Gemengde berichten. Te Barneveld is Donderdagmiddag de landbouwer W. v. d. Berg, doordat zijn paard schrok, met zooveel kracht tegen een boom geslingerd, dat hij onmiddellijk werd gedood. //Huur 'n fiets, dan koop ik'm zoo had een braven opkooper te Amsterdam gezegd tot den 21jarigen varensgezel J. A. P., een man, die tot dusver nog met veroordeeld was. De man had aan den slechten raad gevolg gegeven, ging den lben Juli bij een verhuurder en verduisterde het rijwiel, dat hij voor 50 cent gehuurd had. De brave opkooper betaalde er 2.— voor! Het eigenaardige was, dat de opkooper K.,dienmen als getuige gedagvaard had, niet verschenen was. Het 0. M. gaf toe, dat de opkooper veel schuld had, doch 't ging daarom niet aan, dat men zich maar aanstonds tot eene verduistering leende. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Een koperen huldeblijk. Een timmer- man te Gouda, in dienst van een aannemer, kreeg aldus wordt aan //Het Volk" gemeld ter gelegenheid van zijn 25jarige trouwe dienst- vervulling f 25 en een gouden horloge. De man wilde er een inschrift in doen graveeren en daarbij bleek, dat het een verguld prulletje was. De man was zoo teleurgesteld, dat hij het koperen klokje aan zijn baas terugbracht, waarop hij ontslagen werd. Donderdag zijn bij het baden te Zandvoort 2 vrouwen verdronken het waren de 32ja- rige A. Stam-Bas, de echtgenoote van een cafehouder aan den Zeedijk te Amsterdam, en de 35jarige werkster J. Bekker, ook van den Zeedijk te Amsterdam. Zjj maakten met eenige kinderen een uit- stapje naar Zandvoort. Ongeveer twaalf uur namen zij bij sterke strooming aan 't Kurhaus een bad en werden door den badman Willem Paap gewaarschuwd en teruggeroepen, maar gaven daaraan geen gevolg. Op haar hulp- geroep ging Paap te water; bij de tweede po- ging gelukte het hem de drenkelingen aan land te brengen hij zelf was totaal uitgeput. Drie geneesheeren waren spoedig ter plaatse en wendden ongeveer anderhalf uur tevergeefs pogingen aan om de levensgeesten op te wekken. De eerste der genoemde vrouwen was moeder van vgf kinderen, de andere nog kinderloos. Een goederentram heeft Donderdagmiddag tusschen Bolsward en Witmarsum den 25jarigen olieslager G. M., te Makkum, beide beenen afgereden. Op den weg van Breda naar Prinsenhage is Woensdagnamiddag 5 uur een 4jarig kind van de familie Klerkx door de paardetram overreden. De spoedig ter plaatse aanwezige arts kon slechts den dood constateeren Een pseudo-politiebeambte. Een Duitsch koopman, die zich thans weer in de ^Heimat" bevindt, heeft, zoo meldt het Hdbl., gedurende zijn verblijf te Amsterdam een zeer merkwaardig avontuur beleefd met een man, die zich voor politie-beambte uitgaf en hem onder dit voor- wendsel een bedrag van honderd gulden wist afhandig te maken. De bijzonderheden van dit geval, waarin ook de //echte" politie gemengd werd, zijn de volgende Onze Duitscher was te Amsterdam gekomen, omdat de grond hem in zgn vaderland wat al te warm onder te voeten was geworden. Hij had namelijk goederen ge- kocht van een winkelier, die op het punt stond tailliet te gaan. De winkelier werd in verband met deze zaak gearresteerd.In Amsterdam ging hij met vrouw en kind ergens /fen pension" wonen en overal bazuinde hij rond, hoe slim hij geweest was in zaken. buitenlandsche kleedjesstoffen wilde laten zien welke hij goedkoop van de hand zou zetten. z/Een matroos, Wool? Een matroos, die buitenlandsche stoffen te koop biedt Ik geloof warempel dat het smokkelwaren zullen zijn. Het zal trouwens geen misdaad wezen ze ten minste te zienlaat hem binnenkomen, Wool, zeide de dame, die aan de bekoring geen weerstand kon bieden. Eenige oogenblikken later leidde Wool een matroos binnen die een tamelijk groot pak onder den arm