een perceel Bouwland, Ter Neuzensche Courant. Zaterdag* 23 Juli 1910. 50e iaargang. No. 5484. twbbdb btjAd. Schietoefenlngen tot verhooging van 's Lands Weerkracht. Herhalingsonderwijs. Landbouwberichten. BurgemeesterenWethoudersvanTERNEUZEN zullen op Maandag, I Augustus 1910, des namiddags 3 uur, ten Gemeentehuize, in het openbaar verpachten groot 42 aren 5 centiaren, gelegen in den Pierssenspoider, deel uitmakende van het kadastrale perceel sectie G no. 1687 en de zuidwestelijke daar langs gelegen watergang over de^ voile breedte, kadastraal sectie G no. 1695, groot 2 aren, 67 centiaren. De voorwaarden liggen ter lezing op de gemeente-secretarie. De gezegelde en gesloten inschry vingsbilletten kunnen tot uiterlijk 1 Augustus 1910, des namiddags 3 uur, ten Gemeentehuize worden ingeleverd. Ter Neuzen, 21 Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. b. J. DIELEMAN, Secretaris, TER NEUZEN, 23 Juli 1910. Ondanks de pogingen door de politie en anderen jl. Woensdag aangewend om een spoor te vinden van de sedert Dinsdagavond vermiste 7jarige Gathanna Vrouwtje Meyer, en aan- houdend dreggen in den Oostelyken kanaalarm tusschen brug en sluis, waar men vermoedde dat het kind by de drukte tijdens de ommegang van bet muziek, onbemerkt kon te water <re°- raakt zyn, gelukte het niet eenig licht te krijgen. Vele geruchten omtrent ontvoering deden de londte, geruchten die, zoodra wij de bron na- spoorden zonder eenigen grond bleken, al luidden die geruchten eerst zeer positief. Zoo verkeerde men gisterenmorgen nog alge- meen in spanning. Vreeselijk moet die spanning geweest zyn voor de moeder en ook voor den gisteren inmiddels thuis gekomen vader. Teneinde pogingen om aan de bestaande onzekerheid een emd te maken, te steunen, werd door de uitgeefster dezer courant gisteren- namiddag eene premie van 25 op het terug- vmden van het vermiste kind uitgeloofd. Des namiddags is de gemeentepolitie bij vernieuwing in het kanaal gaan dreggen. Ook een duiker zocht een groot deel van net kanaal af. Drie personen die na de politie met de pohtiedreg in een roeiboot begonnen het kanaal af te visscben, brachten na een paar uur dreggen het lykje van het vermiste meisje boven water en dioegen het naar de ouderlijke woning. De toestand die daar heerschte valt niet°te be- schrijven. Was de vondst der mannen eene droevige, en werd hierdoor de vrees van velen bevestiwd, aan de pymgende onzekerheid is nu een eind gekomen. Aan ons bureau is den vinders de uitgeloofde premie ter hand gesteld. Donderdag maakten een dertigtal leer- lingen der Bijzondere scbooi te Driewegen een uitstapje naar Antwerpen. Een groot aantal ouders en farailieleden maakten de reis mee. Hoewel het weder aanvankelyk niet meeviel, vermaakten alien zich kostelijk. Des avonds werden de kleinsten der leerlingcn door een anetal kindervnenden aan het station Sluiskil per rytuig algehaald. S 4.eene klaSSe Jeerlingen der Openbare bchool te Graauw amuseerde zich dien dag in de bcheldestad, waar het door de feestelijkheden ter gelegenheid van den jaardag van wijlen Koning Leopold en het verblijf van den Lore Mayor van Londen bijzonder levendig was. Vooral in den omtrek der kathedraal was het zeer druk. Gisterenmorgen is het Engelsche stoom- schip //Pandion", na door de nieuwe sluis alhier te zijn opgeschut, voor het vervullen van douane- iormaliteiten op het kanaal vastgemeerd. Toen het stoomschip verder zou opvaren ge raakte bij het met de winds binnenhalen der trossen een 24jarige Zweedsche matroos met het linkerbeen daartusschen zoodanig