A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad uwsch-Vlaandere No; 5501. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Buitenland. Binnenland. Donderdag 1 September 1910. 50e Jaargarig. EBBSTB SX-..A.1D. 6EMEENTEBEGR00TING. SCH00LGELD. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/g en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 aren op den dag der uitgave ADYERTEN TIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf yan driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. (Tervisie-legging Kiezerslijst). De geestdrift yan de bevolking, Zondag bij de verheffing yan het vorstendom Montenegro tot Koninkrijk, is buiteugewoon groot geweest. De Koning en de Koningin van Italie (de „Ei zoo, wil men hier een winkel oprichten vroeg het jonge meisje, toen zij zag wat hier geschiedde. Mistress Codiment deelde haar mede, dat een matroos goederen uit't buitenland te koop bood. z/Het is misschien een smokkelaar vroeg Capitola zacht. //Hp maakt er geen geheim van", antwoordde de huishoudster. //Maar", voegde zij er bij, z/als in 's Hemelsnaam de majoor maar niet komt Ik vrees, dat het dan een helsch standje zou geven, omdat wij den man niet hebben afgewezen." //Hij is naar den stal gegaan," hernarn Capitola, om Jim weg te jagen, die een paard kreupel moet hebben gereden voor het half uur komt hij met den armen jongen niet klaar. Maar u zegt beste juffrouw, dat die man daar niet ontkent een sluiker te zijn? Dan is het er ook zeker geen, want een echte, werkelijke smokkelaar bekent nooit, dat hij 'tis. Wij zullen dadelijk zien, wat er van aan is," voegde zp er aan toe en zich naar den matroos keerend, riep zij luidde//zeg eens vriendje, laat mij ook je moois eens zien. Ik houd van sluiken en nog meer van gesloken waren". z/U heeft gelijk, schoone mis, men krijgt ze goedkooper en echt", antwoordde de zeeman. „En wat ons, arme drommels aanbelangt, staat Italiaansche Koningin is een dochter van den Koning van Montenegro) de Kroonprins van Servie en andere vorstelijke personages namen in groot gala aan de pleehtigheid deel. Het Montenegrijnsche leger overhandigde aan zijn gebieder gouden eerewapens. De Koning hief die wapen^, in 't bijzijn van zijn leger, in de hoogte, kuste ze en omarmde ook de drie soldaten, die ze hem ter hand stelden. In een onderhoud met buitenlandsche journ#- listen verklaarde de Koning, dat zijn staatkunde niet zou veranderen, en aan den correspondent van het //Berliner Tbltt." deelde hij mee dat hij zoo'n bpzondere bewondering voor Keizer Wilhelm had. Dat is voor den Duitschen Keizer weer eens een aangenaam woord, in deze dagen dalf hij andermaal, als van ouds, aan hevige perskritiek bloot staat. De officieuse //Norddeutsche" beijvert zich om 's Keizers te Koningsbergen gehouden rede, zoo gunstig mogelijk uit te leggen. Inzake de protesten van een deel der pers tegen de door den Keizer te Koningsbergen gehouden rede, diene, dat deze geen regeerings- daad, maar een persoonlijke bekentenis des Keizers was, schrijft het blad. Als zoodanig ademt zij den geest van het op godsdienstig gevoel berustende plichtsbesef, waarover de Keizer zich zoo dikwerf heeft uitgelaten, en waarvan hij steeds blijken gaf bij de volvoering van zijn taak als regeerder. De aanvallen en protesten zpn voornamelijk gericht tegen de verklaring, dat de Keizer zijn gang zal gaan, zonder zich te storen aan de meeningen van den dag. Maar de Koning, die de meeningen van den dag tot richtsnoer zou nemen, zou immers stellig een slecht Koning zijn En eveumin sluit de vermelding van het historische feit, dat de Koningin van Pruisen de kroon niet uit de handen van parlementen ontving, minachting van volksrechten en volks- besluiten in zich. Met die minachting zou immers niet overeen te brengen zijn, dat in genoemde rede iedereen in het land wordt aangespoord om mede te werken aan de bevordering der welvaart en der vreedzame ontwikkeling des vaderlands. Wanneer men het bovenstaande in aanmerking neemt, valt de vraag, wat de rijkskanselier zal doen, gemakkelijk te beantwoorden aldus besluit de //Norddeutsche". De rijkskanselier zal den keizer verdedigen tegen boosaardige het u te prijpen, dat gij er niets verwerpelijks in vindt, dat wij een paar dollars trachten te verdienen." z/Stellig niet" antwoordde Capitola. //Maar laat mij eens dat prachtige stuk zijde zien, dat glimt, alsof het goud is." vHet is echte Chineesche zijde. Ik kocht het in Shanghai, waar ook de kippen op hooge pooten z/En die jonge gauwdieven vandaan komen," viel Capitola hem in de rede. //Ik ken die plaats op een haar, ik heb ze nauwkeurig be- zien," voegde zij er lachend bij, waarbij hare oogen van uitdagende spot en scheimachtige plagerij glinsterden. O, dit stuk hier, miss, dat kunt u zelf wel nergens