D. F. DE GQOKER, Doilcr ALEIFOITEYIE, I Dokter C. DE DECKER. de Zomer-Artikelen Hoe gsj vergiftiging door urinezuur kunt opmerken. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Asthma en alle Borst- en Longaandoeningen. Advertentien. Tandarts MEIER (Mijniieer en Mevrouw) SCH0EN- en LAARZENiAKER, TER NEUZEN, Zandstraat 6. URINE-GRGANEN. GEHEIMEZIEKTEN-NIEREN. Hebt u zegezien? Wie? Wel, voor Heeren, Dames en Kinderen, IN DEN GRQOTEN ST. NICOLAAS, en de stroom zoo sterk, dat de scheepvaart op laatstgenoemde rivier moet worden gestaakt. In Amerika, daarentegen, langs de geheele Atlantische kust, heeft men te lijden van buitengewone hitte en de bladen in de 12 voornaamste steden van den staat New-York geven elken dag een lijstje van menschen, die van de warmte zijn bezweken. Totaal zijn dezen zomei tot dusverre reeds 171 menscbenlevens door deze oorzaak verloren gegaan. *- Het ongeluk. dat te Reims is overkomen aan den vlieger Wachter, moet vermoedelijk hierin te zoeken zijnWachter had den ge- heelen namiddag in storm en regen gevlogen, zoodat zijn toes'el totaal door't nat doortrokken was. I°en hij nu rond 6 ure opnieuw de hoogte inging bij helderen zonneschijn, droog- den hout en zeilen zoo snel in wind en zon dat geheel het toestel langzamerhand begon kiom te trekken, tot eindelijk de zeilenscheurden. Bij t neerstorten moet Wachter eenige vree- selijke oogenblikken beleefd hebben. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest zijn motor stop te zetten en in den val klom hij zoo boog mogelijk op zijn toestel, in de hoop dat de schok minder hevig zou zijn. T0en het toestel op den grond te pletter viel, hoorden de zich daar dichtbij bevindende toeschouwers een vree- selijken schreeuw. Tot zelfs in Engeland heeft de razernij over het vuistgevecht tusschen den blanke en den neger gewoed. Niet alleen dat de Engelsche bladen, hun lezers kennende, er al weken lang uitvoerige telegrammen over hebben gehad en vooi een verslag van den wedkamp handen vol geid hebben besteed de liberate Daily Chro- nicle b.v. had een eigeu telegrafisch verslag van meer dan twee kolom kleine drukmaar Maandagavond zijn te Londen twee negers, die in een tingeltangel waren opgetreden, op straat door het jan-hagel aangevallen ,/omdat Johnson t had gewonnen." Een van de aanvallers werd gepakt en kreeg gisteren 12 boete. Preek een wereld, die om zoo'n afzichtelijke bokspartij a! t andere vergeet, nu eens den wereldvrede aan I verzuchtte Stead dezer dagen. Merkivaardige \etaalmiddelen. Door de bewoners van het tot de Karolinen betiooiende eiland Jap worden als betaalmiddel gebiuikt: dikke, steenen schijven, atwisselend van de grootte van een bord tot molensteenen van drie meter middellijn. Ook de reiziger, die door het land van de Ivoorkust trekt, krijgt daar zonderlinge betaal- middelen te zien. Een Fransch offieier heeft van Afrika s westkust komende, een en ander medegedeeld over de waarde van de geldsoorten daai. De koperen en ijzeren polsringen, die ook in het Kongo-bekken een gangbare munt- sooit zijn, worden bij kleine hoeveelheden aan den arm gedragen en zijn 20 centimen per stuk waardvan grootere betalingen maakt men pakjes ervan van 20 stuks, en 20 van die pakjes gaan in een zak, die 80 franken waard is en ongeveer GO kilo weegt. Deze polsringen worden in't groot vervaardigd in Engeland, dat, zooals men weet, ook de merkwaardige Afrikaansche werpmessen levert. In de buurt van Sinfra betaalt men met ijzeren staven van 12 tot 15 centimer lang en deze gaan in heel 't westelijk gedeelte van de Ivooikustzij zijn 5 centimen waard, iets meer of iets minder naarmate er voorraad is. Yoor grootere betalingen gebruikt men pakken van 20 stuks, die 2 kilo wegen. De bekende kau- lischelpjes zijn meer de munt van het binnen- land men krijgt er 4000 