A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gemeente CLUTGE. Ill van/ GELDLEEHIH6. No. 5508. Zaterdag 17 September 1910. 50e Jaargang. Gewijzigde Beksndmaking. Buitenland. Binnenland. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Geidleerssng groot 7500,— ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f l,321/s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prigs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EBBSTB TST.An Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN, vragen aanbiedingen voor eene ten behoeve dier gemeente a pari te sluiten verdeeld in aandeelen van 300,luidende aan toonder, welke kosteloos uitgereikt worden. Deze leening moet worden ge^tort ten kantore van den Gemeente-Ontvanger op 1 October 1910 en zal worden afgelost in vijf en twintig jaren bij uitloting in jaarlijksche termijnen van 300,tenzij de Raad besluit jaarlijks meer- dere aandeelen te doen uitloten of de geheele leening tegelijk af te lossen, wanneer de geld- middelen der gemeente dit mochten toelaten. Gezegeldeinschrijvingsbiljetten kunnen worden ingeleverd tot uiterlijk J9 September* I9S0, des namiddags 3 uur en moeten be- hoorlijk onderteekende opgave bevatten le. van den naam, het beroep en de woon- plaats van den inschrijver en 2e. van de rente die verlangd wordt. Ter Neuzen, 2 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. W. S. J. DIE LE MAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van CLINGE, maken bekend dat ingevolge het plan der geld- leening van f 15000 (130 obligation, ieder van 100), de insehrijving is opengesteld tot en met Woensdag den 5 October* SSISO, namiddags 3 uur, aan den koers van a pari (niet ten minste). De storting moet geschieden in vier termijnen, in het plan der leening vermeld, hetwelk ter gemeente-secretarie ter kennisneming ligt. Clinge, den 14 Sept. 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. V ERCAUTEREN, Burgemeester. OSC. KIEBOOM, Secretaris. Czaai Nikolaas, die thans te Friedberg in Hessen, vertoeft, waar de Czaritsa herstel zoekt voor haar zenuwziekte, wordt door de politie angstvallig bewaakt. Uit Frankfort wordt be- richt, dat de aanwezigheid van den Russischen Keizer der Duitsche politie heel wat moeite bezorgt. AJlereerst moest een lijst van alle te Hessen wonende Russen worden vervaardigd. De meeste Russen zijn uitgewekenen, die destijds hun vaderland niet voor hun plezier verlieten, maar deels uit vrees voor vervolging, deels uit gebrek. Plots betoonde depolitiek bijzondere zorg voor des Czaren vroegere onderdanen, welke zorg bestond in politie-bewaking en huis- zoeking. De Czaar draagt, zooals gemeld, allekosten, dje de politie-maatregelen vereischen. Alle Hessische en Russische rechercheurs, die met z?jn speciale bewaking belast zijn, heeft hij tegen ongevallen laten verzekeren. Omtrent d'e tochten van den Czaar wordt de politie vooraf nauwkeurig ingelicht. Wanneer de Czaar een uitstapje in den omtrek maakt, dan vindt hij °P de plaats van bestemming steeds een aantal vriendelijk groetende heeren, met wie hij zich an eenigen tijd onderhoudt. Geen stap doet j. ,tz,aar onbewaakt buiten het kasteel Frie- dnchsbof. Als maatregel ter bescherming van de hooge gasten zijn ook de Russische tooneelspelers, die deel uitmaken van rondreizende gezelschappen, uit Hessen verdreven. In Rusland wordt thans strenge censuur toegepast op de Duitsche bladen, die artikelen bevatten over het Czarenbezoek. Tot nog toe werden de artikelen die de censuur afkeurde, met drukinkt onleesbaar gemaakt. Nu worden zelfs die artikelen uit de kranten geknipt Bij de kolenwerkersstaking te Havre is een werkwillige door stakers gedood en men wil nu weten, dat die doodslag met voorbedachten rade is gepleegd. Op verscheidene vergaderingen zou tot den dood van Louis Donger, den ver- slagene, besloten zijn. Behalve drie individuen die direct bij den doodslag betrokken zijn, is ook de secretaris van den vakbond, Jules Durand, als medeplichtige gearresleerd. Deze woord- voerder zou op verschillende bijeenkomsten tot geweld hebben aangespoord. Een speciale groep stakers was aangewezen om de werkwilligen met geweld tot mee-staken te dwingen. Het zou dus hier minder een stakingsdelict gelden, dan wel een misdaad met voorbedachten rade. De Fransche Minister van Financien heeft aan de begrootingscommisie 22*/2 millioen gul den aangevraagd om de wet op de ouderdoms- pensioenen in de tweede helft van 1911 te kunnen toepassen. Hij stelt voor dit bedrag te dekken door verhooging van de successie- rechten en verhooging van de zegelbelastiug. De verkiezingen in de westelijke staten van