Laatsts Bsrichten. den Schelmschen en den Koningsweg gelegen, te bereiken is van den Kempenbergschen weg af. Hoewel de duisternis reeds was ingetreden, konden wij nog juist waarnemen, hoe keurig daar alles in orde was gebracht, teneinde de duizenden liefhebbers Zondagmiddag te kunnen bergen. Daar heevschte een geweldige consternatie. Eenige werklieden liepen haastig heen en weer, alsof zij de laat9te hand moesten leggen aan het getimmerte. Niemand sprak een woord. In allerijl liepen wij op den hangar aan, waar voor den voor eenige uren nog zoo levens- lustigen ^jongen man een voorloopig doodsbed was -d^^feslagen. Zijn mecanicien en medewerker, de anders zoo levenslustige Franschman Pouillet, stond daar buiten verslagen te huilen. De drie a vier boerenjongeus, zijn helpers, stonden verslagen te kijken, konden geen woorden vindenhet was hun aan te zien, welk een verschrikkelijke gebenrtenis zij zoo juist hadden meegemaakt. De comite-leden, de heeren Engelberts, Lams- velt en Fockema, waren zoo welwillend ons even te woord te staan. Heel even maar, om- dat zij zelf, overstuur van het gebeurde, nauwe- lijks in staat waren het na te vertellen. Zaterdagmiddag half vijf was de commissie met Van Maasdijk op het vliegterrein te zaam gekomen. Nadat een en ander omtrent de in- wendige organisatie was besproken, gingen de heeren gezamelijk in den hangar de vliegma- chine bezichtigen. De aviateur legde hun de werking zijner Sommer-machine in details uit. Gevraagd of hij zijn machine, nu er geen pu- bliek was, niet eens zou probeeren, gaf hij te ken- nen, dat er te veel wind stond. Nadat de heeren genoeglijk nog omstreeks een half uur gekout hadden, was het inmiddels bladstil geworden. Ruim 6 unr gaf hij tot groote blijdschap der comite- leden te kennen, dat hij toch nog even wilde vliegen. Reeds tevoren had hij verklaard, dat het zijn lust en leven was om te vliegen, van- daar dat hij ook nu geen moment aarzelde. Nog eens het weer was gunstig. Weldra was hij in de lucht, beschreef op 50 meter hoogte een mooien cirkel en werd daar- voor door het bleine clubje aanwezigen hartelijk toegejuicht. Plotseling zag men het vreeselijke gebeuren. Bij het nemen van een korten draai raaakte de machine een zonderlinge schommelende beweging, waarna in eens het vliegtoestel recht naar be- neden stortte. De heeren Engelberts, Lamsvelt en H. W. Fockema, leden van het comite der Arnhemsche vliegweek, renden in gezelschap van Van Maasdijk's helpers naar de plaats van het ongeluk. Toen zij daar aankwamen was Van Maasdijk reeds overleden. Een in der haast geroepen medicus kon slechts den dood constateeren. Het lijk van den 27jarigen aviateur werd overgebracht naar het Diaconessen- huis te Arnhem. ledereen hier in Arnhem is begrijpelijker wijze onder den indruk van het gebeurde. De ontzetting is algemeen. Van Maasdijk's carriere. Clement vah Maasdijk is in korten tijd hier in ons land zeer populair geworden. Reeds in zijn jeugd toonde hij veel aanleg op machinerie- gebied. Op 20jarigen leeftijd ging hij reeds in het automobielvak, ontving o.a. bij de firma Verwey en Lugard te's Gravenhage zijn opleiding. Voortgesproten uit een niet onbemiddelde Haagsche familie, ging hij daarop naar het buitenland, waar hij zich sinds 1909 aan de aviatiek wijdde. Hij was leerling van Bleriot, vloog met een Farman, en haalde begin Mei zijn diploma als aviateur, dat hem door de Aeroelub de France na drie welgeslaagde proef- vluchten, werd uitgereikt. Toen kocht hij zich een Sommer-tweedek- ker met een Gnome-motor en trok naar Ne- derland, waar hij door diverse comite's werd aangezocht om te komen vliegen. De Friezen waren de eerste gelukkigen te Heerenveen vloog hij voor het eerst op Zondag 31 Juli, ten aanschouwe van duizenden toe- schouwers, die hem bij het dalen een uitbun- dig ovatie