Ter Heuzensche Courant Gemengde berichten. OfllWIIIIIi 14 SI1IJB. Zaterdag 23 Juli 1910. No. 5484. IPIEIIR/IDIKI BIjAD. Predikbeurten. Zondag 24 Juli 1910. Ned. Herv. Kerk Ter Neuzen. FEUILLETON. 44) BURGERLIJKE STAND. Te Serooskerke zijn Woensdag twee mannen uit een schuur gevallen. Twee Hollandsehe vlastrekkers badden op bet zoogenaamde dilt geslapen en wilden naar beneden komen, met het ongelukkig gevolg dat beiden ernstig kwamen te vallen. De een had zijn arm gebroken en verder eenige kneuzingen, de ander echter kon niet opstaan. Hij klaagde over heel zijn liehaam van pijn. Men vreest voor ernstige inwen- dige kneuzingen. Door twee pleegzusters en een wielrijder werd hij 's avonds per brancard naar 'tgasthuis te Middelburg gebracht. Zijn toestand is dan ook zorgwekkend. Beide per- sonen zijn vaders van arbeidersgezinnen uit Ridderkerk. z/Tuterletuut, 'tis de moeite niet waard, waarde juffrouw Rocke, om van dankbaarheid te spreken," hernam de arts. /Traverse ver- dient het in voile mate, dat men zich zijner aantrekt, hem voorthelpt en dan, wat is een weldaad, als u 't zoo belieft te noemen, die mij geen duit kost Als ge mij van dank begint te spreken, zult ge mij ten slotte nog dwingen te bekennen, dat ik alleen uit eigenbaat zoo handel. Ik houd veel Traversede aanblik van zijn vriendelijk, eerlijk gelaat verjougt mij en hij zal mij bovendien van dienst zijn." //Ik zou mij gelukkig rekenen, sir, wanneer ik mocht gelooven, dat hij u van nut kon wezen." ffWis en zeker kan hij dat en ik reken er ook op. Hij kan roijne boeken bijhouden, mijn# brieven schrijven en mij vergezellen, als ik mijn zieken bezoek, want ofschoon ik eigenlijk de praktijk heb vaarwel gezegd z/Kunt gij het toch niet nalaten den armen uw hulp te verleenen welke gij gratis behandelt/' onderbrak mistress Rocke den geneesheer, die in ditopzicht als een weldoener der noodlijdenden bekend stond. h0, dat doe ik bloot uit oude gewoonte," ver- zekerde Dr. Day. //Het zou mij totaal on- mogelijk zijn, het genoegen, zoo nu en dan aan iemand te dokteren, geheel en al op te geven. Nu, vooruit, Traverse, mijn jougen mijnheer de assitent arts wil it zeggen ik moet twee of drie ziekenbezoeken afleggen wil je mij nu maar terstond begeleiden Dat zal je debuut zijn." De jongeling haastte zich, bet voorstel van den dokter aan te nemen, die van zijnen kant De Russische driemastschoener //Capella" kapt. Krag, komende van Demarara met een lading greenheart voor de naamlooze vennoot- schap //Houthandel", voorheen G. Alberts Lzn. Co. werd Woensdagnacht tusschen 1 en 2 uur aangevaren door de Belgische sleep- boot ffJohn Bull" bestemd voor het Engelsch kanaal. De aanvaring had plaats tegen den boeg en was zoo hevig dat de schoener onmiddellijk water begon te maken, zoodat de bemanning het schip weldra moest verlaten. In het geheel bestond de equipage uit 10 man, terwijl zich ook aan boord bevond de Nederlandsche zee- loods P. van Saane te Vlissingen. De 10 opvarenden namen alien plaats in de jol die kort na de aanvaring gestreken was. De schipbreukelingen wilden zich in de jol naar de sleepboot begeven, doch door de deining er stond veel zee sloeg de jol om en vielen alien te w*ater. Onmiddellijk werden door de opvarenden van de sleepboot alle pogingen aan- gewend tot redding, doch het kostte in den donkeren nacht heel wat moeite alle drenkelingen te redden en hiermede ging dan ook meer dan een half uur heen, zoodat verschillende drenke lingen hachelijke oogenblikken hebben door- gebracht. Het mocht evenwel ten slotte ge- lukken alle opvarenden bebouden aan boord van de »John Bull" te brengen, die vervolgens koers zette naar Vlissingen en de schipbreuke lingen daar aan land zelte. De schoener »Capella" werd dus drijveude achtergelaten en daar het schip in druk vaar- water dreef, zijn