^hIp po sw. burgerluke stand. Adverlentien. VERBERNE, Bekendma&ing. Nieuw Circus van Gent. Theatre Minard te Gent. Bier en Spiritualien Laatste berichten. De Ruyterstr. 5, YLISS1NGEN, niet te consulteeren. dienst was en een gulden vijf-en-twintig in bracbt. Een kennis had hem aangeraden wat anders te beginDennegotie bpvoorbeeld, een melkzaak een sigarenwinkel of een groentenstandje, of zoo iets. Alles goed en wel, maar daar was weld voor noodig. Dat was 't ergste niet,^ had de kennis gezegd geld kon je krijgen bij een voorschotbank, als je twee borgen had. Nu, twee borgen had hij zijn eigen en zijn vrouws oudeluimenschen, die't goed hadden en d'r kinderen dan ook hielpen, maar geen ▼lot geld konden missen. Toen naar een bank geschreven. Die moest drie gulden vooruit hebben voor informatiekosten. Ze werden ge- stuurd, maar dezelfde week kregen we bericht, dat de borgen niet voldoende waren. W eer geschreven, weer drie gulden, weer niets. Toen geschreven op een advertentie in de krant, waai maar een gulden informatiekosten geeischt werd. De gulden werd gestuurd, nooit antwoord gehad. Eindelijk bij een makelaar, die als vertrouw- baar was aanbevolen. Ja 't geld was te krijgen tegen zes en een half procent. De rente moest vooruit betaald worden en tien gulden voor informatie als de leening tot stand kwam. En voor zekerheid voor de borgen bij overlijden van den schuldenaar, moest deze een levens- verzekering sluiten van b. v. vijfhonderd gul den. Vijftig gulden moest er per jaar worden afgelost en de aflossing voor bet eerste half- jaar werd direct ingehouden Ik had maar driehonderd gulden noodig, maar om die in handen te krijgen na aftrek van informatie kosten, rente, verzekeringpremie, bedrag voor keuring en eerste aflossing, moest ik vierhon- derd en tien gulden aanvragen. Want de makelaar moest ook nog twaalf gulden voor ^ijn moeite. Met de verzekering was er ook nog wat bij- zonders. Je kon je verzekeren vcor uitkeering bij overlijden, of uitkeering na 20, 25 of 30 jaar. De makelaar berekende, dat dit het voor- deeligst was. Want, als je verzekerde voor uitkeering bij overlijden en je werd b. v. tachtig jaar ik was toen drie en dertig dan moest er zeven en veertig jaar lang premie betaald worden. Maar verzekerde ik me voor uitkeering na twintig jaar, dan kreeg ik op miju drie en vijfstigste de 500 in handen. idtierf ik eer, dan werd het geld toch uitgekeerd. .Nu, zoo iets lokt aan en ik koos dit dan ook. 't Kostte f 29,60 in een jaar. De rente was f 26,65 en ik kreeg f 304 en nog enkele centen in handen. Het eerste had ik met de aflossing meer dan J 100 te betalen en dan was ik nog maar 50 ingekort. En dan de angst als er weer een half jaar om was, dat het geld er niet zijn zou en ze 't boeltje van de ouwelui zouden aan- pakken Het zaakje ging nog al, maar na een jaar kwam ik te kort voor de aflossing. De bank dreigde, dreigde kwam toen aan met 't voorstel, dat ik nog 100 zou leenen. Dan had ik meteen wat meer bedrijfskapitaal. De oudelui wilden voor die 100 niet borg wezen, maar dat hinderde niet .ik had alleen een stuk te teekenen, dat de winkeiopstand en -voorraad eigendom der bank werd tot de 100 waren afbetaald. Ik kreeg dien voorraad en opstand zoolang in bruikleen. Verkoopen kon ik 'tnatuurlijk niet, want dat was oplichterij of verduisteriug. Tea einde raad teekende ik 't stukik kreeg 47 gulden in