Landbouwbericiiten. Gemengde berichten. Laatste berichten. Onze benchtgerer achtte het noodig, dit kwaad in bet openbaar aan te wijzen, al meent hij, dat het moeilijk is, het met goed gevolg te be- strgden. Het geldt hier intusschen ook het belang van het publiek, en de geneeskundige stand mag ook niet door stilzwijgen medeplichtig worden aan de 'oeurzensnijderij, waaraan een deel der bevolking wordt blootgesteld. Het is ft*1' j. i ^aa.^ .^er plaatselijke organen onzer Maatschappij, in het openbaar ertegen te waar- schu wen. Mochten de enkelen, die door dezen morbus Galheus zijn aangestast, daardoor eenig nadeel ondervinden, dan weegt dit slechts op tegen het onrechtmatig genoten voordeel. Als men het kwaad maar niet laat invreten Naar men meldt, is bij de stoomtram- maatschappij Breskens-Maldegem een plan in overweging tot bet aanleggen van een tram van uit Oostburg over het grondgebied van de gemeente St. Kruis naar St. Marguerite, St. Laureijns en verder naar Watervliet in verbinding met de tram op Eecloo. Sas van Gent. Het muziekgezelschap ffDe Veieenigde rienden" deed Zondag een uitstapje naar Gent, tot deelname aan een festival aldaar en behaalde een prijs van frs. 75. Oiusdag werd door notaris P. Dregmans in het hotel //De Zwaan" alhier publiek ver- kochteen woonhuis met magazijn benevens recht van erfpacht op den grond, alles aan de Oostkade alhier en bewoond door den heer G. van Veen. Voor de som van 1730 werd kooper de heer L. de Bruijne bouwkundige te Ter Neuzen. Dinsdag vierde de Z. Eerw. heer Joossen pastoor alhier, in alien eenvoud zijn zilveren priesterjubileum. De plechtige H. mis met adsistentie des morgens door de eerw. jubilaris opgedragen werd door vele parochianen bijge- woond, ook door de schoolkinderen met hunne ondei wijzers, die zijn Eerw. een toepasselijk lied toezongen. Van vele huizen werd gevlagd en talrijke iehcitaties en geschenken werden den geachten b" .jiej.m^n<^en ^er(^er door zijn parochianen ge- St. Jansteen, 19 Juli. Maandagmiddag brak een onweer los dat, hoewel het geen brand ver- oorzaakte, in den Absdalepolder enorm veel schade aanrichtte door den hevigen slagregen gepaard met hagel. De veldvruchten zijn bij vei sekillende landbouwers in groote uitgestrekt- heid totaal vernield. De bliksem trof enkele boomen, die in splinters werden gereten. Het rapport over de stierenkeuringen in de provincie Zeeland is verschenen. De commissie verklaart dat haar bij de euriugen bleek, dat sedert het voorgaande jaar wederom van een flinken vooruitgang op het gebied van de i'undveeverbetering in Zee- land mag worden melding gemaakt. Eenige zeer goede oude stieren o. a. van de stierenvereenigingen te Groede, Heinkenszand en Haamstede, verder aan de heeren P. Boot te Kerkwerve, J. Blok Jz. Jr. te Rilland, c. a. werden voor de derde maal in zeer goede conditie op de keuringen vertoond. Deze weg moet het heen, opdat uitmuntend fokmateriaal zoo lang mogelijk voor de fokkenj in de provincie bewaard blijft. •Sedert de keuringen in 1909 werden 7 nieuwe stierenvereenigingen opgericht, zoodat het ge- tal dezer vereenigingen thans tot 19 met 261 leden en pi. m. 1780 aangegeven koeien is gestegen. De stieren van deze vereenigingen werden bekroond, terwijl van de 20 stieren daar- van ei 17 waren met betrouwbare gegevens omtrent de afstamming en de productie van de moeder. Al deze vereenigingen streven er naar de goede stieren zoo mogelijk drie jaren aan te houden. Voor stieren van ongeveer 1 jaar oud werden prijzen tot 600,— besteed. In het geheel werden op de keuringen 40 stieren bekroond of eervol verklaard, waarbij omcieele gegevens omtrent - productie of af stamming of wel beide konden worden over- gelegd. Voor eenige jaren behoorden dergelijke