No. 5505. Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 10 September 1910. 50e laargang. Landbouwherichten. Gemengde berichten. T~WBBIDEI BIjAD. FEUIILET ON. Predikbeurten. Zondag II September 1910. Ned. Herv. Kerk Ter Neuzen. TER NEUZEN, 9 September 1910. Woensdagavond werd alhier een onderzoek ingesteld on/trent een 13jarig jongetje, Jan Roster. Deze was des namiddags door den landbouwer bij wien liij in dienst was, naar de stad gezonden om een boodsckap, met een mandje. Des avonds werd nabij de draaibrug over den nieuwen kanaalarm door een voorbij- ganger het mandje ontdekt, staande aan den kanaalboord. Spoedig bleek dat het jongetje met dat mandje om een boodschap was uitgegaan. Yan hem werd niets vernomen, waarorn terstond aan een ongeluk werd gedacht. Dit vermoeden werd gistermorgen bewaarheid. Met behulp van een sleepnet werd het lijkje door Hon. Geers reeds spoedig opgevischt. Yolgens door ons ontvangen kennisgeving worden 25 Sept. de dagvertooningen in den nieuwen cirk en 2 Oct. die van het Nederl. tooneel te Gent geopend. Beiden beloven voor de liefhebbers veel. De directie van het Nederl. tooneel heeft weer de bekendste leden van het gezelschap van 't vorig jaar geengageerd en dit met goede nieuwe krachten aangevuld. Yan verschillende zijden hoorden wij reeds de vraag wat zal de kermis brengen. Veel nieuws kunnen wij daaromtrent niet berichten. Reeds vroeger is medegedeeld dat de stoom- carrousel van Janvier, de bioscoop van Wegkamp en de schouwburg van de firma Bakker ons weer zullen komen bezoeken. Nog hoorden we van eene menagerie en verschillende koek- en galanteriekramen, benevens het wafelkraam, oliebollen kraampjes enz. enz. Philippine. De beer W. J. Meerman vroeger alhier. thans in garnizoen bij het korps Genie- troepea te Utrecht is op Koningins jaardag bevorderd tot Sergeant le klasse. Ifliegen. Bergen op Zoom, 9 Sept. De vele duizenden uit de stad en van elders die gisterenmiddag aan het schilderachtige Scheldestrand verwijlden, genietende van de stafmuziek van het derde regiment infanterie, zullen zich hun gang of hun reisje naar het vliegterrein niet beklaagd hebben zij waren in alle opzichten tevreden. Goed weer en goede vluchten. Tegen drie uur ging de bergplaats open en werd de machine buiten gebracht. Verstraeten nam zijn plaats in, de motor werd aangezet en geen vijf minuten of het vliegtuig rolde over het strand en verhief zich statig de lucht in onder het daverend gejuich der opgetogen bezoekers. De wakkere vliegenier cirkelde verscheidene malen rond, nu eens hooger dan weer lager, als het ware langs den bodem scheerende, tot bij, na ruirn vijf minuten prachtig en rustig te hebben gevlogen als een reuzenzwaan neer- streek op de plaats, waar hij was opgestegen, onder het enthousiaste gejubel der toesehouwers, die de schaterende toonen der Brabanfonne haast overstemden. 63) r //Overste, mijn geeerde beschermer, een beetje geduld, als 't u blieftgun toch aan de kat het pleizier eerst wat met de muis te spelen." //Wat bedoel je daarmee //Dat miss Capitola een allemachtige lieve meid is en dat mijn hart in heete vlammen voor baar blaakt, sedert ik haar zag." //IIa, ha, ha I" lachte overste Lenoir min- achtend, //Mac Donald heeft dus ook een hart en nog wel bekwaam om te beminnen Mac Donald, de vogelvrij verklaarde bandiet, de hooggeachte struikroover die zijn handwerk in t groot drijft, hij is door den hartstocht bezeten z/Ja sir, dat ben ik," bekende Mac Donald, z/en dat is geen wonder, als men het meisje gezien heeft." De bandiet vertelde den overste het tooneel, dat hij met de moedige Capitola beleefd had. Toen hij zijn verhaal had geeindigd, lachte Lenoir dat hij