leuws- A I g e m e e n en Advertentieblad y o o r Zeeuwsch-Vlaandere No. 5497. Dinsdag 23 Augustus 1910. 50e Jaargang. Buitenland. Binnenland. FEUILLETO Yoor l,321/g en voor ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen i 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefooa No. 2 5. Inzending van advertentien vocr 3 uren op den dag der mtga/e. ADYERTENTIEN: 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bjj" directe ^opgaaf* /an driemaal plaatsing d°erzelfde advertentie wordt prijs slechts tweexnaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. de Zaterdagnamiddag Ik breng een ware geeuwlionger mee. Bill, ik benoem jou tot rnijn schenker, pas op, dat rnijn glas uooit leeg staat. Eerst zullen wij eten en drinken en dan zult ge kooren, wat mij is overkomen." De bende liet zich dit geen tweemaal zeggen in een oogwenk waren alien out de tafels ge- schaard en eenige minuten later ontwikkelden de verzamelde kinuebakken zulk een werkzaam- heid, dat reeds na verloop van een kwartier alle schotels ledig waren. /vWaar denkt jelui, dat ik vandaag geweest ben begon de kapitein, nadat de eerste honger gestild was. //Welnu?" vroegen de anderen. z/In de stad, waar, zooals ge weet, het ge- rechtshof thans zitting heeft. Ik heb aan de gezworenen sigarenpijpjes, snuifdoozen, tabaks zakken, slaapmutsen en aan mijnheer den voor zitter van het hooge gerechtshof in persoon een bril verkocht." De Minister van Landbouw, enz. heeft ter kennis van de Btaten-Generaal gebracht dat het overleg tusschen de betrokken regeerin- gen geleid heeft tot het besluit om de Berner conventie betreffende het verbod van nachtarbeid van vrouwen in de industrie op 14 Januari 1912 te doen in werking treden, en dat is overeengekomen, het mede te Bern gesloten verdrag nopens het verbod van het gebruik van witte fosfor bij het vervaardigen van lucifers, in werking te doen treden op 1 Januari 1912. TER NEUZEN, 22 Augustus 1910. Ds. A. Janse, predikant bij de Geref. ge- meente (Vlooswijkstraat) alhier heett het beroep naar zijne vorige standplaats, Barneveld, aan- genomen. Zaterdag werd in den nieuwen kanaalarm drijvende gezien een lijk, hetwelk bij onderzoek bleek te zijn dat van den sedert Zondag 14 dezer vermisten 25jarigen matroos vanhetNederl. stoomschip //Magdalena" August Karl Bekker, gedomicileerd te Krebshagen in Bchaumburg Lippe, en aldaar geboien. Het lijk werd naar het lijkenhuis op de alge- meenebegraafplaats vervoerdenhedenvoormiddag ter aarde besteld. De Zwitser, die in Middelburg en andere plaatsen van Nederland, oplichterii pleegde, heeft ook alhier daarvoor pogingen aangewend. Hij trachtte, voorgevende van Engelsche nationaliteit te zijn, toegang te krijgen tot de woning van den heer A., die de zaak niet ver- trouwde en hem aan de deur afscheepte. Later kreeg de gemeentepolitie daarvan de lucht en trot den persoon in een logement aan. Hij werd meegenomen naar het politiebureau en bleek in het bezit te zijn van adressen van personen in verschillende plaatsen in het binnen- en buitenland. Uit papieren, die bij bij zich had viel af te leiden dat hij Bohren heette en afkomstig was van Grundewald (Interlaken). Daar hem niets kon worden ten laste gelegd, werd hij vrijge- laten en kon weer naar zijn logement gaan. Op de huisvlijttentoonstelling te Vlissingen werden o. m. bekroond met eervolle vermelding voor schilderijen de heer P. T. van Dorselaer te Lamswaarde, voor een roeiboot van gebogen hout de heer D. Versluijs te Ter Neuzen, voor een stoommachine met fontein de heer I. Guequierre te Ter Neuzen, voor een schilderij bewerkt met gobelinsteek mej. Joz. Vercouterente Ter Neuzen, voor 2 canape-kussens, 2 bewerkte mozaiektegelt.jes en andere handwerkjes jongej. //O, maar dat is niet mogelijk 1" riepen de toehoorders. z/Hij wil ons voor den gek houden", voegde Steven er bij. z/Het is zoo, gelijk ik jelui zeg," verzekerde Mac Donald. //Ja, nog meer, ik heb aan den sheriff John