Gemengde berichten. P r e d i k b eurten. Ned. Herv. Kerk Ter Neuzen. ,.wEeclr M tr0blel1 P™ MS»he •mi?etnnan<leren-m0rgen Vader Va" ^t Laatste Berichten. BURGER LIJKE STAND. Te o uur werd de tentoonstelling, die door 584. personen was bezocht, gesloten en om 6 uur werd, nadat intusschen de kinderen der zangcursus van den heer Bouwmans op de markt enkele stukjes hadden gezongen, op het stadhuis een vergadering gehouden waarin de voorzitter, burgemeester Huizinga, een rede hield. Spreker behandelde de geschiedenis der veteeniging, die met 13 leden begonnen thans 108 leden telt. Hij wees op het succes der tentoonstelling, die in alle opzicht veel hoop geeft voor de toekomst. Met een woord van dank aan alle medewerkenden en een beroep op hun steun voor ,/Floralia", sloot hij de vergadering, waarmede deze eerste tentoonstel ling tot het verleden behoort. Gaf de tentoonstelling reeds eenige drukte in de stad en leverde het groot aantal vlaggen een levendigen aanblik op, 's avonds werd het nog drukker. En corps begaven om 7 uur het fanfare- gezelschap //Concordia", de afdeeling Volksweer- baarheid en de zangvereeniging »Orelio" zich naar de markt, die vol volk stond. //Concor dia opende de rij der uitvoeringen met het spelen der volksliederen. Daarna begonnen de vrije- en ordeoefeningen der //Volksweer- oaarheid (in bengaalsch licht gehuld). Ter afwisseling van de muzikanten betrad ,/Orelio" de tribune, die haar eerste uitvoering gaf en veivolgens sloot //Concordia" den gezelligen avond met een opgewekt concert. A lies liep in de beste orde af. Zondag 4 September 1910. Door den Ioco-burgemeester te Putten op de Vejuwe is, zooals wij reeds meldden aan de //Oranje-vereeniging" de vergunning geweigerd voor openbare feestelijkheden op 31 Augustus a.s. Hp deed dit onder toevoeging van zijn per- soonlyke meening, dat de verjaardag der Koningin berdacht moest worden door het uitsteken van een vlag met oranje wimpel en verder in den gebede. De ,/Nijkerksche Courant" van heden bevat nu het navolgende gedicht Putten op 31 Aug. varT 17re- Bie.rv.liet ,1S Zondagavond een meisje van U jaar heimelyk met een jongen van 24 jaar de wyde wereld ingegaan. Met geleende rg wmien, is het verliefd paartje tot de Belgische grens bp eldzicht gereden ze lieten daar de onbezonnen meisje en een politieman de vluch- elingen achterna tot Brussel, doch keerden on- verrichterzake terug. Beiden zijn burgermans- kinderen. Met het oog op den zoo jfugdigen leeftijd van het meisje wilden haar ouders geen vertrouwelpken omgang met een jongen. 4*7" Te Steen7«k hebben Woensdagavond twee zonen van den verveener v. D. twist o-e- kregen, die zoo hoog liep, dat de een in drift een mes greep en zijn breeder een gevaarlijke wonde toebracht. De dader is een jongmensch van 17 jaar. Bij de loting voor de militie. Gebeurd in 't jaar 1910 bij de loting in een onzer gemeenten Oversee (tot loteling, die pas een nommer getrokken heeft): Heb je ook reden van vrgstelling op te geven, broederdienst of gebreken Loteling ziet met een gezicht van niet be- grijpen in 't rend. Ov.Of je ook een broer hgbt, die dient. Lot.: Ja,... Hendrikje I Ov.Een broer V Lot.Nee, een zuster. SergeantEn dient die Lot.J a. Ov.Mooi, ga dan nu maar onder de maat. Een zingend eendje Als bijzonder- heid kan gemeld worden, dat de tolgaarder G. Groeneveld te Barneveld in het bezit van een fluitend kuikentje is. Vooral bij avond zingt het ongeveer twee maanden oude diertje vaak uren achter elkaar. De zang is ongeveer gelijk aan dien van een lijster. Tevreden gevangene. De heer A. te Almelo was in het bezit van een wijfjesmerel, die door hem van jongsaf was opgefokt. Daar hij het dier niet wilde houden, ging hij er dezer dagen mee naar buiten en gaf het dier de vrij- heid. De merel bleek daarvan echter niet ge- diend en bleef om den heer A. heenfladderen. Eindelijk gelukte het dezen zich uit de