Mej. W. T. v. PUTTE, bokter C. DE DEGREE. A dverlentien. alle soorten van Bornbazijn, Laken, Eveilast en voering, benevens Boerenpetten, Gemengde berichten. Gevestigd te SluiskiS, Tandarts MEIER (Mpheer enMevrouw) H andelsberichten. HoBgwatergetij te Ter Neuzeu. V erloskundige. Laatste berichten. ~B U R G ER UJ1(FS T AN D.a Verkrijgbaar bij J. VAN ES, verdrinken en hem wordt een zwemgordel toe- geworpen met een zeer luide stem, opdat de verdrinkende opmerkzaam zou zjjn op het toe- werpen van het redmiddel, kan dan aan den toewerper van het redmiddel ten kwade worden geduid, dat hij met zulk een luide stem heeft geroepen Immers neen. Welnu, ook pastoor Schets staat wegens zijne handelingen met be- trekking tot het leven der ziel op het punt van verdrinken en nu is het toeroepen van de waar- schuwing van het woord des Eeuwigen Rechters, wat hij eenmaal zal moeten hooren, als hij niet zijn weg verlaat en tot inkeer komt, een woord dat van hetzelfde karakter is als het luide woord van (leni toewerper van een zwemgordel aan den mensch, die op het punt is zijn licbamelijk leven te verliezen. Is het woord van beklaagde nu eene daad van beleediging en nog wel van opzettelijke beleediging? J a, indien men aanneemt, dat de waarscbuwingen die Christus richtte tot zijne vijanden en in de Evangelien op zoovele plaatsen zijn te vinden, waren daden van opzettelijke beleediging. Neen, indien men aanneemt dat de waarschuwiug om iemand voor zijn val in den afgrond te behoeden, is een daad van Ghristelijke naastenliefde, die weet te vergeven ook vijanden. Vergeven nu bestaat niet in het niet willen zien, maar in het constateeren van het feit en dit feit is vergeven en vergeten. Dit nu is ook geschied in het artikel de aardsche en Eeuwige Rechter door de slot- woorden, dit is ook beklaagde's wensch. Deze slotwoorden komen niet voor in de dagvaarding. Heeft, zoo vraagt de beklaagde aan getuige, deze woorden niet gelezen of is het soms een daad van belang of is het weg- laten een daad van hem van kwade trouw. De beantwoording is niet aan beklaagde, doch aan de reehtbank. Hij staat hier als beschul- digde van daad van opzettelijke beleediging. Door den klagenden getuige is dus erkend, dat hij de vorige maal onder eede niet de waarheid heeft gesproken, want anders zou hij niet hebben moeten klagen wegens beleediging, maar wegens .laster maar hij wist zeer goed, dat tegen beschul- diging van laster bewijs is toegelaten en dat dit bewijs zeer gemakkelijk kan worden geleverd en voor beleediging de waarheid te hewijzen niet is toegelaten. Deze houding echter doet vragen, waarom de heer officier niet heeft vol- daan aan het verzoek om te onderzoeken wat hem bij beklaagde's brief van 2 Juli is gevraagd, had de officier het gevraagde onderzoek ingesteld dan zou beklaagde getuige en pastoor Schets beschuldigde zijn. Waarom is dit onderzoek niet ingesteld Beklaagde weet het. niet en vraagt geen ant- woord, maar wel weet hij, dat een .rechtsingang tegen pastoor Schets en waardoor hij ingevolge art. 163 Wetboek van Strafvordering geen ge tuige onder eede kon zijn, met voldoening door zijne parochianen zou worden vernomen, want publiek op de straat en in de herberg wordt gesproken, dat hun niet bekend is, dat pastoor Schets een deugd bezit. Een priester nu zonder deugd is volgens het woord van Paus Pius X een nutteloos zout, alleen waard om wegge- worpen en door de menschen vertreden te worden en kan dus niet in zijn eev worden aangetast. Om al deze redenen vraagt beklaagde vrij- spraak of ontslag van recbtsvervolging subsidiair dat de reehtbank bevele het onderzoek, dat hij bij zijn schrijven