Gemengde berichten. Bij het gisteren te's Gravenhage gehouden exarnen voor de acte Fransche taal m. o. akte A is o. m. geslaagd de heer H. M. Kerpestein te Sluis. Door de schietvereeniging yYoor Yader- land en Koningin" te Ylissingen, aangesloten bij de vereeniging Yolks weerbaarheid" zal ter gelegenheid van haar lOjarig bestaan op den 20 tot en met 24 Aug. a. s. op het militaire schietterrein aldaar, een groot schietfeest worden gehouden. Aan dezen wedstrijd waarbij geschoten wordt volgens het programma van den Zeeuwschen schietbpqd, (het oorlogsschieten) en de oude schidtmethode, kan iedere schietvereeniging in Zeeland deelnemen. Er zal geschoten worden op afstanden van 150, 100, 20 en 12 meter. Op elk dier afstanden wordt een korpswedstrijd gehouden waarvoor 39 korpsprijzen beschikbaar zijn, die zullen worden uitgereikt in medaille's met geld en diploma's. Tevens zijn op 150 en 20 meter zoogenaamde eerebanen ingelegd waarop eveneens medaille's met geld en diploma's zijn te behalen. Behalve de aau dit concours verbonden vrije banen wordt een ieder, die daaraan deelneemt gratis in de gelegenheid gesteld op kunstvoorwerpen te schieten, waarvan de totale waarde f 100 be- draagt. Yan het Yorstelijk Huis ontving de vereeni ging 3 medailles, die als eereprijzen worden uitgeloofd, terwijl reeds door 25 autoriteiten zoowel in als buiten onze provincie medailles werden beschikbaar gesteld. De prijsuitreiking zal feestelijk plaats hebben in de daartoe versierde zaal van het concertge- bouw aldaar, waar alle schutters, die voor een prijs in aanmerking komen een feest zal worden bereid, terwijl overigens tegen introductie toe- gang zal worden verschaft. Het geheel belooft een schitterend feest van Volksweerbaarheid" te worden, dat nog zelden in Zeeland op dit gebied heeft plaats gehad en de moeite loonen zal aan een en ander deel te nemen. Zondag overleed te Cadzand plotseling de heer Jac. Oappon, een der meest geachte in- gezetenen. Op velerlei gebied heeft hij zich verdienstelijk gemaakt. Als dijkgraaf diende hij het cala- miteus waterschap /Tienhonderd en Zwarte" gedurende 30 jaar. Dit ambt had hij met 1 Augustus jl. neergelegd. Ook is de overledene 18 jaar lang voorzitter van kerkvoogden van de Ned. Herv. gemeente geweest. Tot zijn overlijden was hij directeur van de Onderlinge Brand waarborg-Maatschappij, ofe- vestigd te Groede. Zijn heengaan wordt door velen betreurd. (Midd. Ct.) De Yereeniging der Gentsche Zeevaart- belangen vestigde onlangs de aandacht van den Minister van spoorwegen op het feit, dat, niet- tegenstaande al de gedane beloften, de nieuwe spoorwegbrug van Rieme niet in dienst gesteld wordt. Daar de doorgang der oude, nog gebruikte spoorwegbrug van Selzaete te smal is, zouden schepen van groote tonnemaat zich verplicht zien te Selzaete te stoppen. De toestand aan deze brug, die zoo spoedig mogelijk diende afgebroken te worden, is zoo gevaarlijk dat, zoo deze werken binnen kort niet worden aangevangen, en de nieuwe brug in dienst gesteld wordt, de reeders der lijn Gal veston Gent zich zullen verplicht zien in de maand October of November aanstaande hunne stoombooten niet meer naar Gent te sturen. De handels- en nijvprheidskring, van zijn kant, heeft aan den minister een telegram gestuurd, om te vragen, wanneer de nieuwe brug voor het treinenverkeer in dienst zal gesteld worden. Hulst. Door de zorgen van den heer P. Bonn, voorzitter van de Afdeeling Hulst van den Boerenbond, zal op 15 Aug. a. s. tegen verlaagden prijs een extra-trein rijden naar Brussel. Aan de reis met dien trein kunnen deelnemen alle leden van de verschillende afdeelingen van den Boerenbond met hunne familieleden. Ylissingeu. Woensdagmiddag werd alhier de door