voeten te maken. Het duurde echter niet lang of tot verbazing van den heer A. en zijn huisgenooten kwam de vogel zijn vroegere tehuis opzoeken. De heer A. verjoeg het dier daarop nogmaals, maar denzelfden avond was het weer terug voor zijn vroegere kooi. De heer A. heeft het dier daarop maar weer in de kooi geplaatst. Een internationaal comite, dat zich te Brussel gevormd heeft om op waardige wijze het eeuwfeest van den slag bij Waterloo te herdenken, geeft in beginsel besloten, op het slagveld een panorama te bouwen, waarin op een reusacbtig doek den bezoekers de voor- naamste episoden van den strijd, geschilderd naar historische gegevens aanschouwelijk zullen worden voorgesteld. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben be- paald dat de opening der najaarszitting van de Provinciale Staten zal plaats hebben op 8 November. 's Gravenhage, 2 Sept. Bij Kon. besluit is benoemd tot vertegenwoordiger der Regeering op het te Brussel te houden internationaal congres voor "landbouw-vereenigingen en derao- graphie, de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, te Kloosterzande, voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond. Groningen. Hedennacht is de bekende vleeschfabriek van Noack totaal uitgebrand. De brandweer moest zich bepalen tot het nat- houden de belendende perceelen. Oorzaak on- bekend. Hilversum. Hedenmorgen is de 77jarige vrouw Mols dood in haar bed gevonden, ver- moedelijk vermoord. In het huis zijn sporen van inbraak gevonden. De vermoedelijke daders M. B., W. D. en M. v. L. zijn gearresteerd. INGEZONDEN STUKKEN. Axel, 1 September 1910. Mijnheer de Redacteur In het nummer van uw blad van 30 Aug. 1.1. komt een schrijven voor van N. N., waarop ik met een enkel woord wensch in te gaan, vooral omdat daarin onwaarheden voorkomen, die ik noodig acbt te weerleggen. Zeer zeker mijnheer N. N. weet ik, dat bij rechterlijk vonnis, meermalen is uitgemaakt, dat doopleden ook verplicht zijn hun aandeel in den hoofdelijken omslag der kerk te be- talen. Ik weet echter ook, dat dit geheel afhangt van den rechter, en meermalen vrijspraak is gevolgd. Heel ver behoef ik hiervoor niet te gaan, want indertijd werden te Ter Neuzen doopleden door den kantonrechter vrijgesproken, wat ten gevolge had, dat de Kerkvoogdij aan ben alien een circulaire zond, waarin zij ver- zocht haar te willen melden, ol men genegen was een zelf te bepalen bedrag te betal«Tof wenschte beschouwd te worden geheel met de kerk te breken. Het is en blijft dus nog steeds een onuitge- maakte zaak, of men als dooplid verplicht is belastiDg te betalen. Doch al was nu in het hoogste ressort uit gemaakt, dat zulks wel het geval is, dan volgt naar mijn inzien hieruit nog niet, dat de Diaconie verplicht is zoo iemand te ondersteunen. De eene zaak berust bij de Kerkvoogdij, de andere bij den Kerkeraad, waarvan de Diaconie een onderdeel is. Beide zijn afzonderlijke lichamen, hebben met elkaar niets te maken, en bezitten ieder afzonderlijke reglementen. Inkomsten uit H. O. of kerkeljjke goederen worden nooit besteed voor armenbedeeling. Art. 17 van het reglement op de Diaconie- administratie's der Ned. Herv. Kerk zegt duidelijk dat de diakenen moeten zorgen, voor zooverre de middelen toelaten, voor de ondersteuning van behoeftige lidmatendie woonachtig zijn onder het ressort der kerkelijke gemeente, tot welker dienst de diakenen benoemd zijn. Art. 18 geeft hun de vrijheid, om waar het tot hiertoe gebruikelijk is geweest, of waar de Kerkeraad zulks op hun voorstel raadzaam mocht achten, ook dezulken te ondersteunen, die nog geen belijdenis des geloofs hebben afgelegd. Uit de zin //die nog geen belijdenis des geloofs hebben afgelegd," blijkt ten duidelijkste wat het reglement verstaat onder lidmaten genoemd in art. 17. Daar u slecht is ingelicht, vervalt geheel en al uwe veronderstelling, dat ik mij verplicht acht als dooplid, mijn