A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch-Vlaanderen. No. 5500. Dinsdag 30 Augustus 1910. 50" Jaargang. Buitenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: drie maanden binnen Ter Neuzen 1 1,Franco per post Per cine maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland J 1,65. Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzenaing van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 29 Augustus 1910. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijk- graaf van den Angelinapolder de heer A. de Milliano te Philippine; tot dijkgraaf van den Paulinapolder te Biervliet de beer A. Bliek te Biervliet, tot voorzitter van het waterschap der sluis aan de Wielingen de heer J. C. Stern te Sluis tot gezworene van den Koninginne- polder te Biervliet de heer P. de Dobbelaere te Biervliet. ^s- A. Scheele, predikant bij de Geref. kerk te \eere is beroepen naar Willemstad. Tot onderwijzer aan de cbristelijke school te ^choondijke is benoemd de heer A. Janse te Oostkapelle. Te Arnhem slaagde Zaterdag voor de hoofdakte de heer J. A. van Houte, onderwijzer te Groede. In de Vrijdagavond te Axel gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging //Algemeen Belang" werd candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad de heer H. de Feijter Iz. Door de anti-rev. kiesvereeniging is candidaat gesteld de beer J. M. Oggel. Bij Kon. besluit van 25 dezer is bepaald dat voor de gemeenten Axel en Zaamslag een Kamer van arbeid wordt opgericht, waarin vertegenwoordigd zal zijn het landbouwbedrijf, voor zoover dit bestaat uit akkerbouw, veehou- derij, tuinbouw en het repelen, het roten en en het drogen van vlas. De zetel der Kamer is gevestigd te Axel. De Kamer zal den naam dragen van //Kamer van arbeid voor den landbouw te Axel". Vrijdagavond is de bliksem geslagen in de schuur van den landbouwer De Waal- Ysebaert onder Ossenisse. in weinig tijds brandde zij af. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen is als minste diepte in het West-Hellegat gevonden middenvaarwaters 25 d.M., aan spitsetonskant 28 d. M. en aan stompetonskant 30 d. M. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging Schuttevaer heeft een adres verzonden aan de directie der Noord- en Zuid-HoIlaDd- sche reddingsmaatschappij, met verzoek wel te willeD overwegen, of misschien een kleine sub- sidie voor de instandbouding van de reddings- vlet te Bruinisse beschikbaar kan worden gesteld. Vrijdagavond ontlastte zich ook boven Breskens een zware onweersbui vergezeld van hevige regens. Een gepensionneerd Oost-Indisch militair, die met zijn vrouw uit het veld kwam, liep met haar samen onder een parapluie. Dicht bij zijn woning, in de zoogenaamde Lente, werd de man door den bliksem getrolfen en bleef op de plaats dood. Zijn vrouw werd van den weg geslingerd en viel bewusteloos neer. Later is zij weer bijgekomen en haar toestand baart geen zorg. De overledene, A. v. Poorten, was een braaf arbeider en had geen kinderen. Boscllkapelle. Vrijdagavond tijdens een hevig onweder sloeg de bliksem op eene woning in de kom der gemeenle. De schoorsteen werd in twee stukken ge- scheurd, en een paar pannen van het dak ge- rukt. De bliksem vloog over den zolder naar buiten en sloeg een steen uit een zijmuur naast een raampje waarvan het houtwerk gedeeltelijk werd vernield. Stoppeldjjk/ Bij een onweder op Vrijdag avond werden eenige boomen door den bliksem gedeeltelijk verbrijzeld. Een aroeider vluchtte voor den regen achter een stapel haver in het veld. Juist toen hij verder ging, sloeg het hemel- vuur op dieu haver die geheel verbraudde. Koewaclit. Bij verschillende landbouwers in deze gemeente werden in de laatste dagen meermalen bij op het veld staande schoven de aren afgesneden bij haver, gerst en tarwe. Daarom werd door de politie nauwkeurig toe- zicht gehouden. Donderdagnamiddag rnocht het haar gelukken een zestal jeugdige daders op heeterdaad te betrappen. Ze werden mede- genomen naar het dorp en daar streng onder- vraagd. Na opmaking van proces-verbaal werden zij weder in vrijheid gesteld. Denzelfden