No, 5499. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 27 Augustus 1910. 50( Jaargang. 11T1BAAS. Buitenland. TWBBDB FEUILLETON. Uitslag Nationalen Schietwedstrijd. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk Ter Neuzen. Door de Engelsche arbeiderspartij is de strijd aangebonden tegen het Osborne-vonnis, waardoor by rechterlijk vonnis aan dc vakvereenigingen verboden wordt van de contributie harer leden geld te besteden voor politieke doeleinden. Het vrije Albion is dus niet zoo //vrij" als 't wel lijkt. Tengevolge van dit vonnis lijdt de parlementaire Labour-partij geldgebrek. In Engeland worden de Lagerhuisleden niet bezoldigd en moeten zij ook ze!f alle verkiezings- onkosten betalen. De Engelsche vakvereeni gingen met bijna iys millioen leden, betaalden nu salaris en onkosten van de 40 Lagerhuis leden die tot de Labour-partij behooren. Elk lid ontving 2400 gld. per jaar. Osborne, een spoorwegman, die niet met de Labour-partij sympathiseerde, lokte een proces uit om uitgemaakt te krijgen of een vakver- eeniging wel gereehtigd is, geld uit haar kas voor politieke doeleinden aan te wenden. In hoogste instantie besliste het Hoogerhuis dat dit natuurlijk niet mocht. Aldus werden voor en na de grootste vak- bonden van Engeland door 't verzet van een enkel lid verhinderd, gelden aan die partij af te dragen. Dit overkwam o. a. den vakver eenigingen van letterzetters, boekdrukkers, machinebouwers, metselaars en den voornaamsten mijnwerkersbonden. Het gevolg hiervan was, dat de Labour-party allengs minder contributie van de vakvereeni gingen ontving, terwijl haar uitgaven stegen. Van liberate zijde wordt nu een oplossing van de onderhavige zaak gezocht in het betalen van jaarwedde aan de parlementsleden en het bekostigen der verkiezingsadministratie, zooals het verzenden van stembriefjes en het opnemen der stemmen uit de staatskas. Dat vindt ook instemming bij vele trade-unions. Maar niet bij allemaal. Zij wenschen een vernietiging van het Osborne-besluit, om naar verkiezing hun geld hetzij voor politieke hetzij voor economische actie aan te wenden. Te Ischl is in 't bij zij n van de keizerlijke familie, studenten en deputaties uit alle deelen des rijks een standbeeld van den Keizer onthuld. Het stelt den ouden monarch voor in looden costuum van Alpenjager, met buks en bergstok. De beeldhouwer Leisek heeft den keizerlijken jager voorgesteld van een rots afdalend naar de plek waar een hert door hem werd neer- geveld. Na toespraken en een dankbetuiging van den Keizer defileerden de schietvereenigingen voorbij het standbeeld. Het voormalige Congreslid Joseph Sibley te Franklin (Pennsyl vanie) is wegens omkooping van kiezers gearresteerd en tegen borgtocht in vrijheid gesteld. Sibley had zijn candidatuur voor de a. s. verkiezingen moeten intrekken nadat bekend was geworden dat hij f 106,250 58) //Hoe, creatuur riep de overste Lenoir op- vliegend, ,/de regeering stelt op je heelen cor pus geen hoogeren prijs, dan dien, welken ik je voor een gemakkelijk gebruik van je handen aanbie.d z/Geen groote woorden, noch beleedigingen, sinjeur. Onder ons hebben scheldwoorden de uitwerking van kanonnen, die van achteren los- gaan en diegenen verwonden, welke henafvuren." z/Je vergeet, dat je in mijn handen bent." //Ik herinner mij, dat uwe hoogheid zich tegenover mij pr,ecies in denzelfden toestand bevindt'antwoordde de