bekneld, dat hij naar het ziekenhuis alhier moest worden overgebracht, waar zijn been tot onder de knie geamputeerd moest worden. Daar het eenigen tijd duurde eer geneeskun- dige hulp aanwezig was, had de ongelukkige veel bloed verloreD. Deze week beeft de tocht der autobooten van Oostende naar Brussel plaats, waarvoor er reeds 43 zijn ingeschreven. Zij gaan van Oostende naar Brugge en dan naar Gent, waar ze Vrijdag aankomen. Zondag, om 10 uur 's morgens, zullen zij uit Gent vertrekken naar Langerbrugge, waar hun, in het bootshuis, namer.s Y. G. C. en M. B. C F., een lunch zal aangeboden worden. Daarna vertrekken zij naar Ter Neuzen om deel te nemen aan een wedstryd Ter Neuzen Antwerpen. Al de booten der Gentsche vloot zullen hen tot Ter Neuzen vergezellen. De 4e compagnie van bet 4e reg. vesting- artillerie, onder commando van kapitein Lens, garnizoen houdende te Ter Neuzen, kwam gis- termorgen te 9 uur 20 min. te Vlissingen aan om aan de schietoefeningen op den Helder deel te nemen. Door te late aankomst van de boot moest deze compagnie tot 12 uur 20 min. alhier^ blijven en kon daairdoor eerst om 11J/2 uur gisterenavond op de plaats van bestemming aankomen. Dinsdag werden in een der kreeken onder de gemeente Hoek door een liefhebber-visscher van hier met een hengel gevangen 186 baarzen, 1 karper en 2 palingen. Een collega had eene vangst van 70 baarzen. Gisteren slaagde te 's Hertogenbosch bij het esamen voor de hoofdakte o. m. de beer J. M. Kindt, van Graauw. Hoek. Woensdagnacht is ten nadeele van den visscher J. 't Gilde uit den Valput alhier een partij paling ontvreemd. De Veenmol. Of het hielp Gemeenteraad van Ter Neuzen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van belangbebbenden dat de schietoefeningen tot ver hooging van s Lands Weerkracht op 23 en 30 Juli 1910 met zullen worden gehouden. Ter Neuzen, 21 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, J- A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NFTT7FN Wh!r eke"d dat zi.i die aan den cursus voor het herhalingsonderwijs voor meisjes, aanvaneende 3 Sen tember a. s. wenschen deel te nemen en de^es leeriare^ ei lagere school hebben doorloopen, zich moeten a-in de eerste hel» der maand Augustus a s" voor de kom der gemeente bij het Hoofd van school A, en voor Sluiskil bij het Hoofd van school n n°- foo^Tet^erhafw1 teVenS "afierc »nlichHngen het herhalingsonderwijs worden verkregen. TerNeuzen, 22 Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ■J- A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Een echte plaag voor den landbouwer maar vooral voor den tuinman zijn de veenmollen, die vooral in de tuinen verbazende schade kunnen aanrichten. Zooals de naam reeds aanduidt, komt dit voornamelijk voor op de veengronden, doch ook op de klei oefent het eene vernielende werking uit. Het voedsel van de veen- mollen bestaat uit plantaardige bestanddeelen en reeds daardoor berokkenen zij groote schade; vooral door hunne vreterij aan de aardappels. Een onzer kennissen moest verleden jaar de helft zijner aardappelen inbouden wegens de vreterij der veenmollen, want aangevreten aardappels zijn niet Ieverbaur. De grootste schade echter berokkenen zij met bet maken van gangen, want alle planten wortels, die hun in den weg komen, bijten zij gewoonlijk af. De vruchtbaarheid van de veenmollen is de oorzaak dat men dit schadelijk insect zoo moeilijk kan uitroeien. In Mei of in bet begin van Juni legt bet wijfje 200 a 300 ovale eieren, vuil-geel gekleurd, ter grootte van een koolzaadkorrel, in bet