No. 5496. Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 20 Augustus 1910. 50e Jaargang. feuilleton. 3, "."te™arL™t TWEDEIDB ZBXj-A-ID. De Tentoonstelling te Brussel. Predikbeurten. Zondag 21 Augustus I9IO. Ned. Herv. Kerk Ter Neuzen. TER NEUZEN, 19 Augustus 1910. Onze vroegere stadgenoote, mevrouw De Kiewit—Eijke, thans wonende te Zierikzee, in dertijd op de alhier gehouden ,/Huisvlijtten- toonstelling" bekroond vooringezonden kantwerk, ontving onlangs eene medaille op eenzelfde ten- toonstelling te Zierikzee en thans eene, die geschonken door de Koningin-Moeder, op de tentoonstelling te Ylissingen. Bij Koninklijk besluit is aan den heer Jhr. W. M. de Marees van Swinderen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne be- trekking van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Ter Neuzen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezeu diensten. Woensdag 1.1. slaagde voor de akte Duitsch de heer L. A. van der Bent, onze vroegere stadgenoot. Sluiskil. Het is hier allertreurigst gesteld met de aardappelen. In plaats van 70 tot 80 zakken per gemet te steken, leveren vele partiien slechts 20 tot 25 zakken. De kermis alhier is weder achter den rug. Tengevolge van het wielrjjdersfeestte Ter Neuzen, waarheen velen waren gaan kijken, was de kermis zoo slap als 't mogelijk was. De iokalen, waar muziek gemaakt en gedanst werd, waren schier ledig. Jammer is het, dat bijna elk jaar den 15 Augustus, den eenigen dag dat er hier wat te doen is, te Ter Neuzen zoo'11 feest gegeven wordt. Waarom zulks niet op eeri auderen dag, bijv. 8 September belegd Zaainslag, 18 Aug. Bij de ten overstaan van den notaris P. Dregroarjs te Axel, gehouden verkoopmg van het huis en erf, staande in de buurtschap Margaretha, bewoond door A. de Vos werd kooper de heer C. Florussen voor de som van 560. Ten tweede male zijn thans door een tot nog toe onbekend gebleven losloopenden hond op twee verschillende erven al de aanwezige komjnen gedood. Het in 't geheel gedoode aantal dezer dieren heeft een waarde van minstens /25. Zou de eigenaar van dezen hond, die toch wel met de praktijken van dit dier zal bekend zijn, zijn mede-burgers het genoegen met willen doen tot voorkoming van schade, om zijn schadelijk dier vast te leggen St. Jansteen, 17 Aug. In de openbare raadszittmg van heden waren alle leden teeen- woordig. oor kenmsgeving aangenomen bericht van heeren Gedeputeerde Staten, bevattende het berusten in het Raadsbesluit, waarbij aan het Burgerlijk Armbestuur voor 1911 1025 subside wordt verleend. Voorloopig vastgesteld de gemeente-rekening \an ontvang en uitgaaf over den dienst 1909 met een batig slot van 1176,96. Vastgesteld de begrooting van inkomsten en uitgaven voor den dienst 1911. Westdorpe. In de op Donderdagjl. gehouden vergadering van den gemeenteraad waren tegen- woordig de heeren Voorzitter en leden met den secretans. //Boos Of met," antwoordde de negerin, .de oude Hat is met bang voor den levenden satan en dus ook met voor Mac Donald, ofschoon hij voor zijn persoon tegen tienduizend duivels opweegt. „Ha ha ha. lachte Bill, ,/ZOo gevaarlijk zal het wel met worden. Maar waar mag hij blijven Ik dacht de laatste te zijn en zie dat ik de eerste ben. Een luid kattengeschreeuw, dat op dit oogen- ,werd Tern°men, verhinderde Hat te ant- woorden. //Aha. riep Bill, ,/dat is Steven, degrauwe komligen. Inderdaad trad op 't volgende oogenblik, miauwend als een kat en even zoo sluipend, een meuwe gast binnen. //Al had hij schelletjes aan zijn voeten, dan zou men hem nog niet hooren", voegde Bill er by. Deze opmerking was waar, want de giauwe kater, zooals men hem noemde, gleed a weerwil van zijn plomp schoeisel zoo zacht zonder geruisch te maken over den vloer, zoudp^L-1^ Se^°egeljjk hem voor zijn schaduw zoude kunnen houden. was..ln I'chamelijke betrekking het tegen- z^n kameraad Steven. Bezat eerstge- een a 66,1 brutaal sto"tmoedig voorkomen, lend* gen gezette gestal(e en somber rol- De notulen der vorige vergadering wordeu gelezen en goedgekeurd. 1. Als. iDgekomen stukken worden medege- deeld a. Een bericht van goedkeuring van Gedep. Staten van het aan het Burgerlijk Armbestuur voor 1911 verleend subsidie uit de gemeentekas ad 935,-. b. Een dankbetuiging van de vereeniging z/Zeeland" te Middelburg voor de toegezegde jaarlijksche bijdrage en c. Een besluit van Gedep. Staten waarbij de aau deze geineente verleende vrijstelling van het stellen van voorschriften als bedoeld bij art. 3 le lid lett. b der Woningwet voor zooveel betreft bestaande woningen voor den tijd van vijf jaren wordt verlengd. Deze worden voor kennisgeving aangenomen. 