Tor Heuzensche Gourant Donderdag 15 Sept. 1910. No. 5507. Landbouwberichten. Gemengde berichien. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. rf TArTn~mipiED ISX-i-A-D. TER NEUZEN, 14 September 1910. By de verplichte keuring van dekhengsten in deze provincie werden 8 dezer te Kattendijke alle 15 aangegeven dieren voorgebrachtdaarvan werden er 11 goedgekeurd, 1 werd uitgesteld wegens cornage en 8 werden afgekeurd wegens exterieur den 9en werden te Bergen op Zoom ook al de aangegeven dieren, 7 in getal, voorgebracht 6 werden goedgekeurd en 1 afgekeurd wegens exterieur den 10 Sept. werden te Zierikzee de 7 aan gegeven dieren alle voorgebracht6 werden aoedgekeurd en 1 afgekeurd wegens exterieur. De totale uitslag is dat van de 166 aange geven hengsten 158 werden voorgebrachtgoed gekeurd werden er 104, benevens 1 ondanks cornage, uitgesteld werden voor exterieur 15 en voor cornage 6 dieren, afgekeurd voor exterieur werden er 32. Clinge, 13 Sept. Zooals velen bekend zal zijn was het 10, 11 en 12 dezer op het dorp Nieuw-Namen, onder deze gemeente, voor de eerste keer kermis. Voorheen werd te zatnen kermis gevierd met de naburige gemeente Kieldrecht (Belgie). Daar dan alleen in die gemeente volop muziek en danspartijen werden gehouden, ging het daar zeer druk toe en was er te Mieuw-Namen, waar geen danspartijen werden toegelaten, totaal niets te doen, omdat de ingezetenen, die wilden kermis-houden, alien naar Kieldrecht togen. Nu is dan te Nieuw-Namen de kermis in- gesteld met den dag van den patroon der kerk, de H. Nicolaas van Tolentjjn, welke kermis nu 14 dagen voor die van Kieldrecht valt. Het was dan geen wonder, dat de ingezetenen van Nieuw-Namen zeer nieuwsgierig waren of er thans aldaar al dan niet kermis zou gevierd worden. Velen waren dan ook nog meer uit nieuwsgierigheid gekomen, om te zien wat de eerste kermis zou meebrengen. Het bezoek was daardoor zeer druk. Boven verwachting is dan nu de eerste kermis geslaagd. Ruimschoots kon men genieten van muziek en dans. Door muziek- en zaug- gezelschappen, die uitermate hun best deden, werd de kermis flink opgeluisterd. Ook hadden Maandag vele volksvermakelijk- heden plaats, o. a. met bespannen rijtuigen ringsteken, waaraan 73 deelnemers, kikvorschen kruien, mastklimmeu, aardappels rapen, papeten, zakloopen, garenhappen, enz. enz. Men mag in deze dan ook geen woord van lof onthouden aan diegerten die de eerste stappen hebben gedaan tot het inrichten en slagen der kermis. Eveneens kan men dankbaar zijn aan vele ingezetenen van de aangrenzende gemeente Kiel drecht, voornamelijk de Societeiten N°. 2, die door hunne aanwezigheid en het geven van uitvoeringen in muziek en zang op de kiosk, veel hebben bijgedragen tot de enorme drukte en welslagen der kermis. Alles is in beste orde afgeloopen. IJzendijke. De gemeenteraad kwam Maan dag in voitallige zitting bijeen en een ongewoon talrijk publiek lietvan zijne belangstelliugblijken, waarschijnlijk omdat de benoeming van een ge- meente-secretaris aan de orde was. Op de aan- beveling kwamen voor: 1. Voeten, gemeente- secretaris te Philippine; en 2. Vosters, ambte- naar ter secretarie te Oldenzaal. Benoemd werd met 4 stemmen de heer C. J. Sturm, ambtenaar ter secretarie te Ter Neuzen, met bepaling dat bij desgewenscht den 1 October in functie kan treden, doch tot 1 November uitstel kan krijgen. De heer Voeten verkreeg 3 stemmen. Na dezen uitslag verzocht en verkreeg de heer Hendrikse het woord, die zeide, dat hij, om geen invloed op de keuze uit te oefenen, dit voor de benoeming niet had willen vragen, maar nu moest hij lucht geven aan zijne verontwaar- diging