van 2 Juli 1910 aan den heer officier van justitie heeft gevraagd. Hierna werd het onderzoek in deze zaak gesloten en de uitspraak bepaald op 23 Augustus. Door den heer H. A. van Dalsum, notaris en uitgever te Hulst en A. Meyntjes, boeren- arbeider te Graauw zijn drie aanklacbten wegens smaadschrift ingediend bij den officier van justitie te Middelburg en wel twee tegen den verantwoordelijken redacteur van de ,/Zeeuwsche Koerier" te Sas van Gent en een tegen den verantwoordelijken redacteur van //Zelandia". Zekere P. uit Neerbeek (L.) is Zondag- avond bij het naar huis gaan overvallen en met messteken gedood. De daders hebben, na hun gruweldaad, de vlucht genomen. Een waarschuwing. Ik heb zoo deelt de schrijver der ,/Brieven uit de Hoofdstad" in de „Prov. Overijss. en Zwolsche Crt." in ziin jongste epistel mee ik heb kortelings weer eens de proef genomen met een annonce die ik ]ijs, waarin lucratieve betrekkingen werden aangeboden, en ook een andere, °die voorschotten tegen geringe rente toezegde. pnstzegeltjes voor antwoord ingesloten. Van alle sollicitanten ik weet, dat er altijd veel in vliegen beloopt dat een aardig duitje aan postzegels. Gaat men er zelf op uit om baring of kuit te hebben, dan wordt men door een halfheertje of een oude tooverkol ontvangen in een klein kamertje en moet men voor on- kosten eerst 40 a 50 cent, zelfs 1 a 1,20 storten, alvorens men in onderhandeling treden kan. Ivomt men na 3 a 4 dagen terug, dan zijn de vogels gevlogen. Ik was er met 13 andereneen aardig dag- loontje Het zaakje wordt op een ander punt van de stad op gelijken voet voortgezetniet dadelijk, maar eenige weken later. </Ja ziet u," zou Foezel zeggen, „daar kan de politie nu niets aan doen." Lezer, laat u niet beet- nemen door dergelijke advertentieshumbug en bedrog. Te Bussum zijn sedert eenige dagen een drietal personen het slachtoffer geworden van een oplichter. Deze huurde o.a. eerst onder voorwendsel monteur te zijn van een warmte- geleiding, een kamertje bij J. H. Kempen, in de Visserstraat. Na een nacht logies liet hij aldaar door den horlogemaker J. W. Wieden- brugge een 5tal horloges op zicht brengen, waaronder 1 gouden, waaruit de zoogenaamde monteur zijn meisje een keus wilde laten doen. Een paar uur na de welwillende bezorging, ging hij zelf den heer Wiedenbrugge vragen, de horloges nog een uur of wat te mogen behouden, daar zijn meisje even uit was. Dit werd toegestaan. Intusschen liet de^slimmerd, door den rijwielbandelaar K. van Dorrsten een huurrijwiel bezorgen aan zijn pension in de Visserstraat. Hiermede en met de horloges is hij er vervolgens van door gegaan, zonder dat men weet in welke richting. Toen de heer Van Wiedenbrugge om de horloges liet vragen, was de vogel reeds gevlogen. Dezer dagen vervoegde zich ten gemeente- huize te Ambt-Almelo de 18jarige zwerfster Jantje Ezinga met haar metgezel Jan Nyhuis, oud 26 jaar. Zij droegen in een doek bij zich een reeds in staat van ontbinding verkeerend kinderlijkje. Door den burgemeester werd terstond een onderzoek ingesteld omtrent de herkomst van het lijkje. Het bleek te zijn dat van Wilhelmina Henriette Nilsen, geboren te Nijmegen 27 Mei 1910. Het kindje was te Nijmegen, waar J. E. zich eenige weken geleden op haar zwerftochten bevond, door de moeder aan deze afgestaan, omdat de vader, die zwer- vende is, zijn vrouw geschreven had, dat zij wel weer bij hem mocht komen, indien zij het jongste kind maar niet raeebracht. J. E. en haar metgezel hebben eenige weken met het kind rondgezworven, totdat zij te Ambt-Almelo kwamen, waar het kindje is overleden. De geneesheer, die de doodschouw verrichtte, verklaarde, dat