0 A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad e o r Zeeuwsch-VlaaBderen. No. 5502. Zaterdag 3 September 1910. 50e Jaar gang Landboiswberichten. Geraiengde berichten. ■f M. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen r 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika l,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitga/e ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 reeels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp' directe opgaaf van driemaai plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. EZEOZE^STIE BXj-A-XD, TER NEUZEN, 2 September 1910. Sluiskil. De heer P. Scheffelaar Klots van bier, tbans onderwijzer te Enscbede, slaagde dezer dagen voor de akte Duitscb 1. o. Een jongeling albier, die wegens zijne gebrekkige beenen, zeer moeilijk kan gaan, beeft zicb een fiets aangeschaft die met de banden in beweging wordt gebraebt. De fiets is driewielig en voorzien van een mooie en ge- makkelijke zitplaats. Door middel van twee befbootnen, die met de banden op en neer worden bewogen, rolt bet rijwiel voort en wel zoo snel als een gewone fiets. Sas van Gent. Ter gelegenbeid van den jaardag van H. M. de Koningin wapperde van alle open- bare en vele particuliere gebouwen de driekleur. In den voormiddag deden de leerlingen van school A onder leiding hunner onderwpzers een optocbt door de gemeente en bracbten als blijk van bulde aan een aubade voor bet gemeentehuis Des namiddags bad op de Groote Markt een uitvoering plaats door de gymnastiekvereeniging T. H. O. R. onder leiding van bun alleszins bekwamen leermeester. Onder belangstelling van een talrijk publiek had daarna door de leden aierzelfde vereeniging op bet voetbalplein een wedloop met bindernissen nlaats. - kelijk was net om aan te zien, welke pogingen werden aangewend om de bindernissen daarbij in den weg gelegd, door te komen. Des avonds gaf het muziekgezelscbap //De Vereenigde Vrienden" op de Groote Markt, ten aanhoore van een groote schaar belangstellenden een goed geslaagd concert, waardoor alweer eens bewezen werd, dat dit gezelschap nog lang niet op zijn laatste beenen loopt. In de pauze van bet concert en onder uitvoering van het volkslied werden door de gymnastiekver eeniging pracbtige standen vertoond. Een daverend applaus viel den uitvoerders ten deel nadat tot slot van bet goed geslaagde onze geeerbiedigde vorstin feest bet Wilhelmus werd ten geboore gebracht. Koewacht. Veel is er in den laatsten tijd geklaagd over de geringe opbrengst der aard- appelen. Nu de aardappeloogst op sommige plaatsen in vollen gang is, komt men tot de treurige ontdekking, dat men niet te veel gezegd heeft, toen men beweerde dat meer dan 1/3 der knollen door de ziekte was aangetast. De nieuwe soorten, vooral //de Industrie" zijn nog het minst door de ziekte aangetast en geven een voldoend bescbot. Ook de kwaliteit der aardappelen laat dit jaar veel te wenscben over. Daardoor is onze aardappel- handel met Belgie, op andere jaren van zoo groote beteekenis, van weinig belang. Volgens een statistiek, dezer dagen door het Belgiscb Ministerie van Financien opgemaakt, werden in de maand Juli 1.1. uit ons land naar Belgie gezonden 1,709,000 K.G. aardappelen, terwijl de invoer uit Frankrijk bedroeg 3,192,300 K.G. Yan 1 Januari tot 1 Augustus van dit jaar verzonden wij naar Belgie ruim 19 millioen K.G. aardappelen tegen 32 millioen in hetzelfde tiidvak van bet vorige jaar en 27 millioen in 1908. De geringe opbrengst doet natuurlijk haar invloed gelden op de marktprijzen. Wij hebben eens onderzocht, boe in de week, van 20 tot 27 Augustns de middenprijzen der aardappelen waren op de voornaamste Belgische markten. Over bet algemeen waren de prijzen wat lager dan in de week van 13 tot 20 Augustus. De boogste