Tsr HeuzenschQ Courant Geniengde berichten. Donderdag 18 Aug. 1910. No. 5495. T"W"Trnm:D:E[j ZBXjA-IP. De brand op de tentoonstelling te Brussel. De man, die van Amsterdam naav Parijs en terug liep met een blok aan het been, is Zondao1 te Amsterdam van Haarlem aange- komen. Hij was het middelpunt der nieuws- gierigbeid van het publiek. De wandelaar won een weddenschap van J 300. Te Scheulder-Wijlre (L.) is Zaterdagna- middag de landbouwer Stassen, die bezig was met het bergen van tarwe, van een aanzienlijke hoogte gevallen. s Avonds is hij na een hevig lijden overleden. Zondag zijn by het baden in zee onder Den Haag, ter hoogte van de Loosduinsche grens, twee jongemannen verdronken. Het eene slachtofier, de timmermansleerling P. Coster, uit Rotterdam, was 18 jaar oud. Hij was by familie in Den Haag op bezoek en ging met een neef by Scheveningen baden. Het lijk van laastgenoemde, den 21jarigen D. Borrebach, uit de Van der Veenstraat, in Den Haag, is reeds aangespoeld. Een goede les Elk staatsburger wordt geacht de wetten des lands te kennen. Dat is zoo in theorie, doch dat de praktyk anders uitwyst, heeft een winkelier in een onzer provincieplaatsen ervaren. Een poos geleden wist een reiziger in papier hem te bepraten, een flinke hoeveelheid in- wikkelpapier te koopen. loen de party wferd geleverd, bleek ruim 20 pCt. te weinig te zijn en de party bovendien van zoo slechte hoedanig- heid te wezen, dat onze winkelier ter plaatse van inwoning voor lager prijs stellig beter papier zou hebben ontvangen. Hij weigerde dan ook te ontvangen en ten langen leste volgde ten zijnen gunste een vonnis waarbij bij in het gelijk werd gesteld en de koop nietig werd verklaard. Onze winkelier meende nu van het //koopje' af te zijn. Doch hij had gerekend buiten de rechtskennis van den leverancier. Immers zes weken later stond deze met een deurwaarder en diens getuigen benevens de voile hoeveelheid besteld papier voor zijn deur. Of hij 't maar wilde accepteeren er ontbrak geen velletje aan; er was zelfs nog iets boven het gewicht, „voor het indrogen", ziet u. Onze winkelier naar een advocaat, die zich heel het geval deed uitleggen en hem ten slotte ried, zich maar niet meer te verzetten, omdat anders weer een procedure zou volgen met alle daaraan verbonden kosten. Wat was er gebeurd De winkelier had verzuimd en hij heeft niet geweten dat hij dit moest doen, omdat noch kantonrechter noch wie ook hem gewezen heeft op die verplichting by exploit aan den papier-leverancier binnen zes weken bet vonnis te doen beteekenen, Een goede les voor andere kooplieden, die niet zoo juist de wetten des lands kennen. Hbl. Vechten tegen den wind. Onder dit opschrift kan men in de Daily Mail van Vrijdag 12 dezer het volgeude lezen betreffende een Nederlandschen luchtschipper, den ingenieur Kuller. Heden werd het tot nog toe meest beslissende bewijs geleverd van de buitengewone vorderingen der luchtvaarders in het bestrijden der elementen. Een maand geleden zou men het zelfs van den vermetelsten luchtvaarder pure krankzinnigheid geacht hebben, indien hij bij een wind als hedennamiddag over Lanark Moor gierde, zells maar een poging tot vliegen had gewaagd. Het was niet zoozeer de gemiddelde snelheid van den wind, die het gevaar uitmaakte. Wat bet evenwicht van welk luchtvoertuig ook be- dreigde, waren de windvlagen, die met een snel heid van 30 tot 35 mijl in het uur woeien. Echter, vertrouwende op de verhoogde snelheid ivelke hun krachtige motoren hun nu geven, cringen twee vliegers met eendekkers, Drexel, de jonge Amerikaan met zijn wedstrijd-Bleriot, en Kuller, de Hollander met zijn breedvleugelige Antoinette, zonder aarzelen de lucht in. De waakzame bewegingen van hunne stuuiweik- tuigen, waarmede zij de nukkige, van