloskundige het voor f 225 deed. De heer Wieland ziet er op hoe het in Sluiskil is ge- gaan, daar is men op /400 moeten komen en als men minder biedt krijgt men niets. De Voorzitter wijst op het verschil in omstandigheden hier in de kom of te Sluiskil en meent dat men wel solli citanten zal krijgen. De heer Wieland Ik zag maar op Sluiskil en als we een aantal sollicitanten krijgen dan is het mij goed. De heer De Jager: Dun dan komt juffrouw De Deckere weer in hare oude conditie. 11 1 De heer WielandJa, wat haar werkkring betreft, maar het salaris zou ik zoo willen laten. De heer Kerkhoven Dat krijgen we strakjes. Thans wordt in stemming gebracht het voorstel van den Voorzitter om, wat de verdeeling der wijken betreft weer terug te keeren tot de regeling voor de laatste wijziging en eene oproeping voor een verloskundige te doen. Dit wordt aangenomen met 8 tegen 1 stemtegen de heer De Jager voor de overige leden. De heer MoggreHet salaris der verloskundigen in de kom was immers vroeger f 225 De VoorzitterJawel, maar dat is veranderd en nu wordt voorgesteld 275. De heer De Jager berekent dat de verloskundige dienst dan samen 950 zou kosten en vroeger maar f 750, dat is dus f 200 meer. Hij geeft toe dat dit voor 't grootste deel door de verhooging van Sluiskil is ontstaan, daar werd toen f 300 betaald en nu 400. Bij de vacature te Sluiskil is het salaris der juffrouwen in de kom verhoogd, om tot eene oplossing te komen. De heer Kerkhoven merkt op dat julfrouw De Deckere het doet voorkomen alsof aan haar salaris niet kan getornd worden, al wordt haar dienstkring ook weer kleiner. Is die bewering juist De Voorzitter gelooft niet dat Burg, en Weth. haar salarisverhooging hebben toegezegddat college heeft voor die toezegging niet de macht. De heer Wieland Ze kreeg toen meer werk en in ver band daarmede meer salaris. Nu nemen we haar dat werk weer af maar daarom weet ik niet of het billijk is dat we haar die salarisverhooging ook weer ontnemen. De Voorzitter: Ze had vooraf ook verhooging van salaris gevraagd. We zullen even zien of de notulen van Burg, en Weth. ons omtrent de zaak kunnen inlichten. Uit genoemde notulen blijkt dat Burg, en Weth. aan mej. De Deckere hebben toegezegd te zullen voorstellen het salaris der verloskundigen met f 50 te verhoogen, doch haar te kennen hebben gegeven dat in verband met de vacature te Sluiskil haren dienstkring zou worden uitgebreid en dat haar gevraagd is of zij daarmede ge- noegen nam, waarop een bevestigend antwoord werd verkregen. Tevens werd toen nog bepaald dat julfrouw Bijl f 100 meer zou krijgen Voor den dienst te Sluiskil. De heer De Jager: Juist, op die wijze is de zaak toen opgelost. •De heer Kerkhoven Maar daaruit blijkt ook, dat julfrouw De Deckere recht heeft op haar tegenwoordig salaris, want er wordt alleen van verhooging gesproken, al werd daar ook meer werk aan vastgeknoopt. We kunnen het dus niet verminderen. De heer Wieland We zouden or alleen aan kunnen vasthouden, dat zij bij ontstentenis van de juffrouw te Sluiskil den dienst moet waarnernen zooals die toen is geregeld. De Voorzitter stemt dat toe, maar merkt op dat de in- structie voor de gemeente-geneesheeren en verloskundigen voorschrijft dat zij elkaars dienst moeten waarnernen. De heer Kerkhoven. Maar zouden we nu niet voor 225 kunnen oproepen De Voorzitter: Dat zou te beproeven zijn; het salaris der verloskundigen is dan wel niet gelijk, maar die nu komt wordt pas benoemd en de andere is hier reeds vele jaren. De Raad heeft reeds meermalen blijk gegeven tot isalaris-verhooging te willen overgaan ten opzichte van ambtenaren die hier reeds geruimen tijd dienst deden. Met algemeene stemmen wordt als nu besloten een ver loskundige op te roepen op eon salaris van f 225. De VoorzitterHet adres van den heer Van de Ree zal dan gevoegd worden bij de eventueel inkomende sol- licitaties. De heer Wieland Och, het salaris is nu zoo hoog ge- steld, dat hij misschien zegtik ding er niet meer naar mede De heer De JagerWordt het adres nog om advies aan de gemeente-geneesheeren verzonden De Voorzitter Ja, tenzij hij het mocht intrekken. De heer Van de Ree komt ter vergadering. De Voorzitter deelt hem mede het besluit van den Raad, om