A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad v 8 o r Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5492. Donderdag 11 Augustus 1910. 50e Jaargang. Buitenland. QVIEWIIIIIS 14 STIUB. FEPILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^ en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Het beleid betooging in heeft goede het oordeel voorkomen. der Spaansche regeering, om elke het noorden des lands te verbieden uitwerking gehad. Algetneen is dat Canalejas een bloedbad heeft Uit Rome wordt gemeld dat de agitatoren, op bevel van den Paus, de betooging achterwege lieten. Dit zou een aanwijzing zijn dat Rome van houding is veranderd. De ant- woord-nota van het Vatikaan moet dan ook in zeer kalme termen zijn gesteld en zelfs is de hoop op een overeenstemming tusschen Spanje en den H. Stoel nog niet geheel verkeken. Yan de arrestaties te San Sebastian wordt nog gemeld dat ongeveer 150 leden van de Baskische club achter slot werden gebracht. Zij hadden, toen de gouverneur voorbij 't clubgebouw reed, geroepen//Dood aan Ca nalejas" en //Weg met Spanje". Brj een huis- zoeking in het gebouw der club //Centro Vasco" werden geweren, revolvers en messen in beslag genomen. Later werden nog enkele personen gearres- teerd, die voor de regeering beleedigende kreten uitten. De stad was Zondag uittermate kalm en het stierengevecht was bijzonder geanimeerd. De Spaansche gezant bij het Vatikaan, Ojeda, die zijn terugreis naar Madrid over Parijs neemt, verklaarde aan een persman, dat van een defi- nitieve afbreking der diplomatieke betrekkingen nog geen sprake is. De Spaansche zaakgelastigde te Rome zal voortgaan de pauselijke audienties brj te wonen. Paus Pius heeft den Spaanschen kardinaal Vives y Tuto meegedeeld, dat hij een eigenhandig schrijven zal richten aan Koning Alfons, thans in Engeland, nu hij buiten den invloed is van zijn liberate Ministers. Frankrijk is en blijft het land van de aviatiek. Weer is er een vliegwedstrijd gaande, ten oosten van Parijs, waaraan een 40tal //vliegeniers" deelnemen, en de eerste tochten toonen weer vooruitgang in snelheid en afstand. De Fransche aviateur Leblanc heeft den eersten afstand van 135 KM. in 1 uur en 32 minuten afgelegd en een andere Franschman Aubrin, deed er slechts 5 minuten langer over. De snelste trein kan dien afstand eerst in 1 uur en 47 minuten afleggen. Geen wonder dus dat de /Matin", die den wedstrijd op touw zette, in de wolken is. Eergister hebben de vliegende menscben dus den stcom geslagen, sehrijft het blad. Zij hebben met hun broze vogels volbracht wat de geweldigste loeo- motieven niet kunnen volbrengen. In twee jaren inspanning hebben zij iets bereikt wat de vernuftigste ingenieurs, met het rijkste 52) V1JFTLENDE HOOFDSTUK. Onder leiding van mistress Rocke had alles in het huishouden van dokter Day den regel- matigen gang van een uurwerk aangenomen. ledereen hield veel van haar en steJde hare werkzaamheid op prijs. De dokter zelf herhaalde voortdurend de verzekering, dat hij niet begreep, hoe hij het zoo lang zonder mistress Rocke en haren zoon had kunnen stellen, en Clara voegde er bij, dat het haar niet meer mogelijk zou zijn, zich ooit van die twee te scheiden. Mistress Rocke moest zelf bekennen, dat de verandering, welke in haren toestand was ontstaan, een zeer gelukkige kon genoemd worden, want wat zij reeds als verloren had beschouwd, hare gezondheid en deopgeruimdheid desgemoeds, was onder den invloed van een liefdevolle omgeving teruggekomen, en uitte zich in een frisch op- bloeien van hare teedere, jeugdige schoonheid, zooals voorheen. Wat onzen vriend Traverse aanbelangt, deze maakte groote vorderingen in zijne studie want matriaal en