A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad eeuw voor sch-Vlaaisdere No. 5488. Binsda^; 2 Augustus 1910. 50e Jaargang. Gemengde berichten. lEJIEJIR/iSTIEI BLAD. FETJILLETQN. ABO N N E M ENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,32x/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sleckts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 1 Augustus 1910. Heden werd door Burg, en Weth. verpacht een perceel bouwland, groot 42 aren 5 centiaren, gelegen in den Pierssenspolder, nabij Sluiskil. Hiervoor werd ingescbreven door de heeren W. H. van Doeselaar voor 50,50 per gemet, en voor het perceel door E. Wiilems voor 51, M. Adriaansen voor f 55, J. Klaassen voor f 56. C. Dubbeldam voor f 60, alles per jaar. Gegund aan den hoogsten inschrijver. Hoewel de lucht dreigde, was het gisteren- avond een aangename stille avond. De leden van De Buiten-Societeit" met hunne introducee's waren dan ook in bevredigend aantal opgekotnen ter gelegenbeid van het concert dat in den tuin gegeven werd door het muziekgezelschap z/De Vereenigde YVerklieden", van Ter Neuzen, directeur de heer Aug. Eeckhout. 't Was een welgekozen programma, dat werd uitgevoerd, doeh jammer was het, dat in de eerste afdeeling eene onzekerheid viel waar te nemen, die aan de uitvoering veel afbreuk deed. De nummers na de pauze uitgevoerd, gaven blijk van betere studie en werdea dan ook goed gespeeld. Zaterdagmorgen kwam alhier bericht dat het Rijnschip //Op hoop van Welvaart" bevaren door schipper J. van der Bent, op den Rijn boven Ruhrort door een zeelichter is aangevaren en gezonken. Het schip was gedeeltelijk geladen met briquetten en moest te Ruhrort nog kolen laden. De opvarenden hebben zich kunnen redden. Zaterdag keerde de 4e comp. van het 4e reg. vesting-artillerie, na in Den Helder aan schietoefeningen te bebben deelgenomen, weer in garnizoen terug. De milicien A. Schirris was achtergebleven in het hospitaal te Den Helder, daar hij tijdens de oefeningen op Vrijdag bij het afvuren van een kanon door de los- brandiug van het kruit in het gelaat is ge- troffeu, naar het schijnt gelukkig niet van ernstigen aard. Naar we vernemen heeft een milicien be- hoorende tot eene andere compagnie bij boven- vermelde oefeningen een vinger verspeeld. Aan het nationaalfeest te St. Nicolaas, ter gelegenheid van de overhandiging, namens Koning Albert, van een vaandel aan de mensch- 48) lnmiddels was hare opvoeding begonnen en wel met goed gevolg. De oude majoor had boeken, landkaarten, korcom alles voor haar gekocht, wat voor hare outwikkeling noodig en nuttig was en hij zelf bield het oog op bare studien, die overigens niet zoo ingespannen waren, of er bleven voor Capitola nog vele ledige uren over, die zij haast niet wist goed te be- steden. Deze vrije tijd gebruikte zij, om het oude kasteel van onder tot boven te doorsnuf- felen of in het groote park dat haar omgaf, rond te dolen. Weldra strekte zij hare tochtjes verder uit, doordien zij zich waagde in de woeste gedeelten der rotsen, die bet park insloten. De ontzag- wekkende steenmassa's, welke het //Onweersnest" beheerschten, de diepe afgronden en kloven in de bergen, de beek met hare golfjes en schui- mende watervallen, de reusachtige boomen en oiidoordringbare haag van slingerplanten, kor- tom, de geheele natuur in hare huiveringwek- kende verhevenheid, bood aan onze heldin altijd nieuwe, boeiende bekoorlijkheden, waaraan zij niet kon wederstaan. Capitola was een even behendige als moedige paardrijdster geworden en maakte dagelijks op den pony, dien de majoor haar geschonken had, verre wandelritten. Hare uitstapjes mochten echter, volgens