J Hotel DES PAYS BAS, Mr. P. DIELEMAN, een Schip Braiaoerhuisen, Dokter C. DE DECKER. Stekbolling Gaaibolling Tandarts Advertentien. IN LOSSING in het Ziek en huis te consnlteeren. BURGER LUKE STAND. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Tandarts MEIER (Mijnheer enlevrouw) Ter gelegenheitl van het Wielrijdersfeest op Maandag 15 Augustus 1910 Entree50 cent. Heer en Dame 75 cent. A. K00MAN te Sluiskil. bij P. MEERT te Sluiskil, op Zondag 14 Augustus a. s., is iederen Zaterdag Men schrijft aan het Hdbl. Op een van onze fietstochcen door't Wester- kwartier van de provincie Groningen rustten we even in't dorpje Lutjegast. De vriendelijke kastelein Rozema wees ons als vreemdelingen op een photo, die een kluizenaar voorstelde en van wien ons zooveel bijzonders werd verteld, dat we tot een bezoek besloten. De heer R. geleidde ons op de fiets en door lage bouw-, gras- en veenlanden kwamen we eindelijk aan een groepje boomen, het doel van den tocht. Onderweg werd ons al een paar maal toege- roepen of het naar //den ouden Kroeskop" ging. Een hoopje rietendak, grootendeels met gras begroeid, eenige half vermolmde plankjes, in alle richtingen aan elkaar verbonden, een gat als deur, ziedaar een woning. Wij naar binnen. Een sterke roetlucht kwam ons tegen en de rook belette ons eerst iets te zien. Toen we wat aan de benauwde lucht en de schemering gewend waren, konden we onze omgeving eenigs- zins opnemen. De ruimte was juist groot genoeg om plaats te geven aan ons drieen, die in gebukte houding op een rijtje achter elkaar konden staan. Vooraan lag een groote hoop asch met wat smeulende turf- en houtbrokken en daarboven hing een oude theeketel. Dan stonden op den grond nog een paar ijzeren potten en een vaatje met een plankje er op, dat als tafel dienst moest doen. De vloer was gewone aarde en door de nattigheid van den laatsten tijd wat drassig. Onze hoofden kwamen, als we niet voorzichtig waren, in aanraking met bet riet en de palen, die het dak vormden en waarvan het roet in groote, natte vlokken neer- hing. Naast ons lag een hoop stroo, de bedstede. In een hoek, gedeeltelijk in de asch, onder een ruit, bet eenige middel waardoor wat licht binnen viel, zat op iets dat op een overblijfsel van een stoel geleek, een mensckelijk wezen. Klein, gebogen, met gekroesde grijze haren en een grijzen stoppelbaard, zat daar een oud manneke. Dat, wat een jas moest verbeelden, was met touwen om zijn lichaam gebonden en iets als een broek hing met gaten en rafels om zijn beenen. De heer R. kwam wel meer met vreemden brj hen en daar dan een kleine gift voor den kluizenaar niet uitbleef, wilde deze wel praten. Hij vertelde ons, dat hij al 76 jaar was en reeds 37 jaar daar alleen had geleefd. Eukele jaren had hij zijn broer nog bij zich gehad, toen die door brand zijn dergelijke woning had verloren, maar die broer is nu al een jaar of acht dood en sedert leefde hij weer alleen. Hij had nog eenig land bij zpn //huis" en een geit, waarvan hij, met enkele gaven van ingezetenen leefde. Hij had ook nog bezienswaardigheden een kop van een gestorven bok met bijzonder groote horenshet haar en vel hing er nog gedeelte lijk aan en rupsen en wormen vielen er uit. De heer R. vertelde ons nog, dat de oude zich nooit uitkleedde en nooit wasehte, want zijn gelaat met uitpuilende, tranende oogen wel deed vermoeden. in het oude-mannenbuis wil hij niet opge- nomen worden en wanneer men daarover spreekt uit hij alleriei vreeselijke vloeken en verwen- schingen. Onbewoonbaar verklaard" is na- tuurljjk aan dit verblijf gespijkerd, doch de oude heeft //ou" afgekrabd en viudt zijn//woning'' wel degelijk bewoonbaar, ofschoon hij wel wat tegen een strengen winter opziet. Een kunstschilder te Parijs, Francois Me- daille vroeg echtscheiding aan, en verlaugde dat zijn dochter, een meisje van 16 jaar, door een vorig vonnis aan de moeder toevertrouwd, de schoolvacanties bij hem zou doorbrengen. Op de