markt hadden Doornik en St. Truiden met 12 francs per 100 K.G., daarop volgde Ronse met 11,5, Aarlen, Bergen en Namen met 11 francs. Te Tbienen en Yirton waren ze 10,5, te Ath, Tongeren en St. Nicolaas 10, te Yperen 9,75, te Basselt en Roeselaere 9, te Aalst 8,50, te Lokeren 8 en te Dendermonde 7,5 francs. De laagste markt hadden Brugge en Lier met 7 francs per bonderd kilogram in de week van 13 tot 20 Augustus werden te Lier de aardappelen verkocht tegen 6 francs en te Brugge tegen fr. 6,50, te Doornik daarentegen tegen fr. 13,50. Zooals men ziet, loopen de marktprijzen nog al uiteen. Hengstdijk. Een ernstig ongeluk had deze week plaats op onze kermis. Het dochtertje van den beer v. H. albier viel uit den schommel, en werd bewusteloos opgenomen, in welken toestand zij meer dan een dag is gebleven. Ook beliep zij ernstige kneuzingen. Naar men verneemt, moet haar toestand niet buiten gevaar zijn. Graauw. Heden Donderdag slaagde te's Her- togenbosch voor de hoofdakte de beer P. A. L. Eggermont, onderwijzer albier. Graauw. Als een bijzonderheid mag vermeld worden, dat van de openbare school te Graauw, een onderwijzeres en twee onderwijzers examen voor de hoofdakte bebben afgelegd en alle drie zijn geslaagd. Het was de eerste maal, dat zij opgingen. Een prachtig succes. De doodslag te frliddelhurg. Men scbrijft ons uit Middelburg Zelden is een Koninginnefeest alhier zoo treurig geeindigd als dat van gisteren en zelden is meer in koelen bloede iemand van het leveu beroofd als den armen boerenarbeider die alhier Woensdagnacbt bet leven liet. meisjes "ln^de richting van Nieuwland wegge- bracht. Een van hen had daarbij ongenoegen gebad met zijn uitverkorene over een niet aan te duiden zaak. De jonge man was gebelgd over de bouding van het meisje en kwam in opgewonden toestand met zijn kameraden naar huis wandelen. Op den Kanaalweg bij het Station van den staatsspoorweg ontmoeten zij een clubje van ongeveer twaalf boertjes en boerinnetjes, die van het feest buiswaarts keerden. Het was toen ongeveer kwart voor twee. De boeren hadden, zooals dat bier meer gebruikelijk is, een flesch jenever bij zich. De bedoelde soldaat vroeg of er voor de miiitairen ook wat overschoot waarop geantwoord werd dat er voor ben niet was ingekocht. De soldaat werd hierop plotseling zoo kwaad dat hij zijn bajonet trok en hiermede eerst de flesch stuk sloeg en daarna den 24jarigen Wallenburg, een steek in den hartstreek toe- bracht, waarop deze direct ineenzakte en een lijk was. De miiitairen begaven zich hierop naar de kazerne, maar werden even later door de politie uit hun kooi gehaald en naar het politiebureau overgebracht, waar de commissaris direct aan- ving met booren van de getuigen. De vermoedelijke dader, de milicien D., af- komstig uit Zaamslag, bleef zoowel des nachts als 's morgens voor den commissaris ontkennen. Daar de misdaad alleen door miiitairen ge- pleegd is, niet in vereeniging met burgers, werden de drie soldaten Donderdagmorgen door de wacbt van het politiebureau gehaald en zullen de militaire autoriteiten deze zaak ver- der onderzoeken en zal de krijgsraad in dezen het werk van den burgerrechter overnemen. Den geheelen dag was dit drama het onder- werp der gesprekken op straatop de wekelijksche markt hoorde men bijna nergens anders over spreken. Nader meldt men ons Betreffende den hierinden nacht van Woensdag op Donderdag plaats gebad hebbenden doodslag vernemen wij nog de treurige bijzonderheid, dat onder de meisjes, die den verslagene ver- gezelden, diens zuster was. Dat deze, evenals de andere leden van het gezelschap, die alien vroolijk zingend buiswaarts keerden, hevig ont- stelden behoeft wel geen betoog. Nadat men W. bad zien vallen vergewiste men zicb bij luciferslicht of er nog leven te bekennen was. Het