Gemengde berichten. maken met het boomen vellen in de nabii- gelegen bosschen. In Hontenisse wordt ereneens weinig in de breten gewerkt. De meesten van hen, die daar domicilie hebben en in Duitschland geregeld werken, komen slechts een enkele maal in het jaar te huis. Hoe sterk daar de afwezigheid is, blijkt wel meruit, dat een dezer lieden tnededeelde, dat hy nauwkeurig had aangeteekend, wanneer hij de laatste 15 jaar te huis was geweest. Bet bleek toen, dat hy 18 maanden in totaal in zyn gezin had doorgebracht, dus gemiddeld ongeveer 5 weken per jaar. Een merkwaardigheid in deze groep van gemeenten vormen verder de te Koewacht ge- domicilieerden. Deze vertrekken toch vooral in de maanden October en November naar het buitenland en komen eerst in Mei of Juni terug. Dan blijven zy 4 tot 6 weken in Koe wacht, waar zij arbeiden of in eigen hof, of by de boeren in de omgeving. Gaat de oogst rypen, dan trekken zij naar verschillende plaatsen van Holland om werkzaam te zijn by de land- bouwers. Anderen nemen deel aan de bieten- campagne en gaan na afloop naar het buitenland. u verdiensten bij het werken in den oogst in Holland bedragen gemiddeld /2a 2,25 per dag. De mannen verblijven dan gewoon- lyk in de schuren van de landbouwers. TEIl NEUZEN, 31 Augustus 1910. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin wapperde heden van talrijke gebouwen de driekleur. Dat is ditmaal in Ter iSieuzen, dat zich anders op Oranjedagen niet onbetuigd laat, het eenige vreugdebetoon. Het^muziekgezelschap //De Vereenigde Werk- Iieden is voornemens hedenavond haar traditio- neelen muzikalen ommegang te doen, terwyl den leien van „De Buiten-Societeit" eene groote cinemavertooning, gevolg^ door een bal, wordt geboden. Heden bezochten de leerlingen van de gemeentelijke jongens-weesinrichting te Gent, onder geleide van de onderwijzers onze plaats. Zij werden ontvangen door den voorzitter van //De Buiten-bocieteit", den heer Schagen van Leeuwen, en andere bestuursleden. In den tuin del societeit werd eenigen tyd verpoosd. Des namiddags arriveerde het gezelschap op .ll^larkE en werden daar gezongen het Wuhelmus, het Wien Neerlands Bloed, de Bra- banfonne en een Vlaamsch Volkslied, waarna de weezen voor rekening van eenige heeren van "ier in de hotels op de Markt werden getracteerd op limonade. Daarna werd eene wandeling door de stad gemaakt. -Bij Kon. besluit zijn benoemd in den Nederl. Leeuw tot ridder T. H. de Meester, directeur der stoomvaartmaatschappii Zeeland, te Middelburg in de Oranje Nassauorde tot ridder A. flolle- stelle. lid der Provinciale Staten te Tholen P. A. Baart, burgemeester van Graauw en Langem dam; A. van der Wart, directeur der ambachts school te GoesI. Kakebeeke, rijkslandbouw- leeraar te Goes; Ph. J. van Dixhoorn, voorzitter der afdeeling Axel van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. De eeremedaille der Oranje-Nassauorde, in brons, werd toegekend aan P. de Yisser, oud- gemeentebode te Axel. In de gehouden Raadsvergadering te Phi lippine op Dinsdag jl. zijn de navolgende incre- zonden stukken behandeld Een.. scljryven van den heer W. Meerman, waarbij hij eerbiedig eervol ontslag aanvraagt als hoofd der school in deze gemeente, tegen 1 April 1911. Met algemeene stemmen wordt hem dat eervol ontslag verleend, onder dank- betuiging voor de vele en goede diensten ge- duiende bijna 27 jaren aan de gemeente be wezen. Een schrijven van den telefoonhouder om verhooging van salaris. In den tegen woordigen tijd wordt veel meer dan vroeger van zulkeen ambtenaar gevorderd, daar thans in de maand Juli meer dan 500 telegrammen aan dat kantoor zijn verhandeld. De