Woensdaguiorgen het trans- portvaartuig //Coertzen" en een sleepboot naar buiten gegaan om te trachten het wrak op sleeptouw te nemen. Van de kostbare lading greenheart zal echter wel veel verloren gaan, daar dit hout zinkt. Men bericht ous dat de //Capella" heden morgen te Vlissingen is binnengesleept. Bij de Regentessebrug in de Wijnhaven, te Rotterdam, lag Woensdag de benzine motor- boot van den heer .1. C. van Ieperen, gerant van het Grand Cafe du passage, gereed, om daarmede een pleziertocht te maken. Omstreeks 7 uur bevonden zich aan boord de heer Van Ieperen met twee gasten en de machinist, toen onverwachts een zoo hevige knal gehoord werd, dat de bewoners van den omtrek verschrikt naar buiten kwamen loopen. Men zag de vlammen ver boven de Regentes sebrug, uit de motor opstijgen. Vermoedelijk was een vonk van de motor terecht gekomen in de benzinetank, welke 90 liter benzine be- vatte. Het bleek dat alle vier de personen ernstige brandwonden hadden bekomen aan het hoofd. De machinist, die het ergst verwond was, werd ter plaatse door Dr. C. Nolen ver- bonden, terwijl de anderen zich naar het nabij- gelegen ziekenhuis konden begeven. De brandweer was spoedig met 6 spuiten en de reddingsbrigade ter plaatse en bluschte den brand met twee stralen, verhaalde de boot om verdere gevaren te voorkomen, en liet een deel van de benzine in het water loopen, wat minder aangenaam was voor de visschen, die zich in de fuiken bevonden van de nabijgelegen visch- schuiten. Alleen de dekhut en het achterschip bleven spoedig vertrok, om zich aan de dankbetuigingen van mistress Rocke te ontirekken. Beiden stapten weder in het rijtuig en reden weg. //Traverse," zeide dokter Day, toen zij een eindweegs van de woning verwijderd waren, #ik heb je voornamelijk daarom alleen verzocht om me te vergezellen, om eens met je over je moeder te kunnen spreken. Zij lijdt aan geen bepaalde ziekte en verkeert ook niet in on middellijk levensgevaar, en nochtans, mijn vriend, moet je al je moed bijeenrapen, want ik heb je aan te kondigen, dat haar een groot ongeluk boven het hoofd zweefthet is een snel toenemend verval van krachten, dat je moeder dooden zal." z/Verval van krachten riep Traverse buiten zichzelven. //Groote God Maar hoe kan dat zijn O, dokter, het is onmogelijk Wij nemen toch dagelijks twee maaltijden." z/Vriendje, het is zooals ik zeg. Je moeder beult zich langzamerhand af en wel werken hier twee oorzaken, eene physische, doordien haar in weerwil van de twee maaltijden, ver- sterkend voedsel ontbreekt, en eene moreele, omdat haar hart naar sympathie, naar toege- negenheid en vriendschap verlangt. Om haar in 't leven te houden, moet hare levenswijze eene geheel andere, een tegenovergestelde van de huidige worden." O, sir nu begrijp ik u. Ja ik gevoel, dat u de kwaal hebt ontdekt, waaraan ze zal weg- kwijnen. Maar daartegen moet toch een middel bestaan. 0, ik bezweer u, help mij, sta mij bij met uwen raad. Wat moet ik doen, wat moet er gedaan worden z/Ik moet er eerst nog eens over nadenken, Traverse," antwoordde de dokter. //Luister: Maandag is het de eerste Maart, waarop wij aan je leercursus beginnen. Alsdan zal ik wel den een af anderen nieuwen en doelmatigen levensregel voor je moeder hebben gepractiseerd en je dien mededeelen. Voorloopig zal ik haar bebouden. Het voorschip, waarin de motor zich bevond is echter geheel vernield. Onlangs werd gemeld dat een dame in Amsterdam voor De Bijenkorf een bedrag van 150 verloor, en dat haar broeder gezien had, hoe een jongen wat papiergeld opraapte en ermee van door ging. Thans bericht men dat het voile bedrag door bemiddeling van den vader van den jongen aan de eigenares is terug- bezorgd. Hoe ongelijk de regen in ons land vallen kan, blijkt wel uit het volgende Er viel van Zondag op Maandag jl. te Groningen 2, Helder 