2. De gemeenterekening 'over 1909 wordt voorloopig vastgesteld in ontvang op 14917,16, in uitgaaf op f 13557,25, alzoo met een goed slot van 1359,90. 3. Aangeboden wordt de gemeentebegrooting voor 1911. a. WijI de heer N. Heijman verklaarde wegens gevorderden leeftijd eene herbenoeming tot zetter niet meer te zullen aannemen wordt eene nieuwe aanbeveling opgemaakt waarop alphabetisch werden geplaatst de heeren Fr. van Acker, H. Govaert, C. H. van Haelst en Ed. van Himschoot. Daarna wordt de vergadering gesloten. De heeren alhier, die het initiatief namen tot het laten rijden van een extratrein voor een bezoek aan de tentoonstelling, hebben velen aan zich verplicht. Uit de gemeenten Ter Neuzen, Hoek, Axel en Zaamslag maakten gisterenniet minder dan ongeveer 700 personen deel. Het is een bij uitnemendheid geslaagde reis. Het weer was zooals men dat maar wenschen kan en alles liep zonder ongevallen af. Aange- naam gestemd door het genotene kwam het gezelschap des avonds in de stations te Etter- beek of Schaarbeek bijeen, de bekomen indruk- ken besprekend. Uit persoonlijke waarneming kunnen we thans ook schrijven dat wel is waar een groote opper- vlakte van de teutoonstelling is verbrand, dat voor groote sommen schade zal zijn berokkend, maar dat de tentoonstelling van zoo'n enormen omvang is, dat het verbrande maar een klein deel daarvan uitmaakt en er vooral voor hen die er maar korten tijd kunnen vertoeven, nog meer dan genoeg te zien is. Ook zij wier aan- dacht op de vermakelijkheden is gevestigd, kunnen, ook zonder Brussel Kermis, op het plaifl des attractions' nog genoeg amusement vinden. Woensdagmiddag zijn op het terrein van de Brusselsche tentoonstelling 2 van de 5 brand- kasten geopend, welke door de firma J. Lips Bzn., uit Dordrecht, waren ingezonden en onder de puinhoopen van de verbrande gedeelten waren bedolven. In deze kasten was voor een zeer groote waarde aan edelgesteenten en andere kleinoodien van de gemeenschappelijke inzen- ding der Belgische juweliers geborgen. Bij de opening is gebleken, dat de geheele inhoud ongeschonden is gebleven. wen kater lag daarentegen een gluipericre, valsche geslepenheid en loerend afwachten, een stille vastberadenheid, die zonder gedruisch en op omwegen het beoogde doel trachtte nader te komen, dat Bill den negerdooder, met een niets ontziend ruw geweld langs den kortsten weg poogde te bereiken. Steven wenschte met zoetsappige, halfluide stem zijn katneraad en de kasteleiues //goeden avond" en was, eer men er erg in had en het kon voorzien, bij den haard, waar hij zich van een stuk vleesch, dat door de vrouw uit den ketel genomen was, meester maakte en met de eetlust van een uitgehongerden wolf verslond. Hij beautwoordue het razen en tieren van de oude negerin met. een grijnzenden lach alsof de vloed van verwenschingen, die zij over zijn hoofd uitgoot, hem niet aanging. Dit maakte de oude Hat hoe langer hoe prik- kelbaarder en zij begon al heftiger te worden totdat Bill er tusschen kwam. /-Stil, oude ravenmoeder, zwart misbaksel, ratelslang, ontuig brulde Bill. /Scheldt zoo niet en spalk je giftige leepoogen niet zoo wijd openHou uou je muiltje, opdat men eindelijk eens een verstandig woord met elkaar kan spreken. Zeg, Steven weet je ook waar de kapitein uithangt Ik heb hem in geen acht dagen gezien, maar ontving zijn schrifte- lijk bevel, vandaag hier in deze hut van de oude Hat om acht uur tegenwoordig te zijn. z/Ook mij gewerd dat bevel", antwoordde Steven, //Overigens weet ik niet waar de kapi tein zich bevindt. Hij loopt de streek af, om de publieke opinie te vernemen hij wil weten of men veel over hem spreekt, of dat hij nog meer op den voorgrond moet treden, om een zekeie vermaardheid te verkrijgen. Je weet, Koning Albert is Woensdag om tien minuten over eenen te Brussel teruggekeerd van zijn verblijf in Tirol en om kwart voor drieen verscheen hij op de tentoonstelling, waarvan hij de verbrande en beschadigde gedeeltbn bezocht. Ruim anderhalf uur vertoefde de Koning op het geteisterde terrein en toen hij tegen kwart voor vieren ging