aandeel in den H. O. te betalen. Wel twijfelt u aan de door mij ge- voelde verplichting, door uw vermoeden dat ik dit doe uit overwegingen die met kerk of gods- dienst niets te maken hebben, maar daar ik wel degelijk lidmaat der Ned. Herv. Kerk ben, en mijn attestatie direct na mijn terugkomst in Axel heb ingeleverd, ben ik on bet wist verplicht mijn aandeel in de H. 0. te betalen, en kan er moeilijk sprake van zijn, dat ik zulks doe uit door u vermoede overwegingen. Wanneer het niet bijwonen van godsdienst- oefeningen, voor u het bewijs is dat men geacht mag worden te behooren tot hen die zich daarvan nooit iets aantrekken, en leven als of er geen kerk bestaat, dan heeft u, door mij daaroDder te rangschikken, volkomen gelijk, doch naar ik uit uw schrijven kan opmaken, maakt u, en terecht, onderscheid tusschen kerk en godsdienst en lijkt het mij, dat u hier anders over denkt. Best kan ik begrijpen dat het velen vreemd klinkt dat iemand lidmaat eener kerk is en nooit ter kerke gaat, maar bij de tegeuwoordige samenstelling der Ned. Herv. Kerk is zulks heel goed bestaanbaar. Tot deze kerk behooren 16 Waalsche ge meenten, drie Engelsche Presbyteriaansche ge meenten te Amsterdam, Middelburgen Vlissingen en een Schotsche gemeente te Rotterdam. Verder bestaat zij uit verschillende fractie's, zooals orthodoxen, evangelische, ethische, moderne en mogelijk nog wel andere. Bij mijn toetreding als lidmaat van dit groote lichaam, dat Ned. Herv. Kerk heet, is mij niet de verplichting opgelegd openlijk de leerstel- lingen van een dezer fractie's of onderdeelen te belijden. Als u iemands godsdienstig leven meet naar het ter kerke gaan, moet ik opmerken dat dit een heel slechte maatstaf is. Zoo rondziende treft mijn oog menig persoon, die niet graag een godsdienstoefening zoude overslaan, maar wiens verdere levenswandel geheel in strijd is met de leer, verkondigd door den grooten Stichter van het Christendom, die trouwens de kerk zooals wij die op het oogenblik hebben niet kende, daar deze eerst in de vierde eeuw tot stand kwam. Meer heb ik niet op te merken op het schrijven van u, doch acht het gewenscht er hier toch even op te wijzen, dat het zekere partij steeds te doen is, de toestanden in de Ned. Herv. Kerk aan de kaak te stellen, en haar als het pas geeft, openlijk te beschuldigen als zou deze haar armen niet behoorlijk onderhouden. U dankzeggend, mijnheer de Redacteur voor de verkregen plaatsruimte, teeken ik met hoog- achting, A. E. C. KRUYSSE. Sas van Gent, 31 Aug. 1910 Mijnheer de Redacteur Gelieve mij nogmaals gastvrijheid te verleenen in uw geeerd blad op voorhand mijn dank. In de courant van 30 Aug. 1.1. komt een ingezonden stuk voor van den heer A. Busschaert, waarin hij zegt dat hij rilt, niet van angst, maar van verveling. Meermalen hebben wij gesprekken gevoerd over bedoelde kwestie en ik beken, evenals Mijnheer Busschaert zegt, dat het hart van muziek overvol is, terwijl hij als wij samen waren, en ik er niet over begon, hij er mede voor den dag kwam, en het nu op den rug van een ander wil werpen om zich zelf te verschoonen immers, hij is er steeds van overloopen geweest. U vergeet zeker Mijn heer, dat u indertijd, toen wij mondeling de zaak bespraken, mij nog gezegd hebt, dat het jammer was dat U niet op de vergadering waart, toen ik het oude gezelschap verlaten heb dat ik altijd een der beste en trouwste leden der vereeniging waseene reden te meer voor U, als lid van het bestuur, mii te doen aanhooren, wat u ook niet hebt gedaan, en nu ik de vereeniging heb verlaten zou ik een dwarsdrijvev zijn. Hoe is het toch mogelijk voor een mensch met gezond verstand dat samen te brengen (trouwste lid en dwarsdrijver.) Dat ik mijn terugkeer in de vereeniging afhankelijk wilde stellen van zekere voorwaarden daar weet (J niets van, mijnheer, evenmin als de anderen. Aangezien ik de gelegenheid niet gehad heb om het