Hoe gij kunt vaststellen Hoogwatergetij te Ter Neuzen. sproitg viug uit bet raam en zette het op een loopen. Door de gladheid van den vloer kwam ■de rechercheur te vallen en liep daarbij een foloedende hoofdwonde opdesniettegenstaande zette hij de vervolging door en mocht het hem gelukken den Zondagsrustverstoorder te grijpen. Het bleek te zijn een 12jarige jongen, die gedurende drie maanden zich op deze wijze van Zondagsgeld wist te voorzien, dikwijls tot vrij groote bedragen. Een ander kornuitje werd mede in verband met dezen diefstal aan- gehouden. In dit jaar waren er over de geheele w.ereld 22,000 zendelingen. De bijbel is ver- taald in ongeveer 500 talen en dialecten. W at voor de zending bijeengebracht wordt, is ongeveer 25,000,000 dollar jaarlrjks. Dui- zenden missionaire artsen in de heidensche landen behandelen 3,000,000 patienten per jaar. Er zijn 40 zendingshospitalen en over de 500 weeshuizen en toevlnchtsoorden. Er zijn over de G000 ongehuwde vrouwen, die als zende lingen onder de heidensche vrouwen en kin- deren arbeiden. Er zijn ongeveer 93000 predikanten, evan- gelisten enz. uit inboorlingen, die onder hun eigen volksgenooten werken. Voorts ongeveer 3000 scholen en inrichtingen voor onderwijs die door Protestantsche zendelingen in heiden sche landen verzorgd worden. Er zgn meer dan 160 zendingsdrukkerijen en uitgeverszaken en 400 christelijke bladen op de zendingsvelden. (Standaard). Een Parseval naar Holland. De Ber- lijnsche correspondent van het ,/Hbl." heeft een tocht raeegemaakt met den //Parseval" en schrgft in zijn verslag van die luchtvaart //Ben ik wel onderricht dan zou ook het legerbestuur in Nederland de wenschelijkheid ingezien hebben van het aanschaffen van een luchtschip, en zullen tergelegenertijd voorstellen in dien geest ingediend worden. z/En om meteen nog een nieuwtje mee te deelen, dat op ons land betrekking heeft er bestaat veel kans, dat ook Nederianders weldra in eigen lucht en op eigen bodem een luchtschip zullen zien. //De Parseval-Geselschaft bouwt thans een luchtschip, bestemd voor de Brusselsche ten- toonstelling. Komt dit schip nog tijdig gereed in de maand September dan is de heer Stelling van plan, een reis te ondernemen van Brussel naar den Haag." Het spoorivegongelult bij Mechelen. Omtrent het spoorwegongeluk, dat Maandag- nacht bij Mechelen heeft plaats gehad, worden nu de volgende bijzonderheden bekend De botsing is gebeurd tusschen een bijzon- deren trein, die via Luxemburg-Brussel een ge- zelschap reizigers uit Oberammergau naar Ant werpen vervoerde, en een b'ijzonderen trein, die uit Brussel reizigers naar Antwerpen vervoerd had en nu ledig naar Brussel terugkeerde, enkel met een machinist, een stoker, een hoofdcon- dueteur en een conducteur. Men schrijft meer en meer de schuld toe aan den machinist van den ledigen trein, die het sjgnaal, dat op jrstoppen" stond, zou voorbg- gereden hebben in voile vaart. De machinist van den trein Oberaummergau verklaarde, dat hij het ongeluk zag aankomen, toen hij op twee honderd meter afstand den anderen trein het signaal zag voorbijrijden zonder van vaart te verminderen. De machinist van den Oberammergau-trein stopte oogenblikkelijk en het is deze trein dus niet die aanreed, maar die zelf werd aangereden, met zulk een geweld, dat de slag kilometers ver gehoord werd. Het //Handelsblad van Antwerpen" bericht verder over de ramp De locomotiet van den aanrijdenden trein was het ondersteboven gekeerd, de tender even- eens, terwijl de locomotief van den ledigen trein ook was omgeslagen. De slag was zoo geweldig geweest, dat het ijzerwerk van de locomotieven en