A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaiideren. Gcmeeate_CLETGE. 4°/o MBiiiigvan/15000. No. 5499. Zaterdag 27 Augustus 1910. 50" Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. IKIIEIIE^STIE] BLAD, Burgemeester en Wethouders van CL1NGE, maken bekend dat ingevolge het plan der geld- leening van f 15000 (150 obligation, ieder van flOO), de irischrijving is opengesteld tot en met Dinsdag den 13 September 1910, des namiddags 3 uur, aan den koers van ten minste a pari. De storting moet gescbieden in mej-termijnen, in het plan der leening vermeld, hetwelk ter gemeente-secretarie ter kennisneming ligt. Clinge, den 11 Aug. 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. ERCAUTEREN, Voorzitter. OSC. KIEBOOM, Secretaris. Het bezoek van het Belgische Koningspaar. Thans is vastgesteld, dat de Koning en de Koningin van Belgie Donderdag 15 Sep tember te Amsterdam zullen aankomen voor het brengen van het voorgenomen bezoek aan Koningin Wilhelmina. Het bezoek zal duren tot Zaterdag 17 Sept., op welken dag de Koninklijke gasten 's middags van het Centraal- Station vertrekken. Ter eere van de hooge bezoekers zal in den avond van den dag van aankomst op den Dam een taptoe gehouden worden, waaraan- ver- schillende militaire muziekkorpsen uit het land zullen deelnemen. Het programma voor de drie dagen is voor- loopig samengesteld als volgt De aankomst zal zoo tydig geschieden, dat in het Paleis het dejeuner kan gebruikt worden. Hierna wordt door H. M. de Koningin en Haar hooge gasten een rijtoer gemaakt waarbij waarschijnlijk enkele bezoeken worden afgelegd. Een bezoek aan het Rijks-Museum en aan de dia- mantslijperij der firma Asscher staan op het voorloopig programma. Na terugkomst ten Paleize zal Z. M. de Koning der Belgen leden der Belgische kolonie ontvangen. Donderdagavond heeft ten Paleize een gala- diner plaats in de burgerzaal, waarbij vele autoriteiten, o. a. het geheele eorps diploma tique, zullen aanzitten. Vrijdag 16 September wordt een bezoek ge- bracht aan H. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk. H. M. de Koningin en Z. K. fl. Prins Hendrik zullen met de koninklijke gasten s morgens van dien dag zoo tijdig per extra- trein van het Centraal-station naar Baarn ver trekken, dat het dejeuner te Soestdijk gebruikt kan worden. Ook de thee zal nog bij H. M. de Koningin-Moeder gebruikt worden, waarna H. M. de Koningin met haar gasten terug- reist naar de hoofdstad. Hier wordt gedi- neerd. 's Avonds zal waarschijnlijk een concert in het Concertgebouw bijgewoond worden. Zaterdagavond 17 September vertrekt het Belgische Koningspaar van het Centraal-Sta- tion, nadat ten Paleize het dejeuner gebruikt In den morgen zal een rijtoer gemaakt worden en mogelijk nog een bezoek worden afgelegd. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zullen met groot gevolg te Amsterdam aankomen op den morgen van 15 September en s Zaterdags na het vertrek der Koninklijke gasten, Amsterdam weer verlaten. Prinses Juliana komt niet mede naar Amsterdam, maar zal gedurende het hooge bezoek logeeren bij H. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk, TER NEUZEN, 26 Augustus 1910. De heer N. de Haan Thomann, gemeente- arts te Biervliet, heeft tegen 1 Oct. a.s. zijn ontslag gevraagd, wegens vestiging in een andere Zeeuwsche gemeente. Door den burgemeester van Borssele is aan zijne collega's van de aan de Schelde ge- legen gemeenten, medewerking gevraagd inzake het opsporen van de nabij die gemeente ver- moedelijk verdronken schippersknecht J. Piek en M. J. Wabeke. In de week van 17 tot en met 23 Augustus ziin in de provincie Zeeland voorgekomen 7 gevallen van roodvonk, 1 te Clinge, 1 te Grijps- kerke en 5 te Middelburg, benevens 2 gevallen van diphtheritis te St. Maartensdijk. Hulst. Donderdagmorgen werd, nabij het station aihier aangeslagen een hoeveelheid suiker, welke geladen op een hondekar, men frauduleus trachtte binnen te smokkelen. De persoon, welke dit zaakje aan de hand had kon nog tijdig ontsnappen. De kar met suiker werd door de douanen in beslag genomen. Koewacht. Dinsdag had hier eene openbare vergadering plaats van den gemeenteraad, waarop alle leden tegenwoordig waren, behalve deheer C. Dierick wegens ongesteldheid. De secretaris gaf voorleziug van de volgende ingekomen stukken le. Adres van de vereeniging //Zeeland" te Middelburg tot verzorging van verwaarloosde kinderen, om een jaarlijksche bijdrage. Dit verzoek zal in de volgende vergadering behandeld worden 2e. Brief van Ged. Staten van Zeeland be- vattende goedkeuring van de tijdelijke sluiting der openbare scholen wegens mazelen. 3e. Brief van als voren met goedgekeurde begrooting der inkomsten en uitgaven over 1910. 2 en 3 worden voor kennisgeving aangenomen. 4e. Adres van Jerome Boddaert aihier, waarin hp tegen 1 October a. s. ontslag vraagt als telegrambesteller. Besloten wordt het gevraagde ontslag te ver- leenen en eene oproeping van sollicitanten te doen. 5e. Adres van het bestuur der fanfaremaat- schappij ,/De Eendracht" aihier om eene jaar lijksche bijdrage van wege de gemeente. Verdaagd tot de volgende vergadering. Wegens periodieke aftreding van de heeren J. L. Kips en Jac. Pieters als leden van het college van zetters wordt eene voordracht opge- maakt. Op de voordracht worden geplaatst de heeren J. L. Kips, Jac. Pieters, A. Baert en J. R. de Blieck. Door B. en W. wordt aan den Raad aangeboden de begrooting der in komsten en uitgaven over 1911. Alsnu komt in behandeling de rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1909. Deze rekening wordt na onderzoek goedgekeurd. De uitgaven be- dragen 604,175, de inkomsten f 600, dus een nadeelig slot van 4,175. Wordt besloten aan genoemd Armbestuur over het jaar 1911 eene subsidie uit de gemeente- kas te verleenen van 600 gulden. Reeds meermalen is, ook in vergaderingen van landbouwers, gewezen op den verderfelijken invloed, die uitgaat van de zoogenaamde wiekooi, waar personen van verschillend geslacht vaak met jeugdige kinderen te samen werken. Thans is door den schoolopziener in het arrondissement Hulst een onderzoek ingesteld omtrent de leerlingen, die het landbouwverlof, hetwelk ze in 1909 gehad hebben, gebruikt hebben, om arbeid te verrichten in de wiekooi ook omtrent hen, die zonder verlof in de wie- kooien hebben gearbeid. Tevens verzoekt de schoolopziener de namen der wiebazen. Beweerd werd, dat prentkaarten, waarop een zgn. imitatie-brieventasch is gemaakt, niet '.