Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 9 Juli 1910. 5Qe Jaargang. w! No. 5478. Gemengde berichten. TWEEE3IDEI BLAD. Binnenland. Het Haagsehe Goncours-Hippique. Predikbeurten. Zondag 10 Juli 1910. rechtszakek. De Konirg der Belgen heeft de Nederlandsche Ministers Heemskerk, De Waal Malefijt en Regout, die te Brussel vertoeven, in audientie ontvangen. De Ministers gebruikten Dinsdag het noen- maal ten huize van baron Descamps, Minister van wetenschappen en kunsten, die hen ver- volgens begeleidde naar de schilderijententoon- stelling uit. de eeuw van Rubens. De Nederlandsche Ministers middagmaalden des avonds bij den Nederlandschen gezant. Het diner, 'dat de Koning der Belgen aan de drie Nederlandsche Ministers Woensdag zou aanbieden, ging niet door wegens het overlijden van den hertog van Alemjon, een neef van wijlen Koning Leopold. In plaats daarvan heeft de Koning de heeren Heemskerk, Regout en De Waal Malefijt in gehoor ontvangen. De Koning ontmoette ook de Hollandsche Ministers bij zijn bezoek aan de Nederlandsche afdeeling. TER NEUZEN, 8 Juli 1910. Yoor het bouwen van een post- en tele- graafkantoor met directeurs-woning te Axel, te 's Gravenhage aanbesteed, werd het laagst ingeschreven door den heer G. J. Balkenstein Sr. te Ter Neuzen voor 17.995. Gisteren maakten, onder geleide van het onderwijzend personeel, de leerlingen van de bijz. school in de Polderstraat te Zaamslag eene reis naar Domburg. Het was slecht getroflen methetweer; voor een groot deel verstoorde de regen de pret der kleinen, terwijl de zorg der geleiders daardoor verhoogde. Zaamslag, 7 Juli. Op de heden gehouden paarden en veemarkt waren aangevoerd 83 stuks paarden waaronder 23 veulens, 32 stuks hoorn- vee en 6 varkens. De keuring van veulens ging uit van wege de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij. De premieen werdeu toegekenc als volgtVoor het grootste aantal paarden van een eigenaar ter markt gebracht boven 5 stuks aan B. C. iJsebaert te Axel 4. Voor het grootste getal hoornvee boven 5 stuks aan J. Bruijuzeel f 4. Voor het grootste getal varkens boven 5 stuks aan H. A. Marsilje te Ter Neuzen f 2. Voor het schoonste merriepaarc van 4 jaar of ouder aan IJsebaert voornoemc lste prijs een verguld zilveren medaille en f 3, 2de prijs 5 aan W. Dieleman. Voor het schoonste paard van 3 jaar aan J. de Maat- Lemsen te Stoppeldijk, verguld zilveren medaille en 1,50, 2de prijs aan G. Dees 3. Voor het beste paard van 2 jaar, lste prijs f 6 aan A. de Koeijer, 2de prijs f 3 aan IJsebaert voornoemd. Voor het beste paard van 1 jaar oud 2,50 aan J. van de Ree. Voor het schoonste veulen, geboren in 1910 aan de wed. A. J. Verpoorte 2,50. Beste baatgevende of kalfdragende koe lste prijs 4, aan J. de Zeeuw en 2de prijs 2,50 aan K. de Koeijer. Voor het vetste stuk hoornvee lste prijs f 4 aan M. de Kraker en 2de prijs f 2,50 aan A. de Putter. De keuring van veulens van wege voornoemde Maatschappij had den volgenden uitslag. Voor hengstveulens. lste prijs verguld zilveren medaille en 15, 2de prys een zilveren medaille en 13 yeiden aan Ph. J. van Dix- hoorn te Axel. 3de prijs, bronzen medaille en 13 aan K. van Hoeve. 4e prijs 12 aan C. Vereecken te Stoppeldijk. 5de prijs, 1. de Feijter Wz. te Axel 10 en 6de prijs, W. Dieleman 8. Merrieveulens. lste prijs, verguld zilveren medaille en 15 aan B. C. IJsebaert voor noemd. 2de prijs aan C. Vereecken voormeld, zilveren medaille en 13. 3de prijs, aan S. de Feijter te Axel, bronzen medaille en 13. 