droeg. Hij bezat gebeel en al de ongedwongen vrijmoedige manieren van een zeeman en maakte in de hem goedstaande dracht zgn blauw buis, de wit gestreepte broek de los om den hals gestagen rood zijden das en de met wasdoek overtrokken hoed, waaraan twee lange linten fladderden, op mistress Codiment een zeer gunstigen indruk. Toen hij zijn hoed afnam en groette naar zeemansgebruik door zijn eene been achteruit te slaan, bleef hij in de deur staan, totd t de vriendelijke huishoudster hem verzocht naderbij te komen en zijn waren uit te pakken. He matroos maakte een nieuwe strijkage en begon zgn pak los te maken. Hier, mevrouw", zeide hij, „heeft u een prachtig stuk zij de, dat in China is gefrabiceerdik heb het ih Shan ghai gekocht, waar ook de kippen op hooae pooten vandaan komen. Ik zal het u goedkoop ^even." r Op een kwaden dag kreeg hij bezoek van iemand, die zich bekend maakte als politie- beambte en hem meedeelde, dat hij mee naar het bureau moest gaan, daar zijn uitlevering gevraagd was. 't Spreekt vanzelf, dat onze Duitscher hevig ontstelde. Hij vroeg uitstel wilde borg stellen, maar daar kwam niets van in. Tot, eindelijk, de politieman zich bereid verklaarde tegen betaling van tweehonderd gulden den vreemdeling een uur uitstel toe te staan. Tot zijn leedwezen bad de Duitscher maar honderd gulden gereed liggen. Nu, daar wilde de politieman dan wel genoegen mee nemen. De som werd ge'ind en het //oog der wet" ver- trok. Onze Duitscher, die herhaalde malen den politieman betuigd had, dat hij er niet aan dacht te vluchten, logenstrafte onmiddellijk na diens vertrek zijn eigen woorden, door de deur uit te Snellen en in een Atax te springen. Maar wellicht door de snelle vaart van dit moderne vervoermiddel tot bezinning gekomen, begon de Duitscher eens over de zaak na te denken, die hem hoe langer hoe verdachter voorkwam. Door een vertrouwd vriend liet hij informeeren en toen bleek alras, dat de politie man die een uur later zou terugkomen, niet meer terug was geweest en dat van de geheele zaak bij de politie niets bekend was Aangifte bij de politie de echte ditmaal volgde en weldra was de pseudo-politiebeambte geknipt, door dat de Duitscher hem op straat had zien loopen en aan een agent had aan- gewezen. Bij de politie ontkende de pseudo-politie beambte beslist, in de woning van den Duitscher geweest te zijn. Zijne verklaring werd be- vestigd door zijn bejaarden kostbaas, die ver- zekerde, dat de verdachte op het uur, dat het misdrijf zou gepleegd zijn, thuis was geweest. Daartegenover stonden de verklaringen van den benadeelde en zijn vrouw, die den aange- houdene zeer pertinent herkenden als dengeen, die den Duitscher een bedrag van 100 had weten afhandig te maken. W aar zooveel tegenstrijdigheid bestond, vend de politie geen termen den pseudo-politiebeambte vast te houden. De Duitscher zal in zijn vader land wel niet erg best over de Amsterdamsche politie te spreken zijn. Moordaanslag te Oosterbeek. Men meldt uit Oosterbeek aan het H.bl. Nog onder den verschen indruk van het afschuwelgke misdrijf in het aangrenzende dorp gepleegd, werd Woensdagavond Oosterbeek in beroering gebracht door een moordaanslag. Een 50jarige onderwijzer van de Chr. School te Oosterbeek, L. van Zuylen, die sinds 4 maanden wegens dronkenschap ontslagen is, heeft Woensdagavond te half negen getracht de 18jarige Rika van Yeelen door dolksteken van het leven te berooven. Rika ontving vroeger van Van Zuylen lessen in verband met haar bekwaming voor de onder- wijs-acte. Sinds Van Zuylen echter aan de Chr. School is ontslagen, worden haar die lessen niet meer door hem gegeven, maar door een anderen onderwijzer. Dit schijnt de jalouzie van den man te hebben gaande gemaakt, maar ook moet er een