A I g 8 m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor ZeenwsGh-Vlaanderen. ~belb"leebbbig. No. 5505. Zaterdag 10 September 1910. 50e Jaargang. Gemengde berichten. Geldleening groot 7500,— ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EBBSTB Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, vragen aanbiedingen voor eene ten behoeve dier gemeente a pari te sluiten verdeeld in aandeelen van 300,luidende aan toonder, welke kosteloos uitgereikt worden. Deze leening moet worden gestort ten kantore van den Gemeente-Ontvanger op 1 October 1910 en zal worden afgelost in vijf en twintig jaren bij uitloting in jaarlijksche termijnen van f 300,tenzij de Raad besluit jaarlijks meer- dere aandeelen te doen uitloten of de geheele leening tegelijk af te lossen, wanneer de geld- middelen der gemeente dit mochten toelaten. Gezegeldeinschrijvingsbiljetten kunnen worden ingeleverd tot uiterlijk IS September I9IO, des namiddags 3 uur en moeten be- hoorlijk onderteekende opgave bevatten le. van den naam, het beroep en de woon- plaats van den inschrijver en 2e. van de rente die verlangd wordt. Ter Neuzen, 2 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Rurgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. TER NEUZEN, 9 September 1910. Bij de verplichte keuring vaD dekhengsten werden 6 dezer te Oostburg voorgebraeht 59 van de 61 aangegevenengoedgekeurd werden 36, uitgesteld voor exterieur 6 en voor cornage 2 afgekeurd werden voor exterieur 15 dieren 7 dezer werden te Bulst 57 van de 62 aan- gegeven hengsten voorgebraehtgoedgekeurd werden 36, uitgesteld voor exterieur 8 en-voor cornage 3afgekeurd werden voor exterieur 10 hengsten 8 dezer werden te Middelburg van de 14 aangegeven dieren 13 voorgebraehtdaarvan werden er 10 goed en 2 afgekeurd een werd uitgesteld. In Zeeland kwamen in de week van 31 Augustus tot en met 6 September voor 9 ge- vallen van besmettelijke ziekten n.l. 2 gevallen van typhus en febris typhoi'dea, een te 's Heer- Arendskerke en een te Tholen, een geval van roodvonk te Vlissingen en 6 gevallen van diphtheritis n.l. een te Goes, een te 's Heer- Arendskerke, een te St. Philipsland en drie te Zierikzee. Boschkapelle. De verbouwing der school is geeindigd. Maandag a.s. zal weer met het onderwijs worden aangevangen, na gedurende circa vijf maanden gestaakt te zijn geweest. Het gebouw, zooveel mogelijk naar de eischen des tijds in- gericht. is een sieraad der gemeente geworden. Stoppeldijk. Als eene bijzonderheid op het gebied der aardappel-cultuur van dit jaar mag wel gemeld worden, dat van een perceel ter grootte van ruirn 2 gemeten, 70 zakken aard- appels werden gestoken, alle van middelmatige grootte. Groote knollen of poters werden er niet op gerooid, en slechts een baal aangestoken aardappels werden er op gevonden. St. Jansteen, 9 Sept. Voor enkele dacen vertrok het zoontje van Th. M. alhier, dat° in dienst was bij een landbouwer te Absdale. Men heeft later niets meer van hem ver- nomen. Er bestaat een vermoeden dat hij verdronken is. Men schrijft uit Hoogeveen Naar aanleiding van het verhoor wordt ver- moed dat het verhaal van Boxem verzonnen is en dat het een onderlinge vechtpartij is ge- weest. Boxem heeft 's nachts te Schonerdorff geslapen, waar ook de ouders der verslagenen wonen. Met de ouders en een der gebroeders was Boxem bevriend. Vreemd is het dus dat hij den ouders niets van. het voorgevallene heeft verteld. By het verhoor wist B. ook geen ver- klaring te geven. Om een voorbeeld te geven van de ruwe toestanden in die streken