4 e prijs aan K. de Koeijer 12. 5de prijs aan 3. U IJsebaert voornoemd, 10. 6de prys Ph. J. van Dixhoorn voormeld, 8. 7de prys Jan Dees Az., 6. 8ste prijs aan F. van Dnel te Axel, 5 en 9de prijs aan K. van Hoeve, voor meld 4. De namen waarachter geen woon- plaats staat vermeld, wonen te Zaamslag. Ondei de bekroonde veulens kwamen voor 4 van Mon reve de Roeulx no. Ill Z. B. S. en 7 van Cambrinus no. 762 B. 8. 39) TIEN DE HOOFDSTUK. //Hij was schoonbegon de arme ver- stootene, terwijl zij hare herinneringen aan majoor Warfield meer uitte, alsof zij tot zich- zelve sprak. //Van hooge, indrukwekkende ge- stalte en militaire houding, met een open, mannelijk, ernstig gelaat, stralend van lichame- lijke kracht en levenslust, daarbij een ridder- lijk karakter vol wilskracht en edelen moed, be- zat hp alle eigenschappen van een waren man, in de schoonste beteekenis van het woord. Wat een vuur blaakte er uit zijn donker grijze oogen Hoe vlamden zij als hij kwaad werd en hoe glinsterden zij echter ook weder zoo zacht vriendelijk, als teedere gevoelens zijn gemoed bewogen Hoe vorstelijk deftig zag hij er uit met zijn langen baard en den weelderigen haardos van zijn ietwat achteruit geworpen hoofd, die aan zwartheid het geve derte van een raaf overtroffenEn je zegt dat hij nu grijs is geworden Ja, zijn hoofd is grijs," antwoordde de jonge man#en zijn baard op zijn stroef, verweerd gelaat gelijkt aan een doornstruik op een met sneeuw bedekte rots." Herbert antwoordde met deze zonderlinge vergelyking op ruwen, toorsiigen toon, want het deed zijn eerlijk hart pijn en bracht hem in opstaud Zooals reeds uit de laatste berichten in ons vorig nummer bleek heeft de collectieve deelne- ming van de Oostelyk-Zeeuwsch- Vlaanderensche Ooncours-Hippique-vereeniging aan het te 's Gravenhage gehouden concours-hippique veel succes gehad, daar met verschillende uitgezonden dieren prijzen werden behaald in nummers met veel en sterke concurrentie. De vertegenwoordigers der vereeniging, de heeren Ph. J. van Dixhoorn, F. Dekker Pz. en F. C. Zonnevijlle werden, zooals gemeld, aan Z. K. H. Prins Hendrik voorgesteld, waarbij de Prins er aan herinnerde dat hij eenigejaren geleden een der bier inheemsch zijnde zwaar gebouwde Belgische paarden, als waarmede ge- noemde heeren humfe prijzen behaald hadden, van H. M. de Koningin ten geschenke heeft ontvangen. Ter sprake kwam ook de reisgelegenheid van Axel naar den Haag, waarbij voornoemde heeren gelegenheid hadden te wijzen op de moeilijke communicatie uit het Zuidelijkst deel van Zeeland naar het Noorden des lands. (Verschillende bladen, dit feit vermeldende voegen daaraan de mededeeliug toe, dat de heeren gekleed waren in de eigenaardige Zeeuwsche kleederdracht. Dit is, zooals wij terstond begre- pen, ODjuist en valt dit alleen van den heer Dekker te vermelden, die het Axelsch costuum nog steeds trouw bleef.) Ook de dag van gisteren schonk voor Zeeuwsch- Vlaanderen nieuwe lauweren, al waren door afwijking van het programma met vroeger ver- strekte inlichtingen de deelnemers uit deze streek in minder gunstige conditie dan hunne concur- renten uit andere provincien. Zij waren n.l. ingelicht dat in de afdeeling een- en tweespannen van goedgekeurde koud- bloedhengsten van Belgisch of Belgisch gekruist ras werd gevraagdde paarden ingespaunen voor de in het iandbouwbedrijf gebruikte wagens, en hadden daaroin een vijftal der hier in zwang zijnde boerenwagens meegevoerd. Het pro gramma stelde