A I g e m e e r Nieuws- en Advertentieblad Z e e u s c I No. 5491. Binsdag 9 Augustus 1910. 50s Jaargang. Binnenland. FEUIL L E T 0 N. ABONh MB N T Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/3 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbuskouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Teleffoon No. 2 5. Inzending van acLvertentien vocr 3 uren op den dag der uitgave. De Geznndhdids--' Omtrent den toestand van Z. K. H. Prins Hendrik vernemen wij uit Baarn, dat bet ver- band waarschijnlijk over 14 dagen zal verwijderd kunnen worden. De toestand van den Prins is steeds vcoruitgaande, als bewijs hiervan dient dat Dr. Pot de kofarts die natuurlijk ge- raadpleegd is, het niet noodig oordeelde naar Soestdijk te koraen. Dr. Pot kon zich vol- komen met de geneeswijze van Dr. Muyskens vereenigen. Dat kost millioenen bij millioenen waar moet dat been De heer Paul Goulmy uit Druten, gaat in z/De Tijd" na, welke nieuwe bestuursorganen door onze jongste wetten in het leven geroepen zijn. I. De Ongevallenwet en de daarbij zich aau- sluitende Beroepswet riepen in het leven 1°. de Rijksverzekeriugsbank te Amsterdam met Raad van Toezicht, driehoofdig bestuur, secretaris-generaal, een legervan ambtenaren enz. 2o. Twaalf dienstkringen voor controleerende geneeskundigen. 3°. Negen agentsckappen met samen vijf en zeventig agenten onder een inspecteur. 4o. Honderd drie en vijftig plaatselijke commissien. 5o. Een Centralen Raad van Beroep te Utrecht (12 ambtenaren) en 16 Raden van Beroep (32 ambtenaren). II. De gewijzigdewet op het notarisambt scbonk ons 12 Earners van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen. III. De Kinderwetten begiftigden ons met 1°. Een algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het Rijkstuckt- en Opvoedingswezeh. 2o. Vijf Rijkstuchtscholen en vier Rijks- opvoedingsgestichten met den aankleve van dien. 3°. Zeven en twintig voogdijraden. IV. De Drankwet hielp ons aan 9 inspecteurs en adjunct-inspecteurs. 51) Zij hield op en liet haar hoofd op de borst vallen haar gelaat werd vuurrood en dikke tranen parelden aan den rand van de lange wimpers. Nadat zij eenige oogenblikken haar gezicht met beide banden had bedekt \ervolg- de zij z/U heeft mij uit de ellende, misschien wel aan een vroegtijdigen dood ontrukt, gij hebt mij zonder maat met weldaden en bewijzen uwer goedheid overladenu heeft mij groot- moedig een onderkomen gegeven, waar ik veilig, geeerd en in de weelde van den rijkdom leef Wauneer ik het voor dat alles liet ontbreken aan dankbaavheid, dan zou ik niet waard zijn dat de zon mij beschijnt. Maar oom, er be- staat een onrecht grooter dan ondankbaarheid, dat is, wanneer men een ongelukkige tot dank- baarheid dwingt en dan dat dankbare schepsel in onverdiende minachting met voeten treedt." Capitola was diep ontroerdzij kon niet verder spreken. z/Nu^ uu, mjjn lieve, mijn kleine Cap, mijn kind, riep de majoor bedarend, ,/je weet wel als ik je bekijf, dan geschiedt dit tot je bestwil. Wel verre van spijt te gevoelen, dat ik je heb opgenomen, zou ik je voor geen koninkrijk willen missen. Kom, mijn kind, omhels je zorgden ons lo. Een Centralen Gezondheidsraad te Utrecht met een centraal laboratorium. 2o. Negentien inspecteurs. 3o. Honderd en dertig gezondheidscom- missien. 4°. Een college van bijstand, bedoeld in art. 35 der Woningwet. YT. De Sckepenwet voegde hieraan toe 1°. Zes inspecteurs en een aantal experts. 2°. Een Raad voor de Scheepvaart. 