schudde. //Nu, voor mijn part," zeide de overste, //schaak haar, doe met haar wat je wilt, dat alles kan mij niets schelen, onder beding, dat dekomedie niet te lang duurt en volgens verlaugen afloopt." z/Dat wil zeggen, dat zij bij het tweede bedrijf in een treurspel veranderd," vulde Mac Donald aan. z/Neem het, zooals je verkiest maar vergeet met, dat ik niet eerder vrij kan ademen, voor- dat de dochter en erfgename van mijn overleden broeder niet meer onder de levenden behoort." z/Binnen veertien dagen, overste, is Capitola in mijne macht en dan kunt gij u gereed Toen trad eenigen tijd rust in; men bewoog zich rondom het vliegtuig, bewonderde de een- voudige constructie, beoordeelde de wijze van vliegen tot tegen half vijf Verstraeten weer zijn plaats innam en binnen de minuut zich in het luchtruim verhiefnu tot op een hoogte van zeventig tot tachtig meter, groote banen bescbrij- vende tot tegen de Zuid-Bevelandsche kust aan dan weer terugkomende, ieder verbazende, die opgetogen deze prachtige en kalme vluchten bewonderde. Zoo bleef hij nagenoeg een kwartier in de lucht heen en weer vliegen, op een hoogte vaak van 70 tot 80 Meters, langs en over het vlieg terrein, langs en over het opkomende water der Ooster-Schelde, tegen den tamelijk hevigen wind in, tot hij weer even zeker en bedaard nederdaalde als hij was opgestegen. De burgemeester, op het terrein aanwezig, sprak hem toe en wenschte hem geluk, de heer Perquy, voorzitter van het vlieg-comite dankte hem in gloedvolle woorden, de toesehouwers, namen hem op hunne schouders en droegen hem in triomf naar de tribune, waar de eere- wijn werd geschonken. Voor de derde maal steeg de heer Verstraeten iets over vijf uur het luchtruim in de vloed had het geheele strand even met water bedekt en daarover vloog hij eenige malen heen en weder, toen de toevoerbuis van de benzine on- klaar geraakte, de motor langzamer begon te loopen en hij verplicht was neder te dalen, midden in het water, dat echter nog niet tot aan de as van de wieltjes reiktede scbroef draaide nog eenige malen in het water om, waardoor een der bladen beschadigd werd. Een honderd menschen hadden dadelijk schoe- nen en kousen uit en, de broek tot aan de knieen omgeslagen, waadden zij door het water, waar vele rappe handen het toestel en den dapperen vlieger opvatten en naar drogere plaatsen voerden, vanwaar de machine naar de loods werd teruggereden. Op de tribune werd hij nogmaals hartelijk toegesproken en gelukgewenscht, namens het comite door den heer Stam en hem een lau- werkrans aangeboden. Daar de heer Verstraeten alle onderdeelen van de machine in dubbel heeft, ondervindt het vliegwerk geen nadeel. Heden Vrijdag namiddag vliegt hij weer, zoowel als morgen Zaterdag Zondag en Maandag. Een dezer dagen zal hij trachten het tijd- record van Jan Olieslagers te verbeteren. Zij, die elders, in het buitenland of te Rijen, hebben zien vliegen, hebben slechts een roep over het vliegwerk van Verstraeten de rustige kalmte en zekerheid, waarmede hij zijne machine bebeerschtde nagenoeg onmiddellijkeopstijging, het sierlijk nederdalen, het sobere optreden, zonder kermis-achtig effect-bejag. Wie dan ook werkelijk wil zien vliegen en goed wil zien vliegen, verzuime niet een dezer dagen naar Bergen-op-Zoom te gaan. Waar hij ook geweest is, waar hij ook komen zal, hij zal geen beter vliegwerk gezien hebben of te zien krijgen dan dat, wat Leon Verstraeten daar levert. houden om mij de tweede vijfduizend dollars uit te betalen." yje zult ze hebben", antwoordde overste Lenoir, die gerustgesteld vertrok, terwijl Mac Donald zich weder naar zijne kameraden begaf, om aan hunne brasserij en slemperij deel te nemen. ACHTTIEN