Gemengde berichten. Predikbeurten. Landhouwherichten. Gisteren werd alhier in het Hotel Centraal" door de notarissea Y an der Moer en Dregmans, ten verzoeke van mej. de wed. en erven van den heer Meeuwis de Regt, in leven te Ter- Neuzen, in het openbaar geveild Perceel 1. Een woonhuis met toebenooren aan de Markt te Ter Neuzen, groot 1 A 38 c. A. Qiervan werd koopster mej. de wed. M. de Regt voor 4000. Perceelen 2, 3, 4, 5 en 6. Eene hofstede met bouw- en weiland in den Nieuw Neuzen- polder, gemeente Hoek, groot 37 H.A. 64 A. 90 c.A. of 84 gemeten 145 roeden. Hiervan werden koopers de heeren P. H. de Jonge van den Broeke te Ter Neuzen, Andr. Dieleman Fz., Corn. Dieleman Jz. en Ding. Scheele Pz., alien te Hoek, voor ft 700 per gemet of totaal ft 59,143,40, benevens een boomprijs van 1900. Perceelen 7, 8, 9, en 10. Eene hofstede met bouw- en weiland in den Loven- en Willems- kerkepolder, gemeente Hoek, groot 17 H.A. 31 A 50 c. A., of 38 gemeten 256 roeden. Hiervan werd kooper de heer L. Moes Pz te ler Neuzen voor 915 per gemet of in het geheel f 35,554,80, benevens een boomprijs van ft 400. H J Perceel 11. Een onverdeeld 1/1S aandeel in een molen, met pakhuis, woning en grond, te Ter Neuzen. Hiervan werd kooper de heer P. van Wijck Pz. en de Geref. kerk, te Ter Neuzen, voor 982,92. Perceel 12. Twaalf aandeelen in de Coopera- tieve Suikerfabriek te Sas van Gent. Hiervan werd kooper de heer S. van Hoeve Jz. te Ter Neuzen voor f 335. Met den provincialen stoombootdienst op de YVesterschelde werden in 1909 het volgende aantal personen vervoerd van Vlissingen naar Breskens 40655, van Vlissingen naar Borssele 1945, van Vlissingen naar Ter Neuzen 34924, van Vlissingen naar Hoedekenskerke 6, van Breskens naar Vlissingen 39875, van Breskens naar Borssele 393, van Breskens naar Ter Neuzen 2646, van Breskens naar Hoedekens kerke 14, van Ter Neuzen naar Borssele 4170, van Ter Neuzen naar Breskens 2790, van Ter Neuzen naar Vlissingen 35670, van Ter Neuzen naar Hoedekenskerke 278, van Hoedekenskerke naar ler Neuzen 163, van Hoedekenskerke naar Borssele 91, van Hoedekenskerke naar Breskens 10, van Hoedekenskerke naar Vlissingen 40, van Borssele naar Vlissingen 1917, van Borsselen naar Breskens 386, van Borsselen naar Ter Neuzen 4221, van Borssele naar Hoedekenskerke 2. Op de lijn Walzoorden Hansweert werden vervoerd 13130 van Hansweert naar Walzoorden en 14001 in tegenovergestelde richting. Sluiskil. Eenige werklui van hier, die op de Griete, gemeente Zaamslag, aan den zeedijk werkten en in de keet, die in den nacht van Woensdag op Donderdag afbrandde, huisden, hebben bij dien brand te lijden gehad. O. a, zekere Ch. R. liep brandwonden aan voeten en hoofd op, J. R.'s rijwiel geraakte in brand, E. W. trapte in de verwarring in een mes en bekwam wonden daardoor aan den voet, een ander verspeelde er kleederen bij, enz. De heele keet is afgebrand. Oorzaak van den brand is onbekend. Sluiskil. Donderdag j.l. zou zekere P. J. alhier wormen gaan zoeken om te gaan peuren. Daartoe begaf hij zich achter de woning van den wagenmaker J. V. op rijksgrond. V. wilde hem dit beletten en toen J. toch voortging met steken, greep V. hem bij den keel. Daardoor ontstond er een worsteling, J. die een zeer sterke jonge man is tilde den wagenmaker als een veertje in de hoogte en smakte hem eenige meters verder op den grond. Gelukkig bleef V. aan den kant van een moddersloot liggen. YVare hij een weinig verder gerold, dan °had hi] kennis kunnen rnaken met den modder. Naar men verneemt is J. in zijn recht en zal het muisje wel een staartje hebben. Sas vau Gent. Donderdag werd door den bouwkundige L. de Brujjne, namens de Naam- looze Vennootschap YValzenmolen Sas vau Gent" aanbesteed het sloopen en ter plaatse bouwen van een woonhuis aan de Markt (hoek Zuidstraat), te Sas van Gent. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Konings te Sas van Gent voor 3470, A. Visser te Sas van Gent voor 3457, A. Vernaeve en J. Vermeulen te Sas van Gent voor ft 3456, Jules de Meijer te Selzaete voor ft 3440, Louis de Meijer te Selzaete voor 3420, H. Everaert te Sas van Gent voor ft 3384, wed. B. Pauwels te Sas van Gent voor 3320 D. v. d. Hooft te Zaamslag voor 3320, Kr. Dieleman te Zaamslag voor 3290, P. v. d. Voorde te Sas van Gent voor 3174, G. Wulf- faert te Sas van Gent voor 3120, W. P. Nieuwelink en P. L. Bogaardt te Ter Neuzen voor 3034, J. M. v. d. Velden Hz. te Ter Neuzen voor ft 3028, M. Mossevelde te Wachte- bekevoor ft 2796. Het werk is gegund aan den heer J. M. van der Velden Hz. te Ter Neuzen. Koewacht. Donderdag werd ten huize van den heer E. de Vleeschouwer de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van de ingelanden van den polder ,/Karnemelk" alhier. Besloten werd, evenals vele andere polders, met alle kracht te protesteeren tegen de oprichting van het door Ged. Staten voorgestelde nieuwe Waterschap, terwijl het polderbestuur gemachtigd werd om alles te verrichten, wat in die zaak in het be- lang van den polder voordeelig en noodzakelijk zal worden geacht. In plaats van wijlen den heer H. TJsebaert werd tot gezworene gekozen de heer H. Bonte met 12 stemmen. De heer C. van Doosselaer verkreeg 10 stemmen. Ossenisse. Naar men verneemt hebben zich uit deze en omliggende gemeenten verschillende candidaten aangemeld voor de vacante betrek- king van burgemeester dezer gemeente. Borssele, 22 Juni. Door het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen polder Borsele werd heden aanoesteed Het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1911 van de aarde- kram-, rijs- en steenglooiingwerken, aan de waterkeering van den calamiteuzen polder Borssele. Raming 8210,725 Hiervoor hadden ingeschreven de heeren A. Wiskerke te Ellewoutsdijk voor f 8200, J. Lindenbergh te Wemeldinge voor f 8100, A. Karelse Cz. te Borsele voor 7860, A. Jacobs te Goes voor ft 7738, J. Jansen te Ter Neuzen voor 7763 en J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor ft 7638. Door genoemd bestuur werd tegelijkertijd aanbesteed Het verzwaren en verhoogen van den zeedijk tusschen de dijkpalen 0 en 20 met bijbehoorende werken aan de waterkeering van denzelfden polder. Raming ft 20300. Hiervoor waren inschrijvers de heeren C. v. d. Heuvel voor ft 24200, J. v. d. Elshout voor /22800, J. Lindenbergh te Wemel dinge voor ft 19500, J. v. Drongelen te Hoek voor ft 19500, A. Karelse Cz. te Borssele voor ft 19400 en A. Jacobs te Goes voor ft 18480. Yrier biljetten waren van onwaarde. Zondag 28 Juni 1910. RECHTSZAKE9!. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittincr van 24 Juni de volgende vonnissen uitgesproken H. A. F.; oud 18 j., M. N., oud 20 j., P. M., oud 18 j., varensgezellen te Breskens, zijn wegens mishandeling, ieder veroordeeld tot ft 10 boete of 10 dagen hecht. J. d. W., oud 22 j., landbouwer te Hontenisse, is wegens mishandeling, veroordeeld tot ft 5 boete of 5 dagen hecht. H. J. C., oud 17 j., landbouwersknecht te Hontenisse, is wegens mishandeling, veroordeeld tot ft 5 boete of 1 week tuchtschool. M. M. d. V., oud 21 j., huisvrouw van C. V., zonder beroep te Clinge, is wegens mishandeling van een aier, veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. J. F. B., oud 37 j., arbeider te Hontenisse, is wegens mishandeling van een dier, veroor deeld tot ft 20 boete of 20 dagen hecht. A. J. v. M.,oud 27 j., besteller te Ter Neuzen, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar, veroordeeld tot ft 10 of 10 dagen hecht. P. d. T., oud 37 j., schipper