stieren in onze provincie tot de uitzonderin- gen, zoodat in dit opzicht een groote vooruit gang mag worden geconstateerd. G>£r bet geheel voldeden deze stieren aan tamelijk strengS eischen voor het exterieur, wat kan Wlijken uit de omstandigheid, dat alle daarvoor meer dan 72 punten verkregen. In enkele gevallen echter had de commissie den bouw gaarne nog iets beter gezien. Grove hoorns, losse schouders en slechte stand in de achterbeenen werden nog te dik- wijls geconstateerd. De slechte stand is meestal het gevolg van de omstandigheden, dat de stieren in Zeeland te weinig beweging krijgen en de klauwen meestal in het geheel 'niet verzorgd worden. Op verbetering hiervan werd dan ook telkens weer aangedrongen. boekje rond, wilde met behulp daarvan een spoorreisje naar Leiden maken. Onderweg viel hjj echter in den trein in slaap en reed door naar Amsterdam. Daar werd hij aan de politie overgegeven, die zorgde, dat hij nog denzelfden a vond onder behoorlijk geleide met den laatsten trein naar zijn verontruste ouders kon terug- keeren. Maandagmorgen is de oudste inwoner van Leerdam, de heer J. H. Visch, in den ouderdom van bijna 101 jaar overleden. Te Heemstede is de 8jarige Tymen Hookje, wonende te Amsterdam, door de stoomtram overreden. Zijn voet werd afgereden. Maandag- nacht is hij in de Mariastichting te Haarlem overleden. Bij het baden in zee te Scheveningen is een 19jarige jongeman, P., wonende in de Daguerrestraat aldaar, verdronken. Maandagochtend werd het het vierjarig kind der familie PI., wonende Commelinstraal 83, een oogenblik in de kamer alleen gelaten. Het maakte van de gelegenheid gebruik, om een doosje lucifers te bemachtigen en daarmede te gaan spelen, met het noodlottig gevolg, dat de kleertjes in brand geraakten en het kind in een oogenblik in lichtelaaie stond. Een buurvrouw kwam op het geschreeuw van het kind toesnellen en wist de vlammen te dooven. In hoogst ernstigen toestand werd de arrne kleine in het Onze Ljeve Vrouwegasthuis opge- nomen. Een vreeselijk onweder, vergezeld van een wolkbreuk, woedde Maandagochtend te ongeveer half acht boven Amsterdam. De interlocale telefoon in den omtrek is erg gestoord en vele telegraafdraden zijn onbruib- baar. De dienst met het buitenland, uitgezonderd Londen, is vrij geregeld. Kelders, keukens, kamers en zolders zijn overstroomd, waarvoor de brandweer honderde malen gerequireerd werd. Overal is zij bezig het water uit de sous-terreins uit te pompen. De bliksem sloeg in het kabelhuisje van z/Electra" op de Weteringschans, in een achter kamer in de De Ruyterstraat en sloeg een voorgevel weg van een huis in de Valerius- straat. De fundamenten van in aanbouw zijnde huizen zijn geteisterd en de grond is omgewoeld, waar- door het tramverkeer op de Ceintuurbaan en in de omgeving daarvan is gestremd. Daar stond het water een voet hoog evenals in het Willems kwatier. Driemaal sloeg de bliksem in de boot der GroningenLemmermaatschappij. Te 6 uur trof de bliksem de geleidingen van de electrische tram, waardoor het verkeer tusschen Amsterdam en Haarlem tot 10 uur gestremd was. Omtrent het hevige onweder van Maandag morgen meldt men nog uit Amsterdam dat in een stal in de Rustenburgerstraat aldaar een paard door den bliksem werd doodgeslagen. Op den Admiraal de Ruyterweg onder Sloten, ging de bliksem rakelings langs een melk- karretje. De bestuurder verloor het bewustzijn en viel van den bok. Na korten tijd kwam hij echter weer bij, klom op zijn wagentje en reed verder. Ook het paard was ongedeerd gebleven. Een gat in de straat toonde aan waar de bliksem den grond was ingegaan. Van een huis in de Kerkstra'at werd de gevel- top afgeslagen, hetzelfde geschiedde van het perceel Overtoom 206. Een schuitenhuisje