DE HOOFDSTUK. Capitola „Oom z/Duizend bommen en granaten Watscheelt er aan z/Behooren er niet meer krachtwoorden bij V" vroeg Capitola lachend, terwijl zij tegenover haren oom ging staan en hare handen in de zijden zette. //Wat mij scheelt Ik verveel mij hier doodelijk. Mijn geestigheid is zwart als inkt en mijn verstand stompt zich af, gelijk de punt van een spijker, die bij het inslaan in den muur op een steen stoot. Ik heb nooit een verblijf gekend, dat zoo boven alle beschrijving chagrijnig is, als dit oude z/On weersnest" en nooit zoo'n brommigen ouden heer als u, mijn voortreffelijken oom." //Capitola, hoe dikwijls heb ik je a! verzocht je dat New-Yorker straat-bargoensch af te wennen //Chagrijnig is het passendste woordcha grijnig is die vreeselijke eentonigheidcbagrijnig deze stilte, waarin ik nog het hooren verleeren zal; chagrijnig deze veiligheid, waarin mijn moed verloren gaat, chagrijnig eindelijk deze overvloed, waarin de gezondste eetlust bedorven wordt." z, Flm, je lijkt wel de straatjongens van Bowery die in tijden van vrede terug verlangden naar dagelijks een goed pak slaag." Ja, zoo ben ik Ik ga tot bederf over, al vorens onder de aarde te liggen, omdat er niets Internationale Ten too n s telli n g van Voyelteelt te Gent. Het bestuur der Vogelteelt maatschappij //Het Neerhof" komt zijnen jaarlijkschen oproep te vernieuwen om de medehulp te verwerven van de liefhebbers en de kweekers tot het gelukken der 9e groote Internationale Tentoonstelling welke het in de ruime lokalen van het Casino, op 26, 27 en 28 November aanstaande inricht. Deze lokalen, de wereld door bekend, zijn bijzonder geschikt voor zulke inrichtingen zij beslaan niet minder dan 2500 M2. opper- vlakte. De dieren vinden er hun gemak en zijn in een geheel gerangschikt die de bewondering uitlokt van de bezoekers. Niet minder dan 4000 dieren hebben er verleden jaar plaats ge- vonden. 't Is eene van de bijzonderste en de merkwaardigste internationale tentoonstellingen van Europa. De liefhebbers kunnen er dus met alleen de kwaliteit maar ook het getal banner voortbrengselen zeuden. Het comite heeft reeds al de noodige schik- kingen genomen ten einde de moeilrjksten te bevredigen. Bijzondere commissarissen zullen gelast zijn, per sectie, de dieren uit en in te pakken. De dieren zullen gevoederd worden door het huis O. SparenbergVan den Heuvel van Brussel. De giften en eere-prijzen zullen door den al- gemeenen schrijver de heer Ach. Heyndrickx te Gent-Brugge ontvangen worden. Het reglementprogramma zal den 15en October verschijnen. De liefhebbers die zich voor dezen datum als lid opgeven zullen van de voordeelen, aan de leden verleend genieten. Hervomnde Kerk. Bij onze buren. is, wat mijn bloed aan 't koken brengt. O, ik wou, dat ik weer in Bowery was daar gebeurt elken dag wat anders vandaag een brand, morgen een vechtpartij op straat, en op een anderen keer alle twee tegelijk." z/Hm, en dan jij met een hoeratje achter de spuiten, he i,0, praat er niet van, u zou mtj het heimwee doen krijgen Hier gebeurt niets, geen enkei avontuurtje, niet eens een lolletje, dat de moeite waard is. Wat was die geschiedeuis met Mac Donald En hoe ging die uit Die akelige laffe kerels van negers, en mijn oom de/. zeer strenge en zeer driftige majoor Ira Warfield, die kopje onder in de moddersloot ligt0, ik wou, dat er eens een ferme brand in de schuren kwam, dat Mac Donald en zijne bende het kasteel overrompelde dat de duivels- goot veranderde in een vernielende stroom en werkelijk eens duivelachtig werd." Het meisje zei dit alles op half schertsenden half ernstigen toon en geeuwde daarbij, alsof zei den majoor wilde opeten. /Capitola", sprak