Gemengde beriehten. Landbouwberichten. Aiieen de nieren kunnen het bloed filtreeren. Hoo^watergetij te Ter Neuzen. RECHTSZAKEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Mid- delburg is het bevel van gevangenhouding tegen G. t. M., oud 61 j., oud-commies ter secretarie en ambtenaar van den burgerlijken stand te Middelburg met dertig dagen verlengd. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zal dit jaar de boonenoogst niet ruim zijn. Doordat bet gewas verleden jaar slecht is gewonnen, is over het algemeen het plantgoed, dat dit jaar werd gebruikt, van inferieurekwaliteit geweest, wat duidelijk is geblekeneen deel der stammetjes is afgestorven of wel kwijnend blijven doorgroeien. Daarbij zijn de struiken kort gebleven, en zijn te vroeg gaan bloeien, waarbij nog komt, dat vele bloesems door den regen zijn afgeslagen. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat verscheidene perceelen met boonen zijn om- gereden. Ook de aardappeloogst zal in deze streek niet meevallen. Vele planten zijn gestorven of slecht doorge- groeid, zoodat op menigen akker de schraal begroeide plekken onwillekeurig in het oog vallen. Nu begint zich nog daarbij het bederf op min of meer bedenkelijke wijze te vertoonen, terwijl het gewas bier en daar al sterft, wat natuurlijk aan de opbrengst niet ten goede komt. WoeLsdag is vrouw S. op den Loonsehen Djjk, te Kaatsheuvel, van een ladder gevallen. Zij was terstond dood. Toen Woensdagmorgen de sneltrein, die te 10.52 van Enkkuizen vertrok, het station Bovenkarspel passeerde, ontspoorden door het te vroeg omtrekken van den wissel de twee achterste wagens. De trein stopte onmiddellijk. De reizigers, waarvan niemand letsel had be- komen, stapten in de andere rijtuigen over. Nadat de ontspoorde rijtuigen waren afgehaakt, vertrok de trein met 20 minuten vertraging. Het treinenverkeer wordt door de ontspoorde wagens niet belemmerd. Onmiddellijk is aan- gevangen den weg te ruimen. Te Rhenen zijn volgens het Centrum, Woensdag de reizigers en bemanning van de stoomboot Concordia, varende van Rotterdam naar Arnhem, aan een groot gevaar ontkomen. Het was in den Iaatsten tijd de gewoonte met den hoogen waterstand, na bet aanleggen aan den steiger, over een nabijzijnde krib te varen, doch thans, nu het water zakkende is, geraakte de boot vast. Een voorbijvarende sleepboot wierp een reep uit om het groote vaartuig vlot te krijgen, doch door het harde trekken kan- telde het. Meer dan waarschijnlijk zou het geheel om- geslagen zijn, indien niet op het juiste oogenblik de reep was gebroken. Allen kwamen nu met den schrik vrij. Dezer dagen is in Noord-Brabant een ambtenaar van den burgerlijken stand veroor- deeld //ter zake dat hij als ambtenaar van den burgerlijken stand en als zoodanig o. a. belast met het opmaken van akten van huwelijksaf- kondigingen in de gemeente, verzuimd, althans nagelaten heett de vereischte afkondiging te doen voor het huis der gemeente, op de wijze, zooals zulks is voorgeschreven bij art. 107 van het Burgerlijk Wetboek." Naar aanleiding daarvan heeft de commissaris der Koningin den burgemeesters in zijn ge- west verzocht de ambtenaren van den burger lijken stand met nadruk te herinneren aan hun verplichting vervat in voormeld wetsfirtikel. De landbouwer K. uit Bergen op Zoom is in het naburige Ossendrecht door het schichtig worden van zijn paard van een dijk gevallen, waarbij hij onder kar en paard terecht kwam, wat den dood tengevolge had. Dinsdagnacht om twee uur liep een sleep- boot uit Amsterdam met 10 Bruinisser-schuiten acbter zich, op weg naar Wieringen, de haven van Enkhuizen in om aldaar te overnachten, doch daar in de haven een groot aantal tjalken en andere vaartuigen lag, ontstond