dien eisch niet en daardoor vol- deden ook de concurrenten die in plaats van met die plompe boerenwagens, uitkwamen met hunne paarden gespannen voor ranke en sierlijke chaisen ook aan den eisch van het programma. Deze waren buiten twijfel door de lichtere bespanning in het voordeel. Niettegenstaande dit werd in de afdeeling tegen zijn oom, het offer van diens hemelter- gend onrecht nog met zulk een geestdrift van haren beul te hooreu spreken. ffDus is de winter over hem gekomen", zuchtte mistress Rocke. ,Maar destijds", ver- volgde zij als in gedachten verloren, /destijds bevond hij zich nog in den schittereuden zomer van zijn leettijd. Ik zelf, een bleek, zwak schep- eenspannen de 2e prijs behaald door de ver eeniging De Toekomst" van Axel, met //Cam brinus," een 4e prijs door de Absdaalsche hengstenvereeniging te St. Jansteen met//Opera du Fosteau" en eene eervolle vermelding aan den heer Ph. J. van Dixhoorn, met Prins Hendrik". Aan de afdeeling een- of tweespannen (Belgisch of Belgisch gekruist ras) 3 jaar en oudei, namen 7 twee- en 2 eenspannen deel. De 2e prijs werd behaald door den heer Ph. J. van Dixhoorn met //Florine" en //Bavette eene eervolle vermelding werd toegekend aan den heer F. Dekker Pz. te Axel met Belle", en ,/Nichte" en aan den heer Van Dixhoorn met //Marie" en /Souvenir". Nog werden de heeren Van Dixhoorn en r. Dekker door het bestuur gehuldigd met een afzonderlijken bestuursprijs, voor eeu door hen gegeven extra-nurnmer. Door den heer Van Dixhoorn werden n. 1. onder groote toejuichingen in den ring aan de hand voorgebracht zijne 4 zware roodschimmels, reeds alle prijswinners, waarop onmiddellijk volgden de 4 bekende donkerbruinen van den heer F. Dekker, gespannen voor een gewonen boerenwagen, handig gevoerd door zijn broeder. Had dit nummer buiten het programma reeds een ongekend succes en ontlokte dit een daverend applaus aan de toeschouwers, het publiek weid nitgelaten voor zoover dit voor een gedis- tingeerd Haagsch publiek mogelijk is (schrijft de verslaggever der N. R. O.) toen de heer Dekker zijne zuster in Axelsch costuum uitnoodigde op den wagen plaats te nemen, deze daarop de leidsels overnam en met het vierspan kranig eenige ronden reed en daarna den ring verliet. Wij feliciteeren de O. Z. VI. Concours- Hippique vereeniging en hare vertegenwoordigers, met het behaalde succes. Gerefortneerde Kei'ken Lokaal „BetlieV(Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., leeskeik. Arrondissements-Rechtbank te M iddelburg^ By beschikking van bovengenoemde recht-. bank is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde in de zaak tegen J. F. M., oud 24 j., landbouwerskuecht, ge boren en wonende te Hontenisse, thans ge- detineerd, beklaagd van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en diefstal. Te Hengelo (0.) zyn een groot aantal personen de dupe geworden van een sluwe oplichterij. Een persoon in de kleeding van een lid van het Leger des Heils vroeg bydragen en gaf daarvoor uit een kwitantieboekje, oudei- teekend met den naam van een officier van het fleilsleger, kwitanties af. Achteraf i3 gebleken, dat men met een oplichter te doen had. He strafkamer te Kleef heeft de land- bouwers M. K. en M. W., uit Groesbeek, ver- oordeeld, den eerste tot 1 maand en 2 weken gevangenisstraf en 1300 gulden boete, dentweede tot 1 maand gevangenisstraf en 650 gulden boete Zij waren medeplichtig aan een smokke- larij van35 KG. rooktabak, 3 KG. tabak, 2 KG. sigaren, 5 KG. koffie en