streng verbod van haren oom, lievendc maatschappij van oud-gedienden der regeering van Z. M. Leopold II, dat gisteren te St. Nicolaas plaats had, was de afdeeling Ter Neuzen van oud-militairen vertegenwoor- digd door de heeren Ch. de Cooker en W. Tis- sot van Patot, uit Nederland was verder ook aanwezig de afdeeling Hulst. Er waren totaal 111 vereenigingen tegenwoordig. Door den heer Jonkheer Tayart de Borms, eere-voorzitter van het Oud-Soldatenverbond van Waasland, werd aan de deelnemende ver eenigingen eene herinueringsmedaille uitgereikt, dragende aan de eene zijde de beeltenis van Z. M. Koning Albert, aan de andere zijde de opdracht. Viel in deze streelc gisteren in den vroegen morgen de regen bij stroomen, het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen werd door een wolkbreuk geteisterd. Naar men ous van daar meldt viel de regen daar gedurende een uur in zulke ontzettende hoeveelheid, dat de bewoners van laag gelegen gedeelten groote moeiten had- den het overtollige water te verwijderen. Dat deze waterval ook uadeelig voor de veld- gewassen is, laat zich begrijpen. Den 13 September a. s. hoopt Ds. J. B. Th. Hugenkoltz te Axel zijn 25jarig ambtsjubile als predikant te vieren. Den 13 Sept. 1885 bevestigd als predikant te Kattendijke, stond hij van 1888 tot 1891 te Zuid-Beijerland en sinds 21 Juni 1891 te Axel als predikant. Door ingelanden van den Kleine St. Anna- polder onder Nieuwvliet, is als dijkgraaf her- benoemd de heer A. de Hullu Az. te Zuidzande. Donderdag werd te Zuidzande een buiten- gewone vergadering gehouden van stemhebbende ingelanden van de Watering Cadzand. Van de 106 stemhebbenden waren er 79 aanwezig of vertegenwoordigd. Na de opening deelde de voorzitter, de heer J. Erasmus, mede dat hij in de vorige vergadering met een groote meerderheid als nummer een op de aanbeveling was geplaatst, maar dat hij 13 Mei j.l. van de regeering een schrijven had ontvangen, dat personen boven de 70 jaar niet herbenoemd worden. Daarom heeft hij tegen 1 Augustus a.s. zijn eervol ontslag aangevraagd. Bij eerste stemming werden op de aanbeveling geplaatst als nommer een de heer P. Erasmus te Cadzand, als nommer twee de heer P. van Cruijnningen te Cadzand en, na herstemming, als nimmer tot aan den auderen kant der bergen van den zoogenaamden duivelsklauw zich uit- strekken. Nochtans juist in dat verbod lag er voor Capitola een verleidelijke bekoorlijkheid en zoude zij het reeds lang hebben overtreden, ware Wool, die haar dagelijks moest vergezellen, niet een hinderpaal geweest. //Komt tijd, komt raad," dacht intusschen het vermetele meisje, dat zich reeds lang in stilte voorgenomen had, van de eerste gunstige gelegenheid partij te trekken, ora groote ontdekkingsreizen te maken. Op zekeren dag bood zich die lang verwachte gelegenheid aan. Het weer was prachtig. De zon goot hare herfststralen over het landschap en wat hoofdzaak wasmajoor YVarfietd had zich naar de stad begeven, om zaken, die zijne aanwezigheid noodig maakten. Aan zich zelve overgelaten, gaf Capitola, nadat zij haar gewone lesuren had afgemaakt, een neger het bevel haar paard te zadelen. /,Lieve miss", bracht mistress Codiment, die haar op de binnenplaats ontmoette, daar tegen iii, //U verlangt uw pony Maar er is niemand hier, die u kan vergezellen, want Wool is, zoo u weet, met den majoor naar de stad." z/Nu en wat hindert dat?" antwoordde Capitola beslist. //Moet ik misschien op de oude muren hier passen en ruijn gewoon wandelritje in den steek laten z/Maar het kan u tocb onmogelijk invallen, alleen uit te willen rijden riep de verschrikte huishoudster. z/Toch wel, mistress