handen, was nog net als een jaar te voren 500 schuldig met dit verschil, dat mijn eigendom - winkei opstand enz. niet eens mijn eigendom meer was. Drie maanden later komt mijn vader te over lijden en erfde ik f 700. Toen heb ik alles afgelost, maar moest ik wegens vroegtijdige opzegging van T contract nog een half jaar rente betalen. Ylak daarop kon ik aan de ge meente komen en toen heb ik ook de verzeke ring opgezegd. Mijn oudste jongen heeft alles eens voor me uitgerekend met alles en alles mee had ik 23 percent rente betaald. Als mijn vader niet gestorven was, waren we straatarm gewordeu en hadden hem ook in 't ongeluk gebracht. En nu was ik nog bij een fatsoen- lijke bank te land gekomen. Als je in een volksbuurt bij geldschieters 20 of 25 gulden leent, is 't nog veel erger. Dan betaal je honderd percent en meer. Heb je op een keer geen aflossing, dan moet je een stuk huisraad in pand geveu, en voor 't geld dat je nog toe krijgt, betaal je weer idem zooveel rente. Er zijn voorbeelden, dat menschen dertig gulden geleend hebben en na drie jaar heel bun huis raad kwijt waren Wat de gemeente nu doen gaat, is een zegen voor ons soort menschen. Op't oogenblik heb ik niets noodig, maar als een van m'n kinderen groot is en wat beginneu moet, kan 't te pas komen. Je wordt dan geholpen, zonder den afgrond in te gaan. Ik hoop maar, dat de raad 't voorstel aanneemt. Wat Burg, en Weth. willen is een uitbreiding geven aan de bevoegdheid der banken van lee ning. Tot dusver kan men hier slechts voor- schot ontvangen tegen in pand geven van be- paalde voorwerpen. Burg, en Weth. stellen nu voor aan vaste werklieden, ambtenaren en be- ambten in den dienst der gemeente of van t burgerlijk armbestuur zonder pandgeving voor- schotteii te verstrekken door middel der banken van leening. Het weldoende van dit plan valt elk in het oog. Het pandgeven is alleen bedoeld om zekerheid te hebben, dat de bank van leening geen schade lijdt. Maar kan die zekerheid op andere wpze verschaft worden dan door pandgeving waarom dan de ontreddering van iemands boeltje te eischen, zoo deze door ongelukkige omstandig- heden eenig geld behoeft En met betrekking tot de vaste gemeente- werklieden is die zekerheid er Juist. Leent zoo'n werkman een bedrag en hij betaalt niet terug, dan kan men de aflossing korten op zpn loon. En dit is 't nu, wat Burg, en Weth. voor stellen. De gemeentewerkman kan bij een bank van leening voorschot bekomen, bedragend ten hoogste 10 procent van zijn loon en niet meer dan 100 of minder dan 5, tegen een rente van 6 procent 'sjaars. Afbetaling moet 's wekelijks plaats vinden en bedraagt j 0,50 per week bij een voorschot niet hooger dan 25, y* 1 bij een voorschot van 25 tot f 50 en f 2 bij een voorschot boven f 50, zoodat steeds in een jaar tijds de schuld is afbetaald. Tevens is een gering bedrag verschuldigd voor admi- nistratiekosteu. Dat dit inderdaad gering is, blijkt wel hieruit, dat voor een leening van tien gulden 10 cent en voor honderd gulden 45 cent verschuldigd is. sommetjes, belachelijk klein, zoodra men ze vergelijkt met de eischen die particuliere geldschieters stellen. Schade kan bij deze regeling door de gemeente niet geleden worden. Blijft iemand nalatig de aflossing te voldoen, dan richt zich de directeur der bank van leening tot den gemeenteontvanger en wordt den nalatige bij de uitbetaling van zijn