A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5481. Zaterdag 16 Juli 1910. 50e Jaargang. BE3BSTB BLAD. Buitenland. Binnenland. Landbouwberichten. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f l,321/s en yoor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Woensdag is het Belgische Koningspaar te Parijs aangekomen. Met groote plechtigheid werden Koning Albert en de Koningin ontvangen. President Fallieres en de Ministers wachtten hen aan het station op. Het eerste officieele bezoek van den Belgi- schen Koning aan Parijs, na zijn bezoek aan het Berlijnsche hof, heeft natuurlijk bijzondere politieke beteekenis. Aan het gastmaal, den Belgischen vorst in het Elysee aangeboden, legde president Fallieres den nadruk op de gevoelens van Frankrijk ten opzichte van Belgie, gevoelens welker oorsprong teruggaat tot onvergetelijke historische her- inneringen. De president kende aan wijlen Koning Leopold een zeer groot aandeel toe in de beweging voor een nauwere aansluiting tusschen beide volken. Hp achtte het een geluk dat die beweging zich thans zelf tot in Afrika uitbreidde tusschen de Belgische en de Fransche bezittingen. Fallieres zei overtuigd te zijn, dat de Koning die wederzijdsche toenadering zou aanmoedigen en prees tenslotte den wel- dadigen arbeid van Koningin Elisabeth. Koning Albert antwoordde dat zijn verblijf te Parijs hem de gelegenheid schonk aan Frank rijk bij den aanvang zijner regeering de vernieuwde verzekering te geven van de onveranderlijke vriendschap van het Belgische volk. De steun, door Frankrpk in de eerste tijden van Belgie's onafhankelijkheid verleend, en alle bewijzen van vriendschap, die sinds gegeven zijn, hebben de dankbaarheid van Belgie verhoogd. De Koning wees verder op de schitterende deelneming van Frankrpk aan de tentoonstelling te Brussel en hp zei zich te verheugen in de betrekkingen van goede buurschap in Afrika. De Koning bracht tenslotte hulde aan het Fransche beschavingswerk in Afrika. Gisteren hebben Fallieres en zijn gemalin hun gasten rondgeleid in de paleizeri te Versailles. Heden keert het Koningspaar naar Brussel terug. De Engelsche vrouwen krijgen voorloopig nog geen parlementair stemrecht. Gisteravond werd in het Lagerhuis het ontwerp-Shackleton be- handeld, dat aan een millioen vrouwen het stemrecht voor het Lagerhuis wil geven. Het doel van het ontwerp was de vrouwen, die thans reeds voor de gemeenteraden kiezer zijn, ook bij de Lagerhuisverkiezingen te laten meestemmen. Er is op 't stuk van vrouwenkiesrecht groote verdeeldheid onder de politieke partijen. Bal four, Haldane, Lyttelton, vele unionisten, liberalen, leden der arbeiderspartij en Jeren steunen het ontwerp, terwijl Chamberlain, Churchill en Long tot de legenstanders behooren. De kwestie wordt ingewikkeld doordien in vele kringen bezwaren bestaan tegen den bijzonderen vorm van kiesrecht, die in het ontwerp wordt voorgesteld. Asquith die fel tegenstander is van vrouwenkiesrecht, is ook tegen Shackleton's wet. De radicale Minister Lloyd George is voor vrouwenstemrecht, maar ook tegen dit wetsontwerp. Het slot was dat 't ontwerp het niet verder bracht dan een tweede lezing, waartoe met 299 tegen 190 stemmen besloten werd. Een voorstel om het ontwerp te verwijzen naar een zitting in comite-generaal werd met 320 tegen 175 stemmen verworpen. Dit wil zeggen°dat het ontwerp in deze zitting niet verder zal worden behandeld. Wat het antwoord van de lawaaiige kies- rechtvrouwen zijn zal, is gemakkelijk te raden. Naar een Engelsch blad meldt heeft Keizer Wilhelm een brief geschreven aan president Madriz van Nicaragua. Het is een antwoord