vertrekken zeide hij tegen baron Jansen en andere heeren van het tentoonstellingsbestuur ongeveer het volgende lk ben niet te Brussel teruggekeerd alleen om u uiijn deelnemiug te betuigen, maar ook om u geluk te wenschen met de geestkracht die u alien na de ramp bezield heeft. Ik was blijde te vernemen, dat er slechts materieele verliezen geleden zijn, die voor een deel hersteld kunnen worden en ik dank u dat u zich niet heeft laten ontmoedigen. Ik zie, dat de arbei- ders reeds aan den gang zijn gegaan en ik vertrouw, ook na hetgeen u me verteld hebt, dat er over tien dagen geen zichtbare sporen van den brand over zullen zijn. De Engelsche en de Belgische afdeeling zullen gedeelteiijk weer opgezet worden en de beste dienst, dien u aan het land en aan Brussel kunt bewijzen, is de wederopbouw der verwoeste gedeelten te bespoedigen. Zoodoende zult u aan de tentoon stelling een zeker welslagen verzekeren. Naar aanleiding van den brand zijn bij het tentoonstellingscomite, bij den burgemeester van Brussel en bij den Minister-president tal- looze betuigingen van deelneming ingekomen. Koningin Elisabeth seinde uit Tirol heel harte- lijk aan burgemeester MaxKeizer Wilhelm zond aan Koning Albert op Possenhofen een telegram en heeft ook aan de Belgische regee- ring van zijn deelneming doen blijken. Aan den Duitschen gezant te Parijs had de Keizer opgedragen de betuiging zijner deelneming aan de Fransche regeering over te brengen. Ook de burgemeester van Rome heeft aau burge meester Max een telegram gestuurd. Naar wij in de Vlaamsche Gazet van Brussel lezen, stelt de Engelsche regeering de Belgische regeering verantwoordelijk en dringt er op aan, dat er maatregelen genomen worden. In beurskringen te Brussel wordt de schade, aangericht door den brand, op minstens 75 millioen frcs. geschat. De Inde'pendance Beige spreekt echter van nog grootere sommen en schat het nadeel door Engeland alleen geleden, op 70 millioen. Bostock, de eigenaar van de groote menagerie, ber»kent, dat de ramp hem anderhalf millioen frcs. heeft gekost. Hij heeft zijn geheele per- soneel ontslagen, daar hij, alvorens weder te kunnen werken, een geheel nieuwe menagerie moet bijeen brengen. De Brusselsche bladen zijn een inzameling begonnen ten bate van de beambten der ten toonstelling, die door den brand hun betrekking hebben verloren. De Gazette deelt mede, dat de Brusselsche agenten van Lloyd te Londen geseind hebben, dat het totaal van de schade veroorzaakt door den brand op de tentoonstelling, vermoedelijk de som van 50 millioen francs zal be- dragen. Er is een plan gevormd voor de oprichting van een nationaal Belgisch comite, dat gelden zou bijeenbrengen, om de kleine neringdoenden op de tentoonstelling, die alles verloren hebben, hij wil tot elken prijs beroemd worden." Op dit oogenblik werden er buiten voetstappen gehoord en nu kwam er een derde bandiet in de hut, die, wat al veel wil zeggen, een nog terugstootender uiterlijk had, dan de twee vorigen. In zijne trekken lag een mengeling van lafheid en woeste wreedheid, van stoinp- zinnigheid en sluwheid, kortom van zulke natuurlijke tegenstrijdigheden, dat zijn groot, rond hoofd met het borstelige, rossige haar en het breede, baardige gezicht door een gelaat- en schedelkenner ongetwijfeld voor een buiten- gewone afwijking zou zijn verklaard. Zonder de aanwezigen te groeten, kwam hij binnen, wierp zich op een stoel bij 'tvuur en beval de oude Hat hem een kroes ale te brengen. Dik is vandaag niet in zijn humeur", fluis- terde Steven op zijn zoetsappige, voorzichtige manier. z/Heb je hem noit anders gezien?" hernam Bill, die zich weinig om het sombere geiaat van den keelafsnijder, zooals gene genoeind werd, bekommerde. //Hij is altijd brommerig en mopperig als een oude ijsbeer en als ik de kapitein was, dan zou ik hem, althans bij ge- zellige bijeenkomsten, zooals vandaag, niet uit- noodigen, want met zijn akelige dwarsdrijverij vergalt hij in den regel alle pret. z/Ststzeide Steven, die bij deze halfluid gesproken, uitdagende woorden bang begon te worden, //als hij je hoort, is de duivel weer los." Bah Ben ik soms voor iemand ter wereld bevreesd antwoordde Bill, die misschien nog meer zou hebben losgelaten, als niet op't oogen blik de deur openging en een groot gezelschap in het gevolg van een man was binnenge- komen, dien Bill en Steven met den uitroep