3°. Een commissie tot vaststelling van de minimum-uit watering. VII. De Mijnwet eischte een mijnraad, Staatstoezicht op de mijnen, Staatsexploitatie (drieboofdige directie), een raad van beroep voor bet mijnwezen, bet opsporen van delfstoffen van Staatswege. Als men nu bedenkt, dat alles, wat zooeven opgesomd is, na 1900 tot stand kwam en nu nog bakkersraden, arbeidsraden, verzekerings- raden op bet program staan, dan mag men wel spreken van omslachtige, doch bovenal, kost- bare wetten TER NEUZEN, 8 Augustus 1910. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Installatie nieuw benoemd lid van den Raad A. H. Donze ingekomen stukken benoeming lid Rurgerlijk Armbestuurwijziging voor- waarden electrische straatverlicbting enz. Wij vestigen de aandacht der ingezetenen van Ter Neuzen op achterstaande kennisgeving betreffende het houden eener collecte ten bate van werkverschaffingaan hulpbehoevende blinden te Amsterdam. Wij hopen dat velen in ruime mate dit edel doel zullen steunen. Is blind zijn reeds een groote ramp, daarbij nog hulp- behoevend zijn, drukt veel zwaarderdat een gunstiger bedeelden hunne hulpbehoevende natuurgenooten naar vermogen steunen. Onze stadgenoot, de heer M. J. P. Mijns- bergen, opziener bij de visscherij-politie is op de tentoonstelling te Brussel bekroond met een bronzen medaille voor eene door hem ingezonden en vervaardigde Bergen op Zoomsche ansjovis weervisscherij, met de benoodigde vischtuigen en vaartuigjes in miniatuur. ouden oomwees niet meer boos op hem geef mij een kus, Cap, een kus Capitola was een geboren vijandin van alle sentimentaliteitwanneer zij zich door inner- lijk gevoel liet meesleepen, dan wreekte zij zich daarvoor, door nog koppiger en eigenzinniger te worden, dan te voren. Zij onttrok zich derhalve ook nu aan de armen van den majoor en riep z/Oom ik zal er mij nimmer toe vernederen, aan den eenen kant schoppen, aan den anderen kant liefkozingen te ontvangen. Ik ben geen hond, die men roastbeef voert en tegelijkertijd met de zweep kan slaan. Neen, neenook geen Turksche slavin, die zich liefkozen en mishandelen laat, zooals het haren heer behaagt. Ik heb nog nooit zoo hooren schelden als gij eergisteren deedt, neen, nooitzelfs niet in de Pavelsteeg." vO, mijn lief kind, mijn kleine Cap," smeekte de getemde leeuw, „ik bezweer je, vergeet die steeg toch z/Neen, in tegendeelik wil aan haar denken, aan mijn arme Pavelsteegnog eens znlk een tooneel en ik keer er weer naar teruc. V rede en vrijheid zijn mij meer waard dan glans en rijkdom en slaafsche afhankelijkheid z/Maar dat zal ik weten te beletten z/En hoe Dan wend ik mij tot het ge- recht," hernam het onverbeterlijke meisje op een toon, waaruit men niet kon opmaken of het ernst of gekheid was, dan zult gij mij moeten bewijzen, met welk recht gij mij hier Hqden werd alhier door den bouwkundige j J. Scheeie, namens zij i principaal in het hotel I De Appel" aanbesteed het maken van eenige j veranderingen aan het perceel staaude aan de Grenulaau no. 55 alhier. Hiervoor werd ingescbreven door de keeren I. P. Casteleijn voor 1214, J. A. Rijnberg voor 1203, H. Kaijzer voor 1200, Gebr. j Wisse voor f 1194, ii. de Smidt voor f 1175 J. Kolijn voor 1154, F. C. Herrebout voor 1110 en P. L. Boogaard W. P. Nieuwelink voor f 1014. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegnnd. Te Roermond slaagden o.m. voor bet eindexamen H. B. S., de heeren A. M. J. M. Standaert van Ter Neuzen en P. J. Buijsrogge van CliDge, beiden leerlingen van de bijzondere H. B. S. te Rolduc. Aangemoedigd door het succes der af- deeling paarden op de landbouwtentoonstelling te Axel, die de fokkerij van Zeeuwsch-Vlaanderen ver buiten de jirovincie heeft bekend gemaakt, heeft de vereeniging Hippos" (vereen. w. oud- leerl. van cursussen in paardenkennis in Zeeuwsch- Vlaanderen) besloten te trachten die bekendheid levendig te houden en zooveel mogelijk te vergrooten. Volgens haar meening kan dit ket best gescliieden door jaarlijksch in Zeeuwsch- Ylaanderen een tentoonstelling van fokpaarden i houden. Daar de afdeelingen der Z. L. M. door hun reglement gehouden zijn slechts elke 9 jaar een tentoonstelling te houden en dit de eenige lichamen zijn, in staat die te organi- seeren, meent zij, dat de beste manier om tot dat doel te geraken zou zijn het stichten van een vereeniging van paardenfokkers, uitsluitend met bet doel elk jaar een tentoonstelling te houden. Fokkers, die met dit denkbeeld in- stemmen, worden verzocht dit mee te deelen of hun naamkaartje te zenden onder het motto //Tentoonstelling" aan den heer A. de Feijter Jz. of den heer Frans Dekker Fz., beiden te Ter Neuzen. Men ziet, dat de vereeniging //Hippos" zeer actief is. Haar streven vinde de sympathie, die het verdieut. (Veldbode). De heer H. A. van Dalsum te Hulst is tegen 16 dezer weer gedagvaard voor de arr.- rechtbank te Middelburg om terecht te staan wegeus opzettelijke beleediging van den heer W! F. Schets, pastoor te St. Jansteen, door een artikel in //De Yolks wil," onder den titel z/De aardsche en de eeuwige rechter." houdt. O, ik ben niet te vergeefs in New- York en bovendien in de Pavelsteeg opgevoed." z/Hm en dit alles zegt zij mij, omdat ik in haar eigen belang haar een kleiue vermamng gaf," zeide de oude heer, die zich nu eenmaal scheen te hebben voorgenomen, niet meer boos te worden. z/Een mobie kleine vermaning was het", lachte Capitola hem vlak in zijn gezicht uit. //Weet u wel, oom, dat u een schepseltje met zwakkere zenuwen dan de mijne, met uwe kleine ver- maningen, zooals u ze belieft te noemen, dood zou doen huilen Maar ik zeg u, in uwe woede gelijkt gij op een Russischen beer of een Bengaalschen tijger, als de eene droppel water op de anderen. U bruit alleen sterker, heviger, dan alle wilde beesten in bet museum van Barnum en ik gevoel grooten lust aan den directeur te schrijven, dat bij zich van u moet zien meester te maken, om u bij zijn collectie in te lijven. Het zou hem veel geld opbrengen, dat verzeker ik u." z/Vooral als hij mij tot oppasser een kleine nicht gat, die mij van tijd tot tijd, zooals jij, eens recht in 't harnas joeg," gaf de goedaardige majoor tot bescheid, die eckter desniettemiu aan 't uiterste puntje van zijn geduld scheen te zijn aangeland. z/Ja, oom," riep de moedwillige Capitola, //ik zou mij er met genoegen toe leenen, om u den geheelen dag niet tot bedaren te laten komen." Daar mistress Codiment op dit oogenblik bin nen trad, werd het gesprek op dezen toon niet Bij Kon. Besl. van 1 dezer is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Oostburg, met ingang van 20 dezer, Mr. P. J. van Bortel, advocaat en procureur te Oostburg. Bij Kon. Besl. van 29 dezer is aan den eervol ontslagen lichtwachter bij de verlichting op de Wester-Schelde ±e Groede, A. Burgers, krachtens, de artt. 3, litt. a, 6, 9, litt. a, en 25, 2de lid, der Burgerlijke Pensioenwet, wegens meer dan 65jarigen ouderdom een pensioen verleend, ingaande 1 April jl., ten bedrage van 176 'sjaars, te genieten boven het hem bij Kon. besl. van 7 September 1899 n°. 