brachten. Trouweus, de Heeren- veen-vliegweek was voor hem een doorloopend succes. Daarna kwam hij te 's Gravenhage op Ha- nenburg, alwaar hij op 14 Augustus 7 minu- ten vloog. Doch het weer werkte tegen, het woei voortdurend, zoodat Van Maasdijk de Hagenaars, jammer genoeg, teleur moest stellen. Dinsdag jl. maakte Van Maasdijk met den ballon //Amsterdam' van de Nederlandsche Vereeniging voor luchtvaart van uit Utrecht nog een tocht mede en Donderdagmiddag was gefnige van Olieslagers' succes te Utrecht. Hjj belioorde tot de eersten, die den Antwerp- sciien Jan na zijn daling gingen geluk wen- schen. Op zijn beurt wenschte Olieslagers hem voor Arnhem veel succes toe. Van Maasdijk was contractueel verbonden om na Arnhem te Zwolle, Leeuwarden en Maastricht te gaan vliegen. Nog een tragisehe bijzonderheid De heer I. L. van den Berch van Heemstede, secretaris van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, die in den eersten ~Ne- derlandschen vlieger zeer veel belang stelde en hem schier overal vergezelde, deelde in het laatste officieel orgaan mee, dat de® heer Van Maasdijk op 1 September te Arnhem een, diner zou worden aangeboden, waarbij hem een herinneringsplaquette zou overhandigd worden. Arme Van Maasdijk Woensdagavond viel een kind aan de Hooftskade te 's Gravenhage in het water. De moeder, die het kind zinken zag, sprong het zonder te aarzelen na. Daardoor werd de toestand nog verergerd, want nu lagen twee personen te water, die niet bij machte waren zichzelf op het droge te brengen. Een schipper zag het gevaar, waarin beiden verkeerden, en sprong hen geheel gekleed na. D.e moedige daad werd beloond, want en moeder en kind werden gered. Moeder evenwel offerde bijna haar leven voor haar kind op, want slechts na vele pogingen mocht het gelukken de levensgeesten bij haar op te wekken. Vrijdagavond omstreeks 11 uur is aan de Stadhouderskade te Amsterdam een gehuwde vrouw met haar 2jarig kindje in den arm in het water gesprongen. Een agent van politie zag de ongelukkige bijtijds en floot om hulp. Spoedig waren eenige agenten ter plaatse, die met een dreg beiden op het droge haalden. Het kindje werd naar het bureau Ferdinand Bolstraat gebracht. Een dokter trachtte de levensgeesten bij de vrouw op te wekken, wat hem na ruim 10 minuten mocht gelukken. Per autoziekenwagen werd de vrouw naar het Binnengasthuis vervoerd. Ook bij het kindje heeft men de levensgeesten kunnen opwekken. De moord te Renkum. In het verder verloop der zaak is gebleken dat de justitie reeds spoedig op het goede spoor was. Door verschillende bezwarende omstandig- heden die nader tegen hem rezen werd de ver- dachte Van R., die na het eerste onderzoek weer was vrijgelaten, Vrijdag opnieuw gehaald, ver- hoord en met het lijk van de vermoorde Adriana Pulle geconfronteerd. Het verhoorgaf voldoenden grond om hem in arrest te houden en Zaterdag- morgen heeft hij bekend de vreeselijke misdaad te hebben gepleegd. Over de aanleiding tot het verhoor, het ver loop daarvan en het resultaat, vinden wij het volgende vermeld De bezwarende feiten tegen R. zijn de volgende. De man. die dit afschuwelijk misdrijf pleegde moet bloed aan lichaam en kleeren hebben ge- had. Ter uitwissching van de sporen was een verschooning en uitwasscbing van het vuile linnen dus gewenscht. R. had vrij schoon onder- goed aan, terwijl in sterke soda staande onder- kleeding van hem in beslag genomen is. Naar- het tijdstip van de laatste verwisseling van ondergoed door R. is geinformeerd en daarbij werd de verdachte op liegen betrapt. Den eenen keer verzekerde hij zich Zaterdag te hebben ver- schoond, en later heette 't, dat dit's Maandags was geschied. Odk geeft R.'s moeder, bij wie hij in huis is, op dit stuk tegenstrijdige ver- klaringen. Verschillend beddegoed, o.m. lakens waarop men meende bloedsporen te