A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 5498. Donderda^ 25 Augustus 1910. 50p Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. BEBSTB FEPILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen i 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,B21/3 en voor het "overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Het rapport van den eereraad. Het Haagsche Correspondentiebureau verzond een afscbrift van het rapport der commissie, die zich heeft willen belasten met een onderzoek naar de handelingen van Dr. Kuyper in de decoratiezaak. Het rapport, gericht aan den heer J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoe- velaken, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, luidt als volgt 's Gravenhage, 14 Juli 1910, Hoogwelgeboren Heer, z/De commissie die zich op uwe uitnoodiging geconstitueerd heeft teneinde //ingevolge een verzoek van Dr. A. Kuyper, na onderzoek haar oordeel uit te spreken in zake de sinds einde Juni des vorigen jaars uitgestrooide beschul diging, als zou hp zich tijdens hi] Minister van binnenlandsche zaken was, schuldig gemaakt hebben aan corruptie", heeft de eer u hierbij het resultaat van haar onderzoek mede te deelen. De commissie heeft bp haar onderzoek, behalve van de door den druk openbaar gemaakte stukken, waaronder ook de op de zaak betrek- kelijke Kamerverslagen, gebruik gemaakt van een haar door Dr. Kuyper toegezonden memorie met bijlagen, waaronder brieven van verschil- lende personen in originali, voorts van schrif- telijke inlichtingen die zij van onderscheidene personen gevraagd en verkregen heeft, eindelijk van haar door mej. M. Westmeyer mondeling verstrekte inlichtingen. z/Zp is van meening, dat de tegen Dr. Kuyper ingebrachte beschuldiging zich concentreert in de quaestie van de ridderorden voor de heeren Lehmann, en spreekt haar oordeel uit als volgt //1°. Yoor wat aangaat de bepalingen van het wetboek van strafrechtdat Dr. Kuyper vrij uitgaat, aangezien niet gebleken is van eenige aanduiding, dat hij ten eigen bate geld heeft aangenomen van de heeren Lehmann z/20. in aanmerking nemende, dat de tegen Dr. A. Kuyper gerichte beschuldiging ook betrof bet geven van ridderorden, in verband 57) Zooveel men bp de gebrekkige verlichting kon zien, was hij, dien Mac Donald als overste bad aangekondigd, een man tusschen de veerlig en vijftig jaren, Yan hoogen flinken lichaams- bouw en uitdagende, harde, maar edel gevormde gelaatstrekken, die door een paar zwarte, van koene vermetelheid schitterende oogen bijzonder werden verlevendigd, kon overste Lenoir met zijn glanzend zwart haar en prachtigen baard welke zijn gezicht omlijstte, voor een knap man gelden. Zijne houding beantwoordde aan zijn uiterlijk en verried een deftig, voornaam heer, die gewoon is, zich in beter gezelschap te be- wegen, dan dat in wiens gezelschap hij zich be- vond. De roovers waren alien met een zekeren eerbied van hunne plaatsen opgestaan, totdat de binnentredende met een genadige handbeweging verlof gaf weder te gaan zitten. Hij keerde zich veivolgens tot het hoofd der bende, wien hij te kennen gaf, dat hij hem alleen wenschte te spreken. //Tot uwen dienst, overste", antwoordde Mac Donald, terwijl hp een brandende kaars van de tafel nam en zijn hooggeplaatsten bezoeker naar dezelfde schuur leidde, waar een jaar geleden pastoor Goodwin had vertoefd, tijdens Granny L re well aan majoor Warfield op haar sterfbed gewichtige mededeelingen toevertrouwde. Mac Donald plaatste het licht in een nis in den met