bestuur te spreken (geluige den brief van 27 Februari 1907) kan er evenmin spraak zijn van voorwaarden, want niemand wist met welke bedoeling ik het bestuur wilde spreken. Het aangehaalde kan dus voor uw beweren geen kracht bij brengen. Waarom dan toch allerminst met mij onder- handelen Was het omdat ik de vereeniging tijdens mijn lidmaatscbap zoo goed ter zijde stond (nog een bewijs den 15 Augustus als ik mij niet vergis 1905 het festival te Middelburg) of was het voor andere persoonlijkheden Als u bet niet weet Mijnheer, zal ik het zeggen, omdat ik altijd recht wilde waar recht was, en onrecht niet kon dulden. Dat is de ware zaak. Wat betreft de eerste viool, en onder de leiding van mij in een ander lokaal spelen, ik ben op denzelfden voet geweest van U Mijnheer, het samenspelen bestond reeds terwijl ik in de vereeniging was. Daarmede is niet door mij, maar door anderen begonnen. Ik heb mij er later bij aangesloten, gij bewijst dus nog dat U het niet klaar weet. Maar wat ik weet is, dat U Mynheer, samen- komsten hield met eenige muzikanten, en de oprichter er van waart, en alzoo geheel en al de eerste viool kont spelen, zoodanig dat het. na enkele weken was afgeloopen. Daardoor moest het met ons ook een einde nemen. Waarom Omdat men niet kon verdragen dat wij ons gezellig vermaakten, want nooit was ons doel daardoor de vereeniging schade te berokkenen, maar om ons meer en meer te oefenen. Neen, Mijnheer, U zijt er niet recht achter. Immers uwe leden, alsook de inwoners der ge meente Sas van Gent weten genoeg wat ik vroeger als lid der //Vereenigae Vrienden" en nu als lid //Der Verbroedering" gedaan beb voor het muziek. Daar ik geen misbruik wil maken van de gastvrijheid mij verleend door den heer Redacteur, zal ik sluiten en zullen de geachte lezers nog meer bewijzen hebben, dat het nim- mer aan mij en anderen heeft gelegen, dat samenwerking niet is verkregen. Nogmaals dank ik u, mijnheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte. H. DE VLEESCHOUWER, Voorzitter Fanfare //De Verbroedering'^ Sas van Gent. Hervormde Kerk. J,er. ®euzen- 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u. en 1$ u., dhr. Thijssen van Hansweert. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., Ds. 6. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Bas van Dent. 9j u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u„ Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 n. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. n B. 9 u., Ds. Ohr. Bruins, Voorbereiding H. Avondm. Donderdag 8 Sept. 2J u., Huwelijksbe- vestiging. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt, (Kerk Axelscbe straat). Zaamslag. 9 u. en 2 u Ds. Hamming. (Kerk Ter Neuzensche straat). Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en 5J u., Ds. A. Janse. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5* u„ leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5* u., dhr. J. J. Kense. lWHMrt1, ZU,lle" zi'n de Noordelijke middenrij, de Noordelijke zykant, de turn en de tuinbanken. Geliefde Koningin Wij stamelen de bede, Da Uwe Majesteit ons lang nog blijv' gespaard Dat in Uw njk bestendigd wordt de vrede Opdat ons Putten ook voor rampen zij bew'aard W ontplooien onze vlag en zitten vreedzaam neder Wij hunkren naar geen pret of wereldsch feestgedruisch Uw Putters vlaggen slechts (althans bij guntfa w?dw)' Z.j gaan de deur niet uit dock blijven kalmpfes S ei leden jaar, Vorstin, (de schuld zij ons vergeven) Toen hebben w.j tot eer van 't lieve' Koningskind De brandspu.t geprobeerd, en nog wel meet misdreven Het menschelijk hart is vaak tot boosheid slechts gezlnd' Maar nu, o, Majesteit, de dag ran Uw verjm-in/ Weer stoffe geeft tot dank, en tot wat vlaggentooi Nu smeeken wy deemoediglijk om Uw bewaring ontplooien onze vlag.en daarmee is het mooi Axel. Huwelijks-aangiften. 