eenigszins cirkelvormige nest. Kan men in Juni den grond omspitten dan zoeke men nanwkeurig de nesten op, en verniele ze. De veen mollen hebben een afkeer van al wat sterk riekt, daarom kan eene vermenging van den bodem met asch waarin parafine-olie, goede diensten bewijzen bij bet verdrijven der veenmollen. Men neemt 1 L. olie op 50 L. asch; ook kan men zaagsel bezigen en daarin op elke 50 L. 2 L. parallne-olie mengen. Van een dichtbe- schaduwden grond moet de veenmol ook niets hebben, zoodat een weelderige plantengroei ook een uitmuntend verdrijvingsmiddel is; in klavers kan de veenmol bet niet houden. De geduchtste vijand van de veenmol is de gewone mol door welke zij te vuur en te zwaard worden vervolgd. Ook de steenuil maakt ijverig jacht op deze vijanden van den land- en tuinman. Toen wij eenige jaren geleden begonnen met het uitstiooien van kunstmest, werden wij braaf uitgelachen. vKerel boud toch op, je gooit je geld weg voor niks, ,.p e ,zei menIgeen met medelijdenden glimiach. Wij lieten ben stilleken3 praten en iacben en gingen voort met het gebruik van kunstmest en toen de uit- komsten ons in het gelijk stelden, soigde menigeen ons na. I°ch zijn er nog tal van land- en tuinbouwers in ons land, die niet willen booren, wanneer je ben aan- raadt, kunstmest te gebruiken. Je kunt' praten als Brugman en ze gelooven je toch niet, voor ze de resul- taten zien. Voor zulken zijn onze proefvelden een uit- stekend leermiddel, en daarom willen wij bier een paar grepen doen uit bet ver9lag der Rijksproefvelden van de provincie Znid-Holland, over 1909. Bij dhr. VV. Snoeij Abrzn. te Rockanje werd eene Demestingsproef genomen op bruineboonen. Het proef- vetd was verdeeld in 4 perceelen, ieder groot 460 M2 ierceei 1 bleef onbemest, no 2 ontving 652 K. G. super- os at en If. G. patentkali; no. 3 ontving evenveel superiostaat en patentkali en bovendien 108 K. G. chili- salpeter, no. 4 ook evenveel snperfosfaat en patentkali maar 162 K. G. chilisalpefer, alies berekend per H. A. No. 1 bracht op 27,84 H.L., met een Hectolitergewicht van 82 K.G.no. 2 39,05 H.I,., gewicht 83i K.G. per 7 "°Jo3„f5'03 H-L"> Rewicbt 84 K.G. per H.L. en n°L gewlcbt 84 K.G, a lies per H.A. Peiceel 2 leverde door de bemesting een voordeel op van f 100,98 per H.A.; no. 3 157,54; no. 4 168,89. De boonen op de bemeste perceelen waien grooter van stuk en badden meer glans dan die op bet onbemeste perceel. De Rijkslandbouwleeraar teekent bij dezen uitslag aan jSuperfosfaat en patenkali beeft volgens het bovenstaande staatje zeer gunstig gewerkt. De toevoeging van ruim 100 K.G. Cbilisalpeter per H.A. werkte uitmuntend". Nog een paar voorbeelden. Bij de heeren G. den Hertog te Everdingen en B. Ipenburg werden bemestingsproeven genomen op aard- ajmelen. Bij den eersten gaf eene bemesting met 200 KG. patentkali per H.A. eene oogstvermeerdering van 1000 KG. aardappelen. Bij den beer Ipenburg gaf eene bemesting met 430 KG. superphospbaat, 214 KG. patent kali en 111- KG. zwavelznren ammoniak eene oogstver meerdering van 3185 KG. groote aardappels en eene vermindering van 3080 KG. potersde dubbele hoe- veelheid kunstmest deed de opbrengst stijgen met 7220 KG. groote en 945 KG. poters, zoodat door deze bemes ting een winst behaald werd van f 222,62. Zeg dat voort. Maar de smaak vraagt ge. //Zij waren", zegt de Rijkslandbouwleeraar //alle uitstekend van smaak en bloem", zoodat »de bemesting in alle opzichten beeft voldaan". Dit ter geruststelling van hen, die meenen, dat door bet gebruik van kunstmest de smaak der aardappels