tender als eene vormelooze massa was ineen gewrongen. De postwagens waren als in splinters geslagen, alsook een deel van het salonrijtuig van den aanrijdenden trein, waarin zich gelukkig geen reizigers bevonden. De reizigers van de andere rijtuigen werden door elkander geslagen, doch kwamen er met den angst en met builen en lichte kneuzingen van af. De heer De Oruyenaere, statieoverste, leidde de werken, terwijl de politie en gendarmerie de orde moest handhaven. De meeste geneesheeren der stad, onmiddellijk verwittigd, waren toege- sneld, terwjjl ook de pastoor en onderpastoor van Hanswijck ter plaatse waren. Men gelukte er in den treinoverste van den aanrijdenden trein van onder de puinen te halen. Hg was gewond aan het hoofd en ontving de eerste zorgen in eene naburige herberg. Hij kwam er dus betrekkelijk goed van afmaar men was minder gelukkig met stokers en machinisten. De stoker van den ledigen trein werd afgrij- selijk gewond opgedolven en in wanhopigen toestand naar het gasthuis gebracht. De ledige trein leverde een droevig schouwspel op. Twee der rijtuigen uit het midden van den trein waren omgeslagen en gedeeltelgk vernield. Op het eerste hulpgeroep waren talrijke op het gehucht Hanswijck wonende werklieden, alsook het personeel der statie ter hulp gesneld. Opsporingen werden aanstonds gedaan om de machinisten, stokers en treinoversten uit hunnen akeligen toestand te redden eenuiterstmoeilijk werk, daar de locomotieven letterlijk in elkander gedrongen waren. Heel de bevolking was ter plaatse van het onheil gesneld, toen de staatswerklieden met het opruimingswerk een aanvang hadden genomen De machinist van den reizigerstrein were kort daarna opgehaald hij was erg, doch niet doodelijk gewond en werd ook naar het gasthuis overgebracht. Men zette de opzoekingen voort en weldra kon men er in gelukken den anderen stoker en den anderen machinist uit hun akeligen toestanc te redden. Zij waren ernstig gewond en na verleende hulp werden zij ook vervoerd naar het gasthuis. De tweede treinoverste had slechts lichte kwet- suren en kon zich, na verpleging, te voet ver- wijderen. Men bemerkte ter plaatse vele leden van het Roode Kruis, die de geneesheeren bereidwillig terzijde stonden. Men had om de groote kraan naar Brusse geseind, maar intusscben werden de opruimings- werken heel den nacht voortgezet. met het doel den treinoverste te vinden. Eindelijk werd hij opgedolven, maar het was nog slechts een lijk, dat naar het doodenhuis werd vervoerd. Dank aan de groote kraan, die intusschen uit Brussel was toegekomen, gingen de reddings- werken goed vooruit. Onnoodig te zeggen, dat het nieuws van het ongeluk zich bliksemsnel had verspreid en dat er in den morgen duizenden en duizenden nieuws- gierigen ter plaatse kwamen. Gendarmen en de politie hadden de grootste moeite om het volk op afstand te houden. Een hoogst merkwaardige bijzonderheid wordt nog in verband met de spoorwegramp geraeld. De voorste 2 tweede klasse rijtuigen, waren ledig en aan die omstandigheid is het te danken, dat niet een groot aantal menschenlevens meer te betreuren zijn. Deze twee rijtuigen namelijk waren ontruimd geworden in Brussel, omdat de lichten waren uitgegaan en niet meer wilden branden. Waren die lichten aangebleven, dan zouden de reizigers er in zijn blijven zitten en men zou ver- moedelijk een half uur later 50 a 60 dooden gehad hebben. Nu waren zij verdeeld in de andere rijtuigen, deze hebben niet geleden en de reizigers zijn er met builen en kneuzingen van afgekomen. In de eerste paniek vluchtten zij in alle rich- tingen, doch keerden spoedig terug om hulp te bieden. De