te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een ambtenaar ver oordeeld tot ft 5 boete of 5 dagen hecht. M. M. K., oud 38 j., bierhuishoudster, huis vrouw van C. A. d. W. te Biervliet, is wegens pogiug tot omkooping van een ambtenaar, ver oordeeld tot ft 15 boete of 15 dagen hecht. Bij beschikking van bovengenoemde recht bank is verwezen naar de openbare terechtzitting met bevel tot gevangenhouding van de beklaagde, de zaak tegen M. v. d. H., oud 41 j., mutsen- maakster, geboren en wonende te Clinge, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal met behulp van een valschen sleutel. Door dezelfde rechtbank is het bevel van rechtsingang met gevangenhouding tegen G. t. M., ambtenaar van den burgerlijken stand te Middelburg, thans aldaar gedetineerd, als beklaagd van verduisteringen, met 30 dagen verlengd. Hedenmiddag werden voor bovengenoemde rechtbank de volgende eischen gedaan, wegens overtreding der rijksbelastingen, tegen S. d. L., werkman te Stekene, ft 50 boete of 10 dagen hecht. en 2 boeten van ft 300 of 60 dagen hecht. voor elke boete P. d. W., koopman te Gent, ft 25 boete of 25 dagen hecht. C. v. d. A., schipper te Gent, ft 300 boete of 60 dagen hecht. A. J. L., schipper te Ter Neuzen, f 500 boete subs. 50 dagen hecht. en P. C. v. H., tapper te St. Jansteen, ft 78 boete subs. 15 dagen hecht. Uitspraak 5 Juli a, s. Het gerechtshof te's Gravenhage bevestigde de vrijspraak van L. A. S., assuradeur te Vlissingen, beklaagd van diefstal van postalorders. Het verdeigen den slakken. Te Rotterdam schoot bij een heistelling een heipaal uit den staaldraad en kwam terecht op het hoofd van een 72-jarige stoker, die bij de heimachine stond. De man was onmiddel- lijk dood. Uit Lubeck komt het bericht, dat het Maan- dag den heelen dag snikheet is geweest, maar dat 's nachts, blijkbaar ten gevolge van de sterke uitstraling, op verschillende plaatsen de te velde staande gewassen bevroren zijn. YVoensdagnamiddag had in het raadhuis te Friedberg (Hessenj, een hevige outploffing plaats, waardoor de trappen vernield en ver- scheidene deuren uit hare hengsels gescheurd werden. Niemand werd echter gewond. fer- zelfder tijd drong een man in het nabij het raadhuis gelegeu filiaal van de Rijksbank en bracht door een revolverschot den chef, die alleen was, een ernstige wonde toe. Toen ande- ren te hulp kwamen, vluchtte de dader en trof, terwijl hij wegliep, een scholier en twee boereu, die liem wilden tegenhouden. In de nabijheid van Bad-Nauheim joeg hij zichzelf een kogel door het hoofd. Op het lijk werd 4700 mark gevonden. Acht dagen geleden had in een hotel een persoon zijn intrek genomen, in wiens kofiers boromen gevonden werden. Deze persoon was sinds YVoensdag verdwenen. Waarschijnlijk is deze man de misdadiger, die den aanslag pleegde. Te Antwerpen werd een herbergierster plotseling overvallen door hevige brakingen. Ze had wat Eugelsch zout genomen, zeide ze, om te purgeeren. De dokter zag het pakje na en bevond dat het inplaats van Engelsch zout bariumchloor bevatte, dat een erg vergif is. Dadelijk werden door den geneesheer alle mogelijke middelea aangewend en tegengift toe- gediend, doch niettegenstaande de beste zorgen is de vrouw overleden. Uit het onderzoek bleek dat het zakje Maan- dag was afgegeven door een dokwerker V., een gewoon bezoeker van de herberg. Deze had aan den zwager der vrouw afgegeven, zeggende//Dat is Engelsch zout voor uw zusfcor Toen aan Y. later verteld werd wat er gebeurd was, raakte hij geheel over stuur en bedronk zich. Hij bleek zonder opzet en bij vergissing het zout te hebben gegeven. Hij was's ochtends aan de herberg gekomen en had tot de vrouw gezegd #lk heb een snee in de hand, en we zijn daar een goedje aan't lossen, zeker Engelsch zout, dat