THTZnTZT KAD ASTER. Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 2Juli 1910. 50' Jaargang. No. 5475. Binnenland. Internationaal Wielerfeest te Hoek. TWBBDl] BIi.,A "D. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de Landmeter van het Kadaster in den loop der volgende week de gewone jaarlijksche veranderingen voor den dienst van het Kadaster in deze gemeente komt opnemen. Ter Neuzen, 30 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Het bestuur van den Protestantsch-Chi'iste- lijken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft aan de regeering, de Tweede en Eerste Kamer en de directies der spoorwegen eeu uit- treksel toegezonden van een rapport van een uit leden van genoemden bond bestaande com— missie, waaraan was opgedrageri, een onder- zoek in te stellen omtreut de Zondagsrust bij de spoorwegen. Aan het slot van het rapport zijn eenige punten aangegeven, o.a. oru in geen geval opnieuw over te gaan tot het weer inleggen van goedkoope of pleiziertreinen op Zondag, en verder het volgende le. het personeel, dat niet dringend benoodigd is, worde op Zondag vrijgegeven 2e. alle niet noodzakelijke arbeid worde op dien dag nagelaten 3e. de treinenloop worde beperkt, opdat zoo weinig personeel als mogelijk in dienst worde gehouden 4e. het uitgeven van kaarten tegen vermin- derd tarief op Zondag worde nagelaten 5e. er worde door telstaten vastgesteld, welke treinen op Zondag overbodig blijken 6e. de stations worden er met nadruk op ge- wezen, dat er zoo weinig personeel als mogelijk voor den dienst op Zondag worde gebezigd. TER NEUZEN, 1 Juli 1910. Door den gemeenteraad van Delft is benoemd tot directeur van de electrische centrale aldaar de heer F. P. G. van Loenen Martinet, ingenieur bij de Rijks electrische centrale alhier. In de Woensdag gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging alhier werd voor de a. s. verkiezing voor een lid van den Raac (vacature P. Moes) candidaat gesteld de heer Adr. H. Donze. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Christ. Hist, kiesvereeniging werd candi daat gesteld de heer L. Moes Pz., welke candidatuur ook gesteld werd in de gisteren- avond gehouden vergadering der antirev. kies vereeniging. Aan den heer Adr. H. Donze alhier zijn dezer dagen wegens zijne bemoeiingen, gedurende ruim 25 jaren, ten bate van het Ter Neuzensche ziekefnonds bewezen, als blijk van hulde door de geneesheeren en apothekers alhier, 2 fraaie staalgravures in lijst aangeboden. Op den dag der herstemming voor de Prov. Staten, jl. Dinsdag, waren reeds verschilletide strooibiljetten den kiezers door de verschillende partijen thuis gestuurd, toen men ook een vreemd persoon naar we vernamen iemand uit Middelburg strooibiljetten zag verspreiden. Zij die er raede begiftigd werden ontwaarden al spoedig dat het, in plaats van aanbeveling van candidaten ten doel hebbende, een pamflet was van zeer beleedigenden inhoud voor een echtpaar alhier. Naar wij vernemen is door de echtgenoote van een onzer ingezetenen, wier naaro in het biljet genoemd wordt, een klacht wegens be- leediging ingediend. Als een zeldzaamheid mag beschouwd worden dat bij den landbouwer A. de Koeijer, nabij het station Coegors, zijne jonge kippen die 10 Maart uit bet ei kwamen, reeds aan den leg zijn sedert ongeveer 8 dagen. Genoemde landbouwer is fokker van blauwe Andaluziers. - Gedurende de eerste helft van dit jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden Maand. Getal Geladen met: |M3. inhoud bruto Januari Februari Maart April Mei Juni 27 34 26 23 29 30 10 s., 3 k., 1 h., 1 p., 1 1., 5 ij., 6 d. 8 s., 6 k., 7 d., 3 p., 1 e., 1 1., 8 ij. 8 s., 4 k., 2 p., 1 e., 6 d. 9 s., 1 k., 2 p., 4 d., 5 ij., 2 p.p. 9 s., 3 k., 14 h., 1 p., 6 d., 1 1., 4 ij., 2 e. 8 s., 3 k., 5 h., 2 p., 8 d., 3 ij., 1 e. 169 60947 76242 57596 52470 77853 83336 408444 37) Eerst na maanden genas hij van zijne wonden, die ik hem geslagen had. Ik verliet de trouwe- looze, ik rukte hare beeltenis uit mijn hart De Iaaghartige heette Gabriel Lenoir. De vrouw was Martha Rocke. God vergeve haar Ik zou gerechtelijke scheiding hebben kunnen verlangen. Maar waartoe Ik wilde mijn schande niet voor het gerecht bloot leggen. Nu weet je alles, Herbert", besloot de majoor het verhaal van zijn ongeluk, //uimmermeer, zij hiervan sprake en nimmermeer noeme jij in mijn tegenwoordigheid den naam dier vrouw." //Oom", antwoordde de jonge man op een toon van inaige deelneming, ,,ik heb uwe treurige geschiedenis aangehoord, zonder u te onderbreken, en zeker, zal ik mij niet ver- stouten, aan uwe geloofwaardigheid te twijfelen. Maar ik moet u echter bekennen, dat ik, zelfs zonder de verdediging van uwe arme echtgenoote te hebben vernomen, vast en stel- lig aan hare onschuld geloof. 1k denk, dat men u met een evenzoo boosaardige, als val- sche beschuldiging der ongelukkige wreedelijk bedroog. De tijd zal, met hulp der Voorzie- nigheid, het wel bewijzen ik koester deze overtuiging uit den grond van raiju hart." Een minachtend, sarcastisch lachen was het eenig antwoord van den majoor, die opstoud In deze kolom beteekenen de letters s. stuk- goederen, k. kolen, h. hout, p. pijpaarde, d. diversen, 1. ledig, ij. ijzer, e. erts, p.p. papierpap. Hiervan vertrokken ter verdere lossing of lading naar Gent, 18 stuks met een bruto inhoud van 60705 Ms. Hitgevaren zijnin Januri 24, in Februari 24, in Maart 20, in April 22 met 41970 M3. bruto inhoud, in Mei 22 met 52512 M3. bruto inhoud en in Juni 24 met 64855 Ms. bruto inhoud, totaal 136 schepen. Gedurende de eerste helft van het vorig jaar kwamen alhier binnen met bestemming voor onze haven 166 zeil- en stoomscbepen, met een bruto inhoud van 404,886 M3., terwijl van hier naar zee uitvoeren 128 zeeschepen. Bestemd voor Gent kwamen gedurende dit tijdvak binnen 566 schepen met een bruto inhoud van 1,649,680 M3., terwijl komende van Gent zijn uitgevaren 596 schepen. Over den- zelfden tijd van het vorig jaar kwamen binnen 558 stoomschepen, metende 1,546,624 M3. ter wijl uitvoeren 579 schepen. Bestemd voor Selzaete kwamen binnen 21 schepen, metende 20130 M3. Vandaar vertrokken naar zee 20 schepen, metende 19642 M3. Voorts werden in dit tijdvak opgeschut totaal 3121 binnenschepen, metende 785121 M8. en af- geschut3199 binnenschepen, metende 762474 M3. In onze provincie zijn als losplaatsen van ruw zout of zouthoudend water, bij invoer ter zee o. a. aangewezen Middelburg, Vlissingen en Ter Neuzen, bij invoeren langs rivieren en kanalen Ter Neuzen en bij invoer te lande Middelburg en Vlissingen. De spoorwegonderneming Mechelen-Ter Neuzen ontving over de maand Januari 1910 77.534,90 tegen 75,407,69 over Januari en na twee of drie malen de bibliotheek op en neer te hebben geloopen, met zijn neef in het salon terugkeerde. NEGENDE HOOFDSTUK. Terwijl in het ,/Onweersnest" tusschen den majoor en zijn neef deze pijnlijke opheldering plaats had, verrichtte mistress