het kind vermoedelijk gestorven was door gebrekkige verzorging. Een te Nijmegen ingesteld onderzoek heeft de verklaringen van J. E. bevestigd. Prentbriefkaarten verzenden Om teleurstellingen te voorkomen, schrijft een postambtenaar in de Tel. Dat prentbriefkaarten met mica oplegsels van gestampt glas en soortgelijke zelfstandig- heden niet anders dan in gesloten omslag, dus als brief kunnen en mogen verzonden worden om reden van brandgevaar en beschadiging van ander brokstukken. Glipt er 'n enkele maal een dergelijke kaart door, dan heeft 't niet al- ziend oog van den postambtenaar deszelfs waakzaamheid bedrogen, doch mag daaruit geenszins geconcludeerd worden, dat dergelijke kaarten zijn toegelaten. Zoo zijn sedert afzien- baren tijd prentbriefkaarten in den handel gebracht, waaraan zich miniatuur-brieventasschen bevinden, die een reeks stadsgezichten bevatten ook deze kaarten zijn niet anders dan, als brief gefrankeerd, ter verzending toegelaten, daar een dergelijke aanhechting ongeoorloofd is en mitsdien in strijd met de desbetrefiende bepalingen. Ziehier twee gevallen, die voornamelijk de boekhandel zich heeft aan te trekken, die de koopers van dergelijke kaarten op die wijze van verzending en frankeering behoort te wijzen. Ten slotte zij 't publiek er op bedacht, dat, wil een prentbriefkaart als drukwerk behandeld en mitsdien slechts 1 cent gefrankeerd worden, zij niets anders dan den naam en woonplaats van den afzender mag bevattenalle overige mededeelingen als //Gegroet", //P. F., ffH. G.", //Dag!!", enz., zijn voor de post uit den booze en volgt beporting. Is een prentbriefkaart met 21/s cent ge frankeerd, dan is de geheele achterzijde en de linkerhelft der voorzijde ter besehikking van den afzender schrijft deze evenwel maar een woord op het gedeelte, voor adres bestemd, zoo heeft de kaart 't karakter van brief gekregen, en kan de gelukkige geadresseerde maar 71/2 cent port in den zak tasten of't stuk weigeren. Te Wondelgem is een fabriek van ma- chine-olie, waar sterke electrische stroomen toegepast worden. Al de draden, die den noodigen stroom naar de verschillende werktuigen voeren, komen bijeen in een kelder, waarvan de toe- gang aan alle werklieden streng verboden is. Toen Zaterdagmorgen tegen 5 uur de machinist in de fabriek kwam, was hij verwonderd niemand aan te treffen. Hij keek overal rond en werd daarbij een geur van brandend vleesch gewaar, die scheen uit den genoemden kelder te komen. Aanstonds werden de noodige maatregelen genomen om den electrischen stroom af te sluiten, en men drong in den kelder, waar men twee bijna geheel verkoolde lijken vond die van den electricien en van den waker. Men kan niet begrijpen, hoe de twee mannen, reeds sedert eenigen tijd in dienst in de fabriek, in dien noodlottigen kelder kunnen geraakt zijn, daar zij zeer goed het verbod kenden en wisten dat het levensgevaarlijk was daar binnen te gaan. Een bericht van Lloyd meldt dat het Spaansche stoomschip Martos Dinsdag bij mist ter hoogte van Tarifa in aanvaring is geweest met het Duitsche stoomschip Elsa. Eerstge- noemd schip is gezonken eenigen van de pas- sagiers en de bemanning werden door de Elsa gered en te Gibraltar aan wal gebracht. Zeven personen der bemanning en 32 passagiers zijn verdronken. Een lieve echtgenoot. In het Fransche dorp Almeneches heeft een boer, Save genaamd, zijn vrouw gedurende 14 dagen in het varkens- hok opgesloten. Toen de gendarmes, door buren gewaarschuwd, haar kwamen bevrijden, was de ongelukkige bijna verhongerd en geheel vervuild. Save zeide dat hij zoo met zijn vrouw had gedaan, omdat zij //een echt varken" was. Hij