19Aug. DingenisMieras, oud 23 j., jm. en Jannetje Maria van der Welle, oud 22 j., jd. 26 Aug. Marinus de Fouw, oud 27 j., jm. en Janna Cornelia Meijer, oud 30 j., jd. Cornells Abraham Dees (van Zaamslag), oud 23 j., jm. en Cornelia Janna Dieleman, oud 22 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 25 Aug. Levinus Mechielsen, oud 26 j., jm. en Maria Verstrateu, oud 31 j., jd. Geboorten. 16 Aug. Gozewijna Abigael Janna, d. van Cornelia Pieter Provoost en van Johanna Cornelia Versprille. 19 Aug. Francois, z. van Egbert de Putter en van Neeltje de Putter. 23 Aug. Margaretha Catha- rina, d. van Franpois Klaassen en van Pieternella de Jonge. 25 Aug. Rene Petrus, z. van Cyrillus van ltumste en van Adtile Celine Mattens. 27 Aug. Rene Aloysius Josephus, z. van Alphonsius Bracke en van Leonia Maria Qngenae. Sander Johannes Jan, z. van Karel Wijna en' van Geertruida Wilhelmina de Krijger. 29 Aug. Aagtje, d. van Willem Hendrik Scheele en van Adriana van Langevelde. 30 Aug. Marinus, z. van Geleijn Ringelberg en van Maria Alida Meeusen. Overlijden. 16 Aug. Gijsbrecht van Bendegem, oud 3 w z. van Pieter Cornelia en van Elizabeth Riemens. 21 Aug. Jan Koster, oud 6 m., z. van Abraham en van Geertruij Schieman. 26 Aug. Pieter Kurvink, oud 80 j., weduwn. van Maria Dees. Bo»cliU:ip«lle. Huwelijks-aangiften. 12 Aug. Petrus Corr.elis Augustinus Verdurmen, oud 33 j., jm. en Francisca Catharina de Loos, oud 32 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 30 Aug. Petrus Cor nells Augustinus Verdurmen, oud 33j.,jm. en Francisca Catharina de Loos, oud 32 j., id. Geboorten. 1 Aug. Maria Cornelia, d. van Cornelia de Feijter en van Maria Dieleman. 8 Aug. Martha Elisa, "d. van Alpbonsus Verbruggen en van Marie Philippine van Vooren. Overlijden. 5 Aug. Prudentia Maria Gelderland, oud 1 j.', d. van Jacobus en van Maria d'Hont. CHnsfie. Huwelijks-aangiften. 19 Aug. Josephus Valkx (van Hontenisse) oud 22 j., jm. en Anna Variade Moor, oud 21 j.,jd. 20 Aug. Alphonsus Staai, oud 29 j., jm. en Maria Anastasia van Hoeck, oud 26 j., jd. 26 Aug. Emile Jauret, oud 31 j., jm. en Maria Isabella Van Goethem (van de Clinge), oud 30 j., jd. 29 Aug. Petrus Honore de Puijsseleijr, oud 27 j., jm. en Maria Eugenia van Landeghem, oud 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Aug. Karel Ludovicus van Poele, oud 36 j., jm. en Leonie Johanna Plasschaert, oud 35 j., jd. 24 Aug. Charles Louis Bracke, oud 25 j., jm. en Florentina van den Broeck, oud 23 j., jd. 31 Aug. Josephus Valckx (van Hontenisse), oud 22 j., jm. en Anna Maria de Moor, oud 21 j., jd. Geboorten. 16 Aug. Anna Maria, d. van Florent Behiels en van Maria Leontina Van Landeghem. 19 Aug. Maria Adolphina, d. van Alphonsus Piessens en van Rosalia vau Dorsselaer. 20 Aug. Carolus Ludovicus, z. van Emiel HonoiA Marie Coenen en van Clementina Thielens. Gilbert Antoine, z. van Constantinus Melsen en van Ludovica Maria d'Hooghe. 21 Aug. Maria Augusta, d. van Petrus Josephus Pau wels en van Maria Eugenia van Poele. Cijrillus, z. van Franciscus Bleijenberg en van Eliza Maria Joanna Schoonvliet. 22 Aug. Petrus Theophiel, z. van Josephus Mangd en van Sophia Wil helmina Vermeulen. 26 Aug. Joannes Camiel, z. van Pieter Augustinus van den Branden en van Philomena Clementina Herrewegh. Overlijden. 20 Aug. Petrus Cornelia Buijze, oud 6 j., z. van Johannes Franciscus en van Stephania de Rock. 30 Aug. Pharai'lda Haulez, oud 2 m., d. van Francies en van Eugenie de Vos. 31 Aug. Gustaaf Buijze, oud 4 j., z. van Johannes Franciscus en van Stephania de Rock llraanw. Huwelijks-aangiften. 5 Aug. Alphon sius de Rijcke, oud 23 j., jm. en Apolonia Maas, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Aug. Albertus van Vlier- berghen, oud 46 j., wedn. en Dorothea Ivens, oud 31 j., jd. 17 Aug. Josephus Augustinus de Schepper, oud 43 j., jm. en Louisa Blondina Borm, oud 38 jd. 19 Aug.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 6