milliarden uitgaven niet in een halve eeuw van arbeid hebben vermocht." Onafhankelijk aan dezen wedstrijd hebben 6 Fransche officieren per vliegmachine van Mour- melon naar Nancy gevlogen. Onderweg hebben zij verkenningen en waarnemingen gedaan. Deze vliegtochten zijn uit militair oogpunthoogst belangrijk, oordeelt de //Matin" verder. En het blad dat zijn lezers telt onder het groote publiek, sehrijft dan z/Dit jaar, deze maand, deze dagen herinneren ons een der droevigste gedenkdagen van onze geschiedenis. Veertig jaren geleden kon de wereld gelooven, dat Frankrijk verpletterd, ver- nietigd was. Indien wij het vergeten waren, zou men er zich dicht in de buurt mee belasten het ons te herinneren Maar nu is er te juister tijd een soort vergelding gekomen z/Nu kunnen wij toonen aan de wereld, die toegelaten heeft dat ons de knie op de borst werd gezet, hoe Frankrijk de zaak van de be- schaving en den vrede weet te dienen. (Door dezen vliegtocht van officieren z/Nu verschijnen dezelfde uniformen, die men vernederd en verlaagd achtte, omgeven van de aureool van overwinning en zegepraal, door de lucht, alleen wat hooger dragende de driekleurige vlag Met dergelijke snorkende taal wordt de moed bij het chauvinistische publiek er in gehouden en tevens wordt den menscben wijsgemaakt dat de vliegkunst in Frankrijk al bijna volmaakt is. De passagierstochten met Zeppelins zullen nog dit jaar hervat worden. Op de werf te Friedrichshafen is het luchtschip „L. Z. 6" thans gereed. Er is een ruime kajuit aange- bracht, waarin plaats is voor 10 a 11 personen. Deze week hebben proeftochten plaats, waarna de ballon naar Baden-Baden gaat, om 16 dezer tijdens het renseizoen, opstijgingen te doen. Ook in September zullen dan dagelijks passa gierstochten worden gemaakt. De tochten, die 1 tot 3 uren duren, kosten 60 tot 180 gulden. Te Miinchen zal de Parsevalballon passagiers tochten maken, Donderdag te beginnen. Drie malen per dag zullen met tien passagiers kleine tochten worden gemaakt. In Denemarken is een schandaal onder de officieren ontdekt. Twee predikanten richtten onlangs ernstige beschuldigingen tegen den officiersstand van Denemarken, en de regeering heeft 't noodig geoordeeld een onderzoek in te stellen. De predikant Koch, te Odence be- schuldigde 9 officieren van mishandeling van ondergeschikten en van onzedelijken levens- wandel. De drie laatste gevallen dateeren van 1909. Een gerechtelijke vervolging is tegen de 9 officieren ingesteld. de machtige be weegredenen voor een rechtschapen hart verdubbelden zijn ijver in de eerste plaats de liefde voor zijne moeder, wier toekomst hij hoopte te verzekeren, tweedens de dankbaarheid jegens zijn weldoener, wiens goedheid hij wilde rechtvaardigen, en eindelijk zijn bewondering voor Clara, in wier achting hij het schoonste loon voor zijn streven zag. Doch de jonge man gevoelde sedert eenigen tijd hart en geest door een ernstige kwaal aangetast, die hij in zijn onervargnheid niet kon verklaren, noch bestrijden. De vreedzame avonden bij het gezellig haardvuur naast den dokter en diens bekoorlijke dochter, deze vroo- lijke uurtjes van gezellig samenleving, die hem voorheen zoo onuitsprekelijk gelukkig maakten, waren hem nu weleer een bron van pijnlijke gewaarwordingen dan wel van vreugde. Waar- om gloeiden zijne wangen zoozeer daarbij W aarom klopte zijn hart sneller dan anders, wanneer hij met Clara sprak Waarom werd zijn keel als toegesnoerd en wat was het voor gevoel, dat hem verhinderde zijn moeder in t vertrouwen te nemen of daarover aan zijn vriend Herbert te schrijven De arme Traverse zou zeer verlegen zijn geweest, wan neer men hem deze vragen ter beantwoording had gesteld. In zijn