Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 30 Juli 1910. 50" Jaargang. OfllWlIIIII Gemengde berichten. No. 5487. F E UIL L E T 0 N. Predikbeurten. TER NEUZEN, 29 Juli 1910. Gisteren werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed het maken van eenige veranderingen aan school D te Sluiskil. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren F. C. Herrebout te Ter Neuzen voor f 895, W. P. Nieuwelink te Ter Neuzen voor 880 en A. Kooman te Sluiskil voor f 852. Bij het gisteren te 's Gravenhage ge- houden examen voor de hoofdakte slaagde o.m. de heer W. H. Balkenstein, onderwijzer te Rotterdam. De bouw van het post- en telegraalkantoor te Axel is opgedragen aan den minsten in- schrijver, den heer G. J. Balkenstein Sr. te Ter Neuzen. Daar de onlangs aangekondigde boottocht der Chr. vereenigingen alhier wegens onvol- doende deelneming niet kon doorgaan, werd besloten tot het maken van eene reis naar Walcheren met Domburg als einddoel, wat gisteren plaats->?v«nd. Mooi weer begunstigde de reis en het gezelschap van ongeveer 120 personen genoot daarvan ten voile. De zang- vereeniging //Looft den Heer" kortte gedurende de reis met de stoomboot den tijd door het zingen van hare liederen en liet zich ook hooren aan het tramstation te Domburg. Van het Belgisch stoomschip Roumanie dat heden alhier passeerde is een groot deel van den deklast, bestaande uit kurk, over boord gestagen. Het schip had gedurende de geheele reis met slecht weer te kampen. Door het bestuur van de kolenvereenigingen ,/Onderling Belang" en ,/Vereenigd maakt Sterk" alhier werd Woensdag jl. aanbesteed de levering der benoodigde kolen. Hiervoor schreven in Carl Haasters en Co. te Utrecht voor 7,10 loco RuhrortZuidned. kolenmaatschappij te Breda voor f 8,25 J. C. de Wolff Co. te Rotterdam voor 8,10 A. R. v. d. Weg te Rotterdam voor 8,10 C. H. Vernooy en Co. te Utrecht voor 8,05 M. J. Masion en Zn. te Dordrecht voor 8,05 Gebrs. Hamerlinck te Ter Neuzen voor 7,84 J. van Rompu te Ter Neuzen voor 7,80, alles per 1000 Kg. en behalve eerstgenoemde franco voor den wal te Ter Neuzen. Het v Handelsblad van Antwerpen" schrijft: Een paar weken geleden lazen wij in een Rotterdamsch blad z/Naar de „Zeepost" uit Antwerpen verneemt, worden opnieuw onderhandelingen gevoerd be- treffende overneming door de Belgische Staats- spoorwegen van de lijnen MechelenTer Neuzen. en Gent- Ter Neuzen. z/Voor Ter Neuzen beteekent die overneming, dat de Nederlandsche haven geheel komt onder de Belgische invloeden, die Antwerpen bevoor- deelen willen." Nagenoeg dezelfde opmerking werd gemaakt door de //Middelb. Ct.", waarop onze gewone scheepvaartcorrespondent zegt z/Hierop mag wel de aandacht worden ge- vestigd, evenzeer als op het feit, waarop de Kamer van Koophandel te Ter Neuzen in haar jongste verslag wees, dat de handel zich meer en meer naar Gent verplaatst." Tot daar. Maar onze lezers zullen zich herinneren hoe wij bij een toevallig uitstapje, dat wij eenige weken geleden naar Ter Neuzen deden ook een woord van die eventueele overname repten. Wij waren toen in gezelschap van eenen Antwerpschen handelsman, eenigermate belang- hebbende in de zaak, die met het oog op de verplaatsing van den houthandel naar ler Neuzen, wilde weten of onze kooplieden reden hadden om ongerust te zijn over die ver plaatsing. En ziehier wat hij ondervond De instellingen voor dien handel zijn al te primitief en al te onvoldoende te ler Neuzen, om van blijvenden aard te zijn. Die verplaatsing moet slechts aan het haventje eenen schijn geven van voldoende trafiek, om de overname van //MechelenTer Neuzen eene reden van bestaan te geven. Eens de overname geklonken, dan keeren de houtschepen in even grooten getale als vroeger naar Antwerpen terug. Hierop mag dus wel de aandacht der Staats- ambtenaren worden getrokken, die met de onder handelingen betrekkelijk die overname gelast zijn, zoowel als op de klacht van de Handels- kamer van Ter Neuzen. Dat de Staat den reizigers een zeker gemak van verkeer bezorge, goed maar dat hij zich aan eenen te hoogen marktprijs toch geen ledigen eierdop in de hand late foefelen. Hoe nu verder die overname Antwerpen be- voordeelen kan, dat laten wij aan de