roover. </Ha, ha op den dag waarop Mac Donald voor zijne rechters moet verschijneu, zal de overste Lenoir hem ougetwijfeld gezelschap houden." „Zwijg! De drommel hale je Zie je mij soms aan voor een van jouws gelijken?" //Neen, sir. Mijns gelijken is te arm om met geld zekere zaakjes te betalen, die gij moedig genoeg zijt, niet zelf te verrichten." z/Genoeg, zeg ik riep de overste. ,/Bepaal den prijs voor je diensten." w Tienduizend dollars", antwoordde Mac Donald met bewonderenswaardige koelbloedigheid, //vijf- duizend vooruit, vijfduizend als de opdracht vervuld is." //Maar dat is een schaudelijke afzetterij, een had uitgegeven om zijn verkiezing te ver- zekeren. TEH NEUZEN, 26 Augustus 1910. In de op a. s. Dinsdag, des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken; benoeming onderwijzeres herhalingsonderwijs school A vaststelling gemeenterekening dienstjaar 1909aanbieding gemeentebegrooting dienstjaar 1911. Donderdagmorgen zag de inspecteur van politie alhier een persoon in een winkel staan, met wien hij nadere kennismaking wilde maken. Op het bureau van politie bleek dat deze verleden jaar door de Rotterdamsche rechtbank wegens diefstal was veroordeeld, dat hij zich tot hiertoe aan de tenuitvoerlegging der straf heeft onttrokken en deswege in het Politieblad ge- signaleerd stond. Hij zal ter beschikking der justitie naar Middelburg worden geleid. Gisteren slaagde te 's Hertogenbosch voor het examen voor de hoofdakte de heer A. D. de Waal te Lamswaarde. Zaamslag, 26 Aug. Gisteren werd door de vereeniging //In 't belang der landbouwers" aanbesteed, de levering van 43,800 K. G. superpbosphaat, 12,700 K. G. ka'iniet, 2900 K.G. mais en 7450 K. G. lijnkoek. Als laagste inschrijvers werden voor de levering aangewezen voor superphosphaat, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,26, voor ka'iniet en lijnkoek A. Wieland aldaar voor j 2,16 en f 11,45 en voor mais P. de Bruyne te Axel voor f 6,48, alles per 100 K.G. St. Jansteen. Dinsdagnamiddag had een schoolknaapje J. v. d. Berghe genaamd de on- voorzichtigheid een ijzeren hek te beklimmen waarschijnlijk met het doel een vrucht van den nabij staanden pereboom te grijpen. Door te ver te reiken verloor het jongetje zijn even- wicht en gleed naar beneden, met het ongelukkig gevolg dat een ijzeren punt van het hek hem onder de kin greep en tot in den mond drong. Nadat het uit zijn benarde positie was ver- lost werd het kind na gereinigd en verbonden te zijn huiswaarts gebracht. Woensdag eindigde de 5 daagsche nationale schietwedstrijd, uitgeschreven door de schiet- weerbaarheidsvereeniging //Voor Yaderland en Koningin" te Vlissingen. De VI. Ct. meldl daaromtrent De deelneming daaraan was bijzonder talrijk door niet minder dan 134 korpsen werd aan de 4 verschillende korps wedstrij den deelgenomen, waartoe elke vereeniging 5 harer leden kon afvaardigen. Bovendien waren meerdere leden van uitgenoodigde vereenigingen opgekomen om van de rijke voorraad prijzen een of meer uit den kampstrijd weg te dragen. Buiteu Zeeland hadden zich de navolgende vereenigingen doen vertegenwoordigen t. w. uit Den Bosch, Bergen op Zoom, Breda en Delft, wier scbutters daarvoor in de gelegen- heid waren te erkennen, dat het in ons gewest beoefende oorlogsschieten, dat in het programma niet ontbrak, huns inziens hoogere waarde heeft dan de methode van het individueele formeele