Gemengde berichten. Brand op de BrusselscheJ Tentoonstelling. De Belgische afdeeling afgebrand. Woeste tooneelen in Brussel Kermesse. Belangrgke schade. Gisteren (Zondagavond) is in de hoofdgalerij van de Belgische afdeeling, aan de zijde van het a^jseis^ariaat brand uitgebroken, naar men vermoidt tengevolge van kortsluiting. Deze brand breidde zich spoedig uit en de brandweer die op de tentoonstelling gestatio- neerd is, was niet bij machte iets tegen het onheil uit te voeren. De brandweer van Brussel werd gerequireerd maar eer deze er was hadden duizenden vonken de verschillende huizen van Brussel Kermesse aangetast. Het was daar op het oogenblik der ramp stampvol, en een verschrikkelijke paniek maakte zich van de menigte meester. Men baande zich met vuisten en stokken een weg om den uitgang te bereiken. Het geheele politiekorps van de tentoonstel ling werd gerequireerd om de orde te herstellen, maar kon daarin niet slagen, waarom ook de militairen ter hulp werden geroepen. Gedurende dezen tijd nam de brand in hevig- heid toe en te 10 ure was de geheele Belgische afdeeling een prooi der vlammen geworden. De Engelsche afdeeling die er naast staat, deelt waarschijnlijk hetzelfde lot. De menigte, te midden waarvan de brand weer werkt, bemoeilijkt het reddingswerk zeer. De verslagenheid is algemeen. Nader seint men dg Heden morgen S ure was men den brand meester. De Belgische, de Engelsche, en de Fransche afdeeling zijn geheel uitgebrand benevens oud Brussel. Brussel. Gisterenavond ontstond in het Post- kantoor der tentoonstelling door kortsluiting brand. Het vuur deelde zich mede aan de Belgische, Fransche, Engelsche en Italiaansche afdeelingen en andere, welke vernield zijn even- als de Brusselsche kermis. De Nederlandsche en Duitsche afdeeling zijn gespaard. Vermoedelijk zijn er 20 a 30 gewonden, Aan de avenue Solbosch zijn 40 huizen verbrand. Partieuliere correspondentie. De tentoonstel ling is zoo goed als vernield. ,/De Matin" bevat de volgende bijzonderheden 11 u. 's nachts. De Wilde Dieren. De monumentale hoofdingang van de tentoonstelling, die ook de voornaamste gevel van de Belgische afdeeling is, is geheel vernield. Er is niets meer van overgebleven dan een hoop oud ijzer. Men zegt dat de Engelsche afd. vernield is en het gerucht loopt dat de Italiaansche en de Fransche afdeelingen beiden, indien niet geheel vernield, zwaar beschadigd zijn. De brand is begonnen op het postkantoor en wordt toegeschreven aan kortsluiting. Tot op dit oogenblik zijn er geen menschenlevens te betreuren. Het vuur deelde zich mede aan Brussel Kermesse, die ook geheel vernield zal worden. Alleen de herberg „In den Groenen Hond" is nog onbeschadigd, doch de vonken vallen op het dak. De brandweer doet alle moeite om het vuur te beteugelen doch is onmachtig. Het gerucht loopt dat de militairen op de wilde dieren, die in een beestenspel op Brussel Kermesse stonden, hebben moeten schieten om te verhinderen dat deze zich op de menigte zouden werpen. Men gelooft dat de ontploffingen die men telkens hoort, voortkomen uit motoren die in brand vliegen. Een ontzaglijke menigte verdringt zich in de tuinen. De luckc is geheel rood gekleurd. Van alle kanten der stad komen duizenden nieuwsgierigen toegeloopen. MitftferrrSeht. Het vuur breidt zich uit. V rouwen en kinderen worden onder den voet geloopen. Verschrik kelijk schouwspel. Te middernacht is het geheele gebouw der Belgische afdeeling een prooi der vlammen ge worden, alsmede Brussel Kermesse en de toe- stand wordt steeds