eene oproeping voor eene gemeenteverloskundige te doen. <1. Een schrijven van E. J. P. Eijke, wed. Hasse, welke, onder dankbetuiging voor het in haar gestelde vertrouwen, bericht, dat zij tot haar leedwezen onder de gegeven om standigheden de benoeming tot ondervvijzeres by het her- halingsonderwijs voor meisjes niet kan aannemen. Voorts is ingekomen een schrijven van A. E. van der Ileijden, waarin deze onder dankbetuiging voor de onder- scheiding, de benoeming tot onderwijzeres in de hand- werken bij het herhalingsonderwijs voor meisjes aanneemt. lie Voorzitter deelt mede dat naar aanleiding van het niet aannemen der benoeming door mej. Eijke, door het hoofd der school onder goedkeuring van Burg, en Weth. voorloopig was aangewezen mej. E. A. Lansen, die ook reeds te Sluiskil werkzaam was, en dat deze op 3 Sept. 11. dienst heeft gedaan. Deze had er echter op 10 Sept. geen lust meer in, waarom, teneinde het onderwijs in de gewone vakken te kunnen doen voortgaan, door het hoofd der school daarvoor werd aangezocht de onderwijzer J. de Jonge, die zich daartoe bereid verklaarde en ook genegen is zich voortdurend daarmede te belasten. Inmiddels was door Burg, en Weth. eene oproeping van sollicitanten gedaan, en moet daarvan het resultant worden afgewacht om daarna eene benoeming te doen. e. Een adres van de vereeniging tot ziekenverzorging te Ter Neuzen, waarin zij te kennen geeft dat zij evenals vorige jaren de Raad weder beleefd doch dringend ver- zoekt de subsidie ad f 400's jaars te willen verhoogen tot 500, dat wel is waar de vereeniging over het afgeloopen jaar geen tekort meer op de exploitatie heeft, doch dat dit grootendeels is verkregen door een groote gift en door uitstel van aller noodzakelijkste onderhoudswerken aan de gebouwen dat door de vereeniging voor opname van patienten in het ziekenhuis tegen de vastgestelde tarieven, als voor- waarde is gesteld, dat men gedureude een half jaar lid der vereenigiging is geweest voor het als minimum vast gestelde bedrag, ad f 1 per jaar dat dit bedrag voor zeer veel ingezetenen bezwaar op- levert lid der vereeniging te zijn en het bestuur daardoor bij de opname van niet-leden, meestal arme mensehen, verplicht is het bij reglemeut vastgesteld verhoogd tarief toe te passen, wat dikwijls tot groote moeilijklieden en zelfs vaak tot niet-opname aanleiding geeft dat het bestuur het voor de ingezetenen, die in de ge- meentelijke belasting zijn aangeslagen, tegen een inkomen van minder dan /800,van groot belang acht dat deze mensehen zonder betaling van het lidmaatschap in het ziekenhuis konden worden opgenomen tegen het voor de leden vastgesteld tarief, d. i. tegen 1,per dag; dat de vereeniging ook gaarne zou zien dat zulks kon plaats hebben, vooral daar zeer dikwijls ingezetenen zich in de inrichting zouden kunnen doen behandelen, als de verhoogde prijs voor niet-leden hun dit niet belette, waarom zij dan of blijven voortsukkelen of buiten onze gemeente zich op goedkoopere wijze moeten trachten te behelpen dat de vereeniging bereid is genoemde ingezetenen in het ziekenhuis op te nemen tegen een verpleegprijs per dag van een gulden, zoo door den Raad kon worden be- slocen daarvoor de subsidie te verhoogen met een bedrag van f 250,en daardoor te brengen op /'750,per jaar. Redenen waarom bovengenoemde vereeniging de Raad beleefd doch dringend verzoekt de subsidie zoodanig te willen verhoogen dat het ziekenhuis in stand kan worden gehouden en dienstbaar kan worden gemaakt voor alle ingezetenen. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor dit adres te behandelen bij de begrooting. De heer KerkhovenZou het niet eens zaak wezen dat, alvorens door den Raad over dit adres eene beslissing werd genomen, eene commissie van eenige leden uit den Raad of Burg, en Weth. eens een nader onderzoek instelden naar de omstandigheden van het ziekenhuis en verschillende cijfers onderzochten Ik zou een nauwkeurig onderzoek zeer gewenscht achten want ik kan er nu niet over oordeelen. De heer Wieland voelt daar ook wel wat voor, want er wordt nu eene verhooging van 350 gevraagd. De heer Kerkhoven Ik zou wel graag willen dat de heer Van de Ree, als deskundige aan dat onderzoek wilde deelnemen. De heer