geidelijke bijdragen aan de antirevolutio- naire partijkas voor verkiezingsdoeleinden, iets dat, al valt het niet onder de strafwet, als corruptie is gequalificeerd. ten eerste, dat, voor wat den heer R. Lehmann betreft, die, naar aanleiding van zijn ruime bijdragen ten behoeve van het herstel der Hollandsche kerk te Colombo en van het repa- trieeren der op St. Helena verblijvende krijgs- gevangenen, den 31 Aug. 1903, gedecoreerd werd, niet gebleken is, van eenige reden om te twijfelen aan de verzekering van Dr. Kuyper en van hem zelven, dat hij voor het eerst in Mei 1904, dus geruimen tijd na de decoreering, geld voor de partijkas heeft gegeven z/dat het onder 2°. bedoelde verband ook niet af te leiden is uit de omstandigheid, dat het aan- wijzen van daden, waardoor de heer R. Lehmann zich voor het nationaal belang verdienstelpk kon maken, plaats had ingevolge een verzoek van mej. M. Westmeyer, wier ijverige be- moeiingen ter inzameling van gelden voor de partijkas en wier geidelijke verplichtingen aan den heer R. Lehmann aan Dr. Kuyper bekend waren. //Immers naar het oordeel van de commissie zou, door deze omstandigheid in aanmerking te nemen, het verband in den zin van corruptie te ver gezocht zijn, terwijl er geen twijfel kan zijn, dat Dr. Kuyper, ook afgezien van eenige betrekking tot mej. M. Westmeyer, als agente zonder aanstelling, bijzonder be lang stelde in het herstel der kerk te Colombo en het repatrieeren der krijgsgevangenen op St. Helena. //Ten andere, dat voor wat den heer E. A. Lehmann aangaat, de zaak zich anders voor- doet. De poging toch van Dr. Kuyper om hem voor eene decoratie te doen voordragen, heeft plaats gehad nadat Dr. Kuyper gelden van hem had aangenomen voor de partijkas, en zonder dat hij zich door eenige speciale daad ver- diensteiijk had gemaakt voor het nationaal belang. Deze feiten op zichzelt leveren echter, naar het oordeel der commissie, nog geen grond op om corruptie aan te nemen en van het innerlijk verband tusschen die feiten is de commissie bp haar onderzoek niet gebleken. Overigens is, naar haar oordeel de voorspraak van Dr. Kuyper bij een zijner ambtgenooten, ten gunste van den heer E. A. Lehmann, niet te beschouwen als een ambtsdaad. muur en wachtte op den aanvang van het gesprek maar overste Lenoir maakte er geen haast mede, want hij liep ettelijke minuten sprakeloos op en neer, als zocht hij eerst naar de juiste woorden, waarin hij moest kleeden hetgeen hij te zeggen had. Het lange wachten moede brak eindelijk de bandiet het eerst 't zwijgen. z/U schijnt niet in uw humeur, overste zeide hij. z/Dat ben ik ook niet. Ik ben zelfs meer dan ktegel, antwoordde de aangesprokene, z/ik lijd." //Lijdt gp, overste? Oeh, maar dat is immers niet mogelijk, zeide Mac Donald op een toon alsof hij zulks nooit zou kunuen gelooven. n Ja, en weet je ook wat mij doet lijden Het berouw." ,/Het berouw! ha, ha, ha!" lachte de roover luidkeels. //Overste Lenoir en berouw, dat rijmt niet op elkaar z/Lach maar," zeide overste Lenoir, //ik her- haal je, dat een bitter berouw mij kwelt, doch kun je ook raden, wat mij berouwt Het is bpvoorbeeld niet, dat ik voor mijne persoon- lijke verdediging en welvaart handelingen heb bedieven, welke door overspannen domkoppen misdaden genoemd worden, neen wat mij pijnigt is het berouw iets niet gedaan te hebben uit kinderachtige toegeeflijkheid een daad te hebben nagelaten, waartoe ik destpds de beste gelegenheid bezat." O, ik weet al, wat u bedoelt overste riep Mac Donald, //maar u zult u