LandbouwberichtBn. Gemengde berichten. Predikbeurten. I M w'f hoS'"' hel °iel ffiee''"J" het feest op te Iuisteren, doch niet om wedstrijd te houden in het elkaar ,/overblazen." af wij king, die ons uit de pen moest, zi] gemeld dat de stoet op haar geheelen weg onde" dedgl°°te belaD°8telling der ingezetenen Nadat de stoet was ontbonden vingen de verschillende wedstrijden aan, nl. ,/vogelpik" op den Molendrjk, ,/poppengooien" in de Noord- straat, „nngrijden met hindernissen" in de Noordscraat en op het Sehoolplein, in de Heeren- s laat e wedstrijd in //balwerpen" voor dames. eze wedstrijden werden door de verschillende muziekgezelschappen opgeluisterd. ^ooial werd door de deelnemers druk deel- genomen aan het poppeugooien, waarvoor een rgwiel als le prijs was uitgeloofd. Al was het bezoek niet zoo druk als voor- gaande jaren, zoo mag dit toch bevredigend heeten. Er zijn 1049 kaarten van deelneming mtgegeven. Ondei de deelnemers werden 3 rijwielen ver- oot welke vielen op no. 296, in het bezit van OBiok te Hoek, no. 303, A. J. Minnebo te hilippine en no. 204, Marie Imandt te Siuiskil. piemie voor de grootste club van minstens 5 man, f 15, viel ten deel aan ,/Prins Hendrik" van Graauw, die voor de verstkoraende club, een rq wiel, aan die van Wortegem (Belgie), welke 16 uren van huis was. Aogelpik had den volgenden uitslag le pr. J 3, P. M. de Smidt, te Sas van Gent, 2e pr. 6, F. den Earner te Hoek, 3e pr. f 4, Cam. Velleman te Wynkele, en 4e pr. 2, J. van den Eeckhout te Graauw. Poppengooien. le pr. een rij wiel, P. van Gixhoorn te Hoek, 2e pr. 6, M. Rouw te ler Neuzen, 3e pr. f 4, R. Boeding te Rapen- burg, 4e pr. 2, P. Heyman te Westdorpe. Rmgsteken. le pr. f 8, Ed. Kindt te Graauw, 2e pr. 6. C. Velleman te Wynkele, 3e pr. /4, Jan Oppeneer te Hoek en 4e pr. 2," Iz. Leijsen te Hoek. V oor de dames-wedstrijd in balwerpen, waar voor kunstvoorwerpen waren uitgeloofd, werden de 15 prijzen gewonnen door de dames le pr. Kaan Le Grand, 2e pr. F. Goossen, 3e pr. J-™n»™gelen, Pr" Maria Jansen, 5e pr. Kiel, 6e pr. Steijn, 7e pr. J. de Meester, alien te Hoek, 8e pr. Fermont te Siuiskil, 9e pr. Janna Goossen, 10 pr. P. Pladdet, beiden te Hoek, lie pr. F. Faas te Siuiskil, 12e pr. Kansen te Ter Neuzen, 13e pr. J. But, 14e pr. De KrakerNieuwelink en 15e pr. G. Jansen, beiden te Hoek. Te 4 ure was op de Markt door de muziek- gezelschappen aangevangen met het geven van een concert. Dit werd geopend door het tre- zeischap van Hoek, waarna de andere gezel- schappen beurtelings eenige stukken speelden, ten aanhoore van een groot publiek, dat vooral lelangstellend was voor de uitvoering van de ler Neuzensche harmonie, ,/De Vereenic/de Werklieden". bet //Hoeksch Koffiehuis" van den heer C. Bakker werden de prijzen en premien uit- gereikt en werden ook ontvangen de besturen de; niuziekgezelschappen, waar de eere-voorzitter der wielerciub de heer M. Kaan, alien, zoowel namens de vereeniging als van de inwoners van Hoek dank betuigde voor de verleende mede- werking. Hij overhandigde verder aan elk der deel- nemende gezelschappen eene premie van 25, benevens eene fraaie bronzen herinneringsme- daille, de hoop uitsprekende nog meermalen de medewerking der aanwezigen te mogen ondervinden. De Voorzitter van het gezelschap van ,/Zaam- s ag feliciteerde de organiseerende vereeniginp*, zoowel als de gemeente, met dit welgeslaa<?d teest, waarna ook nog een hartelijk woord van dank voor de ondervonden belangstelling werd gesproken door den voorzitter van het gezelschap van Hoek, den heer Van Acker. Ondertusschen hadden in verschillende lokalen de danslustigen volop gelegenheid hun hart op te halen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. n goede orde is alles afgeloopen. //Nooit Genoeg mag met genoegen op hare werkzaam- heden terugzien. Zondag 3 Juli 1910. RIJKSPOSTSPAAiSANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekje^, uitgegeven in de maand Juli en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bjjgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijsehrijving bij hem wordeu ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt wordeu van omslagen met gedrukt adies, kosteloos aan de kantoreu der Posterpen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang in doorgebracht in folterende slapeioosheid 8edert Herbert hier geweest is, doet de blpaschap n]ij wakker blijven/^ //Als deze vreugde uwe gezondheid maar niet benadeelt, moederlief", antwoordde Traverse. U verkeert in eene vreeselijke overspannino- als gij spreekt trilfc gy en uw hart klopt zoo, d"at ik het hier kan hooren". En om aan den ge- dachtengang zijner moeder een andere richting te geven, trok hij zijn vest uit en gaf het haar met verzoek, het te herstellen. vDe zakken, lieve moeder, zijn kapot," zeide pi, //en ofschoon ik niet onmiddellijk ^evaar loop bijzondere kostbare zaken door' de eaten te verhezen, zou ik u toch willen vrac/en ze te repareereu. Ik zal intusschen het tuinhek in (Wordt vervolgd.) Pla den gs-aanoogst. De Amsterdamsche monteur A. v. d. S., werkzaam bij den heer Zimmerman, aldaar, is Donderdagmorgen te 's Hertogenbosch, terwijl hij in de labriek van den heer De Gruijter werkzaam was, dood gevallen. V. d. S. was gehuwd en vader van een talrijk gezin. Bijgeloof in 1910. Het N. v. d. D. meldt als historisch In Drente is het geloof aan voorteekens laug niet verdreven. Dit bleek dezer dagen weer in de nabijheid van Meppel, te Oosterboer, toen de landbouwer S. arbeids- krachten noodig had en een arbeider uit de gemeente Ruinen gehuurd had. De man kwarn des morgens, maar vertrok reeds des middags. De heer 8. vroeg naar de reden en kreeg toen tot antwoord //Verlejen joar toen mien zuster ziek lag, kwaam ik in een dienst, woar op 't laand een heeleboel zwarte kraaien waart en mien zuster is dood e'gaan. Nouw, in oen dienst, bint er op 't laand weer veul zwarte kraaien en nouw lig mien moeder ziek. A'k blieve goat ze vaste dood, en doarumme goa'k vurt." Brutaal. De sleeper G. V., te Rotterdam stond Donderdagvoormiddag met zijn wagen op de Wijnhaven bij de Regentessebrug. Op den wagen waren 25 baaltjes meel geladen. Eens- klaps kwam een man naar hem toe loopen en deelde hem mede, dat hij onmiddellijk bij den patroon op het kantoor moest komen. Hij zou zoo lang op paard en wagen passen. Nauwelijks was de sleeper uit het zicht, of de onbekende sprong op den bok en reed met den wagen met de baaltjes weg. Eerst begaf hij zich naar paud 5 in de Twee Leeuwensteeg, waar hij woont. Daar droeg hij zes baaltjes meel in zijn huis. tlierna reed hij verder en liet ten laatste paard en wagen in den steek. In de Eenhoornstraat bij den politieposc, zijn zij later onbeheerd op de straat aangetroffeu, toen lugen er nog 19 baaltjes op den wagen. De dief, de losse werkman .1. G., is Vj2 uur na bet plegen van den diefstal in zijn wooing aaugehouden, waar op de zes gestolen baaltjes beslag is gelegd. Hij is bij de politie opge- sloten. Dispuut met reclameborden. Onlangs is iets medegedeeld over een vreedzamen at rij d tusschen de firma Lucas Bols en de geheel- onthouders te Sneek, een strijd door middel van reclameborden. Aan de spoorlijn van Sneek naar Leeuwarden was ul. een groot reclamebord verrezen, waarop te lezen stond zeer oude jenever BOLS' en fijne likeuren. De geheelonthouders te Sneek hebben daaroj De 35jarige B., een looper van de Ontvang en Betaalkas te Amsterdam, wordt sedert Don derdagmorgen met een aauzieulijk bedrag aan wissels en geldswaardig papier vermist 186,000 en J 70,0U0). De man is vijf jaar in dienst van de Ontvang- en Betaalkas. Men denkt aan een misdrijf, daar de vermiste zeer gunstig bekend stond. (Zie Laatste Berichten.) naast