voor een 5-frankstuk. Ook het zout en de kolanoot zijn geldsoorten laatstgenoemde stijgt in prijs hoe noordelijker men komt. Langzamerhand komt het Fran'sche geld in gebruik, maar de biljetten van 5 franken door de ,/Banque de 1' Afrique occidentale francaise" uitgegeven, alleen aan de kust; in 't binnenland zijn de 2-frankstukken onbruikbaar de negers hebben een afkeer daarvan en zullen liever een kip verkoopen voor een 50-centiemstuk dan voor een 2-frankstuk. Ken menschlievende Bussische Sanger. De menschen, die bij u inbreken, gelukwen- schen, lijkt wel het toppunt van menschelijke goedbeid. In ieder geval is het een zeldzame manier om de gerechtigheid uit te oefenen. George Baklanoff, de Russische bariton, die thans aan de opera van Covent Garden, te Londen, is verbonden, houdt er beginselen van deze soort op na. De zanger, die tot een der oudste en edelste families van Rusland behoort, vernam een paar dagen geleden, dat zijn landgoederen in het gouvernement Kieff door boeren waren ge- plunderd. Hij seinde onmiddellijk om te ver- zoeken, dat er tegen de dieven hoegenaamd geen vervolging zou worden ingesteld. T°en hij echter bericht ontving, dat er toch 30 boeren waren gearresteerd, besloot Bakla noff, de zanger met het groote hart, eenvoudig naar Rusland terug te keeren, om de beklaao-- den eigenmondig te gaan verdedigen, in zqn kwaliteit als gediplomeerde aan de Peters- burgsche universiteit. /,De boeren eischen grond", aldus Baklanoff tot een pers-man. //Ik voel sjmpathie voor hen. Ik ben zeer ontevreden geweest, toen ik het bericht kreeg van de arrestatie van 30 boeren, die zoover zijn gegaan, dat zij mijn bezittingen aanvielen. Maar als het mij niet kan schelen, wanneer ik mijn landgoederen geplunderd zie door mannen, die in den grond brave lui zijn, dan zie ik niet in, waarom de overheid er haar neus behoeft in te steken." Gemeenteraad van Ter Neuzen. 2. Aangaan geldleening. "s" 3. Benoemen stembureaux verkiezinq lid van den Raad. 4. Omvraag. Wanneer overvloedig urinezuur zich in uw lichaam begint op te boopen, zult gij spoedig opmerken, dat iedere weersverandering uw gestel aandoet, en dat gq u op vochtige, nevelige morgens loom, dof'en prikkeJbaar gevoeit. Uw spieren worden dan stijf en rkeumatisch. Gij krijgt watergezwellen onder de oogen en in de enkels. Gij hebt pijn in de lendenen en zijden, en een ellendig gevoel in uw rug, vooral des morgens bij het ontwaken. Misschien krijgt gij ook stoornissen met de urine, neerslag of graveel in uw water. Deze verschijnselen duiden er op, dat nog erger kwalen in aantocht zijn, want boe langer bet urinezuur niet wordt verminderd, des te meer vergiffigt het uw gestel, en wanneer bet overvloedige niet spoedig door de nieren wordt uitgedreven, gaat gij lijden aan Jendenjicht, waterzucht, ontsteking van de blaasf graveel, steen, rheumatiek, bloedvergiftiging, en zullen uw nieren eel na eel vernietigd worden en laten zij bet levengevend eiwit ontsnappen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen staan de nieren op een zacbte wijze bij in bun grootsch werk om het overvloedige urinezuur af te voeren, en om het lichaam te zuiveren van de niergiften, die zoovele mannen en vrouwen zwak, ziek en moedeloos maken. Wij waarschuwen tegen namaak en maken er op attent, dat op iedere doos de bandteeke- ning van James Foster voorkomt. De eclite Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den beer A. van Overbeeke— Leunis, Westkolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1,75 voor een, of f 10,voor zes doozen. het eenige middel tegen Prijs per flacon van 230 gram f 1.van 550 gram f 2.en van 1000 gram f 3.50. Hoe grooter flacon hoe voordeeliger dus! Verkrijgbaar bij de bekende ver- koopers en de meeste Drogisten en Apothekers. Centraal-Depot