in de duister- nis een botsing tusschen een Bruinisser schuit no. 147 en een tjalk. De Bruinisser schuit werd ernstig beschadigd, de mast werd achter- over geslagen, de zeilen aan harden gescheurd. Een jongen die zich aan boord bevond sprong uit angst in het water, doch werd na veel moeite gelukkig gered. Van de tjalk was de boegspriet stuk, ze had veel averij bekomen. Een 26jarige likeurstokersknecht in de Albert Cuypstraat te Amsterdam, had een goed oogje op de vrouw van zijn kostbaas, een werkloos behanger, schrijft het //Hbl". En de liefde bleef nietgeheel onbeantwoord. Als manliefuit visschen ging, dan minnekoosden de twee. Tot de ver- liefde jonge man de stoute schoenen aantrok en haar voorstelde met hem lief en leed te gaan deelen. De vrouw weifelde, de jonge man bleef aandringen en begon wrok te koesteren tegen zijn hengelenden kostbaas, die zijn geluk in den weg stond. Die wrok sloeg over tot haat en de likeurstokersknecht maakte er geen geheim van dat wanneer de vrouw weigerde met hem mee te gaan, er een ongeluk zou gebeuren Zaterdagmorgen deed hii haar, voor de zoo- veelste maal, het voorstel om haar man te ver- laten voor hem. Dat was in een cafe in de Utrechtschestraat, waar de vrouw werkster was. En om toch vooral over de noodige welsprekend- heid te kunnen beschikken, dronk hij't eene glas na het andere. Slot was dat de vrouw weigerde en verklaarde mee te zullen gaan met haar man, die inmiddels ook in het cafe was gekomen. Toen keerde de woede van den teleurgestelder. verliefde zich tegen den echtvriend. En plots kwam toen de uitbarsting. De vrouw kleedde zich aan om met haar man mee te gaan. Dat was voor den jongenman het toppunt. Hij haalde een revolver uit zijn broekzak en richtte het wapen op den behanger, die de straat op- snelde, gevolgd door zijn belager. Tot des behangers geluk liep zijn vervolger tegen een agent aan. Hij stair toen het wapen weer bij zich, ging weer het cafe binnen, rnaar werd door den agent gearresteerd, die het wapen in beslag nam. 't Bleek uit het onderzoek dezer zaak, dat de revolver met scherpe patronen geladen was. De aangehoudene had het wapen ongeladen van een vriend geleend. De likeurstokersknecht is wegens poging tot doodslag ter beschikking van de justitie gesteid. Te Amsterdam is een inbreker gepakt. Maandagnacht omstreeks half 4 vond een nachtwaker voetstappen in den tuin van den heer Polak, Vondelstraat 57 hij ontsloot het tuinhek en bevond dat deze voetstappen ein- digden aan de achterzijde van de woning, waar een der ijzeren spijlen voor het raam verbogen en de ruit stuk geslagen was. Hij riep de hulp van een anderen nachtwaker in en nadat eenige agenten van politie waren gewaarschuwd en om de woning hadden post gevat, wrongen zich twee agenten door de verbogen stijlen en stelden een onderzoek in de woning in, waarbij zij boven op zolder een ladder tegen het dakraam geplaatst vonden, dat open stond. Er werd vermoed dat de inbreker langs dezen weg in een aangrenzende woning was gedrongen, die tijdelijk onbewoond was er bleek dat de deuren van alle kamers open stonden, behalve die van de slaapkamer die gesloten was en zelfs door den smid niet kon worden geopend. Intusschen hoorde men leven en het optrekken van een jalousie in die kamer de deur werd nu gefor- ceerd en twee met revolvers gewapende politie- agenten drongen de kamer binnen en arresteer- den een man, die gereed stond om door middel van een aan reepen gescliourde sprei uit het venster den aftocht te blazen. Ten huize van dien man werden later gestolen voorwerpen gevonden. Boefjes. Aan een commissariaat van politie te's Gra- venhage kwamen Maandagavond twee jongens zich aanmelden, om mede te deelen, dat zij door hun ouders