een hoeveelheid lucifers. Te Haarlem is een loodgieter, die pas zijn gouden jubile gevierd had, uit een dak- goot doodgevallen. Een onbekende dame heeft aan de Her- stellingsoord-Vereeniging voor H. IJ. S. M. personeel 1000 geschonken, als een bewys van waardeering van de dienstprestaties van het personeel, in het bijzonder gedurende de Julianafeesten te Amsterdam. Xn de Weesperstraat te Amsterdam brak een van de twee flesschen gevuld met vitriool, die een jongen aan een touw om den hals had hangen.' Hij werd door het scherpe vocht zoo- danig gebrand aan gelaat, armen en borst, dat zijn opneming in het Israelietisch gasthuis nood- zakelijk bleek. Te Kaatsheuvel (Noord-Brabant) ontving iemand de blijde tijding, dat een voor hem onbekend familielid te Antwerpen was gestorven en hem 10.000 had gelegateerd. De man is werkzaam op de werkverschalEng-onderneming en zal nu deze zaak financieel steunen. Paard en wagen gevonden Op de lijst van gevonden voorwerpen te Muiden staat vermeld een paard en wagen. Die kleinigheid kwam eergisternacht by de Vinkebrug aangeredende koetsier ontbrak 80 Men heeft het stelletje te Muiden gestald, totdat de rechtmatige eigenaar zal opduiken. Reeds meldde de voerman zich bij de pohtie te Muiden aan. Het bleek, dat hij Maandagnacht, in slaap is gevallen, van den bok gerold en zich eerst veel later van het gebeurde bewust werd. Nadat van een en ander proces-verbaal was opgemaakt, kon hij met het gerij naar zyn woonplaats, Utrecht, vertrekken. Donderdagmorgen te acht uur had voor Dordrecht een ernstige aanvanng plaats. De sleepkast Mon Desir, geladen met cokes, kapitem Smit, kwam de Maas afzakken. Tegelykertyd seltje, bezat slechts de koude kleurlooze schoon- heid van een standbeeld. Zonder andere kennis, dau die, welke ik op een dorpsschool had ontvangen, een arm ding, door niemand opgemerkt, door niemand bemind noch beschermd, zonder vader of moeder, zonder vriend noch bloedverwant, in een woord een verlaten wees, zoo stond ik alleen en hulpeloos op deze wijde wereM." z/Arme, arme moeder inompelde Herbert vol deelneming. „Mijn hut lag zywaarts van den militairen weg, welke door het woud naar het fort ge- leidde, waarin destijds het regiment van Warfield lag. O, als hij somtijds voorbijreed op zijn ros, dat zwart als de nacht was en met trotsch- heid zijn prachtigen berijder droeg wanneer ik hem zag in zijn sehitterende uniform, met den blanken sabel in de vuist, aan de spits der dappere schaar, waarover hij het bevel voerde, hoe schoon was hij dan in zijn athle- tisehe kracht! Welk een ontzagwekkend voor- komen Welk een oogverblindende verschijuing Zoo, dacht ik, moet de god des oorlogs er uit zien, als hij zich aan de menschen zou vertoonen. Somtijds als hij alleen was, hield hij stil onder •den ouden eik, welke tegenover mijne hut stond om zijn paard te laten rusteu of voor zich zelven een glas water te vragen, hetwelk ik hem placht te brengen. Wanneer hij met my sprak verleende de klank zijner stem my zeld- zame kracht. Er lag voor my eene eigenaar dige betoovering in zijne nabijheid, een soort van veiligheid, welke ik oudervond, alsof zijne aanwezigheid alleen een machtige schuts was tegen duizenderlei gevaren, die in vaag voor- gevoel mij omgaven, zonder dat ik in staat zou zijn geweest, ze nader aan te duiden. Op zekeren dag vroeg hij mij of ik zijn vrouw wilde worden. Ik weet niet meer wat en of ik trouwens wel antwoordde. Wat ik wel weet, is alleen, dat, toen ik begreep wat hij