de vereeniging ^Ylissingen Vooruit" ge- organiseerde huisvlijt tentoonstelling geopend. Bij deze opening werd het woord gevoerd door de heeren W. L. Winkelman, voorzitter van genoemde vereeniging en Jhr. Mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, burgemeester van Ylissingen en lid van het eere-comite voor de tentoonstelling. In de ruime zalen van het gebouw //de Oude Yriendschap", zijn de verschillende inzendingen van houtsnijwerk, schilderijen. teekeningen, foto- graphien, schepen, handwerken, machines enz. keurig gerangschikt. Al deze inzendingen geven blijk, wat in den zoogenaamden //leegen tijd" kan worden gewroeht. Verder hebben ver schillende firma's ter opluistering hunne waren geetaleerd. Er zijn heel wat meer inzendingen dan op jaar geleden door dezelfde vereeniging georganiseerde huisvlijt-tentoonstelling. Gedu rende den duur der expositie, die tot 22 dezer geopend blijft, zullen verschillende concerten plaats hebben, terwijl ook het optreden van specialiteiten en van Cocadorus op het pro gramma staan. Dinsdagochtend is in de fabriek van de firma Hamburger (Ned. Lood- en Zinkplette- rijen) te Utrecht een werkman, H., afkomstig van Rotterdam, die sinds enkele dagen daar in de plaats van stakend personeel werkt, door een drijfriem van een knarsmachine gegrepen en werd eenige malen meegeslingerd. Deerlijk Verminkt is de man per brancard naar de Rijksklinieken vervoerd, alwaar hij inmiddels is overleden. In de grensplaats Bocholt heeft men bij het bouwen van een huis gisteren een met kruit gevulde bom gevonden, waarvan de lont reeds was aangestoken. Dit is waarschijnlijk een uiting van wraak van een der daar werk- zame arbeiders, dien anderen den vorigen dag door toediening van een liter jenever in be- wusteloozen toestand hadden gebracht. Een meisje, wonende aan de Zwartsen- buurt te Sneek, gaf een jonger meisje uit een kopje te drinken in de meening verkeerende, dat zich kofBe in het kopje bevond. In werke- lijkheid bleek dit een soort jachtwater te be- vatten. De inmiddels ontboden geneesbeer kon slechts den dood constateeren van het kind, dat uit het kopje gedronken had. Zaterdag jl. in den vroegen morgen om- streeks 5 uur, werd in Zijkanaal A, onder de gemeente Beverwijk onbeheerd en drijvende ge vonden een roeibootje, waarin eenige kleeding- stukken en vischgrerei. Daar alles er op wees, dat het roeibootje uit Haarlem afkomstig was, vermoedde men, dat iemand gebruikt gemaakt bebbende van dit roeibootje, een ongeluk was overkomen. Bij informatie bleek, dat de 30jarigen T., uit de Zuidpolderstraat 118 te Haarlem, Vrijdag- middag was uitgegaan om te visschen en nog niet in zijn ouders woning was teruggekeerd, zoodat men vreest, dat hij verdronken is. T. was schilder en zonder werk en trachtte den laatsten tijd met vischvangst nog wat te ver- dienen. Tot heden is hij nog niet terug, noch is zijn lijk gevonden. Zondagmiddag gebeurde te Heerlen, op een uithoek van het terrein, waar d6 R. K. Mijnwerkersdag gehouden werd, een treurig ongeluk met doodelijken afloop. Een 8jarig jongetje stond bij een zeer mak paard, dat voor een bierkar gespannen was. Plotseling sloeg het paard op hoi en het jongentje kwain ten valeen rad der bierkar ging dwars over het onderlijf, waardoor het ongelukkige kind zware inwendige kneuzingen kreeg en na eenige minuten den geest gaf. Het knaapje werd opgenomen door zijn doodelijk verschrikten vader, die zijn zoontje naar het hospitaal droeg, waar men slechts den dood kon constateeren. De wachtmeester (brigade-commandant) te Yalkenburg vraagt opsporing en overbrenging ter confrontatie van een Franschen pater mis- siouaris, vermoedelijk uit Leon (Franknjk), pi. m. 30 jaar oud, middelmatig van lengte