uitleg- gingen van de //Zeepost" over. V olgens het programma van den nationalen schietwedstrijd te Ylissingen, die gehouden zal worden van '20 24 Augustus, ter gelegenheid van het lOjarig bestaan der scherpschuttersver- eeniging //Voor Vaderland en Koningin", worden in het geheel 172 prijzen uitgeloofd, waaronder 39 korpsprijzen. St. Jansteen. Bij gelegenheid van de Abs- daalsche kermis van Zondag 3 Juli werd een vechtpartijtje gehouden waarbij een zekere C. d' Olieslager zoodanig met een scherp voorwerp onder den hals werd gestoken dat de armspier werd doorgesneden en zulk een gevolg heeft gehad, dat de persoon waarschynlijk voor het werken zijn levenlang ongeschikt zal blijven. 47) Na het diner werd er een uur laug in den tuin op en neer gewandeld, waarbij Clara op ongedwongen wijze al hare beminnelijkheid ontvouwdevervolgens ging men weder aan de boeken, die door Traverse met een waren geeuwhonger werden verslonden. Om zes uur nam de jonge man, voorzien van een brief aan zijne moeder, afscheid van den goeden dokter en diens bekoorlijke dochter, wier aanwezigheid in het studeervertrek den ijver van Traverse slechts had verdubbeld. Nog was het oogenblik niet aangebroken, waarop deze aanwezigheid voor zijn oplettend- heid aanmerkelijk gevaar zou opleveren. Blijde, zijne goede moeder een goede tijding te kunnen brengen, snelde hij heen en matigde eerst voor de kainerdeur zijne uitgelatenheid, om zijn moeder niet te doen schrikken, die hij echter niet kon nalaten onstuimiger te om- helzen dan gewooulijk. z/Nu, Traverse, wat scheelt je vroeg mis tress Rocke met haar gewone bedaardheid. //Men zou tneenen, dat je op straat een schat gevonden had V" z/Ja, ja riep de gelukkige, //het is inderdaad een schat, die ik gevonden heb, maar niet op straat," voegde hij er bij, //inaar in het huis van mijn voortreffelijken dokter." „Hemel! Wat wil je daarmee zeggen,' her nam mistress Rocke, die reeds meende, dat misschien majoor Warfield van besluit veranderd was. Ach, wat men wenscht, gelooft men immers zoo gaarne zrLees hier, lees dezen brief, moeder," ant- woordde Iraverse, terwijl hij haar het schrijven van den dokter voorbieid. RECHTS2AKEK. Donderdag n.m. werd te Middelburg ge> vankelijk binnengebracbt en in het huis van bewaring opgenomen L. v. B., oud 65 j., zwervend koopman, geboren te Koewacht, thans zonder vaste woonplaats, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met minderjarigen, gepleegd in de maandeu Juni en Juli jl. in de gem een te O verslag. Mistress Rocke nam het papier en las den inhoud. Deze luidde Willow-Heights, 1 Maart. Geachte Mevrouw Mijn veertienjarige dochter Clara die ik onlangs uit het pensionaat bij mij thuis heb gehaald, moet leeren, zich met het bestuur eener huishouding, waarvan zij nog geen begrip heeft, vertrouwd te maken Wanneer gij er in toestemt, haar in dit opzicht de behulpzame hand te bieden en tegelijk haar juffrouw van gezelschap wilt zijn, dan zult u mij ten zeerste verplichten en het spreekt van zelf, dat ik uwe ver- diensten op een uwer waardige wijze zal be- loonen. Wij zullen ons beijveren u geluk kig te maken. Overweeg mijn voorstel als er bij een hart als het uwe nog beraac noodig is, of gij voor mijne Clara een tweede moeder wilt worden. Zoo mogelijk, laat mij dan morgen voormiddag uw antwoorc weten. Traverse zal het mij brengen. Moge het zoo luiden, gelijk van harte het wenscht Uw dienstwaardige WILLIAM DAY. Mistress Rocke voleindde de lezing van dezen brief en zag toen haren zoon aan, zonder een woord te vinden om hare verbazing uit te drukken. ^Moeder", zeide deze, //dokter Day en zijne beminnelijke dochter verzekeren beiden, dat zij het niet buiten u kunnen redden. Zij hebben een groot personeel, maar de oude huishoudster begint kindsch te worden en is niet langer in staat haren dienst naar behooren te vervullen. z/Maar jij, m'n jongen, hoe zal jij hier alleen leven vroeg mistress Rocke. //O, daarvoor is gezorgd, dat wil zeggen dat er geen sprake van is, dat ik alleen hier za achterblijven. Mynheer Day verlangt, dat ook Zondacg 31 Juli lOIO. De politie te Middelburg heeft zekeren P. de W., die op 27 Juni jl. uit Veenhuizen is ontvlucht, aaugehouden. Woensdag werd