moorddend te veel laat dragen, had zijn vernielend werk volbracht. pe commissaris van politie deed het lyk photografeeren met magnesiumlicbt, zooals het ge von den was. Het een en aDder maakte, dat bet geruimen tijd duurde eer het lijk kon worden vervoerd, mede omdat de vermoedelijke dader en zijn metgezellen ter plaatse van den doodslag met bet lijk -werden geconfronteerd. De vermoedelijke dader bad zelf een wond aan het boofd, bem vermoedelijk toegebracht begrijpelijkerwijze door een der boeren, die in woede waren ontstoken. RIJKSPOSTSPAARBANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand September en waarop de rente over bet afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig inogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacbt. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren gescbiedt tegen bewijs van ontvang. Een Srsstig onkruid. zpn j as. Hij heeft weinig menschelijks in zpn voorkomen, is zeer verwilderd. Zijn gelaat is met een korst vuil bedekt en zeer vermagerd. De nagels zijner vingers zijn 3 c.M. lang. De vrouw heeft een vlasbaard. Op een tafeltje bewaart de man een 500 lucifersdoosjes. Voor waar, oen beklagenswaardig echtpaai J De goede diensten van een speurhond ondervond dezer dagen de landbouwei Heesen, te Ratum. Toen hij naar het veld ging, hep zijn driejarig kind mede. De vader stuurde den kleine naar huis terug, doch de dreumes ging den verkeerden weg op en geraakte hoe fanger boe meer van buis af. De ouders onge- rust over bet wegblijven, gingen na eenige uren aan het zoeken, doch vonden geen kind. Toevallig bevonden zicb over de grens een paar Duitsche douanebeambten, die een speur hond bij zich hadden. De hond werd in het huis van den landbouwer gebracht, berook de kleeren van den kleine en binnen korten tijd had bij het kind gevonden, te Stadtlohn, op 3 uur af'stand van bet ouderlijke buis. Terwijl Dinsdag te Loosduinen een 15tal arbeiders bezig waren een put uit te graven, waarin van beton een kelder gemetseld zou worden voor de machine van een stookkas, stortten eensklaps de wanden in en werden alien tusschen hout en aarde bedolven. Op bet vreeselijt hulpgeschreeuw kwam van alle zijden hulp en zoo waren de menschpn wusretbuts, emAu-- vrijwel ongedeerd. Woensdagmiddag is op de Vischmarkt te Leiden in de feestdrukte een zevenjang jongetje door een zwaarbeladen wagen overreden en eenige oogetiblikken later bezweken. Te Nederbemert moest dezer dagen de brandspuit beproefd worden. Zij moest uit haar buisje gehaald worden naar bet bepioe- vingsterrein. Als trekkracbt bezigde men een ezel De Geld, is benieuwd, of de opperbrand- mee'ster daar ter plaatse tot aankoop van dit trekdier zal adviseeren m. a. w. of de pioet bevallen zal. De kleinste loteling. Gistermorgen had te Heerenveen de loting voor de Nationale Militie voor de gemeente Schoterland plaats. Onder de adspirant-krygs lieden bevond zicb de loteling Jan de V Jubbega-Schurega, hoog 94,3 c.M., zwaar den uit K. G. 1 Deze loteling werd door een sergeant aan Helaas was dit niet het geval. wapen, dat men miiitairen veel In ons nummer van heden komt een adver tentie voor der Hollandsche C redietbank die Otigineele Premie-Loten aanbiedt op maande- lijksche aflossing van 1, 2,— en 3, Zooals uit de advertentie blijkt, hebben er bij die Premie-Loten bijna elke maand een of eenige trekkingen plaats met vele hooge pi ijzen. De eerstvolgende 2 trekkingen met 17034 prijzen waaronder hoofdprijzen van frs. 75;000, frs. 10,000 enz. zullen reeds op 14 en 16 Sep tember a. s. plaats vinden. Bij dienstorder is bepaald, dat aan de postkantoren gevolg moet worden gegeven aan ale aanvragen van het publiek tot aankoop tan bier te lande verkrijgbaar gestelde koloniale en buitenlandsche frankeerzegels en dus aanvragen