zitting aan het Hof echter weigerde het kind bij haar vader te gaan, daar hij te brutaal was, waarop Medaille uitriep//Dat is schande men heeft miju dochter tegen mij opgeruid 1 De rechtbank wees het verzoek van den vader af. Deze ging opgewonden heen en vervolgde zijn vrouw in de wandelzaal. Hij haalde een revolver te voorschijn en vuurde het wapen driemaal op haar af. Het slacht offer, dat door de drie kogels in den ruggegraat getroffen was, is in het gasthuis bezweken. De moordenaar is aangehouden. Een zeer druk bezochte zeebadplaats in de Yereenigde Staten Narragan Sett Pier, een mijl ol zes van New Port, was Zondag het tooneel van een sensationeelen politie-inval, die ten gevolge zal hebben, dat een groot aantal personen, welbekend in de groote wereld van Amerika, voor den rechter zullen moeten komen wegens spelen. Er was argwaan gewekt door een van de voorname plaatselijke clubs, die zeer besloten was, en de politie drong onverwacht binnen niet de revolver in de hand, en verraste een 3Utal personen aan het spel, wier maatschap- pelijke positie geen indruk scheen te maken op de politie. Zij boeiden hen zonder con siderate en voerden hen zoo naar de gevangenis, m weerwil van de protesten der gevangenen tegen deze vernederende behandeling. ^l611 mnisje te Houlfalize (Luxem- uig) had Donderdag op den steenweg een dvnamietpatroon gevonden, denkelijk verloren door een mijnwerker. Het meisje begon met een speld op de patroon te krabben, toen het springtuig eensklaps ontplofte. De arme kleine werden de twee handen letterlijk afgerukt. Bij onderzoekingen in de Abdij van St. Baafs te Gent heeft men op een diepte van twee en een halven meter twee lijken gevonden wier beide beenen door een dikke ijzeren band waren vastgeklonken aan den grond. Men denkt dat de geraamten afkomstig zijn van personen, die men aldus den hongerdood heeft laten sterven. Het lijk dat reeds het meest ontbloot werd, ligt in een houding, die laat veronderstellen, dat het slachtoffer in zijn doodstrijd gepoogd heeft zich om te keeren. Men heeft nog niet kunnen vaststellen, tot welk tijdvak de geraamten opklimmen echter denkt men, dat zij van den tijd der Spaansche overheersching moeten dagteekenen. Bij de vliegwedstrijdeu te Stockel bij Brussel heeft Olieslager 52.000 franc gewonnen benevens vier bekersde zoo ongelukkig om- gekomen Kinet 26.000 franc, en een beker Van den Born 4.500Verstraete 3500, Tyck 3000 en De Ridder 1500 frs. Zooals men ziet staan tegenover het groote levensgevaar ook groote sommen voor de eerste winnaars. De andere zullen nauwelijks hun kosten aan reparaties goed maken. Aan boord van het stoomschip /-Louga" uit Petersburg te IJmuiden aangekomen, is tijdens de reis een man van de equipage over- leden en overboord gezet. Het stoomschip ligt iQ quarantaine. Men vreest met een geval van Aziatische cholera te doen gehad te hebben. De pest is te Odessa uitgebroken en be- dreigt van daar geheel Rusland. Ratten, die vermoedelijk van een schip ontsnapt en de stad ingeloopen zijn, hebben de vreeselijke ziekte verspreid en de plaatselijke overheden ver- zwijgen de pestgevallen, zoogenaamd om een paniek te vermijden. Eerst nu is vastgesteld kunnen worden dat de eerste pestgevallen reeds den 22 Mei 1.1. voorkwamen. Daarna werd, op 6 Juli, een bakker ziek aan de pest. Hij stierf 2 dagen later. Zijn loopknecht, die mede aangetast werd, overleed eveneens, terwijl nog 2 gezellen, die naast de bakkerij sliepen, ook pest kregen. Het bleek toen, dat er ratten in den kelder der bakkerij waren, die er de be- smetting hadden gebracht. Den 15 Julitastte de ziekte een kindermeisje in een aan de bakkerij grenzend huis aan. Men bracht haar naar het stedelijk hospitaal, waar zij denzelfden avond nog overleed. Verder kwamen nog pestge vallen voor bij menschen, die in een restaurant gegeten hadden en bij onderzoek bleek, dat in dat restaurant den menschen vleesch was voor- gezet, waaraan de ratten