A g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5506. Dinsdag 13 September 1910. 50e Jaargang. SBItlEf TBBAAB. Geldleening van f 4000,— Binnenland. OfllWIIIIIi FED1LLET0N. A B 0 N N E M Per drie maanden binnen Ter Neuzen Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. bet overige Buitenland 1,65 laars, Postdirecteuren en Telefoon No. 2 5. E N T i 1,Franco per postYoor Voor Amerika 1,321/2 en voor Men abonneert zick bij alle Boekhande- Brievenbushouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. wordt de Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG maken bekend, dat de inschrijving is opengesteld voor deelnatne in de naar een rente van ten hoogste 4 °/0. De leening is verdeeld in aandeelen van 200,—. Te beginnen in 1911 wordt ten minste een obligatie afgelost. De inschrijvingen moeten bevatten naam en voornamen en adres van den inschrijver, het aantal aandeelen waarvoor wordt ingeschreven en de bedongen jaarrente. Zij moeten in gesloten couvert, waarop „Geldleening", zijn ingeleverd ter gemeente- secretarie voop 30 September 1910. Zaamslag, 30 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. M. DE JONGE, Wethouder. Pensionneering van Gemeente- ambtenaren. Men schrijft aan de Tel Voor ongeveer twee weken is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken uitgebracht het wiskundig rapport aangaande de berekening van de kosten, welke een algeheele pension neering van gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen voor den Staat en de ge- meenten zullen hebben. Of dit rapport echter in druk zal verschijnen staat nog te bezien. In ieder geval is daaromtrent nog niets beslist. De kosten worden begroot op ruim 60 mil- lioen, de werklieden niet daaronder begrepen TER NEUZEN, 12 September 1910. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol- gende punten in behandeling Ingekomen stukkenvaststellen kohier schoolgeld 3e kwartaal 1910 ontwerp bouw- verordening. 04) - ,,Dan moet hij het probeeren met haar te overreden. Stel haar onbetamelijk gedrag voor oogen, werk op haar hart, spreek tot haar ge- weten." z/Ook dat is gemakkelijker gezegd dan ge- daan. Het is onmogelijk haar ernstig te stem- men, otn naar mij te luisteren. Ziet ge, Capi- tola is nu alles behalve sentimenteel." voegde de majoor er bij, „en als ik tracht op haar ge- moed te werken, dan lacht zij mij in mijn gezicht uit." „Zij is dus ondankbaar voor al uwe weldaden vroeg Codiment. ,/Het gevoel der dankbaarheid oefent derhalve geen invloed op baar z/Neen, zoolang er geen sprake is, mij met teedere opmerkzaamheden, met bewijzen eener werkelijke toegenegenbeid te otnringen. Capitola denkt blijkbaar, dat het verlies harer vrijheid een te hoogen prijs is voor mijne bescherming. Begrijp eens, mijn waarde, dat zij laatst op haar gewonen, half schertsenden, half ernstigen toon dreigde, mij ter verantwoording te roepen voor bet gerecht, om te verklaren, welke aan- spraken ik op haar kan doen gelden, waarom ik haar bij mij houd." Tot sluiting van het seizoen werd gisteren avond in den tuin van ,/De Buiten-Societeit" alhier een concert gegeven door bet muziek- gezelschap ,/De Vereenigde Werklieden", direc- teur de heer A. Eeckhout. Het weder werkte mede voor het welslagen en het bezoek was bevredigend, al had het drukker kunnen zijn. Door het gezelschap werd een afwisselend programma goed uitgevoerd en dit verwierf over het algemeen den bijval der leden. De concert-marsch „Scheldegalm", een compositie van den directeur, opgedragen aan den heer F. A. Kerstens, had veel succes. In de heden te IJzendijke gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd benoemd tot secretaris dier gemeente, de heer 0. J. Sturm, ambtenaar ter secretarie en ambtenaar van den Burgerlijken Stand alhier. Door den Minister van Waterstaat is be noemd tot buitengewoon opzichter bij de werken tot rivierverbetering van den Gelderschen IJsel onder Doesburg, de heer P. J. Visser, te Sas van Gent. De heer P. B. v. Eerdenburg van Bosch- kapelle is met ingang van 1 November a. s. benoemd tot onderwgzer te Hiliegom (N.