Rocke, zonder eenig vermoeden van hetgeen ginds inmiddels gebeurde, hare huiselijke bezigheden met zoo- veel vroolijkeu rnoed en frissche levenskracht en in zulk een gelukkige stemming des harten, dat zij nauwelijks meer te herkennen was, wanneer men de opgeruimde uitdrukking barer trekken beschouwde, die alle sporen harer vroegere droefgeestigheid had weggewischt. Traverse bespeurde deze verandering met ware verukking. wWanneer ik niet van kindsbeen gewoon ware geweest u moeder te heeten", zeide hij, ,/dan zou ik er aan twijfelen, of u het wel is; want wie u ziet, moet u voor mijne zuster houden, zoo schoon en jeugdig ziet u er uit, sedert de b 1 ij de tijding, die Herbert ons bracht." „Vleier antwoordde mistress Rocke, terwijl zij bloosde en lachte tegelijk. //Maar eerlijk en oprecht gesproken, kind, vindt je mij niet erg verlept en verouderd Hebben de ontbe- ring, het harde werken, het verdriet mij er niet erg afgeleefd doen uitzien z/Verlept? Afgeleefd? Oud? Gij moeder?" riep Traverse op een toon, die op zich zelf reeds een antwoord was, dat miss Rocke moest gerust stellen. yJa", antwoordde zij. Zie ik er niet ouwe- 1909. De ontvangst per dagkilometer was over die maand f 36,78 tegen f 35,77 over Janu ari 1909. In de week van 22 tot en met 28 Juni kwamen in Zeeland voor tien gevallen van besmettelijke ziekten, nl. vier gevallen van roodvonk, een te Aagtekerke, twee te Hoofdplaat en een te St. Maartensdijk en zes gevallen van diphtheritis, nl. twee te Axel, drie te Retranchement en een te Tholen. Ter gelegenheid van het lOjarig bestaan der vereeniging Volksweerbaarheid" is een feestnummer verschenen, bevattende verschillende mededeelingen omtrent het ontstaan en de werking der vereeniging en waarin verschillende kiekjes een flink beeld geven van de verkregen resultaten. Aan Dr. A. Reunis, geneesheer te Bou- chaute (Belgie), is tot wederopzegging vergun- ning verleend tot het uitoefenen der genees- kunst in haren geheelen omvang in de tot de gemeente Hoek behoorende polders //Kleine Stelle en Mossel," onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland en de verplich- tingen, welke bp de of wettelyk voorschrift aan de geneeskundigen zijn opgelegd, stiptelijk nakome. Axel, 1 Juli. Donderdag was het de laatste dag, dat de heer H. M. Verbruggen, onder- wijzer aan de voorbereidende klasse der Rijks- normaalschool te Axel, zijn lessen gaf. Na afloop der les dankten een paar leerlingen, ook namens hunne mede-leerlingen, den heer Verbruggen voor de vele goede lessen, die zij van hem hadden genoten. Als blijk van dank- baarheid voor zijn gegeven onderwijs boden zij hem een paar mooie geschenken aan. De heer C. Hagers, directeur der Rijks- normaalschool, bracht, ook namens de overige onderwijzers, den heer Verbruggen dank voor alles, wat hij had gedaan om den bloei der inrichting te bevorderen. Hij sprak de hoop uit, dat hij nog vele jaren van zijn welver- diende rust zal mogen genieten. Ruim 21 jaar heeft de heer Verbruggen zijn beste krachten gewijd aan den bloei van de normaalschool. Hulst. Woensdagnacht werd zekere Bogaert van Stoppeldijk (Sassing), nabij Terhole door een persoon aangerand en zoodanig met een mes aan de keel en handen verwond, dat de toestand van den jongen bedenkelijk is, en hij in het R. K. Liefdehuis alhier moest worden opgenomen. Tevens vernemen we dat hem zijn geldbuidel, waarin zich ongeveer J 75 bevonden, is ontstolen. De dader, een persoon van Scbuddebeurs, is