avond betrapte de politie nog een persoon, die bezig was appels te stelen. Zaterdagnamiddag had in de openbare school op Belgisch gedeelte de gewone jaar- lijksche prijsuitdeeling plaats. Een groot aantal personen woonder, de plech- tigheid bij, waaronder ook de burgemeester en zijne familie. die per automobiel van Moerbeke gekomen waren. De kinderen van de bewaar- school zongen eenige nationale liederen, terwijl de ouderen een tooneelslukje uitvoerden getiteld //Voor een arm half franksken".' De arme kinderen kregen groote pakken kleedingstukken en dekens, terwijl aan de meergegoeden prachtige boekwerken en medailles werden uitgereikt. Bij den molenaar Misseghers alhier viel dezer dagen een ooievaar van het dak, wiens rechtervleugel gekwetst was. De vogel werd liefderijk opgenomen en verzorgd en wandelt thans met de kippen over het erf. De jongens uit de buurt zorgen voor den noodigen voor- raad kikvorschenzoodat de vogel niets te kort heeft en zich zeer op zijn gemak gevoelt. Clinge, 28 Aug. De onlangs in ons blad van den 23 dezer vermelde B. B. die in Belgie een rijwiel ontvreemd en alhier verkocht had, waarom hij door de Belgische politie werd gezocht, is na zijne aanhouding onder deze ge meente door de politie van Nieuw-Namen, te Middelburg voorgeleid aldaar in vrijheid gesteld. Voornoemde B. is gisteren onder deze gemeente wederom door de marechaussees, zonder middelen van bestaan aangetroffen, en daar hij minder- jarig was is hij op last van den fungeerenden directeur van politie over de grenzen des Rijks gebracht. Sluis. Gistermiddag is de groote schuur van den landbouwer J. de Bruijne--de Die door brand totaal vernield. De oogst die reeds grootendeels geborgen was ging mede verloren. De brand is ontstaan doordat een Sjarig knaapje al spelende een vuurtje had aangemaakt. Verzekering dekt de schade. Sluis. Toen Zondagmiddag omstreeks 12 uur twee marechaussees van de alhier gestation- neerde brigade op surveillance waren, ontdekten zij drie stroopers die bij de komst der politie op de vlucht sloegen in de richting van de Belgische grens, achtervolgd door de mare chaussees. Twee der stroopers blijkbaar bang niet tijdig de grens te bereiken, keerden zich plotseling om en legden op de politie aan doeh deze waren voor en iosten een schot uit hun karabijnen* evenwel zonder te raken. De stroopers gingen weer aan den haal doch vlak bij de grens keerden zij zich nogmaals om en wilden weer vuren doch ook thans waren de marechaussees voor en zagen een der stroopers, blijkbaar getrolfen, vallen doch weder opstaan, waarna hij spoedig evenals zijn handlangers de grens bereikte. Men vermoedt met bekende wildstroopers te doen te hebben. r""e""c~"h"tsz~a KEN. Blijkens een bericht in de Volkswil en andere bladen van Zaterdag jl. zou de heer H. A. van Dalsum, notaris te Hulst, hooger beroep hebben aangeteekend tegen zijn vonnis der arrondisseinents-rechtbank te Middelburg van 23 Augustus jl. wegens eenvoudige be- leediging. Ter griffie dier arrondissements- rechtbank was daarvan toen en ook nu nog niets bekend. Voor de reehtbank te Tiel is 8 dagen ge- vangenisstraf geeischt tegen een ambtenaar van den burgerlijken stand te Kerkwijk, wegens het niet te bestemder plaatse afkondigen van huwe- lijken. Het ten laste gelegde was gekwalificeerd als valschheid in geschrifte. Men meldt uit Bergen-op-Zoom d.d. 26 Aug. Hedenmiddag brak hier een hevig onweer uit, hetwelk niet zonder ongelukken is voorbij gegaan. Op de Schelde bevond zich een visschers- vaartuig, gemerkt B. Z. 21, eigenaar P. van Dortdeze was met zijne drie gebroeders en een zoontje van een hunner, oesters gaan korren. Zij bemerkten op de terugreis het noodweer, waarin zij verkeerden, te laat en werden door de rukwinden van het vaartuig hetwelk ge heel kantelde, in zee geworpen. Drie hunner hingen aan het wand, terwijl twee hunner zich met levensgevaar uit het vooronder door het water konden redden. Zoo bleven zij geruimen tijd in angst hangen tot de vrachtstoomboot Stad Gent passeerde, en kapitein P. C. van Nispen met zijn knecht, even nadat