kan dienen dat een der meisjes, die 's avonds bij Hartman in gezel- schap waren, van het vijftal, een 15jarige, in een uur tijds een potje bier en vijf borrels had gebruikt. De drie verdachten worden heden ter beschikking gesteld van den rechter-com- missaris te Assen. Toen Dinsdagmiddag het 9jarig zoontje van de wed. Koster uit de Kerkstraat 39 (le verdieping), te Amsterdam, thuis kwam, vond hij in de kamers alles over hoop liggen. Hij waarschuwde zijn grootmoeder, die in de keuken bezig was, doch deze had niets bemerkt. Een juist passeerende agent werd er bij ge- haald en van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Toen de wed. Roster thuis kwam, bemerkte zij tot haar niet geringen schrik, dat men, hoewel de grootmoeder het huis den geheelen middag niet verlaten had, zich toch, terwijl zij in de keuken bezig was, toegang had weten te ver- schaffen en voor f 800, hoofdzakelijk in bank- papier, had weten te ontvreemden. Grootmoeder, grootmoeder Dreigbrief. Naar het Haarl. Dgbl. ver- neemt, heeft de heer Nix, secretaris van den Voogdijraad te Haarlem, een anonymen brief ontvangen, waarin den heer Nix wordt aange- zegd, dat hij voor 1911 om het leven zal gebracht worden. In den brief wordt de heer Nix gescholden voor //kinderroover", enz. De justitie doet onderzoek in deze zaak. Terwijl eenige nieuwsgierigen stonden te kijken naar 't werben aan den stoomploeg op de Loon-op-Zandscbe heide, schoot een der kabels los. Een der kijksters, vrouw Z., die zich te dicht bij het werktuig gewaagd had, werd door den kabel getroffen, met het ongelukkig gevolg dat haar een der beenen werd stukgeslagen. Per rijtuig werd de getroffene naar het zieken- huis te Tilburg vervoerd. Op aanwijzing van een matroos heeft de politie Woensdagavond op den Parallelweg te Rotterdam aangehouden J. E. v. M., een man die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een portemonnaie met twee rijksdaalders en eenig klein geld ten nadeele van een matroos van het stoomschip Jassi, liggende aan de Rijn- haven O. waar hij in het logies van dit stoomschip door den matroos werd betrapt. Toen de matroos den dader wilde vasthouden, dreigde deze met een revolver die later bleek ongeladen te zijn, waarop de matroos den man losliet en hem achtervolgde. Bij zijn vlucht wierp hij de portemonnaie weg, welke op den wal is teruggevonden. Het geld was er toen echter uit verdwenen. De man is op het politie- bureau aan de Nassaukade opgesloten. De vrouw, die onlangs te Lisse in hechtenis werd genomen, op vermoeden, dat zij haar man had willen vergiftigen met kort gesneden menschenhaar, is weer in vrijheid gesteld. In den nacht van 3 Augustus verzocht een 22-jarig jongmensch aan de politie te Hilversum om nachtverblijf, rnaar dit kon niet worden ingewilligd. Den volgenden nacht zwierf hij weer door Hilversum en omstreeks 4 uur sprak hij den politie-beambte aan, zeg- gende //Kan je me nou niet opbergen Dit hier heb ik gestolen". Inderdaad bleek hij eenige prentkaarten te hebben gestolen uit een uitslalkastje van een winkel. Dinsdag stond hij voor de rechtbank te Amsterdam terecht wegens diefstal. Bekl. behoort, volgens het O. M., tot een van die velen, die te lui zijn om werk te zoeken en liever in de gevangenis zitten. Ge- vraagd of hij aan het werk zou gaan, als hij in vrijheid werd gesteld, antwoordde hij //Neen, ik blijf liever in de gevangenis zitten." Daarom was spr. genoodzaakt, hem in voorloopige hechtenis te doen blijven. Jammer vindt spr. het dat op bekl. geen lijfstraf kan worden. toegepast. Thans