versiechtert. Wij gebruiken al jaren lang patentkali bij den verbouw van aardappels en wij verzekeren, dat ze a 1 tijd uitstekend van smaak zijn. //Of bet hielp!" schreven wij boven ons stukske en ieder welwillend lezer zal erkennen, dat de kustmest op genoemde proef velden aardig hielp, en dat zal hij doorgaans, waar hij met kennis en overleg wordt toegepast. Doorgaans", niet /,altijd", maar zeg mij eens gij tegenstanders van den kunstmest, gelukt eene bemesting met stalmest altijd Vergadering van Donderdag '21 Juli 1910. Voorzitter de heer A. Visser, wethouder. Verder aanwezig de heeren Dees, Wieland, Moggre, De Jager, Lensen, De Feijter en Van de Ree, later ook de heer De Bruijne. Afwezig de Burgemeester wegens andere ambtsbezig- heden en de heeren Drost en Kerkhoven. Een vacature. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde 1. Ingehomen stukken. Een scbrijven van den heer A. Moggre, waarbij deze bericht de benoeming tot lid van het Burgerliik Arm- bestuur niet aan te nemen. Dit schrijven zal worden gesteld in handen van het Burgerlijk Armbestuur. 2. Ondersoek geloofsbrief ens. nienw benoemd lid van den Raad A. R. Bonze. De oorzitter deelt mede dat ingekomen is de geloofs brief met bijlagen van het nieuw gekozen lid van den Raad, den heer A. II. Donze en stelt deze in handen eener commissie, waarin hij benoemt de heeren Wieland, De Jager en Lensen, om daarover rapport uit te brengen. Gedurende het onderzoek wordt de vergadering geschorst. Na de voortzetting der vergadering deelt de heer Wie land mede dat de stukken in orde zijn bevonden en de commissie tot toelating adviseert. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. aststciien kohier schoolgeld.2e kxoartaal 1910. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voorhet kohier van het schoolgeld voor bet lager onderwijs voor het tweede kwartaal 1910, vast te stellen op een bedrag van f 970,85£. Z. h. s. wordt aldus besloten. 4. Aanbieding gemeenterekening i009. Door Burg, en Weth. wordt aangeboden de gemeente rekening over 1909. De verschillende posten van ontvangsten en uitgaven beloopen de volgende bedragen O T X A M S T E M Gedeelte batig slot over dienstjaar 1906 6,64J Huur lokalen kantongerecht en pacht van land 293. Erfpachten2312,05 Grondcijns69,10 Recognition3 Keurloonen571'95 Markt- of staangelden1506,25 Begrafenisrechten729A0 Leges100J5 Rechten van den Burgerlijken stand 75,70 Schoolgelden voor lager en m. u. 1. onderwijs 3652,75 Loon voor het ruimen van privaatputten en tonnen699,35 Gebruik kanthelling scheepstimmerwerf 29,75 10 opcenten grondbel. geb. eigendommen 3367,19 10 yd. id. ongeb. id. 767,51 5075 opcenten personeele belasting a. van de kom 9229,32 2596,33 11825,65 28926,31i -0 754,50 Vergunningsrecht verkoop sterken drank 1356,25 van het overig deel Hoofdelijken omslag Hondenbelasting Uitkeering van het rijk (art. 1 der wet van 24 Mei 1897) 5369,60 Idem art. 10 dier wet600 Rijksbijdrage kosten lager onderwijs 20080 Idem herhalingsonderwijs 138,60 Bijdrage Westdorpe in de kosten van het lager onderwijs te Sluiskil 193,38 Bijdrage van het Rijk in de kosten voor krankzinnigen298,951 \ergoeding voor het bestellen van tel'e- grammen42 Teruggaaf van bij voorschot gedane betalingen 14 50 Afkoop brandweer (nihil) Rente van uitgezet kasgeld 39 01 Aanvulling der bijdragen van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs 15,55 Opbrengst verkoop faecalien 1720 Verkoop van roerende goederen (nihil) Tijdelijke geldleening voor kasgeld 13500, Inkomsten van verschillenden