dit bord een tweede geplaatst, even groot, op gelijke wijze beschilderd. En men las tlians Verstandige menschen drinken en schenken zeer oude jenever NOOIT BOLS' en fijne likeuren. Een der lezers van het Yad. schrijft nu het vervolg. Deze bestrijding kwam der firma Bols ter ooren. In edele verontwaardiging liet zij boveu haar bord zetten ,/iets anders dan" zoodat. men nu las: //Verstandige menschen drinken en schenken nooit iets anders dan Bols' zeer oude jenever en fijne likeuren." De drankbestrijders evenwel bleven ook nu het antwoord niet schuldig. Zij veranderden het woord „verstandige" in //Onverstandige". Wat nu Zal Bois weer //iets anders dan" schrappen V Zal een kandige vvijnbandelaar naast het Bolsbord een reclame laten tuaken waarop •//Verstandige menschen drinken ook dikwijls wijn en champagne" Men weet het nog niet. Sneek wacht met spanning af, wat gebeuren zal. Zondag kwam te Amersfoort een buren- veete door een kleinigheid tot nitbarsting. Op woorden volgden handtastelijkheden. Een der twistenden beet zijn buurman in den duirn, waarop deze zijn mes greep en den ander over het gezicht en den arm sneed en hem ook in de zijde een wond toebracht, waarbij waarschijn- lijk de long werd geraakt. Te Haarlem had Woensdag een ernstige botsing plaats tusschen drie rijtuigen. Hoe het gebeurd is weet eigenlijk niemand, doch opeens zaten een trouwkoets, een equi page en een dokterskoetsje in elkaar. Het glas sloeg naar alle zijden, de boomen van de trouw koets braken en de koetsier van de equipage kwam onder een rijtuig terecht en werd zoo ernstig gewond aan den ruggestreng, dat hij per brancard vervoerd moest worden. Donderdagmorgen 10 uur is de stoomtram MiddelburgVlissingen gereden op de electrische tram, die plotseling. stilstond tot het uitlaten van passagiers op den Vlissingschenweg. De aehterste wagen der electrische tram werd zwaar beschadigd, de middelste van de drie werd uit het spoor geworpen. Er hadden geen persoon- lijke ongelukken plaats. Een typisch voorval uit het mijnwerkers- leven had Zondagnacht plaats te Schaesberg, bij Heerlen. Een mijnwerker, zekere H., ging rustig over den eenzamen weg huiswaarts, toen hij opeens werd opgeschrikt door hulpgeroep. Hij snelde aanstonds naar de plaats van waar het geroep kwam, en bemerkte daar aan den kant van den weg een man, die zich op handen en voeten voortsleepte, en kermde en kreunde van pijn. Het was een ander mijnwerker, die sedert eenige dagen uit het gasth'uis te Heerlen, waar hij was opgenomen, was ontslagen. Zijn been was plotseling weer erger geworden en veroorzaakte hem een ondragelijke pijn. Iletgeen hij trouwens bewees door zijn ach en wee. Dit was te veel voor het ruwe hart van den toegesnelden mijn werker. Hij nam zijn collega liefdevo! op en laadde hem een ezel was niet aanwezig op zijn schouders. Zoo ging het naar de woning van H. Met voorzichtigheid en duizend kleine zorgen legden H. zijn kameraad op een bed neer. Deze sliep weldra in en snorkte als een Turk. oor het kraaien van den haan was H. s morgens reeds druk in de weer om den onge- lukkige te verzorgen. Toen hij echter in zijn slaapkamer kwam, bemerkte hij tot zijn groote verwondering dat het bed ledig was. Sinjeur was spoorloos verdwenen en had voor verder reisgeld een horloge met goudeu ketting en eenige geldstukken medegenomen. De politiehond „llectorweer in actie. Dinsdagmorgen kwam men tot de ontdekking dat in het pakhuis van de Naamlooze Handels- vereeniging voorheen Baarsma te Zwaagwest- einde was ingebroken in den nacbt van Maandag op Diusdag. Men had de deur van het pakhuis met een valschen sleutel geopend en daaruit o. a. een zeer groote boeveelheid woi ontvreemd. Onmiddellijk werd de commandant der brigade Kon. marechaussee te Veenwouden van het misdrijf in kennis gesteld, die daarop een ouder- zoek begon, na