krijgen, behalve. „In de fabriek van buitenlandsche stoffen in New-York, of bij de handelsagenten van dat huis," voleindigde de nicht van rnajoor Warfield het gezegde van den matroos. z/Toch niet, miss. U is onrechtvaardig jegens mij, de stof komt direct Uit de fabriek van mijuheer Hocus Pocus en Compagnie, op den hoek van de straat Cant of eene andere in de goede stad New- York," voegde de onverbiddelijke Capitola er nog bij. //Miss, ik verzeker u z/Dat gij geen smokkelaar zijt, goede man," onderbrak het jonge meisje hem weder. //Geloof mij, ik ken datik weet het uit eigen onder- vinding," en zich tot mistress Codiment wen- dende, vervolgde zij//als u pleizier hebt om deze Chineesche zijde, die u zoozeer schijnt te bevallen, waarde juffrouw Codiment of dat stuk .tleggingen en verdraaiingen, en zal de regee- ringszaken, eveDals tot dusver, in voile overeen- stemming met de Kroon, en onder de hand- having van alle grondwettelijke rechten, blrjven leiden. Een Keizer, die door zpn kanselier //ver- dedigd" moet worden, en een kanselier die dat in een officieus blad moet meedeelen 't is toch niet //dat". hem opgedragen aan den hem tijdelijk toege- voegden onderzoeksambtenaar, den heer A. P. Staalman. Dit onderzoek is aangevuld door hetgeen hem zelf, uit een vorige, betrekking, van het leven der polderjongens bekend was. Naar schatting zijn er in Zeeland 724 H. M. de Koningin-Moeder is Maandag om 5 uur 4 in een salonrijtuig te Apeldoorn aangekomen. H. M. de Koningin, die vroeg- tjjdig aan het station was gekomen in een a la Daumont bespannen rijtuig, vergezeld door baronesse Rengers en zuster Marting, met het Prinsesje op haar schoot, reed, na de mede- deeling van den burgemeester, dat de trein vertraging had, stapvoets rond, enthousiast door het publiek begroet. Na een rit door het Sophiapark keerde het gezelschap weder naar het station terug. In een volgend rijtuig zat graaf Schimmelpenninck. Inmiddels was de trein aangekomen en was het salonrijtuig naar het eerste perron gereden, waar de Koningin Hare Moeder hartelijk be- groette. Vervoigens nam men in het rijtuig plaats, waar de Koningin-Moeder het Prinsesje van de pleegzuster overnam en op Haar schoot piaatste. Langs den weg door de dorpstraat en de Loolaan en bij het Loo was veel publiek dat den stoet hartelijk begroette. Het Prinsesje wuifde met haar handje terug. H.H. M.M. werden bij aankomst aan het paleis door den hofmaarschalk ontvangen. Het Prinsesje stapte tusschen de beide Vorstinnen het paleis binnen. Polderjongens. Vanwege het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel is uitgegeven een ver- slag omtrent een onderzoek naar het leven der polderjongens. Dit is in den boekhandel verkrijgbaar en wordt, zoolang de voorraad strekt, ook recht- streeks door de Directievan den Arbeid Nieuwe Uitleg 12 te 's Gravenhage. toegezonden na ontvangst van postwissel a f 0,50. Blijkens een voorbericht van den Directeur- Generaal van den arbeid was die enquete door daar, hetwelk niet minder fraai is, te koopen, kunt u zulks met een gerust geweten doen. Het is zeer juist, dat er van deze goederen geen in- komende rechten zijn betaald, maar dat komt, wijl zij in New-York worden gemaakt. Ik weet er alles van. A.1 die zoogenaamde buitenlandsche stoffen worden daar vervaardigd en dan door eigen agenten in het land gevent, die zich als matrozen verkleeden en een geheimzinnigheid aan den dag leggen, om te gelooven, dat zij de artikelen hebben gesmokkeld Zij weten, dat op die manier de goederen koopsters vinden die hun gaarne den dubbelen prijs, betalen, omdat het erg verleidelijk is, de regeering te bedriegen en japonuen te dragen, welke zij als vermoedelijke smokkelwaar, de helft goedkooper meenen te hebben gekocht." z/Dus ben je geen sluikhandelaar vroeg de huishoudster aan den matroos, klaarblijkelijk gebelgd over hare teleurstelling. ,/Ik heb u immers al gezegd, dat gij mij" ten onrechte verdenkt" antwoordde deze. z/Ziet u nu we!," zeide Capitola, //dat ik ge lijk had. Het is niets dan een verkleede winkelbediende, die de manieren van een zee- man aanneemt, om lichtgeloovigen te misleiden." z/Dezen keer althans heeft hij zijn spel ver- loren." voegde mistress Codiment er bij. z/Iuderdaad, ik heb zeide de matroos met bijzonderen nadruk en een blik op Capitola, welke aan het jonge meisje niet ontging. z/Nu dau," vervolgde mistress Codiment, die de woorden van den vreemdeling niet had ge- hoord of er ten minste niet op lette, //omdat je geen smokkelaar bent, zal ik een stuk zijden polderjongens; en wel in Axel 30, Clinge 125, Hontenisse 250, Hulst 50, St. Jansteen 120, Kattendijke 4, Koewacht 70, Kruiningen (Hansweert) 25 en Ter Neuzen 50. Tn het geheel zijn er in ons geheele land 8822 van zulke arbeiders. Onder polderjongens verstaat men