aan hun lot waren overgelaten. Vader en moeder waren met twee zusjes naar Maastricht gegaan en hadden de drie jongens de oudste 15 jaar, de tweede 10 en dejongste 9 jaar oud, thuis in hun woning aan de Vail- lantlaan achtergelaten de buren zouden wel op hen letten. De oudste ging er echter met den spaarspot, inhoudende plm. 10, van door en zoo zaten de jongens alleen, terwijl ook de buren zich niets aan hen gelegen lieten liggen. De jongens deden dit verhaal met zooveel natuurlijkheid en toonden zich zqo zeer op hun gemak, dat de politie geen oogenblik aan de waarheid er van twijfelde. De commissaris gaf order te zorgen, dat de kinderen dien avond gevoed werden en behoorlijk onderdak kregeri, met het voornemen den volgenden dag de zaak nader te onderzoeken. Toen den volgenden ochtend de jongens weder- om voor den commissaris werden gebracht, trof het hem, dat er tusschen beide knapen niet de minste gelijkenis bestond, zoodat hij ernstig aan hun ver haal, dat zij bleven volhouden, begon J:e twijfelen. Dat daarvoor alle reden bestond bleek nit het ingestelde onderzoek. Aan het licht kwam, dat de lOjarige knaap thuis den muntgasmeter had //gelicht" en een kameraadje had overgehaald, er met hem van door te gaan. De kinderen werden toen aan de verontruste ouders teruggegeven, echter niet dan nadat zij een uitbrander hadden gekregen, die hun nog lang heugen zal. Omtrent het spoorwegongeluk bij de halte Eext, vermeldt in ons vorig nommer, vernemen wij nog bet volgende Het echtpaar Schuil vertrok 's morgens uit Wildervank per tilbury, om het zendingsfeest te Assen bij te wonen. Eveneens, doch per fiets, vertrok het echtpaar Pot, van tfie de vrouw een dochter van het eerstgenoemde echtpaar is. Onderweg werd besloten, met het oog op den wind, dat de dames per tilbury, de heeren per fiets verder zouden gaan. Bij den overweg bij de halte Eext, van den Noordooster Locaai- spoorweg, die zooals alle andere overwegen van dien spoorweg, niet door afsluitboomen is afgesloten en waar men van beide kauten den trein goed kan zien aankomen, is onbegrijpelij- kerwijze de tilbury door een der treinen ge- grepeu, werd ongeveer 300 meter medegesleurd en geheel verbrijzeld. Het paard bleef onge- deerd en ging op hoi. Door dit ongeval is gebleken, dat het afsluitten der overwegen door boomen, zeer noodzakelijk mag worden geacht. Een echtscheiding op negenjarigen leeftijd. Een echtscheiding op negenjarigen leeftijd een wereldrecord, dat op naam van Abes- sinie komt. Verleden jaar de juiste datum is 16 Mei 1909 trad prins Lidj Ejassu, toekomstig ne gus van Abessinie, toen veertien jaar oud, in het huwelijk met een jonge, schoone prinses, Romanie Onork genaamd, die acht lenten telde. Een heel jaar lang wierp geen wolk schaduw over het geluk van het jonge huishouden. Maar de ouheilbrengende politiek waakte De prinses is een nicht van keizerin Tai- toe en de regenten vreesden, dat de jonge ge- malin invloed ten gunste van haar tante zou uitoefenen. Men dwong prins Lidj Ejassu te scheiden en de jonge prinses moest naar haar ouders terugkeeren. Hoewel pas negen jaar oud, bleek de prinses haar lot ten voile te begrij- pen en evenals haar vijftienjarige echtgenoot was zij ontroostbaar. De jeugdige gescheidenen treiiren en weenen den geheelen dagmaar zij hebben het leven voor zich, dat, wie weet, hen vroeg of laat nog eens te zamen brengt. Te Friedrichshafen hadden Dinsdag in de Zeppelin Karboniumfabriek twee ontploffingen plaats, waardoor het dak werd omhoog geheven, hetwelk daarna met een donderend gekraak weer ter aarde viel. Van de twaalf arbeiders werden negen zwaar gewoud. De naam karbonium, schrijft het //Berl. Tageblatt" heeft geen chemische beteekenis, maar is slechts een