loon't verschuldigde afgehouden. Een zeer clemente bepaling is hierbij nog, dat de directeur der bank uitstel kan verleenen, indien hij meent, dat daarvoor aanleiding bestaat. Bij overlijden of ontslag van den werkman leener zal 't nog verschuldigde van zijn loon worden afgehouden en zoo noodig van de toe- lage, bij overlijden aan de nabestaanden toe- komende. Derhalve de Bank van Leening is tegen schade gewaarborgd en de voorschot- nemer ontvangt op de minst hinderlijke wijze zijn voorschot. Zijn inboedel behoeft niet ont- redderd te worden hij is beschut voor't gevaar in handen van den woekeraar te vallen twee voordeelen, wier beteekenis moeilijk hoog genoeg te schatten is, zoowel uit een moreel als een oeconomisch oogpunt. Het tweede voorstel bedoelt de banken van leening de bemiddelaars te maken voor hen, die eenig gespaard bedrag willen beleggen. Men stort bij de bank van leening't gespaarde en deze legt de bedragen in bij een der te Amsterdam werkende spaarbanken. Of er aan deze regeling behoefte is, betwijfelen we. De Rijkspostspaarbank en de Amsterdamsche Spaar bank bieden alle gemakken voor belegging en terugbetaling, die men verlangen kan, zoodat 't storten bij een bank van leening waarschijnljjk tijdroovender zijn zal en derhalve min verkieslijk. Alleen dit voordeel is er, dat een bank van leening vaak in een omgeving te vinden is, waar een postkantoor ontbreekt. In dit geval vervangt de bank van leening het postkantoor en wordt er tijdsbesparing verkregen. Wat even wel 't eerste voorstel van Burg en Weth. betreftde banken van leening te doen zijn verstrekkers van voorschot aan ge- meentewerklieden zonder pandgeving men zou 'teen weldaad mogen achten, zoo het werd aangenomen. De categorie van werkliederf, die er door gebaat worden, zal voor velerlei leed en schade bewaard kuunen blijven. Aldus de schrijver //Uit de Hoofdstad" in de //Opr. Haarl. Crt." zij, wanneer het niet was geschied, alsnog be- reid zou zijn dit te doen en op welke wijze. De Minister van Buitenlandsche Zaken ant- woordde, dat de encyeliek niet ter kennis van de Regeering is gekomen, dat deze zuiver een inwendige aangelegenheid der R. K. kerk raakt en dus buiten de Regeeringsbemoei'ing valt. De Minister beantwoordde daarom de vragen van interpellant ontkennend. (Hevig rumoer.) De heer Van Doom, geheel onbevredigd, miste den lust verder op de zaak in te gaan en protesteerde onder bijval der tribune- bezoekers en der linkerzijde, tegen's Ministers aDtwoord, waarover hij het oordeel aan het Nederlandsche volk overliet. De heer De Visser oordeelde dat de Kamer niets had uit te staan met de encyeliek. Als christelijk-historisch kamerlid protesteerde hp echter tegen den inhoud, die grievend is voor een groot deel van ons volk. De heer Ankerman onderschreef het betoog van Dr. De Visser. Hij achtte deze betreurens- waardige zaak niet thuis in de Kamer, maar verklaarde dat hij en zijn geestverwanten diep gesmart waren door den inhoud der encyeliek. De heer Van der Voort van der Zijp be- tuigde instemming met het antwoord der Re geering, die een juist standpunt mnam. Lettende op onze historie gaat de encyeliek langs spreker heen. De heer Nolens, sprekende natnens zpne geestverwanten, oordeelde de kamer niet de plaats voor het bespreken dezer aangelegenheid, en begreep niet, hoe men, na de tegenovei Duitschland afgelegde offlcieele