16, Amsterdam 36, (waarvan 32 in twee uur tijds), Utrecht 4, Vlissingen 5, Maastricht 24 en Zutfen 30 mM. De regen was dus in de streek Vlissingen, Utrecht, Groningen, niet van beteekenis. De Engelsche bladen houden zich bezig met een geschiedenis, gebeurd aan de opleiding- school voor de marine te Osborne, waar ook de tegenwoordige prins van Wales geweest is of nog is. Bijria twee jaar geleden werd een adelborst van de school weggejaagd, omdat hij een postwissel had vervalscht. De vader bracht de zaak voor den rechter. Hij achtte zijn zoon onschuldig, ontzegde de admiraliteit het recht zijn zoon op die wijze weg te zenden en ver- langde een onderzoek. Na in lageren aanleg zijn geding verloren te hebben, is de vader nu door het hof van appel in het gelijk gesteld. De zaak zal onderzocht worden. De pers zegt, dat afgescheiden van het belang voor de betrokkenen, het geval ook dit alge- meene belang heeft, dat het publiek nu weet, hoe aan de school een jongen met schande beladen weggejaagd kan worden, zonder dat hij in de gelegenheid wordt gesteld, naar gebleken is, zich behoorlijk te verdedigen. En men ver- telt hoe onlangs te Dartmouth, op een andere opleidingsschool voor de marine, ook een adelborst wegens een ernstig vergrijp zou weggezonden worden. Voor de geiederen der overige adel- borsten werden hem de kenteekenen van zijn rang van de uniform gerukt. Toen trad uit de geiederen een adelborst naar voren, en bekende, dat hij de schuldige was. Na een dergelijk voorval, zegt een blad, had de admiraliteit zijn verzet tegen een onderzoek, als in het geval met den postwissel, wel mogen staken. De overwinnaar van Reno, de neger John son, profiteert van het door hem gewonnen kapitaal door a trip abraod, een reisje naar Europa te maken. Woensdagnamiddag is hij te Brussel aangekomen, waar hij met zijn vrouw de tentoonsteliing komt zien. Dan gaat hij door naar Carlsbad om daar een tijdje rust te nemen. Te Pardenones (Italie) is de Algiersche vlieger Ehrman op wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt. Hij deed een vlucht, toen de bliksem het toestel in brand stak. Ehrman was reeds 35 minuten in de lucht het was st.il weer, hoewel er een onweer op- kwam. Plotseling zag men het toestel omhuld door een bliksemvlam, het volgend oogenblik stond het in brand, en plofte omlaag, op den grond in stukken slaand. En dat alles maakte de bestuurder mee zonder letsel te krijgen. een paar flesschen portwijn en twee kapoenen zenden, en als zij zwarigheid oppert, dan zeg je maar dat het op voorschrift van een genees heer is." i/O, sir," antwoordde Traverse met tranen van dankbaarheid en ontoering in de oogen, z/hoe zal ik ooit in staat zijn, zulke goedheid te vergelden V" z/Tuterletuut, geen woord meer daarover Den eersten Maart kom je, om als mijn famulus en studiosus medicin® je nieuwe loopbaan te beginnen. Tot weerziens alsdan 1" riep de jo- viale dokter, terwijl hij Traverse liet uitstappen en van den jongeling scheidde, die zijn wel doener en beschermer met een blik der innigste dankbaarheid nastaarde wn luide den zegen des hemels over zijn hoofd afriep. TWAALFDE HOOFDSTUK. Traverse was prompt op den bepaalden dag in Willow-Heightshij was verlangend te ver- nemen, of en welk middel zjjn beschermer had gevonden, om den toestand zijner moeder te verbeteren. Toen hij voor de deur van het huis toegang begeerde, werd hem ditmaal openge- daan door een mulatin, die hem verzocht zich naar de bibliotheek te begeven, waar haar meester hem wachtte. Traverse deed zulks, maar vond daar, inplaats van den dokter een jonge dame, die in een boek las. Door een natuurlijk gevoel van bescheidenheid wilde hij zich verwijderen, toen de lieve lezeres op- stond en hem met een vriendeljjk lacbje aan- sprak. U is ongetwijfeld de mijnheer, dien papa heden voormiddag