73, toe- gekende pensioen van 330's jaars als gewezen korporaal-stoker bij de zeemackt. Ingaande 15 Aug. wordt afwijking van de verbodsbepalingen, vervat in Kon. besluit Dec. 1907 (Stbl. 194), toegestaan ten van aanzien van rundvee hetwelk over den op Bel- gischen gebied gelegen //Vrijen Dijk vervoerd wordt uit het voormalige vierde naar het voor- malige vijfde district van Zeeuwsch-Vlaanderen en omgekeerd, op de volgende voorwaarden lo. het vervoer behoort te geschieden des Maandags tusschen 9 uur v.m. en 3 uurn.m.; 2o. de dieren moeten, ten bewijze dat zij uit Nederland herkomstig zijn, voorzien zijn van een plombeerlood, hetwelk aan een der kantoren van uitvoer Veldzigt, Maagd van Gent of Philip pine door een ambtenaar der invoerrechten wordt aangebracht om de hoorns ot, bij ongehoornde dieren, om den hals, en aan het kantoor van invoer wonlt verwijderd 3o. de kosten voor de gebezigde plombeer- looden, ten bedrage van vijf cent per stuk, komen ten laste van den belanghebbende, die tevens verplicht is de ten behoeve van de plombeering verlangde hulpdiensten te verieenen. Volgens mededeeling van den inspecteur van het loodswezen in het 6e district wordt een begin gemaakt met het opruimen, met springmiddelen, van het wrak van den drie- mastschoener //Capella", gezonken op de plaat van Breskens. De voorgesehreven seinen zullen tijdens le werkzaamheden worden getoond. Gednrende dien tijd wordt aan passeerende schepen de grootst mogelijke voorzichtigheid aanbevolen. Dezer dagen werd zoo schrijft men aan de Midd. Ct. bij den heer E. Hoek, hoofd der school in den Oranjepolder onder IJzendijke, een diertje aangetrofien, dat geheel beantwoovd aan de beschrijving, welke in Bremhs ffLeven der dieren" gegeven wordt van de zoetwaterschildpad. verder voortgezet. De zegepraal bleef onbeslist. z/Nu mijn lieve Cap," vroeg majoor Warfield na een kleine pauze, ;/wat ben je besloten ten opzichte van het horloge ,,Ik smeek u, oom neem het terug." ,/Maar dat gaat niet, mijn kind. Ik liet op het deksel de beginletters van je naarn graveeren. z/Kijk hier," zeide de grijsaard, terwijl hij het bet uurwerk voor Capitola's oogen hield. C. N. L. maar dat zijn mijn letters niet oom riep bet meisje. De majoor keek er ook naar, maar een fijn opmerker zou bespeurd hebben, dat dit maar gescbiedde voor de leus. Zonder twijfel wist hij zeer goed welke letters op het horloge stonden, hij deed echter alsot bij verbaasd was. ,/Inderdaad", riep hij, //die domkoppen Zij hebben zich vergistdoch dat kornt er niet op aan, Capitola. Je moet het horloge behouden. z/Nu goed, oom, maar thans niet," hernam Capitola te eerlijk om een geschenk te aan- vaarden, wat zij wel gevoelde niet te hebben verdiend en toch van den eenen kant te trots om zulks te bekennen. Met deze beslissing werd de vrede gesloten er keerschte nu voor langen tijd een zekere rust in het //Onweersnest", die slechts nu en dan verstoord werd als de arme Wool of mis tress Codement het een of andere niet naar den zin deden van den opvliegenden, maar altijd weer snel bedarenden majoor. (Wordt vervolgd). ii E»it blad versciiynt 32t*»ss>«3s»«r' Woen8«Sa,(!s- en Dsiigeastisu ..•rrt »|i ffiTeeatalsagen. 1)ij de Pinna Jf. BSK SANBE Ter Semen. Do Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eerie Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Bnnderdag den 11 Augustus 15MSJ, des voormiddags te 10 are. Ter Neuzen, den 8 Augustas 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1