eenvoud begreep hp nog niet, dat zijn geheele ik naar haar haakte, TER NEUZEN, 10 Augustus 1910. Onder algemeene deelneming is vernomen de mare van het overlijden van mej. M. Bijl, ver- loskundige alhier, in den ouderdom van 48 jaren. Zij is overleden tengevolge eener ziekte die haar gestel reeds geruimen tijd ondermijnde. Na hare promotie zich hier gevestigd hebbende, werd zij in een ontstane vacature benoemd tot gemeente-verloskundige. Door hare minzaamheid en hulpvaardigheid wist zij spoedig het vertrouwen te winnen van de velen die in zorgzame oogenblikken hare hulp inriepen en was tot zoo lang hare krachten dit toelieten onvermoeid om bijstand te ver- leenen. Haar verscheiden zal voorzeker in onze gemeente eene leemte achterlaten. A. s. Maandag 15 Aug. zal hier weder worden gehouden het wielrijdersfeest, georgani- seerd door de wielrijdersclub //Ter Neuzen", gesteund door den Belgischen wielrijdersbond, afdeeling Oost-Ylaanderen. Yoor dit feest is eene regeling getroffen geheel afwijkend van de tot hiertoe gevolgde gewoonte en dus geheel verschillend van de feesten op dit gebied, die in onze omgeving zonder tal worden gegeven. In plaats van de behendigheidswedstrijden voor wielrijders per- soonlijk, waarin sommigen het wij willen het hier constateeren ver hebben gebracht, geldt het hier, in navolging van de groote Belgische wielrijdersfeesten, een wedstrijd voor clubs. Aan verschillende wedstrijden kan alleen met kans op succes worden deelgenomen door clubs die op degelijke wijze de wielersport beoefenen. Het was voor onze wielrijdersclub een ge- waagde onderneming onder deze voor onze omgeving geheel nieuwe omstandigheden een feest te organiseeren. In aanmerking genomen dat de deelneming aan de tot hiertoe gehouden feesten steeds af- nemend is (wat betreft het aantal werkelijke rijders) en den steun haar van wege den Bel gischen bond toegezegd, werd het besluit voor de thans gevolgde regeling genomen en naar hetgeen ons bekend is, zal de uitslag ook niet onbevredigend zijn. In de allereerste plaats is noodig financieele steun der ingezetenen. Dit werd in ruimer mate dan te voren ondervonden. Dan was er de loterij van 5 degelijke rijwielen, uit de fabriek van de Gebr. Kaan, welke moet dienen voor het bestrijden der kosten. De wielercom- missie heeft het voorrecht te beschikken over een aantal populaire, voor hunne taan berekende colporteurs, die reeds een groot aantal loten wisten van de hand te zetten. En de in het filiaal der Gebr. Kaan tentoongestelde fraaie dat zich zijne ziel tot hare ziel, zijn hart tot haar hart getrokken voelde. Clara, even onschuldig als Traverse, ver- moedde niet en stelde met een bekoorlijke vrij- moedigheid alle pogingen in 't werk om den zwijgenden jongen man te verstrooien, terwijl zij hem zeide, dat hij te veel studeerde en haren vader verzocht, toch den overdreven ijver aan zijn leerling te temperen. De dokter gaf haar lacheud ten antwoord, dat zij gerust kon zijn en Traverse volkomen gelijk had, want dat dit het eenige middel was om het tot iets in de wereld te brengen. Het scheen wel dat de voortreffelijke grijsaard, bij alle kennis van het menschelijk hart, er niets van bespeurde, dat zijn gunsteling al op weg was, om voor zijne dochter en erfgename een kwalijk gewenschte toegenegenheid op te vatten. Alleen mistress Rocke met haar juisten takt als vrouw en moeder, was helderziend genoeg om de waarheid te raden. Zij zag in dat haar zoon, zonder hetzelf te weten, in gevaar ver- keerde, om door een klimmende hartstocht voor bet schoone meisje, waarmede hij dagelijks om- ging, te worden meegesleurd en dat het van zijnen kant krankzinnigheid zou zijn, om ook maar een oogenblik er