-.Is drukwerk mogen worden verzonden. Thans is op een desbetreffende vraag aan den directeur- generaal der posterijen geantwoord, dat tegen verzending van bedoelde kaarten als drukwerk mits zij in een open omslag worden verzonden, geen bezwaar behoefl te worden gemaakt. In Boll Dunlop's distilleerderij aan de Baan te Rotterdam is Dinsdagnachtingebroken. Dit ontdekte Woensdagochtend te 6 uren de baas der firma toen hij ter plaatse kwam. De inbrekers verschaften zich toegang van de zijde der Schiedamsche Vest, drukten daar van de branderij een ruit in en verwijderden den zich daarachter bevindenden hefboom. Door de gemaakte opening klommen zij naar binnen. Zij hebben de brandkast, die op het prive-kantoor in een atgesloten kast is geplaatst, daaruit ge- sleept, voorover geworpen en aan de achterzijde gedeeltelijk opengehakt. Door de ontstane opening was het den inbrekers mogelijk een in de brandkast geplaatste trommel te bereiken, en de zich daarin bevindende papieren er uit te halen. Dit waren echter alleen familiepapieren, die zij onder een afdakje op de plaats achter de distilleerderij gelezen, nagekeken en weg- geworpen hebben, toen hun de waardeloosbeid ervan gebleken was. Anders werd er niets weggehaald. Toch bevatte deze brandkast eene tamelijke waarde aan effecten en ruim duizend gulden aan bankpapier. Deze waarde was ge- borgen onder in de brandkast en doordat de inbrekers de acbterzijde ervan niet ver genoeg openscheurden, ontging hun dit. De firma Boll Dunlop is tegen inbraak verzekerd. Uitgaande van de veronderstelling dat als er soms bij haar mocht worden ingebrokeu, dit in ieder geval van de zijde der Baan zou geschieden, had men sedert jaren op een plank bij den ingang naar het privekantoor op een zichtbare plaats een verzegelde enveloppe liggen, waarvan het adres luidt z/Aan heeren inbrekers." Deze enveloppe bevat een schrijven, waarin tot die //heeren" het verzoek gericht wordt geen schade aan te richten, omdat er op het kantoor nimmer geld aanwezig is, daar dit steeds op een bank gedeponeerd wordt. Bovendien bevat deze enveloppe twee bankbiljetten van 10 als een tegemoetkoming in de door vde heeren" gedaue moeite. Ook deze enveloppe hebben de inbrekers bij hun bezoek over het hoofd gezien. Men meldt uit Ede Dinsdagmorgen oms.treeks half acht was een wachtmeeste'r der veld-artillerie met twee ge- wapende manschappen aan het station als ge- leiders van een artillerist, die geboeid was en bovendien nog met touwen om de beenen op den grond lag. Deze man moest naar het Algemeen Depot van Discipline te Vlissingen worden overge- hracht. Terwijl zijn geleiders bij hem waren haalde de geboeide man met veel moeite zijn zakdoek uit den zak teneinde den neus te snuiten naar het scheen. In werkelijkheid be- vond zich daarin een mes, waarmede hij in een oogenblik de touwen doorsneed. Na snel opgesprongen te zijn, stak de man naar zijn bewakers deze weken terug en met den ketting aan de handen rende de man over de rails en verdweep in de bosschen, achtervolgd door zijn bewakers, waarop hrj spoedig een voorsprong had. De manschappen waren ongewapend. De bosschen van Hoekelom en omstreken worden doorzocht. Een 5jarig knaapje, zoontje van K. M. v. d. B., te Kampen, kreeg 14 dagen geleden enkele z. g. n. apennootjes in de keel, waardoor bet dreigde te stikken. Sinds dien tijd had het kind afen toe last van benauwdheid. Ook Maandagmiddag, nadat het ventje nog vroolijk op straat had ge- speeld, was dit weer het geval, maar met den treurigen afloop, dat het bijna onmiddellijk overleed. Direct aanwezige doktershulp mocht niet meer baten. Tijdens een onweder, dat zich boven Vries (Drenthe) ontlastte, was de landbouwer H. K. Karsten juist met een voer hooi onderweg. De paarden schrikten van een knetterenden donderslag, sprongen op zij, de wagen kantelde en Karsten kwam onder't voertuig. Bewuste- loos werd hij opgenomen. Bij onderzoek bleek dat de bijna 80jarige man een been op twee plaatsen had gebroken en vermoedelijk ook in- wenaig