vooraf den burgemeester der gemeente Dantumadeel van dit f'eit kennis te hebben gegeven. Deze waarschuwde den officier van justitie te Leeuwarden, die onmiddellijk maatregelen nam en den heer VV. F. M. Wesser, hoofd- inspecteur van politie te Leeuwarden, verzocht met zijn hond //Hector", wiens speurderswerk de vorige week te Leeuwarden met zoo schitte- rend succes werd bekroond, een onderzoek naar de daders in te stellen. Omstreeks 2 unr Dinsdagnamiddag bevond de heer Wesser zich met zijn hond op de plaats des misdrijfs. //Hector" werd //lucht gegeven" door den hond le laten ruiken aan vlokken wol en andere voorwerpen. Direct was hij in actie. Zonder aarzelen liep //Hector" het pakhuis uit en regelrecht op een huis aan, dat op ongeveer een 15 minuten afstands van het pakhuis is gelegeu. Zijn weg koos hij langs een met gras begroeid pad. Toen de hond bij het hnis was gekomen liep hij zonder aarzelen een sehuurtje binnen en begon te snuffeien. De politiemannen vonden daar werkelijk enkele vlokjes wol. De hond zette zijn tocht voort, wilde de kamer binnen- loopen, doch werd toen teruggetrokken. Hierop liep hij een eind verder en wel naar het huis van een broeder van den bewoner van het eerst nangeduide huis en ten slotte naar het huis vau den vader van bovengenoemden. De proef werd eenige malen berhaald, de. bond tot speuren aangemaand, doch steeds liep Hector" denzetfden weg, volgde steeds het spoor, dat meer dan 12 uur oud was en door den harden regen en sterken wind als 't ware moest zijn uitgewischt. De bewoner van het eerst door //Hector" aangeduide huis werd door de marechaussees aangehouden. Op hem werd een sleutel gevonden, waarmee men de deur iu bet pakhuis kon openen, doch niet sluiten. Toen de inbraak werd ontdekt, stond ook werkelijk deze deur open. De marechaussees zetten thans hun onderzoek voort. De aanwijzingen van den vernuftigen politiehond zullen voor hen van groot belang blijken te zjn. Een passagier van de paardentram Veen- wouden^Dockum vertelt Reeds eenigen tijd zaten wj iu den wagen en wachtten op 't vertrek. Plotseling kreeg een der medereizigers trek in koffie. Och, conducteur, wacht nog even, he Nog even 'n kopje koffie drinken. Kan 't nog wei 't Kon nog wel en geduldig wachtten we tot de heer zijn koffiedorst had gelescht en we konden vertrekken 'n tamelijk tijdje na den officieelen tijd. Kalra sukkelde 'tpaardje verder. Opeens hield de wagen weer stil we dachten minstens een nieuwen passagier te zien binnen- komen, maar we zagon niets Ja toch, daar aan den kant van den weg stond eenzaam en verlaten een geit. Daar stapt de conducteur uit, een melkemmertje in de hand. Werkelijk 't was om de geit. We stopteu, omdat de con ducteur 't beestje even moest inelken 'k Wist niet wat te doen, lachen om 't komische van 't geval, of huilen om een derge- lijke nalatigheid En dan moet je komen uit een stad, waar een //elektrische" is Ilervornide Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. Van der Hooft van Domburgen 2 n., Ds. A. Timmerman, voorber. van het H. Avondmaal. Siuiskil. 9 u._ geen dienst. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. ZaamsJag. 9 u., Ds. G. van Dis. H. Avondm, en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 Os. E. Raams Jr. en 2 u., Ds. E. Raams Jr., voorber. H. Avondmaal. Sas van Gent. 9| u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u„ Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u., Godsdienstoefening en 2 u., Ds. J. F- van Hulsteijn Jr. XC 1^' 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. 9 u. en 2 u., leeskerk. aamslag. 