erger. Het vuur tast reeds de Engelsche afdeeling die naast de Belgische staat aan, terwijl de Fransche en Italiaansche afdeeling die er aehter staan ook worden be- dreigd. De verliezen zijn nu reeds onberekenbaar. Elk oogenblik dringt de menigte op en reeds zijn er verscheidenen gekwetstmen spreekt van een 50tal vrouwen en kinderen, die onder den voet geloopen zouden zijn. Aangezien de telefoon- en telegraafkantoren, welke zich aan den ingang der Belg. afdeeling bevonden, verwoest zijn, is de gemeenschap met Brussel verbroken. Van af de stad gezien is het schouwspel van de vlammenzee, die de hoogten van het Solbosch omvatte werkelijk verschrikkelijk. Half een. De wind veranderd elk Oogenblik van richting. Het onheil neemt steeds grooteren omvang. Bjj het omslaan van den wind, vat dat gedeelte van Brussel Kermesse, dat nog gespaard was ook vuur. De brand deelt zich mede aan de paviljoens van de Belgische afdeeling aan de Avenue des Nations, het restau rant Duval en eveneens het gedeelte van de Fransche afdeeling is vernield. De brug over het Solbosch is ingestort, vonken vliegen in de avenue Louise. Personen welke zich op Brussel. Kermesse bevonden op het oogeublik dat deze vuur vatten verhalen afschuwelijke tooneelen die voorvielen toen een ieder naar den uitgang lief). t De menigte scheen waanzinnig te worden.-' Men zegt dat er 2 dooden zijn, maar dit ge rucht wordt niet bevestigd. Precies 9 uur werd brandalarm gegeven, maar men meent dat de brand reeds iets vroeger begonnen moet zijn, want na eenige minuten stond alles in voile vlam daarna deelde het vuur zich mede aan de Belgische electriciteits-afdeeling en van daar sprongen de vlammen over naar de Engel sche afdeeling. Het geheele garnizoen is bij den brand ge requireerd. Een uur. Geniesoldaten inderhaast van Ant- werpen gerequireerd, hebben de brug vernietigd die de Engelsche met de Fransche afdeeling verbonddaardoor hoopte men den brand te stuiten, maar die hoop bleek ijdel en het vuur deelde zich ook aan de Fransche afdeeling mede. Vanaf dat oogenblik was niet alleen deze af deeling, maar ook alle andere kleine afdeelingen die er naast staan, zooals Denemarken, Rusland, Noorwegen, Oostenrijk, China en Japan tot den vuurdood veroordeeld en gingen ook in deze vlammen op. Niettegenstaande alle pogiugen der brandweer- mannen en soldaten, heeft men de Italiaansche afdeeling evenmin kunnen behouden. Zij brandt op 't oogenblik nog. Men weet niet of de machinegalerijen in brand staan. Het paviljoen der nationale wapenfabriek wordt ook bedreigd. Men zegt dat verschillende huizen van het Solbosch ook een prooi der vlammen geworden zijn. - Maar bij de algemeene ver warring is het met wel mogelijk te weten of dit gerucht joist is. De geheele linksche kant van de Avenue des Nations is vernield. Het paviljoen der bont- werkers, de Bodega, het paviljoen van Moet en Chandon en de naburige restaurants zijn geheel- in de vlammen opgegaan. De rechterzijde is gelukkig geheel behouden gebleven, maar de gevels van het Maison de Bruxelles, de Spaansche afdeeling, het Gentsche Huis en de Nederlandsche afdeeling zijn zwaar beschadigd. Het Rubenshuis is ongeschonden gebleven. Half drie. Op dit oogenblik is men het vuur meester. Op Brussel Kermesse zijn eveneens nog in de vlammen opgegaan het paviljoen van Parijs, benevens de herberg wIn den groenen hond". Men spreekt tegen dat er twee dooden zijn, maar wel zijn er 31 gekwetsten waaronder 2 zwaar. Zaterdagmorgen te half elf heeft er aan den Voerweg te Nijmegen een