ter zijde komende windstooten te boven kwamen, waren duidelijk zichtbaar voor de duizenden toeschou- wers, die het schouwspel met ingehouden adem gadesloegen. Kuller, onder zyn mede-luchtvaarders bekend als „de Vliegende Hollander'', heeft geen aar- digheid in de luchtschipperij, wanneer er niet een dertigmijlswind waait. Hij ging met eeu vroolijken g'limlach omhoog om den wind te bevechten. Zoodra hij den eersten kwaadaar- digen windstoot ontmoette, boog hij zich voor- over, zijn groote, als een bootgevormdeeendekker schommelde in de lucht, plaatste zich dan weer goed en ging er glad van door. Toen de eerst- volgende windstoot den luchtschipper aanviel, wasT deze juist tegenover de groote tribune. De menigte daar zag den stuurman zijn mooi luchtschip zoo zwaaien, dat de boog tegen den wind inging. Daarna konden zij waarnemen, hoe hij, met een bewonderenswaardig behendige beweging van zyn boegseerwiel, in een oogenblik den vleugel van zijn toestel neersloeg, welken de wind naar boven geduwd had. Geen publiek is ooit getuige geweest van zulk een volmaakte voorstelling van de wijze, waarop een lucht schipper steeds meer meester wordt over den wind. Ongelukkig liet Kuller's toestel hem eensklaps in den steek. Een der geleiddraden brak plot- seling. Terstond stopte de motor. Bij elk ander dan het buitengewoon stabiele Antoinette-toestel zou dit in zulk een wind onvermijdelijk onheil- spellend zijn geweest maar de handige Hollander bracht zijn bevallig toestel op den grond met betrekkeljjk gering letsel. Hijzelf was na deze worsteling met den wind volmaakt kalm. Later toonden Radley' en Kuller, over ver- schillende afstanden vliegende, dat het met eendek kers van groote snelheid reeds mogelijk geworden is, vlieg-demonstraties te geven bij een wind, die van een echten storm maar weinig verschilt. Gisteren heeft Minister Talma het vliegter- rein op Hanenburg bij Den Haag bezocht. Hij werd door den heer Wesseling, lid van het uitvoereud comite, ontvangen, die de heeren Aan Maasdijk, Jhr. v. d. Berch van Heemstede, secretaris van de Nederl. Luchtvaartvereeniging, en enkele andere aanwezigen aan den Minister voorstelde. De heer Talma liet zich door den heer Van Maasdijk het heele toestel uitleggen en toonde groote belangstelling in de v iegbe weging. De Minister beloofde nog eeus terug te komen, als er meer kans op vliegen was. 't Werd half twaalf voordat men hier het vuur wist te stuiten. En eerst om drie uur 's nachts kon het brandgevaar als geweken beschouwd worden. Ontzettende bijzonderheden worden verhaald over de vernieling van de menagerie Bostock op Bruxelles-Kermesse. Eerst traclitte men de verscheurende dieren dood te schieten, maar later moest men ze aan bun lot overlaten. Onder een gruwelijk gehuil zyn zij verstikt en geroosterd. De »N. R. Ct." correspondent beschrijft als volgt den reuzenbrand Boven het doffe geraas der toeziende massa, boven 'tgalmen van bevelen, gaat 't gebrul op van wilde dieren. Het vuur is in het Luna- park het beestenspel Bostock genaderd. Een paniek breekt plots onder het volk uitIndien de dieren eens gingen ontsnappen Het ge- rucht loopt, dat een Jeeuw, woedend, de bran- dende straten van Brussel-kermis doorkruist Men hoort het langgerekt miauwen der tijgers, gegrom als van een misthoorn op een onweers- zee, huilt aanhoudend het zijn de witte beren. Men zegt ons datgendarmen, het geweer geladen gereed staan om ze af te ruaken. Het zal niet noodig zijn enkele oogenblikken nadien slortte onder een luiden galm het gebouw in, de dieren verstikkend en roosterend. De brug over de Solboschlaan, die de Fransche aan de Engelsche sectie verbindt, wordt door de genie opgeblazen. Hoog slaan nieuwe vlarn- men uit, die de waterstraleu bijna niet bereiken kunnen. Het