Gemengde berichten. Laatste berichten. Hoogwatergetij te Ter Neczen. BUBGEBLIJKE STAND. »Sedert Zaterdagmiddag 12 uur wordt uit de echtelijke woning aan de Lambrechtstraat te Middelburg vermist de 36jarige metselaar P. K. De man was gekleed in grijs kostuum, dito pet en hooge rijgschoenen. De vermiste is 1,70 lang, mager, bleek van gezicht en heeft een rossige knevel. Ondanks de pogingen der politie, is nog geen spoor van K. gevonden. Burg, en Weth. van Yerseke hebben be- sloten bij wijze van proef een gedeelte van den grintweg naar Kruiningen ter lengte van onge veer 300 M. met koolteer te verharden, en wel het gedeelte van af het dorp tot aan den AVelleweg. Dit is ongeveer het slechtste stuk van den heelen weg. Ue heer Jansen en zijn echtgenoote mej. Scbuvt, te Alkmaar, herdenken heden hun 20- jarig huwelrjksfeest. Het feit zou niet vermeldingswaard zijn, ware het niet, dat Jansen zijn vierde vrouw en zijn echtgenoote haar vierde man heeft. Naar aanleiding van het vinden van kleedingstukken in het Haagsche Bosch nabij de Maliebaan, is gisteren te 's-Gravenhage met politiehonden gespeurd. Een hond werd door middel van een gevonden schoen //lucht gegeven en het dier bracht toen zijn geleider naar den kleinen vijver bij de Societeitstent. Door politie- agenten werd daarop het vjjvertje afgedregd, doch zonder resultaat. Daar men vermoedde, dat de hond zich vergist had, gaf men een tweeden politiehond //lucht en ook dit dier bracht zijn geleider naar den kleinen vrjvei langs denzelfden weg, dien zijn voorganger had genomen. Ten tweeden male werd nu de vijver afgevischt, doch ook nu werd niets gevonden. Voor alle zekerheid werden de honden nogmaals gebracht op de plaats, waar de kleedingstukken waren gevonden en wederom kozen zij denzelfden weg als de beide vorige malen. De vorige week gleed een werkman te Hoorn bij het vervoeren van een betonjjzeren regenbak van den wagen af, waardoor hij tus schen bak en wiel bekneld geraakte. lenge- volge van de bekomen verwondingen is hij gisteren overleden. Te Maastricht is Maandagmorgen om 11 uur even buiten de Tongersche poort door de stoomtram een jongen van 5 jaar oveneden. Het kind was terstond dood. Al spelende is het 3jarig kindje van den heer S. den Baars te Melissant (Z.-H.) nabij de ouderlijke woning in eene diepe sloot geraakt en levenloos daaruit opgehaald. Een kermisreiziger heeft pogingen aan gewend te Zwaagdijk (N.-H.) een kind te ont- voeren. Gelukkig werd zijn pogen tijdig ontdekt. De man wist te ontkomen. Zondag speelde de jongen V. te Breda met zijn vriendjes //bok sta vast". Hij nam zijn sprong te groot, kwam met het hoofd tegen een muur, waardoor een hersenschudding ontstond. Gisteren is hij aan de gevolgen overleden. Te Bellingwolde (Gr.) is Maandagmorgen uit de vaart het lijk opgehaald van de vrouw van F. S., die sedert den vorigen dag vermist werd. Te Haarlemmermeer is Maandagmiddag een driejarig kind van zekeren A. te water geraakt en verdronken. Maandagmiddag is te Utrecht in den Weerd- singel een schippersknecht bij het voortbewegen van een bootje overboord geslagen en verdroDken. A. v. IJ., te Tiel, een zestigjarig man die Donderdag door een val van een fiets een schedelbreuk kreeg, is Dinsdag aan de gevolgen daarvan overleden. Het lijk van het 22jarig meisje uit Vlis- singen, dat sedert Woensdag werd vermist, is in het kanaal door Walcberen4 onder Middelburg, opgevischt. Maandagavond heeft te 's Gravenhage op den hoek van de Van der Vennestraat, ter hoogte van de daar gevestigde