liefdesgeschiedenis bii in het spel zijn, want Van Zuylen heeft meermalen verklaard, Rika van Veelen, die een knap en ontwikkeld meisje voor haar leeftijd is, lief te hebben. Hoe dit zij, Van Zuylen, die pas weer enkele dagen van Hooghullen in het dorp Oosterbeek was teruggekeerd, wachtte Woensdagavond Rika aan de Chr. School op, waar zij in handwerken, waarvoor zij de akte reeds heeft, les gaf. Van Zuylen sprak haar aan en zeide met haar naar de ouderlijke woning te zullen opwaudelen. Onderweg moet hij haar verschillende aan- zoekeu hebben gedaan, waarop het meisje steeds 0, dat is voor een vrouw van mijn jaren veel te jeugdig en te mooi", bracht mistress Codiment daartegen in. z/Maar u heeft ongetwijfeld ook jong volkje onder uw equipage" hernam de matroos voor een lief jong meisje moet dit heerlijk staan, dunkt mij. Heeft u niet eene schoone dochter of nicht, die ge daarmee een pleizier zoudt kunnen doen [J moet die stof nemen, want, zooals ik u reeds zeide, ik zal haar u goed koop geven." z/Je hebt zeker nog wel andere zaken", meende mistress Codiment, //die misschien beter voor mij geschikt zijn. Wellicht is er ook iets bg voor ons personeel. Ga naar de keuken, Wool, en roep de vrouwen en negers naar boven het zou mogelijk zijn, dat zij iets wilden koopen." Nauwelijks was Wool de kamer uit, of mistress Codiment keerde zich tot den matroos en fluisterde hem vertrouwelijk toe//Ik wil je tegenover de zwarten niet in verlegenheid brengen, maar nu zijn wij alleen en kan ik je dus onverholen zeggen, dat ik niet recbt weet, of wij wel zaken met elkaar mogen doen." z/En waarom niet vroeg de matroos op een toon van gekwetste waardigheid. z/Omdatomdat ik maar al te zeer vrees, dat je een verboden handelwijze pleegt." i/Oik geef u mijn woord van eer, dat die waren op zeer rechtmatige wijze in mijn bezit afwijzende antwoorden heeft gegeven. Dicht bij de woning echter haalde de dader plotseling een dolkmes te voorschijn en gaf Rika daarmede een krachtigen stoot in de linker borst. Hevig bloedende en gillende vloog het meisje de ouderlijke woning binnen nog voor haar een tweede stoot kon worden toegebracht. On- derwgzers van de Chr. school, die het zaakje niet vertrouwden, waren Van Zuylen en Rika van Veelen gevolgd, maar op te grooten af- stand om het misdrijf te kunnen voorkomen. Onmiddellijk na den aanslag werd genees- kundige hulp ingeroepen en het meisje een voorloopig verband aangelegd. Het parket te Arnbem werd gewaarschuwd en kwam nog des avonds te 11 uur ter plaatse om een voorloo pig onderzoek in te stellen. De toestand van het meisje, dat veel bloed had verloren, liet echter toe, dat zij een eerste verhoor kon ondergaan. Van Zuylen, die ge tracht had naar Arnbem te ontsnappen, was inmiddels gegrepen en op het gemeentehuis op- gesloten. Ook hij werd in verhoor genomen, waarbij hij zijn misdrijf, om Rika van het leven te berooven, bekende. Heden is de man op last der justitie onder grooten toeloop gevankelijk naar Arnhem over- gebracht. Van Zuylen is gehuwd en heeft 5 kinderen. Hij verkeerde veel bij de familie Van Veelen en Rika kwam ook wel bij hem in huis om behulpzaam te zijn, wanneer de ziekelijke vrouw van Van Zuylen het huishouden niet kon waarnemen. Van Zuylen staat bekend als een ontwikkeld man, die echter zeer ruw en grof van aard is en een onverbeterlijke dronk- aard blijkt te zijn. Op het oogenblik is de toestand van het meisje redelijk wel. Er bestaat geen levens- gevaar. Moord te Renkum. Omtrent dezen moord wordt aan de N. Arnh. Ct. meegedeeld De misdaad had plaats 50 M. van den weg, die van Fluitersmaat naar Nol in't bosch gaat, in een holte van het bosch. Het meisje is geworgd met een band van haar pantalon. Ze is een dochtertje uit een gezin van 