Van de Ree verklaart dat niet te kunnen doen omdat hij dit jaar, als adviseerend geneesheer, bij het ziekenhuis gei'nteresseerd is. De heer Visser stelt voor de commissie belast met het rapporteeren over de begrooting, te verzoeken het onder zoek te willen doen. Na korte bespreking vereenigt de Raad zich hiermede en neemt de commissie, bestaande uit de heeren Wieland, Kerkhoven en De Bruijne, de opdracht aan. f. De rekening en verantwoording der Vereeniging tot ziekenverzorging over het boekjaar 1909. De ontvangsten bedroegen 6171,971, de uitgaven 6168,161, het goed slot alzoo 3,81. Aangenomen voor kennisgeving. Een adres van N. J. Imandt, onderwijzer aan school D te Sluiskil, waarin hij te kennen geeft dat, aangezien de woninghnur te Sluiskil al even hoog is als die in de kom der gemeente Ter Neuzen, daarbij ge voegd, dat de levensmiddelen, kleederen, brandstof, ja alles te Sluiskil veel duurder is dan die in de kom en de onderwijzers in de kom daardoor in eene betere positie verkeeren dan die te Sluiskil, :en verzoekt hij beleefd zijne vergoeding in de huishuur ook op vijf en zeventig gulden te brengen. De Voorzitter stelt voor dit adres thans voor kennisgeving aan te nemen en daarop desgewenscht bij de begrooting terug te komen. De heer Kerkhoven Als ik mij goed herinner heeft hij het vorig jaar hetzelfdo verzoek gedaan en is het toen afgewezen. De heer De Jager Naar aanleiding der desbetreffende verordening De Voorzitter: Ja, maar die kan gewijzigd worden. Het adres is ingekomen en nu medegedeeld, ik kan thans nog niet beoordeelen of de billijkheid van verhooging der vergoeding kan worden aanvaard. De heer Kerkhoven Het is immers geene vergoeding maar een tegemoetkoming,Is het ook bekend wat de werkelijke huishuur te Sluiskil bedraagt? D'e VoorzitterDat hangt er van af, hoe men zich installeert. Naar ik hoor woont adressant in de huizen die daar door de aannemers der kanaalwerken zijn gezet. Hij heeft er twee van in gebruik. Of dat nu met het oog op zijn gezin, man, vrouw en 6 kinderen, waarvan maar 4 thuis,. noodig is, weet ik niet. Zijne vergelijking met de kom. gaat niet op, want de onderwijzers daar, kunnen zich voordeelen verzekeren die de collega's in de kom moeten missen. Zij kunnen b. v. gemakkelijk een stuk grond in gebruik krijgen en dat betelen met aard- appelen en groenten, wat voor de onderwijzers hier niet mogelijk is, daar zij daarvoor naar buiten de kom der gemeente zouden moeten gaandie kunnen dat nabij hunne woning niet krijgen. Ilierna wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. li. Een adres van P. Platteeuw, waarin deze te kennen heeft dat de aanhoudende hooge waterstand van verloopen winter veel schade heeft veroorzaakt aan de in zijn loods, staande aan den Stationsweg, toen aanwezige tras- en cement, waarom het dringend noodzakelijk is, voor den a. s. winter dezen toestand te veranderen, door zijne loods aan de zijde van het hooger gelegen terrein te vergrooten, zoodat de materialen boven den hoogsten waterstand kunnen gelegd worden dat die vergrooting moet geschieden op Domeingrond, welke aan hem in erfpacht is gegeven, evenwel op voor- waarde dat alle gebouwen op eerste aanzegging moeten worden afgebroken, zoodat het voor hem zeer bezwaarlijk zou zijn, ook met koog op de kosten, genoemde vergroo ting in steen te maken. Redenen waarom hij den Raad beleefd verzoekt hem afwijking van art. 38 der bouwverordening toe te staan en hem vergunning te verleenen zijn bestaande kalkloods te vergrooten, gedeeltelijk in hout en met pannen te dek- ken overeenkomstig het nevens ingezonden ontwerp. De gemeente-bouwmeester deelt in zijn rapport omtrent dit verzoek mede, dat de bedoelde bouw beschouwd kan worden als eene vergrooting van eene bestaande houten loods. Reeds vroeger (den 22 Maart 1906) besloot de Raad om aan adressant voor de vergrooting van zijne kalkloods vrijstelling te verleenen van de bepaling volgens de eerste alinea van art. 38 der bouwverordening. Bovendien zal het gebouw gedeeltelijk van hout worden gemaakt en gelicel met pannen gedekt. Ook met t oog op de voorwaarde van den Minister van linancien, dat het geheele gebouw op eerste aanzegging moet worden afgebroken, geeft de bouwmeester in over weging aan adressant de gevraagde afwijking toe te staan. De Voorzitter stelt namens Burg.