en er zijn afkeuring over uitspreken, dat een der candidaten Belgische invloeden had aangewend om pressie op hem te laten uitoefenen, hij is daarvoor echter niet vatbaar, niettpgen- staande zijn clientele voor een groot gedeelte uit Belgen bestaat, hij is van oordeel, dat wii in den raad ons eigen potje moeten koken en daarvoor geen buitenlandsehe koks noodig hebben, hij hoopt dat dit een les zal zijn voor toekom- stige sollicitanten, hoezeer het hem tegenvalt dat nog 3 raadsleden zich op het punt van die inmenging niet solidair met hem hebben getoond. Aan° het eind der zitting nam de voorzitter afscheid van den secretaris, die 44 jaar de gemeente trouw en eerlijk heeft gediend, en dankte hem in het bijzonder namens de inge zetenen voor de wijze waarop hij steeds bereid was het publiek ten dienste te staan. Ten alien tijde, zoowel voor- als na de bureau-uren en op Zon- en feestdagen werden de ingezetenen geholpen. De burgemeester eindigde met den wensch dat het hem gegeven moge zijn in het genot van een goede gezondheid nog enkele jaren, als ambteloos burger in deze gemeente t© iev©D. De secretaris dankte den voorzitter voor de gesproken woorden en ook den Raad voor het- geen voor hem gedaan is, maar raoest tot zijn leedwezen verklaren dat het afscheid niet aan- genaam was, niet alleen door de niet benoeming van zijn zoon, als zijn opvolger, maar ook doordien iemand was benoemd die minder be- kwaam is dan hij zelf, maar zeer zeker ook dan zijn zoon. Op een vraag van den heer Hendrikse, in welk stadium de onderwijzersbenoeming verkeert, verklaart de voorzitter nog niets naders van Gedep. Staten te hebben ontvangen en daarna wordt de vergadering gesloten. Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard. Te Goes werd Dinsdagnainiddag een alge- meene vergadering gehouden van bovengenoemd stamboek, onder voorzittevschap van den heer bC. O. M. Hombach. Na eenige bespreking werd het door het Bestuur ontworpen huishoudelijk reglement goedgekeurd en vastgesteld. De bespreking en vaststelling van de eischen, waaraan een paard moet voldoen om in het stamboek te kunnen worden opgenomen, gaf aanleiding tot eenige gedachtenwisseliDg. Door den penniugmeester, den heer H. A. Hanken, van Wilhelminadorp, werd rekening en verantwoording gedaan over 1909. De ontvangsten bedroegen 1914,51a, de uitgaven f 1354,10, het goed slot f 560,41°. Onder dankzegging voor het gehouden be- heer werd de rekening op de roorgedragen cijfers goedgekeurd en vastgesteld, nadat deze door een daartoe aangewezen commissie was nagezien en in orde bevonden. De begrooting werd vastgesteld op f 2100,915 met een post voor onvoorzien van j 681,61®. Maandagmorgen kwam met de nachtboot uit Engeland te Vlissingen een oude heer aan, die al zeer spoedig de aandacht van trein- en stationspersoneel trok. Na in den Amsterdam- schen mailtrein te zijn gestapt, gaf hij weldra aan het treinpersoneel te kenuen, dat hij niet wenschte te reizen, alhoewel hij voorzien was van een eerste klasse biljet naar den Haag. De heer stapte uit, bleef nog een poosje op het perron wandelen en werd naar de wachtkamer geleid. Op de vraag, waarom de reis naar den Haag niet werd voortgezet, ontving men ant- woorden die het vermoeden wettigden, dat de heer niet wist waar hij zich bevond. Op verdere vragen werden zeer zonderlinge antwoorden ontvangen. Ten slotte kwam men te weten, dat hij in den Haag woonde, terwijl naam en adres ook bekend werden. Politie werd met het geval in kennis gesteld, waarop een rijksveldwachter in burgerkleederen hem onder zijne hoede nam en hem tot den Haag vergezelde, alwaar de familie, die