Noord-Amerika wijzen op een succes van de demokraten. De propaganda van Roosevelt heeft dus de tegenovergestelde uitwerking. De staat Maine, vroeger republikeinsch, koos nu een demokraat tot gouverneur en vaardigde twee demokratische leden naar 't congres af. Deze kregen 2000 a 3000 stemmen meerderheid. Twee andere republikeinsche leden haalden meerderheden van 200 en 300 stemmen. In den nieuwen staat Arizona verkregen de demokraten bij de verkiezingen voor de wet- gevende vergadering 28 van de 52 zetels. De demokraten zullen nu de Grondwet voor dien staat maken: Het eerste demokratische succes in Maine sedert 30 jaren, heeft algemeen sensatie gewekt. repubiikeinen erkennen, dat hun partij in De 't nauw gedreven wordt, terwijl de demokraten hun overwinning beschouwen als een politieke oinwenteling en als't begin van een nieuwen tijd. Taft zal zijn reis naar Panama uitstellen, wegens de door deze verkiezingen geschapen toestand. Yolgens de ,/Frankf. Ztg." keert de Grieksche gezant te Konstantinopel naar Athene terug, om inlichtingen over den stand der Grieksch- T urksche onderhandelingen iuzake Kreta te geven. Men hoopt te Athene op interventie der mogend- heden, om den vrede te bewaren. Veniselos, de Kretenzische premier, heeft Zijn opvolger is ontslag genomen. blijkbaar zijn partijganger Maris. Er is nu nog kwestie dat Pologeorgi, die Kretenzisch Minister is, zijn baantje niet wil neerleggen, nu hij tot Grieksch Kamerlid gekozen is. De Porto eischt dat beide ambten streng gescheiden zullen zijn. Nederlandsch Zendelinggenootschap jaar voor groote uitgaven, waarvoor kasgeld Het staat dit het aanwezige kasgeld niet voldoende is. Zij schreef haren zendelingen hunne uitgaven met 20 °/0 te verminderen, maar dezen ant- woordden, dat dit onmogelijk is. Enkelen zullen trachten eenig geld te besparen door b.v. een keer minder met hun personeel te vergaderen, een op zich zelf reeds bedenkelijke maatregel. Maar het blijft bij dergelijke kleine bezuini- gingen. Het Genootschap zal dus de door hen aange- vraagde sommen moeten zenden, of zijn werk met eigen handen afbreken. Er wordt nu in een extra maandbericht een dringend beroep gedaan op de vrienden der zending. was met 10,000 meer noodig dan vereende krachten kwam het In 1909 ^hans. En geld bijeen. Men hoopt nu weer op steun. Agent voor het genootschap te Middelburg is de heer P. C. van Melle. Nadere inlichtingen geeft ook de heer J. W. Gunning, Rottekade 63, Rotterdam. De algemeene vergadering van de Schip- persvereeniging //Schuttevaer" zal het volgend jaar te Dordrecht worden gehouden. Vermoe- delijk zullen de* afgevaardigden 1 Februari samenkomen. TER NEUZEN, 16 September 1910. In de week van 7 tot en met 13 September kwamen in Zeeland 7 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. een geval van typhus en febris typhoidea te Oostburg, vier gevallen van roodvonk, twee te Aagtekerkte en twee te Vlis- singen en twee gevallen van diphtheritis te Goes. Te Biervliet kwam Dinsdag de telegrafische tijding, dat het vaartuig van I. v. d. Linde onder Barendrecht gezonken is, met redding der op- varenden. Te Breskens is Dinsdagmiddag een 16jarige knaap, die voor den regen in een landbouwschuur liep, waar met een dorschmachine gewerkt werd, door een drijfstang gegrepen en eeuige malen rondgeslingerd. Door spoedig optreden van het personeel werd de machine tot staan gebraeht en de knaap uit zijn benarde positie verlost, waarvoor zijn kleeren totaal stuk gesneden moesten worden. Hij kreeg een armbreuk en was over zijn geheele lichaam verwond zijn toestand is niet zonder gevaar. Axel. Door den heer Commissaris der Koningin dezer provincie zijn tot zetters voor de jaren 1911 1914 benoemd de heeren L. Lamaitre en P. Koster. In de Dinsdagnamiddag te Goes gehouden algemeene vergadering van het stamboek van het Zeeuwsch Belgiscb trekpaard, waar omtrent in ons vorig nommer reeds het een en ander werd medegedeeld, meldt de Midd. Ct. nader dat de voorzitter, de heer F. C. O. M. Hombach haar met een kort welkomstwoord opende. Na eenige mededeelingen, w. o. dat in 1910 er 186 hengsten, 674 merries en 600 veulens zijn ingeschreven en dat de poging tot samen- smelting met het Limburgsche stamboek niet is geslaagd, omdat de zelfstandigheid van dat stamboek bij deze samensmelting gevaar liep, werden de notulen gelezen en vastgesteld. De vergadering gaf hierop zijti instemming te kennen met het door het bestuur genomen besluit tot de niet-samensmelting der stam- boeken. Alvorens over te gaan tot de behandeling van het huishoudelijk reglement werd mede gedeeld dat de heer C. A. H. Wagtho zijn betrekking als bestuurslid (secretaris) wenschte neer te leggen. Naar aanleiding van de vele en groote diensten aan het stamboek bewezen, werd de heer Wagtho tot eere-lid der vereeniging benoemd. Alsnu kwam aan de orde de benoeming van bestuursleden in de periodieke aftreding van bestuursleden was sedert 1870 niet voorzien naar aanleiding van de toen aanhangig ge- maakte piannen tot samensmelting van het stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard met het Limburgsche stamboek. Benoemd werden de volgende heeren voor den achter hun naam vermelden kring S. .Tanse, (Walcheren), J. C. van der Have, (Sehouwen- Duiveland), C. A. H. Wagtho, (Tholen en St. Philipsland), P. C. W. Swemer, (Noord- Beveland), C. van der Werf Jr. en H. A. Hauken. (Zuid-Beveland), L. J. Roggeband, G. A. Vorsterman van Oyen en C. de Bruijckere (Zeeuwsch-Vlaanderen W. D.), F. C. O. M. Hombach, Johs. de Feijter, Ph. J. van Dixhoorn en Yael, (Zeeuwsch-Vlaanderen O. D.) Hierna werd de rooster van aftreding der bestuursleden vastgesteld. Besloten werd aan de leden een model van een fokregister toe te zenden. Te Hoorn is Woensdag een kind van R., dat kokende thee uit een trekpot gedronkeu had, aan de gevolgen overleden. Te Enschede bemerkte een manufacturier Zondagochtend dat de deur van zijn brandkast op een kier openstond. Na onderzoek bleek hem dat er f 200 uit ontvreemd was. Van inbraak was geen spoor; alleen het keukenraam en de achterdeur stonden open. Men brengt dit feit in verband met het zoek raken van brandkastsleulels voor een paarjaar en die van de achterdeur voor eenige dagen. Te Diever (Dr.) heeft een droevig ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. Bij het dorschen met een paardekracht-dorschmaehine, ten huize van den landbouwer H. Krol, kwam zijn vrouw te dicht bij de machine, deze greep haar, zoodat ze onmiddellijk den dood vond tusschen de deelen der machine. Dinsdagmiddag stond te Herpt een woon- wagen, waaruit een klein meisje klauterde. Op eens schiet een hond toe, werpt zich op het kind en bracht het zulke vreeselijke wonden aan het hoofd toe, dat een geroepen genees- kundige directe opname in het ziekenhuis te Heusden noodig oordeelde. Men vreest voor 't leven van de kleine. Zoudagavond kwam zekere H. S., een Duitscher, te Venlo, een cafe aan de Maasstraat binnen, in gezelschap van 4 huzaren. Hij trac- teerde hen op eenige glazen bier; bij zijn ver- trek brachten de huzaren hun gullen gastheer een eindje weg tot aan de Vleeschstraat, al- waar de Duitscher de huzaren ieder nog een grosch voor een glas bier gaf, en zijn weg ver- volgde. Aan de Spoorstraat gekomen, werd hij plotseling door de 4 huzaren vastgegrepen, ge- stompt, geslagen en de keel dicht geknepen, terwijl een den mond dicht hield om hulproe- pen te voorkomen. Het gelukte den Duitscher evenwel de hand van zijn mond weg te krij- gen, en om hulp te roepen, waarop een bur ger ter hulp kwam en de huzaren op de vlucht joeg. Ze hadden evenwel horloge met ketting van den Duitscher reeds gekaapt. Een onmid dellijk door de politie ingesteld onderzoek leidde tot de arrestatie der daders, terwijl horloge en ketting ook in de kazerne werden teruggevonden. De huzaren bevinden zich in voorloopig arrest. Stakende dansers Zoo ging het toe op de kermis te Siebenge- wald (Limburg). De houders van de danslokalen eischten voor ieder //denske" zes centen. Gewoon tarief Zesmaal een cent voor twintigmaal eens rond- dwarrelen //Het is te duur", zeiden de boer- kes en de durskes. //We verdraaien het zoo duur te draaien en laat die muziek maar oprukken Voor 3 cent dansen we en niet meer Dat was de eisch der Siebengewaldsche stakers. De danstenthouders waren solidair en gingen niet op die hooge eischen ineen lock-out werd geproclameerd. De danszalen en tenten gingen dicht en de Siebengewaldsche kermis was een doodsche, halve kermis zonder dansmuziek. De stakers gingen posten, weerden alle onder- kruipers, werden roerig en zie, wat meer geschiedt gebeurde in het Limburgsche dorpje ook de stakers kregen „mot" en zekere D. kreeg slaag, een blauw oog en een opgezet gezicht. Ten langen leste werd de strijd bijgelegd, de danswoede rnaakte de stakers gedweeer en unaniem ging men op het voorstel der dans- lokaalhouders iner zou toch voor 6 cent gedanst worden. Zij verloren den strijd wegens gebrek aan solidariteit. SEIIMSCHE IBJt bind ver»rliijn< fflaandni;., tVaensdag. «n Vrijdtt^avond. nltgezonderd op FeentdaKeii. bij tSe tMrma 1*. J. VAl# WE MSDE Te* Semen. .—miin.jya w—mini imiiii i i mi limn——EMmmminMM—- ■iiimiiiii—■■iiiinniiBiiiMiMBiimmmn—n miirn'mmiuui

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1