ernstig fietsonge- luk plaats gehad. Mej. T. A., uit Klooster- liddum (Friesland) reed den steilen weg af en kwarn in botsing met een jongen, die dezen weg wou oversteken. De dame viel, werd be- wusteloos opgenomen en per brancard naar het Wilhelminaziekenhuis overgebracht. Aldaar werd geconstateerd, dat zij hersenschudding gekregen had. Haar toestaud is gevaarlijk. Zij was vergezeld van een heer en was op weg naar Duitschland. Zaterdag zijn uit Borculo gevankelijk te Zutphen binnengebracht de gebroeders H., koop- lieden, verdacht van diefstal van geidswaardige papieren van den landbouwer B. aldaar. Een gedeelte der stukken is vermoedelijk door een van hen te Zutphen onder een valschen naam te gelde gemaakt. De 70jarige landbouwer bewaarde zijn effecten op een verborgen plaats onder den vloer, zoodat alleen zij die veel bij hem aan huis kwamen, daarvan op de hoogte konden zijn. Een maand of vijf geleden miste hij daarvan eenige stukken ter gezamenlijke waarde van 3000. Op 400 daarvan is beslag gelegd. Onder Sloten (N.-H.), op den Haarlemmer- Weg, werd Vrijdag een knaapje door een automobiel overreden. Hij werd met een schedel- breuk rervoerd naar het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam. - Door den loco-burgemeester van Putten (Veluwe), den wethouder H. van de Poll, is aan de aldaar bestaande Oranjevereeniging ver- gunning geweigerd tot het houden van feeste- lijkbeden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Z.Ed.Achtb. vond het, volgens zijn schrijven, beter de vlag met oranjewimpel uit te steken, en H. M. in den gebede te gedenken. dan feest te houden. - Zaterdagnamiddag werd de vrouw van B. Waalkens, kleermaker te Winschoten, achter haar woning door den wang geschoten. Een kies werd verbrijzeld, de tong verwond. De politie stelt een onderzoek in. De dader is onbekend. Bij den heer E. van Leeuwen, te Voor- schoten staan drie zonnebloemen in vollen bloei, die een hoogte bereikt hebben van bijna vier meter. De wO. H.. Ct." deelt mede, dat Vrijdag, toen de rechter van instructie. de Groote Markt passeerde, hij toevallig getuige was van een twist tusschen twee mannen, van wien de een den ander dreigde eens te zullen vertellen, wat hij wist omtrent de mishandeling van den heer Hospes, die tijdens de kermisweek 'n ernstigen messteek in den rug heeft gekregen. Om hem de uitvoering van dit lofwaardige voornemen gemakkeliik te maken, is de man maar direct meegenomen en gehoora. In Friesland nemen de boeren, om van muizen verlost te worden, wel eens egels in huis. Deze dieren zijn toch minder onschuldig dan men denkt. De heer Loopstra te Wijnjeterp vond er twee in zijn kippenhok binnengedrongen, die bezig waren jonge kuikens te acbtervolgen. De egels werden afgemaakt. De vorige week werd medegedeeld, dat de politie te Lisse een vrouw heeft aangehouden, verdacht haar man om het leven te willen bren- gen door hem brood voor te zetten, waarin zij fijngeknipte haren van haar kinderen had ge- bakken. De ffHaarl. Ct." bericht, dat de vrouw, na door de justitie te Haarlem te zijn gehoord, echter dadelijk is vrijgeiaten. Zij schijnt geen vrede te hebben met haar man, waarvan zij volgens haar zeggen zoo spoedig mogelijk wenscht vrij te komen. De justitie heeft last gegeven de maag van den man leeg te pompen en het onderzoek van den inhoud wordt nu afgewacht. Een onsmakelijk ontbijt. Zaterdagmorgen werd in de keuken van de Waalkazerne te Nijmegen bij de bereiding van het ontbijt voor de manschappen een broodje opengesneden, waarin men een