verklaring, nog aan krenking van on-Roomschen kon denken, en zag, zich stellend op het standpunt van godsdienst, vrede en verdraagzaamheid, van verdei debat af. De Minister van Buitenlandsche Za^en lichtte nader zpn antwoord toe. Na nog eenig debat is de interpellatie ge- eindigd en is de Kamer uiteengegaan. Na de pauze zijn aangenomen de wetsont- werpen tot wijziging der wet op de besraettelijke ziekten, tot regeling der banken van leening en de octrooiwet. Positie der Stoomsehepen. Reuzen-Cinema. Zondag 26 Juni a. s., om 3 ure, groote dag- voorstelling, met een kolossaal programma. Groote Cinema Pathe. Zondag 26 Juni a. s., van 3 tot 7 ure, dag- voorstelling zonder tusscbenpauze (men gaat binnen als men wil). oefenen een zeer schadelijke werking uit op de nieren en blaasen veroorzaken waterzuent, graveel, steenrheumatiek, rugpijn en verlies van de macht om de urine op te houden. Alcoholische prikkeling is verreweg iu de meeste gevallen de oorzaak van nier- en blaas- kwalen. De door alcohol geprikkelde en aan- getaste nieren verliezen hun kracht om het bloed te filtreeren en om de niergiften af te voeren, die waterzucht, rheumatiek, graveel, lendenjicht, en zoovele andere noodlottige ziekten veroorzaken. Indien gij eenig kenteeken van een nier- of blaasaandoening hebt, en vooral wanneer gp aan- lec hebt voor nierzwakte, dient gphetgebruik van alcohol na te laten en onmiddellijk te be- ojnnen met een geregelde kuur met Foster s Rucrpijn Nieren Fillen. Gij dient met dit geneesmiddel door te gaan, totdat de geiingste sporen der verschrikkelijke ziekte yerdwenen zijn, want zoo lang gij nog de geringste ver- scbijnselen kunt opmerken, zijt gij nooit veilig voor vernietiging der nieren en kan de blaas haar macht over de urine verliezen. Hoe langer gij uw kwaal veronachtzaamt, des te dieper schiet deze wortel, en kiijgt gij misschien last van blpvende hartzwakte. Het kan zijn, dat uw ziekte zich reeds meer ont- wikkeld heeft dan gij vermoedt en uitstel van behaudeling is zeer gevaarlijk, zoodat gp met spoedig genoeg beginnen kunt met bet gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die door mannen en vrouwen geroemd worden, welke genazen en genezen bleven. x1- Op elke doos echte Foster's Rugppn Nieren Pillen komt de handteekening van James Foster voor. Zij zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bp den heer' A. van OverbeekeLeunis, Westkolk- straat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a j 1,75 voor een, of 16, voor zes doozen. Inderdaad, er is veel waars in de uiteenzet- ting van den conducteur, en als er iets te be- treuren is, is het 't feit, dat 't voorstel van Burg, en Weth. alleen betrekking hebben kan op personen in gemeentedienst en dus slechts voor betrekelijk weinigen geldt. 's Gravenliage, 24 Juni. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting werd besloten de Koninklijke boodschap, meldende het over lijden van Prinses Marie te beantwoorden met een adres van rouwbeklag. Bij het opmaken der nominatie voor den Iloogen Raad werd tot eersten candidaat ge- kozen Mr. Pleijte, advocaat-generaal te Amster dam, tot tweeden Mr. Seegers, president der Reehtbank te Utrecht en tot derden Mr. Hesse, raadsheer bij het Hof te Arnhem. Daarna hield de heer Mr. Van Doom zijue interpellatie over de Borromaeus-encycliek. Spreker betoogde dat door de krenkende woorden in de encyeliek niet slechts het volk in zijn meerderheid is gekrenkt, maar ook door aan- tasting van de hervormers en de Vorsten uit de dagen der hervorming, onze Koningin is beleedigd. De interpellant veronderstelde dat de regeering reeds geprotesteerd zou hebben, maar vroeg of ZKETIJDIN«EN. Van 22 tot en met 23 Juni. 3 Van 22 Oostsluizen afgeschut; Getrouwd JULIA BERENDSEN Terborg Ter Neuzen, IZAAK FONTEIJN. 