deze ernstig, //jij begint mij werkelijk ongerust te maken. Ik weet, dat ik maar een oude, ruwe soldaat ben, die heel slecht met de opvoeding van een jong meisje overweg kan, omdat ik er geen jota van versta. Mistress Codiment is evenmin geschikt, om gezag over je uit te oefenen. Ik zal eens naar mijn vriend Codiment gaan en met hem raadplegen." En zijn voornemen onmiddellijk uitvoerend, stond majoor Warfield op, nam hoed en wandel- stok en verliet de eetzaal, waarin dit gesprek tusschen oom en nicht plaats gevonden had. Toen zij alleen was, brak Capitola in een luiden schaterlach uit en zei bij zichzelve fflk wil hopen dat het geen zonde is, maar op mijn eer, ik zou hier van verveling wegkwijnen, als Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., Ds. A. Janse- Naar men verneemt zal de bekende cou- pletzanger Chretienni zich aan de vliegkunst wijden. Een speciale machine is te Amsterdam voor hem gebouwd in de werkplaats van Oscar Marx. Binnenkort zal hij eenige proeven in het publiek nemen. En wel op het terrein van het circus Carre. Met belangstelling zien wij de verrichtingen van den nieuwen aviateur tegemoet. Men meldt aan de Leeuw. Ct. van Nes (Ameland) Een eigeuaardige vondst werd dezer dagen op de Wadden gedaan. Bij het ljotsteken in de o-eulen, ten oosten van den stroomleidendeu dam onder Ballum, vond men een eikenhouten doodkist, waarin het geraamte van een mensch. In de kist bevond zich tevens een hoeveelheid boekweitdoppen. Het eigenaardigst is, dat die kist sedert een jaar of zes door botstekers is opgemerkt, doch men schonk er geen aandacht aan, denkende met een in het zand gewerkt stuk hout te doen te hebben. De kist schijnt echter los- ik niet van tijd tot tijd mijn armen oom kon plagen." Capitola had inderdaad hare gemoedsstemming niet overdreven afgeschilderd. De eentonigheid harer leefwijze beviel niet aan hare natuur. Daar zij geen eigenlijke bezigheid had en niet voor zichzelve behoefde te zorgen ontstond er een leegte in haar hart, die zij niet wist aan te vullen. Het begin der lente, die in den regel op een gestel als het hare werkt, droeg het zijne er toe bij, om hare zedelijke veislap ping op eene wijze te verergeren, die mistress Codiment //de zwarte ziekte" noemde. De oude heer, die dit kwaad niet meer ver- mocht te keeren en die voor zijn verantwoor- delijkheid terugdeinsde, ging naar een vertrouwd persoon, Mr. Codiment, om diens raad in te winnen. Deze was de broeder van mistress Codiment, de huishoudster van den majoor, hij bekleedde het eerzaam ambt van onderwijzer. Als kapi- tein uit den dienst getreden en goed ontwikkeld als hij was, had Mr. Codiment in het naburige Tip-Top reeds jarenlang vele leerlingen. Door zijn huishoudster was majoor Warfield met, den oud-kapitein in kennis gekomen. Ilij schatte hem zeer hoog om zijn practisehe levensopvat- ting, maar ook het feit dat de heer Codiment oud-militair was, versterkte de genegenheid des majoors. Er ontstond tusschen de beide oude heeren een oprechte vriendschap. Sinds Capi tola op het //Onweersnest" was, had kapitein Codiment zich teruggetrokken, althans slechts enkele malen den majoor bezocht. Doch in den nood denkt men aan zijn viien- den zoo ging het ook met majoor arfield. Nu herinnerde hij zich plotseling, dat Codiment met groote voorlie'fde de op voedkunde bestudeei de. Capitola, dacht hij, zal voor den paedagoog; Codiment een geschikt persoon zijn, om op gevonden en men hangt in Bohemen de leer niet meer aan, dat zekere, meer bepaaid de zware gronden, wijl zij van nature kalirijk zijn, eene kalibemesting kunnen ont- beren. Ook daar heeft men in de goede landbouwbe- drijven geJeerd, het kali op den rechten tijd en op eene geschikte wijze aan te wenden. Mogen deze stemmen uit den vreemde weerklank vinden bij onze landbouwers en hun aansporen, om in deze richting proeven te nemen. Het is nu juist den geschiksten tijd, om het kainiet onder te ploegen en flink met den grond te verwerken wij twijfelen er geenszins aan, of de proef zal bevallen. Wij raden ook zeer aan, om eens een vergelijkende proef te nemen naast stalmest, dus een perceel met matig stalmest, en een perceel met stalmest -j- kainiet. Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Philippine. Sas van Gent. Hulst. Ter Neuzen. Axel A. IS. Zaamslag. Zaamslag. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. 9 u., Ds. E. Raams Jr. van Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9 u., geen dienst en 2 u., Ds. E. Raams Jr. 9 u., dhr. J. Millenaar van Ter Neuzen. 9£ u., Ds. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. De Boer. Gere for meerde Kerken. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. 9 u. en 2 u„ Ds. J. H. LammertBma. 9 u., Ds. Chr. Bruins, H. Avondm. en 2 u., Ds. Chr. Bruins, Dankzegging. 9 u. en 2 u., Ds. Hamming. (Kerk Axelsehe straat). 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt, (Kerk Ter Neuzensche straat). 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. if. Met ernst drukt de schrijver het den landbouwer op het hart, om toch op tijd te zijn met de kalibemesting der gerst. //Wie tijdig mest, mest dubbel," geldt voor alle gewassen, maar in het bijzonder voor gerst. Wie er niet zeker van is dat hij den kalimest, welke onont- beerlijk is voor een gehjktijdige oogstvermeerdering en kwaliteitsverbetering der gerst, in het voorjaar langen tijd voor het zaaien, in den bodem brengen kan, die moet, zooals trouwens reeds veelvuldig geschiedt, in den herfst het kainiet onderwerken, terwijl op zwaren bodem het kalibemestingszout met 40% kali aan te raden is. Het gevaar, dat het kali wegzinken zal, 'oestaat Diet, tenminste niet op de kleigronden, terwijl zij op de zandgronden van geen beteekenis is. DeheerGarcke wijst er verder op, dat de resultaten zijner proeven g&Lsel kloppen met die van Prof. Schneidewind, die na meerjarige proefnemiugen tot de slotsom kwam dat door een doelmatige bemesting niet alleen de opbrengst vermeerderde, maar ook de kwaliteit verbeterde, zoodat vergrooting van den oogst hand aan hand gaat met betere hoedanigheid. De doelmatige bemesting, waarqp hier gedoeld wordt, bestaat hierin dat men de drie voedingsstoffen stikstof, fosforzuur en kali in voldoende hoeveelheid en in den geschiktsten vorm opdenjuisten tijd in den bodem brengt. Wat velen misschien zal bevreemden is de mededeeling van Garcke, dat met een kopbemesting met kalimest dikwijls en op de meeste gewassen goede uitkomsten zijn verkregen. Nietteminis deze handelwijzenietonvoor- waardelijk aan te raden, daar vele gronden or.der zekere omstandigheden daardoor te veel zouden dichtslibben. Evenals in Duitschland heeft men zich ook in Oostenrijk- Ilongarije toegelegd op een beteren en meer doelmatigen verbouw van de gerst en ook daar is men door onder- vinding er toe gekomen, om de kalibemesting toe te passeri. Daar is het Prof. Stocklasa geweest, die onver- droten heeft gehamerd op het aanbeeld, datde bemestings- wijze verbeteren moest. Zijne meeningen hebben ingang Ond-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. (jn 5i u., leeskerk. Lokaal „Eben-Uaezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5§ u., dhr. J. J. Kense. Lokaal „Bethel(Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Dezelfde plaatsen zijn bezitbaar als den vorigen Zondag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5