politiesectie, een ernstig ongeluk plaats gehad. Een 14jarige jongen stond met kameraadjes te spelen en week, zooals jongens meer uit baldadigheid doen, eerst op het laatste oogenblik uit voor een aan- komende taxi-auto. De jongen week echter uit in verkeerde richting en werd door de auto overredeu, met zoo noodlottig gevolg dat bij in zeer bedenkelijken toestand naar het gemeente- i ziekenhuis werd vervoerd. Men heeft te Amsterdam tegenover een geacht en bekwaam man een onhebbelijke grap uitgehaald. Zaterdagochtend kreeg prof. J. Rotgans een telegram uit Apeldoorn, geteekend //Pot, hofarts", waarin werd kennis gegeven, dat Z. K. H. Prins Hendrik, 's middags te twee uur, een bezoek zou brengen aan het Binnengasthuis. Natuurlijk werd alles in gereedheid gebracht om den Prins een waardige ontvangst te hereiden en 's middags wachtte men het hoog bezoek. Toen daarvan niets kwam, begreep men het slachtoffer te zijn geweest van een ongepaste grappenmakerij. Vrouw S., te 's Heerenberg, werd dezer dagen door een wesp gestoken. 't Hierdoor ontstane verzwerinkje werd door haar openge- krabd, waardoor bloedvergiftiging ontstond. Zij is aan de gevolgen overleden. Vermoedelijk tengevolge van boos opzet zijn Maandagnacht 8 van de 12 opzetplaatsen der steenfabriek van den heer Van Dusseldorp te Zennewijnen bij Tiel onder water gezet. Millioenen steen, die daarop te drogen lagen, liggen als modderbrokken er neer. Bij droog weer duurt het minstens drie weken, eer de plaatsen weer bruikbaar zijn. Een groot deel van de 50 werklieden zijn daardoor buiten werk. De gasmotor, die de sloot drooghoudt, waarin zich 's nachts het kwelwater ter hoogte van eenige centimeters verzamelt, had totZondagavond laat gewerkt. Te Augustenusga (Friesland) heeft Zon- dagavond, na aankomst van een plezierbootje dat een reisje gedaan had, waaraan verschillende geheel-onthoudersvereenigingen deelnamen, een vechtpartij plaats gehad, uitgelokt door personen, die onder het gebruik van een sterken boirel zich reeds te voren aan de slootkanten hadden opgesteld. Er werd geschoten en een persoon door een der woestelingen in de onmiddellpke nabijheid zijner woning ernstig verwond. De vermoede- lijke dader werd gearresteerd. Op de in beslag genomen revolver bevonden zich vijf ledige patronen. C. J. Carriere, te Hoek van Holland, schrijft over een slimme hond z/Toen de Nieuwe Waterweg te Hoek van Holland nog slechts een nauwe vaargeul was (het zal in de jaren even na 1870 geweest zijn) woonde een der hoofdopzicbters van den watei- staat, de heer L., aan de Noordzijde daarvan. Genoemde heer had een hond, die met zijn baas heel vaak per roeiboot naar de overzijde o-iug. Maar dan gebeurde het wel, dat de hond weer naar huis wilde, omdat hij zich veiteelde of naar zijne soortgenooten verlangde. Althans hij wachtte niet op de boot van zijn baas maar zwom weer naar den overkant. Kort daarop merkte nu de heer L., dat de hond, als het vloed was en het waterMus naar binnen stroomde, een eind naar beneden liep en daar overzwom, terwijl hij bij ebbe een eind naar boven liep. In den beginne was hij dikwijls op een onge- legen plaats aan wal gekomen en" nu had de hond er dit op gevonden, om dicht bij huis den oever te bereiken." Maandagmiddag werd van de sleepboot Adsistent (kapitein J. J. Smit), liggende binnen de pieren te IJmuiden, gezien dat een vlet, ruim 150 M. buiten de pieren, waarin twee jongelieden aan het zeilen waren, omsloeg en dat de jongelui met moeite op het omgeslagen vaartuig wisten te