L. I. AKKFR, ROTTERDAM. Gediplomeerde speeialisten voor Mond- en Tand- ziekten. Dagelijks te raadplegen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Bagattenstraat 38, GENT. (2 miniiten van de Zuidstatie) Bekroond op de Beleefd aanbevelend. Sfatiesiraai §3, ST. NICOLAAS. Neus-, Keel- en Oorziekten, Heelkunde, Breuken, Vrouwenziekten enz.alle soorten van operation. Consulten dagelijks van 8 tot 10 men, Dinsdag en Zaterdag uitgezonderd. Geueeskundig Cabinet te GENT. 04 Bagatteustraat 04. Raadpleging door Doktor specialist der Zondag, Dinsdag en Yrijdag van 9 to) 12 are. Genezing van SHier*- en ISIaas- ziekten, Y^oebel water, en alb versche en verouderde geheisne fen, trsrzwakking, ziekten. Specialist Tandmeestep, Ottogra'clit 17 (bij de Yrijdagmarkt) GENT. Raadplegingen van 8 tot 5 are, behalve des Donderdagsmorgens. Behandeling zonder pjjn. Alle soorten van Kunsttanden. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 9 Juli 3.19 3.41 Zondag 10 4.4 4 24 Maandag 11 4.47 5.8 Dinsdag 12 5.30 1 5.54 Woensdag 13 6.17 1 0.41 Donderdag 14 7.5 i 7.31 Yrijdag 15 7.59 8.29 Statiestraat 19, St.Nicolaas(Waas). Heeren-Costames, geheel gemaakt, vanaf 13,50, 15,50, 19, 25, 32, en 38 francs. Naar maat in alle soorten van stoffen vanaf 39 tot 125 francs. Kinder-Costumes, zeer schoon gemaakt vanaf 3,50 tot 25 francs. Dames-Blousen en Bovenrokken Pelerines en Ruchen Zomennantels, alles van goede kwaliteit en aan de laagste prijzen. TVomt asiexi. oil oordoelt. Vrije Ingang. Waste Prijzen. Vergadering van Donderdag 7 Juli 1910. A oorzitter de heer A'isser, wethouder. A'erder aanwezig de heeren Dees, Wieland, De Jager, scheele, Lensen, De Feijter en Van de Ree. Afwezig de burgemeester wegens andere ambtsbezig- heden, benevens de heeren Moggre, Drost, lverkhoven en De Bruyne. Een vacature. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der vergadenngen van 2 en 9 Juni 1.1., die worden goed- gekeurd. Daarna stelt de A'oorzitter aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer Moggre, waarbii deze bericht door ongesteldheid de vergadering niet te kunnen bijwonen. Aangenomen voor kennisgeving. I». Door Burg, en Weth. wordt aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1909. Dit zal worden gedrukt en aan de leden toegezonden. c. Een missive van Gedep. Staten van Zeeland, dd. T7 Juni 1910, waarnevens wordt toegezonden een uittreksel uit Hr. Ms. besluit van 2 Juni 1910, no. 39, houdende goedkeuring der door den Raad bfepaalde, heffing van loon voor het ruimen van privaatputten en -tonnen, tot 1 Juli 1914. Aangenomen voor kennisgeving. d. Proces-verbaal van de door Burg, en Weth. op 24 Juni 11. gehouden kasopneming bij den gemeente-ont- vanger, waarbij is gebleken dat over de dienstjaren 1909 en 1910 is ontvangen eene som van 127,528,45, en, blijkens voorhanden zijnde bewijzen van uitgaaf, uitge geven eene som van f 124,597,59, zoodat meer ontvangen dan uitgegeven is J 2930,86, welk bedrag in kas was. Aangenomen voor kennisgeving. De heer ATan de Ree vraagt wanneer de onder c ver- melde heffing in werking is getreden. De A oorzitterTerstond nadat de machine na de rei- niging daarvan en van het schip weer in werking is gesteld. e. De rekening van het bestuur der gemeente brand- weer over 1909. De ontvangsten hebben bedragen /623,10i, de uitgaven 560,49, het goed slot alzoo 62,61*. Deze rekening zal worden gesteld in handen der com- missie te benoemen voor het nazien der gemeenterekening enz. F. Een schrijven van het Burgerlijk Armbestuur waar- in dit college ter voorziening in de daarin bestaande vaca ture voor benoeming aanbeveelt de heeren R. Scheele en A. Moggre. De Voorzitter deelt mede dat de heer Moggre aan zijne kennisgeving van zijne afwezigheid nog toevoegt, dat eene benoeming tot lid van het Armbestuur niet door hem zal