willekeurige technische benaming. In de fabriek wordt een koolwater- stofverbiuding gefabriceerd. Welke grondstof- fen daarvoor worden gebruikt, is 'n fabrieksge- heim. De koolwaterstofverbinding wordt in twee deelen gescheiden, in waterstofgas, het welk dieut tot vulling van de luchtschepen, en in koolstof, hetwelk, fijn verdeeld, als roet neerslaat. -- De familie van het slachtoffer van den bomaanslag te Lichtenrade, Otto Kraatz, wordt nog steeds overstelpt met dreigbrieven van al- lerlei soort. Tot nu toe zijn door de familie ongeveer 200 dergelijke epistels ontvangen. Er gaat geen post voorbij of er komen er weer eenige. De meeste zijn natuurlijk niet ernstig bedoeld en niet anders dan ellendige en mis- plaatste grappen, tenzi) misschien vuit den grap" zulk een brief gescbreven wordt, toch met de zeer geheime hoop, dat de familie eens op den grap mocht in gaan: Aan de post is nu bevel gegeven, geen brieven meer bij Kraatz te bezorgen, maar alles over te geven aan den commissaris van politie. De toestand van het slaehtoffer gaat vooruit en men heeft goede hoop, dat hij er bovenop zal komen. In fabrieken in Zuid-Frankrijk worden lompen, o. a. ook vele oude en slechts gebrekkig ontsmette verbandstoffen, tot goedkoop bedde- goed verwerkt. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in het belang van de volksgezondheid last gegeven, nauwkeurig het oog te houden op den aanvoer van balen met zulke verbandstoffen, die grootendeels uit Duitschland moeten komen. JEen merkwaardig bouwwerk. Met een enkel woord hebben we r.eeds gewag gemaakt van het verplaatsen van den kerktoren te Bocholt (Belgie). Een onzer medewerkers schrijft ons Bocholt, in Belgisch Limburg, is een ge meente van omtrent 2900 zielen, gelegen 4 kilometer van Bree en 10 kilometer van Haraont. Een twintig jaar geleden werd een tweede parocbiekerk gebouwd voor het gehucht Loo- zen, doch de voortdurende toeneming der be- volking was oorzaak, dat de kerk te Bocholt te klein werd. Het is een zeer fraaie Gothi- sche kerk uit de 15e eeuw, volgens de Belgi- sche classificeering een bouwmonumeut van de derde klasse. Er was geen ander middel om de kerk te vergrooten dan haar te verlengen, na eerst den toren te hebben afgebroken, dan wel ver- plaatst, hetwelk men drie jaar geleden heeft gedaan met het ontvangstbureeel van het sta- stion ,/De Dam" te Antwerpen. Daar de toren een zeer belangrijk bouwkun- stig gedenkteeken is uit de 14de eeuw, wenschte men hem te behouden en gaf men er de voor- keur aan, hem te verplaatsen in stede van een nieuwe te bouwen. De bouwkundigen die dit werk aandurfden zijn de heeren Albert Morglia, een Italiaan die te Brussel, en Heinrich Weiss, geboren te Philadelphia, die te Budapest woont. Laatst- genoemde maakte de plannen en bestiert het werk, dat ten doel heeft den toren 9,30 M. achteruit te schuiven. De nieuwe fundeering zal bestaan uit beton, saamgesteld uit cement, Rijnlandsche kiezel en scherp zand met een diepte van 1.10 M en een oppervlakte van 12X12 M. De kosten daarvan bedragen 9500 franc. De eigenlijke kosten der verplaatsing, met herstelling van den toren in den staat waarin hij zich bevond voor de verplaatsing, bedragen 35.000 franc. De afmetingen van den toren zijn opper vlakte langs den beganen grond 10X10 M. hoogte 38 M., dikte der muren 2,40 M. gewicht ongeveer 3000 ton. De muren inwendig ijzer- en silex-steenen, zijn uitwendig bekleed met mergel. Aan materialen zijn benoodigd 1048 kleine pitch pine balkjes 0,90 M. lang, 15X15, waar van een bedding wordt gemaakt, waarop 280 vijzelschroeven (kattekoppen) zullen rusten, die ieder 60 kilo wegen en elk een draagvermogen hebben van 4 ton. Verder zijn noodig 365 M. eiken balken van 1.80 M., breed