Raad gaarne erkennende, dat een salaris van 175 geen al te groote weelde mag genoemd worden en ongaarne wegens de finantieele zorgen der gemeente het budget wenscbt te verhoogeu, besluit toch wegens de billijkheid van den verzoeker ziin salaris on f 200 te brengen. Yerder nog een schrijven van de firma 1 aalman belast met de post van Philippine naar het station met beleefdelijk verzoek zijn jaarlijksche subsidie te willen verhoogen daar het hem schier onmogelijk wordt met°zulk een gering salaris de post te kunnen behouden. Om dezelfde redenen als in het vorige verzoek besluit de Raad die subsidie met 15 te ver hoogen en alzoo op j 75 te brengen. De voorzitter deelt mede dat bij de aanbe- steding van de werken aan de haven E. v. d. Bossche als laagste inschrijver voor de som van /1895 en 1345 voorkomt, waarom het werk aan hem wordt gegund. Met het oog op het aanstaand druk vervoer van suikerbeeten aan de haven, heeft de Raad aan Burg, en Weth. machtiging verleend om °°k .aan den Zuidkant der haven de suikerbeeten te mogen opstapelen. Verder werd de gemeenterekening verhandeld van 1909, inkomsten 14808,05, uitgaven f 14409,35. Alzoo een goed slot van f 398,70. De rekening voor 1911 aan den Raad aange- boden bedraagt 12985,965. Axel. Tot onderwijzer aan de Bijz. school in de Nieuwstraat alhier is benoemd de heer J. R. de Jonge, thans onderwijzer aan de Byz. school op 'tZoute Spui. Axel, 30 Aug. Bij de heden alhier ge houden verkiezing voor een lid van den Raad (vacature D. J. Oggel) werden officieel candidaat gesteld de heeren Herms. de Feijter, voor wie een lijst werd ingeleverd van wege de liberale kiesvereeniging en J. M. Oggel, voor wie een lijst, werd ingeleverd door de antirev. kiesver eeniging. Stemming op 6 Sept. a. s. In de heden gehouden buitengewone ver- gadering van stembevoegde ingelanden van den polder Oud-Eglantier werd tot dijkgraaf herbe- noemd de heer M. Wolfert alhier. Axel, 31 Aug. Zoodra het hier gisterenavond door eene mededeeling van de redactie dezer courant bekend was, dat bij gelegenheid van den ja,ardag van H. M. de Koningin ook personen uit deze gemeente waren gedecoreerd werd door het bestuur van het fanfarengezelschap //Con cordia?' besloten tot het brengen van serenades. Eerst trok het gezelschap naar de woning van den heer P. de Yisser, oud-gemeentebode, aan wien de bronzen medaille der Oranje Nassau orde was verleend, terwyl daarna een wandeling werd gemaakt naar de hofstede van den heer Ph. J. van Dixhoorn, benoemd ridder in voor- noemde orde. Koewacht. Maandag is door de marechaussee van hier, geholpen door die van Axel, een onder- zoek ingesteld omtrent verschillende diefstallen gepleegd door Ch. d. S. Dat jongmensch moet o.a. bij verschillende landbouwers de sieutels der ploegen ontvreemd en die hier en daar verkocht hebben. Hij is Maandag in hechtenis genomen doch na het onderzoek weer in vrij- heid gesteld. A. d. S., die hiervan hoorde, is naar Belgie gevlucht. Bovendien wordt het onderzoek voortgezet omtrent het afsnijden der aren van op het veld staande schoven, waaraan naar het schijnt, verschillende personen schuldig zyn. Een buisvader heeft dit onderzoek niet af- gewacht en is met vrouw en kinderen naar Belgie verhuisd. Men is voornemens het volgende jaar geen geen arenlezers meer op het veld toe te laten, die geen schriftelyk verlof bezitten van den eigenaar van het land. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van Woensdag 31 Aug. de volgende vonnissen uitgesproken L. v. B., oud 65 j., rondreizend koopman, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, is wegens het plegen van ontuchtige handelingen met iemand beneden de 16 jaren veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, met mindering der preventieve hechtenis. J. P. B., oud 26 j., brievenbesteller te Sas van Gent, is wegens het door schuld veroor- zaken van lichamelijk letsel veroordeeld tot 7 dagen hechtenis. P. T., oud 28 j., landbouwer te IJzendijke, is wegens als voren veroordeeld tot 7 dagen hechtenis. A. s. Zondag wordt te Vlissingen evenals in het gansche land, door de in Zeeland be- staande afdeelingen van den JNed. Bond van post- en telegraafbeambten //De Post" een pro- pagandavergadering gehouden, waarin de heer K. W. Geul van 's Gravenhage spreken zal over hooger loon. De Zeeuwsche afgevaardigden ter Tweede Kamer zijn tot bij woning dier samenkomst uitgenoodigd. - Maandagavond heeft op de drukkerij der firma D. G. Krober Jr. te. Middelburg een ongeluk plaats gehad. De 58jarige drukker A. Traanje zag dat er iets aan een der waaiers haperde. Bij zijne poging om de fout te her- stellen geraakte hij met zijn linkerhand tusschen de pers. De middelvinger werd zoo goed als geheel van de hand afgesneden, terwiji ook de andere vingers geraakt werden. Had de andere aan de pers staande drukker niet direct de pers tot staan gebracht, dan had F. zeker al zijn vingers van den linkerhand verloren. De ongelukkige werd op raad van Dr. Weyl naar het gasthuis overgebracht, waar gistermorgen de middelvinger geheel is afgezet. Bij den brand op Zaterdag in de boerderij van Bosma te Terband (Fr.) is ook een jas, waarin 400 aan bankpapier, verbrand. B. had de jas uitgeworpen om het vee te redden. Te Oostwold (Gr.) ging de 68jarige arbeider Jan van Lange Maandagmorgen met een wagen klaver halen. Hij stapte van den wagen, zakte ineen en was dood. Hontenisse* Eene 90jarige blinde dame die in het Liefdegesticht alhier wordt verpleegd,, wilde zich op een stoel zetten, doch ging er naast zitten, waardoor ze viel en een arm brak. Daar zij goed gezond is, hoopt de geneesheer, dat het licbaamsdeel nog goed in orde zal komen. St. Jansteen. Het 9jarig zoontje A. Dob belaer raakte Donderdagnamiddag met de hand zoodanig tusschen het raderwerk van een stroo- snijmolen bekneld, dat het knaapje twee vingers werden afgedrukt. Geneeskundige hulp werd spoedig ingeroepen en verleend. Borssele. Op de statuten van de afdeeling van het //Groene Kruis" alhier werd de Konin klijke goedkeuring ontvangen. Koninginnedag. Te Middelburg werd de Koninginsverjaardag hedenmorgen op plechtige wijze herdacht. Te half negen werden door het Middelburgsch Muziekkorps de Volksliederen en koraalmuziek ten gehoore gebracht op de Markt. Te tien uur had de kerkelijke viering in de Nieuwe Kerk plaats, waar Ds. H. Jonker de gemeente toesprak en waar door de zangvereeniging z/IIosanna' toepasselij ke liederen gezongen werden. Desmiddags te twaalf uur had een groote parade van het garnizoen plaats. Om een uur werd in de Abdij voor de woning van de Commissaris der Koningin de eerste uitvoering gegeven van den Trompetinenmarsch, de //clou" van de feestviering. Deze marsch werd uitgevoerd door 100 jongens van 8--12 ejaar op kleine trompetten en met begeleiding van het Middelburgsch Muziekkorps. Het zal wel alle toehoorders gegaan zijn als ons, en ieder zal wel verwonderd zijn geweest dat het den componist en leider, den heer Jan Morks gelukt is, die //bengels" zoover te krijgen, dat alle honderd precies op tijd invallen. Het geheel maakte een prettigen indruk. Te half vijf en te vijf uur werd de marsch wederom uitgevoerd en wel respectievelijk op den Dam en op de Markt. Op laatstgenoemd plein werd van half drie tot half vijf een matinee gegeven. Hedenavond