en lichaamsbouw, zwart haar, donker uitzicht, geelachtige gelaatskleur, die zich schuldig heeft gemaakt aan overtreding van art. 449 Wetb. van Strafrecht (verrichten van eenige gods- dienstige plechtigheid, voordat het burgerlijk huwelijk voltrokken is). L. K. Uit Ridderkerk wordt aan de D. Ot. ge- meld Op den Hoogerweg onder deze gemeente reed de 51jarige N. R., huisvrouw van W. B., in een tilbury, toen een der wielen in een put zakte, waardoor de wagen hevig schokte. N. R. viel met zulk een kracht tegen het ijzerwerk van de kap aan, dat haar halswervel brak en zij kort daarop overleed. Donderdagnamiddag heeft zich te Amster dam een zeer treurig geval voorgedaan, waarbij een persoon zijn onvoorzichtigheid met den dood moest bekoopen. Drie werklieden waagden zich, ondanks ernstig verbod van de zijde der directie der superfosphaatfabriek, in een reser voir, waarin zwavelzuur was geweest. De 27 jarige B. J. de Weger moest in het Binnen- gasthuis worden opgenomen en overleed den volgenden morgen na een smartelijk lijden. De man was gehuwd. Een der beide anderen, W. Hemmers, ongehuwd, ligt thans in het gasthuis. zijn toestand is vooruitgaande. Bij den derde achtte men opneming onnoodig, daar zich bij hem geen vergiftigingsverschijnselen voordeden. Te Haarlem hebben uit een gezin drie zoons in drie achtereenvolgende jaren een vrij nuramer getrokken en hun -moeder schrijft dit toe aan haar zorg, om baar zoons den avond voor de loting pannekoeken te laten eten Het is geen mop, het is zuiver zoo gebeurd. verzekert de O. H. Ct. De Vlaamsche Gazet schrijft Voor enkele dagen werd in de Vlaamsche Gazet gesproken over een turnfeest, dat te Brussel werd gehouden en waaraan gewapende Hollandsche soldaten deelnamen, wat als buiten- gewoon en als eenig werd aanzien. Daarover meldt men ons het volgende Het turnfeest, op 21 Juni gehouden, was het XVIe bondsfeest van den zoogenaamden Nationalen Bond der Katholieke Turn- en Wapenkringen van Belgie. Deze bond wordt, evenals alle andere met politieken of confessioneelen titel, niet erkend door het bureel der Europeesche turnbonden. Zonder het te weten misschien, heeft dus het Nederlandsche leger op 21 Juli deelgenomen aan eene clericale betooging en aan het Belgisch nationaal feest. 't Is wel de eerste keer dat dit gebeurt, want eenige jaren geleden vertrokken Holland sche oorlogsschepen uit Antwerpen, in den nacht van 20 tot 21 Juli, om niet aan het vader- landsche feest deel te moeten nemen. Maar meer dan eens is een Hollandsche be- zetting gewapend over Belgisch grondgebied getrokken die van Ter Neuzen, namelijk, kwam regelmatig, tot tegen de jaren 1870, uit Breda door Antwerpen, met pak en zak en in gelid, om afgelost te worden. Het waren 10 of 12 man met een officier. En nooit heeft iemand daarover gekikt of gemikt. De toestand van den burgemeester te Tholen blijft gunstigde toestand was echter zoo, dat de geneesheeren verboden iemand toe te laten, zoodat volkomen rust hoop geeft, dat weldra algeheel herstel zal intreden. Natuurlijk doen allerlei verhalen in verband met den moordaanslag de ronde. Een agent die te Zierikzee gelijktijdig circa 15 jaren geleden met den moordenaar, den oud-veld- wachter Kaan, in dienst was, deelde mede, dat hij in dien tijd een degelijk en oppassend persoon was, die in geen geval mis- bruik maakte van sterkedrank. Geplaatst te Tholen schijnt langzamerhand gebruik over te zijn gegaan tot misbruik, terwijl huiselijke omstandigheden daarop misschien mede invloed hebben, daar algemeen bekend is, dat huiselijke twisten, die sorns zeer hoog liepen, niet zelden voorkwameu. Toen bij een veertien dagen voor den datum van ontslag bij gelegenheid van een muziekuitvoering op de markt, weder