de vluchteling naar de rijkswerkinrichting terug- gebracht. Dinsdagmiddag om ruim half vier is op de Voorstraat te Dordrecht het 15-jarig zoontje van J. A., wonende op den Spuiweg, toen hij met zijn Rets, een vuilniskar wilde passeeren, gevallen en onder den wagen gekomen. Het wiel ging hem over de borst. Hij was bijna onmiddellijk dood. Woensdag heeft zich de bijna 15-jarige A. B., te Vlaardingen, met een bedrag van pi. m. 800, welke hij voor de voldoening van een rekening voor zijn vader bij zich had, uit de voeten gemaakt. Ondanks de aangewende pogingen tot zijn opsporing, heeft men hem niet gevonden. Sedert 18 Juli jl. is het negenjarig zoontje van den heer N. Bakker, wonende in den IJpolder, onder Sloterdijk, spoorloos verdwenen. De knaap ging dien dag des morgens om half tien naar Amsterdam, teneinde er een musschen- klem te koopen en sindsdien heeft men hem niet teruggezien. De ouders zijn wanhopig. Reeds den eersten dag zocht de vader, die werk- zaam is aan de gasfabriek, de naaste omtrek af. Toen de resultaten nihil bleken, stelde hij de politie in kennis met het geval en sindsdien worden overal de meest nauwkeurige na- sporingen gedaan. Twee politiehonden, een van den heer Lokerse, te Halfweg en een van den iuspecteur van politie, te Bloemendaal, ik bij hem kom inwonen. Hij zegt, dat hij mij altijd dadelijk bij de hand wil hebben dit zou voor ons tweeen en hem veel gemak- kelijker zijn." Een twijfelachtig lachje was het eenige ant- woord van mistress Rocke. ffEn dan, moeder, als gij eens miss Day ziet Haar vader noemt haar Clara. Nooit paste deze naam beter aan een jong meisje, dan op haar. Zij is schoon als een zonnige lentedag. En haar lachje Ach moeder als u eens wist hoe aanminnig, hoe zacht en aanvallig dat is Het dringt bezielend en verwarmend in 't gemoed en wie 't ziet, moet wel veel van dat lieve kind hauden." Mistress Rocke lachte opnieuw over de geest- driftige opgewondenheid van haren zoon, zonder er nochtans veel gewicht aan te hechten, want voor haar was Traverse immers nog maar een kind. ,/Nu, moeder, ik wil hopen, dat gij het aan- bod van den dokter niet afwijst,riep Traverse. z/Ik weet het nog niet, mijn zoon. Het komt zoo onverwacht en is daarbij zoo ernstig, zoo gewichtig, dat ik er eerst eens over moet nadenken." „Maar u zult dan toch wel voor morgen bealuiten, nietwaar, beste moeder O, ik smeek u er om, want ik moet morgen uw antwoord aan den dokter brengen, ja, ik moetherhaalde de ongeduldige jongen. „Ik ben bang, lieve Traverse," hernam mistress Rocke, //dat het voorstel van den dokter slechts een list is om daaronder zijn oogmerk ons een weldaad te bewijzen te ver- bergen en dat hij in werkelijkheid mijne diensten in 't geheel niet noodig heeft. Bovendien is er nog een ander bezwaar," voegde juffrouw Rocke er haast onwillekeurig aan toe. wEr zou mogelijk licht iemand mij op zekeren keer er een verwijt van kunnen maken, dat ik in werden reeds aan het werk gezet. Zij namen beide hetzelfde spoor en sprongen in de llaar- lemmervaart, recht tegenover het cafe wRecht- huis". Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat de knaap verdronken is, hoewel het dreggen tot dusver vruehteloos bleef. Naar men meldt heeft de moeder zich het geval zoo aangetrokken, dat ze zwaar ziek werd. Het jongetje dat niet erg groot voor zijn leeftijd is, ziet er pienter uit. Hij is gekleed in b'lauwe hes en broek, draagt een oud over- jasje, grijze tricot borstrok, zwarte kousen en klompen en pet. Hij draagt een bruine onder- broek en een wit hemd. Te Etten hebben baldadigen op vreeselijke wijze in de laatste naehten huis gehouden. Van de laudbouwers Weijers en Rexwinkel werden twee koeien zoodanig met messen in het lichaam gestoken, dat de arme dieren moesten worden afge maakt. Verschil van opvatting. Twee lange afstandrenners, tegenstanders al van jaren her, ontmoeten elkander in een langen afstand- wedstrijd over 100 K. M. Renner A. bleek zijn ouden tegenstander ver de baas. Geleidelijk aan loopt hij uit en weldia zal hij hem er onder lappen. Plotseling ziet het publiek hem de motor loslaten, afstappen en woedend zijn machine op het middenterrein smijten. Waarom doet hij zoo kwaad r1 vraagt een