verlichting van en concert op de Markt en tot slot vuurwerk op het Molen- water. In den nacht van Zondag op Maandag zyn zekeren G. Neilen, uit het gehucht Leyen- broek bij Sittard, 5 messteken in borst en schouders toegebraeht, waarvan 2 gevaarlijk. De marechaussee heeft nog denzelfden nacht als de vermoedelijke dader gearresteerd den beruchten J. B. uit Leyenbroek en zekeren G. M. uit Ophoven. In het gehucht Ophoven-Sittard isMaandag- nacht zekeren St. bij een vechtpartij een oog uitgeslagen. De vorige week is te Sassenheim een oud schuurije afgebrand, waarin bloembollen waren geborgen van den bloemist, den heer Y. A. Dit brandje kwam velen al zeer zonderling voor. Verschillende omstandigheden wekten ver- moedens, dat hier opzet in 't spel was, waarom de justitie zich er mee ging beinoeien. Zaterdagnamiddag kwam de officier van justitie met de griffier uit Den Haag over en werd de heer A. op 't raadhuis te Sassenheim verhoord. Als verdacht van brandstichting werd de verhoorde dien avond in de eel gesloten en Zondagmorgen naar het huis van bewaring overgebracht. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Beverwijk, bij een vechtpartij, iemand, De Graaf genaamd, dermate mishandeld, dat hij Zondag in het gesticht van den H. St Joannes de Deo is overleden. De Graaf moet letterlijk doodgeschopt zijn, want, toen men hem des nachts bewusteloos op straat vond liggen, had hij ernstige wonden aan onderlyf en hoofd, welke door schoppen moeten toegebraeht zijn. De wonden bloedden vreeselijk. Verdacht van deze gruwzame mishandeling, is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht, E. Z., uit Beverwijk. Gevangene ontvlucht. Een gevangene in het huis van bewaring te Alkmaar, Andries H., is eergisteravond ontvlucht. Een bewakerliet, toen hij het licht ging opsteken, den sleutel op het slot van een eel zitten. De gevangene rende de eel uit, gooide de deur daarvan dicht en wist op de binnenplaats te komen. Daar stapelde hij eenige tonnen op elkaar en waagde vervolgens een koenen sprong over den muur. Op het rumoer, dat de gevangenbewaker maakte, kwam de tweede bewaker toesnellen, waarna beiden zoo spoedig mogelijk de politie waar- schuwden. Deze trok er dadelijk op uit en had het geluk, na korten tijd. den ontvluchte op den Helderschenweg te arresteeren. Herhaaldelijk kwamen te Naarden kinderen die aan den Bussemerweg woonden, op school met klachten, dat een vreemde heer hen op eenzame wegen wilde troonen, onder voor- wendsel, dat hij jarig was, en hen op die wegen wilde tracteeren. Gelukkig hebben reeds langen tyd geleden de onderwijzers in alle klassen als preventieven maatregel der kinderen gewaarschuwd, om met niemand, onder welk voorwendsel of bedreiging ook, mede te gaan, zoodat het laaghartig in- dividu, die nog niet door de politie ontdekt is, nog geen slachtoffers heeft kunnen maken. Zaterdagmiddag te half 5 kwamen 2 opge- schoten jongens van 14 jaar de politie in kennis stellen met een ander onzedelijk bedrijf. Op den Huizerstraatweg n.l. waren zij ach- tervolgd door een heer met lage schoenen, korte broek, sporthemd en pet gekleed, doch die zich echter zeer oneerbaar gedroeg. Ver- moedelyk onraad bespeurende, haalde hij uit een pak, dat hij bij zich had, een kapelaans- jas en kapelaanshoed te voorschijn en kleedde zich schielijk daarmede. De politie, van een en ander in kennis ge steld, spoorde hem op. Aanvankelijk meenen- de met een pseude-kapelaan te doen te hebben kwam zij al spoedig tot de ontdekking, dat zij werkelyk een kapelaan gearresteerd hadden. De getuigen, o. a. ook een werkman van Huizen, die den verdachte ook oneerbaar had zien optreden, werden