acht hij het wenschelijk, hem door een langdurige gevangenisstraf te doen gevoelen dat het op dergelijke manier niet gaat. Bekl. is gaarne in de gevangenis om niets uit te voeren wanneer hij lang in eenzaamheid zit, komt hij misschien tot een ander besef. Eisch 8 maanden. Woensdagmiddag had in de Roelof Hartstraat te Amsterdam een ernstig auto- ongeluk plaats. Een auto, komende van de Ceintuurbaan, die links hield, reed met zoo'n vaart tegen een tramwagen van lijn 3, dat de auto bijna geheel vernield werd. De bestuurder- eigenaar, de heer Vroorn, uit Baarn, die zich met vrouw en kinderen en een kinderjuffrouw in den auto bevond, werd doodelijk gewond opgenomen en per auto-ziekenwagen naar het gasthuis gebracht. Hij is aldaar overleden. De beide dames en de acht kinderen, die zich eveneens in den wagen bevonden, werden door glasscherven slechts licht gekwetst. Omtrent de botsing zelf kan worden gemeld dat ze geheel zonder eenige schuld veroorzaakt werd. Twee tramwagens van lijn 3 passeerden elkander op de bocht van den weg. De auto week naar links uit om den eersten wagen te ontkomen, zag daardoor den tweeden niet en reed er precies tegen in. Ook de wagen- bestuurder van de aangereden tram had den auto niet kunnen waarnemen. De man is zeer onder den indruk van het gebeurde. Een heer in fietscostuum pet, trui, korte pan talon, sportkousen, staat vergezeld van een jongetje, voor 't loket aan het station. //Een heel en een half kaartje derde klasse Amsterdam, retour, als 't u blieft." De juffrouw achter 't loket kijkt het ventje aan. ,/Uw zoontje is veel te oud voor een kinderkaart." - //Hoe weet u dat?" z/Wel, dat kan men toch zien hij draagt al een lauge broek." //O, omdat hij een lange broek draagt? Geeft u me dan een heel kaartje voor mijn zoon en een half kaartje voor mij. Ik draag een korte broek" z/Welzoo meneer. Dan zou men, zonder broek, vrij reizen hebben door't gansche lancf." - Die juffrouw heeft de broek aan hoor zei een ander, die z'n beurt alwaehtte lachend. Onder zeer verdachte verschijnselen, n.l. hevige krampen in den buik, gepaard met braken en diarrhee, werden de vorige week de drie kinderen van den daglooner J. D., te Drouwe- nermond, ziek. De direct ontboden geneesheer Dr. Wiersema, van Gasselternijveen, verklaarde de ziekte voor cholera-nostras, en ook zijn later ontboden collega, Dr. Sluis, van Stadskanaal, bleek vau hetzelfde gevoelen. In den loop van den dag bezweken twee der jeugdige patienten, het oudste ruim 5 en het jongste ruim 2 jaar oud. Gelukkig is het middelste der drie thans weer herstelleude. Tot nu toe is de oorzaak vau de gevreesde ziekte niet gevonden. De ouders verklaren, dat de kleinen huns inziens niets buitengewoons hebben kunnen eten of drinken, daar ze steeds bij hen op het aard- appelland waren. Sloot- of diepwater hadden ze niet gedronken. Maar al wordt nog te eeniger tijd dit raadsel opgelost, het droevige geval wordt er niet minder droevig om. Te 5 uur 21 min. en 30 sec. is Olieslagers Woensdag te Zwolle onder het gejuich van het talrijke publiek opgestegen. Het was zijn vaste voornemen een record te verbeteren. Er was in den beginne nog al wat wind, langzamer- hand werd het stiller. In groote bochten vloog de vlieger over en om de stad, de geestdrift steeg by de minuut; men zag Olieslagers duidelyk met de hand wuiven ten teeken, dat hij de toejuichingen hoog in de lucht kon hooren. Olieslagers zou trachten het Nederlandsch duur- record te verbeteren. De vlieger bleef 52 minuten 111/5 seconde in de lucht, hiermede het