9 u.; Ds. Hamming en 2 uleeskerk. nnQi (Kerk Axelsche straat). Hoek. 9 u. en 2 u„ Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswykstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk.' Oud-Gereformeerde gemeente Vlooswfj kstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. Hubregtse van s Graven polder. Lokaal „Eben-Haezer(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. F. van Strien. Lokaal ,,T>ethel" (Kandeelstraat). Tei Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Een der oudste wijzen van het bemesten der bouw- landen is ongetwijfeld het onderploegen van groene ge- wassen. Reeds de oude Romeinen kenden deze bemesthi"- en gebruikten daarvoor de witte Lupinen. Later geraakte deze bemestingswijze, groenbemesting genaaind, weer in onbruik, totdat zij in het midden der negentiende eeuvy weer meer in eere kwanj- Men had toen met de groen bemesting tot hoofddoel de verrijking van het bouwlanl met humus, terwijl als bijdoel het verrijken van de bouwvoor met voedingsstoffen uit den ondergrond mede op den voorgrond trad. Om dit alles te bereiben, get bruikte men als groenbemestingsgewassen, snelgroeiendei diepwortelende, bladrijke gewassen. In Engeland wendde men vaak het koolzaad aan, met het doel, om het sal- peterzuur, dat anders in den nazomer en in den herfst in den ondergrond zou wegzinken, in de plant vast te leggen en alzoo het bouwland te behoeden voor stikstof- verlies. Eerst na 1386, toen Hellriegel ontdekt had, hoe: de vlinderbloemige gewassen met behulp van zekere bacterien den bouwgrond verrijken kunnen met lucht- stikstof, nam de groenbemesting een hooge vlucht. Toen trad de gedaebte aan humusvorming meer op den achter- grond en werd de verrijking van den bodem met lucht- stikstof het hoofddoel. Als groenbemestingsgewassen bezigde men nu uitsluitend vlinderbloemigen of peul"-e- wassen, zooalslupinen, wikken, erwten, klavers enz. De groenbemesting wordt op verschillende wijzen toege- past. Dikwijls verbouwt men de gewassen, welke voor groenbemesting moeten dienen als ondervrucht bij gerst of haver, meestal echter verbouwt men ze als stoppelgewas na den oogst der halmgewassen. karwij of koolzaad en ploegt ze voor den winter onder. Op deze wijze kan men den bodem op goedkoope wijze van stikstof voorzien, als men er maar voor zorgt, dat men de gewassen, welke men onder wil ploegen, stikstofhongerig maakt. Men moet hier een spiering uitwerpen om een kabeljauw te vangen, d. w. z. men moet door een mime bemesting met fosforznur en kalimest de gewassen in staat stellen veel stikstof te verzamelen. Men kan dit zonder aarzelen doen, daar de gewassen ondergeploegd worden en dus het opgenomen fosforznur en kali weer in den bodem terugkeeren en daardoor het volgende gewas ten goede komen. Op zandgronden is de lupine het aangewezen groen- bemestingsgewas, op de kleigronden de wikke. In Wal- cheren, bekend om zijn puike witte boonen, wordt meer en meer deze vrucht verbouwd op ondergeploegde wikken en met goed gevolg. Om nu een rijken oogst aan lupinen te krijgen, is bet noodig onmiddellijk na den oogst 300 a 400 Kg. Kainiet per H.A. uit te strooien over het stoppelland. De lupine is eene kaliplant bij uitnemendheid en heeft zeer weinig behoefte aan phosphorzuurvolgens Maercker is het wenschelijk, om de lupine alleen kalimest te geven. De vermaarde Scbultz-Lupitz fleelt rnede, dat een stuk land, voor duurzamen lupinenbouw aangelegd, door eene jaarlijksche bemesting met 600 K,G. kainiet per 1I.A., gedurende een tijdvak van 20 jaren groote oogsten voort- bracht. Met de wikke staat dit anders, deze heeft naast ook fosforzuur noodig. Op de lichte kleigronden kan men volstaan met 300 K.G. kainiet en 200 K.G. fosforzuur- mest per H.A. Op zwaardere gronden dient men het kainiet te vervangen door chloorkalium. Wanneer het na het maaien erg droog moch-t wezen, dan raden wij aan, om zeer vroeg in den morgen te zaaien, tenminste als het des nachts gedauvvd heeft. Wij hebben daarmede meer dan eens uitstekende resultaten bereikt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 6