-H). Tot kapelaan te Lamswaarde is benoemd de heer C. Vos, priester van het seminarie. Op de huisvlijttentoonstelling te Scheve- ningen werden uit onze provincie de volgende personen bekroondeen verguld zilveren me daille werd toegekend aan Corn. Mesu te Nieuw- en St. Joosland, een zilveren medaille aan Schijve te Nieuwvliet, mej. A. van Pienbroek en A. A. Quequierre, beiden te Ter Neuzen, een horloge aan C. Machielsen en een diploma aan mevr. A. J. Meertens-Mak en A. J. Bongers beiden te Middelburg, C. Reinaud-Nachtegaal, A. 0. van Aalst, Corn. Machielsen en H. J. Pallant, alien te Hulst en A. Wiskerke te Krabbendijke, G. J. Varel te Koudekerke, J. B. Slock te Ter Neuzen en mevr. A. M. Prey- Kruimel te Oostburg. De invoer per spoorweg van koeien en vaarzen, herkomstig uit Nederland, wordt toe- gelaten langs het tolkantoor Selzaete, den 1 en den 15 der maand, van 11 tot 3 ure, wanneer deze datums op een Dinsdag vallen, zij tide de marktdag van Gorcum en Rotterdam. De controleveeavts, alsmede de plaatselijke tolaienst, zullen tenminste vier en twintig uren op voorhand moeten verwittigd worden, wan- neer de iuvoer plaats heeft na 12 ure. Gedurende de maand Augustus kwamen in ZeelaDd voor 14 gevallen van de vlekziekte der varkens, n.l. 6 te Gapinge, 1 te Groede, -2 te 's Heer Arendskerke, 2 te Heinkenszand en 3 te St. Laurens. Naar men uit Breskens meldt is heden door den Koning van Belgie toegekend den gouden medaille aan Abr. van de Broecke, een zilveren aan M. v. d. Broecke, D. v. d. Broecke en aan J. Wadde van Roon, voor het met levensgevaar redden van drie drenkelingen op de Wester-Schelde op 22 Juli 1909. Sas van Gent. Onder veel belangstellingspeelde onze voetbalvereeniging „T. H. O. R." een wed- strijd tegen „Sparta" van Ter Neuzen. „Sparta" speelt eerst met den hevigen wind in den rug en weet voor de rust tweemaal te doe! punten. Na de rust doelpunt eerst „T. H. O. R." en daarna Sparta", zoodat de uitslag was 3 1 in het voordeel van /Sparta". Wanneer T. H. O. R." voor het doel kalmer had gespeeld zou de uitslag geheel anders zijn geweest want Sparta", hoewel sterker, had te kampen met het spelen op een vreemd terrein waardoor bij haar het samenspel ontbrak. Hontenisse, 12 Sept. Twee personen bracbten dezer dagen des nachts om ongeveer 12 ure een bezoek aan een tuin waarin verscbillend fruit aauwezig was. Nadat vooraf tusschen hen de funetien waren verdeeld, klom een hunner over den muur waarmee die tuin is afgesloten terwijl de tweede daarvoor op straat bleef staan. Nadat eerstgenoemde eenige oogenblikken in dien tuin was, reikte hij aan zijn kameraad zijn met ooft gevulde pet over, welke tot zijn grooten schrik werd aangenomen niet door zijn kameraad maar door dengemeente-veldwachter, terwijl hij die de wacbt hield, op de nadering van den veldwachter het hazenpad had gekozen. Ivloosterzaude, 11 Sept. Dezen namiddag gaf onze harmonie „St. Cecilia" eene uitvoering te WTalsoorden. Door het gunstige weder was er heel wat belangstellend publiek op de been, dat tegelijk wil profiteeren van het prachtige Scheldegezicht, en