van meer dan een exemplaar van dezelfde soort niet mogen wordeD atgewezen. Te Osingabuizen, bij Heeg (Fr.), is een kluizenaars-paar aangetroffen. Het is niet onbemiddeld, docb geen van beiden is toereken- baar. Het verbeert in een staat van verre- gaande vervuiling. De man bewaart het geld, verpakt in een courant, in den binnenzak van Militieraad toegevoegd, op den arm genomen, om hem zoodoende in de gelegen ei te stellen, eigenbandig een nummer uit de bus te nemen. Aldus volbracht de nog geen meter hooge lotelino; zijn plicbt Als een merkwaardigbeid wordt bierbij nog vermeld, dat bet huisgezin, waartoe Jan behoort oorspronkelijk bestond uit acht kinderen, waar- van vier van normale grootte en vier van Jan s grootte waren, terwijl de ouders geheel normaal ziin. Een der kinderen, een jongen van Jans hoogte en gewicbt, is overledende twee over- big vende Lilliputters zijn 30 en 16 jaar oud. Die heeft er plezier in Een kip bij de wed. v. Zanten te Ygfbuizen,. Haarlemmermeer, beeft driemaai eieren uitge- broed, tusschen 3 April tot en met 27 Augustus le maal 14, 2e maal 12 en 3e maal 11 kuikens. Zaterdagmiddag is door felle Z. W. ruk- winden de ballon-captif, waarop dien middag in de legerplaats bij Oldebroek zou worden gescboten, van den kabelwagen weggedreven, met zicb nemende een 600 kabel. Waarschijnlijk door dien sleep bad men bem spoedig te Wapenvelde te pakken. Hij werd daar opgeborgen en ter oeschikking ge- steld van de militaire autoriteit. Een te IJmuiden tbuisbeboorende stoom- trawler keerde tusscbentijds van de Yisschenj terug met verlies van vischtuig, hetwelk men gekapt had omdat de bemanning vreesde dat bet schip zou zinken. losgerukt en COERAST. Mlt til nil verachijiit IHaandn^-, Woensdasf- en Vjr5f«J»uavorad, uiSgeasonile'.* f op Feestdaaren. '''j lie fr E". ii—ii—m talriike Vliatfaen. Uiii Uit -Uaoff- Hp landhnnwp.r bestriiden is het zeer gewensckt, dat men hunnelevens- wiize kent en daardoor op de hoogteis van de voorwaarden, van welke him wasdom afhangt. Met deze kennis ge- wapend, kan men die vijanden in hun levenswortel aantasten. Ben zeer lastig onkruid is het Kleine Hoefblad, ook wel Tabak, Stankblad, Paardenklauw. Hoosbloem en Dokkeblad genaamd. Wanneer eenmaal djt onkruiQ op een stuk land vasten voet verkregen heeft, is het zeer lastig om van deze plaag verlost te worden. De ver- breiding van dit onkruid geschiedt in hoofdzaak dooi ziin onderaarschen Stengel, die diep in de aarde dringt; het zaad heeft in die verbreiding een minder groot aan deel. Het Hoefblad is een groot vriend van vocht en van een lossen, korreligen bodem. Heeft men dus een stuk land, dat door het Hoefblad heel erg veront- reinigd is, dan kan men dit onkruid het best bestridden door het land te veranderen in een meerjartge weiae. Door den vasten, stijven bodem der weide kunnen (te uitloopers van den Stengel moeilijk heendringen en daar door wordt de vermeerdering van dit onkruid zeer be- lemmerd. Een uitstekend middel ter bestrijdir.g van het Hoefblad is het brakendan toch heeft men ge- legenheid, om door dikwijls ploegen het vormen van bladeren te beletten, waardoor de plant natuurlijk zeer verzwukt wordt. Ook na den oogst, kan de ploeg goede diensten bewijzen. Ha het ploegen kan men door de egge de atgesneaen leden van den stengel aan de oppervlakte brengen en daarna verzamelen en verbranden. Andere middelen-, zooals het besproeien met eene oplossing van zout ot kopervitriool zijn niet aan te bevelen. Lenenkelemaa gelukt het, door eene sterke bemesting het Hoetblaa te verdrijven De bloemen, welke vroeg in het voorjaar, nog voor de bladeren, verschijnen, dient men at te plukken en daardoor zaadvorming te voorkomen. rx i i _1 r4r»rvv non SPl'CfP.Rn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1