6 kinderen. Het lijk droeg de sporen eener laaghartige geweldpleging. De moordenaar had het kind iets in den mond gestopt om 't schreeuwen te beletten. Uit nadere berichten blijkt het volgende De naam van het vermoorde meisje is Adriana Augustina Eanstina Pulie. Zij was te 2 uur uitgegaan om denappels te zoeken. Toen het meisje langer dan gewoonlijk weg bleef, werd de politie gewaarschuwd en trok men op onder zoek uit. Tegen 10 uur werd het deerlijk misbandelde lijkje door den vader en den ge- meente-veldwachter Den Otter gevonden in akkermaalshout van het Keijenbergsche bosch, op een afstand van ongeveer 300 meter van de woning. Uit de geheele situatie en ook het verdere onderzoek bleek, dat men hier met een sexueelen moord te doen had. Toen het slachtoffer ge vonden werd, geworgd met een touw om den hals, was het lichaam nog warm, zoodat de veldwachter nog een poging deed om de levens geesten op te wekken. Onmiddellijk is door marecbaussee en politie uit den omtrek een uitvoerig onderzoek aangevangen. Nogdenzelf- nacht werd een te Wageningen vertoevend Duitscher geconfronteerd met de mensohen, die een alleenloopend man in het bosch zagen. De Duitscher kon echter zijn alibi bewijzen en werd ook niet herkend als de persoon, die in het bosch was gezien. Te Oosterbeek werd een landlooper gearres teerd die daar aan den weg lag. Wel kwam zijn gekomen, en u heeft waaraehtig geen reden, niij met uwen argwaan te beleedigen", verzekerde de matroos. ,/Dat was mijne bedoeling niet," hernam mistress Codiment. ,/Zijn er van uwe waren inkomende rechten betaald „Die vraag is een beetje lastig," betuigde de matroos. ,/Dus heb ik de waarheid geraden", zeide mistress Codiment. ,/Nu, ik wil je er geen verwijt van maken, vriend. Ik weet niet en en wil ook niet onderzoeken, of de smokkel- bandel een misdaad is of nietdoch hoe dit zij, ik kan je niets afkoopen. Ik zou het voor zonde houden, iemand aan te zetten tot een euveldaad, die hem de vrijheid, ja, zelfs het leven kan kosten." z/Wanneer wij", riep de matroos en lachte luidkeels, //onze vrijheid en onzen hals op't spel zetten dan is zulks onze zaak. Om ons, waarde mevrouw, behoeft u waarlijk geen gemoedsbe- zwaren te koesteren." Hi] sprak nog toen het dienstdoend personeel binnentrad en de kamer gevuld werd met negers en negerinnen, die lust toonden om den matroos wat af te koopen. Terwijl zij de stoffen, welke laatstgenoemde voor hen tentoon spreidde, bezichtigden, kwam ook Capitola er bij die inmiddels van haren wandelrit was teruggekeerd. (Wordt vervolgd.) deze uit de richting Renkum, maar overigens zgn er weinig aanwgzingen, dat hij de gezochte misdadiger zou zgn. Gisterenmorgen te acht uur waren de substituut-officier Mr. Schaepman en de rechter-commissaris Mr. Van der Dussen op de plaats van het misdrijf, terwijl spoedig daarna ook de officier Mr. Van Outeren aan- wezig was. De seetie op het lijk werd ver- richt door de doctoren Roelofs en Wijn uit Arnhem en Kersten uit Renkumvoor het microscopisch en scheikundig onderzoek was Di> Hesselink uit Arnhem ter plaatse. Dit laatste wordt natuurlijk bemoeilqkt door de overigens te waardeeren poging van den veld wachter om de levensgeesten van het slachtoffer nog op te wekken. De plaats, waar het misdrijf heeft plaats gehad, wordt door marechaussee's bewaaktde zak met dennennaalden, dien Adriana bij zich had, en hare klompjes heeft men net zoo laten liggen. Ten slotte vernemen wij, dat het vermoorde meisje den laatsten tijd wel eens meer iets langer uitbleef. Teneiude het justitieel onderzoek niet te bemoeilijken, kunnen we vooralsnog in verband hiermede geen nadere mededeelingen doen. Men heeft echter hoop den dader uit te vinden. Na de schouwing is het lijk naar Arnhem vervoerd. Uit