het onweder was bedaard, hen met eigen levensgevaar redde. De tjalk zat zoo- danig vast in het zand, dat het onmogelijk was haar los te krijgen. Door hetzelfde onweder werd op de drukkerij van H. P. M. Verlinden een zetter, die een raam wilde sluiten, door den bliksem getrofien aan de oogen, waardoor hij geheel blind werd tot op dit oogenblik is het gezicht nog niet weergekeerd. Twee schippers, de gebrs. Sietema, die water hadden gedronken uit een poel onder Surhuisterveen, zijn Vrijdagavond onder Bergum ongesteld geworden en kort daarna overleden. Dr. Hingst, wiens hulp werd ingeroepen, con- stateerde cholera nostras. In donkerst Rotterdam is alweder een moordaanslag gepleegd. Twee beruchte vrouwen hadden ruzie. De minnaars mengden zich in den twist en het gevolg was, dat zekere Grada Schwarts, Guus Lems met een mes zoodanig verwondde, dat hij levensgevaarlijk naar het ziekeuhuis werd vervoerd. Arrestatie van Grada was natuurlijk van een en ander het gevolg. Het bekende hotel de Wageningsche Berg is afgebrand. Arbeiders-tuintjes. De Gemeente Rotter dam bezit beoosten dtn Hillevliet te Feijeuoord een groot perceel bouwland. Besloten is om dit perceel te verdeelen in akkertjes van ge- schikte grootte en elk akkertje te verhuren ad 15 'sjaars aan werklieden, teneinde hen in staat te stellen zelf hun groenten en aardappelen te telen. In Berlijn en elders zijn zulke tuintjes bij werklieden zeer in trek. De vraag is even wel of dit ook te Rotterdam het geval zal wezen. De begraafplaats in Orooswijk bij Rotter dam wordt aanmerkelijk uitgebreid. Een som van 660.000 is daarvoor toegestaan. Van Maasdijk doodgevallen. Het eerste slachtoffer in Nederland Nauwelijks een maand is de vliegsport in Nederland populair, of er valt nu reeds een slachtoffer te betreuren. Clement van Maasdijk, de eerste Nederlander die in Nederland in het publiek vloog, is niet meer Aangezien v. Maasdijk Zondagmiddag te Arn hem moest vliegen, op het landgoed Warnsborn, besioot bij Zatermiddag zijn Sommer-tweedekker even te beproeven. Levenslustig als hij was ging hij omhoog, steeg al hooger en hooger, totdat plots, bij het nemen van een bocht, de machine naar beneden stortte en Van Maasdijk door zijn eigen motor letterlijk verpletterd werd. De Arnhemsche correspondent van de Tel. seinde Zaterdagavond uit Arnhem Den Nederlandschen vliegenier Clement van Maasdijk is hedenavond een verschrikkelijk ongeluk overkomen. Terwijl hij op het land goed Warnsborn, waar hij raorgen (Zondag) voor het publiek moest vliegen, even zijn machine wilde probeeren, viel hij van een hoogte van 100 meter. De motor viel op zijn lichaam. Op slag was hij dood. Een bijzondere sport-correspondent seinde ons Zaterdagavond nit Arnhem Terwijl duizenden uit deze stad en de om- streken zich voorgenomen hadden Zondagmiddag naar Warnsborn te trekken, waar de populaire Clement van Maasdijk voor het eerst zou vliegen, ging gisteravond plots als een loopend vuurtje het gerucht door de stad: Van Maasdijk is doodgevallen. Deze eerste tijding was te onver- wacht, te weinig geloofwaardig, dan dat men het wilde gelooven. Doch weldra werd het verschrikkelijk bericht bevestigd en heel de stad scheen onder den indruk. Overal, op straat en plein, stonden de menschen versteld elkander het nieuws te vertellen. En nog was er zoo weinig te hooren. Wij spoedden ons naar 't vliegterrein, dat, tusschen TER lEIZE.YSCHE COIIRAUT. ■lit Iftlftri ver§chijat Woen§dag- en Vrjjda^avond, nlt^ezonderd op Feestda^en* bij de Firma J, WAM lA^'PE te Wew HenzePi Keizer Wilhelm heeft te Koningsbergen, waar liij de hoogeschoolfeesten bijwoont, weer een merkwaardige rede gehouden, waarvan de korte inhoud de volgende isDe Keizer wees op de nauwe banden, welke de trouwe koningsstad van Oost-Pruisen met 't koninklijk huis verbinden. Te Koningsbergen werd ook voor het eerst de gedachte der bevrijding van het vaderland van het Fransche juk tot daad. Den tijd dezer wederopleving kan men zich onmogelijk denken zonder Koningin Louise. Zij leert ons, aldus ging de Keizer voort, dat wij, mannen, alle