klimmen. Onmiddellijk zee kiezende. gelukte bet aan de bemanning van de sleepboot door middel van een lijn de twee drenkelingen binnen boord te halen en van een wissen dood te redden. Een handig Haarlemsch barbier bedacht geen kwade reclame. Hij heeft nl. het plafond in zijn scheersalon disponibel gesteld voor zakendrijvendepersonen,die, tegen een jaarlijksche vergoeding, van een gedeelte gebruik kunnen maken door er een reclame op te laten scbilderen. Zit men nu in den scheerstoel, dan ziet men naar het plafond en natuurlijk ook tegen de reclames. De dokter, die geen losgeld had gezonden, heeft telefonisch bericht ontvangen dat het kind is gedood, en dat nu zijn ander zoontje aan de heart zou komen, en daarna hij zelt. Vermoedelijk heeft men ook met dat al- schuwlijke genootsch^p te doen in het volgend g8De gebroeders Binetti, hankiers te Palermo, hadden, een dreigbrief ontvangen, waarbp een som van 100.000 fr. geeischt werd. De heeren Binetti gaven geen antwoord en Zondag ont- plofte een bom voor hun villa, die daar en in andere villa's groote schade aanrichtte. schuldigen zijn niet ontdekt. Op den openingsdag van de groote vlieg week van Champagne op het veld van Betheny bij Reims had de vlieger Wachter reeds onder veel toejuicbingen een 100 kilometers gevlogen, toen hij eenskiaps van een hoogte van 200 meter met toestel en al als een steen naar be neden kwam gestort. De ongelukkige was op slag dood. Zijn vreeselijk verminkt lichaam werd naar de verbandplaats van 'fcRoode Kruis gedragen. Zijn vrouw en zijn dochtertje van 5 jaar bevonden zich op het terrein toen het ongeluk gebeurde. Niet te beschrijven tooneelen hadden toen plaats. Het ongeluk moet te wijten zijn aan het breken van spandraden, want men zag eenskiaps een vleugel totaal omplooien, stukken linnen er afscheuren en het toestel toen plotseling naai beneden storten. Op de lijn van Vincennes werd in de tunnel Saint Mande aan de noodrem getrokken en men vond in een coupe eerste klasse een dame, wier gelaat met bloed was bedekt, be- wusteloos, zoodat men eerst meende dat zij dood was. Aan het station Rewilly werd de wewonde in het bureau van den chef verpleegd en deed zij, bijgekomen, het verhaal van den aanslag. Haar aanrander was een elegante jonge man, tegen wien zij volstrekt geen wantrouwen had gekoesterd. Eerst in de tunnel viel hij haar aan. Zij verdedigde zich krachtig en kon zich een oogenblik losrukken en aan de nood rem trekken. Toen was hij aan de andere zijde uit de coupe gesprongen. Later bleek dat de vluchteling was overreden door een trein van den anderen kant. Men vond zjjn lijk op de rails en uit zijn papieren bleek dat men te doen had met een tandarts uit Paiijs, van zeer slechte reputatie, die steeds aan geld- gebrek leed en ook ditmaal dus zeker weer in verlegenheid was. Zijn slachtoffer schijnt gelukkig niet gevaarlijk gewond. 's Gravenhage, 6 Juli. Hedenmorgen wer den alhier op het concours-hippique, tijdens het defileeren van de prijswinners, de heeren Ph. J. van Dixhoorn, F. C. Zonnevijlle en F. Dekker >z., alien van Axel, op de tribune genoodigd en aan Z. K. H. Prins Hendrik voorgesteld, die ze ieder afzonderlijk toespiak. In het nummer koudbloedhengsten van Belgiseh of Belgiseh gekruist ras werd de le prijs toe- gekend aan de hengstenvereeniging ,/De Toe- romst" te Axel, voorts eene eervolle vermelding aan genoemde vereeniging en aan de vereeniging z/Eigen Hulp" te Axel. In het volgende nummer, wedstrijd voor koudbloedpaarden, van Belgiseh of Belgiseh gekruist