de wonde erg doet. prikken. z/Och, antwoordde de vrouw, breng dan eens wat van dat Engelsch zout, want ik zou moeten purgeeren." En V. bracht wat van dat bijtend goedje met het noodlottig gevolg. Te Eniield-Lock, in het Engelsche graaf- schap Middlesex, is iemand overleden op 70jarigen leeftijd die daar 20 jaren lang als man geleefd had en Harry Lloyd werd genoemd. Hij was daar gekomen uit Frankrijk, met zijn zuster en een klein meisje. De zuster overleed spoedig en het kleine meisje wist niet beter of Harry Lloyd was haar vader. Met het geven van fransche lessen, verdiende hij karig zijn brood. Dezer dagen werd hij ziek en miss Lloyd zond om een dokter. Toen deze kwam was de patient reeds overleden en de dokter, die het lijk ouder- zocht om de oorzaak van den dood vast te stellen, ontdekte dat de z. g. //Harry Lloyd" een vrouw was. Kunstmatige rubber. In het verslag van de Elberfelder Farbenfabrieken is onlangs meegedeeld, dat men er in geslaagd was kunst matige rubber te vervaardigen, maar dat het nog lang zou kunnen duren, alvorens het procede in de praktijk toegepast zou kunnen worden. Intusschen hebben, naar de Berl. Lokalanz. meedeelt, de onderzoekingen ook verder tot goed resultaat geleid, zoodat de Elberfelder farben fabrieken thans overwegen om een afzonderlijke fabriek voor de vervaardiging van het nieuwe artikel te laten bouwen. Een goed idee. z/De gemeente Amsterdam als houdster van een voorschotbank," spotte de meneer, die alleen uiterlijk meneer was. ,/lk vind het een zegen voor ons," verweerde zich de conducteur. „En commissiounair bij het beleggen van spaarcentjes." Ue conducteur haalde de scbouders op //Och, iets kleineeren is makkelijk genoeg. Maar voor menschen van ons soort is het een zegen. z/Ja, ja, dat weten wij. Alles voor den werk man tegenwoordig. En de Raad zal het wel aannemen ook. Tegenstemmen kon iemand zijn raadzetel eens kosten. Daar passen de heeren voor. Maar ik zeg, dat de gemeente buiten haar boekje gaat. Het gaat om een beginsel. Op den duur blijft er voor de particulieren niets over. Straks wordt de gemeente nog hypotheekbank ook, of neemt ze zelf effecten- orders op. Ofofhakkelde hij en bleef in zijn betoog steken, toen hij niet gauw genoeg een voorbeeid kon noemen, dat nog pakkender was. z/Of kleeriuaker voor de heele burgerij," nam een derde hem in 't ootje. //Of sigarenhande- laar Slokjesbaas kan ook Yoorbeelden voor 'tgrijpen, vader. Maar allemaal muizen- nesten, hoor." De meneer keerde zich verontwaardigd om, boos om 't gelach dat opsteeg. z/Meneer daar kent de armoe niet," zuchtte de conducteur. //Anders zou hij wel anders spreken. Je moet zelf maar eens in de zorg gezeten hebben Al die percenten, en de aflossing, en de informatiekosteo, en de ver- zekering 't Was om gek te worden In den zwoelen avond tramden we huiswaarts. De conducteur, vrij van dienst, had genoegelijk zijn krantje staan lezen, tot hij aan het //groote nieuws" kwam, dat bij, in overvuldbeid des harten, dadelijk met zijn medereizigers op 't voorbalcon begon te bediscussieeren //de voor- stellen van B. en W. over voorschotten op loon en salaris en inleggen van spaargelden door middel van de Stadsbank van Leening." //Dat was een edel plan," meende hij. Maar een meneer, die toch eigenlijk geen ,/echte meneer" was, bleek 't met hem oneens te zijn, sprak minachtend over voorschotbank spelen door de gemeente, wat niet te pas komt." De tram stopte, om, nieuwe reizigers iii te laten en de wagenbestuurder maakte van de gelegenheid gebruik om den conducteur zijn instemming te betuigen -/Net, Arie, je moet zelf maar eens in de ellende gezeten hebben. Mijn hi zorg, of de gemeente^ buiten d'r boekje gaat, als ze 't maar doet En toen de tram weer aanzette, begon de conducteur zijn ervaringen te vertellen. Hij had eens driehonderd gulden noodig gehad, een jaar of wat geleden, toen het zoo slap was overal, dat hij nergens werk kon krijgen. Hij had een huishouden met vier kinderen, die allemaal nog schoolgingen, op de oudste na, die in een dag- Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u., Ds. Hugenholtz van Axel. Axel. 