- en Weth. voor het verzoek toe te staan. De heer KerkhovenBestaat daaromtrent geen ante cedent Da VoorzitterDat wil zeggen, dat vroeger aan den heer Van Rompu vergunning is geweigerd om daar langs het kanaal, ook op grond van het Domein, een houten kolenloods te mogen bouwen, maar in dezelfde vergadering (op 22 Maart 1906) werd ingewilligd een verzoek van Platteeuw om zijn kalkloods in hout te vergrooten. De heer an de Ree meent dat destijds ook een zoo danig verzoek van F. van de Ree geweigerd is. De Voorzitter weet daar niet van. De heer isser Dat was misschien voor een petroleum- bergplaats. De heer Van de Ree weet het niet, maar er staat hem toch iets van voor. De heer Wieland vraagt inlichtingeu omtrent de voorge- nomen wijze van vergrooting en verklaart, na deze te hebben verkregen, dat er ruimte genoeg is. De heer Kerkhoven Dat is hier niet de vraag, maar wel of we het, als vroeger aan de een geweigerd is, aan een ander kunnen toestaan. Op welke grouden is het den heer Van Rompu geweigerd en tpen aan den he'er Platteeuw toegestaan De Noorzitter leest het verslag van de den 22 Maart 1906 dienaangaande gehouden discussie, waaruit blijkt dat met 4 tegen 3 stemmen werd verworpen het voorstel van Burg, en Weth. om aan den heer Van Rompu te vergunnen het bouwen van een houten kolenloods, waarbij de tegensteminers als motief te berde brachten, dat het met het oog op verder aan den stationsweg te bouwen woningen ongewenscht was het bouwen van houten loodsen toe te staan. Met 5 tegen 2 stemmen werd aangenomen het voorstel om aan den heer Platteeuw te vergunnen zijn loods in hout te vergrooten. Voor dit tegenovergesteld besluit glodt bij hen die een gewijzigde stem uitbrachten het motief dat dit betrof veigroo'ting of uitbreiding van een bestaande, van hout gebouwde schuur. De heer KerkhovenHet zat dus daarin dat het eene nieuwe bouw betrof en het andere eene uitbreiding. De VoorzitterToen heeft de heer Platteeuw er een apart gebouwtje bij gezet, maar nu is het een aanbouw bij het bestaande en dat maakt verschil. De heer De Jager Daar het hier uitbreiding van zaken betreft, ben ik er voor om het verzoek toe te staan. Uitbreiding brengt meer werk en dat is zeer gewenscht. De heer Van de Ree heeft er ook geen bezwaar tqgen, en acht het ook een voorrecht dat uitbreiding- van zaken noodig is, wat meer werk kan brengen. Hij wil gaarne medewerken om het den mensehen gcmakkelijker te maken, maar dan moet men aan den een niet weigerCn wat men aan den ander toestaat. De vraag die gedaan wordt is is het nieuwe bouw of aanbouw, maar wat mij betffeft geloof ik, dat dit hetzelfde is. De VoorzitterDaar is wel wat van aan, want door het verzoek in te willigen omdat er toch reeds een sl'eehte toestand bestaat, vergroot men die eigenlijk. 1 Maar in aanmerking nemende dat voor eene vroegere uitbreiding ook reeds vergunning werd gegeven zou hij dit thans ook weer maar doen. De heer Kerkhoven Dan zullen er wel meerdere ver zoeken van dien aard komen. De Voorzitter: In elk geval: die zijn er nog niet en die moet de Raad dan weer elk op zichzelf beoordeelen. Het voorstel van Burg, en Weth. en Weth. om de af wijking van art. 38 toe te staan, wordt aangenomen met 8 tegen 1 stem tegen de heer Kerkhoven, voor de overige jeden. i. Een adres van C. J. Sturm, ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Ter Neuzen, waarin deze te kennen geeft, dat hij is benoemd tot gemeente-secretaris te IJzen- dijke, alwaar hij op 1 October a. s. in functie zou willen treden Redenen, waarom hij beleefd verzoekt met ingang van 1 October a. s. eervol te worden ontslagen als ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Ter Neuzen. De Voorzitter deelt verder mede, dat in verband met dit verzoek om ontslag is ingekomen een adres van A. P. de Vos, commies ter secretarie, wonende te Ter Neuzen waarin deze te kennen geeft, dat, tengevolge van de be noeming van den heer C. J. Sturm, tot Secretaris der gemeente IJzendijke, de betrekking van Ambtenaar van den Burgerlijken Stand belast met alle werkzaamheden,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 9