zijn de huizen, de heusche steenen huizen der laan, die ge'isoleerd, haastonbereik- baar in de kroon van vuur, die ze omsluit, traag aan 't branden gaan, ter onontkomelijke vernieling gedoemd Aldoor heviger ronkt de brand, als een reuzige stoommotor Telkens hooien wij uit de menigte, die op afstand wordt gebouden en raast als een ver onweer, een verbaasden galm opgaan als bij een overschoon vuurwerk. De indruk is waarlijk onbeschrijfelijk. Men is verbijsterd, de gespannen zenuwen nemen onbewust nauwkeurig vvaar. Maar de hersenen hebben den tijd niet de impressies te ordenen men ondergaat als beduusd, niets dan een ver- warrenden totaalindruk. Terwijl de woeste paniek op 't brandterrein ontstond, heerschte er in de feestzaal, links op het terrein, groote koelbloedigheid. Een 3000tal turners werkten daar voor een talrijk publiek. Het feest had zijn toppunt bereikt, toen aan het bureau de verschrikkelijke tijdiug kwam Een ouhandige mededeeling en een verschrikkelijke paniek zou kunnen ontstaan Toen stond de heer Manderlich op en volstrekt kalm, een glimlach op de lippen, zeide hij //Wij hooren daar juist, dat aan het andere uiteinde van de tentoonstelling heel ver weg, brand is uitgebroken Een beweging van onrust sloeg door de zaal. z/Stel u gerust", zei daarom de heer Manderlich onmiddellijk, //eris heelemaal geen gevaar. Alleen is het beter geloof ik dat we uit elkaar gaan. Wij zullen dus de zaal verlaten, heel rustig, zonder wanorde en zonder overhaasting, op de tonen van de Brabanfonne, die ik den kapel- meester verzoek door het orkest te willen doen spelen." Dit gebeurde en de onmetelijke zaal liep langzaam leeg, zonder eenig ongeval, terwijl daarginds de vlammen begonnen de daken te doen springen. Maandag werd de tentoonstelling weer ge- geopend en de toeloop was overgroot. Onder de exposanten heerschte diepe verslagenheid. Het verbrande gedeelte is door soldaten afgezet. Op Bruxelles-Kermesse zijn geen twaalf huizen bewaard gebleven. Iedereen is gevlucht en verlaten en eenzaam, troosteloos van aanblik ligt daar deze eertijds zoo vroolijke verzamelplaats van de lustige tentoonstellings- bezoekers. Alleen de brandweerlieden ziet men er bezig, die enorme hoopen smeulend puin en verwrongen ijzer bespuiten. Een kring van verbogen tralies wijst de plaats aan, waar de menagerie Bostock gestaan heeft. Een bloederige muil, waarschijnlijk afkomstig van een der leeuwen, een gebarsten krokodillenlijf, zijn er de eenige overblijfselen. De olifant en herkauwers zijn gered. De Brusselsche correspondent van hetHbl." seint De oud-Hollandsche gevel van ons paviljoen dat gelukkig, maar toch ook maar op het kantje af, gespaard bleef, zag troosteloos de driekleur halfstok over de bouwvallen uitwaaien. De soldaten van onze wacht hebben gister avond ook kranig mee de handen uit de mouwen gestoken om in andere afdeelingen te helpen en te bergen wat te bergen viel. Het paviljoen was Maandag gesloten geweest vandaar dat ik niemand van de comiteleden aantrof. Nog laat heb ik den secretaris-generaal baron De Vos van Steenwijk opgezocht, die van de plannen van het Belgische tentoonstel- lingsbestuur echter niet anders wist, dan dat de tentoonstelling zal geopend blijven en dat over den omvang der schade nog niets valt te zeggen en nog evenmin weet men of de kluizen waar de verschillende schatten geborgen zijn, het hebben uitgehouden. Er is overigens maar een afkeuring voor de ontzettende diefstallen. Tot Belgische soldaten toe, die zilveren voorwerpen in de zakken ge stoken hadden, moesten door de gendarmen worden gearresteerd. Van hetNederlandsche commissariaat-generaal werd nog het volgende telegram uit Brussel ontvangen z/Nederlandsche paviljoen en Nederlandsche afdeeling Machinegalerij geen