stationschef deed eene locomotief spannen aan de onbeschadigde rijtuigen, voerde de rei zigers van Oberammergau terug naar Schaerbeek en zoo over Muysen en Neckerspoel naar Ant werpen, waar zij 's morgens in de eerste vroegte aankwamen. In //De Natuur" komt voor de beschrg'ving van een middel om de opvarenden van onder- zeebooten in de gelegenheid te stellen, hun leven te redden, wanneer de onderzeesehe boot hun //doodkist" dreigt te worden. Bij de Engelsehe marine is daarvoor het vol gende stelsel in gebruik. Er bestaan oxylithen of zuurstofsteenen. Dit zijn platte, vierkante z/steentjes" van witte kleur, die zoodra ze met water in aanraking komen, direct een zeer levendige zuurstofontwikkeling doen ontstaan, terwijl het overblijvende een sterke alcalische vloeistof vormt. In principe berust nu de redding-methode hierop, dat de bedreigde schepeling zich een helm opzet, die op de schouders aansluit en verbonden is met een wambuis van waterproefstof. Aan de binnen- zijde hiervan bevinden zich de oxylithen (of dergelijke preparaten). Zoodra dus het ongeluk is gebeurd, wordt de helm opgezet, wat bij geoefend personeel in 30 seconden gebeuren kan. Zoodra 't water stijgt in wambuis en helm, wordt de aanwezige lucht samengeperst en kan deze den druk van het water weerstaan. Dit stijgt voldoende om de oxylithen te bereiken, zoodat zuurstof ontstaat, die den drenkeling in staat stelt adem te halen. Het koolzuur, dat hij uitademt, en zijn leven in gevaar zou brengen, wordt door de alcalische vloestof, die uit de //steenen" overblijft, geabsorbeerd, zoodat de lucht wordt ververscht en gezuiverd tegelijk. Tevens dient de helm met zijn luchtvulling als luchtboei, die den drenkeling naar de opper- vlakte zal doen stijgen, indien hij zich vau bet schip kan vrijmaken. De oxylithen werken slechts gedurende kor- ten tijd, zoodat de drenkeling, indien hij boven is gekomen, zijn helm moet openen, om de frissche lucht binnen te laten. Het gevolg zou zijn, dat hij weer naar de diepte zonk, maar daarin is voorzien, doordat bij de complete reddingsuitrusting behoort een reddinggordel, die door hem met lucht wordt gevuld, alvorens hij zgn helm opent. In Portsmouth wordt door de Engelsehe ad- miraliteit geregeld de bemauning der //Sub marines" geoefend in deze wijze van redding. Aan boord van het stoomschip frBuckman", op weg naar San Francisco, heeft een reiziger den kapitein dood geschoten, terwijl een hand- langer zich meester trachtte te maken van de machinekamer. Hij werd echter overmand en in boeien geslagen. Toen de moordenaar van den gezagvoerder zag dat de toeleg mislukt was, greep hij een zwemgordel en sprong over boord. Men heeft een tijd naar hem gezocht, maar kon hem niet vinden. Verrooedelijk is hij ver- dronken. In de buurt van Kowel, Russisch Polen, werden, niet ver van den straatweg, verscheiden veehaudelaars, die naar de jaarmarkt reden om daar vee te gaan koopen, en aanzienlijke som- men bij zich droegen, in het woud door 18 roovers overvallen. De koopman Rubinstein werd doodgeschoten en tien anderen bij het nu volgend handgemeen gewond, waarvan drie zwaar. De bandieten roofden 25.000 roebel en ontkwamen. Ontzettende toestanden zijn door den bur- gemeester van Klausenburg ontdekt in een daar gevestigd weeshuis en oude-lieden-gesticht. Deze inrichting stond onder particulier bebeer en had zich aan alle overheidscontrole weten te onttrekken, terwijl er op allerlei wijzen giften voor werden ingezameld. Zoowel de kinderen als de grijsaards werden zeer slecht behandeld en tot zwaren arbeid gedwongen, terwijl meisjes en jongens van beneden de 12jaren alscouran- tenverkoopers