dronken was en een jongen een afstraffing gaf, schijnt de maat volgeloopen te zijn. Bij zijn bezoek op den avond van den aanslag op den burgemeester, verweet hij, zooals gemeld, hem, dat het zijn schuld was, dat hij uit zijn betrekking was ontslagen, waarop nog door den burgemeester geantwoord schijnt, dat hem genoeg waarschuwingen waren gegeven, dat lang genoeg verdraagzaamheid was getoond en daarop blijkt de aanval te zijn geschied. Een snede van 18 cM. lang, bij eene diepte van ruim 3 cM.de burgemeester, die vrij zwaar is, schijnt het leven te danken te hebben aan die lichaamsgesteldheid. Op straat heeft Raan aan twee personen te kennen gegeven een moord gepleegd te hebben en het mes, waarschijnlijk een scheermes, zou in de haven geworpen zijn, maar werd nog niet teruggevonden ondanks de moeite, die men daarvoor reeds heeft gedaan. De Haagsche politie heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld drie beruchte personen, onder wie de bekende Jan de Graaf, die in den nacht van Zaterdag op Zondag op het Spui in Den flaag een kleer- maker hebben beroofd en mishandeld. De man liep dien nacht omstreeks een uur, na verschillende herbergen te hebben bezocht, met zijn weekgeld in het vestzakje. Op het Spui werd hi) door het drietal aangesproken en om geld gevraagd. Om moeilijkheden te voorkomen, wilde hij hun iets geven, doch toen zij zagen, waar hij zijn geld had, natnen zij hem alles af en gaven hem nog een pak slaag op den koop toe. De commissaris van politie in de 2de afdee ling liet, toen aangifte van de berooving was gedaan, het drietal, dat reeds langen tijd de omgeving van het Spui onveilig maakte, opsporen en thans zijn zij voorloopig in het huis van bewaring opgeborgen. De Hilversumsche voogdij-kwestie. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd heden behandeld het hooger beroep van den voogdijraad Amstei-dam II tegen het vonnis der rechtbauk, waarbjj de wed. De Rijk te Hilversum hersteld is in de voogdij over haar kin deren. De voogdijraad gaat, naar het Hb 1 dmede- deelt, in zijn request eerst uitvoerig na, wat de aanleiding is geweest tot de ontzetting van de weduwe De Rijk, in 1908, ,en brengt dan ter toelichting verschillende zaken in het midden. In het ingediende appel wordt o. m. gezegd dat de armmeester en lid van het Burgerlijk Arinbestuur A. L. de Jongh blijkens een door hem uitgebracht rapport ook nu nog verklaart, dat de moeder is een zeer onbetrouwbare vrouw, die zoowel op haar lichaam als huisraad heel vuil is dat zij uit de woning destijds in de Hoiung- straat wegens huurschuld en smerig bewonen is uitgezet dat zij daarna in een huis in de Wilhel- minastraat heeft gewoond, waarvan de huur door het armbestuur werd betaald; dat, toen die woning was afgekeurd op grond der Woningwet, zij niet naar een ander huis heeft omgezien, doch zich op 11 Juni 1910 heeft laten ontruimen dat de commissaris van politie in een brief, d.d. 30 Juni 1910, aan den voogdijraad mede- deelt, dat de vrouw zich op straat liet zetten en een paar dagen met haar boeltje in de open lucht heeft doorgebracht, totdat de commissaris van politie den boedel heeft laten opslaan op het terrein van Publieke werken, vanwaar zij een paar stukken huisraad heeft teruggehaald; dat zij thans een zolder kosteloos van een zekeren Van Dijk gebruikt, doch dat de recher- cheur, die daar een bezoek bracht, om te zien hoe het logies er uitzag, rapporteerde, dat bet door de weduwe De Rijk beslapen bed er treurig uitzag dat vrouw De Rijk thans niet meer wordt bedeeld dat onder die omstandigheden wel kwalijk sprake kon zijn van een behoorlijke opvoeding, verzorging, leiding en moreelen steun, die de moeder aan de kinderen behoort te verschaffen, daargelaten