worden aanvaard, daar zijne drukke bezigheden hem dit beletten. De heer Scheele verklaart eveneens dat eene eventueele benoeming niet door hem kan worden aangenomen ieder- een kan nagaan dat zijne zaken hem dat beletten. De leden van het armbestuur die hem kwamen vragen, waren daarvan zelf overtuigd en hij kan daarom niet begrijpen dat men hem nog aanbeveelt. De heer Dees uit zijn spijt over deze mededeelingen hij voorziet dat op die wijze niemand der leden zich nog beschikbaar zal willen stellen en dat is toch gewenscht. De heer Wieland acht, met andere leden het Armbestuur eene noodige instelling. Hij wijst op den heer De Bruijne, als kunnende voor eene benoeming in aanmerking komen en het mogelijk wel zullende aannemen. Deze is zegt hij j°ng lid en weet van al die dingen nog niet zoo veel af. De heer Scheele U zult met zoo te spreken de menschen afschrikken»van al die dingen" zou lijken oferbepaald bezwaren aan verbonden zijn en dit is toch niet het geval. Voor mij maken alleen mijn eigen zaken de aanneming eener benoeming onmogelijk. De heer Dees merkt op dat nog geen benoeming heeft plaats gehad en de heeren dus eigenlijk ook nog niet kunnen bedanken. Tot stemming wordt overgegaan en met 7 stemmen benoemd de heer Moggre. De heer Scheele verkrijgt 1 stem. De Voorzitter hoopt dat de heer Moggre, wien van de benoeming kennis zal worden gegeven, bij nadere over- weging deze zal aannemen. Een adres van J. F. van Fraeijenhove waarin deze verzoekt hem vergunning te verleenen voor het maken van een erker, aan het woon- en winkelhuis no. 43 in de Noordstraat en de Bakkerijstraat, waarvan een klein deel ongeveer 0,25 M2 boven laatstgenoemde straat zal komen.' De A'oorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor, het verzoek in te willigen, onder voorwaarde dat de verzoeker jaarlijks eene retributie betalen zal van 50 cent. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. IiDe begrooting der Ivamer van Koophandel en Fabrieken voor het jaar 1910, op een eindcijfer van f 180,50. Deze begrooting zal worden gesteld in handen der com- missie voor het nazien der gemeentebegrooting. i. Een adres van A. J. de Vos, particuliere te Ter Neuzen, welke verzoekt haar voor de vergrooting van de keuken, behoorende bij het perceel le Kortestraat no. 10, ontheffing te verleenen van de bepaling in art. 28 der bouwverordening. De gemeentebouwmeester rapporteert hieromtrent dat de bestaande open ruimte achter het gebouw voor het grootste gedeelte zal worden bebouwd. Volgens het ingezonden plan is de oppervlakte van het perceel (zonder de stoep) ongeveer 49,75 M2. en van het onbebouwd gedeelte pl'.m. 11,25 M2. De oppervlakte van het bebouwde deel zou dus worden pl.m. 38,50 M2. Het een derde deel daarvan is pl.m.'12,83 M2., zoodat er 1,58 M2. open erf te weinig zal zijn. De heer Wieland Dat is maar een klein verschil. De VoorzitterOmdat het zoo weinig verschilt stellen Burg, en Weth. voor het verzoek in te willigen. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. De Burgemeester komt ter vergadering en neemt de leiding over. De A oorzitter, herinnerende aan verschillende vroegere raadsbesluiten tot uitvoering van werken, waarvan de kosten zouden worden gedekt door eene leening, stelt namens Burg, en Weth. voor over te gaan tot het sluiten eener geldleening van f 7600, en zulks ter bestrijding van de navolgende uitgaven maken erfscheiding (muur aan het erf van den heer M. de Jonge f 75, grond voor dempen gemeentehaven f 325, aanleg riool in de Dijkstraat f 450, stichten onderwijzerswoning aan school C f 5500, maken oprit te Sluiskii f 150, maken voetpad aan het station te Sluiskii f 150, plaatsen urinoir te Sluiskii f 150, aanbrengen verbeteringen aan het schoolgebouw te Sluiskii 800. De heer De JagerHet ligt toch in de bedoeling