en dik 15X15, 152 van 3.60 M., 132 van 2.70 M., en 400 M. van pitch pine- 30X30 c.M. Op 500 M. spoorwegstaven, in rijen van vijf, komen te liggen 500 ijzeren rolleu lang 0.80 middelliju 0.05 M., waarboven 150 platen van Martin-staal. Ijzeren balken, of poutrelles, lang 5,50 M., hoog 0,60 M. en breed 0,30 M. worden 1,80 M. boven den beganen grond in de torenmuren gekapt. De geheele toren zal dan rusten op deze poutrelles, terwijl deze weer steunen op 4 stellages van balken, enz. opgericht buiten den toren langs de zijmuren. Elke poutrelle heeft een draagvermogen 107,000 kilo; in 't geheel zijn er 28, benevens 4 lang 6 M. en 30 cM. hoog. De kopbalken liggen in rijen van twee nevens elkaar, ook de kattekoppen zijn op dubbele rijen geplaatst. De 280 kattekoppen nu moeten de stellages, de poutrelles en den toren oplichten. Een Ren tal kattekoppen wordt in horizontale richting tusschen kerk en toren geplaatst en deze moeten het geheele getimmerte met den toren over de rollen op de spoorstaven doen voortrollen. Hoogst waarschijnlijk, ja, bijna zeker, zal de toren van de fundamenten worden losgescheurd en opgelicht aanstaande Maandag 25 Juli, des ochtends omstreeks 11 uur. Daarna zullen een paar dagen noodig zijn om hier en daar nog metselwerk los te kappen en afbraak weg te ruimen en vervolgens zal men het gevaarte verrollen, hetgeen een dag of acht zal vorderen. Men verwacht een groote toevloed van be- langstelleuden, vooral bouwkundigen, en om, dien stroom van menschen eenigszins te stui- ten, maar- ook om de schuld der kerk, die nog een 20,000 franc bedraagt, eenigermate te del- gen, wordt een toegangsprijs geheven van slechts een franc. ledere drie minuten van uw leven gaat het bloed door de nieren om gefiltreerd te worden. Wanneer het de nieren bereikt, is het zwaar beladen met vergiftige onzuiverheden wan neer het de nieren verlaatis het 't zuiverste bloed van het geheele lichaam. Doch wanneer de nieren niet behoorlijk wer- ken, wordt uw geheele gestel langzamerhaud vergiftigd, want de in het bloed achtergebleven vergif'ten verspreiden ziekte en verderf door het geheele lichaam. Gij gaat u zwak, prikkelbaar en afgemat gevoelen. Uw slaap wordt verstoord en is onrustig, en somjijds hebt gij een gevoel of de rug u zou brelien, wanneer gij u in het bed omkeert. 's Morgens staat gij op met een ellendig gevoel in uw rug en met pijn in de lendenen. Uw oogen zijn dof en opgeblazen, en uw handen en enkels zwellen op. De urine heeft een onna- tuurlijke ldeur en komt in zeer groote of zeer kleine hoeveelheden. Bij vochtig weer zijn uw ledematen strain en rheumatisch. Wanneer gij uw nieren verwaarloost, zullen zij hun gesehiktheid om bet bloed te filtreeren verliezen, en breidt uw kwaal zich plotseling uit tot lendenjicht, kwellende urinekwalen, nier- steen, waterzucht, heupjicht, chronische, rheu- matiek, en verwoesting der nieren. Alleen een nierengeneesmiddel kan de nieren heelen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen enkel voor de nieren en blaas. Zij herstellen en heelen de nieren, en helpen hen om hun kracht te herwinnen tot het filtreeren van het bloed en het afvoeren van de vloeibare onzui verheden. Op iedere doos echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen komt de naam van het geneesmiddei vol- uit voor. Zij zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den heer A. van Overbeeke Leunis, West- kolkstraat. Toezending geschiedt franco na ont- vangst van postwissel a 1.75 voor een, of 10 voor zes doozen. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrij dag 23 24 25 26 27 28 29 Juli 2.24 3.3 3.42 4.23 5.4 5.51 6.41 2.43 3.23 4.2 4.44 5.26 6.14 7.8

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2