roof!" riep overste Lenoir ten uiterste verbolgen. z/Uwe hoogheid schijnt het er bepaald op gezet te hebben mij onaangenaamneden naar 't hoofd te slingeren", gaf Mac Donald koel ten' bescbeid, //en toch moet u weten, dat u zulks niets baat, want wij kennen elkaar genoegzaam. Als mijne voorwaarden u niet behagen, dan zijt gij volkomen vrij daarop niet in te gaan. Doch dit staat vast, dat ik voor geen kleinere som in deze aangelegenheid te koop ben." </Je trekt partij van mijne verlegenheid". z/Volstrekt niet! Als ik u de waarheid moet zeggen, overste, dan ben ik mijn tegenwoordig leven moede, ik wensch mij uit de zaken terug te trekken. leder menseh heeft zijn eerzucht, zoo goed als elk ander. Mijn oogmerk is naar het Westen te trekken, mij daar te vestigen, te trouwen en aan de politiek te doen. Ik laat mij kiezen in het Congres en vervolgens in den Senaat van daar kom ik in het minis terie en later misschien in het Witte Huis, als president der Vereenigde Staten, eene be- trekking waarvoor ik, dank zij mijne aanleg en mijne opvoeding, als het ware geknipt ben. Tienduizend dollars zijn voor mij den grondslag, waarboven ik mijn toekomstig geluk opbouw. Meer dan eene politieke grootheid - uwe hoogheid weet er van raee te praten is met kleiner kapitaal en met minder talenten begonnen." De overste gaf op deze onbeschaamde toe- speling geen antwoord. Hij liep weder, even- als straks met over elkaar geslagen armen op en neer, om de zaak te overleggen. juistheidsschot. Een eigenaardigheid is het nog dat deze nationale wedstrijd werd meege- maakt door een vrouwelijke schutter uit Ter Neuzen, die menigen mannelijken collega een lesje zou kunnen geven hoe geschoten moet worden. Jammer, dat de weersgesteldheid over het algemeen niet is meegevallen, daar de schutters door den fellen regen meermalen het schieten moesten staken. Het gevolg hiervan was dat op de vrije banen niet overdruk kon worden geschoten, hetgeen bij gunstig weer door zoo'n groot aantal opgekomen schutters niet het geval zou zijn geweest. Niettemin werden toch zeer hooge serien behaald. Wij laten hieronder volgen eenige uitslagen Korps 150 Meter. Eereprijs //Voor Vader- land en Koningin" te Vlissingen met 246 p., le pr. //Breskens" te Breskens, met 243 p., 2e pr. z/Nimrod" te 's Heer Abtskerke, met 239 p., 3e pr. /Utile Dulci" te Bergen op Zoom, met 233 p., 4e pr. ,/President Steijn" te Oostburg, met 231 p., 5e pr. //Voor Vaderland en Koning" te Ter Neuzen, met 228 p., 6e pr. //Groede" te Groede, met 225 p. Korps 100 Meter. Eereprijs: ,/Domburg" te Domburg, met 289 p., le pr. /Breskens" te Breskens, met 286 p., 2e pr. /Koningin Wilhelmina" te Wissekerke, met 283 p., 3e pr. /Utile Dulci" te Bergen op Zoom, met 279 p., 4e pr. //Voor Vaderland en Koning" te Ter Neuzen, met 278 p., 5e pr. ,/Nimrod" te's Heer Abtskerke, met 275 p., 6e pr. //Nooit Terug" te 's Heer Hendrikskinderen, met 275 p. Korps 20 Meter. Eereprijs //Nimrod" te Wolfaartsdijk, met 265 p., le pr. ,/Soranus" te Oostkapelle, met 262 p., 2e pr. ,/Pro Patria" te Nisse, met 260 p., 3e pr. /Koningin Wil helmina" te Vrouwepolder, met 258 p., 4e pr. //Breskens" te Breskens, met 258 p., 5e pr. ,/Jan van Glijmes" te Bergen op Zoom met 254 p. Korps 12 Meter. le pr. //Domburg" te Dom burg met 274 p., 2e pr. //Jan van Glijmes" te Bergen op Zoom, met 271 p., 3e pr. //Pro Patria" te Nisse, met 269 p., 4e pr.