Keepe nieuw model handboeien aangeboden en hem gedwongeu ze te koopen, daar hij ze, zooals ik hem vertelde, misschien kon gebruiken, als het hem gelukte om den beruchten bandiet Mac Donald te vatten." ,0, die nietswaardige ellendelingantwoordde de sheriff, terwijl hij de paternosters beschouwde; z/als ik kon hopen hem met deze dingen te boeien, dan zou ik ze uit rnijn eigen zak betalen." -- ffHet is een ware duivel, beste John," bevestigde ik, vu zult er goed aan doen, deze mooie braceletten uit voorzorg te bewaren." //Neen, ik weet nog niet... Wat overigens dezen Donald betreft," voegde de domkop er bij, //bestaat er inderdaad eenige waarschijnlijkheid, dat wij hem eindelijk te pakken krijgen." //Inderdaad," riep ik. O, dat is verblijdend nieuws voor vreedzame reizigers als ik." //Zeker, een zeer aangename tijding," meende ook hij //dan kan een eerlijk mensch weer eens rustig en veilig zijn zaken nagaan, Cath. Yerbrugge te Ter Neuzen, voor een sprei en bandwerk mej. Trijntje de Aries te Ter Neuzen, voor een scbortstrik mej. Francine Kielman te Sluiskil, en voorts voor handwerken mevr. DikkenbergYan Pienbroek te Zuidzande, mej. M. W. Bakker te Zuidzande, mej. O. M. Haverbeke en M. A. Risseeuw, beiden te lJzen- dijke. De toestand van den burgemeester te Tholen, de heer M. G. van Stapele, op wien den 3 Augustus een moordaanslag is gepleegd, is goed vooruitgaande. De heer Van Stapele heeft tot nog toe geen nadeelige gevolgen onder- vonden van dezen aanslag. Voor de verplicbte keuringen van dekheng- sten in deze provincie, die gehouden worden van 6 10 Sept. e.k., zijn aangegeven voor: Oostburg 59, Hulst 60, Middelburg 14, Kat- tendijke 15, Bergen op Zoom (Tholen en St. Philipsland) 7 en voor Zierikzee eveneens 7 dekhengsten. Totaal 162. Zaterdagmorgen ongeveer half zes dreef de tjalk //Noordster", schipper Broere, ter reede van Vlissingen met de vlag halfstok. Een sloep van het Nederlandsche loodswezen ging onmiddel- lijk naar het vaartuig,er bleek toen, dat de schipper assistentie verlangde, omdat de zeilboom was gebroken en de sloep was losgeraakt. De be- manning. der loodssloep bracht eerst de sloep aan boord, en verleende daarna assistentie om de vlet naar binnen te halen, waarna //Noordster komende van de op de haven te Vlissingen kwam, Breskens. Sluiskil. Zaterdagavond jl. meende men aanvankelijk een grooten brand in denabijheid te zien. Gelukkig bestond deze slechts in een paar stroomijten in den Zevenaarpolder, die in vlam- men opgingen. Hoe ze in brand geraakten, is nog onbekend. Zaaraslag, 20 Aug. Ten vorigen jare trok alhier de Burgemeester voor een zieke loteling, die afwezig was, het hoogste nommer. Gisteren trok hij voor een loteling, welke zich in Amerika bevind, eveneens het hoogste nommer. Philippine. Nog nimmer is de handel in mosselen zoo druk blijven aanhouden, daD dit jaar, misscbien wel door de schaarschte van het fruit. Want appels en peren zijn zeldzaam en duur. Zoo werden deze week 1420 Aug. 5261 balen a 90 Kg. aan de kade gelost. Door den grooten aftrek gaan geen mosselen naar de Belgische enFransehe mijnen. Aan geregelde afnemers iD Belgie en Frankrijk werden 4181 balen verzonden de minste tegen tr. 4, de beste en wel het grootste deel tegen tr. 6 doordien de kwaliteit tegenwoordig puik is. Belgische en Hollandsche venters kochten 1620 ton a 60 Kg. tegen fr. 3fr. 3l/2, enkele par tijen tegen fr. 4. ontstond in brand, die zonder te vreezen, dat hij overvallen, beroofd of vermoord wordt. ,/Waarlijk," riep hij met verbeten woede, die ik hem wel eens betaald zal zetten, //nooit in rnijn leven zal ik een candidaat voor den galg met zulk een groot genoegen aan den beul overleveren als dien schurk van een Mac Donald//Maar ge moet hem eerst hebben, wilt ge hem lateu opknoopen," antwoordde ik lachende. //Na- tuurlijk," zuchtte hij. //Doch sedert majoor Warfield 500 dollars gevoegd heeft by de duizend, die als prijs op zijn hoofd zijn gesteld en sinds men