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u Ds. G. van Dis en 2 u., Ds. G. van Dis, Voorbereiding H. Avondm.en H. Doop. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 9 u., dhr. J. Millenaar van Ter Neuzen. Sas van Gent. 9£ u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr., Bediening H. Avondm en 2 u., Ds. J. F. van Hul steijn Jr., Dankzegging. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. tt. 9 u. en 2 u., Ds. Cbr. Bruins. Zaamslag. 9 u., ieeskerk en 2u, Ds. M. Uijtenhoudt. (Kerk Axelsche straat). Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. A. Janse. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5] u., dhr. Hubregtse van 's Gravenpolder. Lokaal „JEben-Haezer(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., dhr. H. J. Vaarties van Dordrecht. n De slak is een der dieren, welke den landbouwer, maar veel meer nog den tuinman verschrikkelijk veel last en nadeel bezorgen. Reeds vroeg in het voorjaar verlaten de slakken haar winterkwatieren en beginnen zij haar ver- nielingswerk, dat den geheelen zomer en een groot deel van den herfst voortduurt. Vooral de weeke deelen van de planten moeten liet ontgelden en groot is de schade, welke deze ongure dieren berokkenen. Hoe ontzettend groot die schade wel is, blijkt voldoende uit het feit, dat elke slak in een dag meer plantendeelen verteerd dan haar lichaam zwaar is. Vooral in vochtig-warme jaargetijden treden zij in ont- zettende menigte op, wat ons niet verwonderen zal, als wij bedenken, dat duizend slakken in een jaar zooveel eieren leggen, dat daaruit 500 millioen slakken geboren kunnen worden. Van de zon moeten de slakken niets hebben, zij trachten zich voor de felle zonnestralen te be- schermen door eene rijke afscheidiug van slijm, maar dit baat haar weinig, daar het slijm door de zon spoedig zoo taai wordt, dat het diertje zich niet meer voort bewegen kan en spoedig daarna sterft. Op vochtige. plekken be wegen zij zich gemakkelijk maar op droge plaatsen kunnen zij nauwelijks voort. Daarom strooit men zaagsel, asch, hamerslag, gerstangels enz. op de tninbedden. Deze midde- len baten echter weinig, want bij helder, droog weder doen de slakken weinig schade en bij vochtig weer worden bovengenoemde stoffen natuurlijk ook nat en kunnen dus de slakken er gemakkelijk overheen. Veel beter is het om de slakken te trakteeren op ongebluschte kalk. Wanneer men des morgens voor het opkomen der zon een flinke hoeveelheid ongebluschte kalk over ds akkers strooit en men herhaalt dit een of tweemalen, dan zal men weinig last van deze ongewenschte gasten meer hebben. Ook onder de dieren vinden de slakken geduchte vijanden en de land- en tuiman dus welkome vrienden Wij noemen in de eerste plaats de pad, wie in zijn tuin eenige padden brengt, doet een goed werk. Verder ver- melden wij den egel, de spitsmuis en de mol. Van de vogels treden vooral de kraaien en spreeuwen als hulptroepen van den mensch op. Een landbouwer merkte eens op, dat iederen morgen een groote zwerm spreeuwen naar zijn tarweakkers vloog, nieuwsgierig om te weten wat zij daar uitvoerden, sloeg hij hun opmerk- zaam gade en toen zag hij, dat zij druk bezig waren met het verdeigen van duizenden kleine, zoogenaamde dauw- slakjes. Sinds dien tijd is genoemde landbouwer een groot vriend der spreeuwen geworden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1910 | | pagina 6