herinneren, hoezeer ik u toen heb gewaarschuwd." Had ik je raad maar opgevolgd 1" zuchtte TER NEUZEN, 24 Augustus 1910. Ter gelegenheid van zijn huwelijk stelde de beer Van Cantfort, lid der expediteurs-firma Yan Cantfort Koch alhier, de werklieden der firma met vrouwen of meisjes in de gelegenheid ten reis te maken naar Brussel en de tentoon- stelling aldaar te bezoeken. Gisteren had die reis plaats. Dat alien die deze meemaakten ten voile genoten en deze lang in hunne herinnering zal voortleven, is te begrijpen. Bij kon. besluit is een pensioen verleend van 759 aan R. Lemsen, weduwe van Mr. P. H. W. van Alphen, kantonrechter. St. Jausteen. Zondagnacht is ten nadeele van C. L. Everaard, aannemer alhier, eene in den Louisapolder, gemeente Clinge, staande keet geplunderd. Drie compleet stel beddegoed, het timmer- mansgereedschap een uurwerk en ander klein geriet hebben de inbrekers medegenomen. De nabij staande keet van L. Blommaert, metselaar te Hulst werd eveneens van haren inboedel ont- vreemd. Borssele, 23 Aug. Door het schrikken van het onweder sloeg dezeD morgen aan de haven een span paarden van den oud-burge- meester .T. R. Lz. op hoi met het noodlottig gevolg, dat diens zoon Adriaan den wagen over net lichaam kreeg. De paarden holden in woeste vaart langs den zeedijk voort en werden eerst tot staan gebracht, nadat de wagen grooten- deels vernield was. Voor den getroffene, die per as huiswaarts werd gebracht, werd de hulp ingeroepen van Dr. Gelderblom te Nieuwdorp, die heel spoedig aanwezig, constateerde, dat het linkerbeen gebroken was. RECHTSZAKEH. Arroudissemeuts-Rechtbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare ziting van 23 Aug. de volgende vonnissen uitgesproken H. A. v. D., oud 42 j., notaris te Hulst, is wegens eenvoudige beleediging veroordeeld tot 100 boete of '20 dagen hechtenis. T. V., oud 19 j., kermisreiziger te Clereken (Belgie) is wegens wederspannigheid en belee diging van een ambtenaar veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. de overste, terwijl hp weder onrustig in de schuur op en neer liep. z/Ja, het berouwt, mij diep," vervolgde hij, alsof hij tot zichzelven sprak, //dat wijf met haar zuigeling niet voor eeuwig tot zwijgen te hebben gebracht, toen het in mijne macht stond." z/Inderdaad, sir," hernam Mac Donald, //het was eene onvergeeflijke zwakte. Daar hebt ge nu het gevolg van uw verkeerd geplaatst me- delijden. U had niet moeten vergeten, dat alleen de dooden niet terugkomen. In plaats van Granny Crewell met het kind aan een slavenhandelaar te verkoopen, die weliswaar in last had haar over den oceaan te brengen, zou het vrij wat doelmatiger, verstandiger en minder kostbaar zijn geweest, om de min met het kind een verdere reize te hebben laten maken." z/lk was destijds jonger dan nu, Donald. Het stuitte mij tegen de borst bloed te ver- gieten," mompelde de overste met doffe stem. z/Kom, kom, dat is maar een onnoozel voor- oordeel anders niet," antwoordde de bandiet. z/Bloed vergieten Wordt er niet alle dagen bloed vergoten Het is de wet der natuur, dat de &wakken den sterke ten buit vallen, de groote wilde dieren vreten de kleine op, de slimme leeft op kosten van de dommen. De dwazen en zwakkelingen", voegde hij er met satanisch- lachen bij, //moeten maar zien, hoe zij het schipperen in de wereld, die toch eigen- lijk maar voor de sterken en slimmen ge maakt is." Terwijl Mac Donald zijn duivelachtige roovers- philosophie uitkraamde, zette de overste zijn W. T., oud 35 j., veldarbeider te