werd in hechtenis genomen. Te Semarang heeft een ontploffing plaats gehad in een opslagplaats van mertjons, gelegen aan den verbindingsweg tusschen Pelloran en Randoesarie, waarbij een Chinees en twee in landers gewond werden. De aard van de ver- wondigen bleek eerst goed toen de ongelukkigen in het stadverband te Tawang arriveerden. Hun gezichten, vertelt de Loc., waren niet meer dan bloedige klompen en 't mag voor hen een geluk worden geacht, dat zij nog den- zelfden avond overleden, na helsche pijnen te hebben uitgestaan. Bij het onderzoek is gebleken, dat geen kwaadwilligheid in het spel was. Een der omgekomene inlanders was onvoorzichtig geuoeg om op een bom te hameren en op hetzelfde oogenblik had de ontploffiug plaats. Gelukkig stond de opslagplaats voldoende ge'isoleerd, zoo- dat geen der belendende perceelen van de ontploffing heeft geleden. Het geluid was echter zoo hevig, dat de menschen verschrikt uit hun huizen vlogen. Een administratieve bok. Juist op het oogenblik dat de burgemeester van Persan een huwelijk zou voltrekken, kwam hij tot de ont- dekking, dat de bruidegom, een robuste kerel met zware snor, een meisje was. Zijn ge- boortebewijs zei het duidelijk en of hij al be- toogde, dat toch de militieraad hem geschikt voor den dienst had verklaard, er hielp niets aan, trouwen mocht hij niet, althans niet met een vrouw. De burgemeester wist niet beter te doen, dan den teleurgestelden bruigom aan te raden zich tot de reehtbank te Evreux te wenden en af te wachten wat deze zou beslissen. De Amerikaansche vlieger, Walter Brookins, vloog Woensdag te Arbury Park. Bij 't neer- komen, wilde hij de toeschouwers mijden, die de vlakte overrompeld hadden en veranderde plotseling van richting, zoodat het toestel zich totaal omkeerde en neerplofte te midden van het publiek. Talrijke toeschouwers werden door het toestel gekwetst. Brookins werd buiten kennis en zwaar ge kwetst opgenomen. Men hoopt hem te redden, alboewel zijn toestand zeer bedenkelijk is. Onlangs werd als oudste mensch aange- wezen zekere Marja Dutkiewitz, geb. 21 Febr. 1785, wonende ergens in Posen. Nu is aan 't licht gekomen, dat er een vrouw bestaat, die nog 10 maanden ouder is dan Marja. Deze alleroudste vrouw heet Baba Vasilika en woont in het Boelgaarsche dorp Pavelsko, waar zij in Mei van het jaar 1784 geboren werd. Haar geboorte-acte wordt in het archief van een na- burig klooster bewaard. Zij is een boerendochter en werkte tot voor korten tijd nog op het veld. Meer dan honderd jaar lang heeft zij geregeld op den akker gewerkt. De oude Baba is reeds lang weduwe in een huisje, dicht bij zijn moeder, woont haar zoon Theodoor, die, getrouw aan de tradities der familie, ook den akker bebouwt en den leeftijd van 100 jaar bereikt heeft. Hij is niet zoo sterk als zijn moeder, maar kan toch nog zijn werk doen. Van de oude Baba wordt verhaald dat zij nog goed zien en hooren kan en nu en dan nog een kleine wandeling maakt. Zij heeft meer dan 100 kleinzonen, achter- kleinzonen en achter-achter-kleinzonen en is in Boelgarije natuurlijk een beroemdheid, naar wie men van heinde en ver toegaat, om haar te zien. Ilulst, 16 Aug. 1910. DAGEN. Yoorm. Nam. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 18 19 20 21 22 23 24 Aug. 12.26 1.10 1.50 2.28 3.5 3.44 4.21 De Heer en Mevr. BLOMVOOREN, o-even kennis van de geboorte hunner dochfer ISABELLA ANTOINETTE. Sappemeer, 16 Aug '10. ten huize van den heer IE. DEES, Gediplomeerde specialisten voor Mond- en land- ziekten. Dagelijks te raadplegen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 war. Bagattenstraat 38, GrEHVT- (2 minuten van de Zuidstatie). Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is aan de heeren Dr. C. E. Liesker en Mr. G. W. F. Wentholt met ingang van 15 dezer eervol ontslag verleend als lid der Gezondheids- Commissie, zetel Hulst. Middelburg. Ter openbare civiele terecht- zitting der reehtbank te Middelburg is heden beeedigd als griffier bij het kantongerecbt te Hulst de heer Mr. G. Leignes Bakhoven. TANDARTS. Markt (hoek Bakkerystraat) Ter Neuzen, is dagelijks te cousulteeren van 9 12 en van 24 uur. Specialist Tandmeester, Ottogracht 17 (bij de Yrijdagmarkt) GENT. Raadplegingen van 8 tot ,*5 arebehalve des Donderdagsmorgens. Behandeling zonder pijn> Alle soorten van Kunsttanden. Kleermaker te Zaamslag Beuzen hoek), Aanbevelend. Honlenisae. Huwelijks-aangiften. 5,A"g- J*1®? dorus Joos, oud 22 j., jm. en Maria Cornelia JonkheljKi, oud 23 j., id. Constantinus Jonkheijm, oud 24 jvjni. en Louisa van Troost, oud 22j.,jd. 12 Aug. osej^jjua Colpaart, oud 22 j., jm. en Apoloma Laffeber,oud Geboorten. 5 Aug. Elisa, d. van Franeies de Waal en van Louisa Neve. 8 Aug. Petrus Au?u8tln"Vj- van Jan Franeies de Clippeleir en van Rosalia de Booij. 10 Aug. Joseph Cornelis Petrus, z. van Johannes feeij en van Dina Verschuren. 13 Aug. Anna Maria, van Ludoviens Honore van Jole en van Louisa Catna- rina Willems. Overalnig. Geboorten. 6 Aug. Rachella Matkilde d. van Theophilus Baecke en van Juliana Maria de Cock. 14 Aug. Magdalena Maria, d. van Theophilus Audenaerd en van Emtna Louise van Renterghem. Overlijden. 1 Aug. Josephus van Lent, ourt J-' echtg. van Clemence de Baerdemaker. 5 Aug. -PetJ^3 Laheijne, oud 74 j., z. van Livinus en van .«oi?V»a Delaruelle. Sas van (wrnt. Huwelijks-aangiften. 4 Aug. Al- phonse Auguste van Damme, oud 27 j., jm. en Kosa le Stephanie Delforge, oud 25 j., jd. Overlijden. 5 Aug. Octave Clement van den Steen, oud 4 m., z. van Jan Baptist en van Elonie Josephine Victorine Troch. WesKlorpe. Huwelijks-aangiften. 4 Aug. Marinus Clemantius Franciscus van Goethem (van Sas van Uen oud 24 j., jm. en Alina Maria Goethals, oud 2„ j., J Geboorten. 6 Aug. Florent Theophilus, z. van Augustus Allonsffis en van Carolina Maria Kindt. Aug. Maria Margaretha, d. van Emile de Ctfercq ftn Vhn Maria de Vos. 13 Aug. Remi Charles Louw, zt van Honord Dumez en van Rosalia Magdalena van Geetsum. Xaamslai;. Geboorten. 2 Aug. David, z. van. Krijn Bareman en van Peichina van den Ende. Cornells Pie'ter, z. van Pieter Gelein Verhelst en van Sara de Kok. Adriaan, z. van Maarten van Kerkvoort en van Elisabeth de Ridder. Cornelia -Jacoba, d. van Pieter Marinus de Jonge en van Suzanna Bareman. o Aug. Karel Cornelis, z. van Marcus Kaijser en van Wilhel mina Suzanna van Sweeden. Overlijden. 5 Aug. Adriaan de Visser, oud bb J., weduwn. van Adriana Willemsen. 9 Aug. ltiona Pieternella Koopman, oud 6 m., d. van Dingemas Georgius en van Neeltje Catharina Bevelander. 14 Aug. Leopoldus Vermast, oud 72 j., echtg. van Charlotte Cornelia de Moor. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 8.75, Rogge 6,7a, Wintergerst f 7,50, Zomergerst Haver /7,— Erwten f 15,Witte boonen Brume boonen Duivenboonen .Paardenboonen/—.Boekweit/— Lijnzaad 15,—Koolzaad 15,—. Aardappels 2,75 Boter per kilo f 1,40. Kieren per 26 stuks 1, Ter weekmarkt waren aangevoerd 21 stuks Knnavee en 36 varkens, waarvan verkoeht 8 stuks rundvee en 23 varkens. HenigKtdijk. Huwelijks-aangiften. 12 Aug. Petrus Josephus van Troost (van Hontenisse), oud 31 j., jm.en Maria Louisa de Lavoir, oud 24 j., jm. Geboorten. Angela Maria Louisa, d. van Honore Schelfhout en van Anna Catharina Aarsen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 3