krijgsdeugden moeten beoefenen en steeds bereid moeten zijn, onze oorlogstoerusting gaaf te honden, ten aanzien der ge- weldige vorderingen der naburige mogendheden. Slechts op onze oorlogstoerusting berust onze vrede. En de vronwen moeten van Koningin Louise leeren, dat de voornaamste taak der Duitsche vrouw niet ligt op het gebied van vergaderingen en vereenigingen, maar in den stilien arbeid, in den schoot van haar gezin, in haar huis. Zij moeten het jonge geslacht opvoeden tot het leeren van gehoorzaamheid. zij moeten het leeren, dat het niet hierop aankomt, zijn leven uit te leven, ten koste van anderen, maar slechts het welzijn van het vaderland in het oog te houden. Mij beschouwend als werktuig in de hand onzes Ileeren, zoo besioot de Keizer zijn rede, zonder mij te storen aan de meeningen en de opvattingen van den dag, volbreng ik mijn werk, dat slechts gewijd is aan de welvaart en de vreedzame ontwikkeling van het vaderland. Maar hiertoe behoef ik de medewerking van een ieder in den lande. De Keizer ledigde hierop zijn glas op het welzijn van Oost-Pruisen. Vooral de woorden yzonder mij te storen aan de meeningen van den dag" maken in de Duitsche kranten sensatie. Na de merkwaardige Novemberdagen van 1908, toen de Keizer, onder de pressie van den Kijksdag aan Biilow beloofde, zich voortaan als constitutioneel vorst te gedragen, heeft Wilhelm gezwegen als een mof. Nu hij weer gaat redevoeren stoort hij zich evenmin aan de //meeningen-van-den-dag". Zelfs gelooveu de Duitsche bladen dat ook nu de rijkskanselier de keizer- lijke rede niet vooraf gekend heeft. En in een consti- tutioneelen staat zijn de Ministers toch verantwoordelijk. De rijkskanselier komt nu weer in een scheve positie, omdat men hem verantwoordelijk zal stellen voor een keizerlijke redevoering, waaraan Bethmann totaal on- schuldig is De inlijving van Korea heeft een bekend Duitschland- hater, de Engelsche journalist Dr. Emil Reich, aan het fantaseeren gebracht. Reich ziet verband tusschen de inlijving van Korea en de reis van den Duitschen Kroonprins naar Oost- Azie. Het ware doel van die reis is, volgens Reich, Japan te polsen over de verdeeling van Nederlandsch- Indie. Zou Japan er tegen zijn, dat Duitschland Java, Borneo enz. inpalmt of desnoods met Japan deelt? Ziedaar wat de Duitsche Kroonprins moet te weten komen. Wil Japan ten opzichte van Ned.-Indie met Duitschland samen doen, goed en wel, zoo neen dan is Duitschland besloten de inlijving van Ned.-Indie alleen door te zetten, waarvoor het zoo noodig een oorlog met Engeland zal wagen, want Duitschland wil onze Oost hebben, hoe dan^ ook, en het zal er alles voor op het spel zetten. Dat Reich iemand is, die er maar op los schrijft, bewijst wel de volgende bewering, die kant nog wal raakt "De eilanden, in de Chineesche en Indische Zee, zijn groote geheimenissen,"schrijft hij. De wetenschappeiijke bestudeering er van is nog armzalig, en de Nederlauders nemen al hun ambtenaren (met inbegrip van soldateu, enz.) een eed af, dat zij niets zullen verklappen over den staat van zaken op de eilanden." Iemand die zulken zotteklap voor ernst neerschrijft, kan men moeilijk als een ter-zake-kundige beschouwen. Roosevelt's propaganda-reis door de westelijke staten staat in het teeken van zijn populariteit. Duizenden menschen begroeten hem aan de stations en hij moet vele toespraken houden, die niet op zijn program staan. Donderdag haalden 500 burgers van Buffalo Teddy van den trein. 't Was 's morgens om 6 uur. Na een ontbijt hield de onvervaarde Teddy een rede over de oneerlijk- heid in het openbare leven. In Cleveland verklaal'de hij zoowei de groote maatschappijen als het gepeupel de wet te zullen voorschrijven. 't Laatste doelde op stakingsonlusten te Kolumbus. De toestand in de brandende bosschen van de Ver- eenigde Staten is verbeterd. De schade is nog niet te overzien. Veertien distrikten zijn door brand geteisterd, gedeeltelijk is het vuur nog niet ingedamd. Men wil beproeven door geschutvuur in de Puget-baai regen te schieten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1