met credieten in staat te stellen hun zaken weer te beginnen. Weer aan het werk. Woensdag heeft het uitvoerend comite der tentoonstelling het plan goedgekeurd van een nieuwen gevel, die op de plaats van den ver- branden van het hoofdgebouw zal opgetrokken worden. Dit plan is ontworpen door den architect Acker, den ontwerper van het hoofd gebouw. De nieuwe gevel wordt 14 M. hoog en 125 M. lang en zal verdeeld zijn in drie afdeelingen van door bogen verbonden portieken, waarachter een blauw of groen geverfd schot komt te staan, gedeelteiijk gedekt door partijen heesters en bloemen. De Vingtieme Siecle geeft een lijst van na den brand vermiste, vermoedelijk gestolen voor- werpen. Er komen op voordrie kostbare broches, 100 paarlen halssnoeren, 60 dasspelden, 200 gouden ringen, bijna even vele gouden horloges, een diadeem met drie briljanten, een horloge ter waarde van 20,000 frs. V erder is verdwenen een buitengewone zeldzame ver- zameling van munten, die alle soorten van Fransch geld, van den tijd der Galliers af tot op den tegenwoordigen tijd, omvatte. Er zijn weer drie dieven gepakt. z/Ha, daar heb je den kapitein 1" begroetten. Wie den kapitein Mac Donald niet nauwkeurig kende, zou bezwaarlijk in den man met den langen jas, den breedgeranden kwakerhoed en den zwaren korf op zijn rug het gevreesde opper- hoofd van een wijd vertakte rooverbende hebben vermoed, welke in den tijd van ons verhaal in Virginie hare euveldaden bedreef. Zelfs Bill en Steven stonden een oogenblik verbaasd, toen zij deze onder den last van de mand gebogen gestalte zagen en meenden reeds, dat het een door hunne kameraden opgepakten kramer was, toen de man zijn kwakerhoed af- wierp, tegelijkertijd korf en overjas aflegde en kaarsrecht zich oprichte, waardoor hij wel twee voet langer werd. Luid lachend over deze verandering, klapten Steven en Bill thans in de handpn en gaven luide hun bewonderende goedkeuring over de volraaakt gelukte vermomming van hunnen kapitein te kennen. //Op mijn woord van eer, Mac," riep Bill. z/Ik wil aan den hoogsten galg van Virginie te bengelen hangen, als ik zelf me niet in jou vergiste en je voor een eerzaam kwaker uit Richmond hield. Ik zou den man wel eens willen zien, die onder deze kleeding den ge- vreesden Mac Donald herkent." z/En toch is mij dat vandaag overkomen," antwoordde de kapitein. //Is 't waarachtig riepen Bill en Steven tegelijk terwijl zij hunne dolken en pistolen te voorschijn haalden, als gold het hun aanvoerder terstond te verdedigen. z/Steekt die wapens maar weer weg," hernam Mac Donald, r/er is geen gevaar Men vervolgde mij en die plaats van onze bijeenkomst is nog steeds een ontdekking waarvoor de gouverneur Hervormde Kerk. Ter Keuzen. 9 u., dhr. J. J. Bertel, Godsdienstonder- wijzer te Middelburg en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u., dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. A. Timmerman van Ter Neuzen. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. SasvanGent. 9j u., dhr. J. Millenaar van Ter Neuzen. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. 6? er eformeer de Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Dr. G. Keizer van Tiel. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. Mulder van Zuidlaren. U H. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins, lamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Hamming. (Kerk Axelsche straat). Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt, (Kerk Ter Neuzensche straat). Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. A. Janse. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswij kstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., dhr. G. van de Garde van Opheusden. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5| u., dhr. J. J. Kense. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Bezitbaar zijn de Noordelijke middenrij, de Noordelijke zijkant, alsmede de tuinbanken en de galerij. Ook de voorste banken der Zuidelijke middenrij zullen waarschijnlijk nog bezitbaar zijn. Daar de plaatsen van sommigen nog op naam staan van hunne overleden oudevs, zoo worden de tegen- woordige eigenaars dier plaatsen verzocht, die spoedig op hun naam te laten plaatsen bij den kerkelijken ontvanger, voordat de geschilderde naambordjes daarop worden aangebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5