in de Amsteljachthaven werd door den bliksem uit elkaar geslagen. Ook te s Gravenhage heeft Zondag de enorme regenval vee! last en hinder veroorzaakt. Ver- schillende stadsgedeelten liepen onder en hier en daar werden onderhuizenen kelders onder water gezet. Dit geschiedde o. a. ook met den kelder van het Koninklijk Paleis. hem daarop 9 p. st. 108), die hij even op 1 den Blaak zou gaan wisselen, maar hij moet nog terugkomen. In sommige streken van ons land zijn er nog menschen, die stellig gelooven dat bij het overlijden van iemand aan de bijen, op het erf van den overledene aanwezig, daarvan kennis moet worden gegeven. Dat is dezer dagen wederom te Staphorst gebleken, zegt 't //N. v. D." Daar overleed de landbouwer M. Bij de begrafenis vroeg een der buren of de dood al aan de bijen was aangezegd. Het bijgeloof wil, dat de diertjes alle sterven, indien de aanzegging wordt nagelaten, en een der buren ging dan ook naar den bijenstal en deed aan elk der korven de plechtige mede- deeling, dat de ,/baas" was overleden Een meisje had een zeug naar den kant van een sloot geleid, niet ver van het station Chapelle-Dieu, toen een weinig later haar aandacht werd getrokken door zonderlinge geruchten van het kraken van beenderen. Zij ging naar het varken en zag dat dit een kin- derljjkje aan het verslinden was. Werklieden op het geroep van het meisje toegesneld ont- trokken het lijkje aan het woeste dier. Volgens den dokter moet het kind eenige dagen geleefd hebben. Te Verviers woonde een vader, een moeder, beiden 55 jaar oud, en hun 16jarige dochter Martha. Sinds eenigen tijd was de moeder door neurasthenie aangetast en sliep sinds in het zelfde bed als de dochter. Zaterdag morgen, nadat de vader naar het kantoor was, kwam de moeder naar beneden, en zeide aan de meid, die vroeg of de juffrouw niet moest gewekt worden, dat men haar maar moest laten slapen, daar zij een slechten nacht doorgebracht had. Daarop keerde ze terug naar de slaapkamer. Eenige oogenblikken later hoorde de meid twee schoten. Zij snelde aanstonds naar boven en vond de deur der slaapkamer van binuen gesloten. De politie werd per telefoon ver- wittigd. De commissaris drong in de kamer, en vond moeder en dochter met bloed overdekt dood te bed liggen. De moeder had het meisje tijdens haar slaap een kogel in het hoofd ge- schoten, en vervolgens zelfmoord gepleegd. Men oordeele over de wanhoop van den vader toen'Shjj het nieuws vernam. Op het oogenblik dat Vrijdagmorgen de sneltrein naar Madrid over de Vianabrug, bij Valladolid, reed, geraakte er een doos vet in brand. De verschrikte reizigers trokken aan be noodbel en de trein stopte. Eenige reizigers stapten af, om te zien wat er gebeurd was en lieten de portieren open staan. Op 't zelfde oogenblik kwam er in voile snelheid op de andere lijn een posttrein, waarvan de locomotief in 't voorbij rijden verschillende portieren af- rukte en eenige reizigers meesleepte. Een per- soon werd op slag gedood, een ander ernstig gekwetst. Een priester werd erg gekwetst toen hij twee personen, die op de baan stonden, van den dood redde. drongen de roovers de landerijen binnen en verbrandden verscheidene boerderijen. Er zijn troepen uitgezonden, om hen na te zetten. Een noodlot schijnt de familie Erbsloh te vervolgen. Bij de begrafenis van den ver- leden week verongelukten luchtschipper Oskar Ersbloh is diens vader plotseling aan hart- verlamming bezweken. In het centraal-postkantoor te Brussel is sedert eenige dagen een nieuwe //zelfbesteller" werkzaam, namelijk voor het aannemen van aangeteekende stukken. Het is niet meer noodig zich naar een loket te begeven en de beambten lastig te vallen men steekt het aan te teekenen stuk in de gleuf, draait een kruk om en