Biervliet en J. J., oud 40 j., werkman te Breskens, zijn wegens mishandeling beiden veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. B. C., oud 22 j., koopman te Hcofdplaat, is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. De Nederlander S. Jonbman, geboren te Noordwolde, onlangs ter dood veroordeeld wegens een dubbelen moord, is Donderdag te Munster door den scherprechter uit Maagdenburg terecht gesteld. -- Twee meisjes van 15 en 17 jaar waren Zaterdagavond zoo onder den invloed van drank en maakten zooveel rumoer in de Groote Hout- straat te Haarlem, dat de politie het noodig vond haar een plaatsje in het politiebureau in de Smedestraat te geven. JEen eigenaardige aankondiging. De volgende vermakelijke aankondiging lazei^^ we in een plaatselijk blad uit Friesland De burgemeester van Weststellingwerf ve!^^^ zoekt vergunninghouders en ook hun, die zon der vergunning sterken drank verkoopen, om op 23 Aug. a. s., den lotingsdag, geen sterke dranken toe te dienen aan de lotelingen. Wolvega, 18 Aug. 1910. De Burgemeester voornoemd, Mr. C. v. N. S. De aankondiging is officieel en staat aan het hoofd van het blad. Een uitnoodiging, door het hoofd der gemeente, hulpofficier van justitie, gericht tot hen, die zonder vergunning sterken drank verkoopen, klinkt wel heel vreemd. (Zw. Ct.) Zondagmiddag had in de badinrichting aan de Mauritskade te's Gravenhage een eigen aardige doopplechtigheid plaats. Een 18tal mannen en vrouwen zouden na afgelegde ge- loofsbelijdenis door toediening van den doop in het godsdienstig genootschap //De zevende-dag-ad- ventisten" worden opgenomen. Deze doop heeft bij onderdompeling plaats, en waar deze vroeger aan het strand te Sche- veningen geschiedde, gebeurt dit thans in be doelde inrichting. Een vrij groot aantal leden der Haagsche heen-en-weer wandelen in de schuur voort. Na eenige oogenblikken bleef hij voor zijn waardigen vertrouweling staan. z/Wat ik door jou het eerst heb vernomen en nochtans niet wilde gelooven, vriend Mac Donald, is waar gebleken," begon hij. //Het kind leeft, het woont hier in onze streek. De oude Warfield heeft het uit New-York hierheen ge bracht. Eenige weken geleden heeft mijn zoon haar in 't woud ontmoethij vergezelde haar een eindweegs en vernam uit haar eigen mond hare geschiedenis zooveel zij er zelf van af wist. Zij heet Capitola. en is geheel het even- beeld harer moeder. lloe werd de opmerk- zaamheid van den majoor op haar getrokken Welke bewijzen heeft hij in handen Ik weet het niet. Alles wat ik door zorgvuldige na- sporingen te weten ben gekomeu, bepaalt zich hiertoe dat de oude bedelares, welke in de heksenkeuken bij Hat werd opgenomen, spoedig daarop stierf en op kosten van majoor Warfield is begraven, niemand anders was dan Granny Crewell. Dienzelfden nacht, waarin zij stierf had zij met den majoor een lang onderhoud gehad. Des anderen daags reisde majoor War- field naar New-York en bracht het jonge meisje mede terug." z/Wat voor een zekere overste Lenoir zeer onpleizierig is," voegde Mac Donald er bij, terwijl hij den vertrouwelijken toon van den overste met gelijke munt betaalde. //Ik kan mij uwe verlegenheid voorstellen, sir" ver volgde hij, //vooral bij uw bepaalden tegenzin, zoo herhaaldelijk te kennen gegeven, om af- doende maatregelen te nemen." TER SEUZESSCHE (OiRAVT. i JPlt blad verschljnt Maanda^., Woensdag- en VrijdaRnvond, aitgezond ird op reestdaiteD. bij de Kir in a I'. J. WAST III: giKDI! te Ver Senzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1