weet, dat hij de brutaliteit heeft, om dik- wijls vermomd in de stad te komen, sedert zit de geheele bevolking hem op de hielen." O, als hij terecht gesteld wordt," zei ik weer, //dan moet ik er bij zijn, want ik stel het grootste belang in de zaak." //Dat spreekt van zelf," meende ook John," »want juist reizigers van jelui soort worden door Mae Donald het meest benadeeld. z/U moet deze kleine, nette dingetjes koopen," zeide ik. //Reik mij uw polsen eens toe, John, dan zult ge eens zien hoe practisch deze paternosters zijn." De goedmoedige, niet kwaads ver- moedende sheriff stak inderdaad mij de handen toe en liet zich tot proef de boeien aanslaan. Ik drukte op de veer, het slot sloeg dicht en Koewaclit het zoogenaamde armenhuis een noodlottige gevolgen had kunnen hebben. Drie kleine kinderen, die alleen thuis waren, schijnen met lucifers gespeeld te hebben, waardoor het bed begon te branden. Gelukkig werd de brand spoedig waargenomen en konden de kleinen gered worden. Ook de brand was nu spoedig gebluscht. Het beddegoed en het Zondagsche goed der arme menschen was echter geheel verbrand. Toen de moeder thuis kwam en haar verbrand goed aanschouwde, viel ze in onmacht. Zondagnamiddag werd ten huize van den heer E. de Vleeschouwer eene buitengewone algemeene vergadering gehouden van de deel- nemers aan de onderlinge paardenverzekering- maatschappij //Steunt ElkanderDeze buiten gewone algemeene vergadering was belegd op verzoek van een elftal leden. Byna al de deel- nemers waren tegenwoordig. De voorzitter, de heer E. L. Plasschaert, zette het doel dezer bijeenkomst uiteen, name- lijk om de meening der leden te kennen omtrent het al of niet uitbetalen van een zoogenaamden klophengst, die aan eene operatie was gestorven. Art. 18 der statuten verbiedt de uitbetaling van klophengsten, die na het snijden te niet gaan of sterven. De eigenaar beweert echter, dat het paard niet tengevolge van de castreering, maar yan eene opgestoptheid is gestorven. Dezebeweiing wordt door getuigen bevestigd. Met algemeene stemmen wordt besloten het verzekerd bedrag uit te keeren. Daarna wordt, eveneens met algemeene stemmen, besloten eenige wijzigingen in het reglement te brengen omtrent de uitkeering van paarden, die gestorven zijn na zekere operatie en na blokstaarting. Ten slotte werden de gedrukte statuten aan de deelnemers uitgereikt. Clinge, 21 Aug. Gisterenavond is in den Koningin-Emmapolder onder deze gemeente door den gemeente-veldwacbter en marechaussee van Nieuw-Namen aangehouden, B. B., vroeger wonende in Belgie. B. beeft te Kruybeke, Belgie, een rijwiel ontvreemd en dat aan een persoon in den Nieuw-Kieldrechtpolder, ondei deze gemeente, verkocht voor de som van 8 gulden. Het rijwiel is in beslag genomen en ^B., die in Belgie ook nog moet terecht staan wegens mishandeling, zal naar Middelburg worden overgebracht ter beschikking van den heer Officier van Justitie. In den afgeloopen nacht zijn bij YSam- pers, te Nieuw-Namen onder deze gemeente eenige konynen ontvreemd van de daders geen spoor. de goede mijnheer John is geboeid, terwijl ik rnijn marid opneem en maak dat ik wegkom, alvorens de ezel van een sheriff begrijpt wat er gebeurd is." Een donderend bravo-geroep, in de handen klappen en lachen van den kant der bandieten, volgde op het verbaal van den kapitein. z^Hoera leve onze kapitein riep, of liever brulde de vergadering //Alleen hij is in staat zulke streken uit te halen Hoera Hoera ,/Stilte gebood Mac Donald, wien deze hulde overigens zichtbaar vleide. //Ik hoor voetstappen Ja het zal overste Lenoir zijn, die van nacht hier met mij wil samenkomen, om gewichtige aangelegenheden te bespreken, voegde hij er bij, terwijl hij opstond en den komende tegemoetging. ,/De overste riepen de bandieten, toen de deur zich opende en een man van hooge gestalte en voorname houding, in een wijden ofhciers- mantel gehuld en het trotsch in den nek ge- worpen hoofd met een zoogenaamden Calabreeser