verwacht," zeide zij. //Kom binnen, als 't u belieft en wees zoo goed plaats te nemen. Pa is even geroepen, doch zal wel terstond terugkomen." Onze vriend, weinig of liever in 't geheel niet aan den omgang met dames gewoon bevond zich in groote verlegenheid. Niet wetende wat Te Batavia vonden een paar Inlandsche kleuters op straat een pakje bankbiljetten, ge- wikkeld in een zakdoek. Zij verscheurden een gedeelte tot snippers, en verknipten thuis al spelend de rest. Het totaal van het bedrag dat aldus vernield werd is onbekend er waren biljetten van f 200 bij. Te Rome hebben in het gerechtshof die- ven niet alleen eene groote som gelds buit- gemaakt, maar ook een groot aantal documen- ten gestolen, waaronder belangrijke stukken, betrekking hebbende op aanhangige strafzaken. Het zal dientengevolge hoogst moeilijk, zoo niet onmogeljjk zijn, de behandeling der straf zaken betretfende omstreeks drie honderd lieden die zich in hechtenis bevinden, voort te zetten. De nachtwakers in het gebouw van het ge rechtshof moeten of dronken zijn geweest of door de dieven in een staat van bedwelming gebracht zijn. hij zou antwoorden, boog hij diep en nam op den hem aangeboden stoel plaats. Het meisje trachtte vriendelijk een gesprek aan te kDoopen. z/Papa," begon zij, //heeft mij verteld dat uwe moeder ziek is. Ik hoop, dat het nu wat beter met haar gaat z/Ik dank u ja ja, miss stotterde de arme jongen in klimmende verlegenheid. Het juffertje bad medelijden met de ver- warring van den bedeesden jongen man en daar zij zag, dat haar pogen om hem vertrouwelljk te maken de tegenovergestelde uitwerking had, legde zij een paar couranten voor hem neer en zeide: //Hier zijn de morgenbladen, mijnheer Rocke. Misschien wil u ze wel eens inzien," waarop zij zelf haar boek weder ter hand nam. z/Ik dank u, miss," mompelde Traverse, terwijl hij een der couranten opnam, ofschoon hij het lezen moest opgeven, daar zonderling, al de letters voor zijn oogen begonnen te dansen. //Mijnheer RockeWelk een aangename klank lag er voor Traverse in die woorden Hij telde achttien jaar en het was voor de eerste maal, dat men hem mijnheer Rocke noemde. Deze jonge miss was de eerste die, hem in zekeren zin stempelde, door hem dien titel te geyen. Ook was bij haar in zijn hart oneindig dankbaar en bijna viel het hem zwaar, dat zjjn kleeding niet wat minder kaal, dat hjj in 't algemeen er niet wat eleganter uitzag. Doch dit leedwezen hield hem niet lang bezig. Terwjjl hjj zjjn blik steelsgewijze op de jonge dame wierp, die op eenige passen van hem af, by het renster was gaan zitten, bespeurde hij tot zijn groote vreugde, dat zij met alle aandacht in haar boek rerdiept was, een omstandigheid, welke hem veroorloofde, haar te kunnen gadeslaan, zonder te moeten vreezen, zich daurdoor haar mis- noegen op den hals te halen. (Wordt vervolgd.) VAN Ilervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Da. A. Timmerman. Sluiskil. Geen dienst. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamalag. 9 u. en 2 u Da. G. van Dis. Hoek. 9 u., geen dienat en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9£ u., Da. E. Raama Jr. van Hoek. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 uv Da. J. F. van Huisteijn Jr. Axel A. 9 n. en 2 n., Da. J H. Lammertsma. B. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamalag. 9 u. en 2 u, Ds. Hamming. (Kerk Axelscke atraat). Hoek. 9 u. en 2 Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswi.jkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. eni5.f u., Da. A. Janse. Ond-Gereformeerde gemeente (Vlooswfjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeakerk. Lokaal „Eben-Haezer(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., dhr. J. J. Kense. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Deze week zal in de kerk alleen geschilderd worden de Noordelijke middenrij der vrouwenzitplaatsen en de Noordzijde (de k-ant van den heer Lansen) der viouwen- en manazitplaataen, welke plaatsen dus a. a. Zondag niet bezeten kunnen worden. Maar de zuid'enmiddenrij der vrouwenzitplaatsen en de zuidzijde (de kant van den heer Jurrij) der vrouwen- en manazitplaataen ulamede de tuin, waarin zooveel mogelijk stoelen geplaatst zullen worden en de galerij waar het orgel heeft gestaan, zullen deze week niet geschilderd worden en dus bezitbaar zijn. Kinderen beneden de 12 jaar, die niet op de gehuurde plaatsen hunner ouders zitten, kunnen de eeratvolgende weken niet toegelnten worden. Kerkvoogden hopen op de welwillendheid en in- 8chikkelijkheid der gemeenteleden te mogen rekenen. Ter Neuzen, 19 Juli 1910. A. TIMMERMAN. CI Inge. Huwelijks-aangiften. 1 Juli. CamilluaJo hannes Smet, oud 35 j., weduwn. (van Maria Rosalia van Poele) en Paulina Henderix, oud 40 j., jd. 2 Juli. Petrus Franciscua Leenknecht, oud 28j,jm. en Maria Virginia Miugeroel, oud 34 j., wed. (van Carolua Ludo- vicua van Roeijen). Hnwelijks-voltrekkingen. 14 Juli. Victoriua Alexan der Van Rijbroeck (van Antwerpen). oud 32 j jm. en Stephanie Maria van den Berghe, oud 33 j jd. Geboorten. 1 Juli. Anna Maria, d. van Isidorius van Cauteren en van Clementina Vertenten. 2 Juli. Rene Franciscua Seraphinua, z. van Alphonsus Lansu en van Joanna Maria Ludovica Lockefeer. 5 Juli. Leopoldina Nathalie, d. van Jan Cornelia Pauwels en van Maria Sylvia Lockefeer. 13 Juli Petrus Constantinus, z. van Emil Theophil van der Heyden en van Maria Catharina Louisa van VVesemael. Overlijden. 12 Juli. Johannes Cornelis Penneman, oud 74 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van Clemen tina van Herrewegen en uit het tweede huwelijk van Maria Louisa de Maeijer. Hontenlsse. Huwelijks-aangiften. 1 Juli. Desir6 Alouisius Boenne, oud 34 j., jm. en Catharina Louisa van Linden, oud 35 j., jd. 8 Juli. Alphonsus Aloijaiua Taeq, oud 31 j., jm. en Rosalia Cornelia Buise, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Juli. Alphonsus Jacobus Buijs, oud 32 j., jm. en Mathilde Maria van Leuven, oud 24 j., jd. Geboorten. 2 Juli. Rosalia Maria, d. van Desiderius Ilubertus de Waal en van Jeanette Johanna van den Bergen. 3 Juli. Anna Apolonia, d. van Josephus de Bakker en van Louisa van Heese. 4 Juli. Josephua Franciscua, z. van Cornelis Verschuren en van Philo- mena Paulina. 14 Juli. Eulalia Juliana, d. van Petrus .Mahu en van Mathild van Gassen. Joseph, z. van Ludovicus Anthonius Wullems en van Cornelia Rozalia Boone. S»s van Ben*. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Juli. Theophile D'haene, oud 25 j., jm. en Maria Amelia Aerts, oud 23 j., jd. Geboorten. 4 Juli. Madelena Coleta,^d. van Angelus Vernaeve en van Josephina Maria Goedemont. JaiMtern. Huwelijks-aangiften. 9 Juli. Ca- millus d'Olieslagers, oud 24 j., jm. en Celeste Nachte- gael, oud 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Juli. Jacobus de Joughe, oud 26 j., jm. en Anna Maria Bats, oud 32 j., jd. Petrus van Goethem, oud 43 j ,jm. en Maria Clementina Scheirs, oud 41 j., jd. Geboorten. 30 Juni. Carolus Ludovicus, z. van Pieter Joannes de Block en van Mathilde d'Hooghe. 6 Juli. Edegar Joseph, z. van Alouisius de Vliegere en van Hortentia Clementina de Boeverie. 7 Juli. lrma An- tonia, d. van Petrus Ludovicus Thoen en van Maria Pharailde van Dorsselaer. 9 Juli. Maria Hendrika Catharina, d. van Andreas Alouisius Marie Rottier en van Maria Henrietta Josephina Boelaars. 13 Juli. Petrus Johannes, d. van Alphonsus Seghers en van Emelia van der Kelen. Overlijden. 2 Juli. Philomena Roeland, oud 61 j., echtg. van Josephus Beulaert. Zuldilorpe. In deze gemeente hebben geene aan- giften plaats gehad.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 9