22 Juni 1910. Zaterdag 18 dezer, werd plotseling uit het leven weggerukt na een ongesteldheid van slechts een dag in den ouderdom van 86 jaar, 2 maanden en 13 dagen, BABiEEL VAKi 0R0N6ELEN, in leven gepensionneerd kantonnier van den polder Coegors. Daarom brengt geheel de Familie baren hartelijken dank aan al de ingelanden van den Coegorspolder en den Dijkraad en aan hen die blpken van belangstelling gaven bij het overlpden van onzen Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader. Uit aller naam, KR. HAMELLNK. Spui, bij Ter Neuzen, Juni 1910. Voor de bewpzen van deelneming ontvangen bij het overlijden tan onzen geliefden Broeder, betuigen wp onzen hartelijken dank. Familie VAN DER BEL. Ter Neuzen, 24 Juni 19KL uamg5 UU? hp P. J. VISSER te Ter Neuzen. Opkomst dringend verzocht. De Secretaris, FRANS DEKKER Fzn. tot en met 23 Juni werden langs de alhier 27 binnenvaartuigen op- en 53 door de Westsl. 8 op- en 6 atgeschut. zenu w arts. Sitreekuur 1—2. is tot 1 Juli 3- s. Het Bestuur van den EUGENIAPOLDER maakt bekend dat eene vergadering van ingelanden zal ge houden worden op Binsdag den 5 Jul. 1910, 'svoorm. lOl[2 nur, ten hmze van den beer A. Aernaodts in het //Hotel Rotteidam te Sas van Gent dat gedurende 8 dagen voor euna dien datum, ten kantore van den Ontvanger-Gnffier, terin- zage zulleu liggen en tegen betaling der kosten in afschritt verkrijgbaar zijn ade rekening en verantwoording over 1908/9 en 1909/10. b. de begrooting voor 1910/11 en 1911/12 Sas van Gent, 24 Juni 1910. Het Bestuur voornoemd, C. WAUTER3, Dpkgraaf. A. NOLSON, Ontv.-Griffier. 8.8. 8.8. S.S. 8.8. 8.8. HARALD in lading teSt. Petersburg voor Ter Neuzen. JENNY van Newcastle on Tyne naar Archange p seerde 20 dezer Lodingen. ^onr RICHARD vertrekt heden van Trangsund Londen. ELISABETH vertrekt heden van Loudeni naa Archangel via Newcastle on lyne. HELENA wordt heden te Londen verwacht MAGDALEN A vertrekt heden van St. Petersbu g naar Ter Neuzen. OasenUse. Huwelijks-aangiften. ^Juni Alphonsus Heij, oud 25 j., jm. en Johanna Louisa Lauwers, oud "liuweiijks-voltrekkingen. 17 Juni. Alphonsns Heij, oud i im en Johanna Louisa Lauwers, oud li Jc J (ieboo^'ten! 14 Juni. Emma Paulina, d. van Johannes Vink en van Cornelia de Roos. Overliiden 6 Juni. Culma Anna Isabella van der Velpen, oud 10 j.. d. van Adriaan (overleden) en van Isabella Cecilia Jacobs^ a VLAG. G I NAAM MS. Van en naar. Lading. 22 22 22 23 22 Eng. s.s. Eng. 8.8. Zweed. s.s. Noor. s.s. Duitsch s.s Noor. s.s. Ned. s.s. Belg. s.s. Eng. barge Eng. 8.8. idem idem Voorfe' Seuaen I Ronan I 3391 |Leith Van Ter Seuien i River Scheldt I 2199 ILonden Falster Modena Feducia Normandie Hilversum La Flandre Winifred Voor Wenl I 1665 Dordrecht 3250 Windau 44 il Archangel 2826 Riga 4264 Kotka 1980 Londen 226 idem stukg. ledig hout stukg. idem hout stukg. zout stukg. idem idem EN 1 Vmii Gent Hero 2367 .Hull Hamber 2895 .Goole Sea Gull 2763 ILonden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 7