door de politie in verzekerde bewaringgenomen. Nader meldt men ons dat de dader, zekere J. M., in het R. K. Liefdehuis met den ge- kwetste is geconfronteerd en bekend heeft met anderen de aanrandiug te hebben gepleegd. St. Jiinsteen. Dinsdagnacht zijn bij den landbouwer C. Audenaardt eenige fruitboompjes, welke in zijn tuin stonden, doormidden gebroken. De politie heeft ter plaatse een onderzoek in- gesteld en het ware te hopen dat deze de daders kon te pakken krijgen. Overslag. Maaudag vermiste de landbouwer Alphons Herman uit zijne weide in den Moer- bekepolder een rund. Dadelijk werden in alle richtingen nasporingen gedaan. Eindelijk heeft de Belgische politie het dier gevonden in den stal van een landbouwer te Seveneecken. De persoon van wien deze het gekocht had is on- middellijk in hechtenis genomen. Men denkt met een complot te doen te hebben. Teekeneud voor de toestanden aan de grenzen is, dat men, zoodra hier iets vermist wordt, onmiddellijk zijne blikken richt naar het zuiden, zelden naar het noorden. Oost burg. De heer K. A. Sanderse, corres pondent der eerste klasse van de Nederlabdsthe Bank alhier, heeft met ingang van 31 Juli als zoodanig ontslag aangevraagd. In zijn plaats is benoemd de heer J. A. Risseeuw Johz. lijk uit? Ik vraag je dit niet uit ijdelheid, myn zoon zulk een zwakheid zou belachelyk zijn, maarik zou gaarne aan zeker iemand behagen." ,zHadden wij maar een spiegel in huis, klaagde Traverse, //deze zou u toonen, dat ik straks niet te veel zeide, toen ik beweerde, dat men u wel voor mijn zuster kon houden." z/Ach, je herinnert mij aan dien gelukkigen tijd, waarin hij mij ook dergelijke vleieryen zeide", zeide mistress Rocke, //aan de heerlijke dagen. die mij zoo ouuitsprekelijk gelukkig z/Wie meent gij met dat //hij," moeder ,/Je vader, mijn zoon." Het was de eerste keer, dat de arme vrouw met Traverse van zijnen vader sprak en zij deed dit met zulk een gevoel van hoopvolle vreugde, dat, als herinnering aan een treurig verleden, uit hareoogen een straal van de schoonste verwachting glinsterde, waarmede zij in de toekomst schouwde. Traverse, die reeds den geheelen tijd zeer nieuwsgierig was geweest, verdiepte zich in gissingen. z/Moeder," zeide hij, //zou u mij niet einde lijk wat meer v^m myn vader willen vertellen en ook over datgene, wat u, afgezien van de weldoende beloften van majoor Warfield, zoo uiterst gelukkig maakt z/Nu nog niet, beste jongen, tenminste van daag nog niet. Ik kan en mag het niet doen, ik durf niet. Heb nog een paar dagen geduld. dan zal je alles weten. O, geloof mij, Traverse, het is mij pijnlijk, voor mijn eigen zoon eeu De Wielerfeesten volgen elkaar in grooten getale op. Bijna in ieder dorp, in iedere buurt houdt men de laatste jaren een wielrijdersfeest. Een van de drukst bezochte, van de in ruimen kring bekende, is zeker wel het jaarlijks te Hoek gehouden vanwegedeclub//NooitGenoeg. En dat moet geen verwondering baren, daar men van dat feest hoorende terstond denkt aan de daar bestaande bloeiende rijwielindustrie, aan de Transvalia-Rijwielfabriek der Gebr. Kaan, terwijl door het uitloven van meerdere voort- brengselen dier fabriek als premie, tot het bezoek aan dat feest wordt uitgelokt. Dat Wielerfeest is verder geworden een feestdag voor het dorp, een dag van voordeel voor vele Hoeksche neringdoenden, die daarvoor de club ,/Nooit Genoeg" wel dankbaar mogen zyn voor hun initiatief. Een minder aangename ervaring hadden we