om, als voor den bouw der onderwijzerswoning en voor de verbeteringen aan de school te Sluiskii subsidie van het Rijk ontvangen wordt, het bedrag dier subsidie terstond voor aflossing van het geleende kapitaal te bestemmen? De oorzitter: Daartegen is geen bezwaar, want in elke leening wordt opgenomen de bepaling, dat er naar ver- kiezmg meer dan het bepaalde bedrag mag worden afgelostv D De heer De Jager is hiermede voldaanhij stelde de vraag omdat, wat hij wenscht, mogelijk op bezwaren zou stuiten. De V oorzitter merkt op, dat er in zooverre bezwaar is dat het af te lossen bedrag altijd een jaar te voren moet worden vastgesteld in de begrootipg en dat men pas onge veer een half jaar na het jaar waarover de begrooting loopt, weet waarover men besehikken kan en of er geld over is. Dat is een gevolg dat de rekening niet met Januari kan worden afgesloten. In elk geval is het ook de bedoeling van Burg, en Weth. om zoo spoedig mogeliik de leening af te lossen. De heer Aan de Ree vindt het nog al kras, om voor verschillende posten, als in het leeningsvoorstel voorkomen, geld te leenenom een voorbeeld te noemen f 75 voor het maken van een scheidingsmuur bij den heer De Jonge. De begrooting wordt toch met eenige ruimte op- geinaakt en het komt hem voor dat enkele der genoemde uitgaven wel uit de gewone rekening zouden kunnen worden bestreden. De A oorzitter: De posten der begrooting worden krap geraamdmen weet vooraf niet of er wat overschiet. De heer Dees En u weet dat de ontvangsten wel eens tegen vallen, dat van den hoofdelijken omslag, door de oninbare posten, nooit ontvangen wordt wat daarvoor ge raamd is. De heer De JagerAls we de onderwijzerswoning aan school C er af rekenen, waarvan de raming 5500 be- draagt, wordt voorgesteld f 2100 te leenen voor werken die niet op de begrooting staan. Hoeveel zal jaarlijks worden afgelost De A oorzitter: Gewoonlijk wordt afgelost in 25 jaar, dat is dus f 300 'sjaars, waaraan dan wordt toegevoegd de bepaling »of zooveel meer als waartoe de Raad zal besluiten." Na nog enkele opmerkingen wijzigt de A'oorzitter het voorstel dat daaruit vervalt 75 voor het maken van de muur en de som voor grond met 25 vermindert, waar- door het te leenen bedrag tot J 7500 wordt teruggebracht. De rente wordt bepaald op hoogstens 4J pCt. Dit voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. Op voorstel van den Aroorzitter worden de stembureaux voor de aanstaande stemming voor een lid van den gemeen teraad op 15 Juli a. s. met algemeene stemmen benoemd als volgt Stemdistrict I (raadzaal). A'oorzitter de Burgemeester plaatsvervanger A. A'isser; leden R. Scheele en J. J. de Jager; plaatsverv. Jac. «Van de Ree en G. AVieland. Stemdistrict JI (Sluiskii). Voorzitter D. J. Deesplaatsverv. J. Risseeuwleden A. P. de Aros en Th. A. L. van de Bilt; plaatsverv. J. A'ermeulen en A. Kooman. Stemdistict III (Java). Voorzitter J. de Feijterplaatsverv. A. Moggreleden S. van Rees en D. Tolhoek plaatsverv. J. de Bruijne en A. J. Tazelaar. De heer Aan de Ree heeft de vorige vergadering gevraagd naar de trap aan den Pelmolengangtoen is verbetering toegezegd, maar hij heeft daarvan nog niets bemerkt. De A oorzitter antwoordt dat in elk geval order is gegeven voor het maken van dien trap. De heer Dees deelt mede dat het werk nog niet is uitgevoerd omdat gebleken is dat de steenen van de haven niet gebruikt konden worden en dit dus op eene andere wijze moet geschieden, waartoe thans ook reeds maat- regelen zijn getroffen. De heer A an de Ree verklaart zich voldaan, daar uit de mededeelingen blijkt dat het werk. zal uitgevoerd worden. De A oorzitter sluit hierna de openbare zitting en gaat over tot het houden eener vergadering met gesloten deuren. KlINSTNUVERHEIC M II I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 2