werden uitgezonden. Op een kamer woonden 9 grijsaards te zamen met 12 jongens en 11 meisjes. Men vond kinderen met besmettelijke huidziekten, die zonder eenige geneeskundige hulp gelaten werden en vau een kind waren de handen door varkens afgeknaagd. Het onderzoek toonde verder aan dat voor de voeding slechts 6 kronen 3) daags werd uitgegeven. De kinderen en grijsaards zijn onmiddellijk naar rijksgestichten overgebracht, terwijl tegen de bestuurders een strafvervolging wordt ingesteld. De boschbrand in JSoord-A metika. Langzamerhand bereiken ons nu de berichten omtrent den onmetelijken brand in drie der Noord-Amerikaansche staten, een brand, waar van blijkbaar het einde nog niet te voorzien is en waarvan men den oorsprong toeschrijft, deels aan een noodlottig ongeluk, deels aan het misdadig opzet van vagebonden, de z.g. //tramps", die zoo een gelegenheid tot plunderen krijgen, of hooge loonen denken te verdieneu bij het blusschingswerk. En meer en meer verontrustend en dreigend gaan die berichten luiden. Zoo wordt uit Spokane gemeld, dat de beambten der Northern Pacific Railway hebben moeten erkennen, dat een trein vermist wordt, die Maandagmiddag 42 vluchtelingen en 19 ziekenverpleegsters uit het brandende Wallace naar Missoula zou ver- voeren. Er bestaat nauwelijks twijfel, of de trein is verbrand, met alien, die er zich in bevonden. Zooals de staat van zaken op het oogenblik is, bedraagt de schade, naar raming, zes mil- lioen dollar en alles doet voorzien, dat dit be- drag spoedig verdubbeld en verdrievoudigd zal moeten worden. Acht steden zgn van het eerste tot het laatste huis in de asch gelegd. In het plaatsje Missoula komen voortdurend treinen met vluchtelingen aan, die zich niet eens den tijd hebben gegund, hun kleederen aan te trek- ken, en van wie er velen halfnaakt waren. In het stadje Bigcreek trachtten de bewoners de vlammen te bestrijden. Terwijl zij hiermee bezig waren, kwam het vuur van de tegenover- gestelde zij de aanslormende ongelukkigen werden door de vlammen omsingeid en 50 hunger kwamen om 30 anderen vluchtten een buiten werking gestelde mijn in, maar ook daar vond de brand toegang. Vijf der vluchtelingen stikten, de anderen konden nog met moeite worden gered. Meer dan 1000 soldaten trachten in die buurt het vuur te stuiten, maar tot n u toe heeft dit niet mogen baten. Op de spoorlijne'n in het westen van den staat Montana en het grootste gedeelte van Idaho is het verkeer totaal onmogelijk. Onder de plaatsjes, die geheel in de asch werden ge legd en vroeger bloeiende dorpen waren, be vinden zich Avery en Hodresson, Dehorgia, Henderson, Stregis en Taft. In de buurt der aatstgenoemde vier plaatsen had de vuurzooe een lengte van vier en een half uur gaans en een breedte van een kwartier gaans ongeveer. Ook de stad Thompson is voor de helft ver nield. Belknap, White pine, Noyon en Heron bran den nog. Op bevel van president Taft zijn 30 compagnieen soldaten naar deze steden gezon- den. Deze omsingelden de brandende stadjes en doen het onmogelijke om het vuur te localisee- ren. Zij hakken breede wegen in het bosch uit en graven meterdiepe sloten, ora aldus den voort- gang van den brand te belemmeren. De be volking smeekt om regen, die alleen, nog in staat is, deze bedreigde streken van algeheele vernietiging te redden. Volgens officieele berichten zijn in de drie door het vuur besprongen staten meer dan 25 postkantoren verbrand, terwijl er 200 in gevaar verkeeren. En het lijkt bijna hopeloos, het onheil te keeren. Zoo waren er bij het uitbreken van den brand, toen het wellicht nog mogelijk was geweest, dien te stuiten, op een