schade." Aan de N. R. Ct. werd gisteren gemeld Na den gehallucineerden nacht van Zondag, na den pijnlijken Maandagmorgen bij de verwoes- ting en voor het treurige schouwspel der puinen had men gedacht en gezeidhet is met de tentoonstelling gedaan Hemel neen, de expo- sitie gaat voort, herbegint zou men haast zeggen. Nooit was er meer volk dan gisteren- namiddag en hedenmorgen eene vroolijke menigte, die wel gretig luistert naar de uit leggingen en verhalen der ooggetuigendie niet zonder verbazing naar de puinen ziet maar toch gauw den rug keert naar de ver nieling langs tuinen en gebouwen kuiert, de gespaarde afdeelingen bezoekt, de koffiehuizen vult, waar Tyrolers en Wiener Madchen weer luidkeels aan 't. zingen zijn. Het is alsof er niets gebeurd was, alsof die brand niets is ge weest dan een roonsternuminer der feestelijk- heden, wat barbaarsch geweldig en heel vluchtig als elke expositie-feestelijkheid, hetgeen niet belet, dat wie in de overblijfselen van Brussel- Kermis mag dringen, er niet uitkomt dan met een benauwenden indruk van uiterste desolatie Ik zei u reeds, dat de ingang ervan nagenoeg geheel ongedeerd bleef; binnen echter is het alsof men dwaalde door een woeste stad, waarvan bij 't naderen van den vijand de bevolking op de vlucht is gegaan en waar de overwinnaar het dolste leven heeft geleid. Aan deze half verkoolde tafel, vol flesschen en glazen, heeft bij zijne victorie gevierd. Langs deze inge- stampte deur heeft hij de huizen geplunderd, waarna hij de stad in brand heeft gestoken en zyn rooftocht heeft voortgezet. In de Belgische en in de Engelsche afdeeling wroetten de tentoonstellers door de puinen. Gelukkig heeft men de zekerheid, dat kostbare stukken juweelen en edelgesteenten, die in brandkasten geborgen werden, zoodra de deuren werden gesloten 's avonds om zes uur, gered zijn. Maar daarentegen wordt er veel vermist, werd misschien wel gestolen. Belangrijke ver- zamelingen kwamen trouwens in de vlammen om. De collecties van South Kensington zijn geheel verloren. Slechts zestien vond men terug van de zeldzame schatten door den En- gelscben staat ingezonden. Bekommerd loopen tentoonstellers en verkoopers rond. Wat zal er van deze laatsten, meestal vertegenwoordi- gers van groote huizen, geworden Het publiek bekommert zich vooral om twee zaken was het tentoongestelde verzekerd en zal het opgebrande deel weer worden opge- trokken Ik heb daarover een klein onderzoek ingesteld en kan op beide vragen het volgende antwoorden. De Belgische verzekeringsmaat- schappijen hebben in de tentoonstelling geene zeer bijzondere zaken gedaan. De vreemde, vooral Engelsche maatschappijen, hebber, zich daarentegen voor zeer groote sommen verbonden. Brussel-Kermis werd aldus door eene Engelsche vennootschap verzekerd. Goede zaken °zullen die maatschappijen aan de Brusselsche expositie niet maken, hetgeen niet belet, dat er de meeste tentoonstellers toch wel het slechtst aan toe zijn. Heel veel exposanten, zij vooral die geene zeer belangrijke stands hebben en deze, die hunne produkten aan de bezoekers verkoopen, hadden verwaarloosd eene assurantie aan te gaan. Anderen hadden hunne waren slechts voor de helft der waarde laten ver- zekeren, zoodat de brand duizenden en duizenden inslikken zal, vooral van de mindere tentoon stellers, die hoopten in de expositie wat geld te verdienen en daar voor eene duurbetaalde standplaats hadden gehuurd. De groote tentoon stellers komen er beter af. Geld zullen zij niet verliezen, alleen vaak zeldzame of unieke stukken, die moeilijk te vervangen zyn. Voor wat het heropbouwen aangaat, daar kan natuurlijk geen spraak van zijn, maar ik weet uit goeden bron, dat van nu af aan een ontwerp van bouwmeester Acker goedgekeurd werd en zal uitgevoerd