Codiment," hernam het meisje //ik zal deze gelegenheid niet laten ont- snappen voegde het koppige kind in stilte er bij. mmer drie de heer A. de Bruyne te Nieuwvliet. "Daarna bracht de voorzitter zjjn dank aan de gezworenen, den ontvanger-griffier, die tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn en den water- bouwkundige, den heer 3. Blok, voor de pret- tige samenwerking. Ook bedankte hij de inge landen voor het vertrouweu in hem gesteld. De oudste der ingelanden, de 90jarige heer J. H. Hennequin, en de gezworenen bedankten hierop den voorzitter, voor de diensten, gedu rende 24 jaren aan het Waterschap bewezen. Axel. De brievenbesteller D. van Doeselaar alhier is met iugang van 1 Sept. a. s. als zoo- dauigop verzoek overgeplaatstnaar 'sGravenhage. St. Jansteen. Zaterdagmiddag waren eenige kleuters bezig met vuurtje stoken in de land- bouwschuur van K. Martens in den Heikant. Gelukkig werd de brand spoedig opgemerkt, zoodat deze nog door eenige emmers kon ge- bluscht worden, waardoor een groote ramp werd voorkomen. Slllis. Onder deze gemeente was Zondag een ojarig jongetje aan 't vuurtje stoken, met het gevolg dat daardoor 3 schuurtjes afbrandden, n.l. van de wed. Dielings, van P. Beun en van Ferle. De schade wordt slechts gedeelte lijk door assurantie gedekt. Rijkemenschen. OokinRotterdam woneneenige gefortuneerden. Dit heeft het pas versehenen dikke gemeente-verslag over 1909 aan bet licht gebracht. Volgens den staat der inkomsteu- belasting is nl. een ingezetene aangeslagen voor een jaarlijksch inkomen van niet minder dan 517.000, een voor 467.000, een voor 337.000, een voor 235.000 enz. enz. Het aantal aanslagen liep over een totaal inkomen van ruim 89 millioen gulden. Flesschentrekkers. In het magazijn van den heer Schorenborg te Rotterdam aan den Noordblaak kwam verleden Vrijdag een net gekleed heer een nieuw zilver theeservies be- stellen. Het moest onmiddellijk bezorgd worden. Zaterdags had meneer betaaldag. Het personeel doorzag de zaak terstond. Het adres was een herberg in de Leeuwenlaan, waar meneer kan- toor hield. De man wacht natuurlijk nog op zijn mooie servies. z/Maar het past nietHet zoude een groote onvoorzichtigheid zijn 1" z/En waarom, als ik vragen mag z/Mijn hemel om duizenden redenen. Nemen wij eens aan, dat gij weggeloopen negers kondt ontmoeten, of zelfsden vreeselijken Mac Donald Wie is die Mac Donald Is hij de vleesche- lijke satan in persoon of een spook of kortom, wie is hij z/In 's hemels naam, miss durf u mij dat nog te vragen z/Ja. Wie is hij Wie is deze Mac Donald, dat alles reeds voor zijnen naam verbleekt vMac DonaldMoge uw bewaar-engel u voor hem beschermen Hij is het hoofd van een wanhopige bende misdadigers, die in de bergen huizen, negers stelen, reizigers plunderen, die rooven, moorden en brandstichten en alle mogelijke euveldaden plegenHunne handen zijn rood van bloed en hunne zielen zwart van nog afschuwelijker vergrijpen //Van vergrijpen, die nog afschuwelijker zijn dan moord Ja, miss. Er bestaan nog afschuwelijker misdaden. Maar laat mij daarvan zwijgen Het zij u voldoende, te weten dat Mac Donald met zijn bende vogelvrij is verklaard en men op het hoofd van elk in 't bijzonder een prijs heeft gezet." En nog gelukte het tot nu toe niet, zich van hem meester te maken z/Tot nu toe was dat onmogelijk. Men kent hunne schuilplaatsen niet en vermoedt slechts dat zij zich in de bergen ophouden." Te Vlaardingeu had een schipper op een kolenschuit het ongeluk, toen hij aan een voor- bijvarende stoomboot een touw toewierp, dat werd vastgemaakt zonder medeweten van den kapitein, dat door den gang van het schip de haak