oppervlakte van meer dan een millioen hectaren bosch slechts 40 houtvesters bij de hand. Thans gaat het er voornamelgk om, ten minste de bedreigde bewoners in veiligheid en onder dak te brengen. Op het vee wordt al in het geheel niet meer gelet. Een groot aantal spoorwegstations zgn ver brand, benevens tientallen spoorwegbruggen, die in de geteisterde staten voor het meerendeel vau hout zijn. Latere berichten melden, dut alleen de schade aan dood materieel reeds meer dan 15 millioen dollar bedraagt. Vreeselijke tooneelen spelen zich af. Zoo meenden te Palser-Creek 12 per- sonen zich te redden door in een tunnel te vluchten de ongelukkigen kwamen alien jam- merlijk om het leven, daar zij moesten stikken in* den ontredderenden dwalm, door het vuur veroorzaakt. Tot overmaat van ramp kwam eergisteravond de wind sterk opsteken, zoodat het vuur nog werd aangewakkerd en met verbijsterende snel- heid om zich been greep. Hemelhooge rookwolken en een onverdraag- lijke hitte vullen, nog uren ver van de onme- telijke, brandende wouden, dalen en passen. Zoo geweldig groot is het door het vuur aan- getaste, met de prachtigste boomen beplante gebied, en zoo snel grijpt de brand om zich heen, dat men zelfs begint te vreezen, hetgeen echter nauwelijks mogelijk is, dat de laaiende vuurzee langs het rotsgebergte den geheelen staat Montana tot zijn zuidelijke grens zal over- stroomen, en zoo het beroemde Yellow-Stone Park, het kleinood der Unie, een wereldbeziens- waardigheid, zal bereiken. of gij eenig teeken van de verschrikkelijke nier- of blaasziekte hebt. Vraag 1. Hebt gij 's morgens bij het opstaau een ellendig gevoel in uw rug Vraag 2. Zijn uw oogleden opgeblazen V Hebt gij blauwe zwellingen onder de oogen Zijn uw enke's en handen opgezwollen (De eerste kenteekenen van waterzucht.) Vraag 3. Is uwe urine bewolkt, met bezink- sei of schrijnend Loost gij te veel of te weinig urine Vraag 4. Zijn uw ledematen bevend of rheu- matisch, vooral bij slecht en vochtig weer Vraag 5. Is uw rug pijnlijk, wanneer gij u bukt of uit een stoel tracht op te staan Vraag 6'. Hebt gij hoofdpijn of klopt uw hoofd Werkt het hart ouregelmatig Wordt gij duizelig na eenigen tijd gestaan te hebben Vraag 7. Lijdt gij aan graveel, lenden- of heupjicht Nierkwalen doen niet iedereen op dezelfde wgze aan geen enkele patient heeft alle kenteekenen, maar iedere patient heeft som- mige kenteekenen. Indien gij echter eenige aanwijzing voor nier- of blaaszwakte hebt, is uw kwaal misschien reeds tot een hoogeren graad geklommen dan gij denkt, en verliest de blaas misschien plotseling haar kracht om het water op te houden,. Alleen een nierengeneesmiddel kan een nierziekte tot in haar wortels uitroeien. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen speciaal voor nier- en blaaskwalen. Zij lossen het urinezuur volkomen op en werken rechtstreeks op de lgden- de nieren. Zij staan hen op een zachte wijze bij in hun grootsch werk om het bloed te filtieeien en de urine vergiften at te voeren, die zoovele noodlottige ziekten bij mannen en vrouwen teweegbrengen. Geen doos is echt, wanneer er niet de vol- ledige naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen op voorkomt. Ze zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den heer A. van OverbeekeLeunis, West- kolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1,75 voor een, of f 10.voor zes doozen. D A G E N. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrij dag 27 28 29 30 31 1 2 Aug. n Sept. Voorm. Nam. 6.10 6.36 7.6 7.40 8.18 9.2 9.48 10.35 11.18 11.53 12.24 0.50 1.14

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2