//Koningin Wilhelmina te Kwadendamme, met 269 p., 5e pr. //President Steijn" te Oostburg, met 266 p. Personeel voor leden en genoodigden 100 Meter le pr. L. Bootsgezel te Breskens met 60 p., 4e pr. A. v. Haneghem te Breskens 59 p., 6e pr. Cransberg te Schoondijke 58 p., lie pr. P. Daanse te Oostburg 58 p.. 13e pr. C. Verlinde, te Ter Neuzen 58 p., 19e pr. J. J. Verjaal te Ter Neuzen 57 p., 20e pr. Iz. Becu te Breskens 57 p., 22e pr. J. Tolle- naar te Ter Neuzen 57 p., 23e pr. J. Bosschart te Oostburg 57 p. Eerewedstrijd op 150 Meterle pr. P. Schenkel te Vlissingen 58 p., 2e pr. J. v. Laren te Oostburg 57 p., 3e pr. L. Bootsgezel te Breskens 56 p., 4e pr, H. A. Bijl te Delft 56 p. Eerewedstrijd op 20 Meter: le pr. A. de Blaay te Nisse 60 p., 2e pr. L. Bootsgezel te Breskens 60 p., 3e pr. C. Vader te Oostkapelle 58 p. Vrije baan 150 Meter. (3 sch.)3e pr. L. Bootsgezel te Breskens 36 p., 9e pr. Crans berg te Schoondijke 35 p. Vrije baan 150 Meter, (5 sch.): le pr. J.C. v. Woerden te Delft, met 60 p., 3e pr. L. Boots gezel te Bi'eskens 59 p., 4e pr. P. Versprille te Groede 59 p., 5e pr. J. A. Cransberg te z/Wat blijft er mij anders over", mompelde hij eindelijk, en terwijl hij vlak voor Mac Donald ging staan, zeide hij //ik bewillig in je eischen. Volvoer mijn last en de tien duizend dollars zijn jou. Kom morgen weer hier om de eerste helft te ontvangen. Ik reken op je ijver en je slimheid, zoodat je de tweede vijfduizend spoedig zult hebben verdiend." z/Uwe hoogheid kan zich op mij verlaten." z/Nu, vaarwelVergeet niet, morgen om dezen tijd weder hier te zijn", voegde de overste er bij, terwijl hij zich hulde in zijn mantel, den hoed in zijn oogen drukte en het huis verliet.- z/Ha, ha," lachte het hoofd der bandieten, z/wat bakert hij zich in, uit vrees van herkend te zullen worden Wanneer ik het in 't hoofd zou krijgen, mij dusdanig te vermoilimen of in mijn mantel te wikkelen en mijn hoed zoo diep in mijn gezicht te trekken, dan zou er weldra geen kind op de straat zijn, die mij niet zou houden voor dat, wat ik werkelijk ben." Hij keerde nu naar zijn gezellen terug waarop een brasparty begon, die wij met onze lezers snel den rug zullen keeren om weder naar onze heldin om te zien. ZEVENT1ENDE HOOFDSTUK. z/Wanneer men mij niet wil toestaan, dat ik alleen uitga, of een wandelrit make, zoo dikwijls mij dat belieft, dan zal ik nog een streek op myn manier uithalen daar kan men zeker van zijn. Heeft men ooit zoo'n vervelende ver- blijfplaats gezien, als dit //Onweersnest V" Schoondijke 59 p., 6e pr. K. Hamelink te Ter Neuzen 59 p.. 7e pr. J. J. \erjaal te Ter Neuzen 58 p., 12e pr. J. v. Laren te Oostburg 56 p. Vrije baan 100 Meter (3 sch.)le pr. L. Boots gezel te Breskens met 36 p 6e pr. J. N. Crans berg te Schoondijke 36 p. De volgorde dezer prijzen werd toegekend naar de behaalde steunseries. Vrijebaan 12 Meter, (5 sch.) 12e pr. L. Boots gezel te Breskens 58 p. Dagmedailles. Vrijebaan 150 Meter, lste dag H. Bouwens te Kruiningen 56 p., 2e dag K. Hamelink te Ter Neuzen 59 p., 3e dag P. Versprille te Groede 59 p., 4e dag C. J. v. Woerden te Delft 60 p., 5e dag J. Bruggeman te Baarland 59 p. De prijsuitreiking zal feestelijk plaats hebben op Dinsdag 30 Augustus a. s. des avonds 8 uur, in de zaal van den heer Burgers, te Vlissingen. Zondag 28 Augustus 1910. RECHTSZAKEN. Woensdag j.l. is te Middelburg gevankelijk binnengebracht A. W. S., oud 