is gekneusd. K. is niet meer tot be- wustzijn gekomen en overleden. Rechercheurs hebben te Rotterdam aan- gehouden de 18jarige C. M. v. d. M., uit 's-Hertogenbosch. Dit meisje ontliep daar den 19 Juli jl. het ouderlijk huis met medeneming van ruim 100, aan haar ouders toebehoo- rende. Met haar vrijer begat zij zich naar Zutfen, bleef daar enkele dagen en vertrok toen naar Rotterdam. Zij hield zich daar in verdachte huizen op. Haar vrijer maakte zich uit de voeten en begat zich naar Duitschland. Met betrekking tot den oproerigen geest. die onder vele gevangenen in de Bijzondere Strafgevangenis te Leeuwarden heerscht, wordt gem eld Sinds eenigen tijd wordt op last van den directeur-genevaal van het gevangenis-. Rijks- tucht- en opvoedingswezen, den heer Mr. H. C. Dresselhuijs, een administratief onderzoek ingesteld naar gepleegde diefstallen van ver- schillende goederen uit de gevangenis te Leeuwarden. Maandag j.l. stond reeds een bediende len rang, wegens diefstallen in den loop der jaren 1908, 1909 en 1910 gepleegd, terecht en tegen hem werd 1 jaar gevangenisstraf gevraagd. Doch dit is niet het eenig resultaat. De enquete duurt steeds voort en meer en meer blijkt, dat nog. vele personen, o.w. bewaarders en gevangenen beruchte misdadigers, die relatien hebben in Rotterdam en Amsterdam bij deze misdrijven zijn betrokken. Een der gevangenen moet als verrader hebben gespeeld, wat het gevolg had, dat deze zwaar gestraften inbrekers en moordenaars als Willeni Veltman, Minzelaar, Bouma, zeer gebeten werden op den verrader. Ze wilden hem in de werkzaal niet zien en kwam hij daar, dan moesten de bewaarders handelend optreden, opdat de goede orde niet werd verstoord. De ontevredenbeid duurde evenwel voort, zoo- dat de ordeverstoorders meermalen in de boeien moesten worden gesloten. Werden ze daar weer uit bevrijd, dan begon de herrie opnieuw, bij het luchten op de werk- zalen of gedurende de nachtrust, en wel in die mate, dat de hulp van de marechaussees moest worden ingeroepen. De straatjeugd onzer stad, zegt de Leeuw- Crt., mag zich niet in een zeer eervollen roep verheugen. Integendeel. Er wordt veel en terecht geklaagd over de groote baldadigheid, waaraan men hier ter stede van de zijde der straatjeugd blootstaat. Vreemdelingen zoowel als stadgenooten ondervinden er dagelijks den hinder van. En de jeugdige schavuiten komen van kwaad tot erger. Getuige het volgende staaltje van jeugdige bedorvenheid. Reeds geruimen tijd werd van het kerkegeld,, dat de koster van de R.-K. kerk, wonende in de Collegesteeg aan de Voorstreek, onder zijne berusting had, kleinere en grootere bedragen gemist en hoe ook naar de oorzaak der ver- missingen gezocht werd, men kon haar maar niet vinden. Totdat men tot de gedachte kwam, dat hier wel eens diefstal in het spel kon wezen en men de politie in den arm nam. Zondagmorgen stelde een rechercheur zich ten huize van den koster verdekt opcirca 9 uur, juist onder kerktijd, werd er aan de deur van de kamer, waar het geld gewoonlijk ge- borgen was, gemorreld, doch daar deze gesloten was, zocht de diet zich op een andere wijze toegang te verschaffen een raam werd open- geschoven, de kast geopend en een bedrag van 7,50 verdween in de zakken van den onge- wenschten bezoeker. Op dat oogenblik sprong de rechercheur te voorschijn, maar de diet ERA ST. Wit blad verschijnt fflaandKg., WoeDHdag- en Vrijdaifttvoinl, aitgezonderd op Feentdagen. U'J de firma 1 J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1