het zien passeeren van schepen, twee zaken, die nooit vervelen. St. Jaiisteen. De sinds 14 dagen vermiste koewachter van den landbouwer P. Vael te Absdale, zekere P. Mannens, is, naijverigspeuren terecht gekomen. De knaap had, voor hij weg- tiok, het voornemen te kennen gegeven zich te gaan verdrinken, doch gelukkig aaD dit gedacht geen gevolg gegeven. Thans is de jongen aangetrofien bij een landbouwer te Lamswaarde, Kuitaart, alwaar hij als koewachter in dienst ,/Nu ik vermoed, dat u zulks niet moeilijk zou vallen, dan houden de kleine kibbelarijen over de rechten, die gij op haar hebt, van zelve op." ,/Neen, hierin ligt juist de moeilijkheid, want ik zou die rechten of aanspraken niet kunnen bewgzen. In de oogen eens rechters beb ik over dat jonge meisje geen wettig gezag." ,/Hm, dat maakt de zaak ingewikkelder." „Ja, en meer dan gij denkt, want mijn wensch is Capitola bij mij te houden, totdat zij meer- derjarig is. Ik wil niet, dat zij in handen valle van dien ellendeling, die haar natuurlijken voogd is, alvorens ik alle wettige bewijzen van de slechtheid van dien schurk kan leveren." „Het schijnt derhalve, alsof dat kind door zijne naaste bloedverwanten wordt verraden." ,/Verraden Ja dat werd zij eu wel door Gabriel Lenoir ,/Onze buurmanriep de heerCodiment verrast. ,/Ja, dezelfde Ik heb uw woord als vriend, dat ge over den inhoud van ons gesprek zult zwijgen althans zoo lang, tot ik u veroorloof te spreken, niet waar ,/Ja, majoor, en ik geef het u opnieuw, maar inderdaad, wat ge mij daar zegt, verrast mij ten zeerste." z/Hoor mij aan en uwe verrassing zal ver- anderen in de hoogste verbazing. Gij zult ver- nemen wie Capitola is. Gij woont hier nog vader weder naar maar tien jaar onder ons, en uit dien hoofde kent ge den overste Lenoir slechts als eigenaar van het ,/Spookhuis" en als weduwnaar met een reeds volwassen zoon." Ja en als een gentleman van onberispelijken naam, die in 't land de hoogste achting geniet." z/JuistAls een man, die vlijtig de mis en predikatie bg woont, prompt de huur van zijn kerkstoel betaalt, die goede diners geeft, beieefd voor de buren en boffelijk voor de dames ziju hoed afneemt. Nu goed mijnheer en deze gentleman met onberispelijke zeden en met zijn fijne manieren, deze man die in de algemeene achting zoo boog staat aange- schreven, deze nauwgezette kerkbezoeker en vrome bidder heeft verdiend reeds voor twintig jaren achter de tralies te worden gezet, zoo niet door beulshanden op nog booger plaats gebracht te worden." z/Sir, ik kan niet nalaten u openhartig te bekennen, dat uw taal mij ten zeerste bevreemd," riep de heer Codiment. 7Klaarblijkelijk dat geloof ik althans moet hier een groote ver- gissing plaats hebben." z/Wacht u maar eerst, totdat ik alles heb gezegd. Ik, Ira Warfield. weet sinds meer dan achttien jaar dat Grabiel Lenoir een ellendeling is. Dat beweer ik zonder bedenking en verklaar mij bereid, die bewering te staven, hetzij op den weg van eer, of voor het gerecht, betzij was. De jongen is door zijn huis geleid. Graauw, 10 Sept. Schipper A. van Broeck van Kieldrecht ging 8 dezer met zijn schip op de garnalenvangst uit. Om zijn vangst naar huis te vervoeren had hij meegebracht zijn honden- kar met 2 honden, welke bg uitspande^ en liet liggen op het erf bij een cafe in den Koningin Emmapolder nabij de haven. Gisteren na zgn terugkomst kwam bij tot de minder aangename ontdekking, dat zijn honden op zoodanige wijze door bijen die in korven op gemeld erf stonden, waren toegetakeld, dat zij dood waren. De kermis op het gehucht Zandberg onder deze