ras, toebehoorende aan Nederlanders, bij welk nummer Prins Hendrik juist op het terrein verscheen, werd de le, de 2e en de 3e prijs toegekend aan den heer Ph. J. van Dix hoorn te Axel en eervolle vermeldingen aan den heer Ph. J. van Dixhoorn voornoemd en aan den heer P. Dekker Fz. te Axel. Middelburg. Door de maatschappij tot ex- ploitatie van Staatspoorwegen is bepaald dat op de Donderdagen van 14 Juli tot 8 September een extratrein zal loopen van Vlissingen naar Middelburg om 11.05 uur welke aanslmting geeft op de prov. boot van Breskens. Des middags zal te 3.17 een extra trein van Middel burg naar Vlissingen rijden aansluitende op de boot van 3.43 naar Breskens. Zulks wordt gedaan om de Belgische plezier- reizigers in de gelegenheid te stellen langer op de markt te Middelburg te verblijven. Het Rjk van den man uit Middelburg die vermist werd, is hedenmorgen uit het kanaal opgevischt. Hij laat een vrouw met 5 bnderen achter. Aken. Hedenmorgen om kwart over 7 uur hep nabij het station Templerbend de personen- trein van Luik, waarmede Belgische arbeiders werden vervoerd, op een leegstaanden Holland- schen trein waardoor een hevige botsingontstond. De goederenwagen van den personentrein werd versplinterd en de eerste wagon einstig beschadigd. Ruim 20 personen werden gekwetst waarvan 6 levensgevaarlijk. Men wyt het ongeluk aan de gladherd der rails waardoor de trein door het onveilig signaal reed. Een pianovervoerder te Luik werd, terwjjl hij met opgestroopte mouwen in zijn stal zpn paard verzorgde, door een groote vlieg in den arm gestoken. Daags nadien was de arm sterk gezwollen. Een dokter werd geroepen, de man werd naar het gasthuis gebrachttwee dagen nadien was hij een lijk. Uit Cleveland (Ohio) wordt gemeld dat Maandagmiddag een sneltrein 25 mijlen be- zuiden Dayton tegen een goederentrein inreed De eene locomotief drong door een wagen ge heel gevuld met vrouwen en kinderen. Ver- scheidene andere wagens werden uit de rails geslingerd. Er zijn 31 lijken gevonden87 personen hebben letsel bekomen. Ook de jongste kinderroof van de Mano Nera te New-York is geeindigd met een moord. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag Vrij dag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 8 9 10 11 12 13 Juli 1.44 2.31 3.19 4.4 4.47 5.30 6.17 2.8 2.55 3.41 4.24 5.8 5.54 6.41 verbreide soort is daar de Rijselaar ("V laanderens) en de cultuur van deze soort neemt nog toe, omdat ze meer fezocht is bij de }3elgen en minder vatbaar voor de ziekte. In het oostelijk deel, vooral in het land van Axel, worden meest Rijselaars en Watten verbouwd. Beide soorten zyn treel van vleesch. De Watten hebben meer putten dan de Uiiselaars. Bovendien boudt de laatste soort zich in bet voorjaar zeer larig goed en staat in kwaliteit boven de Wat. De Wat maakt den indruk van versleten te zyn. De opbrengst gaat achteruit en de soort is zeer vatbaar voor de gewone ziekte en de krul. Ook de Rijselaar wordt echter nog al gauw ziek. Beide soorten zijn vrij yroeg riip nl. ongeveer half Juli. In de laatste jaren zijn m Zeeuwsch-Ylaanderen op verschillende plaatsen proeven genomen met Eigenheimer, Bravo en Industrie. De ver- liouw van Eigenheiniers neemt toe, hoewel geklaagd wordt, dat deze soort verbastert. De Bravo vindt men bier te klein van stuk. Over de Industrie kail nog geen beslist oordeel worden uitgesproken. Somtijds is deze aardappel wit en somtijds geel van vleesch, waarschijnlijk een gevolg van verschillende herkomst van pootgoed. Het pootgoed, direct van den kweeker