van den Keizer op de meedeeling van Madriz aan de mogendheden dat hij 't presidentschap heeft aanvaard, hetgeen hem, tusschen haakjes, nog altpd door de opstandelingen wordt betwist. De Keizerlijke brief bevat een vormelijk ant woord de Keizer noemt den president zijn groote en goede vriend" en betuigt dat Duitsc'h- land op den besten voet met Nicaragua wil leven, maar de brief bevat verder niets bijzonders. Toch ziet men in Amerika in dien brief een aanwijzing, dat Duitschland zich in Ameri- kaansche zaken wil mengen, en partij kiest tegen de Vereeuigde Staten, die met het officieele Nicaragua op gespannen voet staan. En men spreekt van Duitschlands ouden wensch om in Nicaragua een kolenstation te hebben. Nabij Orenburg in Oost-Rusland viel een gewapende bende de post aan, die 80.000 gld. vervoerde. Na een verwoed gevecht werden de aanvallers teruggedreven. Zes roovers werden gedood en drie anderen gearresteerd. Rationale Tentoonstelling voor Huisvlijt. De Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt, welke, uitgaande van den Volksbond tegen Drankmisbruik gedurende geheel dezen zomer te Scheveningen zal worden gehouden onder eere-voorzitterschap van Zijne Koninklpke Hoog- heid Prins Hendrik, is thans geopend. De opening was feestelijk en gaf tegelijkertijd blijk van de hooge beteekenis, welke aan deze Tentoon stelling mag worden toegekend. Minister Talma hield een voortreffelijke openingsrede en liet niet na daarin op de meest gelukkige wijze in het licht te stellen de beteekenis, welke in zoo menigerlei opzicht van de huisvlijt uitgaat, welke zij sociaal, economisch en ethisch in haar programma voeren kan. De rondgang der gasten bij de opening deed reeds onmiddellijk zien hoeveel zorg aan deze tentoonstelling is besteed en met hoeveel vol- doening de organisateurs op hunnen thans vol- tooiden arbeid mogen terugzien. Het ontbrak dan ook den eersten dag niet aan bewondering voor het vele, dat daar uit alle deelen des lands bijeen is gebracht en dat wel het beste bewijs is voor de groote kunsfvaardigheid en het werkelijk innerlijk gevoel en smaak, dat bij ons volk in het algemeen nog wordt aangetrofl'en. Geeft de eerste afdeeling een meer theoretisch deel van handenarbeid en huisvlijt in ons land, en stelt afdeeling II, welke de huisvlijtschool met jonge en met meer gevorderde leerlingen doet zien, de praktijk daar tegenover laat de derde de historische afdeeling genieten van de rijke schatten van voorbeelden, welke het ver- leden geeft, met de vierde afdeeling begint op de meest gelukkige wijze de reeks der eigenlijke huisvlijtinzendingen. Afdeeling IV toch is de afdeeling van de houtbewerking en de metaal- bewerking, en het is in beide onderdeelen, dat men de schoonste producten te aanschouwen krijgt. Zoowel zeer vernuftige machines als keurig koperzaagwerk voor voorwerpen van smaak en voor voorwerpen van gebruik, toont de kracht van goede metaalbewerkers, en de keurigste voorwerpen, van de grootste tot de kleinste toe, in hout, doen zien hoezeer op dit gebied in Nederland veel schoons aan te wijzen valt. Afdeeling V geeft kunstig riet-, touw- en stroovlechtwerk te aanschouwen in afdeeling I is een ontzaggelijke hoeveelheid van nuttige en fraaie handwerken bijeengebrachtin afdeeling Vll zijn schilderijen en teekeningen en keurige photo's nevens enkele fraaie producten van boetseer- en kleiarbeid in afdeeling VIII treft men een bijzondere collectie aan van voor werpen, vervaardigd uit postzegels, sigaren- bandjes of waardelooze grondstoffen. Over het algemeen staat dit knutselwerk in veler oordeel niet hoog aangeschreven, doch hier