het toestel drukt het ontvangstbewijs met dag en uur, en levert het dadelijk af. In de Vesinet bij Parijs woonde sedert lang een rentenier uit Belgie, Honore Vermesch. Hij moest vermogend zijn, doch leefde er, in een groote villa, met een enkelen huisknecht, ook een Belg. Den 30en Maart is Vermesch opeens verdwenen. In het begin van de maand had hij vrienden over gekregeu, twee vrienden en een dame menschen met drie verschillende namen, uit Brussel. Terwijl die er nog waren, kreeg de huisknecht een telegram uit Belgig. dat zijn moeder ernstig ziek was. Hij reisde naar haar toe, vond haar niet ziek, keerde naar Vesinet terug en vond de villa verlaten. Meneer was weg en bleef weg. Nu doet de justitie een onderzoek. Te Oosterhout aan het Oosteind, is Maan dagmorgen bij een hevig onweder de boerderij van Heijkant afgebrand. Het woonhuis en de schuur gingen met tal van landbouwwerktuifen verloren. Een jongen, die Zondagmiddag op het Stationsplein te 's-Gravenhage een tienritten- Te Swalmen is Maandagmorgen de bliksem ingeslagen in de woning van den landbouwer T. C. Huis en inboedel zijn door het vuur vernield. Verzekering dekt de schade. Maandagmorgen is in Kallenkote, gem. Steenwijkerwold de bliksem geslagen in een boerderij, bewoond door J. Bijker. De geheele boerderij met inboedel, alsmede een groote hoeveelheid hooi, is verbrand. Het een en ander was verzekerd. Twee Schotten, uit Cobriges, die een pleizierreis maakten, waren te Rotterdam in aan raking gekomen met een reiziger, die hun de stad liet zien. Men kwam overeen, gezamenlijk een uitstapje naar Brussel te maken. Maandag- avond, toen zij aan het station Beurs op den trein wilden gaan, bemerkte de reiziger, dat hij geen geld bij zich had. De schotten leenden Een gruwelijke misdaad uit vrees voor gebrek pleegde een brievenbesteller te Boedapesf, Joseph Molnar. Na zijn vrouw te hebben weg- gezonden doode hij zijn vijf kinderen, van wie het jongste twee maanden en het oudste acht jaren was. Daarop sneed bij zich met een scheermes de keel af. Hij liet een brief achter, waarin hij verklaarde met 'n maandelijks inko- men van dertig gulden een gezin van zeven menschen niet te kunnen onderhouden. Toen de vrouw terugkeerend de bloedige lijken zag, werd zij waanzinnig. Molnar die niet overleden bleek maar zwaar gewond werd, is in bet ziekenhuis opgenomeu en kon daar verhoord worden. Hii verklaarde zijn vrouw niet opzettelijk het huis uitgezonden te hebben. Het plan om zijn kinderen, die gebrek leden, te dooden, was in hem gerijpt toen hij zich bij 't scheeren per ongeluk een diepe wonde toebracht, die geen pijn veroor- zaakte. De doktoren meenen Molnar in het leven te kunnen houden. De moordenaar wordt als een betrouwbaar oppassend en nuchter beambte geschetst. De postdirecteur verklaarde dat Molnar 678 gld. jaarloon had en groote schulden moet gemaakt hebben, als hij met zulk een loon niet kon toekomen Twee mijnwerkers, die in een gang van de Prinzregentmijn te Bochum door een instorting levend begraven zaten, honderden meters diep onder den grond, zijn na 123 uren gevangen- schap, ongedeerd te voorschijn gebracht. Aan stonds naar het ziekenhuis vervoerd, vielen de menschen in diepen slaap. Het gebrek aan voedsel heeft hen zeer verzwakt, maar men heeft alle hoop hen in het leven te houden. Vijf dagen heeft een reddingsbrigade onafge- broken het opruimingswerk voortgezet tot men hen bereikte. Uit Caserta, in Italie, wordt gemeld, dat een bende roovers de koninklijke boerderijen te Carceitello hebben aangevallen. De aanvoerder van de bende had den voornaamsten pachter eenige dagen geleden in een brandbrief gelast, 600,000 gulden op een bepaalde plaats neer te leggen. Toen niet aan dit bevel voldaan werd, Mevrouw