Modrow geimporteerd, bevalt beter dan dat uit Belgie ingevoerd. Het kweeken van nieuwe aardappelsoorten door kruising wordt tot dusverre in Zeeland niet toegepast. Wei wordt bier en daar getraeht door selectie de bestaande soorten te verbeteren of althans achteruitgang van hare eigen- scliappen tegen te gaan. Het meest bestaat deze sorteering in het merken van de krulzieke planten, eventueel ook bastaards en zwakke stoelen, door er een stokje bij te steken en daarvan geen poters te nemen. In de omgeving van St. Annaland op Tholen en van Westkapelle op Walcheren is dit vooral bij de kleine verbouwers bijna algemeen gebruikelijk. Ook sorteeren sommigen de poters naar vorm en kleur. Ten slotte zijn er nog zeer enkelen in de omgeving van St. Annaland begonnen met enkele stoelen, die uitmuntten door ontwikkeling, gezondheid en opbrengst af te zonderen en hiervan de knollen als pootgoed te gebruiken. De voorloopige resultaten van deze sorteering zijn goed. In sommige streken wordt voorts meer of minder ge- regeld onderling van pootgoed verwisseld of worden poters van elders betrokken, o. a. op Zuid-Beveland. Ten slotte kan nog worden opgemerkt, dat ieder jaar enkele Rijksproefvelden in de verschillende deelen der provincie gebruikt worden voor den yerbouw van eenige aardappelsoorten, ter vergelijking met de inheemsche soorten. Door die proefvelden is o. a. betorderd de invoer ■van pootgoed van Eigenheimers en Industrie. Te Axel is sinds een paar jaar door de Vereeniging van oud- leerlingen van Landbouwcursussen in Zeeuwsch-\ laanderen, Oostelijk deel, opgericht een Centraal Aardappelproefveld, >dat jaarlijks een rijkssubsidie van f 100 ontvangt. Dit proefveid heeft tot doel het verkrijgen van een of meer aardappelvarieteiten, die in opbrengst, in handelswaarde en weerstaiidsverrnogen tegen de aardappelziekte de Wat ten en Rijselaars overtrelfen. Men zal tracliten dit doel te bereiken door to. eerie vergelijking der inheemsche soorten met andere 2o. selectie der inlieemsche soorten 3o. zaaiing van inheemsche soorten 4o. kruising. Over eenige jaren zal kunnen blijken, of dit proefveid aan het doel beantwoordt. De op de Zeeuwsche eilanden verbouwde aardappelen worden voor het grootste deel verscheept naar de groote steden in Holland, vooral naar Amsterdam en Rotterdam en van daar soms ook naar het buitenland, vooral Engeland en Belgie. In den handel in aardappelen is eene groote verbetering gekomen sedert de aardappelen algemeen bij het gewicht, per 70 of per 100 K.G., verkocht worden. Daardoor is eene belangrijke bron van oneenigheid tusschen Standelaar en verbouwer uitgeschakeld. Dit neemt niet weg, dat er ook in deze provincie veel over den handel igeklaagd woidt. In de meeste streken worden de aar dappelen opgekocht door commissionnairs en de klacht, dat het gehalte van deze lieden dikwijls te wenschen ■overlaat, dat zij chicanes maken, als de markt terugloopt, «lat de solide handelaren zich soms acliter deze eommis- sionnairs verschuilen, dat omgekeerd de landbouwers, wannper de markt na het sluiten van den verkoop terug loopt, trachten den koop te ontduiken, door niet volgens monster te leveren, worden ook hier in meerdere of mindere mate vernomen. Op sommige eilanden als 1st. Philipsland en Zuid-Beveland hoort men deze klachten minder, op andere daarentegen meer. Op sommige eilanden o. a. Schouwen-Duiveland worden de aardappelen opgekocht door schippers, die met hunne schepen overkomen groote partijen tegelijk laden en deze naar de groote steden