ziet men de voorbeelden, dat ook daarbij artisiteit aan- wezig kan zijn. Yermelden wij ten slotte nog afdeeling IX, de afdeeling der verzamelingen, en de zeer uitgebreide afdeeling X, waar een groot aantal gestichten en instellingen van de meest uiteenloopende aard collectief hebben ingezonden. Het buitenland, dat bij de opening reeds van .ijn belangstelling dee7 blijken door de aan- wezigheid van meerdere gezanten, neemt met het koloniale deel de afdeeling XI in beslag. Dank zij de volhardende werkzaamheden van de betreffende commissie, zijn zoowel de Oost als de West uitnemend vertegenwoordigd met inzendingen, waarvan de originaliteit geen nader betoog behoeft. Van het buitenland trekt vooral de Oostenrijksche stand, met medewerking der Regeering tot stand gebracht, de aandacht, terwijl niet minder de Zweedsche boerenkamer bewondering verdient. Duitschland komt met een uitgebreide reeks van particuliere inzen dingen, eveneens uitnemend uiten Noorwegen en Denemarken zijn ook goed vertegenwoordigd. Wij vermelden voorts nog Spanje met schitterend handwerk, Frankrijk, Schotland, Turkije en de Ardennen, die alle medehielpen tot een fraai geheel. De laatste afdeeling der Tentoonstelling einde- lijk geeft een aanschouwelijk beeld van wat de huisvlijt in de samenleving beteekent. In de zaal treffen wij nog tal van bijzonder- heden aan, als het zeer eigenaardige Czaar Peterhuisje uit Zaandam, het Oudhollandsche weefinterieur, de Markerkamer, _de Friesche kamer van Neeltje Lettinga, de vertooning van Salomo's rechtspraak en niet te vergeten de afzonderlijke kunstzaal met een prachtige col lectie schilderijen. In den tuin zien wij een Zaansche windmolen in miniatuur, een groote motorboot, geheel huisvlijtwerk, die over zee caar hier gekomen is en het hutje van de Friesche heide, hetwelk propaganda maakt voor het zegenrijke werk van Ds. Visscher uit Rotte- valle. Yoor afwisseling is er tevens gezorgd den geheelen dag is er muziek van een aardig buitenlandsch troepjein de restaurant zal zoo nu en dan Kokadorus zich doen hooren en in het theesalon zijn een reeks van artis- tieke matinee's met veel zorg voorbereid. Scheveningen telt in dit seizoen werkelijk iets van beteekenis meer. TER NEUZEN, 15 Juli 1910. De hoedanigheid van Nederlander is o. a. verleend aan Gustavus Buysse, landbouwer, geboren te Assenede (Belgie), wonende te Biervliet. Tot leeraar in aardrijkskunde en ge- schiedenis aan de Hoogere Burgerschool te Schiedam is benoemd de heer F. J. A. van de Wall, hoofd eener openbare school te IJzendijke. In de week van 6 tot en met 12 Juli kwamen in Zeeland vijf gevallen van besmette- lijke ziekte voor en wel een geval van rood- vonk te Oostkapelle en vier gevallen van diphthe- ritis, nl. een te Breskens, een te Hulst, een te Koudekerke en een te Westdorpe. Door de stoomtram HulstWalzoorden werd in Januari 1910 ontvangen f 2,140,375 of /5,11 per dagkilometer, tegen f 4,73 in dezelfde maand van 1909. De stoomtram Walcheren ontving over de zelfde maand 3,193,41 of f 3,78 per dag kilometer tegen f 3,68° in 1909. Door de provincie is met de firma Yan Melle te Breskens eene overeenkomst gesloten om en het hoofd aldaar en den weg naar de aanlegplaats van pl.m. 400 meter electrisch te verlichten. RECHTSZAKEN. Yoor 't gerechtshof te 's Gravenhage is door het O. M. bevestiging geeischt van het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij J. F. K., commissionair te Ter Neuzen, werd veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegens wederspannigheid tegen een marechaussee te Sas van Gent. Mr. P. Dieleman te Middelburg, als verde- diger voor