volwassen muis vond. De rechtbank te Leeuwarden heeft de ventster Sieberdiena V., die beklaagd werd van te Sneek Heeres te hebben doodgestoken, wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Te Lippenhuizen werd door den land bouwer U. een jong paard afgeleverd. Zijn zoontje gaf het paard een klap op het achter- deel, tengevolge waarvan het dier achteruit sloeg, met het noodlottig gevolg dat het knaapje de onderkaak verbrijzeld werd. In de Anjelierstraat te Amsterdam wonen de echtelieden Van Dam, die onder vele blijken van belangstelling veertien dagen geleden hun 50jarige echtvereeniging vierden. Donderdag maakte mej. Van Dam met een familielid een uitstapje naar Wijk-aan-Zee. Om- streeks 5 uur wilde de zeer zwaarlijvige vrouw, meenende aan een halte te zijn, op de tram van Wijk naar Beverwijk stappen. De tram reed echter door, met het noodlottig gevolg, dat de vrouw bekneld raakte tusschen den tramwagen en een hek. Aan den arm van het familielid liep de vrouw nog een klein eindje, doch ze zag er zoo slecht uit, dat van uit een nabijzijnde woning haar een stoel werd aangeboden. Eenige oogen- b'likken nadat de bejaarde vrouw op den stoel had plaats genomen, gaf zij den geest. Men meldt uit OostvoorneDe 39jarige juffrouw Van Driel, geb. Trijsburg wonende te Rotterdam, was met vier van haar kinderen, haar moeder, zuster en zwager Vrijdag voor een dag naar Oostvoorne gegaan. Aldaar is de familie bij ebbe gaan baden met het treurig gevolg, dat zij in een diepte geraakte en weg- zonk.° Ook de zuster en zwager en een paar kinderen waren een oogenblik in gevaar, zij kwamen echter nog behouden op het strand. Een paar uren lang heef't men ter plaatse gedregd, doch zonder resultaat. In 't gebouw der Vacantiekolonien werd de familie Hefderijk opgenomen en gehouden tot het vertrekuur der boot, toen men, diep onder den indruk, de terugreis aanvaarden kon. Men meldt uit Oldenzaal, d.d. 12 Aug. Hedennamiddag, omstreeks half zes, waren eenige werklieden bezig aan de bekapping van de nieuw te bouwen machinekamer op het fa- brieksterrein van de firma H. P. Gelderman en Zonen, alhier. Bij het steilen der zware ijzeren dakspanten moet door een of andere oorzaak een der spanten gekanteld zijn en met donderend ge- raas naar beneden zjjn gestorttwee andere spanten, die reeds gesteld waren, benevens de werklieden, daarmede werkzaam, in zijn vaart medenemende. Een der timmerlieden, B. Christenhusz, wo nende te Oldenzaal, werd door den voet van het spant gegrepen en tegen den muur gedrukt twee andere werklieden vielen naar beneden en kwamen tirecht op ijzeren balken. Direct werd met het reddingswerk begonnen om de menschen uit de chaos van ijzeren balken te voorschijn te halen. Verschrikkelijk waren de jammertoonen van de ongelukkigen. Drie werklieden moesten gedragen worden, daar zij zoo gewond waren, dat zij in het ge heel niet bij machte waren om te loopen. Geneeskundige hulp was spoedig op de plaats des onheils. Bij Christenhusz, die inwendig zwaar gekneusd was, mocht geen dokters hulp meer baten, want tegeh zes uur moest de dood van den ongeluk- kige geconstateerd worden. De beide anderen werden direct naar het gemeentelijke ziekeuhuis vervoerd. Hoewel hunne verwondingen zich oogenschijnlijk gevaarlijk laten aanzien, is hun toestand niet hopeloos. Christenhusz, een oppassend werkman, laat eene vrouw met zes kinderen achter. Zijn lijk werd eveneens naar het ziekenhuis gebracht. Geheel Oldenzaal is onder den indruk van het vreeselijke ongeluk. De justitie te Almelo