ontdekken, zijn. ten huize van den verdachte in beslag genomen. Hierbij komt, dat de houding van R. tegen- over lieden met wie hij gewoon was om te gaan, na het bekend worden van den moord geweest is als van iemand die zich schuldig voelt. Toen n.l. de politie en justitie het onderzoek begon, heeft hij tegen kameraden gezegdik zal maar niet met jullie meegaan, want de politie zal mij wel komen halen." Dan is vastgesteld, dat R. zich in eiken hakhout, waartusschen het lijk gevonden is, heeft opgehouden, en kan worden medegedeeld, dat het onderzoek aan den lijve van den verdachte zeer bezwarende aanwijzingen heeft opgeleverd. Vrijdag is een tweede sectie op het lijk van Jaantje Pulle verricht, waarbij de inhoud van de maag werd medegenomen teneinde schei- kundig onderzocht te worden. Vooral om even- tueel te kunnen constateeren of die inhoud bestanddeelen bevatte gelijksoortig aan betsuiker- goed, dat R. den ochtend van het misdrijf in een Renkumsch winkeltje heeft gekocht. Een juffrouw, die het snoepgoed-winkeltje heeft, vertelde, dat R. Dinsdagmiddag in haar winkeltje is gekomen en voor 5 cent suikergoed vroeg. Zij heeft hem toen in een zakje eenige verschillende lekkernijen mede gegeven. Op haar nieuwsgierige vraag, of hij eens wilde snoepen, antwoordde R. dat is voor de kinderen. Bij informatie bleek, dat bij R. in huis geen kleine kinderen meer zijn, terwijl hij een ge- trouwde zuster in Renkum heeft met wie hij heelemaal geen omgang houdt. Verder kunnen geen van de getuigen die R. tusschen 4 en 5 uur gezien hebben verklaren dat hij iets bij zich had om brartfen of inkt- appels (die hij zeide in het bosch te zoeken) op te bergen. 's Avonds was R. in het cafe van Gorton. Toen daar de treurige mare verteld werd, zeide hij //Sjonge, sjonge, wat ben ik daarvan ge- scbrokken geef me er gauw een borrel op.'V1 Na eenige oogenblikken gingen de cafebezoekers gezamenlijk naar het terrein van het misdrijf. R., anders altijd haantje vooraan, ging niet mee, doch naar huis. Een ander heeft, 's middags op het land werkende, in de nabijheid van den Keijenberg R. nit het kreupelhout zien komen. Hij had daar aanvankelijk weinig aandacht aan geschon- ken, doch later gemeend, dat de justitie te moeten mededeelen. Tegen iemand uit Wageningen heeft de verdachte den dag van de misdaad gezegd z/een fijn 14jarige meisje" op het oog te heb ben. De verdachte blijft echter tot dusver ontkennen zich aan de misdaad te hebben schuldig gemaakt. Woensdagavond wandelde hij met een vriend, een zekeren B., in den omtrek van de plaats, waar de moord gepleegd was en waar het on derzoek der politie met de politiehonden reeds in vollen gang was. B. stelde toen voor, eens te gaan kijken, daar hij nooit politiehonden aan 't werk had gezien, waarop van R. verwar- ring toonde en voorgaf, zich niet wel te ge- voelen en liever naar huis terug te keeren. Ook blijkt thans nog, dat Van R., toen hij Maandag, detl dag voor den moord, suikergoed gekocht had, nog getracht heeft het dochtertje van een zekeren Bakker, inwoner van Renkum, mee te lokken. Bij het verhoor van Vrijdagavond reeds was de houding van Van R. zoo, dat aan zijn schuld eigenlijk geen twijfel meer was. Nadat alle verdere getuigen waren gehoord, werd de verdachte voorgeleid, nogmaals ge hoord, vooral ook, waar hij de laatste dagen was geweest en hoe hij zijn tijd had besteed. Toen bleek het reeds, dat verschillende dingen werden verzwegen, die aan de justitie bekend waren. De verdachte bleef alle schuld ontken nen. In tegenwoorigheid van de politie werd de verdachte toen door den rechter-commis- saris op gemoedelijke wijze toegesproken. Bern werd gewezen op het verschikkelijke van deze misdaad in 't kort alles werd gedaan, om op zijn gemoed te werken, doch, hoezeer ook on der den indruk, de verdachte bleef ontkennen. Daarna