Renkum meldt men ons, dat tot heden geen spoor van den dader is ontdekt. Ook twee politiehonden, uit Den Haagontboden, konden geen spoor ontdekken. De verslaggever van het Hbl. meldt nader Jan van der Wiel, Doortje Kraak, Jaantje Pulle, drie namen van kinderen, die bij het noemen de gedachten doen verwijlen bij een afschuwelijken misdrijvenreeks uit het laatste jaar. De bijna 14jarige Jan van der Wiel is naar men weet eenige maanden geleden in de boschen van Zeist spcorloos verdwenen en de vermoedens van zedenmisdrijf door moord ge volgd zgn steeds ernstig blijven bestaan. 19 Juli j.l. verdween de 14jarige Dora Kraak in de orageving van Oosterbeek. Gelijk in het eerste geval bleven ook hier tot nu toe alle nasporingen van politie en justitie vruchteloos en ook in dit geval twijfelt niemaud of het meisje Kraak is laaghartig vermoord. Is het wonder dat thans de ontzetting ten top gestegen is, nu het derde geval de zekerbeid gebracht heeft, die in de beide andere zaken niet kon verkregen worden Adriana Pulle vermoord en op de meest afschuwelijk wijze verminkt in het Keijenbergsche bosch te Renkum teruggevonden. ledereen is er vol van. Als de Oosterstoomtram uit Renkum op andere plaatsen aankomt, vragen de menschen den conducteur om het laatste nieuws en of ze hem al hebben In de tram, op weg naar Renkum, hoorde ik niet anders dan over de afgrijselijke misdaad spreken en het is zoo begrijpelijk dat in de eerste plaats daarbij de moeders om wraak roepen. Naast de algemeene ontzetting door dezen moord ge- wekt staat diep medegevoel met het onbeschri]fe- lijke leed van de moeder die zoo haar kind tehuis gebracht kreeg, maar ook een begrijpe- lijke angst voor wat misschien straks eigen kinderen te wachten staat. Jaantje, zoo werd Pulle's dochtertje genoemd, en ik geef hier het sobere tragische verhaal dat een familielid mij deed, was een lief en gverio1 meisje en ze was voor haar leeftijd ook nog al ontwikkeld. Bij Pulle tehuis zijn vijf kinderen, waarvan Jaantje de middelste was. Breed hebben de menschen het niet en zooals hier gewoonte is, houden ze een paar var- kentjes. Als er strooisel voor het varkenshok zijn moest stond Jaantje dadelijk klaar om in het bosch te gaan sprokkelen en dat deed ze ook Dinsdagmiddag te twee uur na het mid- dageten. Ze zocht een zak op, nam de kiui- wagen mee en reed het land op naar het tien minuten van haar huis gelegen Keyenbergsche bosch. Tot tweemaal toe keerde het kind zich nog even om en dan klonk een dag moeder over de zonnige akkers. Zoo is het meisje haar dood tegemoet gegaan. Toen vrouw Pulle, die op een strijkinrichting arbeidt, te zeven uur tehuis kwam keek haar man die werkloos is haar reeds met een angstig verwonderd ge- zicht aan. Jaantje was nog niet weergekeeid en anders was ze altoos te vier uur tehuis. Hevig ontstelde de arme moeder. Ze ging de buurt in maar geen van de andere meisjes wist iets of had haar gezien. 't Werd later! Acht, negen uurl De buurt kwam overhoop en de tredachte aan een misdaad liet de arme moeder niet weer los. Pulle zelf ging mee met buurlui in het bosch aan 't zoeken en ge weet reeds dat toen bij het licht van een lantaarn omstreeks half tien het lijk van Jaantje gevonden werd. Hetkrui- wagentje stond aan den boschrand en de zak gedeeltelijk met sprokkeltjes gevuld in haar nabijheid. Ineengekrompen, als een hond, die doodgetrapt is, lag het meisje tegen een schuine helling in het eiken hakhout, gewurgd met een aaneengeknoopt touwtje en linnen bandje_ van haar eigen sprokkelzak en afschuwelijk verminkt. Het ondergoed was gedeeltelijk van het lichaam gescheurd, de plek waar zij lag was van het bloed doorweekt. De Renkumsche gemeente- n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 6