leek. Wel, antwoordt een kenner, omdat zyn band springt De renner bestijgt vliegensvlug een andere machine en begint een razende jacbt op zijn vijaud, die hem bijna een ronde is voorgekoroen. Hij haalt hem in, passeert en volgt hem aldra weer in den rug. De geslagene begint voor het publiek zichtbaar, woedend naar zijn voor- band te staren en net als A hem weer zal voorbijgaan en daarmee een overweldigende nederlaag toebrengen, laat hij op zijn^ beurt los, springt af en gooit ook woedend zyn kai tegen de wereld. Waarom doet die nou weer zoo kwaad vraagt een leek. - Wel, is het antwoord, hij is nou nydig, omdat zyn band maar niet springen wil. De Londensche correspondent van de Tel. schrijft: Verleden jaar maakte ik melding van den ongeveer dertigjarigen Engelschman Alan Rush- brook, den brittle" of brozen man geheeten. Al zijne spieren verhardden tot been, zoodat. hij al zijn ledemateu, zelfs zijn nek en kaken niet kon bewegen, kunstmatig moest worden gevoed en behandeld moest worden met de voorzichtig- heid van kraakporcelein, om niet te breken. De Engelsche medici waren verbijsterd over zijn toestand. Hy werd in het groote, Londensche hospitaal opgenomen. Doch ook aldaar wist men geen raad voor zijne genezing. Als een levende krakeling scheen hij zijn dagen te moeten slyten. Doch nu schijnt hij baat te hebben gevonden in bet Homoeopathische hospitaal alhier, waai- heen hij drie maanden geleden werd vervoerd. Hij werd aldaar onder behandeling genomen een vreemd huis eene ondergeschikte betrekking heb aangenomen." „Dan moet die //iemand", wie het ook moge zijn, u zulk een plaats verschaflen, dat u geen ai-moede hebt te lijden en anders zijn mond houdenriep Traverse met levendigheid. Moeder, ik geloof, dat het verkeerd gehan^eld zou zijn, om de hulp af te wijzen, welke de Voorzienigheid ons zendt. z/Lieve Traverse, ik zal over de zaak tot morgen nadenken en God zal mij het juiste besluit doen nemen." Daarbij bleef het voor heden. De avond werd door Traverse besteed, om aan zijnen vriend Herbert in West Point een langen brief te schrijven, waarin hij veel van dokter Day en nog meer van Clara vertelde, wier schoon- heid hij zonder het zelf te weten, met zeer levendige kleuren schilderde. Den volgenden morgen aan 't ontbijt, deelde mistress Rocke haren zoon haar beslu.t niede. Het luidde toestemmend. //Traverse", zeide zij, //breng den dokter aan 'tverstand, dat ik zijn welwillend aanbod wel weet te schatten en dat ik met een dankbaar hart het althaus voorloopig aanneem. Ik zal, bij wijze van proefneming, een inaand lang by hem gaan wonen. Gelukt het my, mijnen dienst naar behooren en tot zyn algeheele tevredenheid te vervullen, dan kan hij verder over mij be- scbikken. Gevoel ik mij echter niet opgewassen tegen de plichten van mijne nieuwe betrekking dan keer ik weder naar dit huisje terug, dat ik derhalve vooralsnog blijf huren." Ten hoogste verheugd over dit besluit snelde de jonge man naar V illow Heights, waar bet met blijdschap door den goeden dokter en zijne dochter werd vernomen want hoe aangenaam het ook voor hen was eene goede huishoudster te bekomen, zoo was bet voor hen toch hoofdzaak aan de arme vrouw een toevluchtsoord te kunnen n Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Dezelfde plaatsen zijn bezitbaar in de kerk als den vorigen Zondag. Sluiskil. 5i u„ Ds. G. van Dis van Zaamslag. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis en 2 u., Ds. G. van Dis, H. Doop. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 9 u., dhr. J. Millenaar van Ter Neuzen. Sas van Gent. 9i u., dhr. H. J. v. d. Ouden van Ter Neuzen. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Scheele van Veere. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. Si. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u, Ds. Hamming. (Kerk Axelscke straat). Zaamslag. 9 u., en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt, (Kerk Ter Neuzensche straat). Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5& u leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Eben-IIaezer(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. D. Barth van 's Gravendeel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5