aard 820 35 99889,92 lIIT(i/l VMM: Vermoedelijk nadeelig slot der rekening over het dienstjaar 1907f 1672 18 Jaarwedde Burg., Weth.. Seer.. Ontv., klerken, bode 7070,- Onderhoud gemeentehuis on verdere alge- meene kosten2488.521 Kosten burgerlijken stand 531,34 lviezerlijsten en verkiezingen 426,67 Kadastrale stukken99.37 Bevolkingsregisters enz33 25 Vervolgingskosten van belastingschuldigen, innen van opcenten, schatten vergunnings recht, terugbetaling van belasting, uit- reiking aanslagbiljetten 845.211 Politie5024jlOi Brandweer695,— Straatverlichting6585,62 Gezondheidsdienst, waaronder keuring van levensmiddelen (reiuigings- en beer- ruimingsdienst j 4130,201) f 5304,511 Jaarwedde bouwmeester, vaste arbeiders, klokkenist en doodgravers 2714,161 Onderhoud gebouwen, straten, wegen, haven, riolen enz. >1 2082,05 Kosten lager onderwijs Jaarwedden 25588,29! Tegemoetkoming in de huishuur van gehuwde on^erwijzers 850, Herhalingsonderwys 396,50 Huur schoollokalen enz.214,831 Instandhouden als boven 664,84 Aansehaffen enz. schoolmeubelen 104,91 Idem leerrniddelen 1327,16 Verlichting, verwarming en scboonhou- den der lokalen 1252,45 Plaatselijk schooltoeziebt j- Vergelijkend onderzoek 20,— Schoolbibbotheken 68,24 Leerplichtcommissien 250, Advertentien onderwijs 95,20 Brandwaarborg 89,82 Toelage aan de »Ver. Handwerkslieden" voor het geven van onderwijs in het bouw- kundig lijn- en handteekenen, materialen- kennis enz. 150,— Idem aan de Ambachtsschool te Hulst. 50, Idem aan het muziekgezelschap »De Ver- eenigde Werklieden" 50) Geneeskundige armenverzorging (jaarwedden doctoren envroedvrouwen,zoomede kosten van geneesmiddelen en subsidie aan de Vereeniging tot Ziekenzorg (f 400). 2894,17! Subsidie Burgerlijk Armbestuur 4600, Krankzinnigenverpleging 1723,38 Kosten van markten (premien enz.) 104,65 Kamer van Koophandel en Fabrieken 168,071 Telefoonkantoor en jaarwedde telefonist te Sluiskil 150,— Jaarwedde marktmeester 20, Grond-, dijk- en polderlasten, huren en erf pachten, brandwaarborg Renten Annui'teiten (24e jaar van een in 35 jaar af te lossen leening) Aflossingen Pensioenen en wachtgelden Uitgaven van verschillenden aard -162,20! 1692,25 Onvoorziene uitgaven Totaal der uitgaven 2825,— 15000,— 675, 951,74! 1687,881 99398,62 Het batig slot bedraagt f 471,30. Als leden der commissie van onderzoek voor deze rekening en die der aan de gemeente rekenplichtige colleges worden benoemd de heeren Kerkhoven, De Bruijne en Wieland. 5. Opmaken opgaaf personen ter benoeming tot setter der Rijks directe belastingen. Wegens aftreding met 31 Dec. a. s. der heeren C. van der Hooft en D. J. Dees, als leden van het college van zetters van 's Rijks directe belastingen, verzoekt de Com- missaris der Koningin inzending van dubbeltallen ter benoeming. Als eerste candidaten worden gekozen de heeien C. van der Hooft en D. J. Dees met 10 en 9 stemmen. De heer D. Haak verkrijgt 1 stem. Tot tweede candidaten worden gekozen de heeren D. Haak en A. Moggre met 10 en 9 stemmen. De heer Lensen verkrijgt 1 stem. 6*. Voorstel Indusirieele Maatschappij vnjzigetn voorwaarden concessie ten opzichte electrische straat verlichting. Op uitnbbffigmg van den voorzitter ueeu ae neer .Lensen die met den Burgemeester en den heer Kerkhoven. de commissie heeft gevormd om met de Industrieele maat schappij te onderhandelen mede dat het resultaat daarvan is vervat in het schrijven dat van de directie der Industrieele Maatschappij is ontvangen, dat de commissie met de directie te Amsterdam heeft onderhandeld en dat aldaar is