hoed bedekt, in hun midden verscheen. (Wordt vervolgd.) Mil ve^scliljnt WoeDsdag. en Vrij|<l»»ri*von«l, nttgeiomlerd up De cholera-epidemie breidt zich in Zuid-Italie uit. Tot Donderdag waren er in Apulie 33 menschen aan bezweken. Van Donderdag op Vrij dag bleef de toestand in de provincies Bari en Foggia stationnair, behalve in Trani, waar 19 nieuwe gevallen zijn vastgesteld. Het is 30 jaren geleden, dat een dergelijke besmette- lijke ziekte Zuid-ltalie teisterde. De kwaadaardigheid der epidemie biijkt wel hieruit, dat te Trani van de 24 aangetasten er 19 binnen weinige uren stierven. De regeering neeft alle maatregelen getroffen om de besmette districten te isoleeren; in alle havens is quarantaine ingesteld. De opkomst der lotelingen is uitgesteld, de hnizen worden ontsmet, de straten ge- reinigd en zuiver water, dat in die streek schaarsch is, gratis ter beschikking gesteld. Verkoop van oude kleeren is verboden. Nu wordt gemeld dat de ziekte door bedevaartgangers uit Odessa is aangebracht. De//Cholera Russica" wordt zoodoende een gevaar voor geheel Europe. Dat de epidemie grooten omvang kon aannemen wordt ook ten deele toegeschreven aan de onverschillige houding der Italianen. Verkiezingsveidtochten zijn thansgaandein Griekenland in de Vereen. Staten en in Zuid-Afrika. De candidaturen der Kretenzers voor de Grieksche nationale vergadering verhoogen de spanning op den uitslag der verkiezingen. De oppositie kan, naar de »Koln. Ztg." meldt, op 70 mandaten rekenen, terwijl de partijen van Theotokis en Rallis totaal 290 zetels zuilen bezetten. De gematigde partijen zullen in de nationale vergadering verreweg de overhand he'bben. In de Vereenigde Staten zijn gedeeltelijke Congres- verkiezingen op komst. De steeds grooter wordende scheuring in de republikeinsche partij heeft geleid tot een crisis. Roosevelt heeft zich aan't hoofd gesteld van de /dnsurgente," de onafhankelijke republikeinen. Hij breekt met Taft en zijn conservatieve raadgevers, Aldricli en Cannon. Men weet dat de meer behoudzuchtige elementen hebben verhinderd dat Roosevelt voorzitter werd van den republikeinschen partijdag in den staat New-York. De //Daily Ohron."-correspondent te New-York meldt, dat Roosevelt zelf zijn ynederlaag" heeft gearrangeerd om een motief te hebben zich af te scheiden van Taft en de zijnen. Officieel is er over de breuk tusschen Roosevelt en Taft nog niets meegedeeld, en men neemt aan dat Longworth, Roosevelt's schoonzoon, den vrede tusschen den huidigen en den toekomstigen president wil berstellen. In Zuid-Afrika is de verkiezing voor den Unie-Volks- raad vastgesteld op 16 September. Dr. Jameson met de partij van de unionisten en generaal Botha met de nationale partij, zijn druk bezig met het land rond te reizen en candidaten te stellen. Generaal Botha was voor enkele dagen hi Natal en hield korte toespraken. Ook de unionistische leiders willen de Natalsche be- volking voor hun partij winnen, maar de Natallers hebben geen lust tot aansluiting bij een van de beide groote partijen. De kiezers van Natal willen in den Volksraad afzonderlijk blijven staan. Met hun 17 leden kunnen zij daar, tusschen de partijen staand, mogelijk grooten invloed uitoefenen. De Dnie-Volksraad zal, zooals men weet, te Kaapstad zetelen. Generaal Botha heeft zich candidaat gesteld voor Pretoria-Oost, waar de unionisten sir Percy Fitzpatrick hebben gesteld. Die kiesafdeeling bevat enkele hon- derden ambtenaren, meest Engelschen, en een paar honderd stemgerechtigde oud-Nederlanders. In Pretoria-West heeft generaal Smuts twee veteranen en een werkman als tegencandidaten. In deze districten zal de strijd heftig zijn. De biaden staan vol van verkiezingslectuur en spot- prenten. De nationale partij heeft de noodzakelijkheid ingezien van een eigen orgaan in de Engelsche taal. Als zoodanig is Zaterdag het eerste nummer verschenen van //The Pretoria Opinion".

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1