het onwaarschijnlijke, dat zij ooit in staat zal zijn behalve in haar eigen onder- houd in dat van haar vijftal kinderen te voor- zien, zelfs indien zij financieel gesteund wordt dat omtrent het karakter der vrouw en den huidigen woningtoestand als getuigen kunnen worden gehoordde heer A. L. de Jongh, armmeester van de wijken G en H, te Hilversum de commissaris van politie en de rechercheur J. M, Duiker, aldaar; de pastoor te Hilversum, de heer Dr. M. J. 8chrader. Bij een optocht van anarchisten, Zondag middag te Almeloo gehouden, is verzet gepleegd. Vergunning was gegeven tot het houden van den optocht, met muziek en banieren, maar er mocht niet gezongen worden en geen roode vlag worden gedragen. Maar er werd tocb gezongen en een roode vlag meegedragen. Ue politie gebood den drager der vlag eenige malen deze te verwijderen, maar daaraan werd niet voldaan. Bij den ingang van het societeitsterrein, waar de samenkomst werd gehouden, werd den drager der vlag naar zijn naam gevraagd hij wilde dezen niet opgeven, waarop de politie de vlag in beslag wilde nemen. Van alle kanten kwam hiertegen verzet, zoodat er een oploop en een groote verwarring ontstonden uit de menigte vielen drie revolverscboten een kogel vernielde een groote spiegelruit. Door mare- chaussee en politie werd daarop de sabel getrokken en de menigte uiteen gedreven, waarbij verschil lende personen klappen opliepen met bet plat van de sabel. De drager van de roode vlag werd in hechtenis genomen en naar het politiebureau gebracht. Daar werd op hem gevonden een revolver met (5 scherpe patronen. De man werd een uur later, nadat hem proces-verbaal was aangezegd, weer in vrijheid gesteld. Door enkelien wordt beweerd, dat er ook door de marechaussee is geschoten, doch door deze en door de gemeeute-politie wordt dit beslist ontkend. De kogel, waarmee de spiegelruit is vernield, is er een uit klein kaliber revolvei, zooals er geen door de marechaussee worden gebruikt. De meeting is verder in alle kalmte verloopen. Een gevacirlijke vertooning. Men meldt ons uit 's Gravenhage 8 Aug. Op de wielerbaan te Scheveningen gaf een cow-boy, die op Houtrust zijne kunstvaardigheid had aanschouwelijk gemaakt, een vertooning, die ten slotte erg gevaarlijk bleek te zijn. Eerst verstrikte hij herhaaldelijk een ruiter in zijn lasso en toen werd een stier op het midden- terrein gebracht. Het beest had niet veel lust zich te laten vangen het maakte allerlei bokke- (stieren-) sprongen en viel daardoor herhaalde lijk op het hellend vlak. Zij, die staanplaatsen hadden, drongen elkander meer en meer op, om des te beter van het ,/aanlokkelijk" schouw- spel te kunnen genieten. Op een gegeven oogen- blik brak de omheining, vielen er toeschouwers en er ontstond een soort van paniek, doordat de stier, meer en meer schuw geworden, tus- schen het publiek wilde doorspringen. Men ging toen het arme beest met stokken en planken slaan om het van zich af te houden. Terstond maakte een brigadier van politie aan het gevaarlijke spelletje een eind, door de ver- dere vertooning te verbieden. Toevallig is de historie nog al goed afgeloopen. Te Maastricht is Maandagpchtend door den inspecteur der belastingen, 20 ambtenaren, den commissaris van politie en 6 agenten een inval gedaan in de distilleerderij den Engel, van den brander M., daar vermoed werd, dat er een geheime afvoerbuis bestond voor ge- distilleerd. De buis werd ontdekt en was aangebracht in den muur en eindigde in den kelder, waar o-edistilleerd voor de slijterij aanwezig is. Gedeelten van de buis zijn in beslag genomen, evenals de kraan. De administrate heeft van een en ander proces-verbaal opgemaakt. u

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2