per telefoon van het hier voorgevallene kennis had gekregen, hem per automobiel opwachte en hem verder naar huis vergezelde. Zaterdag zou Olieslagers te Nieuwer Amstel vliegen. Er was een talrijk publiek, maar de aviateur vond den wind te krachtig en stelde van uur tot uur het opstijgeu uit. Omstreeks half zeven kwam de burgemeester van Nieuwer Amstel op Olieslagers toe en gaf hem te kennen dat er nu beslist moest worden of hij zou vliegen of nietom zeven uur toen 'werden de maatregelen van orde opgeheven. Olieslagers antwoordde dat hij het nog niet wist, waarop de burgemeester eens in de lucht keek en naar de boomen, en, eigenlijk meer tot zichzelf dan tot Olieslagers zeide er be- weegt anders geen blaadje. Deze hoorde dit en wond zich hevig op, meenende dat de burge meester pressie op hem wilde uitoefenen om ondanks het groote gevaar dat er bij deze weers- gesteldheid aan verbonden was, toch te vliegen. //Dan zal ik vliegen op uwe verantwoording 1" riep hij uit, trok zijn oliejas aan en liet de machine, onder het gejuich der toeschouwers, buiten komen. De voorsten waren echter iets van het inci dence gewaar geworden en begonnen luidkeels te roepen//Niet doen, Olieslagers, niet vliegenen die kreet ging weldra over het geheele publiek op, dat hlijkbaar zenuwachtig was geworden. //Niet vliegen, Olieslagers, doe het niet I" klonk het van alle kantenwant ieder was bevreesd, dat hij het doen zou bij wijze van manifestatie tegen den burgemeester en met het oog de zeer ongunstige weersge- steldheid, zijn leven in de waagschaal zou stellen. Een oogenblik scheen hij nog van plan te zijn door te zetten maar het publiek gaf zoo duidelijk te kennen dat het 't niet wilde, dat hij ten slotte het toestel weer in de loods deed brengen. Vergeleken bij uitingen van onhebbelijk on- geduld, die hy wel eens elders heeft onder- vonden, moet deze houding van het publiek hem wel zeer sympathiek zijn geweest. Ook Zondag vloog Olieslagers niet. Het bestaan van den dreigbrief aan den secretaris van den Voogdijraad te Haarlem wordt thans weer volgehouden. Men geeft zelfs den tekst, gesteld in druk- letters en luidende ongeveer als volgtWegens u veelvuldige kinderdiefstallen heeft hetcomite tegen die diefstallen uw doodvonnis geteekend, zal voltrokken worden voor 1911. Beef sehurk" Het stuk was geteekend: //Het comite tegen kinderdiefstallen" en daaronder door een doodskop. Men voegt er bij dat vermoed wordt, dat de brief afkotnstig is van vrienden van vrouw H. wier 18jarige dochter dezer dagen naar een Rijks Opvoediugsgesticht is overgebracht. Deze vrouw uitte toeu raondeling eveneens bedrei- gingen van doodschieten van den seeretaris en andere ambtenaren van den Voogdijraad. De brief is door den voorzitter van den Voogdijraad ter kennis van den officier van justitie gebracht. De arrestatie van een vreemdeling, Maan- dagavond in een der groote hotels in Den Haag, houdt verband met een in Berlijn nogal ge- ruchtmakende oplichtingszaak. De gearresteerde is van Hongaarsche nationaliteit en noemt zich graaf La Ramee, welken naam ook de op hem gevonden papieren dragen. De Duitsche justitie veruioedt echter, dat hij op geen adellijken titel rechten kan doen gelden. Hij is een on geveer 25jarig man en woonde met zijn jonge vrouw reeds een zestal weken in het hotel, waar hij werd aangehouden. Kort na zijn huwelijk met een meisje van adellijke familie stelde hij zich met verschil- lende tusschenpersonen in verbinding, teneinde voorschot te krijgen op de erfenis, die zijn vrouw zou ten deel vallen bij het overlijden harer moeder. Een dier tusschenpersonen, de geldagent M., wist van