heeft Zaterdag een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk. De burgemeester dier gemeente, ver- moedende dat 't ongeval aan verregaande roeke- loosheid te wijten is, heeft op eenige voorwerpen beslag laten leggen en de justitie te Almelo telegrafisch van 't voorgevallene in kennis ge steld. Er wordt vermoed, dat de spanten zijn omgeslagen, doordat een ijzeren balk met touwen, aan die spanten verbonden, werd omhoog ge- trokken, terwijl die spanten zelve niet eens behoorlijk waren vastgemaakt. Uit den trein van 9 uur Vrijdagmorgen is te Apeldoorn het lijk ontladen van een in dien trein gestorven man van middelbaren leeftijd, vermoedelijk een Griek, reizende naar Konstanti- nopel en komende van Amerika, Dr. Hoefer heeft geconstateerd, dat de man ziekelijk was en waarschijnlijk aan een leverkwaal leed. Hij had medicijnen, van den datum 1 Augustus, bij zich. in zijn koffertje met kleeding, zonder verdere identiteitsbewijzeu, vond men 30 dollar in papier. Hij heef't in Amersfoort nog met een medereiziger der tweede klasse gesproken en is tusschen Assel en Apeldoorn gestorven. Toen een loteling te Arnhem thuis kwam en vertelde dat hij een vrij nummer had ge- trokken, zeide de vrouw des huizes hem. dat ze dat wel vooruit had geweten. Dejongeling vroeg natuurlijk, hoe zij dit wist, en nu ver telde zij, dat ze een stukje lap. een//hennekleed" genaamd, in de voering van zijn jas had genaaid. De jongen ontdekte werkelijk het z. g. wonder- doende lapje tusschen de voering 1 Terwijl de vrouw van J. C. te Harich bij avond langs den weg bij Woudsend fietste werd zij tot driemaal toe door een jongen vischotter aangevallen. Haar man wist het dier dood te slaan. la de laatste dagen kwamen in de dorpen Kollum en Buitenpost tal van diefstallen voor. Bij twee goudsmeden te Kollum werden gouden en zilveren horloges, een gouden collier, zilveren vingerhoeden en gouden ringen gestolen, bij een boekhandelaar boeken en prentbrief- kaarten. Te Buitenpost werden postzegels en kaats- ballen ontvreemd. De dader is nu door de politie aangehouden. Hij is een 16jarige jongen uit Oudwoude, A. A. Kiede geheeten. Uit het voorloopig onderzoek is al gebleken dat hij voor pi. m. 14 dagen in de stad Groningen een fiets stal en die te Kollum verkocht. Vrij zeker maakte hij het te Kollum gestolene in Groningen te gelde. -- De cholera is in Zuid-Rusland thans wijder verbreid dan in 1909. Van Rostof, waar van 'tjaar het eerste cholerageval zich heeft voorge- daan, verspreidt zich de kwaal naar alle zijden. Uit Odessa en Kief luiden ambtelijke berichten zeer ongunstig. Overal wordt er over groot gebrek aan dokters geklaagd. Naar theet, woedt de cholera hevig in Doebno en is zij ook uitgebroken te Satanof, aan de Rnssisc - Oostenrijksche grens. Volgens officieel bericht zijn er van den zomer tot 31 Juli in Rusland 57.720,50 personen door de ziekte aangetast en 25.554 overleden. Het zwaarst worden de streken geteisterd aan de Don, in Jekatennoslat, Oherson en Koeban. In de westelijke gouver- nementen beerscht de ziekte minder en aan de Duitsche en de Oostenrijksche grens zijn nog slechts enkele gevallen voorgekomen. Onlangs zijn op de meloenvelden van Californie niet minder dan 52,000 000 heven- heersbeestjes losgelaten, die de op deze planten levende bladluizen moeten verdelgen. lievenheersbeestjes zijn gekweekt in eene m- richting die uitsluitend voor het vermeerderen van natuurlijke vijanden te Sacramento is opge- richt. o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2