van het touw in zijn been ging, terwijl ook een deel van den bolder sloeg. Het gevolg was, dat de schipper overboord werd getrokken en vreeselijk werd gewond. Bovendien brak de ongelukkige nog zijn been. Te Winschoten is Vrijdag bij den heer E. Veldman een kuiken geboren, dat duidelijk 2 voor- en 2 achterpootjes had. Het leefde slechts kort. In een onbewaakt oogenblik is Zaterdag te Raamsdonksveer het driejarig zoontje van P. Hurther in een sloot achter het huis gevallen. Het is levenloos daaruit gehaald. Zaterdagavond is te Rotterdam uit de rivier de Maas opgehaald het lijk van den schippersknecht A.. E., die sedert Maandag j.l. van het rijnschip Wilhelmina werd vermist. Uit de Koningshaven aldaar is eveneens Zaterdagavond opgehaald het lijk van den lOjarigen H. J. Noothoorn, die sedert Dinsdag- avond uit de ouderlijke woning werd vermist. Het Duitsche stoomschip Roma is Zaterdag te Maassluis uit observatie ontslagen en opge- stoomd naar Rotterdam, daar na geneesknndig onderzoek gebleken is, dat het ziektegeval niet van besmettelijken aard was. Even over de Ned. grens, langs het kanaai van Sluis naar Brugge, was Donderdagnamiddag bij den landbouwer H. ingebroken. Tal van gouden en zilveren sieraden waren onlyreemd en het geld had men niet laten liggen. De inbraak is gescbied in de tijdelijke afwezigheid van de dochter des huizes, die naar het veld was, om het eten naar ouders en knechts te brengen, daar men van het goede weer gebruik maakte om zooveel mogelijk het noodige werk te verrichten. De deuren waren gesloten. De politie heeft vennoeden op een paar personen, die de vorige week door de straten van Sluis geslenterd hebben. In de kerk van Segeberg bij Liibeck heeft men een inbreker verrast, terwijl hij bezig was een vierhonderd jaar oud altaar te vernielen. Toen men hem pakte, sneed hij zich den hals af. In een sneltrein van Parijs naar Orleans is de postwagen geplunderd. Bij Orleans heeft z/Ha, wat zal 'tmij een plezier doen hen te snappen!" „U, miss? Maar dat zou immers krankzin- nigenwerk zijn i,0, natuurlijk door list, niet door geweld," hernam Capitola lachend. //Maar daar is mijn paard Adieu, mistress Codiment En zonder acht te slaan op de verdere be- denkingen der oude dame, sprong het dwaze meisje in het zadel en rende in galop heen. z/Genadige goedheid Wat zal de majoor op- spelen bromde mistress Codiment, die onsteld en verbluft de stoutmoedige rijdster nastaarde. Deze vol blpdschap over de veroverde vrijheid, reed, zonder baar pony in gemachtigden gang te brengen, tot aan den rand der beek. Hier zocht zij naar een doorwaadbare plaats, die zij dan ook gelukkig vond, toen dreef zij moedig het paard door het water en bereikte na eenige oogenblikken den anderen oever. Een smal pad kronkelde zich voor haar uit. Het trok haar onwederstaanbaar aan om het te volgen en zonder aan Mac Donald anders dan op heele kalme wijze te denken, dat hier in deze eeu- zaamheid, verwijderd van den grooten weg, op een pad, dat slechts zelden een ruiter zag, moeielijk het tooneel van zijn rooversoverrom- pelingen zou zijn, zette zij haar paard weder in galop, middelerwjjl zich geheel overgevende aan het aantrekkelijke van het onbekende toeval. W anneer ik gindschen bergtop bereik en gezien heb, hoe het dal aan den anderen kant er uit ziet," zeide zij bij zich zelven, //dan keer ik terug." En zij reed zorgeloos voort, totdat haar pony einae- lijk teekeuen van vermoeidheidbegou te vertoonen. Oit bind ver.chijnt VIWoen.dag. en l'rijilagavoml, aifgezonderd op Jfeesttlnxen. bij de Jb"tr«nn I"«B. AM" HE BAMUli. te Tee lemea.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1