een notaris 50,000 mark los te krijgen, onder voorwaarde, dat des graven schoonmoeder het accept mede-onder- teekende. Op zekeren dag verscheen M. met een in rouw gehulde dame, die hij voor- stelde als de oude gravin. Zij teekende het accept en M. streek het geld op. Eenigen tijd later bleek, dat de moeder der gravin van de geheele leening niets wist, veel minder een accept had geteekend. Iutusschen was de ge- liefde van M. (naar vermoed wordt de pseudo- gravin, die voor den notaris compareerde) ver- dwenen, later gevolgd door M. zelf. De justitie te Berlijn schijnt nu gronden te hebben voor het vermoeden, dat //graaf La Ramee" niet is degene, voor wien hij zich uit- geeft, en dat hij de hand heeft in de door M. en de vrouw, met wie hy gevlucht is, ge- pleegde oplichting. Hij bljjft echter ten stel- ligste ontkennen, iets te weten van de doorM. ontvangen 50,000 mark en de wijze, waarop deze verkregen werden. Dinsdagochtend is met den nackttrein uit Berlijn een Duitsche politiecommissaris in den Haag aangekomen, die aan het hoofdbureau van politie aldaar den verdachte, in tegen- woordigheid van Haagsche politieambtenaren, aan een voorloopig verhoor heeft onderworpeu. Een 18jarig meisje te Schiedam, dat wat achterljjk was, werd door haar vader en stief- moeder geregeld mishandeld. Donderdagavond vluchtte zij de deur uit en werd door de politie naar het ziekenhuis gebracht. Maar tegen de ouders, die op het politiebureau waren ontboden, nam het publiek zoo'n dreigende houding aan, dat de politie ze langs achterwegjes naar huis moest brengen. Een commissionair in diamant uit Water- graafsmeer heeft bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat hem een partij diamant ter waarde van 11,000, benevens een bedrag van omstreeks 400 aan bankbiljetten is ont- stolen. Hjj had in de biljartzaal van cafe //Palais Royal" te Amsterdam zij a jas uitgetrokken en daaruit, toen hij haar weer wilde aantrekken, deze waarden vermist. Domme kerel die een jas met zulk een kost- baren last uittrekt Een meisje uit Wateringen werd op den Leyweg te Loosduinen met haar fiets tegenge- houden door een vreemdeling. Deze vroeg haar, even een fietssleutel te mogen leenen. Toen het meisje dien uit de tasch wilde krijgen, poogde de man haar het rijwiel te ontrukken. Zjj verdedigde zich echter krachtig en riep om hulp, waarop een Scheveninger toeschoot, en de aanrander het hazenpad koos. Te Mook bestaan, mag men de verslagen der laatste raadszitting gelooven, op schoolge- bied eigenaardige toestanden, schrijft het //Hbi." De speelplaats der open'oare school wordt ge- bruikt als kippenloopplaats. Om hieraan een eind te maken, wil de gezondheidscommissie, dat gaten in den muur der speelplaats worden dichtgemaakt. Doch zei de burgemeester men diende er dan wel een wacht by te hebben, tot het droog is, anders zal het den volgenden dag weer stuk zyn Het hoofd der school wil daar een deur hebben, doch ik stel voor, den muur geheel te laten maken. Een raadslidEr komt nu een nieuwe re- geling voor het reinigen der school. Maar waar moet nu 't water gehaald worden, als die muur geheel dichtgemaakt is De Voorzitter Dat moet diegene zelf maar weten, die het aanneemt Op een desbetreffende vraag antwoordt de voorzitter Er is geen leerplan Het hoofd der school regelt daar alles zelf, zoo ook de vacantie. Nu leb ik geboord, dat hij weer 17 kinderen vrij gegeven heeft voor het waldbessen plukken. Ik heb hem gevraagd om het leerplan, doch ik irijg hierop maar geen antwoord. Ik heb hem ook geschreven, dat bij B. en W. niets bekend is omtrent de vacantie en dat dit niet is volgens de wet. Maar hij