bekl. optredende, vroeg vrijspraak. In de gisteren gehouden openbare terecht- zitting van den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te Middelburg had de uitspraak plaats in de zaken van J. B. v. .R. te Assenede en A. L. te Ter Neuzen, waarbij de beslissingen van het bestuur der Rijksver- zekeringsbank werden bevestigd en aan klagers hunne vorderingen werden ontzegd. Te Nijmegen zal eene vergadering worden gehouden van deBesturen der Provinciale Boeren- bonden, die bij den Nederlandscben Boerenbond zijn aangesloten. Deze vergadering zal in November a. s. plaats hebben, wegens eene reis van den secretaris naar Amerika. Intusschen zullen de besturen onderstaand program kunnen bespreken, verbeteren en aan- vullen, en daarvan kunnen doen blijken voor half October. Programma 1. Oe wet op het Arbeidscontract brengt de landbouwers in eene moeilijke positiehoe daarin te voorzien. 2. Het wetsvoorstel der jachtcommissie. 3. De Ongevallen Yerzekering: Welke zjjn de beste Propaganda middelenis het niet gewenscht te verzekeren van af 13jarigen leeftijd is er geen middel om kleine landbouwers te- gemoet te komen in het betalen der premie. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is het vlastrekken volop aan den gang. Groote hoe- veelheden, tegen 350 tot 450 francs per gemet te velde verkocht, worden naar Belgie vervoerd, maar een gelukkig versehijnsel voor deze streek is, dat talrijke landbouwers slechts geheel of gedeeltelijk, hun vlas gebookt verkocht hebben, om in Februari of Maart aap trein of water te leveren. Het gewas wordt dus in de schuren gereden, en vele arbeiders kunnen in den aanstaanden winter een behoorlijk loon met boken verdienen. Naar kwaliteit is er 17 tot 20 francs per 100 KG. gebookt besteed, waarop 100 francs voor- schot per gemet, terwijl natuurlijk het lijnzaad voor den verkooper blijft. Tevens zijn er landbouwers, die noch groen, noch gebookt vlas verkocht hebben, maar hun gebookt vlas in het voorjaar trachten van de hand te doen, in de hoop, dan hoogere prijzen te kunnen be- dingen. De directeur van den landbouw brengt in de St. Ct. het volgende ter kennis Veeartsen en houders van schapen en geiten die met besmettelijke uierziekten of melkge- breken onder deze dieren te kampen hebben, kunnen kosteloos de hulp der Rijksseruminrich- ting, Vinkendwarsstraat 15, Rotterdam,inroepen, alwaar van deze ziekten en afwijkingen eene speciale studie gemaakt wordt. Ook de vee- teelt- en zuivelconsulenten hebben dezelfde bevoegdheid. De werkzaamheden vanwege de Rijksserum- inrichting zullen, indien mogelijk, in overleg met den ter plaatse praktiseerenden veearts, eventueel met den veeteelt- of zuivelconsulent, geschieden en de resultaten van het onder- zoek en de te nemen maatregelen zullen niet alleen ter kennis worden gebracht van den veehouder, maar ook van den veearts en den veeteelt- of zuivelconsulent, indien deze ambte- uaren bij het geval betrokken waren of in dien de aard van het geval zulks wenschelijk maakt. In ons nummer van heden komt eene adver tentie voor der Hollandsche Credietbank, die Turksche fr. 400 spoorwegloten aanbiedt op maandelijksche aflossing van 2.—, 3.en 5-— Zooals uit de advertentie blijkt, trekken deze loten 6 maal 'sjaars en z(jn er zeer hooge prijzen aan verbonden. De eerstvolgende trekking, waarin de hoofd- prijs fr. 400,000 bedraagt, heeft reeds op 1 Augustus a. s. plaats. TER lEV/illSdHG COFRAST. Olt blad verachijDt Tfmi.iii!Hi;., Vifneosdag. en Vrydagavond, nitgeionderd op CeestdaiteD. bij de flrma P< J. VAX PBS BAXW15 te Ter Memen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 1