aan te denken, ooit in Clara's bezit te kunnen geraken. Dag aan dag sloeg zij de ontwikkeling van en degelijke rijwielen, alien voor de verloting aangekocht, noodigen in toenemende mate tot het wagen van een kansje. Is de verwachting dus voor het financieele deel niet ongunstig, de deelneming van clubs geeft alle reden tot tevredenheid. Een dertigtal clubs uit Nederland en Belgie heeft zich daarvoor aangemeld. In de eerste plaats kan daarvan genoemd worden de Ylissingsche dames Touristenclub, die hier bij vroegere gelegenheden reeds een bezoek bracht en zeker bij de wedstrijden geen kwaad figuur zal maken. Aan den wedstrijd voor fanfaren-corpsen zal door vier clubs worden deelgenomen, aan die van trompetters door 6 clubs, terwijl een tien- tal voor de gezamenlijke oefeningen zal kampen. Wanneer het weer meewerkt belooft het bezoek aan onze stad druk te zijn. In den voormiddag zal bij deze gelegenheid op het voetbalveld een internationalen voetbal- wedstrijd worden gespeeld door onze plaatse- iijke vereeniging //Hercules" en de club//Excel sior" van Gent. Door de wielerclub is voor dezen wedstrijd die in verband met haar feest wordt gehouden een zilveren medaille voor de winnende club uitgeloofd. De Ter Neuzensche voetballers oefenen zich druk om te tracbten die medaille hier te houden. Ze hebben echter de wetenschap een sterken tegenstander op haar veld te ontvangen. De resultaten van de landbouwtentoon- stelling en het eoncours-hippique te Axel, maar vooral van de reclame der energieke vereeniging //Hippos" zijn reeds goed merkbaar, daar reeds vele personen onze streken bezoeken om onze reeds meer en meer bekend wordende paarden te koopen en, wat meer zegt, men geeft flinke prijzen. Zoo hoorden wij dat reeds eenige Duitsche kooplieden onze streken hebben bezocht en goede prijzen besteedden. Maar dat een merrie- veulen van 3 maanden verkocht is voor J 315, zal nog maar zelden zijn gebeurd, en was dan ook een buitenkansje voor den voorzitter der ver eeniging //Hippos". De paardenfokkerij is op den goeden weg en het zal niet lang meer duren of Zeeuwsch- Ylaanderen zal bekend zijn als een paarden- district bij uitnemendheid. Bij het dezer dagen gehouden notarieel staats-examen is voor het tweede gedeelte o. m. geslaagd de heer A. F. Yerbist te Kloosterzande. Tot onderwijzer aan de R. K. jongens- school te Aardenburg is benoemd de heer I. Ceulenaere te Lisse. deze jeugdige liefde gade en beefde daarbij voor 't geluk der beide kinderen. De blindheid van den goeden dokter bevreemdde haar zeer, zij begreep niet, dat hij de bedenkelijke gevolgen van deze wederzijdsche vertrouwelijkheid der jongelui niet moest voorzien. Elken morgen zag men Clara en Traverse gezamenhjk de bloemen verzorgen wanneer zij dan soms een afhangend k'nopje opbonden dan raakten hunne handen malkander aan als zij tegelijkertijd bukten, om iets op te rapen, dan gebeurde niet zelden, dat Clara's lokken de wangen van haren makker streelden. Tenge volge van de uitdrukkelijke bepaling van den dokter vergezelde Traverse ook Clara alle dagen op hare tochtjes te paard en 's avonds vond men hen in 't salon weder bijeen, hetzelfde stuk muziek instudeerend, of over een en het zelfde schaakbord gebogen en verdiept in hun spel. Het was toch zoo gemakkelijk aan de uitdrukking van hun gelaatstrekken. aan hunne blikken, die elkaar zochten, zonder dat zij eigenlijk elkander durfden aanzien de gewaar wordingen te raden, welke hun hart be- stormden. (Wordt vervolgd.) .\EI/iF..VS('HE COERAST. Dit blad verediijnt maaDda^-, Woenedag- en Vrijdagavond( uiigezonderd op Feestdageo. l»ij de Firma I"* J. VAX UK IAXBE te fei Xenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1