laat my maar schrijven en regelt alles zelf. Na nog eenige discussie wordt besloten een eerplan vast te stellen. Een Duitsche postdirecteur heeft een merkwaardige beslissing genomen. In October 1898 zond iemand in het stadje Neumark een briefkaart aan een stadgenoot, wien die kaart op 3 September 1910 werd Dezorgd. De kaart was, zooals in 1898 behoorde, van een postzegel van 3 pfennig voorzien maar aangezien het port sedert verhoogd is, moest de adressant nustrafport betalen. Het parket van, Mayenne werd naar llontaudin geroepen op de verkiariugen van zekeren Alexander Jeanson, 17 jaar oud, dag- ooner, die op zijn doodsbed twee boerenknechten aeschuldigde hem met klompslagen afgemaakt te hebben. Beide mannen werden aangehouden doch zij konden het gebruik van hun tijd uit- "eggen. In tegenwoordigheid van .leanson gebracht, lield deze zijn beschuldiging staandehet onderzoek be wees echter, dat Jeanson dronken aan den weg was neergevallen en toen over- reden door een voertuig, waarvan de geleider niet bekend is. Jeanson is overleden en de lijkschouwing be- wees, dat hem door een zwaar gewicht het bekken gebroken werd. Men denkt dat hij in zijn ijlhoofdigheid de beschuldiging tegen de beide knechten heeft uitgebracht. Zondag zou op den Twerskol-boulevard te Moskou een jong paar worden gearresteerd, behoorende tot revolutionnaire kringen. De jonge vrouw zoowel als de man boden den po- litieagent, die hen vervolgde hardnekkigen tegenstand en de eerste verwondde een der agenten zeer zwaar. Toen het jonge paar geen uitweg meer zag, schoot de man zijn metge- zellin dood, maar werd toen ook zelf door een kogel uit de karabijn van een der politieman- nen neergelegd. Naar het onderzoek uitwees, heette de jonge man Shukow en was hij in dienst bij een boekhandelaar te Moskoude vrouw was prostituee. De huiszoeking in Schukow's woning bracht een menigte revolu tionnaire geschriften aan het licht. Aangenomen wordt, dat het paar een rooftocht op touw meende te zetten en daarin bijtijds verhinderd werd. Zondag heeft de Fransche militaire lucht- schipperij groot succes gehad. In het legerkamp van Grandvilliers kwamen uit verschillende rich- tingen een 4tal aeroplane's precies op tijd aan, terwijl de bestuurbare aerostaat, de //Clement Bayard", een uur voor haar aankomst reeds draadloos bericht van haar nadering gegeven had. Dit laatste vooral wordt beschouwd als een enorm succes, omdat nu de mogelijkheid bewezen is, dat een bestuurbare ballon steeds in verbinding kan blijven met de troepen, wat natuurlijk voor de verkenning van onberekenbaar voordeel is. Van de aeroplane's, die in het kamp aankwamen, werden er 2 door officieren en 2 door beroeps- aviateurs bestuurd. Het eerst verscheen een Bleriot, bestuurd door den luitenant Aquaviva, die in een kwartier de 20 K. M. naar het kamp aflegde. Deze eerste vlucht, die 's morgens om 6 uur plaats had, werd bijna niet opgemerkt, omdat bij het regenachtige weer weinig menschen buiten waren. Om 9 uur kwam de luitenant Maillot met zijn Voisin-tweedekker en eenige oogenblikken later Paulhan. Het laatst kwam Hubert Latham in zijn Antoinette. Hij was Zaterdagavonds reeds te Mourmelon opgestegen, maar had laat in den avond, wegens het slechte weer, moeten landen. Hij legde de 100 K.M. in 5 kwartier af en werd met gejuich ontvangen, vooral, omdat hij gekleed was in de aardigesap- peursuniform. DAGEN. Yoorm. Nam. Donderdag 15 Sept. 11.3 1 11.36 Vrijdag 16 12.5 Zaterdag 17 0.28 12.50 Zondag 18 n 1.10 I 1.28 Maandag 19 1.47 2.5 Dinsdag 20 u 2.23 2.42 W oensdag 21 S. 3.18 VAN V U tt V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5