worden, waarbij een valsche gevel de plaats van den afgebranden innemen zal en verder eene versierde palissade de puinen omringen en verduiken zal. Voor wie weet hoe vlug zoo'n werk in de tentoonstelling kan uitgevoerd worden wij hebben er tallooze voorbeplden van gezien lijdt het geen twijfel of binnen weinige dagen zal niets zichtbaars nog aan de ramp herinneren. W at van het tentoongestelde kon worden gered, zal trouwens niet geheel verloren zijn voor het publiek. Het zal gedeeltelyk onder dak worden gebracht in andere paviljoenen. Zoo zal het Paleis der Stad Brussel de Belgische goudsmederij herbergen. Gelukkig heeft men in den brand geen menschenlevens te betreuren, al worden een paar bedienden bij Bostock tot hiertoe vermist. Zij zijn waarschijnlijk op de vlucht gegaan, hun spoor heeft men niet teruggevondeu. Onder de talrijke gekneusden en gekwetsten vermeldt men slechts een gevaarlyk geval. Nu men de uitgestrektheid der ramp geheel kan overzien, kan men niets dan lof over hebben voor den moed en de gevatheid van brandweer en ordedienst. Het is aan hunne koelbloedig heid en hun doorzicht te danken, dat de brand zich niet verder heeft uitgebreid. Het beleid en de schrandere krachtdadigheid van leiders als van manschappen kan in eene verwarring als deze niet genoeg geprezen worden. De Koning der Belgen kreeg eergisteren- avond berieht van den brand. Hij zond een telegram aan het bestuur gedagteekend uit Toblach, waarin hij zegt met groote ontroering van de vreeselijke ramp gehoord te hebben. De president van de tentoonstelling van oude kunst heeft de nieuwsagentschappen van Reuter en Havas verzocht de alarmeerende geruchten, die in het buitenland loopen, tegen te spreken en te verklaren, dat de schilderijen, kunstvoor- werpen, tapijten, enz., die de tentoonstelling vormen van wat men genoemd heeft 17de eeuwsche Belgische kunst en die uit de beroemde buitenlandsche verzamelingen tijdelijk zijn afge- staan, van den brand der wereldtentoonstelling geen schade geleden hebben. De tentoonstelling nl. van de 17de eeuwsche Belgische kunst wordt in een geheel ander stadskwartier, in het Jubel- park, gehouden. Wintour, de commissaris-generaal van de Engelsche afdeeling, is bij den voorzitter van het bestuur geweest om te zeggen, dat hij met de leden van het commissariaat de middelen ging overwegen om de Engelsche afdeeling op- nieuw in te ricbten. ZEETIJDINGEN. Van 15 tot en met 16 Aug. a 2 Van 15 tot en met 16 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 45 binnenvaartuigen op- en 45 afgeschut; door de Westsl. 30 op-en 4 atgeschut Fo&itie der Stouinechepen. VAN a 1 a i VLAG. NAAM MS. Van en naar- Voor Xe r Henteii i 14 Eng. s.s. River Scheldt 2199 Londen 15 idem Ousel 3633 Liverpool idem Larchwood 1949 Middlesbro idem Pandion 3619 Manchester Van Ter Uleuzen t 16 Eng. s.s. Larchwood 1949 Seaham V ilur <>eiif 14 Duitsch s.s. Elbe 2912 Rotterdam Eng. s.s. Sea Hound 3085 Londen idem Truro 2367 Hull 15 idem Mersey 3075 Goole Belg. s.s. Leda 238 Ostende 16 Noor. s.s. Europa 2948 Riga idem Avis 3040 Cardiff idem Skald 3424 idem Russ. s.s. Gen. Gurko 4468 Riga Van <>ent 14 Eng. s.s. Don 2658 Goole Belg. 8 s. Leda 238 Ostende 15 Eng. barge Yulan 2/3 Portsmouth 16 Deen. s.s. Taarnholm 4029 Stettin LadiDg. idem ijzer stukg. ledig ledig stukg. idem idem ledig 'stukg. kolen idem stukg. stukg. ledig stukg. phosph. s.s. HARALD vertrekt hedenarond van Ter Neuzen naar Hull. s.s. JENNY vertrok 13 dezer van Archangel naar Londen. s.s. RICHARD vertrekt hedenavond van Hull naar Riga, s.s. ELISABETH in lading te Cardiff voor Kroonstad. s.s. HELENA wordt heden te Kroonstad verwacht. s.s. MAGDALEN A vertrekt hedenavond van Ter Neuzen naar Hull.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5