gemeente welke 8 en 9 dezer is gevierd geworden, was zooals altgd druk bezocht, 65 personen uit de omgeving, liefhebbers van 't schieten met den handboog waren aldaar saam- gekomen om elkander verschillende belangrijke uitgeloofde prijzen door het schieten met hun boog te betwisten. Voldoende muziek en dans- partijen waren er om zich te kunnen amuseeren. Deze kermis heeft zooals gewoon een rustig verloop gehad, zoodat de aanwezige politie geen moeiliike taak had te vervullen. Men schrijft uit Middelburg Vrijdagavond ontdekte de inspecteur van politie, de heer A. P. B. van den Dolder, op het Koorkerkhof een viertal jongemannen, die op zijn komst wegliepen, terwijl een hunner zeide//Pas op, daar heb je een inspecteur". Twee der vluchtelingen gingen door de Nieuwe Kerkstraat en de inspecteur zag, dat zij beiden een flesch in het raamkozijn eener woning neer- zetten. De flesschen waarvan een het opschrift droeg //Malage Vieux" en de andere //Witte Port" nam de inspecteur in beslag en hield in de Lange Delft de twee jongens aan, die hij onder eenig verzet en na assistentie van een agent verkregen te hebben naar het bureau overbracht. Bij onderzoek bleek, dat deze flesscheai weg- genomen waren uit den winkel van gebr. Denevers in de Lange Delft. Tegen twee jongens zekere C. de R. en J. W., is deswege proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal, terwijl een der andere jongens, die een flesch als geschenk aannam, een verbaal kreeg wegens beling. Betreffende den in den nacht van 31 Au gustus op 1 September te Middelburg plaats gehad bebbenden doodslag meldt men ons thans van daar, dat twee der drie aangehouden soldaten V. en T. uit het voorloopig arrest zijn ontslagen en zich weer vrij op straat mogen bewegen. Alleen D., die steeds voor den dader is aangezien is nog in arrest, hij blijft echter nog steeds volhouden niet te weten of hij gestoken heeft. langs wettelijken weg. Daar overste Lenoir mij nu reeds sedert zoo langen tijd als huiche- laar en bedrieger bekend is, verwonderd het mij volstrekt niet, toen ik voor ongeveer een jaar vernam, dat hij zich aan een misdaad had schuldig gemaakt, en dat hem de sehande van een onteerende, crimineele straf wacht, wan neer zijne schurkerij outdekt wordt. z/Sir, SirWat gij daar zegt is s'erk." ,/Ik houd het vol bij mijn eed en leven Luister verder. Zestien jaar geleden, dus in den tijd voor u hier kwaamt, werd het //Spook- huis" door Victor Lenoir en diens zonen, Eugene den vermoedelijken erfgenaam, en Gabriel den huidigen onrechtmatigen bezitter bewoond. De grijsaard stierf nadat hg zijn vermogen aldus had verdeeld. Het goed, de ijzer- en steenkoolmijnen, het //Spookhuis, alle slaven en de gezamenlijke roerende goederen zouden op Eugene overgaan, onder voorbehoud dat wanneer deze zonder kinderen kwam te sterven alles ten deel zou vallen aan^ zgn jongsten broeder Gabriel. Dezen liet hij zijn effecten en papieren van waarde na, metzijnen zegen." z/En was die verdeeling billijk en recht- vaardig, althans wat het vermogen betreft ,/Ja, want men weet, dat het baar vermogen van Victor Lenoir meer dan een half millioen dollars bedroeg. Doch, boor verder Eugene IEUZESSCHE COIIRAST. Hit blad verschijnt HIaandBR.t Woensditg. en VrijdBgayontt, ni«BexwinIerd np fr'eesJdissjen. *(ij (Se P, j. VAX DK RAMDE te Ter Senzen. HHHBBRnoRBaKZi De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen ESonderdag den 1» September lOlO, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 12 September 1910. De Bnrgemeester roornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1