luidt het in dat rapport, van ouds de grondwerkers, die trekkend van de eene plaats naar de andere, gebruikt worden bij de uitvoering van openbare werken. De schrijver heeft gemeend goed te doen dit begrip een weinig uit te breiden en in de volgende studie ook enkele categorieen van vaklieden te begrijpen, die eveneens een nomadische bevolking vormen en evenzeer ge- bezigd worden bij het maken van belangrijke werken. Een der resultaten van het onderzoek is dat, naar men gerust zeggen kan, het over- groote deel der rijswerkers, steenzetters en grondwerkers bij het werken in den vreemde niets kan overhouden, zelts niet voor den winter, om niet te spreken van het sparen voor ziekte of ouden dag, Zoo goed als alle tot deze categorieen be- hoorenden moeten leven vau de hand in de tand, zooals zeker in het algemeen de arbei- der doet, doch zooals bij deze lieden onder bedenkelijke omstaudigheden geschiedt. Omtrent de polderjongens te Hulst, Clinge, Hontenisse en Koewacht wordt het volgende gemeld Zij wier gezinnen te Hulst wonen, leven voortdurend daarvan gescheiden. In dit stadje zelve is niets te verdienenslechts zeer weinigen maken de bietencampagne mede. De meesten komen slechts 4 tot 6 weken gedurende den winter te huis. Eukelen (meest onge- huwdeu) komen ook met de kermis (Mei) hunne familie bezoeken. Ook in Clinge neemt een belangrijk deel der 125 polderjongens geen deel aan de bieten campagne. Enkelen (pi. m. 20) vinden com- pensatie in het klompenmaken, waarmede 1 a /1,20 per dag te verdienen is bij zeer hard .werken. Anderen kunnen een dergelijk loon stof van je koopen, als je er niet te duur mee bent. Ik heb verstand van zijde en betaal er niet meer voor dan zij waard is. Noem mij derhalve den prijs en wees eerlijk." ,/0, miss, ik wil uw bod niet voorloopen," bernam de matroos. //Zeg wat u geven wilt en u zult de stof heOben." z/Hm", zeide Capitola bij zich zelve, //dat is een wonderlijke verkooper ik begin te gelooven dat het heerschap gevaarlijker is dan het schijnt. Na eenig over-en-weer praten, loven en bieden tusschen juffrouw Codiment en den matroos werd de koop gesloteu vervoigens kregen ook de negers en negeriunen toestemming hunne inkoopen te doen, daar de venter behalve zijden stoffen ook nog eenige kleinigheden bij zich had, voor hun gebruik geschikt. Toen alien voorzien waren, palcte de matroos het overige van zijne waren weder bijeen en maakte zich gereed om te gaan. Mistress Codiment hield hem op. ,/Het is reeds zeer laat, goede man," zeide zij, //en in Warfieldhouse is men te gastvrij, dan dat men een reiziger om dezen tijd nog zou laten vertrekken. Als ge wilt, kunt ge hier overnachten en dan morgen vroeg na een ont- bijt te hebben gebruikt, waarvoor ik zal zorgen, je reis voortzetten." ,/lk dank u," antwoordde de matroos. //Ik kan echter uw vriendelijk aanbod niet aannemen. want ik moet van nacht nog een langen weg afleggen." z/Gij zijt onbekend met de landstreek en weet niet aan welke gevaren gij u blootstelt." (Wordt vervolgd.) OlIRAST. Dit blad verscliijnt T1»hii iImi;-, Woensiiag. en Vrijdagavond, nOgezonderd up feesldagen. by de irina 1 VAX DSC 8AXBE te Te* Seuzen. n tascBKiGiaL-sa c Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op art. 203 der Gemeentewet Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Begrooting van deplaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente, voor het jaar 1911 op heden aan den Raad is aangeboden, en, voor een tijdvak van veertien dagen, voor een ieder ter iezing is nedergelegd op de Secretarie der gemeente, alwaar tegen betaling der kosten/afschriften van dezelve kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 30 Augustus 1910. A. VISSER, L°. Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het 2e kwartaal 1910 in afschrift, gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter Iezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 31 Augustus 1910. Burgemeester eu Wethouders voornoemd A. VISSER, L°. Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op art. 9 van het Koninklijk besluit van den 4 Mei 1896 (Staatsblad No. 76); Brengen hiermede ter openbare kennis, dat de door hen definitief opgemaakte lijst van kiesgerechtigden in die gemeente voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen gedurende acht dagen, te rekenen van af den I3'"" September a. s. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager, hetzij die andere personen betreffen, kunnen gedurende acht dagen, te rekenen na heden, dus voor den 10el1 September a. s., bij den Gemeenteraad worden ingebracht. Ter Neuzen, den 1 September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VISSER, L" Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. 59) im—D

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1