over- eengekomen om voor de eerste 10 jaren eene regeling *te treffen zooals thans schriftelijk wordt bevestigd. De commissie ondervond eene zeer welwillende ontvangst en spreker kan wel zeggen dat zij zeer tevreden is over het verkregen resultaat, dat voordeeliger is dan zij had durven verwachten. Er werd ook nog gesproken over betaling eener vaste som per lamp, maar de commissie was ten slotte over- tuigd dat de thans voorgestelde regeling, eene korting van 10 pCt. op de eerste 20,000 verbruikte K. W. stroom, waardoor de prijs van 30 op 27 cent wordt teruggebracht en in plaats van 6000, f 5400 wordt betaald (maar dan als minimum) de voorkeur verdient. Het grootste voordeel ziet spreker er in dat voor de meerdere stroom 50 pCt. korting wordt gegeven en dus maar 15 cent per K. W. moet worden betaald. De laatste jaren is steeds meer dan 20.000 K.W.stroom ver- bruikt, waarvoor ruim f 0000 betaald werd, en dus ter- stond een voordeel van ruim f 600 verkregen wordt. Door de groote korting die op het verder stroomver- bruik wordt toegestaan behoeven we niet meer zoo huiverig te zijn om verzoeken tot het plaatsen van een lantaarn in te willigenal wil hij daarmede niet zeggen dat nu het standpunt om er zuinig mede te zijn moet worden ver- laten, zal het toch, omdat het veel goedkooper is, ge- makkelijker vallen tot plaatsing vail nieuwe lampen over te gaan. Verder kwam ter sprake het leveren van stroom voor beweegkracht aan gemeente- en particulieren, waaromtrent de maatschappij gaarne eenige vrijheid van handelen wenscht en daarom voorstelt in art. 4 te spreken van een «maximaal" tarief van 15 cent voor de gemeente en '20 cent voor particulieren, teneinde, voor zoover liaar dit gewenscht voorkomt, voor groote verbruikers, die zij als klant zou willen winnen, voordeeliger voorwaarden te kun nen stellen. Nu mag zij, overeenkomstig de concessie niet van het tarief afvvijken. De commissie was het met de wensche- lijkheid dezer wijziging eens en genegen die aan den Raad voor te stellen. Ten slotte stelt spreker 111 het licht dat de commissie de meeste medewerking en welwillendheid ondervond van de directeuren der Industrieele Maatschappij te Amsterdam en haren administrateur alhier. Op verzoek van den Voorzitter geeft de Secretaris lezing van bet schrijven van de Directie der Industrieele Maat schappij, luidende als volgt In verband met de bespreking met Uwe Commissie op 8 dezer, hebben wij de eer ons bij die bespreking gedaan voorstel inzake straatverlichting schriftelijk te bevestigen. Dit voorstel, dat vervat is op bijgaand blad, kunnen wij gestand doen tot 10 Augustus a. s. Wanneer het voorstel door Uwe Gemeente wordt aange- namen, dan zullen wij daarvan een concept-contract ge- reedmaken en U dit ter goedkeuring toezenden. Wordt ons voorstel aangenomen, dan zijn wij bereid de 21 lampen der avond- en nachtverlichting, en wel 7 avond- en 14 nachtlampen, welke nog bestaan uit kool- draadlampen a 16 N. K., voor onze rekening te verwisselen in 21 metaaldraadlampen van 32 N. K. en zulks als dan te beschouwen als te zijn geschied voor den ingang van onze overeenkomst. Wij maken U opmerkzaam, dat de prijs van 0,27 per lv.W.u. voor de eerste 20.000 K.W.u. per jaar 10 lager is. dan den in de conoessievoorwaarden overeenge- komen prijs in de prijs van f 015, per K.W.u. voor het meerdere verbruik dan 20.000 K.W.u. per jaar 50 lager is, dan den in de conoessievoorwaarden vastgestelden prijs, terwijl bovendien in onze voorgestelde prijzen de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5