record, dat op 50 min. 53 sec. stond, ver- beterende. Toen Olieslagers met groot gemak op het terrein landde, werd hij toegejuicht en in triomf langs het publiek gedragen. Duizenden menschen bewogen zich op en nabij het vlieg- terrein. Wat kleine jongens soms uithalen 1 Twee kleine jongens te Ridderkerk gaan de weddenschap aan, wie 't eerst in de haven durft springen. De voorsteller, zekere K. bedenkt zich daarop geen oogenblik en springe pardoes te water. Een schipper, die in de nabijheid lag met zijn schip, was verplicht zich gekleed te water te begeven om den deugniet te redden. Een flink pak slaag zou voor den bengel een welverdiende straf zijn geweest. Geen ongeluksgetal De drie zoons van den landbouwer C. Voge- laar, te Kuipersveer, zijn achtereenvolgens vrij- geloot, alien met no. 13. De heer A. van der Wiel, Dolderscheweg, Zeist, schrijft in het #N. v. Ned." z/In een plaatselijk blad las ik een bericht uit uw blad overgenomen, als zou mijn zoontje Jan bij zijn vader in Amerika zijn. Reeds vroeger heeft een dergelijk bericht in sommige bladen de ronde gedaan, doch is toen herroe- pen, als zijnde geheel bezijden de waarheid. Daar wij nog steeds in de treurige onzekerheid verkeeren, wat er van ons kind geworden is, zijn dergelijke leugenachtige praatjes juist ge- schikt om onze smart nog te vergrooten. Daarom wenschte ik u mee te deelen. dat ik reeds 20 jaar met mijn vrouw gehuwd ben, dat er oudere en jongere kinderen zijn van dezelf- de moeder als mijn verdwenen zoontje, zoodat het een totale onmogelykheid is dat mijn zoontje Jan geen wettig kind van ons zou zijn De verontwaardiging over de onvoldoende maatregelen der regeering tegen de cholera te Petersburg is aanzienlijk verhoogd door het feit dat men schepen met graan uit Odessa, waar zoowel pest als cholera heerschen, St. Petersburg heeft laten binnenkomen zonder eenig onderzoek of sanitaire maatregelen. Zulke sche pen die eenige dagen achtereen op de kaden der Newa gelost zijn, hebben natuurlijk ratten uit Odessa meegebracht, welke dieren juist te Odessa op last der overheid zooveel mogelijk verdelgd worden om verbreiding der ziekte te voorkomen. De sanitaire maatregelen in de Petersburgsche haven lijken wel op die uit den tijd van Peter den Groote. Het ,/Nov. Wremja" schrijft dat bet doode bureau-kratische formalisme, de amb- telijke zorgeloosheid en de middeleeuwsche ge- woonten der onbeschaaide bevolking een samen- zwering hebben gesmeed om in Rusland de zaden van verderf uit te strooien. De hoogste autoriteiten op medisch gebied beginnen de somberste meeningen te uiten over den gezondheidstoestand in Rusland. Een heeft verklaard overtuigd te zijn dat de cholera het volgend jaar veel erger zal zijn dan dit jaar. De maatregelen der regeering zijn nutteloos zoolang niet alle stedelijke overheden meewerken. Van de 1682 steden in het land hebben slechts 38 eenig behoorlyk stelsel van vuilafvoer en slechts 192 zijn voorzien van een waterleiding. Mej. Therese Pin, 28 jaar, was veertien dagen geleden te Nice getrouwd met den heer Mari, vier jaar jonger dan zij. De vrouw maakte weldra het huis tot een hel, door hare jaloersch- heid. Na een hevig tooneel besloot zij eene andere kamer te nemen. Dinsdagnacht echter werd de heer Mari gewekt door het openen zijner deur. Hij opende die en zag zijne vrouw .\Er/iE.VS('HE COERAIT. It it bind verschynt Jtaandng-, Wuenadag- en Vrijdagavond, ■itgezonderd op Eeestdagen. 1»iJ de Kiriim 1*. J. VAfli BE IASPE te Tef ^eaze*1*_

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1