meermalen op het Hoeksche wielerfeest, dat gewoonlijk op //St. Pieter' gehouden wordt, dat regen het feest kwam verstoren en thans was de vrees niet ongegrond, dat dit weer het geval zou zyn, met het oog op den regen in den laatsten tijd en den barometerstand. De flinke bries op Woensdag scbonk hoop dat regen zou achterwege blijven, maar deze bracht het bezwaar mede dat die voor wielrijders uit den vreemde een beletsel zou zijn om het feest te komen bijwonen. Des namiddags werd het feest geopend door een concert van het muziekgezelschap //Elk naar zijn krachten" van Hoek, op de Markt. Inmiddels arriveerden ook de genoodigde muziekgezelschappen van elders, waarmede te 2 ure een optocht werd geformeerd als volgt ,/Elk naar zijn krachten" van Hoek, //Willen is kunnen" van Philippine, //De Vereenigde Werklieden" van Ter Neuzen, ,/De Volharding" van Zaamslag en //De Eendracht van Koewacht. Voorafgegaan door een rijtuig met het bestuur der Hoeksche Wielerclub en gevolgd door vele wielrijders, trok deze stoet door het dorp, onder het uitvoeren van pas-redouble's. Gewoonlijk kan daaromtrent vermeld worden //beurtelings" uitvoeren van pas-redouble's, daar let een ongeschreven wet in de muziekgezel- schappenwereld is, dat deze naar hunne volgorde in den stoet spelen, en in de eerste plaats lunne uitvoeringen zoo regelen, dat deze die van andere gezelsehappen niet hindereu. Op dien regel werd inbreuk gemaakt, en werd den directeur van het gezelschap te Koewacht op let bestaan dier ongeschreven wet gewezen, terwijl het ook zeker allerminst aanbeveling verdient om met het spelen van een muziekstuk aan te vangen voor een ander gezelschap in de onmiddellijke nabijheid zijn stuk teneinde heeft gebracht, zooals voorkwam. De gezelsehappen zyn toch bij zulke gelegen- heden aanwezig om //elk naar z n krachten gehei-m te bezitten maar dit geheim behoortmij niet alleen toe, het is ook het geheim van een ander.... Je bent immers niet boos op my, Traverse voegde zij er met teerderheid bij. z/Neen, lieve moeder, zeker nietbetuigde Traverse. „Ik.weet, dat steeds goede beweeg- redenen u in al uw laten en doen leiden. Het is mij genoeg te weten dat gij gelukkig zijt. /Gelukkig! O ja, mijn kind, je kunt je niet voorstellen, hoe zeer ik het ben. Ik zou nooit hebben kunnen denken, dat men het in zulk eene mate op deze wereld kon zijn. On- getwijfeld veroorzaakt het contrast deze bijna overdreven vreugde, die mij ontroert. Men moet de ellende in al haar bitterheid zoo hebben leeren kennen, als ik, om te begrijpen, wat het zeggen wil, zich plotseling in een geluk kigen toestand te zien verplaatst. O, mijn zoon bedenk eens Achttien jaren van schei- diim, van verdriet en smartelijk wachten. Acht- tieir jaren van geduld in het verdragen van de wreedste verongelijking, achttien jaren van liefde tegenover een doodelijken haat, achttien jaren stille hoop, zonder eenig uitzicht op verandering Uw jeugdig gemoed kan het niet begrijpen, wat zulks zeggen wilIk was destijds even zeventien jaar, nu ben ik vijf-en-dertig. Voor mij vervloog de jeugd in treurig wachten op beteredagenEindelijk breken zij aan 1 eindelijk begint ook voor mij de zonneschyn des levens ik durfde u thans nog niet myn o-eheitn toe te vertrouwen en toch verried ik het u, tegen wil en dank, zoo moeilijk valt het mijn hart, de overtollige vreugde binnen te houden. O, mijn zoon, hoevele nachten heb O j j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 5