14 j., stations- telegrambesteller, wonende te Axel, als ver- dacht van diefstal. Na zijn verhoor aldaar is hij weder op vrije voeten gesteld. Door de Belgische regeering is de uit- levering gevraagd van 1° Fr. v. D., oud 25 j., geboren te Niel, wonende te Roby (Frankrijk) 2« J. M., 19 j., geboren te Booms, wonende te Roby en 3o J. A. M., oud 42 j., geboren te Willebroek, wonende te Antwerpen, alien varensgezellen eu thans gedetineerd te Middelburg en wel op grond van een arrest van den onder- zoeksrechter te Gent ter zake van diefstal. Zoo sprak Capitola, terwijl zij naast mistress Codiment aan haar werktafeltje zat. z/U houdt dus niet van dit stille landleven, waarde miss vroeg de goede huishoudster. z/Neen, wis en waarachtig niet", antwoordde Capitola, //evenmin als ik in een stil graf op het kerkhof te Tip-Top zou willen liggen. Ik heb geen lust voor mijn tijd stof en asch te worden, dat verzeker ik u", voegde het meisje er bij, terwijl zij luid geeuwde. z/Dat is wat moois, wat ik daar van je moet hooren, kleine driftkop riep de oude heer, die juist in een tamelijk slecht humeur binnenkwam. z/Dus men verveelt zich hier en zou, als een dolend ridder, de wereld willen doorzwalken op avontuur, in plaats van zooals het een ordente- lijk meisje past, in den huiselijken kring werk- zaam zyn Wanneer zal je toch eens eigenlijk verstandig worden, Cap Maar als je plezier hebt uit te rijden", voegde de goedmoedige, toegevende oom er bij, //dan kan je mij bege- leiden. Ik ga naar den melen, om dien ber Hopkins om zijn ooren te geven. De lui- wammes heeft het meel nog niet gebracht, dat hij reeds drie weken geleden moest leveren. Dus, Cap, kleed je gauw aan en dan te paard." Het meisje liet zich dit geen tweemaal zeggen. Na verloop van tien minuten reden oom en nicht in draf de straat langs, die naar den molen van Hopkins leidde. Zij waren reeds twee uren weg en mistress Codiment begon al aan hare eerste toebereidselen voor de thee, toen Wool haar meldde, dat er een matroos was, die aan de dames van't huis De Burgemeester der gemeente TEE NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Uinsilttg den SO Augustus 1010, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 26 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., dhr. J. J. Bertel, Godsdienstonder- wijzer te Middelburg en 2 u., Ds. A. Timmerman. 9 u., Ds. A. Timmerman. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 u., Ds. G. van Dis en 2 u., Ds. G. van Dis, H. Doop. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. 9 u., dhr. J. Millenaar van Ter Neuzen. 9j u., Ds. Akersloot van Houten Rous. 10 u., Ds. De Boer. Sluiskil. Axe). Zaamslag. Hoek. Philippine. Sas van Gent. Hulst. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. U. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Hamming. (Kerk Axelsche straat). Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtehhoudt, (Kerk Ter Neuzensche straat). Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 n., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haeser" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., dhr. G, G. Akersloot van Vlieland. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., Ds. Boone v. St. Philips- land. Bezitbaar zijn alleen de Noordelijke middenrij, de Noordelijke zijkant, de tuin en de tuinbanken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5