alien aan een langdurig verhoor onderworpen. Allen herkenden zy den verdachte, die bekende zonder zijn kleeding als geestelyke aldus geloopen te hebben. Eerst te 7 uur werd den verdachte verlof gegeven te vertrekken, nadat proces-verbaal was opgemaakt. (Hbl) Maandagmiddag om 2 uur werd over de daken in de Schavensteeg te Rotterdam jacht gemaakt op den beruchten inbreker A. Bastiaanse, wiens gevangenneming door de rechtbank te Leeuwarden was gelast, verdacht van mede- pliehtigheid aan den diefstal op 2 Augustus aldaar. Acht rechercheurs vonden hem tusschen de daken verscholen. Morgen wordt hij naar Leeuwarden overgebracht. De laatste tram uit Egmond heeft waar- schijnlijk Zondagavond een bewoner van Alkmaar, een zenuwliider, aangereden. Maandagmorgen al- thans werd diens lijk met een gapende wonde aan het achterhoofd nabij de Bergermeer aan den weg gevonden. Van een huwelyksvoltrekking Men schrijft uit Winschoten: Zij hadden reeds eenige jaren samengewoond en hadden een drietal kinderen. En altijd nog, nu eens om deze, dan om gene reden was er van het trouwen niets gekomen. Donderdagavond echter werd hun de drang, om voor altijd aan elkaar verbonden te worden, zoo sterk, dat de jongeman en vrouw ver- gezeld van hun kroost, dat ten deele in den kinderwagen was geborgen -- naar het stadhuis trokken, om te worden getrouwd. De kinder wagen werd nabij het stadhuis neergezet, terwiji de jongeman en vrouw (de laatste met een zuige- ling van ruim een maand op den arm en de twee andere kinderen aan haar zijde), naar binnen togen, waar de echtelijke band werd gelegd en het aanwezige kroost gewettigd. Kinderen, zooals hier, als bruidsmeisjes te hebben, komt zeker wel zelden voor. Een man te Lutterade-Geleen (Limburg) kan't, naar't schijnt, zeer slecht met de Leer- plichtwet vinden hij weigert tenminste beslist zijn kinderen naar school te sturen. Boeten en nog eens boeten, hechtenis zelfs is er reeds het gevolg van geweest, doch de man blijft hardnekkig volhouden. Dezer dagen verschenen wederom twee marechaussees uit Beek. C., zoo heet de man, moest n.l. weer een hechtenis van ze#-en-twintig dagen ondergaan. Daar hij niet goedschiks mee wilde, kreeg hij een proces- verbaal wegens verzet op den koop toe. Ook zijn eega wilde ook een duit in't zakje leggen. Zij sloot de politie op en toen deze daarop z/uitbrak", moet een der marechaussees van de juffrouw een paar flinken vuistslagen tegen het hoofd gekregen hebben. Ook daar zal wel een verbaaltje het gevolg van zijn. Maandag is op den Leidschen Straatweg onder 's Gravenhage weder iemand de dupe ge- worden van kwartjesvinders. Het medelijden van den voorbijganger werd opgewekt toen een naar zijne meening arme man met kaartspelen aan een paar personen f 25 verloor. De heer probeerde het daarom voor dien man terug te winnen, maar in plaats van 25 te winnen, verloor hij 50. Toen bemerkte hij eerst met wat soort lieden hij te doen had. Niet onwaar- schijnlijk behoorde de persoon, die over het veriies van f 25 gejammerd had, tot de bende. De heer deed aangifte bij de politie, die beslag op kaarten enz. legde. De zaak is in onderzoek. Te Gentbrugge is een man Zondagavond met zijn 12jarige dochtertje in de Schelde ge- sprongen en verdronken. Niet lang geleden was de man gehuwd voor de tweede maal en reeds meermaal, zegt men, hadden huiselijke twisten plaats gehad. Het meisje was een kind uit het eerste huwelijk. In de ru'inen der St.-Baafsabdij te Gent heeft men een vierde graf bJootgelegd. Dit maal ligt het geraamte als gevangen achter een zwaar, ijzeren traliewerk, waarvan de O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2