hadden gevreten. De overheid zou eerst nu maatregelen tegen de pestepidemie nemen. Zij liet in de kelders der huizen zwavel branden, maar het gevolg was, dat zij de ratten naar andere huizen verdreef en sedert neemt het aantal pestgevallen met den dag toe. Ook een manier om een meisje te krijgen //Vox Medicorum" brengt een photo van een opperhoold van een stam in Mindanao (een der Philippijnsche eilanden). Hij heeft een plank met vier menschenschedels voor zich. De koppen werden hem gebracht door een jeugdig oorlogsman, als prijs voor een der vele dochters van den //Datto" (opperhoofd). Zonder koppen geen vrouw tot echtgenoote. Hoe meer koppen, hoe meer kans. Zoodra de jonge man 'n oogje heeft op 'n wandelend stuk vrouwelijk spek (de grootste bekoorlijkheid der Mindanaosche schoonen toch bestaat in vetlij- vigheid) kleedt hij zich op z'n Zondags, d. i. hi] bedekt zich met alleriei soort van ornamenten, veeren, bladeren en voorziet zich van 'n lang gebogen, scherp mes (bolo), benevens een mandje om de koppen in te doen. Het opperhoofd van den stam eischt, dat, alvorens aan trouwplannea te denken, ieder candidaat de palen rond zijn hut zal versieren met eenige koppen. Geen varkens, koeien-, paarden-, ezels- of pijpekoppen, maar echte mauskoppen. 't Is waar, sommige krijgshelden zijn niet zoo kieskeurig en nemen alles wat voor de hand komtmannen, vrouwen of kinderen, als Jt maar 'n kop heeft. 't Is dus zaak in dat land geen kop te toonen, en hoe grooter dikkop je bent, hoe meer gevaar. Maar de grootste triomf wordt gevierd, wan neer de krijgsman behalve het hoofd, ook den romp van zijn slachtoffer kan meevoeren. Van heldenmoed is evenwel bij de Koppen- sneliers geen sprake. Het zijn groote lafaards en met een knuppel gewapend,jaagteen blanke een dozijn met bolo's gewapende helden op de vlucht. Dat koppensnellen is eenvoudig 'n gewoonte die het Christendom bezig is uit te roeien, want anders zijn die zoo gevreesde en beruchte koppensnellers een goed slag van menschen. Wanneer een dokter hun pijnen verzacht, bun de koorts afneemt, hun wonden heelt, zijn ze zeer dankbaar en de mooiste hut is voor hem disponibel. Men brengt hem rijst, vruchten, visch, lekkernijen men wil hem immer om zich heen hebben, men vereert hem als 'n godheid. Ze betalen op hun manier de rekening voor er om gevraagd wordt. Een merkwaardige ster. In den na- nacht kan in deze maand aan den oostelijken hemel een merkwaardige ster worden waarge- nomen, die, hoewel zij zich niet door vorm of helderheid van de andere hemellichamen onder- scheidt, toch alle aandacbt verdient. 't Is Mira Ceti, tot de zg. veranderlijkesterren behoorend, die in Augustus 1596 door Fabricius in den Walvisch ontdekt werd als een ster der 2e grootte, d. i. dezelfde helderheid als de Poolster bezit. Nog nooit te voren had hij deze ster gezien. En in October van 't volgende jaar zocht hij de ster weer vergeefs. In 1639 werd de merkwaardige ster plot- seling weer door Holwarda te Franeker geob- serveerd. Deze bekwame astronoom vervolgde haar voortdurend en kwam weldra tot de ont- dekking, dat zij in helderheid veranderde. Sedert heeft men een groot aantal verander- lijke sterren ontdekt. Bij oefeningen van territoriale en geregelde troepen in Kent is Woensdagmorgen een ter- ritoriaal, die op de spoorwegbrug van de lijn Louden Queenbroro over de Swale als schild- wacht was geplaatst, door den boottrein over- reden en gedood. Hulst, 8 Aug. 1910. ZEETIJDINfciEN. Van 8 tot en met 9 Aug. Van 8 tot en met 9 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 36 binnenvaartuigen op- en 34 afgescbut; door de Westsl. 31 op- en 15 afgeschut. i*ositie der Stoonischepen. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 11 Aug. 5.33 5.52 Vrijdag 12 6.12 6.33 Zaterdag 13 6.55 7.20 Zondag 14 7.49 8.23 Maandag 15 8.59 9.37 Dinsdag 16 10.17 10.56 Woensdag 17 11.30 Op aanstaanden Donderdag 11 Augustus, hoopt onze geliefde Moeder, Mejuffrouw IDONIA CHRISTINA HE MUNCK, haar 50sten geboortedag te herdenken, en aanstaanden Woensdag 17 Augustus onze geliefde Vader, de heer LEONARDUS KALLE, zijn 6()8ten geboortedag te vieren. Dat zij nog lang mogen gespaard blijven, is de wensch van Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Sluiskil, 10 Aug. 1910. Op Zaterdag 10 Augustus a. s. hoopt onze vriend WIL LEW BUTER, zijn 20s'en geboortedag te herdenken. Z1JNE DANKBARE VRIENDEN. Hoek, Aug. 1910^ Zoo de Heere wil en hij leeft hoopt a. s. Zondag 14 Augustus, onze geliefde Vader-, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, ABRAHAM DE KRAKER, zijn 85sten geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang moge gespaard blijvqn,. is de wensch van Zijne dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen. Zaamslag, Aug. 1910. Heden overleed onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mejuffrouw MARIA B!JL, in den ouderdom van 48 jaren. .T. VAN DEN HOEK—Bijl. M. VAN DEN HOEK en Kinderen; Ondergeteekende A. SCHEELE, w Landbouwer te Boschkapelle, betuigt bij deze zijn dank aan de Maagdenburger Brandverzekering, gevestigd te Amsterdam, voor de vlugge en nette uitbetaling van zijn op 18 Juli 1910 door den bliksem getroffen koe. Agent de heer P. v. d. Eeckhout, Boschkapelle. Boschkapelle, 7 Aug. 1910. A. SCHEELE, Landbouwer. Gediplomeerde specialisten voor Mond- en Tand- ziekten. Dagelijks te raadplegen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Bagattenstraat 38, GENT. (2 minuten van de Zuidstatie). TER NEUZKN. A AN VANG V XJ K. E. Advocaat en Procureur te Middelburg, is elken ZATERDAG te AXEL te spreken bij L'Ecluse Mahu. op het Kannal van Ter Neuzen, uit het schip genomen aan verminderden prijs. Aanbevelend, Specialist Tandmeestep, Ottogracht 17 (bij de Vrijdagmarkt) GENT. Raadplegingen van 8 tot 5 vre, behalve des Donderdagsmorgens. Behandeling zonder pijn. Alle soorten van Kunsttanden. op Zondag 14 Aug. a.s., des namiddags 5 uur, in het cafe //Selzaete" bij F. LAURET, Ter Neuzen. Inleg 25 cent. Gewone con dition. Na afloop Mosselen. des namiddags 4 uur. van 11— 3^2 uur, Ossenisse. Huwelijks-aangiften. 28 Juli. Aloijsius Francies Menu, oud 25 j., jm. en Maria de Waal, oud 21 j., jd. Geboorten. 17 Juli. Petrns Marie, z. van Jacobus de Wone en van Maria Sophia Sterk. Eliza Apolonia, d. van Josephus Dobbelaar en van Louisa Versckuren. Overlijden. 16 Juli. Aureliana Cornelia de Bruijn, oud 24 j., echtg. van Jacobus van Damme. 23 Juli. Aloijsius Jacobus Bogaart, oud 10 w., z. van Alphonsns Jacobus en van Apolonia Neve. Middenprijs per 100 K. G. Tarwe f 8.75 Rogge 7, Wintergerst f 7,75, Zomergerst fHarer /"6,75, Erwten f 13,Witte bounen Bruine boonen J Duiveuboonen f,Paardenboonen f.Boekweit/— Lijnzaad 14-,Koolzaad 15,Aardappels f 3,75 Boier per kilo 1,80. Eieren per 26 stuks f 1, Ter weekmarkt waren aancrevoerd 23 stuks Rnnd vee en 41 varkens, waarvan verkocht 11 stuks rundvee «n 32 varxens B B 3 VLAG. NAAM MS. Van en naar. Lading. r Te i Vieuzen I 8 Eng. s.s. Knottingly 2333 |Goole kolen l »u Ter Weuten I 9 Deen. s.s. Dora 4265 Burnt Island ledig W a»«r 44en) 8 Eng. s.s. Harelda 3645 Liverpool stukg. idem Dumber 2895 Loole idem idem Mascotte 3104 Leith idem 9 Deen. s.s. Ha vet 3978 Riga hout Van (4ent i 8 Eng. sch. Katie Cluett 385 Limerick cement Eng. s.s. Glau OgilDy 7475 Antwerpen stukg. Ned. s.s. llilversum 4264 Methil ledig 9 Eng. s.s. Cape York 1501 Antwerpen idem idem Hebble 2559 Goole stukg. Eng. sch. kinnaird 421 Newharen macadam Vail Selzaete 9 Eng. sch. Ocean Wave 421 Dundee soda s.s. HARALD wordt heden te Ter Neuzen verwacht. s.s. JENNY in lading te Archangel voor Londen. s.s. RICHARD in lossing te Ter Neuzen. s.s. ELISABETH in lossing te Bristol. s.s. HELENA vertekt heden van Hull naar Kroosntad. s.s. MAGDALEN A in lossing te Ter Neuzen. (Li.. n u ii it 1/ Tor MftiT7.pn_ Q A lie. 1910

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 3