of ook wel naai Belgie. of Duitsch- land brengen. De kleine partijen worden dan per beurtschipper naar Rotterdam verzonden. Op Noord- Beveland koopen de beurtschippers zelf wel de aardappels en zenden daartoe hunne eigen zakken aan de verbouwers, die daarvan soms misbruik maken door de aardappelen slecht te sorteeren. Van uit Zeeuwsch-Ylaanderen worden de meeste aard appelen verzonden naar Belgie. De aardappelen worden opgekocht door kleine kooplieden, die ze weder verkoopen aan handelaren in de groote Belgische steden. Hier zijn de klachten over den handel zeer algemeen. Een groot deel van de opkoopers ontbreekt het aan soliditeit en aan bekwaamheid en met hunne afnemers in Belgie schijnt het dikwijls niet veel beter gesteld te zijn. In Zeeuwsch- Ylaanderen komt het nog dikwijls voor, dat de aardappelen reeds vroeg te velde per gemet worden verkocht. In dat geval worden de aardappelen door de koopers gerooid. ■Overigens geschiedt de verkoop per 100 Iv.G. De bovenvermelde misstanden in den handel doen aan den naam van het product ongetwijfeld groote schade. In verband daarmede heeft de Rijkslandbouwleeraar met verschillende handelaren en verbouwers de vraag besproken, op welke wijze daarin verbetering gebracht zou kunnen worden. Ware de aardappelhandel georganiseerd, zooals b. v. de uienbandel door de Itotterdamsche vereeniging van Fruit- en Groentenexporteurs, dan zou het mogelijk zijn, dat door vertegenwoordigers van den handel en van den landbouw algemeene bepalingen voor den handel werden vastgesteld. Onder de gegeven omstandigheden schijnt het echter niet mogelijk hier iets dergelijks tot stand te brengen. Het grootste bezwaar is, dat het aantal der commissionnairs in aardappelen veel te groot is en dat de meeste weinig of geheel niet kapitaalkrachtig zijn. Craanir. Huwelijks-voltrekkingen. 3Juni. Alphonsus van de Yoorde, oud 21 j., jm. en Louisa Rosalia van Poorten, oud 22 j., jd. 10 Jum. Jan Irancies Leeraert, oud 24 j., jm. en Emile Dorothea Yerdurmen oud 2r j., jd. 17 Juni. Petrus Francies Maas. oud 2/ j., jm. en Claris Catharina Cornelis, oud 28 j., jd. Geboorten. 8.1uni. Ludovicus Polijdorus z van Josephus Man^nus en van Maria Christina Picavet. lOJum. Lloro- thea Louisa, d. van Petrus Marharius Staal en van Sophia Louisa Blondina Harends. 11 Juni. Elza Jolianna, d. van Jan Francies de Koning en van Leome Dankaert. 20 Juni. Rosalia Coleta d. van Petrus Augustmus Buys en van Maria Catharina de Bijcke. Overlijden. 11 Juni. Anna Maria de Maat, oud 58 j., echtg. van Jacobus van Mol. Honteniase. Huwelijks-aangiften. 24Juni. Alphonsus Jacobus Buijs, oud 32 j., jm. en Matlulde Maria van ICHuwelijks-roltrekiingen14 Juni. Ilonore Petrus Pateer, oud 24 i., jm. en Maria Louisa Bruggeman, oud 23 J., jd. Geboorten. 17 Juni. Petrus Jacobus, z. van Alphonsus Baart en van Maria de Dalie. 18 J uli. Augustus Ludovicus, z. van Alphonsus Saman en Blondma Maria Strydonck. 26 Juni. Maria Louisa, d. van Pieter Irancies de Bruyn en van Rosalie Broekaart. 29 Juni. Aloysius Petrus, z. van Petrus Constantinus Jonkheijm. 30 Juni. Constantmus Jacobus z van Josephus Bogaert en van Rosalia Hemelaar. Overliiden. 20 Juni. Johannes Buijs, oud 73 j., weduwn. van Elizabeth Tuijn. 24 Juni. Maria MiUenaar, oud 26 i. d. van Maarten en van Wilhelmina Adriana de Zwart. 25 Juni. Maria Anna van Puijvelde, oud 74 j., echtg. van Jacobus van Huffel. 26 Juni. Anna Catharina Janssen, oud 71 j., echtg. vail Judocus Baart. 7

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 3