heeft mr. Schaepman hem opnieuw toegesproken en hem als 't ware verpletterd met alles wat de justitie in deze zaak de laat ste dagen had verzameld. Hij wees hem er op, hoe hij nog den dag voorafgaande aan de misdaad had getracht de dochtertjes van Bakker mede te lokken, hoe hij omtrent een ander mooi meisje onzedelijke praatjes had verkocht, hoe hij eenige uren voor het misdrijf suiker goed had gekocht de verdachte had zulks niet meegedeeld hoe hij omstreeks 't uur der misdaad in het hout was gezien en nog zeer vele feiten en omstandigheden. Toen werd de verdachte als't ware verbijsterd door al deze gegevens, en zoozeer kwam hij onder den indruk, dat hij ineeuzakte op een stoel. De heer Schaepman drong er op aan, dat hij toch zou bekennen en daardoor zich van den last dezer vreeselijke misdaad bevrtjden. Hij wees hem op het verschrikkelijke van zijn misdaad, hoe de schuld daarvan op zijn gezicht was te lezen, doch het mocht niet gelukken hem tot bekentenis te krijgenzijn laatste woorden wareu //Ik kan het niet bekennen". Toen heeft men het opgegeven, ook omdat de verdachte totaal gebroken was, doch alle aanwezigen waren overtuigd, dat Van R. de dader was en niemand anders. Men deelde hem mede, dat hij naar Arnhem zou worden overgebracht, en dat hij daar, al was het ook midden in den nacht, den rechter- commissaris of den officier kon vragen bij hem te komen, indien hij zich wilde ontlasten door een volledige bekentenis. Zaterdagmorgen heeft de verdachte werkelijk den rechter-commissaris verzocht bij hem te komen en aan dezen een volledige bekentenis afgelegd. De heer F. M. Wibaut, lid van den raad te Amsterdam, is de vorige week aan groot gevaar ontsnapt. Zich bevindende op een houtvlot in de haven van Hamburg had hij het ongeluk van het vlot in het water te vallen. Het gelukte hem zich zoo lang boven water te houden, tot hulpwaardige handen in staat waren, hem weer dp het vlot te trekken. Ofschoon de toestand, waarin de heer Wibaut gedurende enkele oogenblikken verkeerde, zeer gevaarlijk was, als een drenkeling onder een houtvlot geraakt, is het redden zeer moeilijk kwam hij er, gelukkig, met een nat pak af. Die vreemde talenTe Antwerpen stonden dezer dagen biljetten aangeplakt,dieeen boottocht naar Schouwen en Duiveland aankondigden. De biljetten meldden echter, dat de tocht zou gaan naar het... Duiveleiland, terwijl in de Fransche tekst gesproker. werd van L'Ue de Duivel. Te Maurik is in de laatste nachten in de kom der gemeente op een vijftal plaatsen incebroken. Onder de bestolenen behoort de gemeenteveldwachter. Te Poortvliet klom een meisje van 10 jaar al spelende in een lantaarnpaal en gleed uit, met het noodlottig gevolg dat zij terecht kwam op een der ijzers van een hek, dat om een tuin staat. Ernstig gewond werd zij uit haar deernis- wekkenden toestand verlost, en naar het zieken- huis te Bergen op Zoom vervoerd om aldaar geopereerd te worden. Zaterdagavond heeft de 35jarige v. R. te Sliedrecht die leerde fietsen, zulk een ongeluk- kigen val gedaan, dat hij op de plaats doodbleef. De vader van een der lotelingen uit Lobith heeft Zaterdag aan Gedeputeerde Staten van Gelderland vernietiging gevraagd van de 23 dezer voor de nationale militie te Zevenaar plaats gehad hebbende loting, en wel op grond hiervan, dat een lotingsbiljet getrokken is voor een persoon, die reeds 9 dagen tevoren overleden was. Crippen. Opgewacht door een duizenden tellende menigte, is de //Megantic" met Orippen en mej. Le Neve aan boord, Zaterdagmiddag halftwee te Liverpool aangekomen. De politie slaagde er in de menigte aardig te verschalken terwijl n.l. aller aandacht ge trokken werd door een landingsbrug, waarover de reizigers aan land gingen, werden Crippen en mej. Le Neve vermomd en ongemerkt over een andere landingsbrug geleid, vlug naar het station aan de