Lucy, de oudste inwoonster van Manchester, is op den leeftijd van 105 jaar gestorven. Haar moeder was in hetzelfde huis als waarin zij woonde, op juist denzelfden leeftijd gestorven. Haar leven lang had mevrouw Lucy geen alcohol gedronken. Een pijulijk voorval heeft zich Zaterdag op het Vatikaan voorgedaan. De paus wilde met zijne in Frascatie vertoeveude zusters door de telefoon spreken. De telefoonjuffrouw ver- bond bij vergissing den paus methetanti-clericale spotblad Asino (Ezel), waarop de paus het ge- sprek dadelijk afbrak en bij den minister- president Luzzatti zijn beklag liet doen. Luzzatti liet dadelijk een onderzoek instellen. Het bleek dat de juffrouw werkelijk geen boos oj)zet had, maar alleen een vergissing begaan had. De vlieger Leon Molon probeerde Vrijdag de monding der Seine, van Havre naar Trou- ville over te vliegen, doch toen hij pas ver- trokken was en hij zich op 300 meter hoogte bevond stond de motor stil. Hij wist echter zwevend zijn evenwicht te bewaren en zachtjes kwam het toestel zich op 't water zetten in de voorhaven. Molon bereikte den oever al zwem- mende. Het toestel werd licht beschadigd uit het water gehaald. Asseu. Een tilbury werd door een trein gegrepen en verbrijzeld. Van de 2 inzittenden werd 1 gedood, terwijl de ander een been brak. Haarlem. De kassiersiirma Tromberg, direc- teur de heer Schmier, is gefailleerd. Chicago. De president van de Indianapolis en Louisvillespoorwegmaatschappij werd heden- nacht vermoor'd. Gemeenteraad van Axel. 1. Ingehomen stukken. Yergadering vail Dinsdag 19 Juli 1910. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig alle leden, met uitzondering van den beer D. J. Oggel. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Hierna stelt de Voorzitter aan de orde. Eene missive van Ged. Staten van Zeeland, dd. 3 Juni 1910, waarbij wordt medegedeeld een raadsbesluit der gemeente Clinge tot instelling van eene kermis met jaarmarkt te Nieuw-Namen Aangenomen voor kennisgeving. 1». Eene missive alsvoren dd. 10 Juni 1910, waarbij wordt medegedeeld dat bij Kon. besluit van 24 Mei 1910, no. 42, ontheffing is verleend van den eisch, gesteld in het 4e lid van art. 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs (betreft de vacature van hoofd der school, waarin niet binnen den gestelden termijn was voorzien). Aangenomen voor kennisgeving. c. Eene missive als voren, dd. 10 Juni, waarbij de goedkeuring wordt bericht van bet raadsbesluit van 6 Juni 1.1. tot af- en overschrijving in de begrooting voor 1909. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van J. K. Vink waarbij deze bericht de benoeming tot lid van bet Burgerlijk Armbestuur aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. e. Proces-verbaal van de 12 Juli 1910 door. Burg, en Weth. gehouden kasopneming bij den gemeente-ontyanger, waarbij alles accoord bevonden werd. Er was in kas 2205,01. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een adres van het bestuur van den Noordpolder waarin wordt bericht dat door de vergadering van ingelanden is besloten in den zoogenaamden Ouden weg, van af de Beoostenblijsehe straat tot aan den Provin- cialen weg een klinkerpad te leggen, ter lengte van ongeveer 525 M. en ter breedte van 1,05 M. Door het plaatsen van paaltjes zal worden belet dat met voertuigen over het pad wordt gereden. Verzocht wordt aan de gemeente eene bijdrage te willen verleenen tot de helft der kosten. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor op de begrooting van 1911 daarvoor een crediet van j 200 toe te staan en Burg, en Weth. te machtigen met het polder- bestuur te onderhandelen over de verharding van den Ouden weg. Z. h. s. wordt aldus besloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2