bedoelde, mijn hart van vreugde opsprong, dat ik verschrikte over het geluk, dat voor mij in Warfields aanzoek lag en dat dit aanzoek eenige weken later werd verwezenlijkt. De kapelaan van het fort trouwde ons m alle stilte. Daar de vrouweu der officieren met in de kazerne kunnen wonen en mijn man bovendien ons huwelijk niet eerder bekend wilde doen worden, dan wanneer hij na veikregen verlof met mij zijn kasteel in Virginie kon betrekken, liet hij voor mij in het diepe woud, op beboorlijken afstand van het. fort, een land- huis bouwen, hetwelk ik betrok met eeD jonge lndiaansche, die hij gehuurd had, om mij te bedienen. Afgezonderd van elk verkeer met andeie menschen leefde ik hier verre van elk gewoel der wereld. Maar hoe gelukkig gevoelde ik mij in myne stille eenzaamheid des wouds en slechts omgeven van de teedere oplettendheid van mijnen echtgenootOp de koude lente mijns 'levens volgde een warme, gezegende zomer, en evenals het aardrijk door de zon wordt bezield en haar sluimerende krachten tot voile ontwikkeling gebracht worden, zoo ook werkte de nhbijheid van mijuen echtgenoot bezielend en verheffend op myn bestaan. Doch mijn geluk was te groot, om lang van duur te kunnen zijn. Weldra trad er een treunge ommekeer in. ,/Dat was te voorzien' mompelde Herbert. „De eerste fout ging uit van mij. Ja Her bert ik zelf draag de eerste schuld van myn on^eluk. Het zou een valsche verschoomng van mijzelve zijn als ik al het onrecht op de schouders van den majoor wilde laden. Luister, Herbert, en oordeel. Hoe gelukkig, hoe dank- baar ik ook was, evenzoo schuchter, bedeesd en terughoudend gedroeg ik mij tegenover myn echtgenoot, wien ik de hartstochtelyke diepte mijner liefde op geen andere wyze durfde open- baren, dan door blinde onderwerpmg aan zynen wil. Deze onbegrensde. maar stille ondeidamg- heid die ik in mijn beschroomdheid geen leven- dio-e'r uitdrukking wist te geven, die ik met onder woorden kon brengen of door verzeke- •rinuen en betuigingen vermocht goed te doen uitkomen, hield majoor Warfield voor een lijdelijke, koele gehoorzaamheid, die hem niet voldeed. Hij verloor zijne ongedwongenheid tegenover mij en vroeg mij vaak, of een jong meisje, zooals ik, een man van zynen leet tijd kon beminnen Ik zeide ja en altijd ja maar dit was mijn echtgenoot niet genoeg. "Eens had ik den moed te zeggen, dat als Ter JSeezen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Sas van Gent, Hulst. Hervormde KerJc, 9 u., Ds. A. Timmerman, viering van het H. Avondmaal en "2 u., Ds. A. Timmerman. 91 u., Ds. J. van der Spek van Schoonhoven. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz.- 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9 u., Ds. E. Raams Jr., H. Avondmaal en 2 u., Ds. E. Raams Jr, Dankzegging en H. Doop. 9J u., Ds. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. De Boer. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. vanHulsteijn Jr. Axel A 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. H. 9 u. en 2 u., Prof. Dr. W. Geesink van Amsterdam. .Ziimslap 9 u., leeskerk en 2 u Ds. Hamming. •Zaamslag. a u., (Kei.k Axelsche straat). Zaamslae. 9 u., Ds. Hamming en 2 u., leeskerk. (Kerk Ter Neuzensche straat). Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., Ds. A. Janse. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5^ u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., dhr. J. J. Kense. 1 14J11 I/Xj" JVVi.JJ". 7

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5