kade te Liverpool overgebracht en geplaatst in een salon van den sneltrein, die onmiddellijk naar Londen vertrok, nog voor er velen vermoeden hadden gekregen van het- geen er geschiedde. Een eveneens duizenden tellende menigte belegerde hier het politiehof in de Bowstraat. Zij hoopten de gevangenen even te kunnen zien als zij daar voor den politierechter zouden verschijnen. Maar ook de wachtenden te Londen werden teleurgesteld, doordien de politierechter aankondigde, dat hij eerst Maandagochtend de zaak van Crippen zal behandelen. Ongeveer half zeven zijn Crippen en mej. Le Neve aan het Euston-station aangekomen zij zullen den nacht in de Bowstraat doorbrengen. Honderdjarigen zijn zoo zeldzaam niet, maar vrouw Ann Speed in het dorp Ileigton in Lincolnshire draagt haar eeuw toch met ongewone eere. Zij doet nog het huishouden voor haar zoon, oud 77 jaar, en bakt altijd zelf het brood. En elke week gaat zij met eieren en boter op den trein ter markt in de stad. Zij heeft nog zeven kinderen in leven, is grootmoeder van veertig en overgrootmoeder van vijftig kinderen. Naar gemeld wordt zou het thans gelukt zijn de gelukkige winster van den hoof'dprijs der Brusselsche-tentoonstellingsloterij, die 200.000 francs bedroeg, uit te vinden. De gelukkige is een dienstmeisje, Eugenie Bruinoghe geheeten, geboortig uit Volleghen. En het lieve kind had voor het lot niet eens een rooden duit betaald, daar ze het in een kruidenierswinkel ais premie cadeau had gekregen Het dienst meisje zal nu wel, zooals dat meestal gaat bij dergelijke gelegenheden, overstroomd worden met brieven van de meest uiteenloopende soort, die echter in dit eene punt samenkomen plukken. Arnhem. De begrafenis van den Nederland- schen vliegenier Van Maasdijk, zal Dinsdag plaats hebben. Heerlen. In de Wiilemstraat is een dyna- mietaanslag gepleegd. Een huis is ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De dader wist te ontkomen. Rotterdam. De beruchte Bastiaanse is heden gearresteerd in verband met een groote inbraak te Leeuwarden. 2 rechercheurs waren hem op het spoor en door hem plotseling met de revol vers in de hand te verrassen, konden zij hem overmeesteren. B. was in het bezit van veel Belgisch geld. Berli.jn. In de voorstad Spandau zijn 3 ge- vallen met doodelijken afloop voorgekomen van Aziatische cholera. Tokio. De annexatie van Korea is afgekon- dicd. De nieuwe kolonie zal den naam dragen van Chosen. Gemeenteraad wan ft x. e I. D J fid O Vergadering van Zaterdag 27 Aug. 1910. Tegenwoordig waren de heeren L. Lamaitre, A. E. C. Kruifsse, M. Wolfert, P. Dekker Fz., Johs. Smies, F. Dekker, J. J. de Feijter, F. van Driel en W. Dieleman, leden, en J. A. van Vessem, Secretaris. Afwezig zonder kennisgeving de heeren L). J. Oggel en P. Dregmans. Voorzitter de heer J. Huizinga. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor het lezen van de notnlen van de vorige vergadering aan te houden tot de volgende zitting waartoe z. h. s. woiflt ^Hie'rna doet de Voorzitter voorlezing van een schrijven van den heer Coramissaris der Koningin dezer provincie d.d. 25 Aug. j.l. waaruit hem blijkt dat no. 4 van de hem toegezonden opgave van zetters ^eene benoeming zou aanvaarden, waarom die opgave door hem onvol- doende wordt geacht, en hij verzoekt hem binnen acht dagen eene nieuwe opgaaf te doen toekomen. Op voorstel van den Voorzitter worden de d leeeist- genoemden van de vorige opgaaf gehandhaafd en om als no. i geplaatst te worden wordt benoemd de heer F van Driel die op de vraag van den 1 oorzitter of hy eene eventueele benoeming aanneemt, bevestigend meer te behandelen zijnde wordt de openbare zitting gesloten en overgegaan tot het houden eener besloteni vergadering ter behandeling van enkele reclames in zake hoofdelijken omslag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2